Stare topanky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Stare topanky

Příspěvekod wiz » ned črc 23, 2017 14:40

Ahojte dostal som stare turisticke topanky nepouzivane. Otec si ich kupil v roku cca 1988. Neviem ci su to popradky. Nie je tam nic napisane,len cena nalepena 600 kcs. Neviete co su zac? Mam ich niecim osetrit pred pouzitim ak ano cim? Ake ponozky do nich kupit aby ma neodierali? Zaujali ma darn tough kedze maju dozivotnu zaruku ale neviem ake su s tym skusenosti. Tu skor kazdy odporuca bridgedale co som sa docital.
Tu je odkaz na foto topanok,tu mi to neslo pridat:

https://ulozto.sk/!PP5z4gV8jO2e/img-20170720-wa0001-jpg

https://ulozto.sk/!eotEtpa6iNDf/img-20170720-wa0000-jpg
wiz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 23, 2017 13:05

Re: Stare topanky

Příspěvekod vonkreuz » ned črc 23, 2017 15:39

Origo Popradky mají na kotníkovém lemu zvenku zlatý kulatý nápis Podtatran Poprad a uprostřed VD (ako výrobne družstvo) a horec.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Stare topanky

Příspěvekod wiz » ned črc 23, 2017 19:49

Nie nic take tam nieje tak co to moze byt vraj su to nejake pionierky, viete co je to? A ako ich osetrit natriet a cim?
wiz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 23, 2017 13:05

Re: Stare topanky

Příspěvekod lojzmen » ned črc 23, 2017 22:52

Ha, zdá se mi to?
Mám asi takové na chalupě na práci. Velmi těžké.
Možná jsou z Opavy.
Jak ošetřovat?
Nevím. Ale nikam v nich nechoď bez rezervních bot. Už jsem lepil podrážky.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1092
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Stare topanky

Příspěvekod wiz » pon črc 24, 2017 18:38

Ponozky ake do nich merino ci?
wiz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 23, 2017 13:05

Re: Stare topanky

Příspěvekod fps » pon črc 24, 2017 18:58

- já bych je před použitím napatlal několika silnými vrstvami Limmer Boot Grease, a chtělo by to dělat několik dní aby se kůže pořádně vyživila, a do nich bych vzal dvoje silné froté ponožky, vnitřní CoolMax, venkovní vlněné, třeba vnitřní Bridgedale MerinoFusion Trekker venkovní Bridgedale WoolFusion Summit
- ale na turistiku bych se já v nich nechtěl trápit
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stare topanky

Příspěvekod wiz » pon črc 24, 2017 20:50

Dakujem za radu,ale oni su ved urcene na turistiku je to ten typ topanok co robi makara.
wiz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 23, 2017 13:05

Re: Stare topanky

Příspěvekod fps » pon črc 24, 2017 21:02

to ano, ale před 30 lety, to jsem je taky nosil, ale deska by mě ani nenapadlo nosit podobné boty na turistiku
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stare topanky

Příspěvekod wiz » úte črc 25, 2017 14:24

Vsak makara stale podobne vyraba a vela ludi si ich kupuje a su dobre ohlasy na ne
wiz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 23, 2017 13:05

Re: Stare topanky

Příspěvekod zonn » úte črc 25, 2017 15:01

Buď v klidu, nejen Makara je vyrábí. Třeba i Garmisch a spousta lidí je spokojených :wink: Někteří mají rádi kožené, jiní v poslední době nedají dopustit na plastové. Tyhle máš zadarmo, tak je vyzkoušej a uvidíš. Přečti si vlákno "klasické celokožené pohorky" , vlákno o ošetřování a impregnaci bot (zejména příspěvky od uživatele "vici"). Koukni se i na "viciho" web Festovní věci.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Stare topanky

Příspěvekod wiz » úte črc 25, 2017 18:36

Dakujem pokukam to. A inak nie su az tak tazke kazda vazi kilo. Tie makarove napr sherpa ma jedna 1350 g a model rysy jedna skoro 2 kg
wiz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 23, 2017 13:05

Re: Stare topanky

Příspěvekod nebulus » stř črc 26, 2017 11:40

Ja rád chodím v Meidl Perfekt a nejako mi vôbec nevadí že jedna topánka má 1,2kg 8)
nebulus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 266
Registrován: úte bře 25, 2008 15:54
Bydliště: BA

Re: Stare topanky

Příspěvekod wiz » čtv črc 27, 2017 8:41

Ponozky ake bridgedale alebo darn tough?
wiz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 23, 2017 13:05

Příspěvekod zonn » čtv črc 27, 2017 8:50

Na ponozky je tu take vlakno, Bridgedale jsou vetsinou chvalene. Ja pouzivam SherpaX Bonete, Lasting WSM.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Stare topanky

Příspěvekod apuka » čtv črc 27, 2017 9:55

Pokud bys chtel byt "in" s tema botama, sezen si hrube vlnene podkolenky a na to jeste vlnene nizsi :-). Tak se to nosilo.

Jinak se vykasli an fps a pod. Plastaky jsou pro nekoho fajn, ale pokud si tyto boty dobre osetris a sedi Ti, tak po rozchozeni budes mit boty, ktere Ti muze leckdo s plastakama zavidet. A Ty si je - po vymene/-ach podesve, ktere pravdepodobne dokaze udelat kazdy svec, jen nebudou Vibramy - budes uzivat asi i za 20 let, kym plastaky uz mozna budou davnou "out".
A spravne uz bylo podotknute, budes mit jedny boty na leto i na zimu, u plastaku musis mit minimalne dvoje. (A o problemech /i/ s prodysnosti a vlhnutim se synovyma LS Trango Cube radeji nebudu znovu psat, protoze to byl velice nepovedeny par a dovoluji si myslet, ze to neni bezna vlastnost.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stare topanky

Příspěvekod wawrik » čtv črc 27, 2017 11:32

To sú zasa múdrosti... Okrem iných - prečo by si plasťáky musel mať dvoje? Dokonca minimálne dvoje? Haglöfs Grym alebo Arcetryx Bora majú dostatočne hrubé polstrovanie na štvorsezónne použitie.

Ale keď si človek kúpi Trango Cube s extrémne tenkým zvrškom bez akejkoľvek izolácie a potom sa čuduje, že mu je v hlbokých mrazoch zima, tak na to je spousta dobrých prášků :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Stare topanky

Příspěvekod wiz » čtv črc 27, 2017 12:22

Vy jak si tu davate koli topankam :D
wiz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 23, 2017 13:05

Re: Stare topanky

Příspěvekod apuka » čtv črc 27, 2017 17:18

Z toho si nic nedelej, nekteri si na plastaky jednoduse nenechaji sahat :wink:.-ti

Jinak pokud jsi jeste neosetril ty boty, muzes na ne pouzit uplne bezne dostupne kondicionery, protoze nemaji membranu. Tj. napr. norkovy olej - jedna z nejlepsich vyziv pro kuzi. Jen si davej bacha, nenapatlej toho tam moc, mohly by boty zmeknout az prilis. Radeji na nekolikrat, napr. po dni-dvou, vzdy jen malo. Za socaku se tyto boty vetsinou osetrovali skoro vylucne vojenskym lestidlem, nekdy za tepla rozpustenym, nekdy jen tak a vylestit. Taky nic moc jineho k sehnani nebylo. To lestidlo se da koupit i dnes, ale uz to neni, co byvalo a jsou i lepsi impregnace i s vyzivou. Uz Te odkazali na uzivatele Vici, on dela vlastni impregnaci prave na takove boty a ta by mela byt dost dobra.

Jo, jak spominali, Gerlachy z Popradu to urcite nejsou, ty vypadaly trochu jinak. Ale taky nemely vzdy na boku znak vyrobce a kytku - ja jsem jej nemel, ale kupoval jsem je (za 355 Kcs) jako svoje prvni pohorky nekdy v roce 1980-81 a zadna znacka na nich zvenci nebyla. Jeste bych je nasel u otce - jen jsou uz rozpadle za cca 25 let povalovani se bez pouzivani v koupelne.

@wawrik: co se Ti nelibi na tom, co jsem napsal? Vzdyt je to vsechno pravda. A co se tyce 4-sezonnosti, mozna ten Haglofs to zvladne, neznam jej. Bora ale v zaklade neni 4-sezonni bota, na to si mas koupit izolacni vnitrni boticku. Navic je to bota urcena do uplne jineho terenu nez tato klasika. Jo a izolaci dela "hrube polstrovanie" pouze okrajovo, v kozenych botech izoluje hlavne samotna kuze. Plus, samozrejme, ponozky. Mel jsem boty malo polstrovane, ale z 2,8mm poradne kuze a izolovaly perfektne i pri -20 a taky boty z cca 1,2mm semisu, bohate polstrovane a byla mi v nich zima uz pri -5; se stejnyma ponozkama. Stejne Ti nejspise zacne byt zima u prstu a tam nemaji polstrovani skoro zadne pohorky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stare topanky

Příspěvekod wawrik » čtv črc 27, 2017 17:49

To sú hlúposti vyčítané z obrázkov na nete. Bora má tepelný komfort v základe úplne rovnaký, ako moje kožené Meindl Torup MFS, dovolím si tvrdiť, že aj o chlp vyšší, keďže ten plast na rozdiel od kože nenasaje vlhkosť. A v noci nezmrznú, na rozdiel od tých kožených. A viem to preto, že na rozdiel od teba nosím kožené aj plastové topánky.

Aj kožené topánky majú modely pre zimné použitie, napríklad Meindl Taiga. Ale to predsa neznamená, že v iných kožených topánkach - napríklad v tých Alaskách - ti bude zima. Výhoda Bory je tá, že s dokúpenou vnútornou botičkou máš 2in1.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Stare topanky

Příspěvekod fps » čtv črc 27, 2017 18:06

apuka píše:Jinak se vykasli an fps a pod. Plastaky jsou pro nekoho fajn, ale pokud si tyto boty dobre osetris a sedi Ti, tak po rozchozeni budes mit boty, ktere Ti muze leckdo s plastakama zavidet.

nemusí přeci jít hned o plasťáky (hadráky bez kůže), úplně stačí srovnání klasiky a moderní celokožené boty, jediné co je na klasikách k závidění je jejich odolnost, i když i tady záleží na tom jak v čem, klasiky bez vysoké gumové obsázky okolo celé boty jsou méně odolné než moderní boty s vysokou gumovou obsázkou okolo celé boty při chození v kamení, klasiky jsou těžší, klasiky jsou méně pohodlný, klasiky jsou méně vodě odolný, nevím co bych měl na tomto závidět, měl jsem plno klasik, a ještě stále některé mám, a používám je, ale na vícedenní turistiku na těžko bych si je už nevzal, stejně jako třeba plátěný stan, batoh, nebo oblečení

apuka píše:budes uzivat asi i za 20 let, kym plastaky uz mozna budou davnou "out"

tak to bude záležet na tom kde v nich bude chodit, jestli v nich bude chodit po horách v kamení, tak díky tomu že nemají vysokou gumou obsázku nevydrží tak dlouho jako plasťáky (hadráky bez kůže) s vysokou gumovou obsázkou okolo celé boty
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stare topanky

Příspěvekod lojzmen » čtv črc 27, 2017 22:26

wiz - myslel jsem to vážně, staré boty je třeba před nasazením vyzkoušet, anebo si na tůru vzít roli stříbrné lepící pásky.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1092
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Stare topanky

Příspěvekod mike » čtv črc 27, 2017 22:32

Mas pravdu, rozhodne vyzkouset (s nahradnima botama v batohu). Tyhle boty vypadaji ale tak stare, ze rozpad PU nehrozi, protoze tam zadny neni ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49363
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Stare topanky

Příspěvekod lojzmen » čtv črc 27, 2017 22:35

rozpad lepidla v podrážce - žralok atd.
pryžová pochozí vrstva je přilepena k kožené podrážce
Naposledy upravil lojzmen dne čtv črc 27, 2017 22:37, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1092
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Stare topanky

Příspěvekod mike » čtv črc 27, 2017 22:36

Pravda, v tom taky muze byt PU :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49363
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Stare topanky

Příspěvekod nebulus » pon črc 31, 2017 21:20

Ináč tuším som tiež voľakedy zdedil tento model topánky, ale už bol v dosť zúboženom stave. Ale ani po oprave nestáli za moc. Stačí si pozrieť tú tenkú kožu na jazyku a množstvo švov. Vodeodolnosť stála za prd a pohodlie tiež. Nakoniec som ich dal bezdomovcom. A to ročne nachodím v klasikách cca 1700km, takže ma tu snáď nik nenapadne že som proti nim zaujatý.
Osobne by som doporučil ako kondicionér Limmer, zatiaľ s ním mám veľmi dobré skúsenosti. Často sa tu rieši že už nová obuv v obchode má už vysušenú kožu, takže pri 30 rokoch starej topánke by som neváhal s poriadnym ošetrením nejaký ten týždeň pred prvým použitím.
nebulus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 266
Registrován: úte bře 25, 2008 15:54
Bydliště: BA


Zpět na Boty