Scarpa nebo Salomon?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Scarpa nebo Salomon?

Příspěvekod lucica » ned srp 23, 2020 23:31

Ahoj, mé staré boty (La Sportiva) už pomalu a jistě dosluhují a v nabídce se upřímně řečeno docela ztrácím, ale odpíchnout se od něčeho musím. Takže mám vyhlídnuté dvoje. Poradíte? Využívat budu na jednodenní výlety na CZ/SK horách.
https://www.scarpa.cz/boty/mistral-gtx-ld-30026/
https://www.salomonstore.cz/Panska-obuv ... GTX-398714
Díky, Lucie
Uživatelský avatar
lucica
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 23, 2020 23:16

Re: Scarpa nebo Salomon?

Příspěvekod apuka » pon srp 24, 2020 16:16

Hlavne si vyber takove, ktere dobre sedi...

Z tech dvou nezapomen, ze ty Garmonty jsou do velice jednoducheho terenu, Salomony prece jen vice i do mirne slozitejsiho. Cimz ale vubec nerikam, ze Ti Salomony vydrzi ve stejnem terenu vice nez Garmonty...

BTW, urceni pouziti "jednodenni vylety na CZ/SK horach" je stejne jako o auto rict "na petihodinove projeti" a nerict, kde - jestli na dalnici, ve meste, na zavodnim okruhu, tankodromu nebo slozitem terenu mimo cest.
Jednodenni vylet je 30 km slapani po hrazi Dyje nebo Moravy nebo jinde po totalni rovine i vystup na nejaky (neznaceny) vysokotatransky vrchol nebo prechod napr. Martinovkou na Gerlach. Boty vsak na to potrebujes naprosto odlysne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Scarpa nebo Salomon?

Příspěvekod lucica » pon srp 24, 2020 18:48

Nepočítám s žádnými šílenými trasami. Takže abych v nich zvládla nějakých 30 km denně, po značených stezkách, obtížnost cca na Kriváň...?
Uživatelský avatar
lucica
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 23, 2020 23:16

Re: Scarpa nebo Salomon?

Příspěvekod apuka » úte srp 25, 2020 10:07

lucica píše:30 km denně, po značených stezkách, obtížnost cca na Kriváň
:-k Tak to jsi pomalu taky z rodiny terminatoru :wink:.

Ted vazne - zrovna Krivan ve vrchni casti po skalach je tak o dve urovne nad urcenim tech Garmontu a minimalne o uroven nad tema Salamonama. Nerikam, ze to v nich nedas, ale mozna budou trpet jak boty tak i nohy. A hlavne, pokud bys v nich chtela casteji chodit takove "Krivane" (a 30 km :-)), tak se obavam, ze moc dlouho boty nevydrzi. Ale zase - tvrdit to netvrdim, muzes se prekvapit. Ja ty boty jsem na nohou nemel.

Je to klasicky problem - univerzalni veci neexistuji. Kdyz si sezenes boty do terenu vrchni casti stezky na Krivan, tak tam se v nich budes citit dobre, ale 30 km slapat v jednoduchem terenu (nedej boze po asfaltce) nebode zrovna ono. A naopak, boty na dlouhe slapani v jednoduchem terenu Te poradne nepodrzi v tezkem terenu a nebudes se v nich citit jista. Proste to by chtelo dvoje bot.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Scarpa nebo Salomon?

Příspěvekod Pierre111 » úte srp 25, 2020 10:20

Scarpa je dle mého názoru v pohorkách lepší než Salomon. Nicméně si myslím, že za 4tis můžeš sehnat lepší boty než ty Scarpy co tu máš. Ted jde ještě o to, zda na jednodenní výlety, počítám je na lehoučkým batohem potřebuješ vysoké boty. Pokud je terén lehčí (nelezeš v nějakém sutovisku) a máš zdravé nohy, tak se ti možná lépe pujde v nízkých botách s kvalitní podrážkou.

Co třeba tohle ? :
https://www.rockpoint.cz/ws-mtn-trainer-lite-gtx

Vyšší odolnější bota:
https://www.rockpoint.cz/toubkal-gtx-w

nebo tyto:
https://www.4camping.cz/p/damske-boty-s ... t-mid-gtx/

https://www.rockpoint.cz/roclite-320-gtx-w

Možností je spoustu.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Scarpa nebo Salomon?

Příspěvekod lucica » úte srp 25, 2020 10:45

apuka píše:Tak to jsi pomalu taky z rodiny terminatoru :wink:.


Jsem to napsala tak, že to asi vyznělo, že si zaběhnu na Kriváň před snídani třikrát do týdne :lol: To ne. Já to brala jen jako ukázku v podstatě toho "nehoršího" terénu, který v těch botách půjdu. Převážně chodím ČR a to hlavně Beskydy, kde takové trasy nejsou.
Uživatelský avatar
lucica
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 23, 2020 23:16

Re: Scarpa nebo Salomon?

Příspěvekod pavproch » úte srp 25, 2020 10:49

A já ten výběr fčíl zkomplikuju :twisted: : dřív (dokud sem měl nohy jakžtakž v pořádku) sem byl zastáncem toho, že na výlety typu Kriváň patří pohorky aspoň C (a taky sem to tak roky dělal, někdy i D) ale starý člověk = kulena fprteli = neska už i takové výlety absolvuju v "teniskách" (LaSportiva Ultra Raptor GTX) - samozřejmě jen když je to 100% BEZ sněhu - hlavní je pro mě fčíl komfort (3cm měkké pěny pod patou) při chůzi = míň bolavá kulena.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Scarpa nebo Salomon?

Příspěvekod Pierre111 » úte srp 25, 2020 11:44

Přesně o tom taky mluvím. Jsem byl minulý víkend v Tatrách a kamarádi, tak chodili po chodníku ve vysokých a celkem tuhých pohorkách. Říkali jak ty můžeš dát každý den takové vzdálenosti a ještě tak rychle. Tak na další túru vyzkoušeli běžecké boty, což nebylo zdaleka ideální, ale rozdíl pocítili hned. Člověk ale musí mít nějaké zkušenosti a trochu už vědět.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Scarpa nebo Salomon?

Příspěvekod lucica » úte srp 25, 2020 12:10

Zatím jsem vše prochodila v kotníkových La Sportiva. Pravda je, že při prudším klesání mě občas pobolívají kolena a kvůli hypermobilním kloubům mám raději zpevněný kotník.
Uživatelský avatar
lucica
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 23, 2020 23:16

Re: Scarpa nebo Salomon?

Příspěvekod apuka » úte srp 25, 2020 13:59

pavproch píše:hlavní je pro mě fčíl komfort (3cm měkké pěny pod patou) při chůzi = míň bolavá kulena.
To neni v mnozstvi "mekke peny pod patou"... A taky to neni jen o mekke podrazce.
Jsem na OF psal, jak jsem zkusil na Lysou v bezeckych botech (byly to silnicky, takze kvuli nedrzeni nohy do boku absolutne nevhodne na cast hrbolate a kamenite trasy, ale o to ted nejde). Taky nejake 3cm mekke peny pod patou - a jak me zacal bolet (cestou dolu!) kloub pod palcem nohy (a nakonec i kolena). Jo, sel jsem rychleji (alespon vetsi cas cesty, kym me nezacal ten kloub trapit) a svaly na nohou byly mnohem mene unavene nez v pohorkach (B/C) - ale ledva jsem dosel k autobusu, na konci mel krome kloubu bolely i kolena (ale jinak nez c pohorkach) a vubec cela slapej.
Ted jsem mel v Otztalu nove Hoka One One Sky Toa (polokotnickove turisticke botky), sel jsem v nich prvni den "Panoramaweg" z Tiefenbachferneru k horni stanice nove lanovky pod Wildes Mannle. Cesta je to (vetsi pulka) pohodova, sice horska stezka, ale typu magistrala. Tam se slo perfektne. Ale jakmile prisly kameny (typ tatranska magistrala udelana z "velkych" skalek obcas prostridane s trcicimy kameny ze stezky), najednou jsem hned vedel, ze jsem na hrane rozumneho pouzivani tech bot. Nakonec jsem dosel tak zniceny (pravda, nejenom botama), ze jsem zaverecny "vystup" k lanovce (cca 20 m do mirneho kopce) jsem malem nevyslapal... Nohy me bolely, zase klouby pod palcem a kolena.
V obou pripadech bylo prezuti pohorek prvnich par minut docela tvrde (doslovne), malem jsem v nich nemohl chodit, vsude tlacily - ale za pet minut se noha prizpusobila a potom s obrovskou ulevou kvitovala pevnejsi drzeni a nesrovnatelne jistejsi krok. Po kratke dobe dokonce presla bolest kloubu pod palcem a zmirnila se i bolest kolen.

Na druhe strane ve stejnych Hoka botach jsem slezl z Gaislachkogelu (jsem se jen vyvezl, bo uz byl unaveny cely clovek /a taky melo za kratkou dobu zacit lit, coz se stalo az vecer/, ale nedalo mi to nezkusit, jstli to neprejde :-)) - cca 900 vyskovych metru - po stezce, kde bylo taky dost kamenu, ale jinak pohodova stezka - a bylo to fajn, nic moc nebolelo. Jenze to uz jsem vedome sel kazdy jednotlivy krok, dobre jsem si rozmyslel, kam a jak stoupit. Cesta trvala o neco dele, ale vysledek se dostavil, jak jsem psal, nic nebolelo. Ale, jak pisu, potrebuje to soustredeni, nerozptylovat se nicim jinym, coz si neumim predstavit pri delsi trase, kdy nekam potrebuji jit nebo si musim davat bacha jeste i na jine veci.

Cimz jsem jen chtel rict, ze ano, lepsi odpruzeni obuvi muze na neco pomoci - ale taky pri nevhodne kombinaci bota+teren muze i (relativne) skodit. Co Pierre linkoval ty nizke Salewy, podle mne maji vyztuz v podrazce, stejne jako pohorky na stredni a tezsi teren (B az B/C) - a podle mne ta vyztuz dokaze rozlozit zatizeni na vetsi plochu podrazky a ve vysledku proto dokaze (bodove) mensi odpruzeni ve skutecnosti odpruzit klouby stejne nebo i lepe nez znacne silnejsi vrstva peny, kde je kazda zatez primo bodove prenesena do te peny.
Ale dani za to je, ze s tou vyztuzi se pujde "hur" v lehkem terenu.
BTW, pavprochem spomenute C-ckove vetsinou maji uz jen menzi odpruzeni podrazky (D-ckove skoro vubec), takze srovnavat je a Ultra Raptory je trochu ujete (rikam ja, kdo dlouhe roky chodil vsude v C, skoro C/D botach Asolo Granite a prekvapilo me, ze - s neorigos vlozkama - pruzilo to dobre, nohy nebolely).

@lucica: Na Beskydy Ti postaci i Tebou linkovane boty, oboje. Problem muzes mit, jak jsem psal v pasazich jako horni cast stezky na Krivan, kdy slapes (nebo lezes) stale po kamenech a skalach. (Samozrejme, pri snehu v takovem terenu je to jeste o necem jinem.) Ale ojedinele podobne akce asi zvladnou - to uz si musis ale odzkouset sama, jaka je kompatibilita mezi takovym terenem, Tvojimi nohama a konkretnimi botama.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Boty