Boty pro rybáře/pejskaře

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Boty pro rybáře/pejskaře

Příspěvekod Roxtidy » ned led 6, 2019 16:03

Ahoj, jsem absolutní laik v této oblasti, proto bych chtěl požádat místní o rady. Chtěl bych si pořídit pokud možno celoročně použitelné slušnější boty do přírody...ne vyloženě na nějaké dlouhé tůry, ale viz nadpis = jezdím dost rybařit, což je víceméně spíš statická činnost, ale když už, tak se pohybuji na různém terénu (písek, kameny, rozmáčené povrchy, bahno, výjimečně i sníh) na druhou stranu chodím denně se psem do lesa a to za každého počasí. Moje požadavky (nic zvláštního):
- kotníkové
- voděodolné (takže goretex?)...vyloženě vodou chodit nebudu, ale chození v mokré trávě, bahnitým terénem, v troše sněhu by zvládnout měly
- provedení pokud možno s minimem švů
- velikost na chodidlo délky 30,5cm
- dobrá fixace kotníku
- na váhu cca 105-110kg
- přírodní barva

Co se mých chodidel týká, tak mám témeř plochá chodidla a výraznou pronaci kotníku. Proto nosím ortopedické vložky, které bych chtěl nosit i v těchto botách. Použití v různých teplotách bych chtěl řešit vhodnými ponožkami (pokud je to reálné). Nemám žádnou zkušenost, takže nevím jakou kategorii bot zvolit, jestli se musí eventuelně nějak rozšlápnout. Představu o ceně úplně nemám...kdybych se vešel do 3000,- tak by to bylo super, ale pokud bude mnohem lepší volba bota třeba za 4000,- tak není problém. Nechci ušetřit za každou cenu a chci aby mi boty pár let vydržely.

Díky
Jarda
Roxtidy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: ned led 6, 2019 15:14

Re: Boty pro rybáře/pejskaře

Příspěvekod vonkreuz » ned led 6, 2019 17:26

Grisport Sarca. Má skorobratrancova bratrancuv švagr. Muj skorobratranec má bratrance a ten má švagra, který ty Sarca má. Potulky po přírodě, vícedenní trek po Hornosvratecké vratecké vrchovině. Celokoženný svršek vypadá sice z počátku tuze, ale pak "změkl" a při dobré impregnaci to bude i velmi odolné, i bez Gore-Texu.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Boty pro rybáře/pejskaře

Příspěvekod Roxtidy » ned led 6, 2019 17:59

nasel jsem je jen ve velikosti 47, coz bude malo (mam chodidlo 30,5cm)
Koukal sem na tyhle, ale nevim jestli to neni hloupost:
Prabos CONDORIRI GTX
Prabos CONDOR GTX
Asolo Fandango Duo GV MM

A ten goretex - je nesmysl na nem trvat?
Roxtidy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: ned led 6, 2019 15:14

Re: Boty pro rybáře/pejskaře

Příspěvekod vonkreuz » ned led 6, 2019 18:12

U celokoženého svršku s menším množstvím švů se bez GTX obejdeš.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Boty pro rybáře/pejskaře

Příspěvekod Roxtidy » ned led 6, 2019 18:18

ted se bojim zeptat, abych nebyl za blbce, ale nebude se mi bez goretexu pařit noha?
Jinak teda s temi velikosti se moje moznosti dost zuzuji :roll:
Roxtidy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: ned led 6, 2019 15:14

Re: Boty pro rybáře/pejskaře

Příspěvekod vonkreuz » ned led 6, 2019 19:32

Použitím GTX se z boty nestává skafandr s vnitřní ventilací.
GTX je tam především proti pronikání vlhkosti z vnějšího prostředí.
Hlavní zásluhu na rychlém schnutí má spíše celosyntetické futro (vnitřek) boty a tzv. komínový efekt.
Mimochodem, chodidlo nohy je část těla s největším počtem potním žláz na 1cm čtvereční.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Boty pro rybáře/pejskaře

Příspěvekod Roxtidy » ned led 6, 2019 20:07

Okey. Co tedy nějaké další tipy na boty?
Roxtidy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: ned led 6, 2019 15:14

Re: Boty pro rybáře/pejskaře

Příspěvekod Roxtidy » čtv led 10, 2019 15:50

tak to tu procitam krizem krazem...snazim se tedy vyhnout modelum z nubuku a i diky nutnosti velikosti 47-48 mi padly do oka:
Asolo Tribe GV
Asolo Greenwood GV (nastupce Tribe GV, udejne s lepsim tlumenim)
Asolo TPS 200 GV (tady chybi ta ochrana spicky,coz je skoda)
...vsechny tri modely hydrofobní Perwanger kůže 2,2 - 2,4 mm, která bě měla být lepšé než nubuk

Po telefonu me jeden prodavac nasmeroval na znacku Lowa s tim, ze uvedena Asola jsou spíš užší a hlavně na moje použití asi zbytečně tvrdá. Konkrétně mi řekl, ať se mrknu na:
LOWA ZEPHYR GTX® MID TF
LOWA Renegade Gtx Mid Men
...oboje jsou prý velmi pohodlné a kvalitní

A pak jeste na:
Lowa Z6-S GTX
Lowa Z6-N GTX

U vsech tech Lowa bot je celkem dost svu, takze mam obavu, ze to po kratkem case uzivani protece. Mozna neopravnena obava.
Roxtidy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: ned led 6, 2019 15:14

Re: Boty pro rybáře/pejskaře

Příspěvekod Tecumseh » pát led 11, 2019 19:50

Asolo Tribe, na tvoje využitie by mohli byť fajn, veľmi pohodlné topánky ktoré podržia aj v náročnejšom teréne s kompromismi použiteľné aj celoročne.Neviem či Greenwood je nástupca vyrábajú sa stále aj Tribe, veľký rozdiel tam nebude Greenwood sú tuším o niečo ľahšie, ale dosť sa mi na Tribe páčilo to nylonové očko, ktoré na Greenwood nie je, dajú sa dobre utiahnuť topánky a potom to pekné drží takže sa ti nepovoľujú.
Tecumseh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř kvě 12, 2010 10:54

Re: Boty pro rybáře/pejskaře

Příspěvekod Roxtidy » pát led 11, 2019 21:44

Pokud by mi padly, tak by to bylo fajn. Jen mam obavu z te moji pronace kotniku a ploche nohy...mam tim padem uprostred chodidla sirsi nohu.
Roxtidy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: ned led 6, 2019 15:14


Zpět na Boty