Když noha klouže v botě

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Když noha klouže v botě

Příspěvekod Anmut » stř dub 4, 2018 9:59

Ahojte, prosím o vaše cenné rady, tipy a triky. Koupila jsem si trekove boty Salomon. Větší velikost, pěkně jsem v nich v obchodě chodila, utáhla, simulovala si chůzi z kopce, zůstaval mi 1 cm za patou... v obchodě všechno v pořádku, v realu v terénu mě bolí palce, nejspíš tím, že mi noha klouže v botě a zklouzává a naraží do špicky... nejaká rada např. na vložku do bot, aby se nezmenšila velikost boty... budu ráda za všechny rady ... děkuji
Anmut
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř dub 4, 2018 9:49

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 4, 2018 10:13

hrubsi pobozky, lip utahnout v nartu, jinak vazat tkanicky, lehce polovlozku pod patu at se neposunuje pripadne noha dopredu atd... chce to vyzkouset co pasuje
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod Anmut » stř dub 4, 2018 10:26

děkuji, taky me napadla ta polovlozka pod patu... jeste jsem si rikala, ze jak se nosi protiskluzove ponozky :-D s nadsazakou samozrejme
Anmut
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř dub 4, 2018 9:49

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 4, 2018 10:46

jibak k pate: podpatenky se mi neosvedcily, casto maji tvar klinku a pak noha vic klouze dopredu. Spis tenka latexova vlozka z prac. potreb, vystrihnout jen pod patu (prip. vystrihnout 2ks pod patu na sebe). pod celou patu a dat POD vlozku boty
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod apuka » stř dub 4, 2018 10:56

Nebo si sezen vlozku s neobdelanou, "chlupatou" kuzi na povrchu, tak Ti klouzat normalni ponozky (tj. ne umelohmotne supertenke hladke, ale trekove) nebudou. Videl jsem takove v Hudy v ZIline, myslim, ze byly od Lizardu(???).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod Skimpy » stř dub 4, 2018 13:08

Mám zkušenost s klouzajícíma nohama v botách a bylo to novýma ponožkama. Boty mám rozchozené, ale vzal sem si na jeden výšlap v Krkonoších nové ponožky a bylo to utrpení, když mi neustále klouzalo chodidlo v botě a prsty narážely do tvrdé špičky. Nejhorší to bylo při sestupu. Ale nemusí se to stát u všech nových ponožek.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod mike » stř dub 4, 2018 16:41

@Anmut: co mas za ponozky? Ty jsou hodne dulezite. Muze to byt tim, ze jsou klouzave, dobre trekove neklouzou. Spis mi ale prijde, ze mas mozna boty male, ac se ti to nezda. Centrimetr za patou neni nic moc, lepsi jsou dva. Nejlepsi je takova velikost, kdy se ti jeste pri chuzi do kopce nezveda pata. Tj. co nejvetsi mozna.

Muzes zkusit jine ponozky a jine zavazovani bot. Takove, aby se spicka nepovolovala a nepoustela nohu dopredu. Nekde tu byly odkazy nebo zkus pohledat. Nevyhoda je, ze ti to muze utlacovat nohu, tam zalezi na sirce boty a nohy. Da se to resit tak, ze boty dotahnes pred delsim sestupem. Pod patu bych nic nedaval, tim situaci leda zhorsis, hodi se to na jine pripady, ne kdyz klouzes dopredu.

P.S. technicka: necituj zbytecne; kdyz uz, tak jen tak, aby bylo jasne, na co reagujes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod pavproch » stř dub 4, 2018 17:54

Majku, neplácej blbosti (nebo aspoň nevydávej své zkušenosti za všeobecná moudra) - turistická bota o 2 cm větší než noha je IMHO nesmysl. Aspoň moje zkušenost říká, že velikost turistické boty a velikost nohy si musí odpovídat jen s malou rezervou - v mém případě cca 0.5cm, ne více.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod mike » stř dub 4, 2018 18:01

Vseobecne doporuceni je jeden az dva prsty za patu. Kdyz je bota rozvazana a noha nasunuta co nejvic do spicky. V ponozkach, ve kterych se bude chodit.

Muj osvedceny zpusob je zkouset velikosti az do doby, kdy se zacne pri chuzi do kopce znatelne zvedat pata. A pak vzit o pul cisla mensi.

Jinak se bavime o pohorkach, ve kterych je clovek cely den, ze? Za tu dobu ti noha o 0.5 cm napuchne, nekdy i vic, a budes jak ve spanelske bote. Teda, bavime se vlastne o pohorkach?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod bradleyS » čtv zář 13, 2018 19:23

Ahoj prosím o radu. Koupil jsem si Meindl Vakuum. V obchodě dobrý v terénu už horší. Moje druhé boty, kdysi jsem si koupil v Hudy na radu prodavače o 1,5 čísla větší ale nedalo se v nich chodit bez puchýřů. Volná pata. Teď z obavy o opakování jsem vybíral a vybíral. Před prsty na vložce 1,5 cm místo, za patu strčím jeden prst ale ztuha. Chodím hodně traverzy v prudkých stráních, žádné hory jen stráně a roviny.
No boty jsem si klidně mohl koupit o kousek větší ale co je hlavní problém tak se mi bota na chodidle trochu točí a noha lehce klouže do strany. Po 3-5 hodinách mě začnou pálit bříška palců.
Ne ze předu ale ze spodu. Když pak vylezu na rovinu tak je to dost cítit. Bolí to jak.. Mám 112 kg a asi boty v traverzu extrémě zatěžuji. Víc je utáhnout nemohu, bolí nárty. Boty jsou ze začátku úzké ale pak povolí. Děkuji za rady.
bradleyS
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 29, 2018 5:29

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod apuka » čtv zář 13, 2018 20:04

O jeden a pul cisla vetsi boty je rada fakt nad zlato, zaslozil by prodavac nakopat. To uz je moc.
Muzes zkusit pouzit system dvou ponozek, ty druhe hodne silne vlnene a vnitrni umelinu dobre odvadejici pot (rozhodne ne s bavlnou), kdyz potrebujes klidne i silne. To by melo hodne pomoci.
Ale hlavni problem podle mne bude v tom, ze pri Tve vaze sis na traverzovani prudkych svahu vybral prilis ponekud nevhodne boty. Podle mne jsou asi mekke a svrsek ani podrazka dostatecne nepodrzi nohu. Za normalnych okolnosti bych poradil jine vlozky, aby odmekcily doslap prstu, ale ty od Meindlu jsou dostatecne, prave ty bych doporucoval.
Jinak bych se ani moc nespolehal na to, ze boty povoli. Pri takove namaze sice casem ano, ale spise tak, ze se cele roztahnou u podresve a uz nebudou poradne drzet vubec. U Meindl Islandu i jinych se to nekolika lidem stalo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod mike » čtv zář 13, 2018 20:18

Spatne ctes, boty o 1.5 cisla vetsi mel driv, ted ma naopak skoro az male. Dvoje ponozky bych mu jinak doporucil taky, ale asi se v nich do bot nevejde.

Jinak souhlas, ze na tu vahu jsou boty moc mekke. Ony jsou moc mekke i na 90 kilo. Navic casem povoli a zhadrovati, jak pises, tady asi driv nez pozdeji. Asi by to chtelo neco pevnejsiho, minimalne B/C, ale asi taky trochu jiny tvar, ktery lip sedne na nohu. Tohle se casem trochu spravi, boty se natvaruji a usadi na noze.

S doporucenim je to tezke. Shodit 20 kilo... Dat tomu cas, nohy se casem prizpusobi. Jestli to, co pali, je kuze, tak by mohlo pomoct promazani. Predem a poradne. Century Riding Cream nebo aspon modra Indulona. Mne obcas pali slapky na sneznicich, kdyz jdu delsi dobu rychle po tvrdem povrchu a promazani pomaha. Namazal bych vecer pred spanim a pak rano, nez si obuju boty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod apuka » čtv zář 13, 2018 20:27

Pise, ze ma volne 1,5cm na vlozce - to je v UK cislovani 1,5 cisla vetsi nez by presne mel mit.
Myslim, ze tady prsty pri traverzu zklouznou az na, resp. pri te vaze mozna az za kraj vlozky a ten kraj je muze taky drazdit. Ted mam v rekkamaci ortopedicke vlozky na miru, ktere vykrojili (podle stavajici vlozky ](*,) ) blbe a nechqlo u palce misto, kde mirne zapadaval. Tam se to projevilo podobnou bolesti brisku, jen to delalo na rovine. Na to mazani moc nepomuze. Ale samozrejme stoji za to si dobry krem vyzkousrt. Ja pridam jako moznost Sportique Hard days night krem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod bradleyS » čtv zář 13, 2018 20:35

Ano pálí mě kůže. A co se týká váhy, shodit by to chtělo. Často o tom mluvím :) . Namazat zkusím. Děkuji.
bradleyS
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 29, 2018 5:29

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod mike » čtv zář 13, 2018 20:47

Fajn, tesne pred turou ale mazej jen to, co te pali, jinak bys mohl zacit opravdu klouzat :) Kdybys nesehnal nic lepsiho, tak se da i Compeed tycinka, ale ty zminene kremy jsou lepsi a na mnozstvi vyrazne levnejsi. Vecer muzes mazat cele chodidlo, na to by asi byla nejlepsi kalciova mast.

Se shozenim ti taky poradim ;-) Prestat mluvit a zacit chodit. Denne 5 km prochazku, klidne po rovine, dulezite je ale opravdu denne. U mne to dalo za rok a neco 8 kilo a to jsem zacinal o 20 kilo niz, nez ty.

@apuka: mam u pohorek na vlozce pred prsty 2 - 2.5 cm. 1.5 cm mam u nizkych bot, do kterych nosim jen tenke ponozky a kdyz je zima a vezmu stredni trekove, tak uz jsem v nich narvany.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod playandwin » pát zář 14, 2018 0:58

Ja mám úplne rovnaký problém.

Zatiaľ som turistické topánky vyhodil hneď po prvej túre alebo po vyskušaní v stromom teréne. (naposledy Mammut Kento High GTX, La Sportiva Trango GTX).
V predajni som niekde stravil skoro aj 6 hodín a to som mal dovolené si ich sám vyberať zo skladu. :lol: Našťastie v sklade mali popri strmom schodisku aj obloženú palubovku a to som používal ako rampu s dostatočným sklnomom. Otestoval som všetky z tých užších stríhov čo tam boli. Ani jedná topánky mi jednoducho v strmom teréne nedrží nohu. Skúšal som dva či dokonca raz tri ponožky ale to bola noha príliš natlačená v topánke... Rôzne spôsoby viazania čo sa mi podarilo vygoogliť, taktiež aj iné vložky alebo len vložky na pätu a stále nič. Doma som dokonca experimentoval s molitanom v topánkach. Ale buď stale nedržali nohu v strmom teréne alebo bola v nich nohá natlačená a zviazaná až tak že to bolo už nepohodlné a myslím že som pomaly až zastavil tok krvi ...

Za rok som prešiel všetky možné obchody a vyskúšal veľa značiek. Problém je že väčšiná obchodov nemá ani poriadné rampy s dostatočným sklonom. Tak som sa popálil na prých 3och, že v obchode sedelo, v teréne vôbec.

Mám priveľmi nízsky nart, úzsku, nízsku a celkom dlhú nohu (nosím 10 uk). Oblúk mám zasa celkom vysoký, čiže chodilo nie je rovné, kedže som od detstva nosil vykrojené topánky. Čiže moje nohy vyzerajú asi ako nejakého kačra donalda..

Priznám sa, že niekedy som neholdoval turistike ale skôr cykloturistiké. No v poslednej dobe ma to celkom chytilo. Našťastie od jari chodím všade v sandaloch, tam žiadne problémy nemám ak sú dostatočne utiahnuté nohu celkom držia a aj ked nie tak sa posunie len do voľného priestoru. Dokonca som v nich chodil aj po dažďovom pralese na Borneu a nič ma našťastie nepoštípalo, ale problém je že ide zima - sandale su už dosť nepoužiteľné. Ďalší problém je že sú nepoužiteľné na voľnom štrku a nemajú ani dobre podrážky aby sa nešmýkali na každom kroku a tiež nesú nejaká super opora pre nohu, lenže čo už mi ostáva ak nechcem stále zažívať čierné odpadnuté nechty a boliace prsty.

Ostávajú mi už asi len 2 možnosti, že tu niekto ma podobnú nohu a vedel by ma navigovať akú značku/topánku ešte vyskúšať alebo topánky na mieru.
playandwin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát zář 14, 2018 0:18

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod bradleyS » pát zář 14, 2018 8:16

To: Mike, těch 1,5cm před prsty je pro mě taky málo. Na běžné chození ne ale z prudkého kopce mi občas noha sjede až do špičky. Koupil jsem holt menší. Víc utáhnout to jde ale je to na "krev".
Dvě ponožky zkusím ale z kopce to asi bude moc.
Byl jsem zkoušet jiné boty, 2-2,5 cm před prsty tak to jsou min 46, podle výrobce. Nejlíp seděli Lowa Rangers 3 ale bota je celkově větší, volnější. Alasky jsou hodně do špičky a jsou celkově tlusté. Měl jsem z nich pocit že půjdou špatně utáhnout. Když jsem se hodně snažil tak i v 46 jsem se na šikmině dotýkal prsty špičky boty - u všech bot.
Ty Vakuumy jsem před koupí zkoušel cca půl hodiny a trochu mě rozhodil rozdíl mezi prodejnou a chůzí v terénu tak to teď asi moc hrotím. Chtěl jsem boty na pár let a nakonec jsem koupil hned blbě.
bradleyS
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 29, 2018 5:29

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod fps » pát zář 14, 2018 12:48

bradleyS@ a playandwin@

asi užší turistické boty než jsou La Sportiva nebo Scarpa na trhu neseženete, a když vám nevyplní botu ani dvoje silné froté podnožky, tak pak už vám zbývá jen si nechat udělat boty na míru, ale já znám jen Makara kdo dělá turistické boty na míru
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod apuka » pát zář 14, 2018 13:18

Teda Scarpa uzsi kopyto ma, ale La Sportiva Trango serie pouziva docela siroke. Respektive bych rekl, ze jak ve kterem miste. Spise se mi zda, ze Meindl i na Vakua ma jedno z nejsirsich kopyt, takze jejich boty na uzke nohy moc nejsou.
Jeste me napadava zkusit pohorky ne plne kozene se snerovanim az do spicky, kde se alespon svrsek da na sirku docela utahnout az k prstum. S nizkym nartem jeste boty s vyjimatelnym dvojitym jazykem a mezi vyjimatelny jazyk a svrsek dat kus molitanu, resp. EVA peny nebo pod., pokud to jde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod mitau » pát zář 14, 2018 13:32

@playandwin: Vim, ze spis chces pohory, ale i nizke boty by mohly byt oproti sandalum do narocnejsiho terenu dobrym zlepsenim oproti sandalum. Mam pocit, ze nizke (zvlast bezecke) boty sedi v prostredni casti chodidla casto vyrazne pevneji nez pohory. Byt tebou bych zkusil treba La Sportiva TX2 (ma Hudy) nebo Inov-8 Trailroc 285 (myslim, ze v Alpsportu jsou za dobrou cenu). Oboje boty jsem zkousel a prislo mi, ze na moji "nizkou" nohu sedi dobre.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod mike » pát zář 14, 2018 19:15

bradleyS píše:To: Mike, těch 1,5cm před prsty je pro mě taky málo. Na běžné chození ne ale z prudkého kopce mi občas noha sjede až do špičky. Koupil jsem holt menší. Víc utáhnout to jde ale je to na "krev".
Dvě ponožky zkusím ale z kopce to asi bude moc.

Kdyz je to takhle, tak to asi nepujde, na dvoje ponozky potrebujes boty rovnou kupovat, musi byt vetsi. Ja mam normalne 44 a na dvoje ponozky 45 u stejne znacky.

bradleyS píše:Alasky jsou hodně do špičky a jsou celkově tlusté. Měl jsem z nich pocit že půjdou špatně utáhnout.

Tluste? Co tim myslis? Siroke? To bys musel mit celkem uzkou nohu na tu delku. Normalni totiz nijak siroke nejsou, zvlast ve spicce. Sirsi je wide verze, tu ted mam a mam neodbytny pocit, ze by byla lepsi o pul cisla mensi. U normalnich je mi ale tohle cislo akorat a mensi bych mit nemohl. Takze sirka dela hodne.

bradleyS píše:Když jsem se hodně snažil tak i v 46 jsem se na šikmině dotýkal prsty špičky boty - u všech bot.

Asi mas fakt uzke nohy... Zkousel jsi LaS Cube?

bradleyS píše:Ty Vakuumy jsem před koupí zkoušel cca půl hodiny a trochu mě rozhodil rozdíl mezi prodejnou a chůzí v terénu tak to teď asi moc hrotím. Chtěl jsem boty na pár let a nakonec jsem koupil hned blbě.

Pul hodiny neni nic moc, nekdy zkousim i dve hodiny :) Rozdil je to vzdycky, ale nve boty jsou nejhorsi, casem se natvaruji a sednou na nohu lip. Tys ale asi zvolil spatne, siroke boty na uzkou nohu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod mike » pát zář 14, 2018 19:18

mitau píše:Mam pocit, ze nizke (zvlast bezecke) boty sedi v prostredni casti chodidla casto vyrazne pevneji nez pohory. Byt tebou bych zkusil treba La Sportiva TX2 (ma Hudy) nebo Inov-8 Trailroc 285 (myslim, ze v Alpsportu jsou za dobrou cenu). Oboje boty jsem zkousel a prislo mi, ze na moji "nizkou" nohu sedi dobre.

Inov-8 jako nahradu pohorek si nejak nedovedu predstavit ;-) Lepsi nez sandaly urcite jo, ale furt to ma tem sandalum mnohem bliz, nez pohorkam.

Nejake nizke LaS by byly lepsi volba, opravdu jsou uprostred hodne uzke. Inov-8 jsou na mne v pohode, nizke LaS bych nemohl mit ani jedny prave kvuli tomu. Nejake odolnejsi by se asi daly i do lehcich hor. Treba ty priserne raptory, co ma pp? :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod bradleyS » pát zář 14, 2018 19:53

To: Mike. Sry napsal jsem to špatně. Když jsem vlezl z Rangers do Alasek tak mi Alasky připadaly tlusté. Myslím tím stěny boty, zvlášť jazyk. Nevím jak to popsat. Myslím že nemám úzké nohy, jen se špatně vyjadřuji :wink: .
Vakuumy mi připadají ze začátku úzké v místech za prsty kde začíná nárt pak se to během chůze roztáhne a jsou mi akorát. To že se lehce točí na chodidle bude asi mojí nadváhou a druhem bot.
Délka je bohužel moje blbost.
bradleyS
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 29, 2018 5:29

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod mike » pát zář 14, 2018 20:02

:D jo, nove Alasky jsou docela tuhe a muzes mit zpocatku pocit, ze je to neco jako lyzaky. Pomerne rychle se ale rozchodi, natvaruji a zmeknou. V novych wide jsem ted nachodil asi 100 km a povazuju je za dostatecne rozchozene do hor. Kdyby sis naslepo obul nove a ty moje ted, tak reknes, ze je to jina bota. Perfektne rozchozene jsou tak po 500 km, ale po 200 se to uz meni jen pomalu.

Jestli te ale Alasky pusti do spicky, ze se ji prstama dotykas, tak je neco spatne. Bud ta uzka noha nebo utazeni. To se u novych muse stat, sam jsem je ted musel opakovane dotahovat po par km, ted uz to potreba neni. A driv se mi parkrat stalo, ze jsem po zkouseni v obchode mel puchyre na prstech od tkanicek :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod bradleyS » pát zář 14, 2018 20:18

To: Mike. Asi to bude utáhnutím a nedostatkem zkušeností. Sakra nikdy bych neřekl že vybrat boty je jako stavět raketu.
bradleyS
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 29, 2018 5:29

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod mike » pát zář 14, 2018 20:21

Neni. Je to tezsi :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod bradleyS » sob zář 15, 2018 6:27

Možná jsem se měl zeptat dříve ale co to je úzká nebo široká noha? :shock: :D Chodidlo mám teď ráno 27,7 cm dlouhé a v nejširším místě za malíčkem 10,6 cm široké.
bradleyS
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 29, 2018 5:29

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod mitau » sob zář 15, 2018 10:36

U toho, co poppisujes asi neni tak dulezita sirka obtisku chodidla, ale spise vyska chodidla v prostredni casti - tak, jak to v podstate popisuje playandrin. Ja mam celkem kostnata a nizka chodidla a prave mam pocit, ze pohorky casto nedrzi botu dost ve stredni casti chodidla (oproti nizkym botam). Protoze jsem ale lehci, tak to tolik nevadi. Radu bych mel podobnou jako apuka - zkus se podivat po botech z tenciho materialu (hlavne jde o jazyk). Takovou kuzi na Alaskach proste jen tak nestahnes. Treba mi krasne sedeli La Sportiva TRK. Asi castecne diky tomu, ze tenky jazyk jde dobre stahnout. Ty budou ale asi mit na tvuj vkus moc mekkou podrazku.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod bradleyS » sob zář 15, 2018 12:09

Přiznám se že až do koupě pohor jsem vůbec neměl potřebu řešit tvar a výšku chodidla atp. Prostě jsem si u běžných bot koupil vhodnou velikost a vše bez problému.
Nohu v pohorce mi drží jen krátká část nártu. zkoušel jsem různou silou přitahovat první tři oka. Musím jen velmi lehce a opatrně jinak se po chvilce chůze dostaví hned bolest. To stejné nárt který naštěstí není tak citlivý. Ve svahu pořád zkouším přitahovat a povolovat boty ale jen lehce o mm, je to na hlavu. Nepotřebuji skoro žádnou sílu jen cit. Dělá to jen ve svahu. Při normální chůzi po cestách a loukách celkem pohoda. Snad mám normální nohy a koupil jsem si jen menší a měkčí boty než jsem měl.
Podobné problémy mám ještě v lyžácích které bych potřeboval víc utáhnout ale víc to nejde, je to o křeče a tak mi v nich noha trochu jezdí. Myslel jsem že to je stářím a vychozením bot. Moc nelyžuji tak to neřeším.
bradleyS
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 29, 2018 5:29

Re: Když noha klouže v botě

Příspěvekod apuka » stř zář 19, 2018 11:06

@bradleyS: Jsem si jeste jednou probehl celou diskusi nad Tvymi botami a taky po vlastnich zkusenostech (a inspraci svymi problemy po nedelnim vyletu) pridam trochu jiny pohled. Bude to trochu delsi. Bod po bodu.
bradleyS píše:Před prsty na vložce 1,5 cm místo, za patu strčím jeden prst ale ztuha.
To by melo v pohode stacit. Doma jsem si porovnal vsechny sve vlozky (asi pet ruznych vcetne od Meindlu) z bot pro mne na delku spravne velikosti - u vsech jsem mel 1-1,5cm pred nejdelsim prstem a to rano kousek po probuzeni a bez ponozek (nosim v nich dvoje). Samozrejme s patou na miste, kde ma byt, ne az na konci vlozky (na okraji). Pravda, ve vsech botech si strcim pohodlne dva prsty za patu. Nevim, jak jsi to zkousel Ty, ale musis to delat pri nezatazenem snerovani.
bradleyS píše:z prudkého kopce mi občas noha sjede až do špičky
Obavam se, ze to u Tebe neni malymi botami, ale tvarem nartu (neco, na co upozornoval mitau). nohu v bote proti klouznuti prstu dopredu tutiz ma drzit prave nart. Kdyz ale budes mit vetsi boty a nart Ti uz udrzi prsty, tak budes mit patu moc vepredu. Tyto problemy zcasti muzes zkusit resit snerovanim, ale v zasade nejjednodussi reseni je najit botu, ktera lip sedi na Tvem nartu. Ale to neznamena nutne uzsi kopyto! Neco mozna jeste niz.
bradleyS píše:Ty Vakuumy jsem před koupí zkoušel cca půl hodiny a trochu mě rozhodil rozdíl mezi prodejnou a chůzí v terénu. ... Vakuumy mi připadají ze začátku úzké v místech za prsty kde začíná nárt pak se to během chůze roztáhne a jsou mi akorát.
Maji pametovou penu, ktera se noze prizpusobi tak za 10-15 minut, uplne nove dokonce nekdy i za vic. Problemem je, ze pokud jsi v obchode zkousel jen "jemnou chuzi", tak se nemohla pena prizpusobit v mistech namahanych v terenu. Proto je nutne je zkouset na sikme plose nahoru-dolu-traverz a to ne jedenkrat ale dele, zastavit se uprostred, pootacet se na te plose, atd.
BTW, Alasky ji maji taky, jen trochu jinou, proto se Ti mohly zdat "tlustejsi". Jo, zpocatku se podobne boty musi utahnout nejlepe nadvakrat - na zacatku a potom az se prizpusobi pena. Pri prvnim setkani s podobnou botou se Ti mozna bude zdat, ze je bota mala, ale kdyz ji nechas na noze, za deset minut mas uplne jiny pocit. Jen nesmi nikde tlacit, jen "nemit misto"! Pozdeji uz budes vedet, jak to treba zatahnout. A pena si casem lip pamatuje Tvoji nohu a uz se plne nevraci do "klidove polohy".
bradleyS píše:že se lehce točí na chodidle bude asi mojí nadváhou a druhem bot
Tak v prvni rade ne bota se toci na chodidle ale chodidlo v bote :-D.
Tento problem budes mit hlavne kvuli male fixaci paty do stran a zase kvuli "spatne prilehajicimu" nartu v bote (sam o tom pises).
bradleyS píše:Nohu v pohorce mi drží jen krátká část nártu. zkoušel jsem různou silou přitahovat první tři oka. Musím jen velmi lehce a opatrně jinak se po chvilce chůze dostaví hned bolest. To stejné nárt který naštěstí není tak citlivý. Ve svahu pořád zkouším přitahovat a povolovat boty ale jen lehce o mm, je to na hlavu. Nepotřebuji skoro žádnou sílu jen cit.
Tak ted uz k tomu snerovani...
Kvuli prstum nikdy nezatahuj ocka u prstu "do krve"!!! Spise prstum nech volno do boku - zabranis jejich otlakum. Samozrejme v pripade, ze se Ti povede vyresit problemy s nartem a pohybem paty do boku.
Prvni moznosti je, pokud maz moznost, zkus si nekde od nekoho pujcit "poradne" vlozky, ktere maji dobrou fixaci paty, vetsina z nich ma i mirne zvenutou klenbu, co pomaha taky zmensit prostor pro nart. Pokud to pomuze alespon zcasti, je fajn.
Dalsi moznosti je se pohrat se snerovanim. Prvni veci je si uvedomit, ze snerovani ma tri "useky", ktere ovlivnuji tri ruzne moznosti fixace nohy a nektere veci Ti budou jasnejsi:
1) prvni rady ocek (ockem rozumej jeden radek snerovadla, ve skutecnosti to muze byt i hacek) ovlivnuji prstovou cast; podle mne tato cast ma nejvetsi vliv pri lezeckych pasazich a stoupani po malych stupech, kde zatazeni pomaha lepe citit stup a lepe se na ni bata drzi, kdyz se prsty nehybou. Castecne muze pomoci i pri tezsich traverzech.
2) stredova cast po "lom" do kominu fixuje nart; jak uz jsem psal toto je dulezite kvuli neposouvani prstu dopredu pri chuze s kopce.
3) kominova cast, vcetne vetsinou dozadu posunuteho ocka kde byva stop hacek, co nejvice slouzi k fixaci paty ve svislem smeru; tato cast fixuje vertikalni pohyb paty, resp. cele nohy, "drzi" kotnik i do boku - a ve velke mire taky drzi nohu, aby se nehybala dopredu, tj. taky i neposouvani prstu dopredu.
Ja osobne nejsem priznivcem prilisneho utazeni nikde, protoze mam potom problem jednak s prekrvenim a jednak to vede v ruznych castech k bolestivym problemum. (Coz jsem si potvrdil v nedeli, jsem si na cestu dolu zatahl vic, nez jsem mel jak vepredu, tak i nart a tu fixcaci paty, coz zpusobilo, ze jsem mel naprosto otlaceny kloub palce a samotny palec zvrchu, paty natlacene (a bolestive utlacene) dozadu na oubou nohach a navic se mi pres nart neprokrvovaly prsty, kvuli cemuz me zacaly bolet. Jako vul jsem sel a rikal si, ze se to za chvili prizpusobi - jako by se mi to stalo prvne ](*,) -, no volovina nejvyssiho radu.) Proste to potrebuje najit zlatou stredni cestu ve vsech castech - a jeste to muze byt mirne odlisne pri ceste nahoru a dolu.
Taky si na rozdil od mnoha lidi nemyslim, ze pata musi byt ve vertikalni poloze uplne fixovana - mirny pohyb pri strmem stoupani je podle mne spise na pomoc. Jen je hodne tezke nekomu jinemu doporucit tu miru.

Zkus tyto informace dat dokopy, promyslet si je a pohrat si trochu se snerovanim, pripadne s tema vlozkama. Pokud Ti to na vyslu u prstu nebude vadit, taky muzes zkusit pridat jeste jedny vlozky pod svoje, cimz se Ti zase zvedne noha a budes moci botu lepe prizpusobit. Mozna si ji casem dokazes prizpusobit ke spokojenosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Další

Zpět na Boty