Opravdu nepromokavé boty?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Opravdu nepromokavé boty?

Příspěvekod mfilip » pon dub 3, 2017 10:49

Dovolte, abych se podělil se svou zkušeností s Asolo Fugitive GTX. Boty jsem koupil před týdnem nové. Nepimpregnoval jsem nijak, protože boty jsou nové.

2 dny cca 50km, z nichz asi 15km chuze po snehu, snehem, kaluzemi, i par brodu. Na zaver vzdy ponozky prochcane, bohuzel. Musim ale rict, ze podstatne dele vydrzi, nez napriklad jine membrany. Šel jsem z Karlovy Studánky na Švýcarnu a cestou jsem se víceméně 4km brodil mokrým těžkým sněhem, občas prošel kaluží nebo mělkým brodem a k velkému překvapení jsem měl ponožky na Švýcárně suché, jen z boku pod palci na každé noze jsem měl na každé ponožce mokrý flek velikosti mince. Ovšem následující brod sněhem cca další 3km podobnými podmínkami ze Švýcárny na Ovčárnu jsem už ponožky mokré měl, dá se říct kompletně ... nebyl to pocit, že by ponožka čvachtala ve vodě, ale vlhkost či promočení to bylo, ne že by zebalo, ale takové to vlhké klima v botě bylo cítit, pokud se člověk zastavil.
Pokud by to bylo z vlastního poctu, měl bych je mokré už na Švýcárně.

Chci se vás zeptat, na vaše zkušenosti s GTX. Je opravdu nepromokavá nebo máte podobnou zkušenost a stejně při opravdu delší chůzi v podobných podmínkách nakonec promokne? je to normální?
mfilip
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon led 2, 2017 10:15

Re: Opravdu nepromokavé boty?

Příspěvekod fps » pon dub 3, 2017 17:28

- vypadá to na zkondenzovaný pot z potících se nohou, tohle jsou přesně ty podmínky kdy se to nejvíc děje
- chce to dvoje silné ponožky, a pak se tohle dá celkem slušně eliminovat, ale nedá se to úplně eliminovat
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Opravdu nepromokavé boty?

Příspěvekod mike » pon dub 3, 2017 17:39

Jj, presne jak pise fps. U novych bot je to 100 % od potu. Zes to necitil driv nic neznamena, bota i ponozky dokazou nejakou vlhkost akumulovat a zacne byt citit az kdyz presahne nejakou hranici. Mokry snih je to nejhorsi, protoze jednak botu zvenku ochlazuje, takze pot snadneji kondenzuje vevnitr a jednak bota nasakne i zvenku, takze zevnitr pot neodchazi.

Vcera jsem byl v Luzickych horach. Cely den krasne a teplo a jak si telo po zime jeste nestacilo zvyknout, tak jsem se slusne potil. Na nohou jsem mel celokozene Hanwag Alasky a dvoje ponozky. Vnitrni Coolmax a vnejsi vlna, coz je kombinace, ktera odvadi pot nejlip a funguje i v horkem lete. Ani jednou jsem neslapl do vody nebo do snehu a boty byly zvenku uplne suche. Presto byly ponozky vlhke, vnitrni celkem dost a to uz po dvou hodinach chuze (lepil jsem si odreny prst). Proste jsem se potil jako zvire a ponozky a boty to nestihaly odvadet, ac byly jinak podminky idealni. Na druhou stranu se stav celkem ustalil a na konci nebyly ponozky mokre vic, nez po tech dvou hodinach.

BTW, jeste dodam. Minuly tyden jsem jeste byl na sneznicich a pri brodeni reky mi do jedne boty nateklo trochu vody. Bylo to taky asi po dvou hodinach a mokro jsem citil. Presto byly na konci ponozky mokre asi tak stejne, jako vcera. A to jsem pak sel celou dobu mokrym snehem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Opravdu nepromokavé boty?

Příspěvekod mfilip » úte dub 4, 2017 8:07

Diky za cenne rady. Takze mate podobnou zkusenost a je to normalni?

Pochopil bych, ze pri chuzi v rozbredlem snehu brani tento v odvadeni potu z boty.
Boty byly uvnitr spise vlhke, nez mokre. Mel jsem si zkusit vymenit ponozky na te Svycarne, i kdyz byly suche.

Co mne ale trosku znepokojuje, jsou mista, poceni. Preci jen na pate bych to necekal:
Obrázek
Obrázek
mfilip
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon led 2, 2017 10:15


Re: Opravdu nepromokavé boty?

Příspěvekod mfilip » úte dub 4, 2017 9:09

Jsem si vzal tyto jen proto, aby na nich byla videt pripadna vlhokost/voda :D
mfilip
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon led 2, 2017 10:15

Re: Opravdu nepromokavé boty?

Příspěvekod wawrik » úte dub 4, 2017 9:20

Aha, tak to jo :D

Ale tiež si myslím, že to bude kondenzácia. Pred časom som sa nachytal rovnako, až neskorší vysoko sofistikovaný test potvrdil, že topánky nepremokajú a išlo iba o súhru okolností.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Opravdu nepromokavé boty?

Příspěvekod mfilip » úte dub 4, 2017 9:59

Diky moc, super pocteni a test. Pokud podminky dovoli, vyzkousim znovu v Jesenikach na Velikonoce. Jedna noha v sacku a druha ne. Kondenzace zni logicky ... i kdyz proste si myslim, ze bych mel mit mokre ponozky uz na te Svycarne.
Naposledy upravil mike dne úte dub 4, 2017 17:40, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
mfilip
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon led 2, 2017 10:15

Re: Opravdu nepromokavé boty?

Příspěvekod apuka » úte dub 4, 2017 13:02

mfilip píše:i kdyz proste si myslim, ze bych mel mit mokre ponozky uz na te Svycarne
Z Tveho laickeho hlediska mohly byt podminky i dal stejne jako po Svycarnu, ale ve skutecnosti jsi pro boty mohl mit i dost velke rozdily. Trocha hlubsi nebo vlhci snih, vice nalepeneho snehu na bote, jina teplota, jina vlhkost vzduchu, jinak sis zatahl boty po "zkouseni" ponozek, jinak sis dal navleky nebo kalhoty... Moznosti je spousta.

Timto jsme si skoro vsichni prosli, je to normalni... Ja si myslim, ze kdyby boty protekaly, tak bys mel ponozky durch mokre a cvachtal by ses ve vode.

Jo, na pate se noha v bote muze docela potit, ta dostane zabrat a musi pracovat pri kazdem kroku, navic se z cele plosky nohy sbira vlhkost pod vlozkou a latkou/GTX pod ni, ale ona se musi dostat mimo podeve, aby se mohla odparit (pres gumu to nepujde), takze se snazi dostat ven. No a jeden z nejjednodussich cest asi vede smerem k pate.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Opravdu nepromokavé boty?

Příspěvekod mfilip » úte dub 4, 2017 13:22

Asi jo, diky za cenne rady.
mfilip
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon led 2, 2017 10:15

Re: Opravdu nepromokavé boty?

Příspěvekod mike » úte dub 4, 2017 17:53

Ano, mokro na pate je normalni, zvlast kdyz mas tenci ponozky. Rozlozeni mokrych skvrn na fotce je taky normalni. Nedelej si s tim starosti, casem si zvyknes ;-)

Osobne si myslim, ze na Svycarne ponozky mokre jeste nebyly proto, ze boty stihaly vlhkost akumulovat. Sucha bota dokaze vstrebat nejake mnozstvi potu a teprve kdyz se kapacita vycerpa, tak zacne byt uvnitr vlhko. Zalezi na konstrukci a materialech. Jak dlouho to bude trvat zalezi na vnejsich podminkach, na ponozkach a na tom, jak se zrovna potis. Kdyz se podminky nemeni, tak obvykle po case vznikne rovnovazny stav, kdy mas ponozky porad stejne vlhke nebo mokre. Je potreba najit takove ponozky, ve kterych v beznych podminkach nebudes vlhko citit. Viz diskuse o dvou ponozkach. Velmi dulezite je, aby ponozky koncily nad botou a to aspon 10 cm a aby nebyly prekryte necim malo prodysnym. Navleky, ale i membranove kalhoty, spolehlive zvysi vlhkost v bote.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Opravdu nepromokavé boty?

Příspěvekod mfilip » stř dub 5, 2017 16:36

Diky. Na tu Svycarnu jsem sel sice casto snehem, ale prece jen to bylo prostridano useky, kdy jsem snehem nesel. Ze Svycarny jsem prece jen sel 3 km v kuse, porad snehem a to je asi duvod, ze se nestacil pot z nohy odparovat.
mfilip
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon led 2, 2017 10:15


Zpět na Boty