Jaké boty na české hory? 30 až 40km

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod skoumal2424 » ned bře 28, 2021 14:25

Zdravím, chtěl bych se zeptat jaké boty doporučíte na české hory. Většinou chodím na jednodenní výšlap 30 až 40km.
Cena do 5000kč.
Děkuji
skoumal2424
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned bře 28, 2021 14:22

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod mike » ned bře 28, 2021 20:31

Hmm, co chces slyset? Cokoliv od tenisek po C/D pohorky. Zalezi, co ti vyhovuje. V cem chodis ted?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod skoumal2424 » čtv dub 15, 2021 17:58

Nyní chodím klasické běžecké boty Nike
skoumal2424
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned bře 28, 2021 14:22

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod milarepa » čtv dub 15, 2021 21:05

někdy na střední jsem si vyhodnotil, že v najkách chodí jen týpci, kteří mi absolutně neseděli, ten pocit se časem proměnil v jistotu, když to nosí ženské, tak dejme tomu, ale pořádný chlap by najky nosit neměl, stejně jako by neměl jezdit na koloběžce, to je totální degradace.... je to shit

kup si třeba lehké trekovky, Asolo, Scarpa, AKu
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod oodoow » čtv dub 15, 2021 21:22

@skoumal: No a máš s těma svýma botama nějakej problém, že chceš jiný? Asi by to chtělo se trochu rozepsat, co jako chceš.

@milarepa: lol

Jinak Nike dlouho otálel posunout se ze silnice na trail a když konečně vydal své dva první trailové modely, tak to byla trefa do černého. Hodně nových firem ladí svoje boty x let a stejně se jim pořád rozpadaj (Altra), ale Nike se trefil hned na poprvé. Jejich první verze Wildhorse mi daly přes 2k km. Včetně nonstop oběhu Andorry 170km a 13000m+, luxusní bota. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod mike » čtv dub 15, 2021 21:34

Holt nejsi poradny chlap. Stydet by ses mel, ne chlubit [-X :twisted:

@skoumal2424: fakt by ses mel trochu rozepsat. Co se na tohle da rict?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod skoumal2424 » pát dub 16, 2021 16:16

Problém je ten že již potřebuji nové a tedy jsem se přišel poradit abych už konečně byl ten chlap :lol:
Vysoké na české hory asi nemají smysl, tedy asi budu koukat na nízké nebo polovysoké.
Ono se těžko rozepisovat, rád bych prostě pořídil nové a pořádné boty na túry.
skoumal2424
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned bře 28, 2021 14:22

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod mike » pát dub 16, 2021 16:24

No tak si nejake kup :D Normalne bych te poslal do obchodu, at si jich tam hromadu vyzkousis a po konzultaci s podavacem vyberes. Ted to bohuzel nejde, ale tohle taky nema moc smysl. Koukni se na to, co pises, dokazal by sis odpovedet?

Sam chodim jednodenni akce po ceskych horach 30 - 50 km v B/C Hanwag Alaskach. Coz je trochu overkill, mam to jako trenink na Alpy, nohy jsou pak zvykle na tezsi boty. Cimz chci rict, ze u nas se da pouzit v podstate cokoliv a zalezi hlavne na tobe.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod Mawenzi » pát dub 16, 2021 16:29

presne, zalezi na tobe... hromada lidi po CR chodi v bezeckych botach (do terenu),nebo v nizkych botach takovych tech trekovych, jakoze pohorka bez kominu ruzne tvrdosti podrazky, vetsinou lehci a mekci, nekdo ma rad klasiku, vysoky pohorky, chranenej kotnik...

nejlepsi asi je, abys nam treba rekl, co ti vyhovovalo na tech botach co mas ted nebo co ti na nich fakt vadilo? protoze si muzes prece koupit stejny. no stejny asi nechces, kdyz ses prisel zeptat, ale my nevime, co bys rad :D to musis trosku nastinit ty

- lehka a rychle schnouci?
- tezkej odolnej tank?
- neco mezi?
- zalezi na dlouholete vydrzi pri kilometrazi?
- je ti fuk kdyz rozthas jedny boty rocne?
- chces chranenej kotnik?

co chces? :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod Vexo » pát dub 16, 2021 16:54

ja muzu rict vlastni zkusenost s hanwag robin gtx. jsou to celokozene polobotky, solidne vypolstrovane, vibram ultragrip podrazka, pred rokem byly za 4k, ted o neco vic. Chodim v nich prvni sezonu (cca 900km) - v lete s tenci a v zime tlustsi ponozkou (i na hory, kdyz se clovek drzi vyslapanych cest - ale na muj vkus na snehu docela klouzou, zvlast kdyz jde teplota dolu). Nejake ty sutry taky zvladnou, ale ne moc, podrazka je prece jen na mekci povrchy/asfalt (pisou A/B). Maji polyuretanovou mezipodesev, je dle meho odolnejsi na dlouhe intenzivni chozeni, na druhou stranu EVA se zase po X letech nerozpadne (spis se driv seslape). Pokud planujes chodit po skale a sutrech nebo mimo znacene trasy, tak to chce neco kotnikovyho s tvrdou podrazkou. a taky zalezi jak moc bazirujes na vodeodolnosti, navoskovana kuze a gtx je super, ale kdyz je sucho tak budes muset stejne nosit nahradni ponozky.. a pokud chodis s tezkym batohem tak bych taky volil radej kotnikovy.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod apuka » pát dub 16, 2021 17:01

Potom by asi bylo dobre taky trocha rozvest, co jsou v jeho ponimani "ceske hory". Pro nekoho jsou to jihomoravske pahorkatiny, pro nekoho Krkonose a pro nekoho napr. piskovcove skaly.
Uplne nebude idealni ve stejnych botach slapat ty jemne zvlnene 300-400m kopecky a nejake skalnatejsi, divocejsi casti v oblasti skalnych mest nebo slapat "tisicimetrove" (no jo, tak cca 800 m) prevyseni ve strmych stranich nahoru/dolu. Stejne tak je rozdil jestli se v tom bude slapat pri +35-ti nebo -20-ti (jako extremy).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod Etheric » pát dub 16, 2021 17:12

mike píše:po konzultaci s podavacem vyberes

A dost možná z krámu odejdeš s tvrdejma noholamama zvanýma pohorky, který dle slov prodavače nutně potřebuješ pro výlet na Kokořín :roll:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod apuka » pát dub 16, 2021 17:17

Vexo píše:gtx je super, ale kdyz je sucho tak budes muset stejne nosit nahradni ponozky
:-k :-k :-k Mohl bych se dozvedet, proc?

Za poslednich cca 20 let nosim furt GTX boty v horach, v lete, v zime, ale jeste jsem nemel nikdy potrebu si obout nahradni ponozky... (No jo, pravda, nosit neznamena obout :wink:). Ani kdyz jsem je mel a kdyz se mi boty totalne promocily - ale to bylo v celodennim slapani v silnem, silnejsim az velice silnem desti a na pastvine, kde se drzalamirne rozredena mocuvka do vyse horne strany kotniku a obcas, holt, i dost nad boty... Ale tam jsem nevidel duvod si ponozky vymenit - ty suche by byly hned durch mokre, jakmile bych si obul boty.

Za sucha pokud mas v botach tak mokro, ze musis vymenit ponozky, tak mas spatny system - mas nosit dvoje ponozek (ano, v horku!!!), aby ses tolik nepotil, resp. aby se pot dokazal odvest. V jedine ponozce to dobre nejde. A v cim tenci, tim hur.
Navic - alespon ve vyssich botach - s dvema spravne zvolenyma ponozkama dokonce i ponozky se vysusi nejrychleji chuzi v nich, i v GTX bote. Kominovy efekt je docela mocny.

(Manzelka si v pohorkach ponozky nevymenila ani kdyz v zime kolem -20 nechtic prolomila led na kraji maleho zasnezeneho plesa a nateklo ji hodne do jedne boty. Tak ji bylo v bote pri dvouapulhodinovem slapani k autu docela teplo, jen vlhko. Jakmile u auta si dala dole boty, tak mela problem si vyzout ponozky, bo ji okamzite zmrzly na noze (mokre boty taky). Nastesti pro ni mela alespon nahradni polobotky na rizeni auta, ale nahradni ponozky ne. Takze vydrzela, kym motor zacal hrat a potom ji uz foukal teply vzduch na nohy.
Kdyby si po propadnuti boty vyzula, tak si je uz nenazuje nebo poskodi - zlomi. A rozhodne by mela rychle omrzliny - i kdyby vymenila ponozky.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod Etheric » pát dub 16, 2021 17:32

@apuka: dvoje ponožky ne každému vyhovují. Tím spíš když nenosí křusny, ale pohodlný nízký turistický boty.
Samozřejmě je to dost individuální, stejně jako výběr bot. Já osobně jsem toho názoru, že pohorky /ještě k tomu z kůže/ + dvoje ponožky jsou v dnešní době /do ČR/ asi stejně smysluplný, jako pořídit si vytáčený internetový připojení. Dávno překonanej dinosaurus, přežitek z dob, kdy nebylo zrovna na výběr. Je rok 2021, už to jde lépe a pohodlněji :twisted:
Sado maso patří do postele, ne na výlety
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod mike » pát dub 16, 2021 18:49

apuka píše:Uplne nebude idealni ve stejnych botach slapat ty jemne zvlnene 300-400m kopecky a nejake skalnatejsi, divocejsi casti v oblasti skalnych mest nebo slapat "tisicimetrove" (no jo, tak cca 800 m) prevyseni ve strmych stranich nahoru/dolu. Stejne tak je rozdil jestli se v tom bude slapat pri +35-ti nebo -20-ti (jako extremy).

Tohle vsechno zvladam v Hanwag Alaskach s dvema ponozkama :twisted: Nejsem zenska, abych se furt prezouval ;-)

Etheric píše:A dost možná z krámu odejdeš s tvrdejma noholamama zvanýma pohorky, který dle slov prodavače nutně potřebuješ pro výlet na Kokořín

Vsak ho to aspon nauci, jak se spravne ptat na OF :twisted:

Etheric píše:Samozřejmě je to dost individuální, stejně jako výběr bot. Já osobně jsem toho názoru, že pohorky /ještě k tomu z kůže/ + dvoje ponožky jsou v dnešní době /do ČR/ asi stejně smysluplný, jako pořídit si vytáčený internetový připojení.

Smysl viz vyse, nemusis nic resit, funguje za vsech okolnosti. Vetsinou skvele, na krajich intervalu jen dobre. Zatimco kdybych si vzal tenisky a zacalo prset, bylo bahno, musel jsem lezt po skale apod, tak to bude spatne. Vsechno z toho uz se mi stalo :D Plus jak jsem psal, pro mne je chozeni po CR trenink na Alpy a je dobre trenovat ve stejnych botach. K tomu si pridej, ze mas uplne jiny pomer vahy tela a bot, nez vetsina lidi. Pro mne ty kilove pohorky zas tak tezke nejsou.

apuka píše:Manzelka si v pohorkach ponozky nevymenila ani kdyz v zime kolem -20 nechtic prolomila led na kraji maleho zasnezeneho plesa a nateklo ji hodne do jedne boty. Tak ji bylo v bote pri dvouapulhodinovem slapani k autu docela teplo, jen vlhko.

Jednou jsem na sneznicich brodil Jizeru. Voda misty do pul lytek a docela silny proud. Mel jsem kalhoty pres boty, ale i tak do nich nateklo. Na druhe strane jsem vodu vylil a ve dvou ponozkach sel zbytek dne uplne v pohode.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod Etheric » pát dub 16, 2021 18:57

mike píše:nemusis nic resit, funguje za vsech okolnosti. Vetsinou skvele, na krajich intervalu jen dobre.

To ale nízký trekovky s gtx a jedněma ponožkama taky ;)
Nejde jen o váhu bot, ale i konstrukci, někomu vysoký křusny nesedí, omezuje to v pohybu, je to jako mít nohy v sádře. Opět dost individuální
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod mike » pát dub 16, 2021 19:03

Ani ne. Staci, kdyz zaprsi, GTX mi vzdycky odesel a nateklo do nich. Kdyz ne pres deravou membranu, tak vrchem. A ne, navleky nosit nebudu [-(
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod mike » pát dub 16, 2021 19:07

Etheric píše:je to jako mít nohy v sádře

V pohorkach chodim furt, nohu v sadre jsem mel taky a nic podobneho na tom neshledavam ;-) I Dckove pohorky, ve kterych jsem chodil jak Robocop, mely do sadry daleko.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod Tomas » pát dub 16, 2021 19:23

mike píše:Ani ne. Staci, kdyz zaprsi, GTX mi vzdycky odesel a nateklo do nich. Kdyz ne pres deravou membranu, tak vrchem. A ne, navleky nosit nebudu [-(

Tak já mám GTX proto, abych když projdu někde ráno v nízkejch trekovkách 300m trávou s rosou neměl zbytek dne mokrý ponožky. GTX, podrážky a všechno ostatní tak jako tak odejde.

To je důvod proč jsem se nikdy nepustil do "UL ligy" s běžeckejma botama. Filozofie "je tu voda - automaticky budu mít mokro, ale zas to rychle uschne" mi připadne zvrácená.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod mike » pát dub 16, 2021 21:18

Bezecke boty pouzivam na vychazky, kdy jsem do dvou hodin doma a kdyz je mokro, beru si do nich membranove ponozky. A i tak uvazuju o zmene stylu, protoze mne vylozene s*re spina, ktera se dostava dovnitr pres sitovinu.

Mne v tech nizkych trekovkach vzdycky GTX odesel docela rychle a pak nefungovaly ani na tohle. Par set metru mokra trava a mel jsem vevnitr mokro.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod milarepa » pát dub 16, 2021 22:08

běžecké boty jsou na turistiku po horách na hovno, skusil jsem to asi 2 krát, a už to nikdy dělat nebudu, dobré trekovky bez membrány s vibramem na teplé léto a kvalitní béčkové pohorky na zbytek sezóny jsou pro mně ideální kombinace
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod Vexo » sob dub 17, 2021 2:24

apuka píše:
Vexo píše:navoskovana kuze a gtx je super, ale kdyz je sucho tak budes muset stejne nosit nahradni ponozky
Mohl bych se dozvedet, proc?
System dvou ponozek je taky varianta, ale je to alchymie :) Pro nekoho, kdo vybira svoje "prvni poradny boty", to uz muze znit, ze aby se hezky prosel potrebuje to a tamto. Pokud cekam velke mokro v botach, tak s sebou nosim membranove ponozky a nasadim ve chvili, kdyz uz se to v normalnich neda vydrzet.

Dokud neotevrou obchody, tak to chce zmerit si presne nohu a porovnavat s velikostni tabulkou vyrobce, dost se to lisi. Idealne objednat alespon dva tri pary treba i ruzne velikosti a vybrat ty nej. Na 30-40km by mely byt boty hlavne dobre vypolstrovane a odpruzene (tlustsi mezipodesev). Pri obouvani by se mezi patu a botu mel vejit prst a po zasnerovani by prsty nemely narazet na predek boty, kdyz se zatlaci dopredu s nohou zaprenou napr. o zed.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod Mawenzi » sob dub 17, 2021 5:00

ono to je stejne hrozne individualni... ja nemam rada pocit vlhka na noze a moje nohy si vylozene uzivaji, kdyz v pulce vyletu vymenim ponozky... i kdyz nosim dvoje... v bezeckych nemembranovych botach, takze by si clovek rekl, ze v takobych botach se proste nemuze noha potit nebo musi rychle schnout... z nejakyho duvodu to u me nefunguje (ani s jednou, ani s dvema). Proste ja musim ponozky v pulce vyletu vetsinou vymenit za suchy.

Nevim, ja se na zenskou hodne moc potim, ale kdyz se hodne poti chlap, to je jinej levl. Asi to funguje tak, ze nepotiva zenska proste ponozky nezapoti vubec a potivej chlap hodne moc hreje. ja su potiva zenska, ktera ma vecne omrzly ruce i nohy, z nejakyho duvodu proste musim ponozky prevlikat.

z cehoz plyne, ze uplne kazdej je individual. Ja celej rok chodim v bezeckych botach, protoze nic jinyho nez par konkretnich kusu na celym ceskym trhu poradne neobuju :D a kdyz si na to clovek zvykne, tak po cr mi to vyhovuje a do ciziny zas tak moc nejezdim, ani do vysokejch hor. no ale na zimu sem si poridila meindl bernina, takovy papucky, ty si dovedu predstavit treba i do tech hor vzit.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod Etheric » sob dub 17, 2021 6:39

@mike: mně nejvíc ze všeho vadí konstrukce těch bot, fixace kotníku je nežádoucí a omezuje v pohybu a když to povolím, nedá se v tom chodit už vůbec. Moje nohy s vysokejma botama prostě nejsou kompatibilní. Navíc se pohybuju dost rychle, což v těch křusnách je opravdu na prd. Kdybych namísto 50km s batohem 7kg komplet chodil nějakých 20 s batohem o dvojnásobný hmotnosti, asi by to bylo o něčem jiným, ale pro můj styl pohybu ty vysoký boty nevyhovují
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod apuka » sob dub 17, 2021 7:42

Vexo píše:Dokud neotevrou obchody, tak to chce zmerit si presne nohu a porovnavat s velikostni tabulkou vyrobce, dost se to lisi. Idealne objednat alespon dva tri pary treba i ruzne velikosti a vybrat ty nej.
Ano, idealni je si vybrat nekolik (i vice nez 4 pary, alespon postupne), nechat si je poslat. Kdyz pro nic jineho ne, tak alespon aby clovek zjistil, ze opravdu se neda vybirat podle fotek a zkusenosti jinych :-).

Zmerit nohu je dobre, ale spolehat se na velikostni tabulku vyrobce, ehm, jak bych to rekl ... Proste podle toho nakupovat nejde.
Je sice pravda, ze co vyrobce, to jiny podhle na tu samou velikost (v tomto je nejlepsi se koukat na velikost v mm, bohuzel, taky nekteri vyrobci to meri jako delku nohy, nekteri delku vnotrni stelky a nekteri dokonce delku boty...). Ale i kdyz cloveku sedi velikost bot modelu X od vyrobce Y, ani v nejmensim neznamena, ze mu bude sedet, dokonce ani na delku modelu Z.
Uz jsem nekde na OF popisoval, ze jsem jednou zkousel v HUDY asi tri nebo ctyri ruzne bezecke La Sportivy a ze se v extremu lisily ve stejnem cisle na delku i o 1,5 cm... A uz nerikam o sirce, vysce, kopytu...

Taky jsem psal, ze nekdy muze mit clovek smulu a zkusi cislo X a X,5 (o pul cisla vetsi), tj. by ocekaval max 5 mm rozdilu. Jenze vyrobce zrovna tam meni kopyto a potom se stane ze bud jsou ty boty skoro stejne dlouhe, obcas sirsi, obcas uzsi (mysleno to o pul cisla vetsi), ale taky, ze najednou je to o 1,5 cm delsi a 1 cm sirsi bota. V mensi mire se to stava i u stejneho modelu bot stejneho vyrobce ve stejne velikosti, ale jineho paru - je to furt rucni prace, alespon u pohorek.

Takze at se vyberou bezecke nebo pohorky nebo neco jineho, jedina dobra moznost je zkouset, zkouset, zkouset... A pocitat s tim, ze pravdepodobne vyber nejakou dobu potrva.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod apuka » sob dub 17, 2021 8:28

Etheric píše:To ale nízký trekovky s gtx a jedněma ponožkama taky
Rozhodne ne... A nemyslim jen mokro.

Chodis v pohode v tech nizkych trekovkach s GTX a jednema ponozkama na celodenni vylety v -20? Samozrejme, i se zastavkami alespon deset minut :wink:

A az nechtic kopnes do skaly bocni stranou bot, tak v pohorkach chranenych obsazkou (ne vsechny to maji!) budes mit rozhodne mensi problem nez v tech nizkych teniskach. :wink:

Ty srovnavas, co chodis sam, ja to uplne neznam, ale asi skanate a sutove tereny nejsou Tvym oblibenym. Stejne tak chozeni v zime ve snehu, nemyslim ted mokro, ale napriklad potrebu "zahranit" v traverzu na snehovem poli, idealne na dobre ulezenem tvrdem firnu, ale i vytvareni stupu pri chuzi do kopce, atd. Jo, toto se da s nekteryma nizkymi tur. botama, ale ty jsou v podrazce tvrde jako B/C pohorky.

Jak uz naznacoval mike, i ve volnem teren (a nemusi se jednat o zadne skalnate, strme svahy, staci i beskydsky bukovy les v trochu strmsi strani) muzes mit s nizkymi botami problem. Vyssi pohorky Ti nohu podrzi, ty nizke moc ne, mas mnohem vyssi potencial urazu, kdyz Ti ujede noha. A nemyslim zde na blato a neklouzavost podrazky ale treba mokre listi a v nem "schovane" spadle vetve, mensi kameny a skalky, obcasne diry, atd.
Ted bezci reknou, ze se to jednoduse zbehne. No, chtel bych je na nekterych mistech videt, kdyz ja tam musim kazdy rok hledat desitky vterin, kam vstoupit, abych nesjel deset metru dolu. Napriklad i mezi huste roztoucimi hodne mladymi stromky, kde neni moc kam slapnout. Sice je pravda, ze beh je z jisteho hlediska nekdy bezpecnejsi, protoze nemas nohu na jednom miste tak dlouho, ale zrovna v popsanem podlozi je to horsi nez bezna chuze.

Mne osobne taky zatim zadne nizke boty nedokazaly podrzet nohu, aby se nanasunula dopredu na predek boty a prsty nebyly otlacene. Neni to nedostatecnou delkou, ale tim, ze mam "konstrukci" sve nohy ponekud jinou nez se ty nizke boty delaji, takze mi zadne nedokazou poradne udrzet nohy v predozadnim smeru. A kdyz je zatahnu uplne jak to jde, tak za par minut mi odumiraji nohy...
To znamena, ze pro mne je i jen malo prodky sestup z kopce v nizkych "teniskach" utrpeni, potrebuji na to alespon ty "Mid" kotnikace.

Pohorky to vetsinou zvladnou dobre, teda pokud si vyberu, kde kopyto sedi.

Ja jsem to tady napsal schvalne, ne kvuli nejakemu OT, ale prave ze si myslim, ze kdyz nekdo nema jeste jasno v botech a alespon tusi, v jakych terenech se chce pohybovat jsou podobne uvahy, resp. priklady celkem poucne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod Etheric » sob dub 17, 2021 9:40

apuka píše:Chodis v pohode v tech nizkych trekovkach s GTX a jednema ponozkama na celodenni vylety v -20?

Vyssi pohorky Ti nohu podrzi, ty nizke moc ne, mas mnohem vyssi potencial urazu, kdyz Ti ujede noha.

Mne osobne taky zatim zadne nizke boty nedokazaly podrzet nohu, aby se nanasunula dopredu na predek boty a prsty nebyly otlacene.

V teplotách pod nulu nechodím.

Ty tomu říkáš podržení, já tomu říkám nežádoucí fixace kotníku, která omezuje v pohybu. Spíš se zrakvim v křusnách, protože v tom mám fixovanou nohu omezenou v pohybu, než v nízkých botech, který mě neomezují.

Se mi nepodařilo najít nízkou botu, kde bych měl tebou uvedený problém. Dělo by se mi to jen kdybych měl o číslo větší velikost, než potřebuju, to pak noha uvnitř litá. Se správnou velikostí však problém není.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod apuka » sob dub 17, 2021 12:33

Vidis, a o to jde - Ty v zime nechodis...

Ja mam velkou nohu, 11,5+12, to je hodne dlouha a nizke boty se spravaji jinak nez napr. u 8. Navic mam tenkou nohu pod kotnikem, kde konci nizke trekovky. Takze mam casto problem najit botu, kterou mohu utahnout tak, aby mi drzela patu. Ale zato je moje noha siroka, ale ne(jen) u kloubu prstu ale i vice dozadu. Timpadem, kdyz snerovani silneji zatahnu, tak mi to skrti cevy a "umira" noha (doslova, vubec se neprokrvuje).
Takze kdyz uz najdu pouzitelnou botu a utahnu ji tak, aby mi drzela patu a neskrtila, tak mi z kopce snerovani nedokaze udrzet nohu namiste, tj. sune se dopredu.

Ale mne je jasne, ze tohle zrovna je muj problem, nikdy jsem nepsal, ze vseobecny.

Ale uz mi pohorky parkrat zachranily kotnik v situacich, co jsem popisoval, kdyz mi ujela noha z kamene/s kamenem nebo dokonca z obycejneho drnu, ktery se vyvratil. To se mi otocila tak, ze kdybych mel nizke boty, tak mam mozna otevrenou zlomeninu, ne jenom vymknuty kotnik. Zadne posilnene svaly z jejich pouzivani by to nezachranili (v mladi jsem nedopadl dobre a to jsem pouzival jenom botasky/tenisky, ale bylo to jen s tezkym vyronem). Ale vysoka pohorka toto ustala vzdy tak, ze jsem mel pouze par dnu mirne bolesti z natazeneho svalu. Chodit se s tim (v pohorkach) dalo celkem bez problemu.

Proste nizke boty maji svoje hranice, s tim je treba pocitat. V CR to tak nevidet, ale i tu obcas vidim, jak se nekdo trapi a nekdo se taky zrani prave kvuli nim. Samozrejme ale ve vyssich a sutovitejsich/skalnatejsich horach nasoben vic.
No toto je taky asi zavisle na terenu a taky na vaze/vysce atd.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod jendakrupka » sob dub 17, 2021 16:33

Nevíte náhodou někdo, zda existují kotníkové trailovky bez membrány? Něco jako inov-8 Roclite 400, 325, 345 nebo Hoka Speedgoat Mid, Sky Toa a podobně. Zkoušel jsem hledat, ale bez úspěchu.

Jinak je to zajímavé. Spousta lidí chodí běžně hory v nízkých trailovkách, včetně Alp, třeba takový Petr Kosek (a samozřejmě nejen on) chodí v běžeckých botách americké long-distance traily, a tady se člověk dočte, že bez pohorek nemůže ani do Beskyd...
jendakrupka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon čer 8, 2020 18:08

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod Reccol » sob dub 17, 2021 16:47

Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Další

Zpět na Boty