Prodyšnost kůže

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Prodyšnost kůže

Příspěvekod murf » čtv kvě 4, 2017 22:12

Zdravím,
kupoval jsem na zimu boty Merrell AVANTREC MID WATERPROOF, jde o celokožené boty ze štípenky, jazyk je softshell. Chtěl jsem se zeptat, jestli se dá nějak vylepšit prodyšnost kůže? Po každém obutí stačí většinou 20-30 minut rychlejší chůze a je cítit uvnitř nepříjemná vlhkost, sem tam se objeví po stranách na ponožce mokré fleky. Celý den v nich pak způsobí pocit chladu od nohou a vlhké ponožky. Dělo se to jak v -15, tak i v 5 stupních nad nulou. Údajně by měli pomoci funkční ponožky, ale bavlněných se mi nechce na zimu vzdávat...
murf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv kvě 4, 2017 21:19

Re: Prodyšnost kůže

Příspěvekod mike » čtv kvě 4, 2017 22:27

Prodysnost bot se IMO vylepsit neda, ale zato se da zhorsit (viz vlakno o impregnacich). Tvuj problem jsou ale jednoznacne ponozky. Nic horsiho, nez bavlna, do bot asi neexistuje. Saje a drzi vlhkost, studi a ke vsemu funguje mokra jako smirglpapir, takze prodres podsivku zevnitr. Jo a jeste pak priserne smrdi.

Chce to ponozky z kombinace umeliny a vlny, co nejsilnejsi a sahajici nad botu. Podle mne aspon 10 cm, ale na tohle se nazory ruzni. Idealni jsou ponozky dvoje, stredne silne umele (Coolmax) a na to silne s vyssim obsahem vlny. Na to bys uz ale musel mit koupene vetsi boty, do normalnich se asi nevejdes. Takze si kup jedny co nejsilnejsi, ve kterych te boty jeste nebudou tlacit a asi by to chtelo dvoje ruzne. Na leto s aspon 50 % Coolmaxu a nejakym procentem vlny, na zimu s vetsim procentem vlny plus nejaka teplejsi umelina nebo i ciste vlnene. Zalezi taky na tom, jak vlnu na kuzi snasis. Jestli hur, tak merino je jemnejsi, ale zas ne tolik odolne. Primes umeliny odolnost zvysi. Jinak si projdi vlakno o ponozkach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Prodyšnost kůže

Příspěvekod apuka » pát kvě 5, 2017 6:55

Vezmi prubojnik a udelej do kuze diry - to zajiste zvysi prodysnost :wink: . Bohuzel, to je asi jedina moznost.

A ted vazne: vzhledem k popisu "Waterproof" predpokladam, ze bud je v te bote nejaky zater nebo nejake osetreni kuze silnou impregnaci (coz zaroven znaci mene prodysnou az neprodysnou - viz poznamka mika). Takze mozna za nejakou delsi dobu, az se ta impregnace nebo zater znici, budes mit o neco prodysnejsi botu. Do te doby Ti pomohou jediny jine ponozky - bavlnenych (i tech s primesi bavlny) se vzdej, do trekovych bot jsou fakt nevhodne. Nevim, proc se je nechces vzdat, krome toho, co poznamenal mike, Te nikdy nebudou tak dobre izolovat jako dobre (z velke casti) vlnene nebo spravne funkcni umelinove. Jo, stoji vetsinou vice nez bavlnene, ale vzhledem k rychlosti zniceni boty mokryma bavlnenyma ponozkama zevnitr se Ti investovane penize vrati.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Prodyšnost kůže

Příspěvekod murf » pát kvě 5, 2017 12:25

Děkuju moc za rady :) to, že se nechci vzdát bavlněných ponožek, je dáno tím, že jich mám plnej šuplík :D no nic jdu projíždět fórum a web, něco objednám a uvidíme...
murf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv kvě 4, 2017 21:19

Re: Prodyšnost kůže

Příspěvekod mike » pát kvě 5, 2017 16:27

Na suplik se vykasli a bavlnene ponozky nos do prace. Kdyz si koupis slusne trekove, tak vydrzi hodne dlouho. Nekde jsem to tu nedavno psal, u mne tusim 7000 km i stredne silne, silne vic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Prodyšnost kůže

Příspěvekod fps » pát kvě 5, 2017 18:36

murf píše:Údajně by měli pomoci funkční ponožky, ale bavlněných se mi nechce na zimu vzdávat...

tak to máš pak smůlu, bavlnu nebrat, a to v čemkoli
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Prodyšnost kůže

Příspěvekod mike » pát kvě 5, 2017 19:02

Zas neprehanej, bavlnene dziny jsou v pohode. Na bezne noseni, samozrejme (ale uz je taky nenosim ;-)).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Prodyšnost kůže

Příspěvekod fps » pát kvě 5, 2017 19:26

myslel jsem to na turistiku, v civilu nosím plno let ponožky HP Trek které jsou z části bavlněné, poměr cena výkon to jsou nejlepší ponožky co jsem kdy měl, mám jich kvant, a nejstarší i cca 6 let staré, ale bavlněné džíny už nenosím, jsou nepohodlné, těžké, a studí
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40


Zpět na Boty