Samodomo výroba sandálí

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Samodomo výroba sandálí

Příspěvekod tsunami » ned zář 15, 2019 21:46

Delší dobu jsem hledal nějakého výrobce co by dělal ponožkoboty (barefoot). Chci je jako přezuvky na večer, když po celém dni sundám moto/cyklo/turistické boty.
Klasické žabky nebo sandále ve velikosti 52 zabírají tolik místa, že je prostě s sebou nenosím a barefoot botky vypadaly dost nadějně. Bohužel výrobci zase ignorují velikosti větší než cca 49, takže jsem měl docela smůlu.

Nedávno jsem dostal tip na vlastní výrobu sandálů, tak jsem se do toho dnes konečně pustil.
Koupil jsem v http://www.kutil-florenc.cz materiál:
- 4mm plotna Adidas
- 4m PAD popruh 1,2x10mm
- 2ks 10mm plastový průvlek
- vzal jsem také látku na stélku a obuvnické lepidlo, ale to jsem nakonec nepoužil
Tvar sandálů jsem vzal podle nohy, přidal jsem něco navíc - ořezávat lze kdykoliv. Umístění popruhů jsem obšlehl ze sandálů co už mám doma.
Výroba zabrala 1,5h - půl hodiny obkreslení, vystřižení a vyříznutí děr, hodinu vymýšlení jak uvázat pásky.
Výsledek vypadá dost použitelně, zatím mám nové sandále na nohách pár desítek minut a pořád OK. Jako přezuvky to bude použitelné. Asi to jsou mé nejlehčí, nejlevnější a nejskladnější boty, zaberou asi tolik místa jako jedny mé ponožky :-D

Pokud jste někdo vyráběl sandále, tak bych uvítal vaše zkušenosti/tipy, protože dost možná budu dělat další až po prvním větším použití zjistím, že tyhle jsou k prdu. :-)

edit: vyšlo mě to na 225 Kč, kdybych měl menší nohu tak bych platil jen 185 Kč, protože by stačila menší podrážka…
Přílohy
2019-09-15 21.32.24.jpg
Možná je časem trošku oříznu, ale zatím chvilku počkám jak to bude použitelné.
Původně jsem chtěl na gumu nalepit stélku (plátno), ale nebudu to řešit 1. se mi to nechce rozvazovat a za 2. nebudu muset řešit schnutí nebo špinění.
2019-09-15 21.31.03.jpg
Nejnáročnější část výroby je uvázání pásků. Uvidím jak bude guma pevná, jestli nebude třeba podlepení stélkou kvůli protrhávání otvorů. No mám to jako přezuvky, nechci v tom chodit na tůry, takže to nebudu zatím hrotit. Když je urvu tak opravu zvládnu v terénu nožem a případně si za pár peněz vyrobím nové.
2019-09-15 20.17.50.jpg
Tvar jsem vzal dost přibližně a ještě ho trošku doladil. 4mm guma jde stříhat normálníma nůžkama na papír.
Umístění otvorů pro pásky jsem obkreslil ze sandálů co nosím jako přezuvky v kanclu. Vyříznutí šlo dobře obyčejným nožem.
Naposledy upravil tsunami dne ned zář 15, 2019 22:16, celkově upraveno 1
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Samodomo výroba sandálí

Příspěvekod Stani » ned zář 15, 2019 21:56

Paráda! Páči sa mi, ak sa niekto do podbného pustí. Akurát, nebude ti chodiť chodidlo v podrážke dopredu a dozadu? Napríklad pri výstupe, či zostupe po šikmej ploche. Udržia to tenšie popruhy?

Vždy som si myslel, že pri podobnom type sandál by mal ísť popruh medzi palec. Ale v tom sa neorientujem, takže to tak nemusí byť. Máš tam krížennie na priehlavku, tak by to malo držať. Nerežú tie popruhy?

Pekná práca.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Samodomo výroba sandálí

Příspěvekod tsunami » ned zář 15, 2019 22:11

Uvidím jak to bude fungovat, zatím jsem s tím chodil jen po rovině. Nikdy jsem boty se šňůrkou kolem palce neměl, tak jsem to nechtěl zkoušet. Nevím jak to pak funguje třeba s ponožkama - přeci jen jde o přezuvky když se večer někde upíchnu a to si ponožky do sandálů klidně vezmu :-D
Dozadu noha nepojede - kolem paty je pásek. Dopředu je trochu místa, buď to budu řešit jiným namotáním pásku u nártu nebo dodělám další ďouru u palce a přidám krátký pásek. Guma naštěstí není hladká, ale má jemnou neklouzavou strukturu a to by mohlo dost pomoc.
Původní myšlenka byla použít paracord, ale u něj jsem se bál právě toho aby neřezal, tak jsem zvolil popruh a zatím to vypadá dobře - nikde neřeže.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Samodomo výroba sandálí

Příspěvekod apuka » ned zář 15, 2019 22:21

Jako prezuvky zajimave, jen taky mam obavy, ze noha predozadne moc drzet nebude. Co me ale trochu prekvapuje je, ze pokud
tsunami píše:Delší dobu jsem hledal nějakého výrobce co by dělal ponožkoboty (barefoot)
proc jsi ten plat gume jednoduse neprilepil/neprisil k nejkym ponozkam? Zabiralo a vazilo by to trochu vice, ale drzelo by to na noze cca jako ponozky a jako prezuvky by byly uplne fajn. A jeste bys to mohl pri trose prace navic to udelat i s mirnou "obsazkou" na bocich.
A jeste jedna poznamka: ponozkoboty vubec nemusi byt nutne barefoot... Staci mit trochu uzsi "strih" a uz mas stazene prsty.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Samodomo výroba sandálí

Příspěvekod tsunami » ned zář 15, 2019 22:36

Ponožkoboty jsem původně hledal kvůli větší skladnosti než mé klasické sandále.
Uvažoval jsem o tom jestli by nešlo přilepit podrážku na ponožku, ale připadá mi výhodnější mít sandále/pantofle - ponožky do sprchy v kempu nenosím a i když nejsem v kempu, tak často chodím bez ponožek.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Samodomo výroba sandálí

Příspěvekod Mawenzi » pon zář 16, 2019 5:30

tskovyhle sandale sem mela s sebou do skotska... segra mela obstrihlou gumu na druhej par, ale nedodelala ho, tak sem dostala podrazku i s provazkama. Ty provazky mi prijdou docela fajn, pres nart sem dala kus popruhoviny z batohu, aby to bylo vic jak paskace... a kotnik sem navazala dle netu. na behaji po kempu fajn.

podrazka uz byla navrtana na diru mezi palcem a prsty, tak ki tama dost sla vlhkost z rosy a po desti i pre prelepeni gafou, ale darovanemu koni na zuby nehled. popruhovinu sem zvolila proto, ze podrazka nemela nechanej prostor na navazani provazku a na popruhovinu se vyrizla uzka dlouha dira jak byva klasika v sandalech, ktera se do podrazky vesla v poho. vaha myslim 120g
Přílohy
20190916_062518_640x445.jpg
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Samodomo výroba sandálí

Příspěvekod Mawenzi » pon zář 16, 2019 5:34

ale rozhodne to moje neni nejaka nahrada bot do terenu a myslim, ze vetsi problem nez predozadne by spis byl vykyv do strany.
no ale nouzove by s tim clovek taky dolez i kdyby to mel naplasti okotat s podrazkou k noze, ale do kempu, sprch a tak za me fajn a hlavne je to placaty a da se to v batohu vrznout vsude
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Samodomo výroba sandálí

Příspěvekod HonzaS23 » pon zář 16, 2019 8:48

Nerad bych, aby to někdo bral jako reklamu. Chodím na opravu bot svých, ale hlavně manželčiných, k ševci v obci Chotutice u Peček na Kolínsku. Je to sympatický mladý kluk a kromě oprav , taky dělá "bosoboty" na míru. Takže velikost 52 není problém. Tato informace je spíš pro lidi z okolí......z Brna sem asi nikdo nepojede.....ale třeba se tato info někomu hodí.
HonzaS23
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř bře 7, 2012 10:24

Re: Samodomo výroba sandálí

Příspěvekod FrantaKrajta » pon zář 16, 2019 9:41

Premyslim, zda a jak by se daly vyztuzit ty diry na pasky?
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Samodomo výroba sandálí

Příspěvekod tsunami » pon zář 16, 2019 9:41

HonzaS23: to je dobrá informace, dík za ní - bydlím o pár km vedle.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Samodomo výroba sandálí

Příspěvekod tsunami » pon zář 16, 2019 9:44

FrantaKrajta: jediné co mě napadá je nalepit tam nějakou pevnější vrstvu navíc - i to je jeden z důvodu proč jsem chtěl nalepit na podrážku stélku. Je to první pokus, za těch 220kč to klidně za chvíli zkusím znovu :-)
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Samodomo výroba sandálí

Příspěvekod budo » čtv zář 19, 2019 17:04

Taky se na to chystám. Na YouTube je návodů dost. A jinak se to dá (dražší) koupit jako hezký dárek http://www.playbag.cz
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54


Zpět na Boty