Výber bot: horská turistika jar/leto/jeseň

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Výber bot: horská turistika jar/leto/jeseň

Příspěvekod Marcopolo » ned dub 25, 2021 5:38

Zdravím vospolok 8)

Obraciam sa na vás s podobnou prosbou o pomoc pri výbere turistických pohoriek na pravidelnú ľahšiu turistiku (v lokalitách ako Slovenský raj / kras, Muranská planina), 3-4 dňovú horskú turistiku (napr. Nízke Tatry, Malá / Veľká Fatra) v období: jar / leto / jeseň a vysokohorskú turistiku (napr. Tatry - Vysoké / Západné) - prevažne v letných mesiacoch (a to či už na Slovensku alebo v zahraničí). (Pozn. na nejakú extra extra zimnú turistiku v podobných lokalitách si plánujem zakúpiť neskôr ďalšie bačkory :wink:)

Na tento účel hľadám nejaké kvalitné, maximálne pohodlné a relatívne ľahké pohorky (snáď nie veľmi utopistická predstava :D), ktoré ma ponesú ako s ľahším, tak aj ťažším batohom, najlepšie asi s Gore-tex membránou, ktorých zvršok nebude celokožený, nakoľko ich plánujem využívať aj v lete, tak nech sú aspoň "na oko" priedušné (už samotný Gore-tex im na priedušnosti nepridá) - takže najlepšie kombinácia textilu + kože.

Rozpočet: 150€ - max. 200€ 8-[
Čím lepší pomer cena / výkon - tým lepšie.
Štandardné chodilo, ničím nešpecifické.

Po prvotnom hľadaní sa mi do užšieho výberu dostali:

- Salomon Quest 4D GTX, prípadne Salomon X Ultra 4 Mid GTX
alebo
- La Sportiva TX5 GTX
- Salewa Ms Mtn Trainer Lite Mid Gtx
- Mammut Ducan High GTX®
- BOSP Rege

Páčia sa mi rovnako aj BOSP Karpat Pro, ale kvôli tej koži bude v lete v topánkach asi celkom peklo, že...? :roll: Celokožené, napr. LA SPORTIVA Tibet GTX, vydržia asi dlhšie ako tie vyššie menované zo zoznamu, ale opäť tá priedušnosť počas leta. Ako tieto dilemy riešite vy?

Vopred ďakujem za každú pomoc.
Marcopolo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned dub 25, 2021 4:27

Re: Výber bot: horská turistika jar/leto/jeseň

Příspěvekod dkay » pát kvě 14, 2021 9:06

Nedávno jsem pořídil Meindl Litepeak GTX a ty by myslím taky splnily účel. Pozdně zimní a jarní počasí jsem v nich okusil už dost a drží, naprosté sucho, pohodlné...
Váhově myslím patří mezi ty lepší.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Výber bot: horská turistika jar/leto/jeseň

Příspěvekod Vexo » pát kvě 14, 2021 10:08

Prabos ACOTANGO GTX Osobně s touto značkou ještě zkušenost nemám, ale je to český výrobce a ceny jsou příznivé. Dělají pracovní, volnočasovou, loveckou nebo taktickou obuv. Váha 490g na lehkou pohorku je slušná, podrážka Vibram.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Výber bot: horská turistika jar/leto/jeseň

Příspěvekod Etheric » pát kvě 14, 2021 11:12

Něco od Prabos jsem taky zvažoval.. Ale odradila mě zkušenost s noholamy zvanými pracovní boty, které měly mít super podrážku, pohodlnost a výdrž. Bohužel ani jedno z toho nebyla pravda.. Jasně že je to jiná kategorie, ale zpracování bylo opravdu nic moc a konstrukce obuvi taktéž, proto nemám odvahu cokoliv od nich zkoušet, bo se bojím, že s outdoor obuví to bude co se týče konstrukce, materiálů a zpracování to samý
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výber bot: horská turistika jar/leto/jeseň

Příspěvekod bonatius » pát kvě 14, 2021 12:44

Mam od Prabosu topanky Vagabund Ankle Brown. Na nosenie za dobreho pocasia su fajn. Presiel som v nich niekolko viacdnovych trekov. Najprv ich bolo treba rozchodit a vymenit vlozky do topanok. Potom to uz bolo ok. Asi po roku ma v nich zastihol trochu silnejsi dazd (asi tri dni predtym som ich nakremoval) a behom 10 sekund som mal lavu nohu uplne mokru a za dalsich 20 sekund aj pravu. Voda sa do nich dostala v mieste kde je jazyk prisity k topanke. Toto sa mi doteraz v ziadnych kozenych topankach nestalo. Ked som ich reklamoval tak mi pani na reklamacii povedala, ze mi premokli preto, lebo som si kupil topanky bez membrany. Povedal som jej, ze som zo spodnej casti jazyku nahmatal prederavenu latku. Nejako tu zasili, ale uz su premokave. Staci sa prejst v mokrej trave, alebo stupit do vody a behom chvilky citim odspodu vlhkost.
Postavil som ich do lavora s vodou a dovnutra dal toaletny papier aked som ho vytiahol bol vlhky.

Manzelka ma tie iste topanky ale verziu Camuflage. Ta sa od verzie Brown lisi tym, ze jazyk ma k topanke prisity v dvoch radach. Teraz pozeram fotky z ich webu a uz tam je verzia Camuflage zobrazena len s jednym presitim.
Chodime viac menej rovnake treky a ona si svoje chvali, ani raz jej nepremokli.

Ak mas sirsiu nohu tak su dobre. Uzka noha v nich bude plavat.

Zopar znamych si ich tiez kupili a po par vyletoch ich uz pouzivaju do zahrady. Mali z nich velke otlaky.

S GTX topankami od nich nemam skusenost, mozu byt dobre, ale asi to bude zavisiet od stastia na topanky.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Výber bot: horská turistika jar/leto/jeseň

Příspěvekod Wojtkingson » stř srp 11, 2021 8:38

Zdravím Vás, přivěsím se se svým dotazem zde.

Vybírám si trekové boty na všeobecné použití jaro až podzim bez membrány, předběžně jsem si zkoušel:

Prabos Vagabund High
https://eshop.prabos.cz/cs/zelena-zona/1029-1553-vagabund-high-loamy-brown.html#/velikost-37

Prabos Vagabund ankle
https://eshop.prabos.cz/cs/zelena-zona/1031-1579-vagabund-ankle-loamy-brown.html#/velikost-37

Dříve jsem byl zvyklý nosit na práci venku vojenské kanady, čili vysokou botu a proto mě i zde více vyhovuje vysoká varianta. Může být s touto volbou nějaký zásadní problém pro klasické chození (české hory)?
Wojtkingson
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř srp 11, 2021 8:24

Re: Výber bot: horská turistika jar/leto/jeseň

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 11, 2021 17:33

to bude spis o zvyku, jestli ses obecne zvyklej na vysoky tak asi to bude OK, ja bych v tom asi mela pocit ze nemuzu hejbat poradne kotnikem no ale to je u takovych bot asi ucel :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výber bot: horská turistika jar/leto/jeseň

Příspěvekod johny_r » ned srp 15, 2021 12:22

Přidám se s dotazem. Hledám něco v podobné kategorii. Teď mi dosluhují Trail Beasty od Garmontu a chtěl bych něco trochu pevnějšího, ale ne zas vysloveně tvrdé boty, na to mám vysoké Salewy. Zatím jsem měl vždycky kožené boty nebo aspoň kombinaci s kůží, ale teď jsem narazil právě na zmíněné MNT trainery Lite, které jsou hadrové. Láká mě hmotnost a prodyšnost, ale zase se bojím, že nebudou moc dávat vodu, když v nich budu po ránu běhat kolem stanu po mokrý louce. Když mám pořádně impregnované kožené botky, tak to celkem nebývá problém.
Takže na co se vlastně ptám - co můžu čekat od hadrových bot s GTX? Trochu se bojím nechat nepromokavost jen na membráně.
Díky
johny_r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon črc 9, 2007 13:26
Bydliště: Praha

Re: Výber bot: horská turistika jar/leto/jeseň

Příspěvekod pavproch » ned srp 15, 2021 12:32

Mám už asi osmý pár (látkových tenisek) LaS Ultra Raptor GTX a denně v nich chodím polemlesemloukou3 do/z prce za jakéhokoli nečasí. Nové (úplně = vytažené z krabice) vydrží kuličkovat vodu (DWR) z mokré trowy asi 5 minut, pak látka nasaje. To samé po impregnaci (Cherry Blossom) proti vodě - v mokré trowě max pět minut, pak nasajou. Membrána ale (když je v pořádku = má v těhle měkkých / látkových botkách životnost 500, max. 1000 km) mokro dovnitř nepustí.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Výber bot: horská turistika jar/leto/jeseň

Příspěvekod mike » ned srp 15, 2021 16:44

johny_r píše:Takže na co se vlastně ptám - co můžu čekat od hadrových bot s GTX?

Necekej nic a muzes byt jen prijemne prekvapen ;-)

Dokud neni membrana derava, tak neprotecou, ale kdyz vlezes do studene vody, tak budes mit pocit, ze jo. Protoze ta voda zvenku chladi, cimz zpusobi kondenzaci potu vevnitr a navic ten chlad proste budes citit. Takze to chce dobre ponozky. Membrana odejde, asi se neda rict kdy, ale pp je spis optimista, videl bych 500 km spis jako maximum. Bude to samozrejme zalezet na botach, nohach, chozeni atd.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výber bot: horská turistika jar/leto/jeseň

Příspěvekod pavproch » ned srp 15, 2021 17:04

Já těch 500 beru jako dolní mez, standardně mi opravdu v LaS UR gtx vydrží ca 1000km, v posledním páru (č.7) odešla dokonce až někde u 15set.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Výber bot: horská turistika jar/leto/jeseň

Příspěvekod mike » ned srp 15, 2021 17:15

Vsak pisu, ze to zalezi na spouste veci. Mne membrana v zadne mekci bote nevydrzela ani tech 500 km.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Boty