Zimní boty kategorie B (B/C max)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » stř lis 22, 2017 11:42

remy77 píše:
fps píše:-nejhorší asi bude sehnat boty, na takovéto teploty to chce aby měli vnitřní zateplenou botičku


Nepamatam si presne (nechce sa mi to znova pozerat), ale tusim v dokumente Polarnik riesi Peter Valusiak obuv aku pouziva na Antarktidu. Nepouzival expedicne topanky, ale mal na to system, kde pouzival dodatocne obvinutie latkou

jestli myslíš třeba dokument 118 dní v zajatí ľadu, tak tento dokument mám hodně rád, viděl jsou ho mnohokrát, a taky jsem se z něj inspiroval ve vybavení, ale je to 19 let starý, a tam používal nezateplené pohorky, na ně si omotal onuce, a na to si navlékl podobné kamaše jako dělá Sir Joseph, ale dneska by to asi řešil botami s vnitřní zateplenou botičku? i když takových bot bohužel moc na trhu není

P.S.
ale tohle by se spíš hodilo sem viewtopic.php?f=6&t=20375&hilit=mraz
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod dudy » stř lis 22, 2017 12:46

fps píše:...je to 19 let starý, a tam používal nezateplené pohorky, na ně si omotal onuce, a na to si navlékl podobné kamaše jako dělá Sir Joseph, ale dneska by to asi řešil botami s vnitřní zateplenou botičku? i když takových bot bohužel moc na trhu není...




Počkej, myslíš, že před devatenácti lety nebyly boty se zateplernou vnitřní botkou?
Takový boty se dělaj asi sto let. Boty podobné konstrukce, jako dnešní Sorely měl už Amundsen.
Duplexy na lezení a VHT se objevujou od sedmdesátých let.
V osmdesátých už byly běžné dvou (i tří) vrstvé expediční speciály.
Pohory s vnitřní botkou se dělaly i od cca 78. v Poradu.
Nicméně na turistiku se furt jeví lepší buďto boty typu Sorel, nebo dodatečně po Pavlíčkovsku zateplené boty.
Většina co se dneska dělá jsou boty na expedice do velehor, popř. extrémní lezení v zimních nižších horách (Alpy) ale tam je důraz na perfektní stabilitu v prudkém svahu při lezení a s mačkama.
Na chození takovýhle boty může používat jen člověk s nějakou masochistickou poruchou osobnosti.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod sobb » stř lis 22, 2017 14:38

fps píše:ale tohle by se spíš hodilo sem viewtopic.php?f=6&t=20375&hilit=mraz
přesunuto

remym zmiňovaný dokument Polárník je novější (i když jsou tam použité záběry ze starších dokumentů, takže je to občas trochu chaotické), a ten systém obouvání je tam ukazován také
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod remy77 » stř lis 22, 2017 21:15

Bol som na premietani filmu Polarnik, kde bol pritomny Valusiak aj s Barabasom a na konci v diskusiii sa Valusiaka pytali na rozne veci (vela sa tykalo prave fungovania v takych extremnych podmienkach) a pokial si dobre pamatam, prave ten system obuvania mu po roznych skusenostiach vyhovoval najviac.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod sobb » pát lis 24, 2017 19:54

Jsem se na ten kousek Polárníka koukla - ukazuje tam svrchní botičko-návlek, pod tím "hadru", jejíž materiál neuvádí, a pod tím gtx trekovky od Mammuta. V botě ponožka z dutýho vlákna (neuvádí jaká) a pod tím ponožka. Ponožky i boty má prý suché.

Námraza se vytváří ve vnějším návleku, mi přišlo, že je mokrá i ona hadra. V botách hlásil sucho.

Usuzuju, že podobně, ale s větším komfortem by snad měly fungovat i zimní boty s vyjímatelnou vnitřní botičkou (?)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod lojzmen » sob lis 25, 2017 20:07

Možná je výhodou, že ta hadra se dá snadněji vysušit, než bota.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod fps » pon lis 27, 2017 21:06

v takovémto mrazu se hadry (jednovrstvé oblečení) vysušuje mrazem, a pak se z toho vykartáčují zmrazky, tohle je třeba k vidění v 118 dní v zajatí ľadu, kde takhle kartáčují třeba Polartec 300
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod sobb » pon lis 27, 2017 21:28

no to jo, ale tak by přece měl jít vykartáčovat i vnějšek vnitřní botičky a vnitřek vnější botky u těchle zimních bot

a vůbec, nemá tu s takovýmhle typem bot tedy někdo zkušenosti?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod booze » pon lis 27, 2017 22:07

Mel jsem jen Scarpy skelety (byla v nich nehorazna kosa) a u nich vnitrni boticka celkem vyschla, kdyz jsem je mel vecer ve stanu na nohach. Postavil jsem stan prevlekl se do sucheno a ve stanu byl jen v botickach. Myslim ze jsem v nich pak mel dvoje vlnene ponozky, protoze spodni cast byla jen z tenke pogumovane latky, klouzala, ochlazovala, ale dalo se to prezit. Rano byly suche. Bohuzel si nevzpomenu jestli jsem v nich i spaval. :-k

Chtelo by se spis zeptat nejakeho lesaka. Oni maji nejakou vlnenou boticku do gumaku, jak jim to schne v zime by me taky zajimalo. V porovnani s valenkama, ktere maji na povrchu ledovou krustu a uvnitr je sucho a teplo by to mohlo byt podobne s gumakama.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod aksam » úte lis 28, 2017 7:13

Boty s vnitřní botičkou fungují, z mého pohledu i lépe než jen zateplené boty bez vnitřní botičky. Když jsou podmínky tak vnitřní botička uschne rychleji než celé boty. Používal jsem boty typu sorel, i zateplené gumáky nebo gumáky s botičkou i klasické zateplené kožené filcáky. Když se nedají boty vysušit a musí se použít i tak, dá se použít wbl zábrana ( natáhnout na holé nohy igeliťák)
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod wawrik » úte lis 28, 2017 8:28

aksam píše:Boty s vnitřní botičkou fungují, z mého pohledu i lépe než jen zateplené boty bez vnitřní botičky. Když jsou podmínky tak vnitřní botička uschne rychleji než celé boty. Používal jsem boty typu sorel, i zateplené gumáky...
O akých teplotách je reč?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod aksam » úte lis 28, 2017 9:07

Používal jsem je jako pracovní boty přes zimu v našich podmínkách, teploty od 0 do -20, v břečce nebo prašanu.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod fps » pát pro 22, 2017 10:28

- už jste někdo zkoušel Hanwag Abisko GTX? jde mi o to jakou zvolit velikost? jak je posunutá velikost k jiným botám od Hanwag? a taky jak jsou tvrdé? jestli pořádně drží kotník?
- a pak velké dilema, zda koupit velikost na dvě ponožkyt, a nebo jen na jednu silnou ponožku? na tak dobře zateplené boty by měli přeci stačit v pohodě jedny silné ponožky? prostě pěkný dilema?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod sobb » pát pro 22, 2017 12:39

včera jsme si je koupili :wink:

Čímž děkuji vK za tip, Hudy v Brně na Veveří a českému zastoupení Hanwagu za ochotu a vstřícnost :prayer:

Oba jsme si vzali o půl až číslo větší, než míváme normální pohory (ve kterých fungujeme ovšem většinou jednoponožkově). Takže jestli máš nohu 12, jak jsi tu tuším někde psal, tak se do velikostí Abisek určitě nevejdeš, dělají do 11,5 ... Podle naší teorie je to proto, že bota je poměrně robustní a větší velikost by se už nevešla do vázání většiny sněžnic. Proč nedělají menší než 6, tak na to už terorii nemám :mrgreen:

Jinak jsou úžasné, sedí dobře i perfektní zpracování, těšíme se na výlet za sněhem, ať je odzkoušíme *
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod fps » pát pro 22, 2017 14:50

- kam si psal nebo volal na české zastoupení Hanwagu?
- já mám nohu 10,5 UK, boty mimo turistiku na jednu i silnou ponožku mívám 11 UK, třeba Hanwag Xerro Plus Winter GTX mám 11 UK, do té 11,5 UK z jednou silnou ponožkou bych se měl vejít?
- budete je používat na jednu silnou ponožku, a nebo na dvě ponožky?
- jak jsou na tom s pevností, do jaké kategorie by si je zařadil? drží pořádně kotník?
- kolik váží ve tvé velikosti?
- kdy je ozkoušíš na sněžnicích?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod sobb » pát pro 22, 2017 18:03

Původně jsme komunikovali s CZ Hanwag, ale to jsem řešila velikosti (pátrala jsem, zda fakt nedělají menší než 6tky :) ) a nějaké další věci.
Ale ohledně odzkoušení je potřeba objednat boty v Hudy nebo jinde, kde mají Hanwag.
Ty taky velikostí na výběr moc mít nebudeš, tak tu 11 a 11,5.

Celkem zásadní nám přišel rozdíl mezi vnějšíma botama vyrobenýma v Německu a v Chorvatsku. Německé jsou širší, takže záleží na tom, jakou máš nohu, Laďovi seděla líp Chorvatská. Měl na zkoušení Chorvatskou 10 a Německou 9,5. Německá, přestože byla velikostně menší, neobepínala dostatečně nohu, ale zároveň tam byl menší prostor pro palec.

Ponožky dle potřeby, já buď jedny hodně tlusté anebo dvoje, ale to proto, že jsou mi s jednou ponožkou o trošku větší. Laďa asi podle situace, spíš jednu tlustou ponožku. Ta bota je natolik teplá, že by jedny ponožky měly stačit.

Hanwag je udává jako Béčko, ale celkově je ta bota hodně robustní a pevná. S pohorkama se to srovnává blbě, je to jinej typ boty. V kotníku se nám zdají, že jsou pevné dost, dobře obepínají nohu, ale to si musíš odzkoušet sám.

Teď nemám váhu, zvážím později - ve velikosti 6 a 10. Kdybych zapomněla, tak se prosím připomeň :wink:

Až u nás zase napadne sníh :mrgreen: Ne, vážně, někdy v lednu zajedem do Jeseníků nebo do N. Tater.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod fps » sob pro 23, 2017 12:14

- díky za informace, já je budu objednávat přes Hanibal kde boty Hanwag taky mají, už jsem u nich objednával několik věcí který ani u nás nejsou moc k sehnání, a sehnali mi to, tak snad budu mít štěstí i s Hanwag Abisko GTX, se my libý čím dál tím víc
- stačí zajet do Krkonoš, tam je už teďka sněhu dost
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod sobb » sob pro 23, 2017 12:41

rádo se stalo :)

Teď jsem si vzpomněla - v Hanibalu v Brně byli sice ochotni objednat, ale pouze závazně, zatímco v Hudy v pohodě i jen na odzkoušení. Ale asi to byla chyba Hanibalu, mělo by to fungovat u všech prodejců stejně, jak v tom Hudy.

Naše nejbližší "domovské" hory jsou Jeseníky, proto se momentálně chystáme tam, sněhu snad bude v lednu dost :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod sobb » sob pro 23, 2017 18:08

Vánočka už se těší do trouby, takže mohlo dojít i na slíbené zvážení bot :)

Hanwag Abisko
velikost UK 10 - pár cca 2200 g, velikost UK 6 - pár cca 1850 g
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod fps » sob pro 23, 2017 18:34

díky, je to víc než bych si přál, ale za ten teplotní komfort to stojí
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod sobb » sob pro 23, 2017 20:30

No jo, jsou hodně zateplené a to na váze holt přidá. Ostatně, kanady, co nosím teď na práci okolo baráku a v lese, jsou těžší, takže to beru pozitivně :D

Jsem docela zvědavá na srovnání s Baffinama, které si na Cestu na Sever pořídil náš parťák. Ty mají být do mínus sta :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod fps » ned pro 24, 2017 9:41

na Baffin jsem taky koukal, ty jsou stejné jak Sorel, dle mě oboje nejsou moc vhodné na celodenní chození (turistiku), obzvlášť v těžším terénu na sněžnicích, Hanwag Abisko Gtx ale i Meindl Nordkap Pro Gtx na tom budou o hodně lépe, a taky dle mě bude jejich životnost někde jinde
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod sobb » úte pro 26, 2017 21:39

Baffiny na to nejsou moc vhodné, protože se (alespoň ve větších) velikostech prostě nevejdou do vázání většiny současných moderních sněžnic ... :D

Máš nějaké info o nekvalitě Baffinů? O Sorel vím, že se pohoršili, ale o Baffinech? :-k
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod fps » úte pro 26, 2017 22:09

osobní zkušenost s botami Baffin nemám, jen jsem na ně koukal v krámu, jsou nedostatečně pevné na to aby podrželi kotník na sněžnických, a zpravováni se mi taky vůbec nelíbalo, jako boty ze supermarketu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod sobb » stř pro 27, 2017 19:39

na který model Baffinů jsi se koukal?

já je naživo ještě ani neviděla, ale za pár měsíců budeme mít porovnání z terénu a zimy, tak uvidíme, které se líp osvědčí :) Do sněžnic ovšem kvůli rozměrům jednoznačně Hanwagy, teď jen doufám, že se nám vejdou i do vázání lyží ... [-o<
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod fps » čtv pro 28, 2017 14:38

vyděl jsem asi všechny jejich zimní boty v loveckých a rybářských potřebách, tedy aspoň podle jejich stránek, i ty nejdražší Baffin Apex
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod FrantaB » úte led 23, 2018 14:53

Zeptám se tady, protože dotaz směřuje do rámce vlákna-zima, B/C a tím pádem občas mačky. Schválně zatím nebudu jmenovat konkrétní boty, ale je to kožená bota (tlustý nubuk) s GTX a vysokým okopem kolem dokola u klasické kožené bych se neptal a věděl co s tím).

Situace:
Asi mám fakt divnou haxnu. Po vyzkoušení kdejakých potomků španělské boty (pro mne divný tvar, úzké, nízké v nártu...) nalezena bota, která ve velikosti 44 sedí na délku (dvoje ponožky, zlehka utáhni, kopni do zdi jako s mačkama-nenarazíš nebo jen lehký, sotva cítitelný dotyk=délka OK), ale na šířku by v záprstí snesla tak 3mm navíc. Je to prakticky o tloušťku fusekle, v tenkých je to přesně.
Ve velikosti 44,5 je to na šířku pokojíček i když utáhnu špičku (nedá se pak stáhnout úplně natěsno), ale v tu chvíli už je na délku až moc (při dokopnutí mám pořád tak 7mm před palcem, až nepříjemně moc), noha drží vlastně jen o nárt a co je horší, začne být volná pata. Troje ponožky nebo další vložka navíc není volba, protože pak je bota nízká v nártu.

Otázka:
Mám hledat dál jiný tvar kopyta (a fakt už mi dochází fantazie od koho...), nebo se mám spolehnout na to, že s trochou rozchození se bota na šířku trošku naformuje a uvolní? Do stran volná pata je smrt, ale zase nechci, aby mi umrzaly uskřípnuté prsty...

Díky
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod mike » úte led 23, 2018 19:21

Hledej neco jineho. Uzka bota s obsazkou se nenaformuje. Bolestive vyzkouseno. Navic hrozi nebezpeci, ze ti castecne odumrou nervy v chodidlech, taky odzkouseno a nedoporucuju.

Zkus pohledat prispevky na tema boty Andrew. Ty by se mely dat udelat na miru.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod scinkk » úte led 23, 2018 19:36

Hledat boty na sirokou nohu je (aspon posledni roky) celkem peklo. Sam bych nejaky uvital, cimz si to trochu komplikuji jeste v tom, ze nechci nic s kuzi.
Nastesti chodim vetsinu roku v keckach, tam je situace prijemnejsi.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zimní boty kategorie B (B/C max)

Příspěvekod FrantaB » úte led 23, 2018 23:06

Tak to nemám radost... Je to tak, že co jsem si na různých místech zkoušel tuhle botu, tak se kusy pohybovaly v nějakém šířkovém rozpětí a maličko se lišil tvar. Dost na to, aby některé kusy byly ve 44 perfektní a jiné právě o tenhle fous menší (je to menší tak ve 4/5 výšky obsázky, ne odspoda). Dojem mám takový, že za to může především to, jak bota chladla po nalepení a zapečení obsázky (nebo jak to nazvat). V normálním kroku při přehoupnutí přes špičku je šířka najednou OK.
Je to s tou obsázkou skutečně tak absolutní? Viděl jsem na cizích nohách už troje Islandy, které na šířku trochu povolily...
Když v nich tak chodím a posedávám doma, chvílemi je to pocitově "těsná polstrovaná rukavice", chvílemi by to mělo být širší. Zkusil jsem vyměnit vložky a stačí dát o 1,5mm tenčí-a už je to v klidu. Jen nevím, jestli seženu 3mm silnou tvarovanou vložku vhodnou do pohorek.
Vybrat si správně široký kus nejde, protože bota má nízkou (známou a rozšířenou) verzi a pak vysokoui, kterou je docela problém sehnat i po zbytku kontinentu...

S plasťáky je to ještě horší, to nezávidím-protože ty nepovolí ani ve snu
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

PředchozíDalší

Zpět na Boty