Boty na dlouhý pochod v listopadu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod MalyBobes » pon říj 23, 2017 11:53

Ahoj,

zbláznil jsem se na starý kolena a nechal jsem se kamarádem zlanařit na "Memoriál ČS parašutistů", neboli pochod 70 km / 20 hodin, který se bude konat 11. a 12. listopadu. Ve zkratce (aby nikdo ochotný radit nemusel hledat, co a jak), jde o pochod nijak extra náročným terénem (tj. žádná horská turistika), trasa z Chrudimi do blízkosti Nového města na Moravě.

K mé osobě - nejsem žádný extra zkušený "chodec", ale řekl bych, že nějakou fyzičku mám, začal jsem teď v rámci tréninku chodit občas do a z práce (12 km/den), sice nic extra, ale lepší jak nic. Plus jsem si minulý týden dal takovou tréninkovou vycházku (25 km) kolem Prahy a zjistil, že jsem možná nezvolil úplně nejvhodnější obutí.

Vybral jsem si tyto boty, zejména s ohledem na to, že jsem si říkal, že by byla vhodná vyšší a pevnější bota, nepromokavá:

https://www.decathlon.cz/panska-trekova ... 19097.html

A zkusil je trochu "rozšlápnout" právě cestami z/do práce a tou tréninkovou vycházkou. Na kratší trasy (těch 12 km/den) asi celkem v pohodě, na delší trasy to asi nebude to úplně pravé ořechové. Při delších trasách a zátěží se začíná projevovat, jak noha trochu natéká, že boty začínají v některých místech trochu tlačit. Že to budou "odnášet" prsty formou puchýřů, s tím jsem celkem srovnaný, ale zmíněná bota například tlačí trochu i na levé achillovce, což už tak super není a flastr to tak snadno neřeší...

Po pročtení různých debat jsem zjistil, že na delší pochody terénem, který extra pevnou obuv vyloženě nevyžaduje, není údajně vůbec špatnou volbou normálně nízká bota, koukal jsem třeba na tyto:

https://www.sportisimo.cz/adidas/terrex ... cw/175269/

Byl by někdo ochotný mi poradit, co mám v současné situaci dělat? Jestli má smysl se pokoušet víc "rozchodit" ty současné boty (mám v nich nachozeno celkem cca 60 km), nebo se srovnat s tím, že lepší to nebude, nechat si je třeba na zimu až bude v Praze sajrajt v ulicích a případně opravdu přesedlat na nějakou nižší a pohodlnější obuv?

Díky všem za rady a mějte se mnou prosím trochu strpení, když jsem na stará kolena takhle "zmagořil"... :-)
Naposledy upravil MalyBobes dne sob říj 28, 2017 18:05, celkově upraveno 1
MalyBobes
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: pát říj 20, 2017 6:15

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod Quido » pon říj 23, 2017 12:24

v tomto se zcela konkrétně špatně radí, neb více než 50% úspěchu, tedy bezproblémové chůze, zajistí bota která především padne, a to je hodně individuální záležitost...
nicméně, obé z uvedených bot jsou IMHO mainstreamové křápy, dělané hlavně na dizajn, nakonec by ani nemusely tu cestu vydržet...

každopádně bych na podzimní trek radil boty vodě odolné, pokud se mělo jít v dešti, jít v promočen botě takovou dálku je šílenost;
další věc, rozhodně nedoporučuji jít takovou jednorázovou štreku v nových, neochozených botech, a to ani v případě, že padnou - po delší době se teprve ukazují individuální vlastnosti každé nohy a ty se ve vychozené botě už dříve nějak projevili, čili bota se jim přizpůsobila - chtít přizpůsobovat novou botu rovnou takovým pochodem je čistý masochismus... takže, zde bych doporučil raději nějakou, celkem obyčejnou, dobře naimpregnovanou, ale už trochu prošlápnutou botu, která by měla něco vydržet, a jít v ní - pokud takovou nemáš, tak tady asi nebudou rady k ničemu...
dále, je možné, přestože jak píšeš už chodíš, že pořád nejsi na dlouhodobou chůzi zvyklý, a i tak počítej s tím, že po těch zhruba 20-30 km už budeš v nohách něco cítit, nějaký projev únavy, otlaku atp se dostaví vždy, návyk na dlouhé treky je víceméně otázka let, a fyzička to nevytrhne, je to spíše psychická záležitost, a taky jde o zvyk nohy na stále stejnou činnost v dlouhém nepřetržitém časovém úseku..
ovšem zase tě nechci nijak strašit, pokud není terén příliš složitý a kopcovitý, tak tahle vzdálenost na 2 dny je docela v pohodě, a i v případě nějakého negativního projevy (otlaky, bolesti aj.) se nic neděje, tělo si potom má možnost odpočinout...
:t:t
jinak, kdybys chtěl mermomocí něco nového pořídit, tak něco měkčího, aby se to aspoň trochu přizpůsobilo, ale zase aby něco vydrželo - a zkoušet a zkoušet a zkoušet, třeba i 20-30 minut chodit po obchodě, a pokud by něco jen trochu vadilo, tak nebrat, a zase se vracet třeba k předchozímu zkoušení - jiné rady nemám
:roll:
radil bych boty vybírat v nejhorším u značky Salomon, ale raději Lowa, Scarpa, AKU apod. značky, co tady už mockrát zazněly, já třeba jsem v poslední době velmi spokojený ze značkou Zamberlan a Dolomite, ale to nemusí být přenositelné... bota je halt ošemetná věc a správný výběr je nelehký, zato pak více než 1/2 úspěchu, či neúspěchu
8)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod mitau » pon říj 23, 2017 12:39

Jsem trochu víc běžec než ty, ale přispěji svoji troškou zkušeností s pár Pražskými stovkami (100-140km na začátku porsince - tj. třbe i první sníh apod). Naprostá většina lidí to chodí v prodyšných běžeckých botách. Když se budeš pohybovat, tak není potřeba, aby ta bota byla nepormokavá, i když na takovýhle druh akce (navíc braný chodecky a ne běžecky) bych ani ten GTX nezatracoval, jen počítej s tím, že po pár stovkách kilometrů membrána v botě odejde, protože ohýbání měkké boty je prostě pro tu membránu náročné. Ty tvoje odkazované jsou dokonce nějaké zateplené Primaloftem - tomu bych se vyhnul. Důležité je, aby noha mohla dýchat, pak v botě nebude takové vlhko a nebudou se tvořit puchýře.
Základem je boty vybírat podle toho, jak ti sednou a ne podle něčího doporučení. Na dlouhých pochodech se může noha trošku zvětšit, proto není špatné boy vybrat o půl čísla větší, než ti třeba v obchodě přijde, že je nutné. Hlavní je, aby v nich noha pevně seděla díky stažení tkaničkou na nártu, pak nějaký prostor navíc ve špičce nebude vadit a zabrání puchýřům a otlačeným nehtům od nárazů do přední části chodidla. Při zkoušení vyzkoušej boty zavázat a pak v nich tlač nohu dopředu (přesně to dělá noha při brždění chůze z kopce), neměl by ses dostat do kontaktu se špičkou. Taky zkoušej boty s ponožkamim, které pak budeš používat na pochod.
Skoro tak důležité jako boty jsou rozumné ponožky, tam platí hlavně žádná bavlna. Osobně bych volil něco s trochou merina, konkrétní tip nemám - klidně bych bral třeba Vavrys Coolmax 3-pack nebo něco podobného, ale třeba dostaneš lepší radu.

Nějaké konrétní tipy na boty:
bez ohledu na cenu: Inov-8 Trailtalon 275
dobré boty za dobrou cenu: LaSportiva Akashka nebo Mutant (mají na ně teď v Hudy 40% slevu)
za dobrou cenu a pořád rozumné (pozor, aby nebyly moc úzké): Adidas Kanadia
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod mitau » pon říj 23, 2017 12:47

doplnění na Quida:
souhlas s neochozenýma botama
dával bych přednost běžeckým (Inov8, La Sportiva, Scarpa, Salomon) před turistickými (Aku, Lowa...) kvůli měkčímu tlumení a obecně poddajnější botě, proto by neporšlápnutí nemuslo tolik vadit a po 30km bude noha ráda za měkčí tlumení
kamarád dal ve skoro neprošlápnutých Trailtalonech 275 poslední P100 (140km, na vrcholcích Brd trocha sněhu), tak se toho tolik neboj
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod Quido » pon říj 23, 2017 12:56

to byl ale kamarád poněkud ostřílený chodec/běžec, a zřejmě věděl, co ho čeká...
:t:t
a opět jsme u toho, že je to hodně individuální, já třeba mám raději tvrdší boty, nerad cítím každý kamínek, a klidně bych tuto štreku šel v dobře prošlápnutých kandách, nebo v pohorkách, ale v teniskách ne... takže babo raď :roll:
ale možná je fakt napoprvé lepší měkčí bota, lépe se přízpůsobí, kdoví...

jo další důležitá věc jsou ponožky, jak píše mitau
ano, taky jsem pro merino - třeba Lasting nebo tak něco
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod MalyBobes » pon říj 23, 2017 13:30

Moc děkuju všem za rady. Je mi jasné, že ty boty z Decathlonu, co jsem si vybral, nebudou nic extra, ale myslel jsem, že to v nich nějak dám. Ale ukazuje se, že jsem si možná špatně vybral i velikost - ale to by nevadilo, prostě si je nechám na zimu na courání po praze v plískanicích a teď bych vybral něco, v čem nějak přiměřeně pohodlně ujdu to, co mě čeká. Je mi jasný, že prošlápnutou botu nic nenahradí, ale momentálně takovou botu, která je prošlápnutá, ale současně bych jí věřil, že se úplně nerozes...

A času už moc nezbývá, tak mě napadlo prostě do nějaké boty teď jít a ještě ji prošlápnout (do pochodu jsou tři týdny, to by se mělo nějak plus minus stihnout, nu ni? :-) ).

Taky bych možná mohl být spokojenější s tou měkčí botou, ty Adidas Kanadia se mi docela líbí, ale když dám jen "Adidas Kanadia" do vyhledávače, vyhodí mi to mrtě typů. Mám kupovat třeba tyhle

https://www.sportisimo.cz/adidas/kanadia-8-tr-m/156589/

Nebo brát spíš nějaký s membránou, tedy například tyto:

https://www.urbanstore.cz/znackovy-vypr ... kost=43-13

Nohu mám normálně něco mezi 42 a 43, takže předpokládám, že 43 1/3 by měly stačit, nebo zkusit spíš 44? Ale zase aby nebyly moc velké...

Ponožky samozřejmě ještě pořeším, teď mám nějaké taky z Decathlonu a žádná sláva, tak tam mě nákup ještě čeká. Každopádně všem moc díky za projevenou ochotu a trpělivost! ;-)
MalyBobes
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: pát říj 20, 2017 6:15

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod Quido » pon říj 23, 2017 13:36

hm - velikosti ti opravdu nikdo neporadí, to ti musí sedět i podle zásad, co popsal mitau...

(já ti nevím - osobně bych adidasy nebral - ze zkušenosti, měl jsem historicky troje na takové to domácí běhání se psem a kolem komína a všechny jsem vracel, nebyl na ně spoleh) :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod MalyBobes » pon říj 23, 2017 13:42

Jasně, velikost ozkouším... Teď mi jde spíš opravdu o ten "tip na konkrétní typ"...

Zatím mám zarezerovány tyto:

https://www.lionsport.cz/bezecke-boty-a ... 429?size=9

Tak si je půjdu do obchodu ozkoušet a uvidím... S tou velikostí - asi jsem opravdu u těch aktuálních udělal chybu a vzal si je moc malé... Při té tréninkové "vycházce kolem Prahy", jejíž součástí byly taktéž některé seběhy, dostal prst na pravé noze docela "kouř" a mám teď nehet pěkně "do černa", takže je možné, že ty boty jsou prostě na delší pochod malé... :-( Velikost tedy uvidím, výhoda je, že mám teď trochu ještě puchýře a otlaky, tak se hned uvidí, jak na tom ty Kanadie budou s pohodlím :-D
MalyBobes
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: pát říj 20, 2017 6:15

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod mitau » pon říj 23, 2017 14:00

Rozhodně je potřeba boty ozkoušet!!! a ideálně vyzkoušet několik značek, která ti jak sedne (umí v tom být velký rozdíl). Já jsem si už párkrát dovolil objednat boty po internetu, ale vždy je v tom nejistota a navíc mám osobně vyzkoušených tak deset bot, plus pár desítek modelů vyzkoušených v prodejnách. Naslepo to fakt netrefíš. Navcí je užitečné mít možnost vyzkoušet botu o půl čísla větší a menší, abys měl jistotu, žes zvolil správně. I značky se liší ve velikostech. Pokud jde o obecné vodítko k velikosti 43,3EUR 9UK by mohla být dobrá velikost, kde začít.

Jestli GTX nebo ne neumím poradit. Mě většinou nechybí (max půlhodinky nadávám než boty vyschnou), ale někomu může vyhovovat.

Jerstli máš černý nehet po procházce kolem Prahy, pak jsou určitě boty malé a 70km s nima ani nezkoušej.

Obecně k cenám (zkusil jsem něco pohledat):
Kanadie - za těch 1800 fakt max, to bych si raději připlatil těch pár korun za LaSportivy nebo něco lepšího
LaSportiva v Hudy nebo Adidas Agravic (resp i s GTX) v Rockpointu asi za 2200
Scarpa Neutron nebo Inov8 Trailtalon 275 za 2700 v Alpsportu
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod dudy » pon říj 23, 2017 14:18

No vidíš, já bych si zase na turistickej pochod koupil turistický boty a běžecký bych si kupil na běh.
Ale já vím, že sem stará konzerva, in je být inovativní, bořit zažité mýty, razit svou cestu proti proudu a nepodléhat tlaku marketérů a používat boty na to na co sou určený je znak zpátečnictví...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod MalyBobes » pon říj 23, 2017 14:21

Po Internetu to samozřejmě jen hledám a rezervuju, jinak po práci normálně hodlám jet do Edenu, na skladě v prodejně v Adidasu tam mají ty Kanadie jak v 43 1/3, tak ve 44, tak uvidím. Co se týče GTX - já ji třeba mám u bot docela rád, tak bych klidně byl pro.

Jj, prsteníček (nevím jestli se vlastně těm prstům na noze říká taky takhle :-D) na pravé noze má nehet hezky do černa a bude potřeba odrůstačka, abych ho zase měl normální... Co jsem tak koukal, tak ty Kanadie by měly být vpředu trochu širší, než ty, co mám teď, takže to by mi mohlo vyhovovat... No uvidíme, udělám si "výlet" do Edenu a ozkouším to tam.
MalyBobes
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: pát říj 20, 2017 6:15

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod mike » pon říj 23, 2017 16:20

MalyBobes píše:... mám teď nehet pěkně "do černa", takže je možné, že ty boty jsou prostě na delší pochod malé...

To neni mozne, ale jiste. Minimalne o pul cisla, mozna o cislo. Tohle se proste nesmi stat a 70 km bys nedosel, ono to pak zacne bolet a boli cim dal vic. Nehty si nezapomen ostrihat. Idealne nekolik dnu predem, ne az posledni vecer.

MalyBobes píše:Ponožky samozřejmě ještě pořeším... mám teď trochu ještě puchýře a otlaky...

Ponozkama zacni. Boty je potreba kupovat na ponozky, ve kterych budes chodit. Jestli mas po tom, cos psal, puchyre a otlaky, tak mas ponozky spatne a nutne potrebujes lepsi. Coz znamena i silnejsi. Osobne bych na tohle volil cistou umelinu, ale nejaka primes merina je taky mozna. Sila za mne priblizne jako BD Trekker. Rozhodne ne bavlnu, ani trochu, a vyhnul bych se i vlne (merino je sice taky, ale jemnejsi). Ma totiz tendenci kuzi po case obrusovat a tva na to evidentne neni zvykla. Vznikaji pak dost neprijemne obrousene/spalene plosky, o kterych nevis, dokud nevyschnou a pak o nich pro zmenu vis hodne.

Napis jeste, kolik vazis, meris a kolik ti je. A kolik jsi toho asi nejvic usel. Mistni mladi bezci totiz netusi, jak se s vahou a vekem situace meni. Samozrejme k horsimu. Do 25 by te par dni bolely nohy, do 35 by te bolely tyden, do 40 mesic a jestli je ti nad 45, zarezervuj si na tyden nebo dva invalidni vozik ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod MalyBobes » pon říj 23, 2017 16:28

185 vyska, 92 vaha, 36 vek, maximum asi 40 pred mnoha lety.

V nedavne dobe tak tech 20-30 formou nejakeho toho vyletu behem dne. Pokud v adekvatne rozslaplych botach, tak bez vetsich nasledku (sem tam puchyr nepocitam).

Po tom vyletu v nedeli jsem dal v utery vecer tanecni a dalo se. Ne bezbolestne, ale dalo... ;-)
MalyBobes
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: pát říj 20, 2017 6:15

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod mike » pon říj 23, 2017 16:47

Vaha na vysku moc, vek se jeste da. Vem si s sebou nejaky osvedceny tj. na tebe fungujici a problemy nezpusobujici protizanetlivy lek. Brufen, Aulin apod. Vem si ho, az te zacne neco opravdu neprijemne bolet. Nemyslim unavu svalu, ale pretizeni, treba bolest v chodidle. Pak ale pocitej s moznymi delsimi (tydny, mesice) nasledky. Jednou jsem takhle sel 70 km v pohorkach a vysledkem byl zanet slachy pod patou, kulhal jsem dva mesice. Pritom jsem byl zvykly chodit 35 - 45 km skoro kazdy vikend a ani pres 50 nebyl problem. Je totiz pomerne zasadni rozdil jit 8 - 10 hodin nebo 15 - 20. Lame se to nekde na 40 km, to jednorazove ujde skoro kazdy, vic uz je ale problem.

Na puchyre bacha. Chce je to resit hned, jak zacnes neco citit. Okamzite lepit, jinak to bude jen horsi. Tohle se taky srovna az chozenim, kuze si casem zvykne, ale to je na roky, ted to holt chce prevenci a okamzite resit nasledky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod MalyBobes » pon říj 23, 2017 17:37

Chlapi, moc diky za rady a cas, ktery mi venujete. Koukam, ze jsem si na sebe upletl kvalitni bic :-) Ted jsem zkousel ty Kandidy a nrbylo to ono - 43 1/3 uzka, 44 uz moc velka. Ja mam jeste pravou nohu o kousicek mensi a na te uz to nebylo ono. Pak jsem jeste zkousel asi ctvery Salomony ve Sportissimu, vsude stejny vysledek. Mensi uzka, vetsi na prave uz moc velka. Melo byste tip na nejakou botu, ktera je "sirsi" nez standard?
MalyBobes
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: pát říj 20, 2017 6:15

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod mike » pon říj 23, 2017 17:40

Uz mas ponozky? Bez tech nema cenu zkouset, muzou posunout velikost o pul cisla nebo vic.

Malokdo ma obe nohy stejne, je treba kupovat na vetsi a druha holt bude trochu velka. U mne dela rozdil pul cisla a da se s tim zit. Prodat jednu botu o pul cisla mensi mi, nechapu proc, nikde nechteji ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod scinkk » pon říj 23, 2017 18:03

Ve sportisimu zkus nike wildhorse 4, mam hodne sirkou nohu ve spicce a botu si zatim pochvaluji.
Navic je vice tlumena, coz muze byt na takovou akci vyrazne plus.
Nevyhoda je ze dost klouze na mokrych kamenech, an to bacha.
Ponozky do bezeckych bot uz nekolik set km nosim asolo nanosox - jsou trochu tenci nez BD trekker, cena je taky mnohem prijemnejsi.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 23, 2017 18:04

dobry soubtaky ty dvoje fusky do sebe, kdo ma ozkouseno, hlavne kdyz pak trebba trochu natece noha a zacne te nekde neco tlacit,, jednu vrstvu sundas.

do bot s gtx zas urcite suchy par na prostridani, vlhka ponozka kdy bota nestiha jw na puchyre zlo, takze klido jak navlhne, vymenit, mezitim druhej par trochu doschne.

dobry taky mazat nohy mastnym kremem, pred i klidne pri vymene fusek.

za me - neco co nikdo nechce slyset - pokud je dobra velikost boty, tak dost naplasti resi jakykoli problem vznikly na ceste. nizke gtx boty mivaji tvrdsi patu, takze se snadno odre noha v miste, kde neni na tlak zvykla. klidne dopredu zalepit naplasti s polstarkem a pres to spulkovou s poradnou rezervou. resit puchyre okamzite. resit otlaky okamzite naplasti s polstarkem prelwpenou spulkovkou. napr hrana palce atd. polstarek zmekci treni a spulkovka drzi polstarkovou na miste. ja byla Xkrat v nikdy nechozenych botach a i kdyz jedu s lidma, ktery si treba po rozpadeni bot koupi novy a ta velikost je spravna, puchyre a otlaky maj na nezvyklych mistech a dobre podchyceni zalepeni dokaze divy. pred prsty na chodidle, kde muze vadit tvrda podrazka po cca 30km uz muze klidne zacit bolet i kdyz se do prace zda ok, puchejrovy naplasti compeed, sou vymekceny gelem, omotat spulkovkou (vytlacuje se gel do ponozky a pak jde blbe vyprat a taky lip drzi s tou spulkovkou na miste).

ja su "expert" na chozeni v nezkousenejch botach nesedicich velikosti... takze samozreme 80km za 3 dny natezko na kokorinsku neni to samy jako 70km v zatahu, na druhou stranu proste boty, pokud ted nemas nejaky, kterym veris, stejne musis risknout a tunou naplasti ses schopnej 90% problemu vyresit tak, ze ani nebudes vedet, ze mas nekde otlak nebo te dre sev.

takze pokud budes mit dost mista ve spicce a vyresis ponozky, tohle ti taky hodne pomuze, ale proncip je vse zalepit okamzite jak mas podezreni.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod dudy » pon říj 23, 2017 18:11

Lowa Zephyr GTX Lo
Civilní verze už se nedělá, ale vojenská je stejná jenom v "army" barvách.
Jedna z , ne-li úplně, nejpohodlnějších bot co sem kdy měl (mám třetí pár).
Ale bacha, je to turistická bota, ne běžecká, tak nevím, jestli bude vhodná na turistiku.
:twisted:

P.S.: Ale já sem, jakožto lowofil, poněkud zaujatej... 8)
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod Viiki » pon říj 23, 2017 18:13

Mně se osvědčily prstové ponožky Injinji (neudělají se puchýře mezi prsty) a přes ně tenké ponožky coolmax, které jsem během dne prostřídala s čerstvým párem, plus běžecké návleky, aby mi do bot nepadal sajrajt. Mám ráda měkčí běžecké boty (Innov8), ale musí na ně být člověk zvyklý a být spíš lehčí váha. 70 km v kuse jsem tedy nikdy nešla, max. 400 km/30+ km denně natěžko, a z lidí, co jsem potkávala, jsem jako jedna z mála puchýře neměla.
Viiki
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát bře 24, 2017 21:20

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod mike » pon říj 23, 2017 18:14

@Mawenzi: dvoje ponozky nosime do pohorek, do nizkych mi to prijde nadbytecne. Spis jedny slusne trekove, stredne silne.

S lepenim souhlas, tahle jsem to resil prvni roky v pohorkach, nez si nohy zvykly. Padly na to kilometry naplasti :) Podstatne je ale zavcas, jak se puchyr jednou udela, tak se sice po prelepeni chodit da, ale citit to je. A ano, naplast s polstrarkem nebo specialni na puchyre, kdyz uz je potreba, a prelepit spulkovou. Nejakou kvalitni, co drzi. Pouzivam Hansaplast, ta drzi dobre i polstarkova (Classic), ale spulkovou kupuju v Rakousku, u nas jsem ji nikde nevidel. V nouzi ale poslouzi i kobercova paska.

Mazani je jako prevence taky dobre, ale na mastne kuzi nedrzi naplast. Tohle spis vecer predem, rano je to pro lidi, co vedi, ze se jim puchyr temer jiste neudela a potrebuji prevence jen proti lehkym odreninam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 23, 2017 18:19

mike - jo s mazanim mas pravdu, lepsi vecer lredem krz ty naplasti.

ad dve fusky - osvedcily se mi i do nizkych gtx bot krz lepsimu odvodu vlhkosti do druhe fusky, mensi pocit mokre nohy (v mym pripade zasadne prstu) a mensi cetnost vymeny. do prodysne je to asi jedno
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod MalyBobes » pon říj 23, 2017 18:32

Ponožky mám, stavoval jsem se cestou z Edenu, kde jsem neúspěšně zkoušel boty, ve Floře v obchodě Keen, kde jsem svým nožkám zakoupil toto:

https://www.hudy.cz/ponozky_podkolenky/ ... -seda.html

A současně jsem si tam zkoušel i nějaké Keen botky a musím říct, že mě docela oslovily - mají špičku docela rozšířenou a to pohodlí tam bylo znát. Slíbil jsem slečně prodavačce, že zítra se tam stavím i ve fuseklích (převlíkat si fusekle po celým dnu tam na fleku, to jsem těm holkám nechtěl dělat :-D ) a zkusíme nějaký botky - mám tam dvoje v merku...

Co se týče puchýřů, tam si taky rád nechám poradit. Mám výbornou zkušenost s Compeed náplastma na puchýře (když se udělají), má s nimi někdo zkušenosti jako prevenci, tedy zalepit prsty (vim, že se mi skoro jistě udělá puchýř mezi druhým a třetím prstem na levé noze, jak se prsty třou o sebe) ještě před pochodem? Případně normál leukouplastí? Nebo spíš lepit "až to bude cítit" (at už klasikou, nebo Compeedem)?

Prstový ponožky asi radši ne, to jsem snad onehdá zkoušel, ale je mi to hrozně protivný, asi zůstanu u "klasiky", na to bych si za ty necelý tři týdny už asi nestačil zvyknout... ;-)
MalyBobes
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: pát říj 20, 2017 6:15

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod mike » pon říj 23, 2017 18:40

Ponozky chvalim, mely by byt dobre. Podobne starsi Lorpeny nosim do pohorek jako vnitrni (ze dvou).

Naplasti na puchyre jako prevence mi neprijdou jako dobry napad, maji udrzovat puchyr ve vlhku, aby se lip hojil. Lepsi prevence bude kuzi poradne promazat. Kalciova mast (od Herbacos), pripadne modra Indulona. Mozna si zkus predem, jestli to bude stacit, jestli ne, tak promazat vecer predem a rano preventivne olepit naplasti. Za pokus by stalo kuzi promazavat denne uz ted, treba pak bude min nachylna k poskozeni.

Keen je fialovy hnus ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 23, 2017 18:51

mike keen je mozna fialovej hnus, do kteryho ale treba ja strcim svoji pracku! :D a co do tvrdosti podrazky ackoli je to vlastne vcelku mekka bota, po bezeckych uz mi prijdou celkem tvrdy a nejak v nich nerada chodim 25+ km. Ale zas je otazka, zda bych byla spokojena, kdybych nebyla zoufala :D

MalyBobes - compeed jak pise mike je dopredu blbost. Ty jsou krom uz hotovyho puchyre dobry jeste na to zmekceni doslapu na te hrane nohy tesne pred prstama, pokud bude podrazka doslapove tvrda a zacnes tu cast nohy citit, tak prave odlehci. Jinak na prevenci jsou i zbytecne drahy.

Misto mezi prstama - ideal ta polstarkova prelepena spulkou. Obe naplasti si klidne uprav - prsty sou "maly" a prilepeni obo naplasti pak znamena nejaky rohy a ohyby - neboj se zastrihnout a vystrihnout bud "vecko" v ohybu naplasti, nebo dostatecne nastrihnout a volne konce prelozit pres sebe. Ten ohyb by delal bordel.


normalne me to nalakalo nejit se podivat na sportlife 2017 ale vyrazit na pochod. Jakoze asi bych mozna vic nez 50km nedala, ale zas 20hodin na 70km vypada bez bivaku zvladnutelne teoreticky... uaaaaaa :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod MalyBobes » pon říj 23, 2017 18:54

Ale tyhle Lorpeny co jsem si koupil by měly stačit jedny, ne? Nebo si mám fakt brát dvoje ponožky? Přijdou mi tlustý dost... ;-) Co se týče bot - takže jako Keeny nebrat? Mně právě přišly pohodlně široký... Tak jsem jim chtěl dát šanci, nepřišly mi takhle "laicky" jako úplně marnej kup... Ale rád si nechám poradit, pokud by to byla fakt špatná volba (už jsem spláchnul prachy do hajzlu v Decathlonu, takže další "boty na píču" bych pořídil krajně nerad :-D

Co se těch Compeedů týče - jj máš recht. Navíc mně přijde, že když se noha trochu zpotí, tak se začinají nepříjemně lepit k fusekli, to se mi stalo i minulý týden, když jsem je měl na noze "na zotavenou"... Takže flastr bych viděl preventivně klasickej flastr bez polštářku a když bude puchýř, tak s polštářkem, nebo rovnou ten prostor mezi prstama oblípnout polštářkovkou a zajistit normálním flastrem dokola, aby se to neodlepilo?
MalyBobes
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: pát říj 20, 2017 6:15

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod mike » pon říj 23, 2017 19:04

Jo, do nizkych bot by mely stacit samy o sobe.

Olepit prsty predem bezpolstarkovou naplasti muze stacit, ale dej si opravdu bacha na ty zahyby, at si nevyrobis horsi problem, nez puvodni. Vyzkousej si to radej predem na nejake prochazce.

Naplasti proti puchyrum jsem vzdycky prelepoval bezpolstarkovou naplasti, jinak cely den v pohorce nevydrzely. Pak se nic nelepilo.

Keeny jsem nikdy nemel, jelikoz neco tak hnusneho bych nechtel ani zadarmo :vom: Videl jsem je ale v akci v horach a nic moc, i majitel nakonec usoudil, ze by se mu hodily lepsi boty ;-) Slo ale hlavne o mizerny vzorek na podrazce, to te tady asi trapit nemusi. Spis si pockej na zkusenosti majitelu, jestli se v tom da jit tak dlouho (pochybuju).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 23, 2017 19:07

MalyBobes - podle me keeny nejsou spatny boty, ale proste nevydrzej toho asi tolik, co nejaky "lepsi" znacky. Na druhou stranu chces v nich stravit vetsinu casu nekde v alpach nebo chces fajn turisticky bot po cr?

osobne bych radsi koupila boty, na ktery se mike ksichti, ktery ti sedej, nez boty, na ktery se neksichti ale tlacej. jedna vec je obecna kvalita znacky, kdy keen je vic masovka s mozna nizsi zivotnosti, druha vec je jak ti sedi bota.

jinak v mym sahodlouhym prispevku nadatlenym na mobilu:D coz me stalo dost energie mas presne popsano, co mas kdy kde a jak delat s naplasti... takze si to prosim precti jeste jednou :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod MalyBobes » pon říj 23, 2017 19:08

Ještě jedna myšlenka, co mě ted napadla - mám doma už léty prošláplý (ale ne na dlouhých pochodech) tyhle boty (Magnum Response II)

https://cs.factcool.com/hi-tec-magnum-r ... tdEALw_wcB

Nosil jsem je na airsoft, jako "pracovní" na zahradě a už jsou za ty léta (tak pět let už je mám) docela solidně prošláplý... Ted jsem do nich v těch fuseklích zkusil vplout a není to marnej pocit... Možná bych jim zítra dal šanci na cestu do práce... Myslíte, že to má cenu zkusit, nebo mi řeknete "vole to ses posr..., v tomhle sedmdesát kiláků neujdeš ani omylem"? Napadlo mě si do toho koupit nějakou pohodlnější vložku na tlumení nárazů, místo na prsty tam mám úplně super i s tou tlustou fuseklí... Co vy na to, bando? :-D

EDIT: Mawenzi, prosím za prominutí, vážím si úsilí s datlováním, ale jelikož už doma "otravuju" s pochodem delší dobu a moje drahá polovička to trpělivě snáší, tak jsem vzhledem k faktu, že mi uvařila výbornou večeři, příspěvky jen tak prolétl a pochlubil se zejména nákupem fuseklí... :-D S radami týkajícími se flastru se popasuju a vyzkouším, moc díky! ;-)
MalyBobes
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: pát říj 20, 2017 6:15

Re: Boty na dlouhý pochod v listopadu

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 23, 2017 19:41

hm, za pokus nic nedas, pokud ti jsou pohodlny a treba do nich koupis nejakou vlozku, pripadne i nejakou mekci, tlumici trochu narazy pripadne nejakou latexovou v pracovnich potrebach tak za 60kc strihaci, cca 1-2mm latexove peny a das to POD starou... jako sance, ze pokud se ti s tim tech 12km pujde fakt pohodlne tu jsou tak 50:50 vzhledem k novym botam...

ted uz stejne boty asi nekoupis tak klidne zitra vyraz :D jako sou i "silenci" co to ujdou v kanadach... kilometry naplasti ale budou jiste platit i tak, pokud si je delsi dobu nenosil a navic pochod je proste dycky zaber, kdy i skvele padnouci boty muzou zapricinit par potizi
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Další

Zpět na Boty