Jaké boty na české hory? 30 až 40km

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod mike » úte dub 20, 2021 19:55

Psal jsi 98 %. To je statisticky velmi nepravdepodobne, takze se bud pohybujes v nejakem hodne neobvyklem prostredi nebo mas selektivni vnimani ;-) Kazdopadne jsem ale o tom psal, ze lidi typy etiopsky vytrvalec to maji jinak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod Etheric » stř dub 21, 2021 4:42

To jsem myslel tak, že jen 2% z těch co potkám a mají postavu cca jako já, mají jiný boty než lehký nízký. Jakože na 98% lidech postavy cca jako já vidím nízký lehký boty a malej batoh. Na těch "průměrných", tj velikost L/XL, tam je to tak 50:50 co do počtu těch s nízkými vs vysokými botami, zhruba, někdy více, někdy méně, oběma směry.

Paradoxně XL/XXL chlapi v létě nosí sandále bez ponožek taky v drtivý převaze oproti ostatním váhovým skupinám, toho jsem si všimnul. Nevím jak vy, ale já tento styl obutí považuju za dost nebezpečnej a hlavně nepraktickej.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8082
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 21, 2021 11:42

tak zalezi do jakyho terenu... ja driv nosivala sandale skoro cele leto... co nosim bezecky boty tak uz to tak nemam ale driv sem mela.na leto proste sandale. na vetsinu cz terenu po znackach dostatecny.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9381
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod mike » stř dub 21, 2021 15:19

@Etheric: aha, to si pak ale neodporujeme, protoze tvrdim, ze lidi tveho typu to maji jinak. Akorat ze je vas mensina.

Sandaly mi taky prijdou na turistiku silne neprakticke, u nas je v podstate nenosim, to akorat u more, tam se hodi. Ale mne vadi i ta sitovina v bezekych botach, jak pres ni pada dovnitr bordel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod oodoow » stř dub 21, 2021 16:49

mike píše:mne vadi i ta sitovina v bezekych botach, jak pres ni pada dovnitr bordel.

Kdybys nebyl padavka a vyreklamoval ty ultraventure, mohls mít teďka mountain racer, přes který nepadá. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod mike » stř dub 21, 2021 18:06

MTN Racer pujdu za chvili vyzkouset a reklamace uz je podana :P
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod Reccol » stř dub 21, 2021 18:24

Možná si počkej na dvojku, prý je to znatelný zlepšení :wink: To teda i ty druhý ultraventure, ale mtn racer prý víc.

Na tu reklamaci jsem zvědavej.

Já marně čekám na Terraventure 3, ani Topo neví, kdy to má vlastně přijít a v CZ bůhví kdy. Dvojky jsou v mojí velikosti prostě vyprodaný...
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod mike » stř dub 21, 2021 18:29

Nepockam, potrebuju v necem chodit ;-) Na prvni obuti mi prijdou lehce vetsi, nez Ultraventure, coz by nevadilo. Za chvili je beru ven.

Taky jsem zvedavej, balik prevzal, zatim se neozval. Snad ho z meho dopisu nekleplo :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod Reccol » stř dub 21, 2021 18:48

Dej vědět, jaký jsou, kdysi jsem nad něma přemýšlel, ale recenze o tom rip stop upperu mi přišly dost nehezký - odolný, ale hrozně potivý.
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod oodoow » stř dub 21, 2021 19:43

@mike: super, dal bych ti palec nahoru, ale tohle není facebook :) Tak pak napiš dojmy, v čem vidíš rozdíly oproti ultraventure.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod mike » stř dub 21, 2021 21:18

Spravne :smt023

Napisu, do spravneho vlakna. Myslim, ze se ti budou libit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod Asanoth » stř kvě 26, 2021 7:48

apuka píše:Ale uz mi pohorky parkrat zachranily kotnik v situacich, co jsem popisoval, kdyz mi ujela noha z kamene/s kamenem nebo dokonca z obycejneho drnu, ktery se vyvratil. To se mi otocila tak, ze kdybych mel nizke boty, tak mam mozna otevrenou zlomeninu, ne jenom vymknuty kotnik. Zadne posilnene svaly z jejich pouzivani by to nezachranili (v mladi jsem nedopadl dobre a to jsem pouzival jenom botasky/tenisky, ale bylo to jen s tezkym vyronem). Ale vysoka pohorka toto ustala vzdy tak, ze jsem mel pouze par dnu mirne bolesti z natazeneho svalu. Chodit se s tim (v pohorkach) dalo celkem bez problemu.


Ta potíž je spíš dlouhodobá: Když ujdeš 30 km v nízkých botách, tak se kotník přizpůsobuje povrchu, posiluje se a udržuje flexibilitu. Když ujdeš 30 km ve vysokých botách s fixovaným kotníkem, tak atrofuje. Po třiceti kilometrech samozřejmě zanedbatelně, ale když tak chodíš rok dva pět, můžeš ten kotník buď solidně posílit - a tím i zvýšit jeho odolnost vůči všelisjakým vyvrtnutím atp... Nebo naopak tak oslabit, že už nebudeš schopen bez fixace kotníku jít žádným složitějším terénem. Samozřejmě tedy, že pokud chodíš roky v pohorách, máš pocit, že je musíš mít, jinak by ses zranil - a nejspíš je to správný pocit.
Teoretizovat o otevřených zlomeninách nebo o posilněných svalech, spíše vazivu, co by něco nezachránilo, je podle mě mimo, když ani jedno z toho se nikdy nestalo :) .

Noha je stavená na to, aby se nějak hýbala, a to "nějak" není s fixovaným kotníkem.

Jediný argument pro vysoké boty je podle mě ochrana proti tržným ranám od skal.
Taky je v nich větší teplo - ale když člověk jde, tak dodatečnou izolaci podle mě nepotřebuje až do poměrně nízkých teplot, zvlášť v botách, ve kterých pracují svaly chodidla.
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod apuka » stř kvě 26, 2021 10:03

@Asanoth: Mozna na ceske hory mas castecne pravdu, i kdyz ne uplne. Ale pokud chodis v ponekud narocnych terenech (VHT), jeste s ruksakem, tak je to o necem uplne jinem. Casteji se to uz tady objevilo - zavisi na preferencich. Kdyz preferujes bezpecnost, tak nizke boty jednoduse mit nemuzes, kdyz preferujes vahu a rychlost, tak zase nebudes mit pohorky. Tyto veci jdou proti sobe a vsechna reseni, co se rika, ze umoznuji toto i ono jsou vzdy kompromisem ze vsech stran.
Ja proste preferuje v tech terenech bezpecnost. A aby kotnik a svaly nijak neatrofovaly, chodim mimo hor v nizkych botach :wink:.

Moderni pohorky uz nemaji zdaleka tak celkove fixovany kotnik, aby atropoval - ma docela velkou moznost pohybu v predozadnim smeru, i do boku se to hybe, jen uz vice omezene. Tam se uz jedna o to, aby se zamezilo nebezpecnemu vychyleni, tehdy se nekompromisne zachyti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod Etheric » stř kvě 26, 2021 12:38

apuka píše: Kdyz preferujes bezpecnost, tak nizke boty jednoduse mit nemuzes

To taky není úplně pravda. Pokud celej život chodíš v nízkých, jsi na ně zvyklý, můžeš se bezpečně pohybovat. Ale zkus v tomto případě obout vysoký. Budeš v tom jak kocour v botách a spíš se někde zrakvíš, protože v tom neumíš chodit. Takhle to určitě nemám jenom já.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8082
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod apuka » stř kvě 26, 2021 13:30

@etheric: Ja ale pisu havne o tezsim terenu a VHT, tj. sute, skalnate a prikre stezky (v podelnem i pricnem smeru), ktere moc nedrzi, snih, firn, atd. Proste teren se kterym - soude podle Tvych prispevku na OF - moc zkusenosti nemas. Jak pisu, v CR se to vetsinou da. V Alpach cim vys (a dal od beznych chat) jdes, tim min se setkas s nizkymi botama. Teda mimo nekolik Cechu, co je maji na nohou. (A potom obcas s hruzou v ocich resi (v lete), jak se maji dostat dal pres tvrde firnove pole ve svahu 35+ stupnu... To same v podobnych svazich s pekne ujizdejici suti, co par desitek metru niz konci na skale s nekolikasetmetrovym prepadem... A nejlepsi je, kdyz nazad taky nemohou, protoze se mnohdy mnohem jednoduseji jde nahoru nez dolu... Bohuzel, s tim se setkavam kazdy rok.)

Ze neumis chodit v pevnejsich pohorkach, bo jsi to nikdy nedelal (to neni vycitka, ale konstatovani nutneho stavu), tak to ale neni vseobecne o bezpecnosti ale o konkretnim cloveku v konkretnim pripade. Uplne stejne by dopadl clovek, co chodi furt v pevnych pohorkach a ted by ho nekdo vysadil uprostred ledovce a skal v nizkych botach (klidne i s mackama), at jde nahoru nebo dolu. Taky se bude mit tendenci rychle zabit...

A i tam plati napr. v prikladech, co jsem uvedl a co Asanoth citoval, ze v nizkych botach, kdyz TI ujde noha, jak jsem psal (ono se to jinak cte nez prezije, nejde tu o uklouznuti), tak na nizkych botach nemas moc sanci, jak zabranit extremnimu "ohnuti" nohy, svaly a slachy to neunesou, nemaji sanci. Proto jsem psal az o moznosti otevrene zlomeniny (no jo, pokud mas stesti a ohne se to v "lepsim" miste, tak mas "pouze" na casti rozpadly kotnik bez zlomeniny a k tomu potrhane vetsinu vazu a svalu. Jo, taky nerikam, ze nekdo si u toho nezlomi kost primo nad pohorkou, kde uz ji nic nedrzi, ale je velka sance, ze ho pohorky "stahnou", resp. podtrhnou nohu a on se "trochu povali" ve strani. (Coz v pripade takove 40 stupnove travnate nebo zasnezene strane dlouhe nekolik set metru a posypane vetsimi a mensimi skalami taky neni nic moc :twisted:). A ze to neni jenom otazka vysokych Alp - mne se to stalo v zime na Baraniarkach (ten velky drn travy se necekane vyvalil, kdyz jsem na nej stoupil, svezl jsem se asi 10 m po dobrem svahu, povedlo se mi ale zastavit; manzelce se to stalo v lete, taky na trsu travy (ten se i s kamenem pod sebou vyvratil) hned vedle stezky na zelene ze Sucheho k sedlu pod Suchym, ji se mi povedlo zastavit zachycenim za batoh, stal jsem nastesti pod ni na stezce, jinak leti az k sedlu dalsich skoro sto vyskovych metru. V obou pripadech se stalo to same - jak se drn vyvrati (ono spise se posune o 15-20 cm), Te to vyhodi z rovnovazne polohy, bota se zachyti pred vzniklou hranou, ale noha jde setrvacnosti dal, tj. "spadne" do vznikle "prohlubne"). Proste se v kotniku prohne. Mit nizke boty, tak az k zemi, tj. min 90 stupnu, jenze setrvacnosti Ty jdes dal, takze uhel bude o hodne vetsi (do boku!). Mit pohorky, tak jednak mas vetsi sanci, ze ta sila vyvinuta na kotnikovou cast dokaze posunout celou botu a ta zklouzne z hrany (a Ty za ni) nebo Ti doslova podetne nohu tak, ze udelas kotrmelec. Ale kotniku nepusti se prohnout presprilis.

Jak jsem psal, blbe se to popisuje, stane se to za pul vteriny a musis mit "stesti". Neni to na kazdem drnu, kazdem kameni, jen kdyz se zachova uplne jinak, nez by mel...

Ale at kazdy chodi, jak chce. Pokud si sve hranice a nebezpeci pouziti toho, co ma na noze uvedomi a podle toho v horach chova, tak je to jeho problem (toto se tyka i pohorek - i Ty maji sve nevyhody).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod Asanoth » stř kvě 26, 2021 14:40

apuka píše:@Asanoth: Mozna na ceske hory mas castecne pravdu, i kdyz ne uplne. Ale pokud chodis v ponekud narocnych terenech (VHT), jeste s ruksakem, tak je to o necem uplne jinem. Casteji se to uz tady objevilo - zavisi na preferencich. Kdyz preferujes bezpecnost, tak nizke boty jednoduse mit nemuzes, kdyz preferujes vahu a rychlost, tak zase nebudes mit pohorky. Tyto veci jdou proti sobe a vsechna reseni, co se rika, ze umoznuji toto i ono jsou vzdy kompromisem ze vsech stran.
Ja proste preferuje v tech terenech bezpecnost.


Byl jsem v "bosých" nebo minimalistických horách v Himalájích, několikrát v Alpách, v baklánských horách, na Islandu, v Patagonii... A kotník jsem si vymknul jednou: Pod Fatrou na kraji silnice :D . Ale uznávám, že chození suťovišti v Černé hoře, kde mapy.cz zapoměly odkreslit značenou (!) stezku mě pěkně štvalo :D Nevím, jestli by tomu vysoký boty pomohly.
Přiznávám ale, že nějakým přechodům ledovcových puklin a polí jsem se nevěnoval, tam nemohu soudit.
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod apuka » stř kvě 26, 2021 15:35

@Asanoth:
Pokud "bosymi" botami (teda predpokladam, ze "bose nebo minimalisticke hory" mely byt boty :wink:) myslis neco jak Vibram Fivefingers (nebo jak se to jmenuje), tak bacha, to je jeste zase neco jineho. Vyjadrovat se k nim nechci, bo je nepouzivam, ale vim, ze cely "system chozeni" v nich je dost jiny nez v beznych nizkych botech. Takze bych to na stejnou uroven nedaval.

No, ale to ze jsi byl v tech horach a kotnik sis vymknul na kraji silnice neni zadny argument na to, ze je to bezpecne.... Taky jsem tady uz psal, ze v mladi jsem - necekajic, ze prochazka se psem se zvrtne v toto - presel Tri kopy v mokasinach, svych tehdy nejslusnejsich spolecenskych botach, ktere teda na noze moc ani nedrzely (a, bohuzel, jsem je tam teda dost odrovnal). Ale ze bych to nekomu radil nasledovat a rikal, ze prece to bylo v pohode, takze se v nich da klidne kdekoliv, to teda ani nahodou :-).
Ono je totiz jedno takove pravdive prislovi, kde se pise o dzbanu a vode...
Naposledy upravil apuka dne stř kvě 26, 2021 15:47, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod mike » stř kvě 26, 2021 15:41

Taky existuje neco, cemu se rika survivorship bias ;-)

(To za nasich mladych let jsme lezli po skalach bez jisteni, jezdili na kole bez prilby atd, atd. a taky jsme to prezili. Jasne, ti co neprezili to nenapisou ;-)).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Re: Jaké boty na české hory? 30 až 40km

Příspěvekod Vexo » ned kvě 30, 2021 20:20

Muj osobni nazor na tyto tri je, ze v prvni rade je nutno si rozmyslet jestli cloveku vic vyhovuji stredne vysoke (mid) nebo preferuje polobotky (v jakem marastu clovek hodla chodit, vlhkost a spina + pevnost kotniku). Z hlediska vzorku se mi vic libi ty treti, vypada trvanliveji, na druhou stranu u druhych by mohly lepe drzet napr. na snehu (uslapane cesty) nebo jinych kluzkych povrsich.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Předchozí

Zpět na Boty