Výběr bot pro dálkovou chůzi a trek do 2500m

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Výběr bot pro dálkovou chůzi a trek do 2500m

Příspěvekod SirJacobus » čtv srp 2, 2018 0:32

Zdravím,

již delší dobu si pročítám různé názory a zkušenosti ohledně turistické obuvi a jsem z toho spíš zmatený, jelikož člověk od člověka se očividně dost různí :) a v případě bot asi obzvlášť.

nejraději chodím nárazové (jednodenní) dlouhé trasy v různých terénech a co se treku týče, nic vyššího než Vysoké Tatry, popřípadě nižší vrcholky Alp mě asi nečeká, protože se bohužel příliš nekamarádím s výškami (řetězy v Tatrách OK, ale technicky náročnější trasy už pro mě nejsou).

cca 4 roky jsem chodil v klasických kanadách, které jsem později doplnil o měkčí kotníkové Salomony do členitějšího terénu, kam se v holenní obuvi jaksi nedá jít :). Právě ty Salomony mám doteď a konstrukčně stále drží, avšak podrážka (především horní třetina) je již úplně hladká a teď v Tatrách už byly některé sestupy dost nepříjemné a našlapování na ostřejší nebo menší kameny je vážně hrůza. Navíc je i zevnitř znatelná vychozená prohlubeň, v klasicky velmi namáhaném místě pod palci

Chtěl bych tudíž něco tvrdšího, klidně B/C, aby podrážka vydržela co nejvíce - jiné formy zátěže budou méně časté. Co se ceny týče, rád bych se vešel do 3 000,- + - nějaká stovka. Nejméně "haněné" se mi zatím zdají Lowy, ale taky nejsou nejlevnější... Další kanady (nebo podobné holenní boty) jsem zavrhl, právě kvůli jejich nízké univerzálnosti, nicméně výdrž podrážky je pro mě klíčový parametr - nechci za rok a půl chodit s vybroušenou horní třetinou a cítit každý druhý kámen :D O vzhled ani celkový vnitřní komfort mi moc nejde - rozchodil jsem tvrdé kanady, rozchodím i další kotníkovky...

Děkuji předem za rady.
SirJacobus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř srp 1, 2018 23:47
Bydliště: Ostrava

Re: Výběr bot pro dálkovou chůzi a trek do 2500m

Příspěvekod fps » čtv srp 2, 2018 15:14

Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr bot pro dálkovou chůzi a trek do 2500m

Příspěvekod SirJacobus » čtv srp 2, 2018 15:31

Ten první odkaz jsem pročítal, ale je tam tolik balastu okolo, že se to pomalu ani nedá :)

Je mi jasné, že za tu cenu nedostanu pár, který vydrží 5 let, jen bych chtěl najít model s takovou podrážkou, abych jej do roka a půl nezchodil - koneckonců ty Salomony stály tuším kolem 2500 (ve "slevě") a nemůžu říct, že by to byly vyloženě zmetky: jen jsou na můj vkus příliš měkké a volné a především ta podrážka není příliš trvanlivá.

V obchodech vídám především Lowy, Keen, Merell apod. ale nevím, která z těch značek (i jiných) by byla pro mé účely nejlepší. Když nad tím tak uvažuju, ta investice se fakt vyplatí, ale přes 4k teď nemůžu jít...
SirJacobus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř srp 1, 2018 23:47
Bydliště: Ostrava

Re: Výběr bot pro dálkovou chůzi a trek do 2500m

Příspěvekod fps » čtv srp 2, 2018 15:35

já bych tedy Keen a Merell nekupoval, já bych koupil něco od Andrew, Asolo, Dallape, Hanwag, La Sportiva, Lowa, Scarpa, ale ty mají B/Céčka od 6 000 kč nahoru
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr bot pro dálkovou chůzi a trek do 2500m

Příspěvekod SirJacobus » čtv srp 2, 2018 16:03

Mrknu na to, díky. Ale abych to upřesnil, B by mi, co se určení týče, mělo stačit - jenže mám strach právě o tvrdost (trvanlivost) podrážky... 6 000 je moc no :(
SirJacobus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř srp 1, 2018 23:47
Bydliště: Ostrava

Re: Výběr bot pro dálkovou chůzi a trek do 2500m

Příspěvekod mike » čtv srp 2, 2018 17:32

Kolik vazis? To ma na vydrz podrazky velky vliv. Jinak se to resi tak, ze kdyz podrazky ochodis, tak si je nechas vymenit. Vyjde to tak na tretinu ceny novych bot. Takze kdyz mam Hanwag Alasky za 5 - 6 tisic a jedna podrazka mi vydrzi 2500 - 3000 km, necham ji za 2000 vymenit a ve vysledku mam za 7 - 8 tisic boty na 5 - 6 tisic km. Vic uz stejne nevydrzi svrsek.

Podrazka se da menit jen u lepsich bot, u suntu typu Merell a Keen tezko. U bot bez obsazky se to da poridit levneji, 1500, mozna min, viz vlakno na toto tema.

Jestli mas zkusenosti s kanadama, tak ty zrovna maji podrazku extremne mizernou a vydrzi mozna ctvrtinu toho, co rozumne pohorky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr bot pro dálkovou chůzi a trek do 2500m

Příspěvekod pomasko » čtv srp 2, 2018 18:46

Trochu lacnejšie topánky má český Prabos a nedávno vydali aj novú sériu trekoviek :t:t
Uživatelský avatar
pomasko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon srp 14, 2017 16:16

Re: Výběr bot pro dálkovou chůzi a trek do 2500m

Příspěvekod SirJacobus » čtv srp 2, 2018 19:32

No, aktuálně vážím cca 74 kg, takže tady by problém být neměl a obvykle na zádech nenosím zátěž vyšší než 10 kg.

To s tou periodickou výměnou podrážek mě nenapadlo a dává to smysl, jenže aktuálně si nemůžu dovolit tak vysokou jednorázovou investici, nicméně budu na to do budoucna pamatovat, turistika mě asi jen tak neomrzí.

Ty Prabosy vypadají za tu cenu velmi solidně, hlavně se mi líbí, že mají Vibram a zatím na ně čtu spíš chválu... uvidíme no.

Jinak co se těch kanad týče, držely hlavně kvůli své hrubosti a je pravda, že mi odešly na totální rozdrolení podrážky u paty (kolem dělící linie)
SirJacobus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř srp 1, 2018 23:47
Bydliště: Ostrava

Re: Výběr bot pro dálkovou chůzi a trek do 2500m

Příspěvekod SirJacobus » pát srp 3, 2018 11:53

Zatím mám vyhlídnutých pár modelů výše uvedených značek a zrovna se dívám na ty Prabosy, které z těchto 3 budou nejlepší?

https://eshop.prabos.cz/cs/profi-line/4 ... elikost-38

https://eshop.prabos.cz/cs/profi-line/4 ... elikost-42

https://eshop.prabos.cz/cs/nanodry/892- ... cerna.html
SirJacobus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř srp 1, 2018 23:47
Bydliště: Ostrava

Re: Výběr bot pro dálkovou chůzi a trek do 2500m

Příspěvekod fps » sob srp 4, 2018 17:12

já bych to od Prabos spíš vyděl na CAZADERO nebo tvrdší SOCOMPA

SirJacobus píše:hlavně se mi líbí, že mají Vibram a zatím na ně čtu spíš chválu... uvidíme no.

lepši podrážku neseženeš, já bych s jinou podrážkou boty ani nekupoval, Vibram děla podrážky ve tvrdosti od A do D, takže jde jen o to jak tvrdou (odolnou) podrážku koupit, na tvojí váhu by asi stačila B, ale čím bude tvrdší, tím bude odolnější
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr bot pro dálkovou chůzi a trek do 2500m

Příspěvekod apuka » sob srp 4, 2018 19:26

Ten prvni model (dle popisu) by mel byt tak A/B, max. trocha smerem k B, v tom bude mit ve "svych" terenech casteji problemy. Ten druhy asi B yen by se na mnoho pouzit dalo, na Tatry to ale moc neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Boty