Vysoké boty na trek

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vysoké boty na trek

Příspěvekod adamus587 » čtv kvě 11, 2023 15:50

Ahoj, letos v létě se chystám na 300 kilometrový přechod s celkovým převýšením 10 000 metrů. Budu chodit s 15 kilovým batohem a rozpočet je do 3000kč a potřeboval bych pomoc s výběrem kotníkových trekových bot. Zatím jsem si vyhlídl tyto boty, ale nejsem si jisty jestli jsou vhodné. Chtěl bych, aby ty boty něco vydržely a za dva roky bych nemusel kupovat znovu.


https://bosp.cz/produkt/cuartel-desert-cz
https://www.sportisimo.cz/alpine-pro/vo ... obuvi=2351
https://www.sportisimo.cz/columbia/trai ... obuvi=2351
https://www.sportisimo.cz/columbia/newt ... obuvi=2351
https://www.sportisimo.cz/merrell/speed ... obuvi=2351
adamus587
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv kvě 11, 2023 15:30

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 11, 2023 16:03

adamus587 píše:Chtěl bych, aby ty boty něco vydržely a za dva roky bych nemusel kupovat znovu

Co jsou v tvém podání 2 roky? Já zruším pár bot za čtvrt roku, ale za tu dobu maj nachozeno přes 2 tisíce km. Neexistují boty, co by mi vydržely 2 roky.

Z bot co zmiňuješ bych viděl jediný použitelný /kvalitou/ ty Merell. Btw, proč musí být kotníkový a nemůžou být nízký?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod adamus587 » čtv kvě 11, 2023 16:14

Asi 2000-3000 km. Kotníkové boty mi přijdou lepší vzhledem k terénu, který plánuju jít (potůčky, pláže) a do nízkých mi vždy na takových cestách se tam dostal písek a kamínky.
Naposledy upravil mike dne čtv kvě 11, 2023 16:17, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku i s citaci
adamus587
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv kvě 11, 2023 15:30

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 11, 2023 16:22

adamus587 píše:a do nízkých mi vždy na takových cestách se tam dostal písek a kamínky.

Tak ještě můžeš použít návleky na ty nízké bot, třeba něco takového Inov-8 ( nevím, jak jsou tyhle konkrétní dobré, jen pro ukázku). Já mám taky od inovu, ale trochu jiné a jsou docela odolné, nepromokavé, ale moc mě nebaví se s tím nasazovat. Zase máš výhodu, že je můžeš použít jen, když je potřeba a v těch nízkých botech se lépe odvětrává noha. Zase pokud by jsi to měl mít celou dobu tvé cesty, tak je asi praktičtější ty kotníkové boty.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 11, 2023 16:31

Potůčky... Do vyšších bot, co jsi odkazoval, nateče úplně stejně. Na brodění je lepší se zout.

Odolnost záleží na více faktorech, třeba ty Merell maj navrchu jen takovou síťku, to bude hned rozdrbaný. Chce to něco odolnějšího, pokud to má něco vydržet. Ne kožený, který když nasajou, nemáš na treku jak usušit, myslím nějakou hustou, odolnou tkaninu.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod adamus587 » čtv kvě 11, 2023 16:39

Tak jaké bys mi doporučil, klidně i nízký.

Kámoš chodí všemožný terény a brody v bospech a ty mi doporučoval a prý nepromoknou ani po půlhodině brodu.
https://bosp.cz/produkt/cuartel-desert-cz
adamus587
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv kvě 11, 2023 15:30

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 11, 2023 17:32

No tak bosp na dlouhej trek budou dost přísnej trest... Hlavně tohle jak namočíš, je konec, to abysis zaplatil ubytko a byl na místě 3 noci, než ti to uschne. Pokud to navoskuješ, máš z toho zas prodyšností gumáky..

Doporučil bych nehledět na cenu a koupit něco, co ti bude pohodlný. Hlavně ať to není těžký a zbytečně tvrdý. Hodně lidí nosí k plný spokojenosti na dlouhou chůzi obuv běžeckou. Důležitější kus výbavy, než boty, na dlouhým treku není
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod ntz » čtv kvě 11, 2023 19:32

ja bych ho netlacil do toho, ze vsichni musej nosit nizky trailrunnery, kdyz je nosite vy .. pokud chce kotnikove boty a je na ne zvyklej, tak to ma smysl ... absolutne proc ne ..

samozrejme nevim, jakej mas predchozi zkusenosti s jakejma botama a na co jsi zvyklej, doporucil bych ale co nejlehci necelokozene boty s gtx .. dal jsi podminky do 3000, dneska je vse drahe, nicmene dal jsem filtr na 4camping a voila, vypadly boty ktery mam ja sam, jsem s nima absolutne spokojenej a letos si koupim dalsi par :)

https://www.4camping.cz/p/panske-boty-d ... ernez-gtx/
https://www.endorphinrepublic.cz/p/outd ... 48115/1159

nejsou sice uplne nejlehci a nejmekci, je to ale kompromis do-it-all .. vydrzi, nepromoci se snadno, jedny z mejch historicky nejoblibenejsich bot .. mam je cca 5 let a jsou to moje primarni boty skoro na vse s batohem a v terenu

@Etheric ma ale pravdu co se tyce vahy a tvrdosti .. zalezi na terenu .. kdybych mel jit 300 km v cesku po (znacenejch) dobrejch cestickach, tak bych asi zvazil nejake typove uplne jine boty .. tohle jsou proste spolehlive letni boty do terenu (kameny, mokro, atd ...)

edit: tak jsem si ti Zernezy prave ted koupil znovu :) .. uz maj poslednich par kousku
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod mike » čtv kvě 11, 2023 21:34

ntz píše:ja bych ho netlacil do toho, ze vsichni musej nosit nizky trailrunnery, kdyz je nosite vy .. pokud chce kotnikove boty a je na ne zvyklej, tak to ma smysl ... absolutne proc ne ..

V zasade souhlasim. Pokud je na kotnikove boty opravdu zvykly, coz mi podle toho (hrozneho) vyberu uplne neprijde.

Zdejsi terminatorska sekce to asi nepochopi, ale behaci boty opravdu nejsou pro vsechny. Sam v nich ted chodim 11 km denne, celkove mam (v Inov-smejdech a Topo) nachozeno pres 14000 km, takze se neda rict, ze si nohy jeste nezvykly, ale celodenni trasy chodim v pohorkach, protoze v behacich by mi odesly nohy. Nedavno jsme si v nich misto 11 dali 22 km a pata mne z toho bolela jeste par tydnu. V pohorkach se mi to nedeje a to ani neresim teren, ktery bych v behacich proste neprosel. Behaci maji limit tak 18, pak uz si chodidla stezuji.

ntz píše:kdybych mel jit 300 km v cesku po (znacenejch) dobrejch cestickach, tak bych asi zvazil nejake typove uplne jine boty .. tohle jsou proste spolehlive letni boty do terenu (kameny, mokro, atd ...)

Letos mam zatim asi 400 km a 17 km prevyseni po CR, prevazne po znacenych dobrych cestickach (prokladanych terennima vlozkama) v Hanwag Alaskach a zadny problem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod ntz » čtv kvě 11, 2023 22:08

@mike - ja spis reagoval na to, ze se cilene chysta v kuse na nejakej 300km trail .. mam letos nachozeno tak 100km (spis uz i mozna vic) a chodim v 80% v Dolomitech (ktere jsem mu vyse doporucil), v 10% v Alaskach (ty mam proste fakt do terenu) a 10% v superiorech .. pokud nekdo jako terminatorskej extrem chodi superiorech na jedny strane stupnice a v Alaskach na strane druhe, tak nejake "klasicke turisticke boty" musi bejt nekde uprostred :)

hodne lidi chodi napriklad v tech nastupovkach a nebo (sam jsem je tedka vsechny prohlizel a zkousel v ramci sveho cile koupit si boty :D) treba v tomhle .. ale zrovna oboje jmenovane (random nastupovky a nebo ty raptory) jsou tak strasne tvrdy, ze tam neni vubec zadnej rozdil oproti klasickym (nejakym lehcim) turistickejm botam ..

snazil jsem se drzet zadani a najit na trhu kvalitni botu do 3000 .. me z toho vylezly jako silne doporucitelne ty Dolomite ktere sam mam a nedam na ne dopustit
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod mike » čtv kvě 11, 2023 22:25

Jasne, mne slo o to, ze tu nekteri tlaci, ze na delsi trasy jedine lehke a idealne behaci boty, coz kazdemu nefunguje. Pres vikend jsme si dali dva dny v Luzickych horach, 70 km a 2700 m prevyseni s batohy do 15 kilo. V Alaskach naprosto v pohode, mit Topo, ve kterych mam jen letos pres 1300 km, tak bych byl dneska nejspis rad, kdybych dosel od pocitace na zachod ;-)

Cimz nechci rict, ze si na to ma poridit Alasky, na ty si clovek taky musi zvyknout. Sam jsem nejdriv ochodil asi troje Bckove pohorky, nez jsem na ne presel a zpocatku to trochu bolelo. Ale myslim, ze jsem si na ne zvyknul podstatne rychleji, nez na behaci boty. Takze nejake lehci pohorky nebo nizke trekovky, proc ne. Podstatne je ale mit poradne rozchozene a vyzkousene na delsich trasach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod ntz » čtv kvě 11, 2023 22:36

me jsou treba ty Alasky pohodlny uplne jako backory .. asi jsou mi i pohodlnejsi nez ty Dolomite, jsou ale tezky a blbe se mi v nich ukusujou kilometry, takze si je neberu na klasickej vylet kde chozeni je cil .. Kdyz jsem si je koupil, tak jsem (dbajic na tvou radu a doporuceni at s nima chodim, at si na ne zvyknu) mel ze zacatku takovy obdobi, ze jsem s nima chodil hodne a vsude, byly mi fakt pohodlny uz od zacatku, po nejake dobe jsem se ale vratil k lehcim botam protoze 25km v Alaskach Vs 25km v Dolomitech je (alespon pro me) uz dost znatelnej rozdil vecer v unave (nohy ale mam z Alasek v lepsim stavu :))

edit 1: ok, jdu je zvazit oboje ... mmt
edit 2: 632g Dolomites (vel. 9.5) a 1014g Alasky (vel 10.5)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod mike » čtv kvě 11, 2023 23:48

Vyssi vaha je samozrejme znat. S tim nic neudelas, ale muzes si na ni zvyknout. Nejvic se projevi pri rychle chuzi, prijde mi, ze nad 6 km/h uz poskozeni svalu a celkova unava roste nelinearne. Takze v nich chodit radej o neco pomaleji a postupne si na vahu zvykat. Na poradne akci v tezsim terenu se ti to pak vrati. Tezko na cvicisti, lehko na bojisti :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod Dromedaro » pát kvě 12, 2023 5:43

Měl jsem boty s podrážkou jako u těch Dolomitů a asi už bych takové nechtěl. Asi píšu proto, že nevím, jestli je to vlastnost té podrážky nebo jen byla ta moje nekvalitní.Stačilo tím bokem zavadit o ostrý šutr a kousek té pěny se vydloubl.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod ntz » pát kvě 12, 2023 7:26

@Dromedaro - to asi byl problem konkretnich bot .. na mejch Dolomitech, sesmajdanejch a dodrbanejch, ktery prosly za 5 let vsema druhama terenu, neni s penou a nebo jejim poskozenim naprosto zadnej problem ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod irem » pát kvě 12, 2023 8:10

Od tazatele neni zcela zrejme, kdy a kam (do jakych podminek) se chysta jet, jak rychle se chce pohybovat a hlavne - na jaky typ bot je zvykly. A je-li vubec zvykly na delsi chozeni s tezsim batohem?
Leto je dost siroky pojem, pokud se chysta vyrazit koncem cervna, neradila bych mu dramatickou zmenu typu bot, to muze zmenit styl chuze a drzeni tela takovym zpusobem, ze je treba si zvykat dele.
Podle prostredi, kde se nejcasteji pohybuje je na zvazeni, jestli je GTX dobra volba nebo ne. Souhlasim s Ethericem, ze na potucky je lepsi se zout. Nebo je preskocit, pokud si zaslouzi oznaceni potucek, melo by to jit. Kdyz natece do bot s GTX, schnou podstatne dele, nez boty bez GTX.
Pisek a kaminky snadno vyresi nizke navleky, promokave byvaji prodysnejsi, pokud jde jen o ochranu pred piskem a ne destem, jsou lepsi.

Pokud jde o chozeni v bezeckych botach, ma to spoustu vyhod i nevyhod :) je to o zvyku, treninku a zvazeni plusu a minusu pro konkretni situaci.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod Etheric » pát kvě 12, 2023 9:23

Boty bez gtx jsem na treky nebral protože stačilo ráno kousek cesty mokrou travou a mít hned zestartu boty durch, to nechceš..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod adamus587 » pát kvě 12, 2023 9:44

irem píše:Od tazatele neni zcela zrejme, kdy a kam (do jakych podminek) se chysta jet, jak rychle se chce pohybovat a hlavne - na jaky typ bot je zvykly. A je-li vubec zvykly na delsi chozeni s tezsim batohem?


Chystam se na GR240 do Španělska na začátku Srpna a denně cca 30 km. Do teď jsem nosil nízké boty ze sportisima do 700 Kč a kotníkové pracovní boty z canisu.
adamus587
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv kvě 11, 2023 15:30

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod irem » pát kvě 12, 2023 9:46

Jasne, rikam, ze je to na zvazeni podle prostredi a dalsich okolnosti. A preferenci. Mne se treba nohy dost poti, takze vlhko v botach proste mam a v lete mi je prijemnejsi prodysnejsi bota bez GTX. I kdyz se mi treba rano v trave namoci.
Proste podle toho, kam vyrazim beru bud bezecke boty bez membrany (klidne i na delsi treky, kdyz se chci pohybovat rychle) nebo pohorky s GTX.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod apuka » pát kvě 12, 2023 11:15

adamus587 píše:Chystam se na GR240 do Španělska na začátku Srpna a denně cca 30 km.
Ja bych obracel veci trochu jinak. Kazdopadne, je treba vzit pri mych otazkach, ze jsem tam v zivote nebyl a konkretni teren neznam.

Jsi zvykly chodit 30+km (i s cca 900m prumernym prevysenim nahoru/dolu) za den? S 15 kg batohem, jaky hodlas nosit na tom treku? V horskem terenu? A hlavne 10+ dnu kazdy den za sebou?
Kdyz se podivas na casovani jednotlivych useku, tak zjistis, ze prumerne vychazi neco mezi 3 - 3,3 km/hod, nepocitej s prumernym tempem 5-6 km/hod?

Ono to totiz neni pouze o botach. Kdyz tam nakluses v sebelepsich botach ale nemas "natrenovane", tak se muzes lehce znicit. Je dost velky rozdil si dat 30 km v mirne zvlnene krajine po dobrych stezkach jednou za tyden-dva a dat to kazdy den 10+ dnu za sebou, nejspise v prisernem horku, v (sice nejspise lehcim) horskem terenu. Mozna by to chtelo trochu doma potrenovat po vecerech nejaky pravidelny pohyb (alespon 10 km, idealne s batohem alespon 10 kg), aby si na to telo zvyklo.

K tem botam, ale obecne. Opravdu Ti tezko radit. Nejdulezitejsi rada je, ze si vem takove, ktere Te nikde netlaci a necitis v nich zadny problem. Nepocitej s rozchozenim, vetsinou se to nepovede. Horsi je, ze bys mel zjistit, co noham boty udelaji pri delsim noseni, tj. ne pet minut v obchode.
Netusim, nakolik jsou ty stezky na trailu kameniste, kolik je tam ostrych vyslapu/sestupu a traverzu v suti.

Podle Tebou udaneho mnozstvi km/rok neco nachodis, ale zase nic extra, mas zkusenosti s nizkymi botami za 700 (ale netusime jestli bezeckymi nebo turistickymi) a kotnickovou prac. obuvi. To moc informaci neni.

Protoze tak trochu predpokladam, ze to bude fakt lehci horsky teren a spousta prasnych silnicek, mozna bych se zkusil podivat na tyto kotnickove Hoka Anacapa. Jsou i s GTX a hlavne to nejsou bezecke ale turisticke, i kdyz jen na lehkou turistiku. Mel jsem na nohou jejich nizkou verzi (taky to maji ted v dobre cene, ale tam jsem neprekousnul tu (doslova) "posranou" barvu :-). Taky jsem mel nejakou dobu kotnickove Hoka, jiny typ. Neskutecne prijemne se v nich chodilo - do doby, kym clovek nesesel do trochu slozitejsiho terenu, kde to uz potom bylo utrpeni, jak pro mne, tak i pro boty. Tady to vypada podobne, v lehkem terenu to bude nadhera, ale do manenisteho s tim radeji nelez.
Ale zase nejdulezitejsi je - musi Ti padnout presne.

Nejake bezecke trailove boty si neber, pokud nejsi zvykly v nich chodit delsi streky, hlavne s batohem. Mike to dobre popsal. Ja uz jsem taky psal, ze bezecke boty opravdu nejsou urcene na delsi chuzi ale na behani a pripadne rychlou chuzi. Na beznou chuzi (bez zateze) jsou skvele - do okamihu, kym neprekrocis jistou hranici, potom uz nici nohy.
Turisticke jsou jakoby tvrdsi na podrazce, ale ma to svuj vyznam a smysl. Vetsinou maji alespon nejakou vyztuz, aby rozkladaly vahu na celou podrazku. Takze nakonec ta tvrdsi podrazka muze ve skutecnosti vice utlumit dopad nez mekci bezecka - ta utlumi jen misto dopadu, ale pracuje s primou vyrazne vetsi silou. Vyhoda se ukaze nejvice prave na delsich trasach a se zatezi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod Etheric » pát kvě 12, 2023 12:07

Souhlasím s apukou, takovej trek není sranda, jak si hodně lidí představuje.
Pokud tazatel psal, že chodí v nízkých ze sportisima (též jsem na nich začínal), ať si koupí nízký, ale nějaký kvalitnější a před akcí pořádně vyzkouší.

Že nějaký boty jsou "nevhodný" - setkal jsem se u nízkých bot často s tím, že je dotyčný nevěděl správně zavázat a pak nadával, že to je nepohodlný. Tak jsem vysvětlil jak to má udělat a hle, najednou to byly super boty..

Ad raní mokrá tráva: když mám promok boty a ráno si je takto namočím, nohy vypadají tak padesátkrát hůř, než když se v létě celej den "zbytečně pařím v gtx"..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod bonatius » pát kvě 12, 2023 14:21

Pozeral som si GR240 a podla fotiek tie chodniky nie su horsie (skor lepsie) ako napr GR221, alebo Via Sentiero na Sicilii, ktore som siel nedavno.
Obidva treky som siel v Altra Lonepeak 5 a myslim, ze aj tu by sa tie topanky hodili. Mozno by som zvazil Altra Olympus, ktore maju vibram podrazku. Nemam s nimi ziadnu skusenost, ale co som sa na ne pytal predajcu tak mi povedal, ze rozdiel je len v podrazke a vraj trochu dlhsie schnu voci Lonepeak.
Ak sa ide cez sut a ostre kamene tak si treba dat pozor kam sa stupa. V takomto terene podrazka rychlejsie odchadza a moze sa natrhnut latka topanky. Pri troche opatrnosti sa to da zvladnut.

Po nedavnych skusenostiach z Via Sentiero, kde som siel v teple, ci niekolko dni v dazdi, mne najlepsie vyhovovali topanky bez gtx. Ked bolo rano mokro (rosa, alebo som siel cez kaluze) topanky rychlo vyschli.
Kazde rano som si nakremoval nohy kremom a dal si pohodlne ponozky (Darn Tough).
Ked prsalo tak som si dal nepremokave ponozky. Ked som musel prebrodit potoky tak nohy boli v suchu a po par metroch chodze som mal pocit, ze ponozky hreju. Na nohach som citil teplo. Vecer som ponozky vyzliekol, dal na noc do sacku a rano som si ich opat obul. Kedze styri dni prsalo tak topanky boli mokre, ale ked prestalo prsat tak za par hodin boli suche.

Topanky s GTX pomalsie schnu (asi tri dni). Ak by som siel na jeden den, alebo na viac dni s tym, ze kazdy vecer budem spat na chate, kde maju susic na topanky tak vtedy by som ich zvazil.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod apuka » pát kvě 12, 2023 14:31

bonatius píše:Topanky s GTX pomalsie schnu (asi tri dni).
Pokud jsi mel takove boty, ze GTX schnul 3 dny, tak byly vadne. Jedine tri dny schnouci GTX boty, co jsme kdy v rodine mely byly jedny pevne pohorky La Sportiva Tranho Cube. Ale dlasi dva pary stejnych bot stejne velikosti pouzivane v cca stejnych podminkach pres noc bezne vyschly. Stejne jako drtiva vetsina ostatnych pohorek, i celokozenych s GTX - teda krome pripadu, kdyz se durch promocily, bo celodenni dest bez navleku, chuze na podmacene pastvine s 10-15 cm vody, kdy zateklo zvrchu a jeste na ubytovani na miste suseni bylo chladno a 100% vlhkost.
I Gtx boty se po beznem namoceni docela dobre schnou pri chuzi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod bonatius » pát kvě 12, 2023 14:43

tak sme asi viaceri mali zle boty s gtx, lebo nam po celodennom dazdi schli tri dni nez boli uplne suche, to bol aj jeden z dovodov preco sme presli na topanky bez gtx. Podotykam, ze sme mali topanky od roznych vyrobcov.
Naposledy upravil mike dne pát kvě 12, 2023 15:01, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku i s citaci
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod ntz » pát kvě 12, 2023 15:20

normalni boty s gtx fakt 3 dny neschnou .. zavisi kde a jak je susis .. jestli je otocis podrazkama nahoru a navliknes treba na nejakej klacek, pokud je mas jen v predsince stanu apod ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod apuka » pát kvě 12, 2023 15:28

Pokud to nebyly boty z hodne vysusene a silne kuze, tak ten Gtx vevnitr zase az tak moc neovlivnuje rychlost schnuti. Protoze jinak je tam vsechno stejne jako v botach bez GTX. Navic vevnitr by ty boty mely vyschnout uplne stejne jako bez Gtx protoze vnitrni latka Gtx opravdu vodou moc nenasakne. No a kdyz mas vodu az mezi Gtx a vnejsi botou, tak bys vevnitr mokro mit nemel - az jen proto, ze vevnitr stejne mas za chvili 100% vlhkost a - teda krome hodne vysokych vnejsich teplot - teplotu vyssi nez venku, tj. difuze funguje smerem ven.

I proto mi neprijde normalni tak dlouhe schnuti. Jo, pokud byste tyden slapaly v neustalem desti a boty nechaly schnout pouze v predsince stanu pri 100% vlhkosti, tak mozna... Ale to by zase bylo uplne jedno, jake mate boty, s troskou nadsazky anii bezne Croxy by nevyschly.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod Dromedaro » pát kvě 12, 2023 16:25

Tento týden jsem po jednom výletě sušil kožené polobotky s goretexem od Asola. Šel jsem přes několik hodně širokých brodů, kdy jsem měl vodu od kotníků až téměř po kolena. Těch brodů tam bylo tolik, že se mi nechtělo pořád zouvat, tak jsem to prošel v botech.

Doma jsem z těch bot vyndal vložky, pořádně povolil tkaničky, aby byl uvolněný jazyk. Nechal jsem je v předsíni, ikdyž jsem je chtěl dát do kuchyně pod okno, kde teď přes den větrám, ale zapomněl jsem na to. Po 24hod v předsíni byly pořád dost vlhké, přesunul jsem je do větrané kuchyně, postavil na špičky a opřel o zeď. Do 24hod již byly suché.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod mike » pát kvě 12, 2023 16:26

Koukam na tu GR240. Pekny, ja bych si na to vzal jednoznacne pohorky. A rozhodne neplanoval 30 km denne, to bych natezko nedal, ale ja rocne nachodim jen 4000 km ;-) Ono je neco jineho ujit jednou tydne 40, klidne 50 km nalehko, nebo jit kazdy den 30 km s 15 kilovym batohem. Na takove akce mi vychazi optimalni maximalne 6 - 7 hodin ciste chuze denne a to vic nez 20 - 25 km neda. Ale kazdy jsme jiny, tazatel ma jiste dost zkusenosti s podobnyma akcema, aby sam vedel nejlip, kolik vydrzi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod ntz » pát kvě 12, 2023 18:40

jj, taky bych si vzal normalni pohorky kdybych neco takovyho sel ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vysoké boty na trek

Příspěvekod milarepa » sob kvě 13, 2023 21:06

jo, z kraje září si v Sierra Nevada určitě něco vylezeme, budeme tam 14 dní nad Vélez-Malaga, tak když podmínky dovolí, tak se tam trochu protáhneme po horách
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Další

Zpět na Boty