Jsou pevné trekové boty nezbytné?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod pickard » pon dub 4, 2016 17:28

Mně osobně je to docela jedno. Na věc se dívám ryze užitkově. Pohorky jsou boty, které mi umožňují dělat věci, na které jinak nejsem fyziologicky stavěn - podobně jako brusle, lyžáky, lezečky nebo kopačky. Existují terény a aktivity, kam je nosím, protože jsou pro takové prostředí a činnosti vhodné.

Nevím, co dalšího užitečného by k tomu šlo říct.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Physykus » pon dub 4, 2016 17:45

S4TYR píše:@Physykus: ja ti nevim, ale clovek chodil po ruznu obuty uz davno pred tou revolucni podrazkou z gumy ;) jen na nohou nemel dnesni HiTech vydobytky a vystacil si s ruznymi upravami obuvi z kuze, kterou nakonec nosili i na sobe.
Tobe pohorky vyhovovat nemusi (at si najdes duvod sebe alibistictejsi), ale ver tomu, ze i pri letnim treku v horach na snih narazit muzes. Stejne tak jako se ti muze mnohokrat vyplatit mit obute pevnejsi boty v mistech s castejsim erodovanim podlozi, kde clovek svou cinnosti zlikvidoval porost kam oko dohledne.


Evoluce neni o tom, jak ochcat prirodu - i kdyz to je to jedine, v cem se clovek vymyka prirozenosti nad jinymi - ale o tom, jak ktera vec v evolucnim radu skoncila pro svou ucelovost. Ne vse, co je ucelne musi byt pohodlne a ne vsechno pohodlne je pak k uzitku :)
Toto je debata celkem o prdu.
8-[


Jasněže chodil, ale pevné boty podobné pohorám jsou tu jen pár století, do té doby jednoduché boty z kůžem kožešin, látek,...

Evoluci sice bereme na vejšce zrovna teď, ale nějak jsem nepochopila, o čem je ten druhý odstavec :-k evoluce je přece příroda... :-k ale i tak, cože...?
S tim sněhem nejsem debil, neboj, tomu věřim ;) i jsem jednou zažila v obyčejných Tatrách

Každopádně pro všechny: OK, NA SUTĚ, OSTRÉ KAMENY, SNÍH, PROSTĚ FAKT DO TĚŽKÝCH PODMÍNEK JSOU POHORY K NEZAPLACENÍ ještě k tomu s těžkým báglem

V pořádku, já to chápu, už mi to nemusíte opakovat. Chtěla jsem vědět, jestli se najdou i tací, kteří na pohory kašlou v lepších podmínkách a ano, našli se, takže děkuji za rady a názory, ještě si to všechno několikrát projdu, zvážím, co potřebuju, a myslím, že vyřešeno :)
Physykus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned dub 3, 2016 9:43

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Physykus » pon dub 4, 2016 17:48

Pickard: Jasný, dík, to je taky fakt, takhle jsem se na to taky nepodívala, i kopačky nebo lezečky jsou boty a potřebujem je k té aktivitě, stejně jako pohory... :D
Physykus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned dub 3, 2016 9:43

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » pon dub 4, 2016 17:54

Physykus píše:S tim sněhem nejsem debil, neboj, tomu věřim ;) i jsem jednou zažila v obyčejných Tatrách

Problem je v tom, ze se to neda dopredu odhadnout. Zazil jsem v lete v Alpach nekolikrat snih se spodni hranici mezi 1400 a 1600. A pul metru prasanu v sedle v asi 2800, ktere se normalne v teniskach prejit da, je tam ta pekna rakouska stezka. Takze na jednodenni akce OK, jelikoz predpoved na dalsi den te obvykle pred studenou frontou varuje, ale na vicedenni prechody uz se na to spolehnout nemuzes a to ani v nizsich horach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » pon dub 4, 2016 18:04

oodoow píše:No, já chodím všude v teniskách. Dokonce i ty "strašidelný" Mikovy obrázky z Itálie by šly v pohodě projít a to s větší jistotou a citem pro terén.

OK, fotky te evidentne nepresvedci, takze nezbyva, nez to otestovat. Jsem ochoten te vzit na trek okolo Grand Paradisa, asi 100 km tim nejjednodussim zpusobem. Jen dva celkem lehke ledovce a zbytek prevazne po znacenych stezkach, nektere jsou na tech fotkach. Nebudou tam ty nejhorsi, jelikoz nezapadaji do okruhu. Podminka je, ze mi poneses vetsinu veci, aby se srovnala vaha a abych mel sanci te neztratit z dohledu. Takze bych to videl na 25 - 30 kilo batoh u tebe a 6 - 8 u mne ;-) Na oplatku ti slibim, ze az se kvuli teniskam zrakvis nebo ti odejdou, tak dokazu najit misto, kde je signal a odkud se da zavolat vrtulnik, uz to mam celkem vyzkousene. Akorat to muze den az dva trvat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » pon dub 4, 2016 18:25

Physykus píše:Může být lidský rozum (stvořený přírodou), tak chytrý a přechytračit onu samotnou přírodu natolik, aby během tak krátké doby vylepšil něco, co se vyvíjelo tak dlouho?

Myslim, ze ano. Lidsky rozum resp. mozek je prece taky vysledkem evoluce a to tim nejlepsim. Umoznil zrychleni naseho vyvoje o mnoho radu, jen diky nemu jsme tam, kde jsme, nemusime se denne starat o preziti a mame tolik casu, ze se muzeme venovat i nesmyslnym aktivitam, na ktere nas miliony let evoluce nevybavily. Treba chozeni po horach. Na to delani nejsme, a tak jsme pouzili nasi evolucni vyhodu a vymysleli vybaveni, ktere nam to umoznuje. Vzdavat se ho s argumentem o evoluci mi proto nedava moc smysl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 4, 2016 18:36

me stve, ze z mych nadejnych pohor me boli vic koleno (tvrda bota + ty vetsi narazy krz netlumici podrazku), takze i kdyz se snazim si zvykat chodidlem (prece jen nejaky 4roky bez hanwagu moje noha odvykla tvrdsi podrazce), tak to nejak nejde krz koleno a mozna i proto mam v poslednich letech vetsi dojezdnost (s mekkou podrazkou zacne koleno bolet az pozdeji), ale treba na sutrech na znacenych cestach v dolomitech (pro zhyckany zajezdniky nic narocnyho) nebo v julkach obcas tu pevnejsi botu brala krz ty sutry uplne vsude, ale na druhou stranu v silnickach sem necitila nejaky echt omezeni, mit boty s clenitou nejakou venkovni podrazkou, tak si asi chrochtam. ale zas ty tereny, co pise mike, to nevim, jestli takova bota neni z bezpecnostniho hlediska vyhodnejsi (tuplem na blind mimo znaceny cesty) - ale jestli to neni i o tom, ze clovek v tezkotonazni bote projde cimkoli a clovek v lehci bote jen vic cuci, kam slape
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Physykus » pon dub 4, 2016 18:50

Myslim, ze ano. Lidsky rozum resp. mozek je prece taky vysledkem evoluce a to tim nejlepsim. Umoznil zrychleni naseho vyvoje o mnoho radu, jen diky nemu jsme tam, kde jsme, nemusime se denne starat o preziti a mame tolik casu, ze se muzeme venovat i nesmyslnym aktivitam, na ktere nas miliony let evoluce nevybavily. Treba chozeni po horach. Na to delani nejsme, a tak jsme pouzili nasi evolucni vyhodu a vymysleli vybaveni, ktere nam to umoznuje. Vzdavat se ho s argumentem o evoluci mi proto nedava moc smysl.


Je fakt, že nám jednoznačně pomáhá tu přírodu přechytračit, ale leckde ne tak, aniž bychom tím nezpůsobili i něco špatného. Myslím, že nejsme dostatečně chytří a zatím nemáme takové znalosti, abychom dokázali nějakými takovými nástroji zlepšovat lidské schopnosti, aniž bychom tím něco nezhoršili. Že ještě nechápeme zcela správně systém třeba toho chodidla natolik, abychom dokázali vymyslet boty, které by je jen doplnili o ty nové schopnosti, a ne, že by z nich dělaly přímo něco jiného. Stejně jako lezačka na skály dovolí lézt a stoupat na miniaturní stupy, ale je tak stažená do špičky, že deformuje chodidlo. Mě to třeba celkem vytvarovalo prsty do určité linie, přesně podle lezaček. I ruční nástroje do rukou dělají třeba mozoly na kůži, ne-li jí po nějaké době úplně nerozedřou. Fajn, postavíme ty základy domu, ale rozedřeme si u toho ruce. Fajn, vykopeme ty diamanty, ale smiřme se s prachem v plicích. Fajn, vylezeme tu cestu, ale deformujeme si prsty u nohou. Fajn, vylezeme na tamtu horu, ale...

A pak tyhle ty naše chytrý nápady musí ta příroda opravovat tak, že třeba tu kůži zregeneruje. Jinak bychom trpěli. Až žádný "ale" nebude, tak pak to teprve bude to pravé přechytračení přírody.
Physykus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned dub 3, 2016 9:43

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod wawrik » pon dub 4, 2016 18:55

Ja si hlavne nejako nemyslím, že príroda a evolúcia sú nejakým etalónom dokonalosti. Tisíce živočíšnych druhov vymierajú (a vymierali), pretože nie sú dobre prispôsobené životu v meniacich sa podmienkach.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod scinkk » pon dub 4, 2016 19:04

Popř. bych poprosil o vysvětlení faktu, proč i guru UL bot, firma INOV8, vyrábí boty na turistiku?

A to konkretne ktere? A co to dokazuje, ze inov8 dela turisticke boty? :)
Nikdo přece nerozporuje, že se dá chodit i v keckách, ale netvrďte, jak s oblibou činíte, že je to jediná správná cesta.

Jinak netusim kdo tu tvrdi, ze bezecke boty jsou jedina cesta, ja urcite ne.
Duvod proc treba ja nenosim nizke turisticke boty je ten, ze pro me je to zbytecny hybrid, ani lehka kecka ani ochrana poskytujici kotnikace, takze mam v podstate dve typy bot, bezecke kecky a lehke gtx kotnikace (do vysssich hor).
Duvod proc nosim bezecke kecky je treba ten, ze kvalitni vyrobci se snazi tyto boty udelat opravdu lehke, prodysne (i tak se v nich potim :) a trailove maji vychytany vzorek a nejspis i konstukci.
To ze mam pod nohou o centimetr mene gumy me netrapi, naopak mi to v mnoha smerech vyhovuje, mam rad kdyz muzu "cist teren". V tvrdych botech, kor pohorach, clovek jde jak tank, v tech keckach clovek vi po cem jde a muze se tomu lepe prizpusobovat, proto chapu, ze bezci i ve vysokych horach maji tyto "slupky", ale chapu ze treba toto ne vsem vyhovuje.
Zda si clovek v keckach odrovna klouby?, mozna jo, mozna ne, nevim o zadne studii a zustava to v rovine teorie a inviduality a mam k tomu stejny pristup jako kdyz nekdo tvrdi, ze kdyz budes kourit, driv umres (a to ze si o tom jako nekurak myslim sve :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » pon dub 4, 2016 19:21

wawrik píše:Tisíce živočíšnych druhov vymierajú (a vymierali), pretože nie sú dobre prispôsobené životu v meniacich sa podmienkach.

To je prece soucast evoluce, ne? ;-) Jinak samozrejme, jde o ty menici se podminky a s tim nam prave pomaha nas mozek.

Physykus píše:Je fakt, že nám jednoznačně pomáhá tu přírodu přechytračit

Tohle je podle mne spatne hledisko. My jsme prece soucasti prirody a nas mozek taky. Nejde o prechytraceni, ale o posun dal. Nase nohy se vyvinuly pro behani po savahach, jak uz nekdo zminil. Kdyz chceme chodit po horach, tak bud muzeme pockat milion let, nez se evolucne prizpusobime a narostou nam kopytka nebo si vymyslet pouzitelne boty. Samozrejme to nebude hned dokonale, ale i tak je rychlost uplne nesrovnatelna.

Mimochodem, evoluce je i zkouseni slepych cesticek a nasledne vymirani. Napriklad tech, co zkouseji tenisky v horach :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod scinkk » pon dub 4, 2016 19:42

tak tak
muzeme pockat milion let, nez se evolucne prizpusobime a narostou nam kopytka

je pak otazka, zda jsou pro dvounozce kopytka jeste vyhoda :) a taky musi mit outdooraci hodne potomku a ziskat nad ostatnimi vyhodu v preziti :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod oodoow » pon dub 4, 2016 19:46

Physykus píše:No, doktor mi pověděl, jak se mi to krásně zlepšilo, že ještě měsíc a bude to spravený.

Jo, to je celkem častej případ, že se klenba spraví cvičením nebo chozením naboso, prostě se posílí. Oproti tomu podpůrná vložka jenom zafixuje daný stav a chodidlo dál ochabuje.

dudy píše:Nekurví ta nepřítomnost tlumení paty a konstrukce soustředěná na jiný způsob došlapu, u běžeckých bot, nějak nohy?

Nekurví nijak nohy, prostě patou netřískám do země, když jdu. Váhu přenáším postupně.

pickard píše:Mně osobně je to docela jedno. Na věc se dívám ryze užitkově. Pohorky jsou boty, které mi umožňují dělat věci, na které jinak nejsem fyziologicky stavěn - podobně jako brusle, lyžáky, lezečky nebo kopačky. Existují terény a aktivity, kam je nosím, protože jsou pro takové prostředí a činnosti vhodné.

Nevím, co dalšího užitečného by k tomu šlo říct.

Tohle přesně jsem napsal. Dobré shrnutí.

mike píše: Podminka je, ze mi poneses vetsinu veci, aby se srovnala vaha a abych mel sanci te neztratit z dohledu. Takze bych to videl na 25 - 30 kilo batoh u tebe a 6 - 8 u mne ;-)

A k čemu to bude? :-k Jako důkaz, že když někoho dostatečně zatížíš, tak se zrakví a rozbijou se mu botky? :D
Pěkně každý svůj batoh a bude-li pěkně, tak neboj, počkám na tebe.
Btw. Physykus psala, že má 60kg, fakt si myslíš, že potáhne 25-30kg batoh? :wink: Já teda ne, osobně nosím tak max 15kg a to ještě málokdy.

mike píše:A pul metru prasanu v sedle v asi 2800, ktere se normalne v teniskach prejit da, je tam ta pekna rakouska stezka.

Jaký je rozdíl mezi pohorkama a teniskama v půlmetru prašanu? Maximálně, že tenisky namoknou ale zase rychlejc uschnou, žádnej jinej tam nevidím. Teda kromě toho, že pohorky jsou mnohem těžší, takže to bude mnohem namáhavější tím projít.

wawrik píše:Ja si hlavne nejako nemyslím, že príroda a evolúcia sú nejakým etalónom dokonalosti. Tisíce živočíšnych druhov vymierajú (a vymierali), pretože nie sú dobre prispôsobené životu v meniacich sa podmienkach.
Jo, přesně tak, evoluce postupně nespěje k dokonalosti druhů. Nedávno jsem viděl zajímavou přednášku o zamrzlé evoluci, kde to dobře vysvětlují.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » pon dub 4, 2016 20:05

oodoow píše:A k čemu to bude? :-k Jako důkaz, že když někoho dostatečně zatížíš, tak se zrakví a rozbijou se mu botky? :D

Ne, presvedcis se, ze v realu je to horsi, nez si myslis podle fotek ;-) Porad bys vazil min, nez ja s 15 kilovym batohem.

oodoow píše:Pěkně každý svůj batoh a bude-li pěkně, tak neboj, počkám na tebe.

To by byl moc velky rozdil. Mne to pak nuti jit rychleji, nez je zdravo, a tim se odvarim. Ty bys pro zmenu prochladnul. Zazil jsem to jednou z opacne stranky a nic moc. Hodina chuze, pul hodiny cekani, fakt jsem tuhnul a neslo se mi dobre. Se mnou bys to nemel lepsi, spis horsi. Jsem chodec a ty bezec. Navic jsou nektere useky orientacne narocne a neni dobre se delit.

oodoow píše:Jaký je rozdíl mezi pohorkama a teniskama v půlmetru prašanu? Maximálně, že tenisky namoknou ale zase rychlejc uschnou, žádnej jinej tam nevidím.

Z tehle otazky mi prijde, zes to nikdy nezkousel ;-) K tomu pul metru prasanu samozrejme i mrzlo, v teniskach by to bylo o omrzliny. V pohorkach jsem byl v pohode a to i bez navleku, pretahl jsem pres ne kalhoty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Physykus » pon dub 4, 2016 21:44

Mimochodem, evoluce je i zkouseni slepych cesticek a nasledne vymirani. Napriklad tech, co zkouseji tenisky v horach :twisted:

Ok, tohle mě trochu dostalo :D :D :D jo, taky je to varianta, ale holt nezbývá, než v potom pokračovat a počkat, kdo z nás vymře dřív :D

Btw. Physykus psala, že má 60kg, fakt si myslíš, že potáhne 25-30kg batoh? :wink: Já teda ne, osobně nosím tak max 15kg a to ještě málokdy.

Hm, nepsala :D o to víc mě děsí, že máš ale pravdu, mam 60kg :D
Physykus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned dub 3, 2016 9:43

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » pon dub 4, 2016 21:48

Taky jsem si rikal, kde to vzal, a on je telepat ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod oodoow » pon dub 4, 2016 21:53

mike píše:Ne, presvedcis se, ze v realu je to horsi, nez si myslis podle fotek ;-) Porad bys vazil min, nez ja s 15 kilovym batohem.

No, já psal, že by to v pohodě v teniskách a ne v teniskách a 25kg batoh. Kolik vážíš ty, je tvoje věc, já tolik vážně vážit nechci. :twisted:


mike píše:To by byl moc velky rozdil. Mne to pak nuti jit rychleji, nez je zdravo, a tim se odvarim. Ty bys pro zmenu prochladnul.

Jakýpak rozdíl a prochladnutí, se tím tempem ani nezpotím, takže neprochladnu a vemu si víc oblečení a zabavím se, budu tě fotit. :D

oodoow píše:Z tehle otazky mi prijde, zes to nikdy nezkousel ;-) K tomu pul metru prasanu samozrejme i mrzlo, v teniskach by to bylo o omrzliny. V pohorkach jsem byl v pohode a to i bez navleku, pretahl jsem pres ne kalhoty.

Proč jako samozřejmě, že mrzlo? Klidně může být napadán prašan a nemrznout. Jinak samozřejmě, když je velká kosa, tak není moc dobrý mít dlouho namočený nohy, i když i tak se to dá zvládnout, dokud se hýbeš. Ale i tohle se dá pořešit. Už na Pražské stovce 2010, kdy bylo tak 20cm prašanu všude a bylo v noci -20C, šli všichni v teniskách a v pohodě přežili. Já si dal teplé merino ponožky a na to ještě sealskinz merino s membránou ponožky a v pohodě jsem to prošel v teniskách se suchou teplou nohou. Dokonce si pamatuju, že jsem pak jedny ponožky sundával, protože to bylo moc.

Physykus píše:Hm, nepsala o to víc mě děsí, že máš ale pravdu, mam 60kg

Aha, tak to sorry, jsem si to spletl s podobným vláknem na FB, co se tam teď rozjelo. No, tak hlavně, že jsem ti žádná kila nepřidal. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » pon dub 4, 2016 22:09

oodoow píše:Kolik vážíš ty, je tvoje věc, já tolik vážně vážit nechci.

Coz neznamena, ze za 10 - 15 let nebudes :twisted:

oodoow píše:Jakýpak rozdíl a prochladnutí, se tím tempem ani nezpotím, takže neprochladnu a vemu si víc oblečení a zabavím se, budu tě fotit. :D

Nepodcenuj studeny vitr z ledovcu, tam to nekdy na dlouhe pauzy fakt neni. No a prave ze se nezpotis, a tak se ani nerozehrejes.

oodoow píše:Proč jako samozřejmě, že mrzlo?

Protoze prasan je prasanem jen kdyz mrzne ;-) Jinak rychle tezkne. Tohle ale nema cenu moc resit, jestli si vazne myslis, ze byt v horach v cerstvem snehu v teniskach je v pohode, tak muzu jen pokrcit rameny a prat ti, aby te to nestalo moc prstu nebo neco horsiho. V civilizaci si toho muzes dovolit vic, v horach bys mel mit rezervu.

oodoow píše:No, tak hlavně, že jsem ti žádná kila nepřidal. :)

To uz bys byl mrtvy, takhle mas jen velke cerne minus :twisted: Priste musis aspon 5 kilo ubrat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod dudy » úte dub 5, 2016 5:47

oodoow píše:...Klidně může být napadán prašan a nemrznout....

:((
Mohl bys mi to, prosím, nějak osvětlit.

oodoow píše:... Jinak samozřejmě, když je velká kosa, tak není moc dobrý mít dlouho namočený nohy, i když i tak se to dá zvládnout, dokud se hýbeš. Ale i tohle se dá pořešit...

Hmm.
Mě omrzly nohy v pohorách a ani nebyla taková kosa.
Já o prsty nepřišel, kolega jo.

Jinak citace z Tebou postovaného článku na Nalehko:

"...Pokud nevyrážíte do sněhu, nebo nepotřebujete mačky, nechte pohorky doma!...
...červencový týdenní trek v High Sierra okolo Sonora Pass se zdál ideální příležitostí k otestování běžeckých bot...
...Teploty přes 20°C a všechno rychle tálo..."
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Quido » úte dub 5, 2016 7:09

taky vídám docela běžně v Tatrách, méně pak, ale přesto, v Alpách bratry Slovany v teniskách Prestige nebo v sandálech, a to i třeba na Roháčích, na Kriváni, atp., ale netroufl bych si tvrdit, že je to v pohodě... spíše bych řekl, že ten jejich AS má asi pěknou dřinu :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Mawenzi » úte dub 5, 2016 7:48

takze samozrejme lepsi, ze clovek co nemuze najit pasujici pohory ma radsi zustat doma za peci, ze jo...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod oodoow » úte dub 5, 2016 7:49

@mike: Kudy ten okruh vede? Můžeš sem dát gpx záznam anebo popis? Jestli je to jenom 100km daleko, tak bych se tam někdy příležitostně vydal, ještě jsem tam ještě nebyl a nějaká Itálie je v plánu.

dudy píše:Mohl bys mi to, prosím, nějak osvětlit.

Jasně, prostě nasněží a pak se udělá hezky a nemrzne, co je na tom? Krom toho, tady jsem bral mrznutí v kontextu omrzlin, když je pár stupňů pod nulou, tak omrzliny moc nehrozí, zvlášť při pohybu.

dudy píše:Mě omrzly nohy v pohorách a ani nebyla taková kosa.

A kolik bylo? V pohorkách je nevýhoda, že při chůzi se neprokrvuje noha tolik, jako v teniskách, protože se tolik nehýbe. Proto mají třeba eskymácký mukluky měkkou podrážku, aby noha pracovala a zahřívala se, když se v nich jde.
Taky záleží, jak to kdo snáší, už jsem zažil případ, že někdo musel na pochodu skončit, protože v promáčených teniskách ve sněhu necítil prsty, ale to byl člověk, co s tím má problémy.

S tou citací souhlasím, však jsem to psal, ne? Jednodenní nonstop záležitosti mi ale nedělají problém ani ve sněhu. Je snad jasný, že když jsou teploty těžce pod nulou a jde se někam na týden do vysokých hor mimo civilizaci se hrabat ve sněhu, tak je to v teniskách je nesmysl. Stejně tak, když musíš mít mačky nebo sněžnice. Já tu fakt nezastávám názor, že se dá jít všude v teniskách, jen prostě, že pod hranicí ledu a sněhu je to aspoň pro mě mnohem praktičtější obuv.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Quido » úte dub 5, 2016 8:32

tak moment - že je teniska lehčí a měkčí, tak to bych bral, ale v čem je na horách teniska praktičtější, než pohorka...?
:roll:
tenisky jsou především na běhání a vše s tím spojené, teniska má v češtině přenesený název od tenisu - sportu, u kterého se hodně běhá; anglicky se pak originálně sportovní obuv, rovna české tenisce, nazývá trainers (GB), nebo sneakers (Am), což už tenis ani běh jednoznačně neurčuje, spíše tu lehkost, možná měkkost... tak nebo tak, je to lehká obuv určena na rychlý pohyb s tím že je lehká a měkká, což téměř opačná vlastnost k pohorce, která má být tvrdá / tvrdší a především robustní, tím pádem odolná...
:-k
takže jak?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod pickard » úte dub 5, 2016 8:58

Pro mě je teniska v horách praktičtější v některých konkrétních případech. Když je sucho a jde se spíš po pěšinkách nebo velkých šutrech, ocením lehkost, přesnost a obratnost takové boty. Například do Krkonoš, když je hezky, bych šel většinou v teniskách. Nebo třeba za hezkýho letního dne hřeben Malý Fatry. Prostě budu rychlejší, obratnější a nepotáhnu na nohách tolik hmotnosti. Dojdu rychleji a dál.
To vše pro mě samozřejmě končí ve výrazným mokru, výrazný zimě, sněhu, suťoviskách a podobně. Stejně tak si tenisky nevemu, když jdu na několik dní a vím, že může bejt odporně.

Myslím, ale, že je to velmi individuální a že se to v průběhu času u lidí může měnit. Já jsem dřív chodil ve pohorkách typu Meindl Island všude od Krkonoš po ledovcový kopce... a dneska Islandy skoro nevytáhnu, protože na vyšší kopce mám tvrdší boty a na nižší za hezkýho počasí používám tenisky.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Simi » úte dub 5, 2016 9:12

Já to mám celkem jasně rozdělený. Pokud můžu, tak na "letní" hory chodím v teniskách, ale za rozumných podmínek - tj. neledovcové hory, ne rozmáčený terén, slušná předpověď. V teniskách chodím nástupy pod kopce třeba v severních vápencových Alpách, Dolomitech, Bergelu, Tatrách apod.
Jakmile očekávám sníh, bahno, dlouhé úseky v nestabilní suti bez cest atd, tak neváhám a beru pohory. Přiznám se, že byť jen jednodenní výlet v teniskách ve sněhu bych teda nešel.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Quido » úte dub 5, 2016 9:51

aha, ja to mam opacne, postupem casu mi stale vice vyhovuje tvrdsi bota, a to i u nizkych trekovek (nechci zamerne psat tenisek), nesnasim, kdyz citim kdejaky sutr i na bezne ceste, natoz na horach, to jestli vysoke ci nitzke pak u mne urcuje celkovy charakter, delka, narocnost trasy a pocasi...
Naposledy upravil Quido dne stř dub 6, 2016 7:44, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod shoe » úte dub 5, 2016 22:55

dudy píše:Mohl bych ještě poprosit, někoho, kdo chodí treky v běžeckých botách, jestli by mi mohl vysvětlit, popř. vyvrátit jednu mou domněnku?
Já když kvačím, tak došlapuju na patu a když běžím (třeba na tramvaj, neb běžec vskutku nejsem), tak došlapuju na špičku a, co sem koukal, většina těch minimalistickejch běhobot má pod patou minimální tlumení, zatím co moje trekové tenisky jsou dělané s důrazem právě na tohle odpružení.
Nekurví ta nepřítomnost tlumení paty a konstrukce soustředěná na jiný způsob došlapu, u běžeckých bot, nějak nohy?
Jednou jsem šel v takovejch pučenejch běhacích šlupičkách (tuším, že Salomon) asi třicet kiláků a pálily mě paty.
Díky za odpověď.



Právě proto jsem došel k Salomon SpeedCross 3, které mají tlumenou patu. Výhoda kecek je, že chodíš více přes špičku, tak chodilo dokáže více tlumit energii a méně i trpí kolena.

Se zmíněním Petrem Kosekem z nalehko jsem udělal experiment na Korsické GR11 - šel jsem ji v New Balance Minimus m10 - jedna bota váží cca 180 gramů (http://birthdayshoes.com/review-new-bal ... trail-road). A šlo to.... a ze začátku i opravdu dobře. Problém ale nastane (a to platí i u pohor), pokud si člověk vezme botu (či styl bot), na kterou není zvyklý při mimořádné zátěži.... Tak jako na pohory si musí noha zvykat roky či tisícovky kilometrů... tak obdobně to je i s lehkou botou.


Na Minimus jsem do terénu na GR11 nebyl ještě zvyklý = opravdu z mé zkušenosti je potřeba postupovat pomalu...a nesnažit se z tvrdších nižších bot hned skočit na UL. Na GR11 to bylo první tři dny super, pak mne čtvrtý den začalo dost pálit chodidlo na špičce....a následně jsem si pátý den rovnou natáhl achilovku - to vše, jelikož jsem chodil o poznání více přes špičku...a nebyl jsem na to zvyklý.

Nicméně právě na Korsice jsem našel pro mne vhodnou botu - zmíněné Salomony...od té doby už nenosím na treky jiné - celkem již mam čtvrté, z toho jsou jedny s GTX. V GTX verzi jsem neměl absolutně žádný problém ani 2 dny ve sněhu cca 30 cm... Nebyl problém ani s chladem - prostě jsem si vzdal dovnitř místo jedné ponožky rovnou dvoje. Trakci mají do sněhu také dobrou...


Chtěl jsem tedy tím říci, že jsou prostě rozdílné styly...a nejde si jen tak vyzkoušet nějaký styl..a hned hodnotit... Chce to ten styl trénovat - ať to jsou kecky či pohory.

Mne se na keckách líbí to, že mám lehčí nohy = jsem méně unavený (na nohách se váha počítá asi 8x více než v batohu.... Takže pokud si mám zvolit na nohách kecky o celkové váze 650 gramů vs. 1250 gramů či i více pro pohory? Jasně volím právě lehčí kecky s dobrou trakcí).

Mohu říci, že se ženou končíme denní trek často ne z únavy, ale protože prostě už bude tma...a je potřeba si najít místo na spaní. S pohorama budu na treku o dost unavenější = méně si hory užiji... A pokud je člověk unavený, tak samozřejmě roste riziko špatného úsudku...a i úrazu.
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » úte dub 5, 2016 23:10

shoe píše:na nohách se váha počítá asi 8x více než v batohu....

Uz 8x? :shock: Posledne to bylo 6x... Tohle se sice povida, ale ja tomu neverim. Na sneznicich mam na nohach pohorky, ktere maji 2 kila (promocene 2.3) a sneznice, ktere maji dalsi dve kila. Takze 4 krat 6 je 24 kilo nebo dokonce podle tebe 32. Obcas nosim z obchodu batoh, co ma 20 - 22 kilo a je to podstatne vetsi namaha, zvlast do kopce/schodu. S tim bych rozdhodne po kopcich chodit nechtel.

Vaha na nohach je samozrejme znat, ale neverim, ze je to tak moc. Kdybys napsal dvakrat, tak jeste mozna.

shoe píše:Mohu říci, že se ženou končíme denní trek často ne z únavy, ale protože prostě už bude tma...a je potřeba si najít místo na spaní. S pohorama budu na treku o dost unavenější = méně si hory užiji...

Jak sam pises, jde o zvyk. Jelikoz chodim v pohorach cely rok, nevim o nich a v horach mne nijak (znatelne) nenamahaji. Co mne namaha je batoh. A opet, par kilo na batohu je od jiste vahy poznat mnohem vic, nez treba macky na nohach, ktere maji kilo.

Takze bych prosil tuhle poveru nejak podlozit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod oodoow » stř dub 6, 2016 0:12

Jaká zas pověra? :roll: Však se to tu už řešilo dávno, že se na to dělaly studie, z kterých vyšlo, že to je prostě náročnější na spotřebu energie chodit v těžších botech.

Pověra je spíš, že si myslíš že tě to nenamáhá, protože sis na to prostě už zvyknul a přizpůsobil tomu své výkony. Stejně tak sis zvyknul i na svou větší váhu, ale je celkem jasné, že kdybys měl najednou třeba o 15kg tak se ti jde lépe. :wink:
Jinak myslím, že ten násobek byl kolem šesti, to můžu zítra klidně najít tu studii, asi to nebude problém.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod shoe » stř dub 6, 2016 0:51

Ahoj Mike:-)

Ono bude dost záležet na vlastní váze chodce - ty budeš asi velkej chlap, tak to u Tebe samozřejmě bude znát méně. Omlouvá se za číslo osm...dohledat jsem, že to je 4,7 - 6,4.

Pro pohyb obuvi budeš muset principiálně vyvinout více síly (=spotřeby energie) než na batoh, jelikož batoh se při chůzi jen lehce pohupuje (tzn. energii dáváš hlavně do pohybu vpřed). Kdežto u boty dáváš i velké množství energie pro pohyb boty ze země vzhůru.


Uvádím zdroje, které jsem našel nyní (bohužel se mi nepodařilo dohledat spotřebu energie na váhu v batohu).

How Stuff Works - Adventure: Does one pound off your feet really equal five pounds off your back?
http://adventure.howstuffworks.com/outd ... f-back.htm

Several other studies reached similar conclusions. The consensus was that carrying an amount of weight on the feet required between 4.7 and 6.4 times as much energy as carrying that same weight on one's back [source: Johanssen].



The Textile Instutute (2013): Handbook of Footwear Design and Manufacture
https://books.google.cz/books?id=T2VEAg ... ht&f=false


US Army Research Institute of Environmental Medicine (1984): Loads carried by soldiers: Historical, Physiological, Biomechanical and Medical Aspecsts
http://dtic.mil/cgi-bin/GetTRDoc?AD=ADA212050

Strana 22, horní část (pdf strana 35)

Additing load to the foot in the form of dead weight or as an increase in the weight of the footwear results in the same relative change in energy expenditure: for each 0,1 kg added to the foot the increase in energy expenditure is 0,7 to 1 %. this emphasizes than footwear should be as light as possible consistent with durability requirements.



Více statistik je i v článku na Backpackeru:
http://www.backpacker.com/skills/beginn ... ould-know/

Dole pod článkem jsou i odkazy na zdroje.

+ např. při testech sněžnic v Energy Cost of Walking in FourTypes of Snowshoes, ARMY RESEARCH LABORATORY, 1996 (http://www.dtic.mil/cgi-bin/GetTRDoc?AD=ADA318339) došli k závěru, že 1 kg váhy sněžnice zvedne spotřebu energie o 10 % (na konci strany 29).

Každopádně nechci slovíčkařit - myslím to dobře:-)

Edit: @Mike: K té váze batohu je v http://dtic.mil/cgi-bin/GetTRDoc?AD=ADA212050 i graf:D Pdf strana 32, samozřejmě to je zprůměrované...a testy byly na vojácích:) Dá se předpokládat, že na běžné (netrénované) populaci bude negativní nárůst vlivu váhy na výkon vyšší.
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

PředchozíDalší

Zpět na Boty