Outdoorové boty na Tatry

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod Mindless » pon zář 3, 2018 12:40

Dobrý den,
chtěl bych se Vás tady poptat na nějaké slušně horské nízké boty. Koncem září máme naplánovanou túru v Tatrách na slovensku a já, jakožto absolutní laik, nevím jaké boty koupit. Nechci do toho zase dávat moc peněz, doteď mi vždycky stačily nějaké boty za pár stovem. Tak finanční limit asi do 2000tis.

Častým problémem co mám s botama je prošlápnutá pata, když je podrážka udělaná s těma dutinama, taková mřížka v podrážce.

Ve sportisimu mi doporučovali nějaké merelly za 1600, že to prej na občasné hory bude stačit.
https://www.sportisimo.cz/merrell/terramorph/211702/?merrell=32

Děkuji za jakoukoli radu
Mindless
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon zář 3, 2018 12:22

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod apuka » pon zář 3, 2018 13:20

Nechces alespon napsat, co za turu v Tatrach mate naplanovanou? Mezi tamejsi turou a turou mohou byt radove rozdily v obtiznosti a tudiz i v potrebnem vybaveni, i bot.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod Mindless » pon zář 3, 2018 13:53

Vím pouze to, že cílem bude Teryho chata a celkově půjde o 2 výšlapy v rámci 3 dnů s přespáním. Cesta ani další podrobnosti mi sděleny nebyly.
Mindless
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon zář 3, 2018 12:22

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod fps » pon zář 3, 2018 14:17

nepočítej s lepší životností když do nich nechceš investovává víc peněz
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod dudy » pon zář 3, 2018 14:25

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod Mindless » pon zář 3, 2018 14:46

Z tohohle výběru bych vzal asi hned ty první, ale mám nohu celkem velkou. Délka stélky 30,5cm což v té velikosti ani nemají. Nejspíše projdu ještě pár obchodů, rockpoint mám celkem blízko v Ostravě, popř neznáte ještě nějaký další speciálku na takové věci?
Mindless
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon zář 3, 2018 12:22

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod apuka » úte zář 11, 2018 14:42

Moc se omlouvam na zneuziti vlakna, ale s tematem to docela souvisi.

Ve VT zachranovala HZS dva "turisty", klasicky: "Obaja zranení boli nezávisle od seba z dvoch väčších skupín turistov, ktorí sa nachádzali v exponovanom teréne bez potrebného vybavenia." Jsem se podival na fotky ze zachrany a hned je videt, jake outdoorove boty na Tatry NEEE ](*,) ](*,) (nejake HokaOne???):
2018-09-11_153909.jpg
2018-09-11_153909.jpg (26.5 KiB) Zobrazeno 12455 krát

na takovyto teren:
Obrázek
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod fps » stř zář 12, 2018 16:53

jsem kdysi na OF psal o tom že když mně někdo míjí, tak mu skoro vždy koukám na nohy, a ve VT plno lidi nemá pořádné pohorky a pohybují se v místech kde hodně riskuji, i celkově se ve VT pohybuje plno lidí v místech na které nemají vybavení, jako kdyby byli na Václaváku, tohle se třeba v Alpách moc nevidí, VT lidi dost podceňuji ve vybavení, zato před Alpami mají lide větší respekt ve vybavení
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod mike » stř zář 12, 2018 22:02

Nebude to spis tim, ze v Tatrach je spousta lidi nahustena na male plose, a tak to lip vidis? Si ty lidi v Alpach zas tak neidealizuj, i tam jsou obcas k videni veci :)

Grand Paradiso v cervenci. Sel jsem z chaty pres sedlo po znacene stezce, ktera ma nejvyssi turistickou obtiznost. Na dobre mape slabe teckovana, v terenu EE, coz v tehle casti Italie znamena "ee, nechod tam, bezny turisto" [-X a muzes tam cekat uplne cokoliv, bezne volny teren se znackama. Jina cesta od chaty ale timhle smerem nevede, jedine pres hluboke udoli, pres 1000 m sestup a vystup.

Z chaty (~2730 m) jsem vyrazel, jak je mym spatnym zvykem, skoro posledni. Nez jsem dosel pod hreben, potkal jsem lidi, co sli driv. Vraceli se, protoze bez macek a cepinu to bylo nepruchodne. Meli recht, traverz, co vede skoro az pod sedlo (~3250) ma asi kilometr a byl skoro cely pod snehem. Zmrzly firn, asi 30 stupnovy svah a pod nim balvany, se svym nabouranym moralem jsem se obcas moc dobre necitil ani s vybavou. Dolu na druhou stranu ze sedla jsou retezy, rozhodne tezsi, nez treba Priecne sedlo. Kdyby to byla ferata, tak bude B/C. Pod nima jsem opet nasadil macky a lezl dolu kus asi 40 stupnovym svahem celem k nemu, sice se da pokracovat po kramlich a zebriku, ale je to tak hnusne (volna lana z umeliny #-o), ze tam radej chodim takhle. Pod zebrikem je porad 30 - 35 stupnovy svah, ted firn, znacky pokracuji volnym terenem dolu. Normalne po sutrech, ted vetsinou po snehu. Sundaval jsem macky asi az 400 hm pod sedlem, kdyz jsem se dostal na morenu, kde zacina neco jako stezka. Cely prechod je narocny i normalne, letos kvuli snehu vic, klidne bych tomu dal PD-.

No a jak sestupuju morene, tak vidim, ze proti mne jdou nejaci mladosi. Holka a tri kluci, v teniskach, s fotakem pres rameno, jako kdyby sli na Kokorin. Zastavil jsem je a ptam se, jestli maji vybavu a jestli vedi, do ceho jdou. Ukazalo se, ze je to mladez z Belgie, tak okolo 20, co si udelali vylet do Italie, spi po kempech, hostelech a ted se rozhodili ze prespi na chate, co jsem z ni prisel. Ukazovali mi aplikaci v mobilu, ktera jim naplanovala cestu, po te znacene stezce. Vubec netusili, co je ceka, s horama zkusenosti nemeli, vybavu taky ne (ani nesmeky) a stejne by s ni neumeli zachazet. Poradnou mapu, co jsem jim ukazal, taky predtim nevideli. Proste jim mobil ukazal cestu na chatu, a tak se po ni vydali. Kdyz jsem jim rikal o zebriku a retezech, tak jen valili oci. Nastesti byli rozumni a rekli, ze do toho teda nejdou a ze se jen podivaji na vrsek moreny k ledovcovemu jezeru a vrati se zpatky do udoli. Snad to tak i dopadlo, jelikoz vrtulnik jsem vecer neslysel :)

Podobnych skupinek z Beglie a Holandska uz jsem v te oblasti potkal vic, jen v lehcim terenu, tohle byl extrem. V jinych letech by to mozna i prosli, ale s letosnim snehem to byl pokus o sebevrazdu. Coz jim ale aplikace v mobilu nerekla :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod Pierre111 » čtv zář 13, 2018 7:50

Já viděl na Mont Blancu u chaty Tetky lidi normálně v kratasech a tričkám a na nohách měli sportovky co já nosím tak maximálně do práce a ven, jelikož se podle mě nehodí ani na běhání. Na zádech pidibatůžek. Vím, že to není nic těžkého ale zase jsi docela vysoko a počasí se může přes noc pěkně pokazit a klidně ti tam nasněží. Jak pak jdou v takových botách dolu moc netuším :).

Já ale třeba v Tatrách občas chodím v Innov8 botách. Pokud není sníh, tak je to v pohodě, ale musíš trochu mít ponětí, do čeho jdeš.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod apuka » čtv zář 13, 2018 7:57

V tomto mam podobne zkusenosti jako mike. On taky asi potvrdi priklad (sice zkusenost zbytku rodiny, ale hodne vystizny): Z Defreggerhaus bezne vyrazeji na Venediger skupinky lidi (i rodiny s deckama) bez cepinu, bez macek, bez lana, bez znalosti - dokonce casto v teniskach nebo nizkych bezeckych botech. A to i kdyz je tam na mnoha mistech cisty led. Nekteri dokonce dojdo i na vrchol.
Jsem cetl rozhovor s guidem, se kterym jsme jednou byly v Otztalu, kde rikal, ze nejlepe jsou obecne vybaveni Holandane. Oni klidne do Alp prijdou, nemaji zkusenosti, nevi, co maji mit, tak si zajdou do obchodu, nechaji poradit a nakoupi to nejdrazsi a/nebo nejlepsi, co jim doporuci a vyberou se na turu. Problem nastane, kdyz dojdou na misto, kde uz bez pouziti toho vybaveni nejde dal - nikdo jim totiz uz nerekne, jak se to vybaveni ma pouzivat, ne to jeste dat skoleni. Takze nakonec vidis, ze na mistech podobnych mikovmu popisu kraceji turiste obleceni/obuti do nejnovejsi verze Mammut Eiger Extreme serie, vcetne ruksaku, na nemz maji nekdy az dva lezecke cepiny (vetsinou vsak ten nejdrazsi turisticky), (polo) automaticke macky, lano, uvazky - ale jen se snazi udrzet na nohou v tech D-ckovych botech a bezradne se na sebe koukaji, co s tou vybavou v/na ruksaku delat.
To je druha (ta "lepsi") cast holandanu/belgicanu v Alpach. Oni alespon na druhe vylet uz pujdou s guidem.
Potom je tu i cast turistu, kteri sice vybavu maji, umi ji pouzit, nahoru jim to slusne jede, ale nemysli na navrat... Manzelka ted popisovala, ze na Tristneru na vrcholku setkala starsiho pana, ktery lezl nejakou dobu stejne rychle pred ni a kdyz ona prisla, prave se vybral dolu. Manzelka byla na vrcholu hodne dlouho, ale cestou dolu za chvili dobehla pana, protoze ten smerem dolu mel hrozny strach (jo, je to tam hodne exponovane a neprijemne, i kdyz technicky ne moc narocne).

Setkat se da s kde-kym, ale na rozdil od Tater vetsina jde cestami kolem nebo z lanovek na chaty a nejde moc dal - neni kde co koupit k jidlu a piti (a taky tam uz casto neni mobilni signal, co je pro mnohe z nich problem ](*,) ).

@Pierre111: ale asi taky v nich nechodis do neznaceneho exponovaneho terenu jako na fotce...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod fps » čtv zář 13, 2018 8:43

já jezdím do Tater i Alp mimo sezonu, a taky se snažím vyhýbat profláklým místům, takže tolik lidi naštěstí nepotkávám, ale mně to tak připadá že Tatry lidé dost podceňuji ve vybavení, lidé je nemají za moc vysoké kopce, zato před Alpami mají lide větší respekt ve vybavení, samozřejmě že všude se najdou jedinci co si pletou hory s pláží
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod Pierre111 » čtv zář 13, 2018 8:48

Ne ne většinou jen turistiku po značených cestách. Lézt se v tom ale dá taky, na všechno a vždy nemusíš mít vysoké a tvrdé pohorky. Musíš to mít ale ozkoušené.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod fps » čtv zář 13, 2018 9:14

tak pak musíš počít s možností zranění kotníku, a s pomocí záchranářů
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod Pierre111 » čtv zář 13, 2018 9:17

Tak kotníky musíš mít v pořádku a posílené. Pokud jsi lehký a umíš chodit, velké riziko zranění tam není. Právě nadměrný používání opory oslabuje svaly a pak když oporu nemáš, snadněji se zraníš.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod mitau » čtv zář 13, 2018 10:41

fps: Obecne hur vybaveni budou nezkuseni turiste. V Alpach chodis po ne tak znamych mistech, tak je nepotkavas. V Tatrach je proflakle vsechno, tak na ne narazis podstatne vic, i kdyz tam jsi mimo sezonu.

Jinak diskuze o bezeckych botach na VHT tu uz byla a asi neni treba ji opakovat - kazdemu vyhovuje neco jineho. Tvrdit, ze do hor jedine ve vysokych botach, je trochu zpatecnicke. Hoka asi nebyly nejlepsi volba do Tater mimo turisticke znacky, ale ne nadarmo se delaji nizke boty na feraty. Jak pise Pierre - je to o tom, aby na tu zatez byly chodidla a kotniky zvykle. Kdyz jsi chodil cely zivot v horach v pohorach, tak chapu, ze by ti nedelalo dobre vyrazit v nizkych botach. Pro nekoho zvykleho na bezecke boty ale fakt neni problem jit rekneme C feratu nebo I-II teren v nizkych botach a nezvysuje to riziko urazu. Samozrejme bez snehu, ledovce a hnusnejsich kamenitych poli - tam uz se muze tvrdsi/vyssi bota hodit.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod apuka » čtv zář 13, 2018 12:48

Jasne, tvde feratove kotnikove boty je jina kategorie nez ty mekke bezecke typu Hoka One. Spise o ty druhe slo. A jeste na nohou lidi, kteri asi vytrenovane nohy na podobny teren v nizkych botach nemeli

Taky jasne, ze ani na lezeni nepotrebujes pohorky, spise naopak, nejlepsi jsou lezecky :-) (bez snehu a ledu).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod fps » čtv zář 13, 2018 14:53

Pierre111 píše:Tak kotníky musíš mít v pořádku a posílené. Pokud jsi lehký a umíš chodit, velké riziko zranění tam není. Právě nadměrný používání opory oslabuje svaly a pak když oporu nemáš, snadněji se zraníš.

tohle je dle mně jen ničím nepodložené teoretizování, dle mně jde o velké riziko u toho kdo chodí po horách v teniskách, dotyčný má velké štěstí že si ještě neporanil kotník, a nemusel volat záchranáře
- jak v pořádku kotníky? když mohu chodit, tak mám kotníky v pořádku
- jak posílené kotníky? každý kdo chodí, tak má posílené kotníky
- jak lehký? pro někoho je to 40 kg, pro jiného je to 80 kg
- jak umí chodit? každý kdo chodí, tak umí chodit
- na to aby ti ochably svaly v kotníku by si musel neustálé chodit v pohorkách, a nesměl by si nosit žádnou jinou obuv, což asi u niko není ani možné
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod mike » čtv zář 13, 2018 15:37

apuka píše:V tomto mam podobne zkusenosti jako mike. On taky asi potvrdi priklad (sice zkusenost zbytku rodiny, ale hodne vystizny): Z Defreggerhaus bezne vyrazeji na Venediger skupinky lidi (i rodiny s deckama) bez cepinu, bez macek, bez lana, bez znalosti - dokonce casto v teniskach nebo nizkych bezeckych botech. A to i kdyz je tam na mnoha mistech cisty led. Nekteri dokonce dojdo i na vrchol.

Tohle jsem tam nastesti nevidel, podobni koncili na hrebinku, ze ktereho se prechazi na ledovec. Sice uz taky celkem vysoko (tak 3200), ale stezka je tam dobra. Pred par lety se presne v tom miste objevila velka tabule, ktera varuje pred nebezpecim na ledovci, mozna to zabralo.

Horsi veci tam provadeji mistni guidi. 12 ovecek na lane, sice s mackama, ale bez cepinu, kratke rozestupy, provesene lano... jeden zahuci do trhliny a jdou vsichni vcetne vudce. Jenze nezahuci, vyslapana stezka je celkem bezpecna, a tak furt chodi s dzbanem pro vodu... az tam jedna z ovecek blbe zakopne a do trhliny, okolo kterych se chodi, sleti.

apuka píše:... kde rikal, ze nejlepe jsou obecne vybaveni Holandane. ... Problem nastane, kdyz dojdou na misto, kde uz bez pouziti toho vybaveni nejde dal

Uz jsem to jednou asi psal. Taky v GP, tentokrat Holandani, 3 mladi kluci (18?). Predesel jsem je cestou na bivak, ta byla v pohode, ale tesne pred bivakem je skala, asi tak 5 - 7 m s retezem. Turista chytne retez a vyleze to, neni to nic tezkeho, klidne by to slo i bez nej. Kluci vytahli lano, ktere nejspis nikdy predtim nepouzili a aspon pul hodiny tam blbnuli, nez se dostali nahoru :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod mike » čtv zář 13, 2018 15:46

fps píše:- jak posílené kotníky? každý kdo chodí, tak má posílené kotníky

Kdyz jsem pred dvema lety zacal chodit denni vychazky v nizkych botach, tak co myslis, ze jsem zpocatku nejvic citil? Kotniky. To same ted, kdyz jsem presel na Inov-8. Sice uz jen par dni, ale bylo to znat.

Co jsem cetl, tak nejsilnejsi kotniky maji lidi, co hrajou tenis. Protoze tam dostavaji zabrat nejvic a postupne zesili. Svaly a slachy co kotnik drzi.

fps píše:- jak lehký? pro někoho je to 40 kg, pro jiného je to 80 kg

Mistni lehkobotci maji okolo 70 kilo, jak jsem tak vysledoval. Coz je fakt rozdil proti nasim 80 - 90.

fps píše:- jak umí chodit? každý kdo chodí, tak umí chodit

Ani nahodou, koukni se kolem sebe :D Chodit bezpecne v terenu moc lidi neumi, spousta si to kompenzuje hulkama a stejne jdou nebezpecne. V pohorkach se chodi lip, ty ti leccos odpusti, v nizkych botach se v terenu opravdu musis naucit chodit. Nedavno jsem psal v jinem vlakne porovnani pohorek a Inov-8 na sve denni trase, coz je velmi lehky teren a i tam je to sakra rozdil. V bezeckych botach si musis davat hodne pozor, kdyz nejsi zvykly. Kdyz to nekterym stoji za to...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod Pierre111 » pát zář 14, 2018 12:23

Včera jsme zapomněl odeslat odpověď koukám, ale Mike odpověděl více méně za mě. Takže jen doplním, že s tím souhlasím a chtěl jsem napsat něco podobného jen to víc rozvést. ;).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod mike » pát zář 14, 2018 19:08

Klidne to rozved. Ty po horach v lehkych botach chodis, ja ne :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod Pierre111 » pát zář 14, 2018 21:01

Tak ja v nizkych nebo bezeckych botach chodim jen v nizsich horach s lehkym batohem abych byl rychly. :) nicmene souhlasim ze ne vsichni lidi umi spravne vhodit. V drzeni rovnovahy je mezi lidmi velky rozdil. Svaly okolo kotniku lze samozrejme posilit. Napriklad behem v terenu, posilovanim a cvicenim na balancnich pomuckach. Dulezite je taky protahovani aby byly nohy flexibilni. Kotniky by jsi mel mit ale vporadku. Treba opakovanym vyronem si muzes kotnik poskodit ze uz se nikdy neda dohromady a snadneji se zvrtne. Dulezity jsou taky vhodny boty. Je dobre pres podrazku citit povrch aby jsi vedel na co slapes.
Naposledy upravil mike dne sob zář 15, 2018 1:34, celkově upraveno 1
Důvod: kotnik neni holub, nevrka ;-)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod fps » ned zář 16, 2018 13:15

mike píše:Kdyz jsem pred dvema lety zacal chodit denni vychazky v nizkych botach, tak co myslis, ze jsem zpocatku nejvic citil? Kotniky.

- tak to je tím, že mimo turistiku kde chodíš ve vysokých pohorkách si toho moc nechodil a nebo nenasportoval
- jak jsem už na OF psal několikrát, já se od mala hodně hýbu, dělal jsem různé sporty, co jsem objevit VHT, tak už moc nesportuji, třeba 13 let jsem posiloval celé tělo i nohy, desítky let nachodím v průměru za den cca 10 km, vše v nízkých botách, takže dle mně mám nadstandardně posílené celé nohy i kotníky, a když jsem kdysi zkoušel nízké boty a pak Bečkové pohorky na turistiku, tak jsem si dvakrát dost ošklivě poranil kotník, v druhém případě jsem cítil kotník při špatným prohýbu v nízkých botách ještě za půl roku

mike píše:V pohorkach se chodi lip, ty ti leccos odpusti

tak tohle je snad jasné, tady není o čem polemizovat, proto taky chodím v přírodě minimálně v B/C botách, já se chodím do přírody kochat krajinou, já se tedy celé dny nechci koukal na nohy kam šlapu, to můžu rovnou zůstat doma, a můžu se koukat na nohy doma

mike píše:v nizkych botach se v terenu opravdu musis naucit chodit. Nedavno jsem psal v jinem vlakne porovnani pohorek a Inov-8 na sve denni trase, coz je velmi lehky teren a i tam je to sakra rozdil. V bezeckych botach si musis davat hodne pozor, kdyz nejsi zvykly.

ale o tomhle se dá polemizovat, dle mně to totiž není o tom jak došlapuješ (jak chodíš), ale o tom že musíš v nízkých nebo nedostatečně pevných botách stále koukat na nohy kam šlapeš, aby si nešlápl na nerovnost která by ti zapříčinila vyvrtnutí kotníku, což je dle mně ten hlavní problém
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod fps » ned zář 16, 2018 13:28

Pierre111 píše:Je dobre pres podrazku citit povrch aby jsi vedel na co slapes.

tak s tímto se dá taky polemizovat, a to hodně, nejenom že přímo nesnáším když cítím každý kamínek, natož ňákou větší nerovnost pod chodidly, také jsou z toho nohy víc unavené, ale hlavní je to, že i když poznáš že si šlápl na ňákou větší nerovnost, tak tě nic nezachrání od poranění kotníku (stane se to strašně rychle na to aby si mohl ňák reagovat), tedy pokut nemáš pořádně zatejpované kotníky a nebo pořádné pohorky
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod pavproch » ned zář 16, 2018 13:47

Viz vedlejší vlákno "Tatry" - neska sem to celé odšlapal bez problema v (nových, nerozchozených) LaS Ultra Raptor GTX (s pohorkama LaS Cube celou dobu v báglu) včetně pohybu v 30-45st travnatých, sutinových, šutrovatých svazích bez prošlapané cestičky. Tož to enem tak.

PS: V těch strminách bych ale (asi) měl v pohorkách o chlup menší pocit nebezpečí ze ztráty rovnováhy (ref moje "vrávorání" po chemii)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod mike » pon zář 17, 2018 1:42

Malokdo dokaze tak pekne zkombinovat minusy obojiho :twisted: V nizkych botach se jde hur ve volnem terenu a pohorky jsou zase tezke, takze si vetsina lidi vybere mensi zlo pro ne a vezme si jedny na nohy, jen pp vezme oboje a pouzije presne opacne :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod mike » pon zář 17, 2018 1:50

fps píše:- tak to je tím, že mimo turistiku kde chodíš ve vysokých pohorkách si toho moc nechodil a nebo nenasportoval

V nizkych botach jsem chodil vsude krome delsich vyletu.

fps píše:desítky let nachodím v průměru za den cca 10 km, vše v nízkých botách, takže dle mně mám nadstandardně posílené celé nohy i kotníky

Fajn, ale rec byla spis o normalnich turistech. Prumer 10 km denne mam az letos a vsadim se, ze 99 % turistu se tomu ani neblizi. Tys psal každý kdo chodí, tak má posílené kotníky a to proste neni pravda.

fps píše:a když jsem kdysi zkoušel nízké boty a pak Bečkové pohorky na turistiku, tak jsem si dvakrát dost ošklivě poranil kotník, v druhém případě jsem cítil kotník při špatným prohýbu v nízkých botách ještě za půl roku

No vidis a ja jsem v Bckovych pohorkach prochodil cele Tatry a kus Alp, takovych 7 let jsme v nich chodil a nic se mi nestalo. Zato v B/C uz jsem pakrat kotniku ublizil, sice mne podrzely, takze se to behem tydne spravilo, ale kdybych je nemel, tak mozna vic koukam pod nohy a neslapnu na diru ;-)

fps píše:ale o tomhle se dá polemizovat, dle mně to totiž není o tom jak došlapuješ (jak chodíš), ale o tom že musíš v nízkých nebo nedostatečně pevných botách stále koukat na nohy kam šlapeš, aby si nešlápl na nerovnost která by ti zapříčinila vyvrtnutí kotníku, což je dle mně ten hlavní problém

Viz vyse, koukat pod nohy bys mel i v pohorkach a v horsim terenu ti stejne nic jineho nezbude.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod Pierre111 » pon zář 17, 2018 9:45

A kde v těch nízkých botách chodíš ? Chozením po rovném chodníku si stabilizační svaly moc neposílíš, to by jsi v nízkých botách musel mít nachozeno nebo naběháno v terénu. Já běhám dvakrát týdně a tak 30% mám v terénu a je to sakra rozdíl, když seběhneš z chodníku na trávu nebo do lesa. Musíš se víc soustředit a ano koukat kam šlapeš, rychlost se taky trochu sníží a víc cítíš svaly okolo achilovky. O tom zda přes podrážku cítit nebo necítit povrch se moc polemizovat nemusí, cítit povrh přes podrážku máš, hlavně u bot na běh do terénu. Samozřejmě to musí být s mírou, podrážka nesmí být moc měkká a tenká a musí dostatečně chránit chodidlo.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Outdoorové boty na Tatry

Příspěvekod AlexBeck » sob pro 25, 2021 15:22

La sportiva Nepal Extreme
Netuším zda sednou, ale za ty prachy ( 6 999 Kč v Dekáči) dobrý kauf?
Ofiko cena 405e https://www.lasportiva.com/en/nepal-extreme-man-yellow-21n100100

Boty z vyprodeje asi pro staromilce. Žadnej karbon, plast, kevlar, a váha jak z olova. Přesto za ty peníze? Zimní Tatry, VHT, nějakej žlabík, velmi sporadicky ledík. Žadné vykonostní mixové lezení.
Nebo vyvoj pokročil o takové Nepal Cube Gtx https://www.lasportiva.com/en/nepal-cube-gtx-man-yellow-21k100100 opravdu stojí za těch + 5000kč? :roll:

Měl jsem kdysi Scarpy Phantomy Guide a právě kvuli té lehkosti šli pryč. Chci festovně fixovany kotník a ne botičku na běžky.
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45


Zpět na Boty