Roztažení pohor?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Roztažení pohor?

Příspěvekod wiwi » úte srp 7, 2018 10:32

Ahoj, koupila jsem si ledovcové boty od Simondu (konkrétně: https://www.decathlon.cz/damska-obuv-al ... 93495.html) a i po cca deseti absolvovaných výšlapech s nimi mám značné problémy. Pokud si olepím paty a malíčky preventivní náplastí proti puchýřů a ještě to omotám obvazy a vezmu si kvalitní trekové ponožky, tak nemám puchýře, ale boty prostě nejsou pohodlné, po čase mi v nich nohy začnou brnět, a co hůř - po pár kilometrech mě začnou tlačit prsty, zvláště při chůzi z kopce. Jakoby prsty měly v botě málo místa, a když se třeba kopnu do špičky, dost do bolí...

Koupila jsem si číslo, jaké nosím normálně, a taky mě při nasazení boty nijak netlačí, ale protože jsem alpinista-začátečník, možná jsem udělala chybu a měla si koupit o číslo větší...?

Na druhou stranu jsem si zkoušela přítelovy boty, který má o číslo větší (ale jiný model), a ty mi jsou zase velké. A taky asi není úplně normální, že ani po několika túrách do bot bez olepení nemůžu, protože se mi udělají brutální puchýře?

Bohužel to není kůže, ale syntetika, takže se sami neroztáhnou. Existuje i na tento typ bot nějaký sprej, nebo by pomohly napínáky? Nebo si mám rovnou koupit jiné boty, o trochu větší (koukala jsem na https://www.rockpoint.cz/ascent-gtx-m)?

Moc díky!
wiwi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte srp 7, 2018 10:22

Re: Roztažení pohor?

Příspěvekod Skimpy » úte srp 7, 2018 11:31

Já teda mám zkušenosti pouze s koženými boty, případně kombinace kůže/syntetika, ale ve tvém případě bych řekl, že sis vybrala špatnou velikost boty - normálně vybírám pohorky o číslo až číslo a půl větší než normální boty. Vím, že výběr bot v téhle kategorii není jednoduchý i vzhledem k cenně je snaha vybírat pečlivě, ale někdy se to prostě nepovede a projeví se to až pří první tůře. Řekl bych, že boty už nerozchodíš a budeš muset koupit nové - větší.

Pokud má přítel o číslo větší a jiný model, nejde tak porovnávat - různé modely se mohou lišit. Mě se stalo, že i u stejného modelu bot byl rozdíl mezi dvěma páry stejné velikosti!!!
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Roztažení pohor?

Příspěvekod fps » úte srp 7, 2018 12:18

- taky dle mě koupila malé boty, do pohorek to chce dvoje silné ponožky, pohorky kupuji o číslo větší než normální boty
- s velikosti u takto robustních pohorek už těžko něco uděláš, jak to má vysokou gumovou obsázku okolo celé boty, tak to je bez šance
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Roztažení pohor?

Příspěvekod apuka » úte srp 7, 2018 13:02

Ja se taky pridavam k tomu, co se uz napsalo.
Ty boty jsou dobre, panske jsem mel doma. Cislovani (u panske verze) +- odpovida tomu, jak to maji znackovy vyrobci. Jen si nejsem jisty, ze jsou vhodne pro "alpinistu-zacatecnika", jsou to tvrde, uz skoro "C"-ckove boty na skalny, sutovy a ledovcovy teren. V cesko-slovenskych podminkach je vyuzijes max. v Tatrach.
Ale fakt nemuzes kupovat stejne cislo jako nosis bezne boty. Pri chuzi s kopce budes mit v tom pripade skoro vzdy problemy s prsty - ony se posunou dopredu a uz nebudou mit misto, takze narazeji na stenu boty.
Taky doporucuji pouzivat dvoje ponozek, vnitrni synteticke, vnejsi co nejvice vlnene a tluste. Bude Ti v tom lepe i ve velkem horku (nebudes se tak potit a nebude tak teplo jako v jednech), za predpokladu, ze si koupis dobrou kombinaci, je tady vlakno o tom, tam najdes informace. Navic tlusta ponozka pomaha dobre drzet nohu a omezuje vznik otlaku.
Doporucuji nejdrive koupit prave ponozky - a az s nima vybirat boty. Ty si musis vybrat ne podel ceny a vzhledu ale v prvni rade tak, aby Te nikde netlacily (!) a noha v nich neklouzala, ale mela rezervu na delku - odpoledne budes mit nohu o cislo az cislo a pul vetsi nez rano. Zkousej na sikme plose - smerem nahoru by se pata nemela vevnitr zvedat, smerem dolu zase se nesmi prsty vepredu nijak moc dotykat steny. Taky pocitej s tim, ze kazdy model muze byt jiny, bude jinak sedet a i stejne oznacene velikosti se mohou model od modelu (dokonce i stejneho vyrobce) dost lisit. Takze lepsi kupovat osobne nez si objednavat na internetu.
Rozhodne nepocitej s moznosti roztazeni boty - s poradnou obsazkou to dobre nepujde ani u celokozenych, u techto plastovych uz vubec.

V tomto pripade, pokud jsi je koupil max. pred 90-ti dny, bych zasel do Decathlonu a pokud boty nejevi velke znamky pouzivani, primo bych se je zeptal na pripadnou moznost vraceni. Nezatajuj, ze jsi je pouzila. V nejhorsim TI reknou, ze uz to nejde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Roztažení pohor?

Příspěvekod wiwi » úte srp 7, 2018 13:30

Moc děkuju za všechny rady, boty se pokusím vrátit a koupit nové. Jinak je mám právě pro chůzi po ledovci s mačkami, na hory a ferraty mám lehké pohorky. Tušila jsem, že to bude velikostí, holt člověk hned vše nevychytá a v decathlonu prd poradí. :-/
wiwi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte srp 7, 2018 10:22

Re: Roztažení pohor?

Příspěvekod remy77 » úte srp 7, 2018 15:14

Wiwi
Pokial nechces vyslovene liezt, tak su ti take tvrde topanky na figu. Na tury v alpach aj po ladovcoch staci bohate B/C topanka.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Roztažení pohor?

Příspěvekod wiwi » úte srp 7, 2018 15:34

A neporadili byste mi prosím konkrétní značku - model? Potřebuju ale kompatibilitu s poloautomatickými mačkami... Jinak je úplná blbost zkusit koupit ty stejné boty, jen o číslo větší? :D
wiwi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte srp 7, 2018 10:22

Re: Roztažení pohor?

Příspěvekod fps » úte srp 7, 2018 16:31

v ruce jsem boty Simond neměl, ale mě tedy připadají cca jako B/C boty s drážkou na poloautomaty, nevím jakou jinou tvrdost by si na poloautomaty chtěla, jedině lepší zanášku, já doporučuji ňáké La Sportiva nebo Scarpa
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Roztažení pohor?

Příspěvekod mike » stř srp 8, 2018 1:22

wiwi píše:Jinak je úplná blbost zkusit koupit ty stejné boty, jen o číslo větší? :D

Jestli ti jinak vyhovuji, tak neni. Nejdriv ale kup ponozky, ktere v nich budes nosit. Jak uz bylo receno, nejlepsi jsou dvoje, najdi si prispevky k tomuhle tematu. Zvlast kdyz mas puchyre. Pak mozna o cislo vetsi nebude stacit. I kdybys nosila jen jedny, tak se vzdycky zkousi na ponozky, ktere budes nosit.

K velikosti a zkouseni: chce to zkouset v obchode, kde maji sikmou plochu na zkouseni bot. Pri chuzi z kopce se ti prsty nesmi dotykat spicky a pri chuzi do kopce se nesmi zvedat pata. Boty se kupuji co nejvetsi. Treba tak, ze najdes velikost, kde se ti zveda pata a pak po pul (!) cisle snizujes, nez se zvedat prestane. To je spravna velikost. Nebo opacne. Kdyz mas pocit, ze ti bota sedi, zkus jeste o pul cisla vetsi. Jestli sedi i ta, tak je spravne.

Ad puchyre: dvoje ponozky pomuzou, ale nemusi to stacit. Nekdo ma citlivejsi kuzi a na tvrde boty si musi zvyknout. Trva to nekolik let. Kdyz jsem zacal jezdit na hory, byly naplasti nejdulezitejsi soucast vybaveni. Spotreboval jsem jich kilometry, pred kazdou turou jsem olepoval paty v nekolika vrstvach. Postupne se to lepsilo a ted mi vydrzi jedno baleni naplasti roky a to nosim vyrazne tvrdsi boty, nez tenkrat a naplasti lepim hlavne kalhoty potrhane od macek. Kdy jsem mel naposled puchyr si nepamatuju. Chce to trpelivost. Lepit hned, jak neco ucitis nebo jeste lepe preventivne.

remy77 píše:Pokial nechces vyslovene liezt, tak su ti take tvrde topanky na figu. Na tury v alpach aj po ladovcoch staci bohate B/C topanka.

S tim tak uplne nesouhlasim. B/C jsou nejuniverzalnejsi boty a chodit po ledovcich se v nich da. Takze to tak i delam, ale kdyz jsem mel C/D boty, tak se mi na firnu slo vyrazne lip a cim strmejsi, tim byl rozdil vetsi. Ale zas o to hur se slo po stezkach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Roztažení pohor?

Příspěvekod apuka » stř srp 8, 2018 6:30

fps píše:v ruce jsem boty Simond neměl, ale mě tedy připadají cca jako B/C boty s drážkou na poloautomaty
Panska verze ve velikosti 12 byla +- stejne tvrda jako LS Trango Cuby, takze spise tvrdost C. Na rozdil od Cubu jsou lepe polstrovane a mely by byt nositelne do vetsiho chladu.
mike píše:pred kazdou turou jsem olepoval paty v nekolika vrstvach
Nedavno jsem dostal radu od doktora fyzioterapeuta - pry at misto naplasti pouziju tejpovaci pasky. Vydrzi dele a neshrnuji se. Nezkousel jsem to, uz roky me puchyre netrapi (nebo pri tech ostatnych trapeni si je nevsimam? :lol:)

Jinak ale nesouhlasim, ze pro nekoho jsou puchyre nutnosti kym si nezvykne. To by musel byt clovek s extremne citlivou kuzi. V kazdem jinem pripade je to problem nekde jinde ve "spolupraci" boty a nohy, pripadne max. pouzivani nevhodnych bot v danem terenu. Pokud si clovek koupi boty plne (!!!) kompatibilni s jeho haxnou (pocitam do toho i pripadne neorigos vlozky) (na obe nohy!!!) spravne velikosti , pouzije vhodne dobre ponozky, nauci se (pro nej a tu botu) spravne snerovani a pouzije spravne tvrde boty ve spravnem terenu, tak by puchyre mit nemel.
Samozrejme odhlednu od extremnich pripadu jako dalkove pochody, nekolikadenni pochody bez vyzouvani (at uz z jakehokoliv duvodu), atd. A plati to i pro D-ckovou botu, kdyz jej pouzivas, kde se ma a na krasne lesni stezky si obujes neco jineho.

Problem ale je, ze malokdy a malokomu se povede pro sebe sehnat plne kompatibilni botu... :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Roztažení pohor?

Příspěvekod wiwi » stř srp 8, 2018 8:32

Já mám nohy dost citlivé, při rozcházení každých bot mám puchýře, i když je pravda, že než jsem přišla na existenci trekových ponožek, bylo jich víc. :D

Zkusím dneska zaběhnout do deacthlonu vyměnit to za o číslo větší velikost, a to snad už bude v pohodě.
wiwi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte srp 7, 2018 10:22

Re: Roztažení pohor?

Příspěvekod remy77 » stř srp 8, 2018 8:46

mike píše:S tim tak uplne nesouhlasim. B/C jsou nejuniverzalnejsi boty a chodit po ledovcich se v nich da. Takze to tak i delam, ale kdyz jsem mel C/D boty, tak se mi na firnu slo vyrazne lip a cim strmejsi, tim byl rozdil vetsi. Ale zas o to hur se slo po stezkach.


Ano, ale ak vezmes do uvahy, ze po ladovci alebo firne ides tak 10-20 % z celeho treku, tak je mozno lepsie sa "chvilu vytrapit" na firne ako slapat hodiny a kilaky v "lyziarkach".

Hlavne ak baba nie je zvyknuta na tvrde boty...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Roztažení pohor?

Příspěvekod mike » stř srp 8, 2018 15:00

@remy77: jo, to je presne duvod, proc nosim B/C boty :)

apuka píše:Nedavno jsem dostal radu od doktora fyzioterapeuta - pry at misto naplasti pouziju tejpovaci pasky. Vydrzi dele a neshrnuji se.

To vypada jako dobry napad. Pouzival jsem dobrou naplast, ktera se chovala podobne, dobre olepena pata cely den vydrzela. Jen ta spotreba... Dneska bych takhle zkusil, nastesti to uz resit nemusim :)

apuka píše:Jinak ale nesouhlasim, ze pro nekoho jsou puchyre nutnosti kym si nezvykne. To by musel byt clovek s extremne citlivou kuzi.

Ja jsem to tak mel a extremne citlivou kuzi nemam. Proste na to nohy nebyly zvykle. Boty byly relativne mekke (B), dneska bych v nich klidne usel 40 km v tenkych ponozkach a puchyr bych nemel. Tenkrat jsem ho mel bez lepeni do hodiny s trekovyma. Nikde mne nic netlacilo, boty byly fajn.

wiwi píše:Zkusím dneska zaběhnout do deacthlonu vyměnit to za o číslo větší velikost, a to snad už bude v pohodě.

:roll: boty je potreba zkouset. Male jsou spatne, ale velke taky. Velikost musi byt presne. Zkouseni je u pohorek to nejnarocnejsi, nekdy stravim v krame i dve hodiny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Roztažení pohor?

Příspěvekod fps » stř srp 8, 2018 15:26

apuka píše:Panska verze ve velikosti 12 byla +- stejne tvrda jako LS Trango Cuby, takze spise tvrdost C

tak potom jsou dle mě co do tvrdosti Simond kategorii B/C, tak jako Cube
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Roztažení pohor?

Příspěvekod fps » stř srp 8, 2018 15:31

wiwi píše:Já mám nohy dost citlivé, při rozcházení každých bot mám puchýře, i když je pravda, že než jsem přišla na existenci trekových ponožek, bylo jich víc. :D

od té doby co používám dvoje kvalitní silné ponožky, tak nemívám puchýře na nohou ani u nových Céček
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40


Zpět na Boty