Výběr bot - trekové + ferrata

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod NNNTomas » stř srp 8, 2018 8:50

Ahoj,
sháním nějaké boty na pěší horskou turistiku a ferraty, asi v kategorii B/C v ceně do 2000,- ? Na horské ferraty jedu tak 2x za rok, jinak ferraty u nás. Potřebuji kotníčkové?

Letmo jsem koukal na tyto:

https://www.outdoor-a-sport.cz/katalog/ ... pina-metro

http://www.dragonsport.cz/Karrimor-Moun ... 105004.htm

http://www.dragonsport.cz/Karrimor-Hot- ... 225026.htm


Ale značky vůbec neznám, stojí to za něco?

Je to vůbec reálné něco sehnat?

Díky za případné rady/zkušenosti.
NNNTomas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 30, 2011 11:41

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod mitau » stř srp 8, 2018 9:08

Ty ferraty v cizine jsou na tezko nebo jen s jednodennim batohem? Pokud chodis nalehko, staci nizke, pokud natezko, zalezi, na co jsi zvykly. S cenou pod 2k to muze byt problem, doporucena cena takova urcite nebude, ale treba sezenes neco zajimaveho v akci. Byt tebou bych se dival do nemeckych a britskych obchodu (srovnavac idealo.de, nevim co v UK). Z hlavy me napada, ze treba Salomon Spry jsem nekde videl dost zlevnene a jako budget varianta by nemusely byt spatne. Kazdopadne je potreba vzdy boty ozkouset a pak je to na tvem svedomi, jestli nasledne koupis boty levneji po internetu a nebo ne. Jinak stokrat omylana pravda je, ze na botech se nevyplati setrit. Karrimoru bych se vyhnul, od doby, kdy jsou pod Sportsdirectem je to nekvalitni sunt.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod NNNTomas » stř srp 8, 2018 9:48

Zatím jednodenní výlety s batohem, teprve s ferratama začínáme, ale "lehčí" C/D vylezu.
Do teď jsem měl:
https://www.a3sport.cz/salomon-tsingy-g ... gLqAPD_BwE
NNNTomas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 30, 2011 11:41

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod fps » stř srp 8, 2018 15:44

to nejsou žádné B/C boty, to jsou tak maximálně A/B, za 2000 Kč neseženeš kvalitní B/C boty, a asi ani v bazaru nebo ve slevách
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod NNNTomas » stř srp 8, 2018 16:07

...tak aspoň A/B -B, ale co něco vydrží, leze rekreačně, nepotřebuji boty za 5000,-....
Naposledy upravil NNNTomas dne stř srp 8, 2018 16:21, celkově upraveno 1
NNNTomas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 30, 2011 11:41

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod fps » stř srp 8, 2018 16:12

asi ani kvalitní A/B boty neseženeš do 2 000 Kč, kvalitu hledej u Andrew, Asolo, Dallape, Hanwag, La Sportiva, Lowa, Scarpa
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40


Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod fps » stř srp 8, 2018 17:55

já bych nekoupil ani jedny, dle mě je to jen zbytečné vyhazování peněz za něco co moc dlouho nevydrží, já si raději připlatím za kvalitu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod NNNTomas » stř srp 8, 2018 19:22

a nějaké nejlevnějí z kvalitních bys doporučil?
NNNTomas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 30, 2011 11:41

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod FrantaB » stř srp 8, 2018 20:52

Zapomeň na "nejlevnější".

Aby bota k něčemu byla, musí sedět na noze, být pohodlná a tuhostí odpovídat tvé váze s nákladem při plánované činnosti v zamýšleném terénu. Takovou botu najdeš mezi respektovanými a funkčními značkami a pak zaplatíš.
Pokud to má být co k čemu, na cenu koukáš +/- tisíc nebo dva, protože zhuntovat si nohy kvůli úspoře tisícovky je blbost. A nohy si jde zhuntovat tak, že tě to někdy v životě dožene, za jeden jediný den. Nízké "tenisky" s gore mám, protože jsem je před lety dostal-na léto doporučím stejně jako do vysokých bot dvoje fusekle (tenké+tlusté), protože bota mnohem líp větrá od vlhkosti (táhnou to ponožky, nemusí to celé táhnout membrána, která to stejně nemá šanci zvládnout) a to za běžného provozu i po dešti, kdy do nízkých bot zákonitě nateče vrchem.
Celkem doporučím k nízkým botám hole, protože hlavně v sestupech s nepodepřeným kotníkem mnohem víc pracuješ nohou od kolene včetně dolů-tam, kde si ve vysoké pevné botě místo na došlap zformuješ, nebo se udržíš na zaseknuté hraně se s nízkou botou musíš přizpůsobovat. Hodně. Hole ti pomůžou se stabilitou, se změkčením došlapu, hlavně při únavě je tak pohyb jistější a hlavně bezpečnější, když jdeš po terénu který úplně nedrží.

Na Salomony obecně doporučím zapomenout, dělají asi fajn běžecké boty, ale boty do hor na kamení neumí. Jsou měkké, tvary složité, materiál a lepení tedy trpí. Chceš jednoduché střihy a pořádné švy. Něco třeba na tenhle způsob:
https://www.hanibal.cz/asolo-salyan-mm-id13843

Řiď se tím, co ti sedí na noze, je pohodlné s patřičnými fuseklemi nresp. jejich sestavou a do peněženky se moc nekoukej. Chápu že to nemusí být tak jednoduché, ale zdraví máš jenom jedno a že bota je základ všeho zjistila dokonce i armáda už nějakých 400 let zpátky...
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod NNNTomas » stř srp 8, 2018 21:08

A je lepší nízká nebo kotníková bota? např.: https://www.hanibal.cz/asolo-revert-gv- ... _dark_pear

Třeba u těhle cos poslal mi přijde, že díky "hladké" podrážce nepřejdu ani kousek sněhového pole...
NNNTomas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 30, 2011 11:41

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod FrantaB » stř srp 8, 2018 21:19

Na to bude muset odpovědět někdo jiný. Já kotníčkové boty nemám a nikdy neměl. Buď volný kotník v "polobotce", nebo pořádně podepřený v botě o výšce vysoké vojenské kanady, kdy Alasky mi jsou pocitově spíš ještě nízké...
Ke sněhu na horách v místech, kde se drží ještě teď přistupuj tak, že co objektivně (!!!) bezpečně nepřejdeš v teniskách s alpenštokem v ruce, na to chceš mačky (a patřičné boty).
Prospívá to zdraví :wink:

Pokud řešíš aby ti sníh nepadal vrchem, dá se to zvládnout vhodnými, těsně padnoucími a utaženými (případně poupravovanými) návleky. A hlavně opakovanýma dvojíma fuseklema, které ti umožní boty rychle vyvětrat a dosušit.
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod apuka » čtv srp 9, 2018 7:06

@NNNTomas: Podle mne na feraty obtiznosti nad B na podobne mekke boty, jako Tebou posledne linkovane Asola zapomen, to jsou tak A/B az lehce B boty na lehkou turistiku (rozumej: ceske kopecky, dobre stezky). Jednak je rychle znicis (na takovou zatez nejsou delane), jednak ony znici Tvoji nohu (jak se uz psalo). Navic v kameni pravdepodobne dost rychle ochodis podrazku (podle kategorie by mela byt z mekci smesi) a budes muset pekne zaplatit za vymenu, takze casem prijdes na to, ze jsi setril na spatnem miste :wink:. To same ale bude platit na vsechny boty podobne kategorie.

Ale hlavne si musis uvedomit, ze pokud myslis s horskou turistikou a feratama vazneji, tak si musis sehnat vhodne boty (a mozna ne jedny) na tyto cinnosti, coz je cinnost docela slozita na rozhodovani, zabere hodne casu (zkouseni) a hlavne pozaduje si hned na zacatku dobre uvedomit, co budu delat, jak casto a v jakem terenu. Jinak Ti hrozi, ze si nakoupis levne boty, po par vyletech zjistis, ze to neni ono, koupis si dalsi a to se bude opakovat az do doby, kym uz budes dost moudry na to, abys vybiral podle svych potreb a cenu nechas jako posledni rozhodovaci polozku. Staci se zacist zde do prislusnych sekci, abys toto zjistil.
Navic ten cely proces vybaveni se casem promitne mimo bot i do jinych oblasti :-). Svet outdooraka neni prochazka ruzovym sadem :-.. .
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod remy77 » čtv srp 9, 2018 7:35

NNNTomas

Na ferraty sa daju pouzit akekolvek turisticke boty. Akurat ze maksie sa znicia skor.
Odpali sa hlavne predna cast, tj spica a predna cast podrazky.
Vhodnejsie na ferraty su topanky, co maju podrazku vytiahnutu az na koniec spicky a nemaju spicu tak mohutnu.
Hlavne ked treba "liezt" po nejakych mensich stupoch, kde obrovska spica zavadzia. Dobre su na to nejake approach polovicky. Zase ak nemas nachodene a nemas este pevnu nohu v kotnikoch, polovicky nie su na turistiku velmi vhodne a kompromis je kotnikova topanka. (vysoke su hlavne na ferratach viac neohrabane) Moja zena mala 4 roky Garmont Vetta MNT. Pouzivala ich na ferraty, turistiku v zime aj v lete, s remienkovymi mackami. Dezen ze uz zodraty, ale este vzdy drzia

Takze si myslim, ze zla volba by nebola vziat nieco ako Scarpa Zodiac mid, Garmont Vetta MNT, Asolo Jumla GV, Hanwag badile mid, salewa ms mtn trainer mid gtx ...

Ale tam sa do 2000 nevojdes. Ako sa ale hovori, topanky neojebes, takze asi by som dosporil, lebo trapit sa roky v nejakych zlych botach alebo za 2000 kupit a rozbijes ich za 3-4 mesiace, no sam musis porozmyslat.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod fps » čtv srp 9, 2018 11:17

NNNTomas píše:a nějaké nejlevnějí z kvalitních bys doporučil?

tobě nestačí doporučení kvalitních výrobců "Andrew, Asolo, Dallape, Hanwag, La Sportiva, Lowa, Scarpa", z těchto výrobců si vyber boty podle sebe, ale ceny do 2 000 Kč nehrozí ani po slevách
Naposledy upravil fps dne čtv srp 9, 2018 11:30, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod fps » čtv srp 9, 2018 11:27

NNNTomas píše:A je lepší nízká nebo kotníková bota?

to si musíš rozhodnou sám, já třeba chodím do přírody zásadně ve vysokých B/C pohorkách, jsem si kdysi v nízkých, a pak měkkých kotníkových botách dvakrát vyvrtnul kotník, a od té doby v jiných než minimálně B/C pohorkách do přírody nechodím

NNNTomas píše:Třeba u těhle cos poslal mi přijde, že díky "hladké" podrážce nepřejdu ani kousek sněhového pole...

podrážka ve sněhu nebude problém, problém bude že jsou nízké, takže budeš mít v botách sníh
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod oodoow » čtv srp 9, 2018 12:24

NNNTomas píše:boty na pěší horskou turistiku a ferraty, asi v kategorii B/C v ceně do 2000,- ? Na horské ferraty jedu tak 2x za rok, jinak ferraty u nás. Potřebuji kotníčkové?

Kotníčkové určitě nepotřebuješ, B/C ferraty jsou jednoduché a všude jsou vstupy. Až někam do obtížnosti D chodím na ferraty normálně v běžeckých botech do terénu. Pokud bych musel na nějaké ferraty s převisem, obtížnější než D, tak už je lepší si vzít lezečky anebo alespoň approach boty s tvrdou špičkou, kde se pak zachytíš i o malé výstupky. Ono se to dá samozřejmě vylézt i v těch teniskách, ale víc se zapotíš, protože to pak musíš víc tahat rukama.
Pokud půjdeš na ferraty 2x za rok, tak nemá vůbec význam kupovat si na to speciální boty a rozhodně ne nějaké zbytečně těžké kotníkové pohory za x tisíc, v kterých se ještě blbě chodí.
Boty si stejně hlavně vyber podle toho, aby jsi se v nich cítil pohodlně, nikde ani po delší době netlačily a dobře se ti v nich chodilo, to je mnohem důležitější, než jaký model si koupíš.
Pokud trváš na ceně kolem 2000 a pohorkách a nechceš chodit víc nalehko, tak potom můžeš zkusit značku Grisport, jejich boty nevypadají úplně špatně a cena je příjemná.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod NNNTomas » čtv srp 9, 2018 12:59

Mě tyhle vyhovovali:
https://www.a3sport.cz/salomon-tsingy-g ... gKUuvD_BwE

jako noha po celém dni chůze nebolela, ferraty jsem C/D vylezl - vůbec neklouzali, sníh jsem přešel - jediné co mi vadilo bylo, že mi tam zapadal, i bez maček jsem ledovec slezl (ale jen kvůli tomu, že jsem je neměl :D ).

V pohorce ("vysoké kanadě" ) mi přijde, že budu zapařenej jako prase ve chlívě. :)
NNNTomas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 30, 2011 11:41

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod apuka » čtv srp 9, 2018 14:12

NNNTomas píše:V pohorce ("vysoké kanadě" ) mi přijde, že budu zapařenej jako prase ve chlívě.
No vidis, ja bych rekl, ze pokud bys mel pohorky s dobryma (dvema) ponozkama, tak se v nich zaparis rozhodne min nez v tech nizkych Salomonech s GTX - a to i v nejhorkejsim lete :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod mike » čtv srp 9, 2018 16:14

oodoow píše:Kotníčkové určitě nepotřebuješ, B/C ferraty jsou jednoduché a všude jsou vstupy.

Casto kovove a botach se slabou podrazkou z nich boli slapky. Videl jsem jednoho, co lezl B feratu bosky a po kolmem useku po kramlich se netvaril zrovna nadsene. Ani v lezeckach nejsou ty kovove stupy nic moc, tam pohorky vedou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod oodoow » čtv srp 9, 2018 17:26

@mike: Však boty se slabou podrážkou mu nikdo nedoporučuje. :wink: Sám píše, že v těch, co měl teď, neměl na ferratách problém.
U těžších ferrat už moc stupy nebývají a tak je to, aspoň co se nohou týče, hodně podobné skalnímu lezení a tam lezečky vedou. Ty lehčí ferraty jdou přejít skoro ve všem. Aby šly cítit kovové stupy skrz podrážku, to se mi stalo snad jenom, když jsem šel na ferratu v pětiprsťákách.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod Pierre111 » čtv srp 9, 2018 20:40

Vysoky pohorky primarne na ferraty si nekupuj. Slusny boty na ferratu jsou treba Salewa mt trainer low tdy nizke. Jsou dost tvrde s odolnou spickou. Pokud ti do bot pada snih nebo kaminky, kup si nizke elasticke navleky.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod NNNTomas » sob srp 11, 2018 12:03

Vysoké pohorky ne, ale kotníčkové boty ano. V nízkejch sem se na "Déčkovech" cestách mlátil do kotníku :)
NNNTomas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 30, 2011 11:41

Re: Výběr bot - trekové + ferrata

Příspěvekod apuka » sob srp 11, 2018 16:15

Trocha se obavam, ze to nebylo "Deckovou cestou" :wink:
oodoow píše:U těžších ferrat už moc stupy nebývají a tak je to, aspoň co se nohou týče, hodně podobné skalnímu lezení a tam lezečky vedou. Ty lehčí ferraty jdou přejít skoro ve všem. Aby šly cítit kovové stupy skrz podrážku, to se mi stalo snad jenom, když jsem šel na ferratu v pětiprsťákách.
Ono nekdy poradne stupy nenajdes ani v nekterych B-ckovych usecich a potom je to v mekcich botach trocha neprijemne.
Ted v Zillertalu jsme sli na Richterspitze od Plauenerhutte, tam je to cely slozitejsi usek bud kovove kramle (uckovy tvar) nebo jenom 20-30cm dlouha, asi 2,5-3cm silna kovova tyc s vroubkama. Mohu Ti rict, ze (hlavne smerem dolu) jsem je na slapkach dost citil i ve svych Salewa Crow a ty maji docela tvrdou podrazku i na B/C boty.
V tomto smeru ma mike rozhodne pravdu. Mozna Ty mas slapky trochu mene citlive, prece jen behas mnohem vice v mekcich botech.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Boty