Výběr bot - trek kolem Annapourny

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Výběr bot - trek kolem Annapourny

Příspěvekod Prochycz » úte bře 6, 2018 11:59

Zdravím zdejší diskutující,

koncem září mám naplánovaný trek kolem Annapourny, který mám v plánu jít cca 20 dní. Upřímně, nikdy jsem takhle dlouhý trek nešel a rád bych se na to připravil hlavně, co se týče výbavy. Takže první bych si rád vybral ideální boty. Rád bych raději menší boty, než klasické vysoké pohorky, jelikož mám v plánu pokračovat po Nepálu dál na východ, kde už nemám v plánu podniknout vysokohorskou turistiku.

Do oka mi padly tyto boty https://www.rockpoint.cz/ms-wildfire-s- ... 30094019_5

Čirou náhodou s nimi nemá někdo zkušenost, že? Případně alespoň se značkou, jestli s ní má někdo negativní zkušenosti?
Případně máte někdo jiný tip? Nebo byste mi nízké boty rozmluvily?
Rád bych si boty koupil nejdéle do konce května, abych je stihl prošlápnout.

A měl bych ještě dotaz mimo tohle téma: Doma mám již delší dobu Osprey Atmos 65, jsem s ním spokojený, ale trochu si říkám, jestli to není zbytečně velký objem na ten trek, abych toho pak nelitoval, že tahám sebou zbytečně moc harampádí, přece jenom na těch zádech se to za těch 20 dní pronese.

Díky za případné rady. :)
Prochycz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte bře 6, 2018 11:46

Re: Výběr bot - trek kolem Annapourny

Příspěvekod Pierre111 » úte bře 6, 2018 15:41

Ahoj, já osobně bych si na tak dlouhý trek s batohem vzal vysoké boty. Když jsem unavený, tak "pletu" nohama a kotníky jsou pak náchylnější ke zranění. Ale V Himalájích jsem zatím bohužel nebyl a ani si nehledal informace, takže ti s jistotou neporadím. Co ti ale poradím, je napsat uživateli Wawrik, který byl v Himalájích několikrát, ten pro tebe bude podle mě mít pár rad, když se slušně a správně zeptáš ;). Nicméně jsem ho tu dlouho neviděl.

Co se batohu týče, asi dost záleží jak máš cestu naplánovanou, zda poneseš stan a kolik jídla. Jde to jít určitě i s menším batohem, nicméně 65l nemusí být zase moc přepálené. Navíc ho nemusíš mít přece plný ;). Důležitější je podle mě jeho hmotnost.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr bot - trek kolem Annapourny

Příspěvekod mike » úte bře 6, 2018 16:38

Prochycz píše:Rád bych si boty koupil nejdéle do konce května, abych je stihl prošlápnout.

Nizke boty rozslapnes za chvili, tohle by bohate stacilo i na pohorky.

Jinak celkem zalezi na tom, kolik vazis, kolik toho poneses a v cem jsi zvykly chodit. Nekdo by potreboval pohorky, jinemu v pohode staci nizke. Zkus si pohledat, co se doporucuje na tuhle akci a termin, pripadne si najdi fotky, v cem to lidi obvykle chodi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr bot - trek kolem Annapourny

Příspěvekod mike » úte bře 6, 2018 16:48

Prochycz píše:A měl bych ještě dotaz mimo tohle téma: Doma mám již delší dobu Osprey Atmos 65, jsem s ním spokojený, ale trochu si říkám, jestli to není zbytečně velký objem na ten trek, abych toho pak nelitoval, že tahám sebou zbytečně moc harampádí, přece jenom na těch zádech se to za těch 20 dní pronese.

Mozna jsi to jeste nezaznamenal, ale povinnost naplnit batoh po okraj byla k 1.1.2018 zrusena :twisted:

Velky batoh kdyz tak postahujes, maly ale nenafouknes. Jedine, co by mozna mohlo vadit, je vetsi vaha samotneho batohu, na tom by se neco usetrit dalo, jestli ti stoji za to kupovat novy batoh. S UL batohem bys mohl usetrit i kilo, ale zas ti mozna nebude tak dobre sedet a urcite nebude mit tolik kapes a dalsich vylomenin. Poskladej si vybavu, kterou s sebou poneses a uvidis sam, kolik mista mas navic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr bot - trek kolem Annapourny

Příspěvekod Prochycz » stř bře 7, 2018 8:41

Rešerši jsem si snažil udělat na tohle téma ještě předtím, než jsem příspěvek odeslal. Asi jsem čekal nějak, že ta rada se asi přesně dát nedá. Někdo doporučuje vyšší boty právě kvůli zpevnění kotníku, jiný zase říká, že to odešel bez problému v obyčejných běžeckých botech. Zvolím tedy asi zlatou střední cestu a vyzkouším ty, co jsem vybral, jelikož to bude pro mě o něco příjemnější než nosit vyšší boty.

Ano, ohledně toho batohu vím, že se tam dá nacpat jen to, co budu potřebovat. Ale říkal jsem si, třeba jestli mi někdo neřekne něco ve stylu: "65l nebuď blázen, 45l by ti bohatě stačilo". :)

Každopádně díky za rady. :)
Prochycz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte bře 6, 2018 11:46

Re: Výběr bot - trek kolem Annapourny

Příspěvekod mike » stř bře 7, 2018 17:37

To ti ale nikdo soudny rict nemuze, protoze nevi, co s sebou hodlas nosit :)

Kdybys chtel opravdu usetrit na vaze batohu, tak koukni na Lightwave Ultrahike 60. Mam (druhy) a pokud se do nej vejdes a neprekrocis nejakych 16 kilo, nosi se dobre. Kdyby te zaujal, najdi si me prispevky, co jsem o nem psal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr bot - trek kolem Annapourny

Příspěvekod Prochycz » čtv bře 8, 2018 9:03

Díky. Hlavně se rozhoduji, jestli má smysl sebou tahat spacák nebo ne. Chci si sebou vzít věci maximálně tak do 15 kg, víc už by mi přišlo příliš na to, abych to sebou tahal 20 dní na zádech. Víc by přicházelo v úvahu, leda že bychom s kamarádem vzali jenom jednu velkou krosnu, kam bychom nacpali větší část a druhý člověk by měl nějaký menší třeba 40l batoh, který si budu muset nejspíš stejně tenhle rok pořídit. Mám i svého favorita, Hyperlite 2400 South West, ale ty peníze (300€) :roll: Kdyby byl v akci třeba za 200€, tak bych ho pořídil, ale asi se budu muset uskromnit. :D

Ale samozřejmě chápu, že mi v tomhle moc poradit nemůžete. Spíš to berte, jako že si tu povídám sám sebou. ](*,) Až trek absolvuji, tak podám informace z mé strany, třeba to bude pro někoho potom užitečný.
Prochycz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte bře 6, 2018 11:46

Re: Výběr bot - trek kolem Annapourny

Příspěvekod anyberry » čtv bře 8, 2018 16:13

Prochycz píše:Díky. Hlavně se rozhoduji, jestli má smysl sebou tahat spacák nebo ne. Chci si sebou vzít věci maximálně tak do 15 kg, víc už by mi přišlo příliš na to, abych to sebou tahal 20 dní na zádech. Víc by přicházelo v úvahu, leda že bychom s kamarádem vzali jenom jednu velkou krosnu, kam bychom nacpali větší část a druhý člověk by měl nějaký menší třeba 40l batoh, který si budu muset nejspíš stejně tenhle rok pořídit. Mám i svého favorita, Hyperlite 2400 South West, ale ty peníze (300€) :roll: Kdyby byl v akci třeba za 200€, tak bych ho pořídil, ale asi se budu muset uskromnit. :D



Já jsem si před rokem a půl konečně koupil moderní batoh - do té doby jsem nosil starou Gemmu Tourist 65. Teď mám Osprey Exos 48 a nemůžu si ho vynachválit. Hmotnost je poloviční (z 2,1 kg na 1,1 kg) a pohodlí je větší.

Co se týče bot, tak bych asi uvažoval o těch běžeckých, ale to za předpokladu, že bych měl malý náklad na zádech - max 15 kg, spíš raději kolem 10. (Pak ještě záleží, jakou lze čekat začátkem října teplotu na Thorong La - snad ne moc nízkou.) Podle mě zrovna na Annapurna Circuit není důvod tahat víc než těch 10 kg (včetně jídla). Leda že byste si chtěli tahat i stan a další věci a chtěli jít k Tilicho Lake a tam kempovat, to je pak jiná.

Spacák si určitě vem. V guesthousech sice mají přikrývky, ale takto v sezóně když je všude plno lidí, tak si je často rozeberou průvodci a nosiči, kteří zpravidla s sebou nenosí na spaní nic. Spacák se dá taky půjčit v každém místním outdoor obchodě, ale to moc nedoporučuju. Já jsem to tehdy udělal a byla mi zima hned první noc ve výšce 700 m n. m. (ale to bylo ke konci prosince).
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Výběr bot - trek kolem Annapourny

Příspěvekod Prochycz » čtv bře 8, 2018 23:07

Díky za cenné rady. Na konci září tam je ještě riziko, že chytnu časté deště, ale zase bych se měl vyhnout návalu turistů, proto asi šáhnu spíš po těch nepromokavých Salewách, ačkoliv i běžecké boty se dělají s Goretexem, ale tam si nejsem jistý, jak kvalitně to mají udělaný.
Prochycz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte bře 6, 2018 11:46


Zpět na Boty