Jsou pevné trekové boty nezbytné?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Quido » stř dub 6, 2016 20:57

protoze inov8 ve mne zadnou duveru nevzbuzuje... zaslouzi si ji?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod scinkk » stř dub 6, 2016 21:03

Tak zalezi co by co vzbudi tvoji duveru :)
Ja nemam bohatou kecko-historii, ale uzivatelu inov8 je tu podle me dost, mozna i vice nez Salomonistu.
Ale trailrocy 255 mi vydrzely pres 1500 km (a ted je beru na kolo) a LaS Wildcat jen 500 km. Salomony mit nikdy nebudu pac mi nesedi.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod S4TYR » stř dub 6, 2016 21:05

nic proti diskuzi :mrgreen:
ale predmet puvodni diskuze "Jsou pevné trekové boty nezbytné?" uz nejak ztratil na vyznamu :((
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Quido » stř dub 6, 2016 21:13

sak uz jsem psal vyse, ze to skoncilo relevantnim zaverem zakladatelky :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod oodoow » stř dub 6, 2016 22:20

@mike: Dík moc, to mi bohatě stačí. :smt023 Snad tam někdy podívám.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » stř dub 6, 2016 22:54

Prosel jsem si vsechny odkazovane studie a clanky. Zajimave, diky panum bezcum za odkazy. Nejdulezitejsi mi prijde studie The energy costs of walking and running in shoes and boots, jelikoz to vypada, ze z ni vsichni vychazeji. A delaji z ni zjednodusujici zaver, kterym cela tahle diskuse zacala tj. ze vaha na botach je jako petinasobek vahy na zadech.

Rekl bych, ze ze samotne studie plyne, ze to tak jednoduche neni. Zalezi totiz na rychlosti, zpocatku roste energie spotrebovana na vahu bot po krivce, ktera se pozdeji pri behu narovnava. Takze to vypada, ze faktor 5 a vic plati pro rychlou chuzi a beh, ale pro pomalou chuzi to tak zasadni neni. Mereni zacali pri 4 km/h a tam jim vysel rozdil statisticky nevyznamny, vyznamny byl az pri dalsim testu na 5.6 km/h. Dalsi vec je, ze porovnavali vahu bot se stejnym prirustkem vahy na torzu, coz si prekladam jako kdyz clovek pribere. Batoh je prece jen trochu neco jineho a taky je neco jineho si hodit na zada dve kila (boty) a prihodit si dve kila do tezkeho batohu. Tohle netestovali, ale v jine studii testovali vliv vahy batohu na vydanou energii a u vetsich vah nebyl linearni. Ty vahy byly o hodne tezsi, nez nosime, ale testovali vojaky a pri pochodu zrejme na rovine, do kopcu to bude jine.

Vychazi mi z toho, ze vaha bot je dulezita hlavne pro bezce a ze behat v pohorkach je (prekvapive ;-)) blbost. Cim vetsi rychlost, tim vic boty "tezknou", coz si experimentalne overuju pokazde, kdyz musim v pohorkach bezet na vlak ;-) Pro horochodce a pomale zvlast uz to tak dulezite neni, urcite je zatez na nohach znat vic, nez na zadech, ale faktor bude mensi. Bohuzel mi z niceho nevyplynulo, jak se to projevi pri chuzi do kopce, ta je pomalejsi, ale zaroven tahame boty vic nahoru. Biomechanicky faktor, ktery zminoval oodoow, je taky zajimavy. Tady slo o test na pasu, kde se ohebnejsi boty projevily priznive. Otazka je, jak by to vypadalo v terenu, kde v pohorkach botach clovek jede jak tank, ale v teniskach by si musel davat pozor na kazdy krok. Tipuju, ze opacne, ale asi az od nejake obtiznosti tj. tam, kde uz se v lehkych botach jde vylozene blbe. Vyzkouseny mam rozdil mezi pohorkama s vyztuhou v podrazce a mekcima na snehu, tam vyztuzene vyrazne pomahaji a v mekkych je namaha vetsi.

Nevim jak vy, ale ja mam v terenu u nas rychlost 4 - 5 km/h a v horach pod 4, zvlast natezko. Takze vaha bot nebude az tak podstatna. Lehci boty bych urcite ocenil, ale nevymenim vahu za pevnost podrazky a ochranu nohou. U nas by to sice slo, ale tam zas jde o trenink, to taky v jedne z tech studii bylo, ze noseni vahy na nohach ma treninkovy vyznam. Idealni by teda asi bylo chodit u nas v tezkych klasickych pohorach a do hor si vzit moderni lehke umele :)

Perlicka na zaver: jedna ze studii byla ohledne sneznic a v te jim vyslo, ze jsou lepsi sneznice, ktere maji volnou patu a spicku ohnutou nahoru. Kdo by to rekl :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » stř dub 6, 2016 23:05

@oodoow: neni zac, pridavam jednu odpoledni fotku toho kotle nad prehradou. Foceno okolo 13:30 z hrebene u Col Money (na sever od bivaku) a rozpoustet se to zacalo az nekdy okolo treti. Tohle je tam bohuzel bezne, jak jsem psal, nahore a na druhe strane bylo vsude azuro. Ta spicka na hrebeni je Becchi della Tribolazione a sedlo je nejspis hned za okrajem fotky vpravo.
bdt.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Quido » čtv dub 7, 2016 6:51

pekne - nevim jak ostatní, ale ja osobne bych si tam vzal pohory :wink: :t:t
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod fps » čtv dub 7, 2016 9:52

S4TYR píše:
mike píše:
fps píše:ale když jdeš z kopce, tak tě těžší pohorky napomáhají svojí vahou ušetřit energii

To asi ne. Nohy zvedas tak jako tak a naopak musi svaly brzdit vetsi setrvacnost.

Pochod z kopce je mnohem narocnejsi (fyzicky i psychicky), protoze krom zbrzdovani veskere nesene hmoty musis natahovat svaly. Jinymi slovy - do kopce se unavis mnohem mene, nez kdyby sis to sinul z kopce dolu. :)

jde samozřejmě o to z jakého kopce, jak je náročný terén, nebo jaký je sklon, když je teren nenáročný a sklon není moc velký, tak já nohy nezvedám, pouze je překopávám a taky nebrzdím kvůli setrvačnosti, nechávám se dolu táhnout setrvačností, když je těžký teren a velký sklon, tak to je jiná
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod booze » čtv dub 7, 2016 10:10

scinkk píše: co se tyce treba roclite 282 maji vyslovene uvedeno For trail running, hiking, loose rock and mixed terrain.
... tak je to tedy turisticka bota a tim padem chodim v turistickych botech a tim padem si nezaslouzim pranyr :) (a tusim ze plno lidi tu na chozeni nosi radu roclite a trailroc)

Jake bys doporucil pro chlapa 178cm 89kg? Ma problemy s kycli a doktor mu zakazal pohorky na normalni lesni vyslapy. Diky
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod fps » čtv dub 7, 2016 10:18

mike píše:Vychazi mi z toho, ze vaha bot je dulezita hlavne pro bezce a ze behat v pohorkach je (prekvapive ;-)) blbost.

na to stačí úplně selský rozum a nejsou třeba žádná studie, když jsem byl za komančů na vojně, tak jsme kvůli lepší kondici běhaly v kanadách a v plné polní

mike píše:Nevim jak vy, ale ja mam v terenu u nas rychlost 4 - 5 km/h a v horach pod 4, zvlast natezko.

já mam na těžko průměrnou rychlost v lehkém terénů při malém převýšení cca 4 km/h, v těžkém terénu, Alpy, Tatry cca 2 km/h
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod wawrik » čtv dub 7, 2016 10:28

Čo sú to za nezmyselné čísla? Aby som mal rýchlosť 4 km/h, to by muselo byť hóóódne z kopca. 2 km/h sú celkom OK, ale 5 v teréne neverím. Zvlášť, keď viem, že mike chodí o dosť pomalšie.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Simi » čtv dub 7, 2016 12:21

Proč by měl být problém chodit v terénu 4-5km/h? Třeba konkrétně když jsme v únoru byli lézt v Tatrách a šli s krysama s matrošem na zádech na Zbojandu z Hrebienku, tak jsme tam byli ani ne za 2h. Podle plánovače na mapách je to bezmála 6km a 730m převýšení. Takže s trochu menším převýšením a/nebo lehčím báglem dám úplně v pohodě 4km/h...
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod wawrik » čtv dub 7, 2016 13:00

Pretože to nie je tempo na túry. Dám ruku do ohňa za to, že 4+ km/h tu v teréne chodí málokto. Príde mi to úplne uletené číslo zvlášť v kontexte debaty. Priemer 4 km/h je vysoké tempo, najmä ak ho máš udržať dlhšiu dobu, a vtedy sú tie škaredé hnusné tenisky úplne v pohode.

Edit: ale OK, aby som nerozdúchaval ďalšiu dementnú debatu. Naozaj dúfam, že ľudia, čo sem na fórum občas zavítajú, tieto veci okolo striktných odsúdení mäkkých topánok a rýchlostí a neviemčohoešte neberú vážne.
Naposledy upravil wawrik dne čtv dub 7, 2016 13:41, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Quido » čtv dub 7, 2016 13:38

fps píše:na to stačí úplně selský rozum a nejsou třeba žádná studie, když jsem byl za komančů na vojně, tak jsme kvůli lepší kondici běhaly v kanadách a v plné polní

to je přesné :wink:

mike píše: já mam na těžko průměrnou rychlost v lehkém terénů při malém převýšení cca 4 km/h, v těžkém terénu, Alpy, Tatry cca 2 km/h

lehce za tebou pokulhávám - v lehkém terénu při malém převýšení cca 3,9km/h, když hodně fotím 3,5 km/h; v těžkém terénu pak 1,9 km/h.... :(( :ú
(průměry ze záznamů tras v GPS) 8)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Simi » čtv dub 7, 2016 14:20

2wawrik: Jasně, že nemá cenu rozdmýchávat flame. Jen jsem reagoval na tvoje, že "na 4km/h v terénu by to muselo být z kopce". A že 4km/h a víc v terénu chodí relativně málo lidí je rozhodně fakt. Teda vysokým tempem bych takovou rychlost úplně nenazval, ale prostě se nesmíš flákat a musíš šlapat...
Na druhou stranu mi přijde, že třeba alpští domorodci mají na horských stezkách tempo přes 4 docela často.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod fps » čtv dub 7, 2016 15:39

Simi píše:Proč by měl být problém chodit v terénu 4-5km/h? Třeba konkrétně když jsme v únoru byli lézt v Tatrách a šli s krysama s matrošem na zádech na Zbojandu z Hrebienku, tak jsme tam byli ani ne za 2h. Podle plánovače na mapách je to bezmála 6km a 730m převýšení. Takže s trochu menším převýšením a/nebo lehčím báglem dám úplně v pohodě 4km/h...

jeden takový několika hodinová výšlap není problém, problém je takhle rychle chodit cele dny, několik dní po sobě, na těžko (Alpským způsobem)
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod fps » čtv dub 7, 2016 15:56

Quido píše:
fps píše: já mam na těžko průměrnou rychlost v lehkém terénů při malém převýšení cca 4 km/h, v těžkém terénu, Alpy, Tatry cca 2 km/h

lehce za tebou pokulhávám - v lehkém terénu při malém převýšení cca 3,9km/h, když hodně fotím 3,5 km/h; v těžkém terénu pak 1,9 km/h.... :(( :ú
(průměry ze záznamů tras v GPS) 8)

to jsou samozřejmě celodenní (8 až 12h chůze) průměry, když je pěkná krajina kde je se čim kochat, a co natáčet, tak mam průměr 2 km/h i u nás, ale když je rovina kde není nic zajímavého, nebo pospíchám na vlak, tak to pálím 6 km/h, to je největší průměrná rychlo co na těžko zvládám, mam dlouhé nohy, měřím cca 195 cm
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » čtv dub 7, 2016 16:24

wawrik píše:Čo sú to za nezmyselné čísla? Aby som mal rýchlosť 4 km/h, to by muselo byť hóóódne z kopca. 2 km/h sú celkom OK, ale 5 v teréne neverím. Zvlášť, keď viem, že mike chodí o dosť pomalšie.

Myslel jsem maximalne, ale OK, nenapsal jsem to. Co se mne tyce, je to jednoduche, vedu si dlouhodobe zaznamy, takze staci spravne nastavit filtry v Excelu. Cisla nize jsou za necele 4 roky (srpen 2008 - cerven 2012), jelikoz novejsi jeste nemam kompletne zpracovana a zrovna prumerne rychlosti potrebuji komplet vsechno. Pro predstavu to myslim ale uplne staci.

Cas s prestavkami je z GPS, cas bez prestavek z hodinek, ktere zastavuju, kdyz delam pauzu. Na kratke prestavky nebo oddechnuti samozrejme ne. U nas to cisty cas skoro neovlivni, v horach natezko trochu jo, takze rychlost pohybu bude o neco malo vetsi (a o tu nam jde, jelikoz se bavime o energii vzhledem k rychlosti pohybu). Cislo v levem hornim rohu je pocet tras/dni.

Turistika po CR, nalehko:
rychlost_tur.jpg

VHT celkova:
rychlost_vht.jpg

VHT je ale lepsi rozdelit, takze nalehko (jednodenni vyslapy s navratem):
rychlost_vht_nalehko.jpg

A natezko:
rychlost_vht_natezko.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod OlaffLudwig » čtv dub 7, 2016 16:35

booze píše:Jake bys doporucil pro chlapa 178cm 89kg? Ma problemy s kycli a doktor mu zakazal pohorky na normalni lesni vyslapy. Diky

Dovolím si na tohle reagovat:

Mám od Inov8 2 modely: ROADCLAW na běhání po městě (chodníky, kočičí hlavy a další ošklivé povrchy) a X-TALON na běhání mimo civilizaci a + v těch Talonech teda chodim i na výšlapy po naší domovině (třeba Krkonoše a po Krušných horách chodím normálně běhat).

Chodim teda jen jednodenní výšlapy a nalehko. Večer mě vždycky čeká teplá postel a sprcha, takže mně třeba nevadí, že mi promoknou, protože buď mi uschnou ještě na nohách nebo večer někde v ubikaci. Ale klidně bych si na ně vsadil i na delší časový úseky (6 dní pozdní jaro - brzký podzim) se zátěží na zádech - po našich luzích a hájích samozřejmě.

Takže bych být tebou klidně zkusil třeba ten model ROCLITE. Jen si na ně chvilku zvykej ve městě, než je vezmeš na výšlap. Pokud si zvyklej na tvrdý boty, tak tohle je pravej opak, takže to chce posíit chodidlo obyč chozením, ať pak nemáš z jednodenní vycházky třeba zánět plantární fascie.

Měřim 175cm a momentálně 78kg.
Uživatelský avatar
OlaffLudwig
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř kvě 21, 2014 10:17

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod scinkk » čtv dub 7, 2016 18:36

Jake bys doporucil pro chlapa 178cm 89kg? Ma problemy s kycli a doktor mu zakazal pohorky na normalni lesni vyslapy. Diky


Nejsem si jist zda bych zrovna ja dokazal poradit, ale dal bych typ na ultrarace 290, je to prave botka, ktera ma podle me bliz k turisticke kecce nez bezecke, me se ten koncept libil uz co ho inov8 predstavil. Ale stihl jsme pred zimou najet jen cca 150 km, takze cas jeste ukaze. Mam ale prvni serii, tohle je uz druha, kdyz jsem je kupoval, zkousel jsem obe a je mezi nima trochu rozdil a vybral sjem si tu prvni. takze pripadne doporucuji vyzkouset co nejdrive, dokud je ta prvni k dostani.

Jinak velka spokojenst byla s tema trailrocama 255, ale opet prvni serie, byl jsem tak spokojen, ze jsem si jeste jedny z te prvni serie pred par mesici koupil, musel jsem si je objednat ze zahranici. Pozdejsi serie pujdou jeste sehnat, jinak serii uz taky skoncila, ale tahle bota je uz vic bezecka, uz pres botky je celkem dost citit kameny.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Kohout » pon kvě 9, 2016 18:26

A na Cestu hrdinů SNP (750 km napříč Slovenskem, asfalt, lesní pěšinky, občas nějaký ten polom až hřeben Nízkých Tater) nalehko rychlou chůzí od rána do večera s občasným popoběhnutím byste si vzali jaké obutí, pánové? Moc vám děkuji za názor!
Kohout
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon kvě 9, 2016 17:59

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod pickard » pon kvě 9, 2016 19:25

Výrazně tlumené běhací boty do terénu. Dynafit Feline Ultra, Brooks Cascadia a jim podobné modely.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod scinkk » pon kvě 9, 2016 19:29

Ja bych doporucil nejake hodne pohodlne :) Jinak hadam, ze tahle trasa se da v pohode jit v keckach.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Stani » pon kvě 9, 2016 20:10

Závisí aj v akom termíne cestu SNP ideš. Na stránke www.cestasnp.sk máš priame vstupy tých, čo sú momentálne na ceste. Urobíš si tak prehľad o jej stave, alebo je tam aj pár tipov absolventov, aké topánky zo sebou ťahali. Pozri tam, či by ti to nepomohlo. Napríklad teraz čo šli prelom apríl/máj, na Kráľovej, či Zadnej holi ich čakal ešte sneh.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Kohout » pon kvě 9, 2016 21:37

Určitě. Prvních 14 dnů v červnu. Online sledování sleduji, terén většiny trasy znám. Odchozeno toho mám na horách dost, celý život v pohorkách (aktuálně Meindl Colorado GTX), ale ne proto, že bych je považoval za nejlepší, čistě z toho důvodu, že jsem je vždy považoval za samozřejmé. Až při této příležitosti, kdy jdu pro mě velmi nestandardně nalehko a delší trasu než jsem zvyklý, uvažuji zda nezměnit zažité stereotypy.

Jsem přesvědčen, jak z webu tak od známých, že drtivá většina lidí ji absolvuje v pohorkách, případně pohorkách plus sandály / obyčejné lehké běžecké boty, i ty webovky je doporučují, ovšem bavíme se o značně pomalejším tempu, kdy je to asi dost jedno, stejně jako mi to bylo dosud dost jedno celý život. Jediný kdo to běžel 12 dnů (já chci být o něco pomalejší a chůzi s během kombinovat) a vím co měl obuté, měl obuté trailové boty - Salomon Sense Mantra.

Děkuji za vaše názory, vidím to velmi podobně.
Naposledy upravil mike dne pon kvě 9, 2016 21:58, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Kohout
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon kvě 9, 2016 17:59

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mitau » pon kvě 9, 2016 21:50

Taky bych to šel v běžeckých botech. Asi ani nemusím psát, že to chce mít ty boty ozkoušené, mít v nich dost místa a nemít je už na začátku z půlky roztrhané. Zkrátka boty "v nejlepších letech" :D
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod apuka » čtv kvě 12, 2016 9:52

Jak to delate, ze v tech nizkych botech nemate problerm pri delsi chuzi s kopce? Ja si za poslednich min. 15 let nepamatuji na nizke boty, ve kterych by mi neujela noha dopredu a nepotlacily se prsty, at jsem delal, co jsem mohl. A kdyz uz jsem boty zatahnul tak, ze by snad noha drzela, tak jsem to nevydrzel ja, jak mi odumirala...
To jsem furt mel jenom blbe boty nebo je to problem jenom me nohy?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 12, 2016 9:55

ja nevim, ale me to delaj i vyssi boty, ze mi v nich trochu pokluzujou prsty dopredu... a kdyz si vyssi boty utahnu tak, aby neklouzaly tak mam uskrcenou pulku nohy:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod oodoow » čtv kvě 12, 2016 10:17

Buď jsou ty boty tvrdší a mají nějakou strukturu a pak to jde v pohodě utáhnout, aby prsty nenarážely, ale musíš mít správnou velikost, nejlíp tak o číslo větší, aby tam byla rezerva. Samo záleží na tom, jak široké a tvarované máš chodidlo a prostě si musíš vybrat boty, co ti sednou. V Hudy na Perštýně mají i nakloněnou desku, takže se to tam dá dobře vyzkoušet.
Anebo jsou to minimalistické měkké boty a v těch mi nevadí, že tlačím prsty do předku. Typicky třeba v pětiprsťácích je mi to jedno a ve Skora Core, v kterých jsem šel teď nedávno hodně vertikální padesátku, mi to taky nevadilo.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Boty

cron