Poraďte boty kategorie asi A/B

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Poraďte boty kategorie asi A/B

Příspěvekod AAAcko » ned led 7, 2018 21:15

Dobrý den,
Jsem zde úplným nováčkem, již druhý den pročítám různé tipy na výběr bot a jsem tak trochu z toho na vážkách.
Tak bych se vás zkušených zeptal na pár rad a možná že mi i poradíte s výběrem bot.
Doteď jsem chodil dennodenně po městě do práce tak i na procházky i hory. https://www.sportisimo.cz/salomon/tsingy-gtx/155455/ . Mám je asi rok a pul a pomalu mi už odcházejí, sešlapaná podrážka,tak na jaře je chci vyměnit za nové. A i když je impregnuji Collonil CARBON PRO tak když prší a jdu do kopce tak mám vodu vevnitř bot asi už membrána nefunguje, někde jsem četl že v místě kde si bota ohýbá tak ztrácí membrána účinnost. Což asi pravda bude. Chtěl jsem ještě zkusit koupit přípravek NanoConcept je tu na něho i recenze ale není nějak určená jestli je to dobrá koupě a opravdu udělá nepromokavý povrch i na obyčejných kalhotách jak mají na instruktážním videu . Nikde není nic napsané jestli to ten povrch opravdu udělá nebo je to jen reklamní tah jako všechno.

Rady na koupi:
1) koupit si boty jen na hory + nějaké obyč do města, procházky po asfaltu 1a) boty na hory celokožené nebo semišová štípaná kůže
2) nebo nějaké univerzální město,hory s GTX

3) je lepší mít bot jaro-podzim a extra jen na zimu sníh ? Popřípadě nějaký typ na zimní botu

Chodím většinou na hory o víkendu tůry jednodenní do těch 25km, pak přes týden na procházky za ten týden cca 50km po asfaltu. Moje váha je 117kg (vážil jsem 150) asi to bude mít určitý vliv na podrážku obuvi.

A co bych od nových bot očekával. Podle toho jestli mi poradíte jestli variantu 1) nebo 2) ale podle mého mínění asi 1) ale je to jen mé domnění.

Co od bot očekávat aby zvládly:
Turistika Jeseníky, Krkonoše, Beskydy a Tatry ale žádný extrém. Hlavně aby boty nepromokaly, byly pohodlné, mám širší chodidlo takže ne moc úzké, a volil bych kotníkové. Cenová hladina do těch cca 4000,-
Co jsem se tak díval tak tu někdo doporučoval : http://www.alpsport.cz/Product/cs-CZ/101SCA00050/trekovky-scarpa-kailash-gtx-67052

Děkuji za rady, tipy i rád si nechám poradit, kdyby jste chtěli ještě něco doplnit na co jsem zapomněl určitě to doplním.

S pozdravem Mirek
AAAcko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob úno 25, 2017 0:02
Bydliště: Karviná

Re: Poraďte boty kategorie asi A/B

Příspěvekod fps » pon led 8, 2018 15:03

- dávat peníze za impregnaci na boty je dle mě zbytečné vyhazování peněz
- nelepši je mít povícero bot, samostatné do města, a pak na třísezonní turistiku, a na zimní turistiku
- na tvojí váhu bych koupil aspoň kategorii B
- konkretní doporučení je docela obtížné, protože jich bude plno, spíš ti doporučím výrobce Aku, Andrew, Asolo, Dallape, Garmont, Hanwag, La Sportiva, Meindl, Lowa, Scarpa
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Poraďte boty kategorie asi A/B

Příspěvekod apuka » pon led 8, 2018 17:20

@AAAcko: Souhlasim s fps, ze pri Tve vaze bude lepsi si sehnat "B" botu. Mozna se Ti bude zdat tvrdsi, ale jednak Ti del vydrzi a hlavne Tvoje nohy se Ti podekuji, az si na ne zvyknou.
Do mesta a do hory doporucuji ruzne boty. Muzes mit jedny, ale v tom pripade pocitej, ze je nejvic seslapnes ve meste na asfaltu a betonu. Do mesta taky nepotrebujes az takovou podporu nohy ani tak silnou vodeodolnost, takze si je sezenes (hlavne kdyz spocitas cenu i za rychle opotrebeni trekovych ve meste) levneji, navic si muzes sehnat i trochu civilnejsi.
Muzes mit klidne i jen jedny boty na 4 rocni obdobi, ale v tom pripade radeji celokozene z poradne kuze, protoze v lehkych plastacich Ti bude fajn od jara do podzimu ale umrznou prsty ve snehu. O ty kozene je treba se ale starat vice a navic musis pocitat, ze Ti budou schnout pomaleji a dele. Co usetris na cene bot, dozenes na cene impregnaci a osetrujicich pripravku.
Muzes se taky poohlednout po nejakych zimnich z predchozi sezony ve slevach, nevim jak ted, ale napr. v Rockpointu v outletu meli jeste pred par mesici docela dost zimnich bot za slusne ceny.

Co se tyce membrany, tak v lehkych plastovych/kombinovanych botech vetsinou drive odejde, v kozenych vydrzi (vetsinou dele). Ale neni to uplne pravidlo. Zavisi to i na ohebnosti podrazky, kdyz se budou boty ohybat jako bezecke, dlouho nema sanci membrana vydrzet. A taky je pravda, ze s kazdym modelem bot ma s (ne)protekanim membrany zkusenosti jeden skvele, druhy otrasne - a to napric spektrem.

Kazdopadne si vyber boty, ktere Ti budou na nohu pohodlne - kdybys bral "B"-cka a zdaly by se Ti v podrazce tvrde, ale jinak skvele, tak na tvrdost si zvyknes a muzes ji mirne zlepsit lepsi vlozkou. Ale nikdy nespolehej na to, ze se boty casem prizpusobi Tve noze. Musi sedet od zacatku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poraďte boty kategorie asi A/B

Příspěvekod fps » úte led 9, 2018 15:17

apuka píše:A taky je pravda, ze s kazdym modelem bot ma s (ne)protekanim membrany zkusenosti jeden skvele, druhy otrasne - a to napric spektrem.

u 20 páru turistických bot od různých výrobců (Asolo, Dallape, Fitwell, Hanwag, La Sportiva, Meindl, Lowa, Scarpa) kategorie B až C jsem já nikdy neměl problém s membránou, třeba přes tři roky staré La Sportiva Trango Cube jsem na podzim dostatečně ozkoušel když pršelo dva dny v kuse, až jsem byl překvapen jak jsem měl po celém dni chození v mokru suché ponožky
Naposledy upravil fps dne stř led 10, 2018 13:34, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Poraďte boty kategorie asi A/B

Příspěvekod mike » úte led 9, 2018 19:31

fps píše:až jsem byl překrven jak jsem měl po celém dni chození v mokru suché ponožky

:shock: :lol:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poraďte boty kategorie asi A/B

Příspěvekod AAAcko » úte led 9, 2018 19:37

Děkuji vám za cenné poznatky a rady. Takže nejlepší bude volba do města zvlášť , na hory 3 sezony, a zimní.
Na ty hory mi teda spíše doporučujete modely od Asolo, Scarpa, Aku, Lowa a podobně.

Takže radši byste volili skupinu B a kožené boty s membránou ano ? Mohli byste mi třeba dat odkazy na typy takových které vám seděly, byly jste směna spokojení. S cenou okolo těch 4500,- strop max.
Jinak o tom jsem se dočetl, že noha musí sedět od začátku, a lepší aby byla spíše volnější než brát těsné boty a doufat že se roztáhnou, neroztáhnou.

Boty si samozřejmě zajdu zajdu vyzkoušet až budu mít cestu do Ostravy asi hudy,RP
Jinak jsem našel za celkem dobré ceny značky GRISPORT ale po přečteni recenzí na tomto foru si lidé stěžují na odlepující se podrážku po roce. Tak nevím
https://www.4camping.cz/p/panske-boty-grisport-hunk-sympatex/

Dále mě zaujaly od Asola :
1) https://www.4camping.cz/p/panske-boty-asolo-fandango-gv/
2) https://www.4camping.cz/p/panske-boty-asolo-thyrus-gv/

Nebo https://www.4camping.cz/p/panske-boty-meindl-kansas-gtx/

A od Lowa : https://www.4camping.cz/p/panske-boty-lowa-ranger-iii-gtx/#87250

La sportiva : http://www.stavbynykl.cz/p%C3%A1nsk%C3%A1-obuv-la-sportiva%C2%AE-tibet-gtx-turistick%C3%A1-obuv-%C4%8Cern%C3%A1-43241560-p-5258.html
Tu je nějaký výprodej. :D

Zase je tolik druhů kůže, asi je lepší vzít hladkou kůží předpokládám. Ne jako to mají třeba ty Asolo tribe.
Jinak někdy je napsán:
1) Nubuk to je dobré ? (Asolo fandango)
2) Někde je napsáno hydrofobní nubuk 2,6 mm (Lowa ranger)
3) Perwanger kůže tu je třeba 1.8mm (Asolo thyrus)
Co je nejlepší technologie :-D

Kdyby jste měli tipy co nosíte vy nebo co jste nosili a byli jste s něma spokojeni budu rád :)
AAAcko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob úno 25, 2017 0:02
Bydliště: Karviná

Re: Poraďte boty kategorie asi A/B

Příspěvekod Tecumseh » stř led 10, 2018 11:14

No zrovna Asolo Tribe majú tú kožu najlepšiu, sám som ich mal a sú to výborné topánky rozhodne by som im dal prednosť pred všetkými čo si postoval :wink:
Tecumseh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř kvě 12, 2010 10:54

Re: Poraďte boty kategorie asi A/B

Příspěvekod apuka » stř led 10, 2018 11:51

AAAcko píše:Takže radši byste volili skupinu B a kožené boty s membránou ano ?
Jsi to pochopil mirne spatne :-).
B - ano
Kozene - to jsem psal ja pro pripad, kdybys chtel celorocni, vcetne zimy. Jinak klidne muzes mit i kombinovane nebo "plastaky".

Druh kuze: nejlepsi je z tech, s cim se muzes v dane cenove relaci setkat jsou "Full grain" a "Perwanger". Nubuk a Semis maji uz oddelenou tu nejodolnejsi cast kuze, ale stale mohou pro Tvoje potreby dobre poslouzit. Jen uz to nebude tak odolne jako ty predchozi.

Pokud by Ti sedeli dobre Asolo Tribe, mohly by byt idealni. Ale bacha tam na poradne odzkouseni (no, to vlastne u vsech bot), Asola maji snerovani, ktere ne kazdemu dobre drzi patu. Takze zadne minutove zkouseni ze me nikde nic netlaci, muze byt, ale pochodit po prodejne, po skime plose nahoru a dolu - a v tech ponozkach, ve kterych je budes pouzivat!
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poraďte boty kategorie asi A/B

Příspěvekod fps » stř led 10, 2018 13:50

když už kožené boty, tak bych se vyhnul nubuk kůží
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Poraďte boty kategorie asi A/B

Příspěvekod AAAcko » stř led 10, 2018 17:52

Děkuji za vysvětlení. Zajdu si ty Asolo Tribe GV vyzkoušet, na pohled se mi líbí.
A ještě další typ bot co jste měli a byli jste spokojeni?
AAAcko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob úno 25, 2017 0:02
Bydliště: Karviná

Re: Poraďte boty kategorie asi A/B

Příspěvekod fps » čtv led 11, 2018 13:55

ono moc Béčkových bot s kvalitní kůže na trhu není, většinou mají nubuk, ještě třeba Asolo Thyrus GV, ty ale budou o trochu měkčí než Asolo Tribe GV, a nebo taky měkčí Hanwag Tudela Light které mají ve slevě, ale ty nemají na špičce gumovou obsázku, což je nevýhoda, taky jsou dobrý třeba La Sportiva Trango Trek Micro Evo a Aku Conero který jsou kombinace hadr a kůže, ale dle mě by byla nejlepší volba plasťáky (hadráky bez kůže), kdybych já chtěl kupovat Béčka, tak koupím Arc'teryx Bora2 Mid, ale ty jsou asi mimo tvé finanční možnosti, nebo pak Lowa Irox Mid
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Poraďte boty kategorie asi A/B

Příspěvekod AAAcko » pon úno 5, 2018 21:17

Tak, konečně jsem se odhodlal zajít do obchodu se sportem v Třinci Gamisport měl v mojí velikosti Asolo TPS Equalon GV běžne nosím salomony Eu 45 1/3. Asola jsem zkoušel v hrubšich ponožkach taky Eu 45 a jsou akorát na nohu, když jsem dal nohu úplně dopředu u paty mi vznikl prostor na cca 1 prst. Jako seděli parádně, jak v papučce. Akorát mám strach abych po delších túrach nebolel třeba malíček. Prodavač mě zjišťoval že po několika km se bota ještě více přizpůsobí noze že to je kůže. Můžu tomu věřit nebo radši vzít větší, ale zase nechci nosit 2 páry ponožek.
Ještě tam byli boty Salewa ,ale ty jsem nezkoušel.

Tak, a ještě váhám jestli ty Asolo TPS Equalon GV šedo-žlute ty se mi opravdu líbí, a budou určitě lehčí než Asolo Tribe šedé celokožené. Teď váhám co koupit, kdyby jste měli s těmito boty zkušenosti rád si je přečtu.


Asolo Tps Equalon Gv https://www.gamisport.cz/p/93816-boty-asolo-tps-equalon-gv-graphite-mineral-yellow-a616/

Asolo Tribe
https://www.gamisport.cz/p/103143-boty-asolo-tribe-gv-graphite-a516/

Děkuji
AAAcko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob úno 25, 2017 0:02
Bydliště: Karviná

Re: Poraďte boty kategorie asi A/B

Příspěvekod AAAcko » stř úno 7, 2018 18:06

Tak jsem si nakonec vybral Asolo Tribe, děkuji za doporučení. A i prodavač mi je doporučil. Takže vyřízeno můžete lock nebo smazat.

Děkuji všem.
AAAcko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob úno 25, 2017 0:02
Bydliště: Karviná

Re: Poraďte boty kategorie asi A/B

Příspěvekod booze » stř úno 7, 2018 19:05

Ahoj Mirku,
u tech Asol pozor pokud mas 117kg tak na asfaltu tu EVU docela rychle odrovnas (seslapes).
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Poraďte boty kategorie asi A/B

Příspěvekod Tonto » čtv črc 12, 2018 10:55

Ahoj, napíšu něco k Asolo Thyrus, neb jsem tady toho k nim moc nenašel a přesto si je koupil :)
Podrážka (mám 70kg) docela tvrdá, na jednodenní treky po českých luzích a hájích zbytečně moc, v Rumunku na "těžko" už to bylo tak akorát. Spodní kožená část boty funguje výborně - žádné puchýře, vodu dlouho nepropustí a když už jo, tak rychle schne, prakticky za chůze. Jediná výtka snad patří masivnímu švu uprostřed paty - prvních 100 km mi dost dřel patu, určitě existuje lepší způsob jak dané místo vyřešit. Problém pro mě nastává u toho pěnového vršku - je takový tlustý a hodně měkký a kotník pořádně nedrží. Popravdě jsem se po 20 dnech ještě nenaučil, jak botu správně zavázat - buď šněrování moc tlačí na nárt, nebo noha v botě putuje. Já osobně už bych podruhé stejnou botu nekoupil, i když nemůžu říct, že je vyloženě špatná.
Tonto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř zář 4, 2013 15:13


Zpět na Boty