Jsou pevné trekové boty nezbytné?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » stř dub 6, 2016 1:22

Skvele, diky za odkazy, zitra si to proctu. Z letmeho pohledu mi tedy vychazi standardni faktor 5. Ani to se mi nezda, ale rad si prectu, jak k tomu dosli.

Ono by to taky mohlo souviset s tim, ze vaha batohu pocitove nestoupa linearne. O tom uz jsme se tu taky bavili a celkem se shodli na tom, ze vetsina lidi ma nekde hranici, do ktere batoh moc nevadi, ale nad ni zacne zacne byt i maly narust vahy znat. Proto se mi nezda, ze by pripnuti sneznic (2 kila) bylo podobne, jako kdyby mi nekdo prihodil 10 - 12 kilo do batohu. To by se najednou z normalnich 8 - 10 stalo 20 a to uz mne slusne uzemni, sneznice ne.

oodoow píše: Však se to tu už řešilo dávno, že se na to dělaly studie, z kterých vyšlo, že to je prostě náročnější na spotřebu energie chodit v těžších botech.

Resilo, ale nedoresilo. Narocnejsi to urcite je, ale jde mi o ten faktor.

oodoow píše:Pověra je spíš, že si myslíš že tě to nenamáhá, protože sis na to prostě už zvyknul a přizpůsobil tomu své výkony.

No samozrejme. Myslel jsem tim, ze mne to nenamaha vic, nez jsem zvykly. Kdybych chodil u nas v nizkych botach a na hory si vzal tezke pohory, tak by se mi slo o to hur.

oodoow píše: Stejně tak sis zvyknul i na svou větší váhu, ale je celkem jasné, že kdybys měl najednou třeba o 15kg tak se ti jde lépe.

Jiste, lepe a rychleji. Nezvyknul jsem si, zpomalil jsem. Neni to az takove, jako kdybych to tahnul na zadech, ale fyziku neoblafnes a tu vahu tam vytahnout musim. Z cehoz plyne, ze se toho potrebuju zbavit :evil:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » stř dub 6, 2016 2:53

oodoow píše:@mike: Kudy ten okruh vede? Můžeš sem dát gpx záznam anebo popis? Jestli je to jenom 100km daleko, tak bych se tam někdy příležitostně vydal, ještě jsem tam ještě nebyl a nějaká Itálie je v plánu.

GPX bych musel dat dohromady po castech, nikdy jsem nesel cely okruh najednou. Vzdycky byly nejake odbocky na vrcholy, cast trasy jinudy... Co koukam, tak by se to veslo dokonce do 90 km s prevysenim asi 7 km nahoru a to same dolu. Cisla vypadaji jednoduse, ale je to vysokohorska tura. Jde se pres 5 sedel 3100 - 3400 m, jedna ferata/retezy a celkova obtiznost je aspon F+, ale spis PD-. Macky, cepin a zkusenosti jsou nutne. Ledovce jsou celkem jednoduche, ale trhliny tam jsou. Neprijemna jsou sedla, nejmin to, ze ktereho vedou retezy, jelikoz se leze po skalach, ostatni je celkem strma sut, v lepsim pripade snih, nekdy led. Celkove to vychazi minimalne na 6 dni, tri noci na bivaku, jedna na chate a jedna venku. Nektere etapy jsou kratsi, ale spojit se nedaji, protoze by to znamenalo jit na ledovec odpoledne a to neni dobry napad, aspon v lete. Neni to zadna trekova trasa, je to vysokohorska divocina a vetsinou tam neni signal. Orientace je obcas celkem narocna a nejvic v casti, kde obvykle byva mlha. Z toho mi vychazi, ze te tam samotneho neposlu, jelikoz te nechci mit na svedomi.

Taky jde o pocasi a snehove podminky. Trefit pocasi neni jednoduche, povedlo se mi to vloni, 8 dni azura, ale taky jsem zazil, ze mne ve 4 z tech 5 sedel chytla bourka a jeden bivak jsem stihnul tesne pred slusnym krupobitim. Jezdim tam zacatkem cervence, ale letos uvazuju uz o cervnu, kvuli snehu. Vloni byl misto jednoho ledovcoveho vysvihu vodopad a musel jsem to slozite obchazet...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 6, 2016 7:25

takze to, ze me z alter co sou skoro minimalisticky boli hrozne koleno to spatny se da castym chozenim zvyknout na to, ze aspon jednodenky by byly OK bez zvyseny bolestivosti?

(zatim se nad cca 10/15km fakt v nich necitim, protoze koleno boli vic,jak v tezsich tvrdych prabosech, coz je fakt co rict)...

jinak ja bych si rada zas po letech zvykla na tvrdsi boty abych v nich zvladla treba tyden, ale zatim su rada za 2dny male kilometraze:(
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod oodoow » stř dub 6, 2016 8:14

Super, studie za mě našel někdo jiný. Ten faktor bude asi 5.6 v průměru, ale závisí to na dost věcech může to být míň i víc.
Ještě je zajímavá studie The energy costs of walking and running in shoes and boots.
Zkoumali různé rychlosti a trénované i netrénované jedince. Dopadlo to podle předpokladu, u menší rychlosti jsou menší rozdíly. Zajímavé ale je, že nejde jenom o váhu. Tvrdé boty znemožňují také efektivní biomechaniku chůze, takže i kdyby pohorky vážily stejně jako tenisky, stejně v nich bude chůze namáhavější. Je to celkem krátké, takže se to dá rychle proletět.
Z toho všeho pro mě vyplývá, že budu chodit v teniskách všude, kde je to ještě možné.
@mike: Haha, takže bys chtěl abych si vzal 25-30kg batoh a chodil po ledovci v teniskách s mačkama a cepínem a lezl s tím ještě po skále a sjížděl po strmé suti, ačkoli jsem psal, že když jsou potřeba mačky, tak to na tenisky není? :D very funny
Takže to je úplně bezpředmětné, jestli se na ta místa bez sněhu, kde se údajně nedá projít v teniskách dá dostat jenom s cepínem a mačkama.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod wawrik » stř dub 6, 2016 8:36

oodoow píše:Zajímavé ale je, že nejde jenom o váhu. Tvrdé boty znemožňují také efektivní biomechaniku chůze, takže i kdyby pohorky vážily stejně jako tenisky, stejně v nich bude chůze namáhavější.
Jo, to som si všimol aj ja, v podmienkach, kde sa to dalo dobre porovnávať (spomínam napríklad tu, podotýkam, že tie B/C Cuby sú dokonca o máličko ľahšie, ako béčka, s ktorými som to porovnával). Myslím, že tieto veci okolo neefektívneho míňania energie my komáre vnímame viac, ako ťažkí ľudia, ktorí majú energie na rozdávanie.

oodoow píše:@mike: Haha, takže bys chtěl abych si vzal 25-30kg batoh a chodil po ledovci v teniskách s mačkama a cepínem a lezl s tím ještě po skále a sjížděl po strmé suti, ačkoli jsem psal, že když jsou potřeba mačky, tak to na tenisky není? :D very funny
Asi si v zápale boja zabudol, s kým debatuješ :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Quido » stř dub 6, 2016 9:10

wawrik píše: Myslím, že tieto veci okolo neefektívneho míňania energie my komáre vnímame viac, ako ťažkí ľudia, ktorí majú energie na rozdávanie.



tak tuto souvislost nechápu - jak to myslíš...? :roll:
...že těžší lidé (větší, tlustší atp.) mají více energie, než někdo menší, šlachovitý ?
to bych tedy neřekl
:-k
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Quido » stř dub 6, 2016 9:21

že je teniska energeticky výhodná, na to snad ani nemusím mít žádné studie, to je nabíledni...
:wink:
ale přece pohora není tvrdá proto, aby se ti v ní hůře šlo - je to konstrukční kompromis boty, která slouží k tomu, abys necítil každý kamínek či kořen, když jdeš necestou, aby tě chránila proti poranění nohy (ze všech stran) a aby něco vydržela...
...takže když povalíš nalehko v teniskách např. na Kriváň a zpátky, ok, jednak je tam celkem slušná cesta a ten závěr taky není strašný, no a v případě, že bota nevydrží, že se někde rozsekne nebo podře, či co, tak na další den vezmu jinou - ale něco jiného je jít týden v kuse nějaký trek mimo civilizaci, lesem, bahnem, po sutích a splazech atd., kdy bota musí vydržet všechno a kdy nemám možnost výměny
:roll:
takže opravdu je třeba rozlišovat, jak už jem psal, kam jdu...
to je jako bych vedle stavěl Ferrari a Hummera a říkal, co je lepší :rolleyes:

a toto je myslím zcela relevantní závěr:
Physykus píše:Každopádně pro všechny: OK, NA SUTĚ, OSTRÉ KAMENY, SNÍH, PROSTĚ FAKT DO TĚŽKÝCH PODMÍNEK JSOU POHORY K NEZAPLACENÍ ještě k tomu s těžkým báglem

V pořádku, já to chápu, už mi to nemusíte opakovat. Chtěla jsem vědět, jestli se najdou i tací, kteří na pohory kašlou v lepších podmínkách a ano, našli se, takže děkuji za rady a názory, ještě si to všechno několikrát projdu, zvážím, co potřebuju, a myslím, že vyřešeno :)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod oodoow » stř dub 6, 2016 12:57

Šance, že se ti teniska rozpadne je malá. I tak se vyplatí si vzít další pár do batohu než jít v pohorkách.

Ještě je rozdíl v tom, že čím jde člověk pomaleji, tím je výhoda lehkých bot menší, takže pokud se někdo plouží, nemusí ho ty pohorky o tolik více vyčerpávat a když se zastaví úplně, tak pak tam už rozdíl není žádný. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod matobng » stř dub 6, 2016 13:10

...no pridam moju trosku do diskusie, ked idem na turistiku, volim jednoznacne tvrdu nadclenkovu topanku, momentalne G Pinnacle. Ale ak idem behat volim Inov8 trailove tenisky. Co je ale lepsie?
Pre mna jednoznacne Pinnacle, ale v tych sa behat neda, pri teniskach skutocne clovek musi davat pozor pri doslape a stoji to viac usila, teda najma na skalnatych povrchoch. Inak za mna osobne, ak prejdem 20km v tazkych topankach alebo ich prejdem v lahkych teniskach je unava takmer rovnaka.

V poslednych par rokoch vidavam v horach aj barefootistov v minimalistickych kozkach. Nezatracujem ich a dokonca by som si to chcel aj vyskusat, ale urcite nie je dobry napad prejst s C topanok na barefoot, a urcite by som na daky VHT teren nesiel v nicom podobnom ani v lete v nadhernom pocasi.

Takze pre mna su pevne trekove topanky urcite nevyhnutne do vyssich poloh a VHT, kdezto dole na lahsi teren sa da chodit aj naboso... ono zase problem ani tak nie je do kopca, ale s kopca zacina ta prava sranda pre vsakovakych sandalistov, ktorych obcas vidim :)
matobng
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: úte lis 18, 2014 19:21

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Quido » stř dub 6, 2016 13:41

oodoow píše:Šance, že se ti teniska rozpadne je malá. I tak se vyplatí si vzít další pár do batohu než jít v pohorkách.


myslím, že stačí neopatrný sek do skály, anebo ti zůstane na dně blatolouže (ona se vyšší bota hlavně hůře zouvá, než nízká) ... :t:t
tak to teda nevím... abych si bral dvoje boty - a určitě nemám dvojo adekvátních tenisek :mrgreen:

oodoow píše:Ještě je rozdíl v tom, že čím jde člověk pomaleji, tím je výhoda lehkých bot menší, takže pokud se někdo plouží, nemusí ho ty pohorky o tolik více vyčerpávat a když se zastaví úplně, tak pak tam už rozdíl není žádný. :)

hm, tak to je možné - stejně dost fotím, takže zastávky mám opravdu často :smt001
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod S4TYR » stř dub 6, 2016 15:17

matobng píše:..Pre mna jednoznacne Pinnacle..

Asi jsi mel stesti na dobrou radu. Ja jsem si vyhlidl PINNACLE GTX® od Garmontu hned jak prisly, ale dosluhovaly mi jeste tri roky stare Altaje, tak jsem to nechal byt. Rok na to jsem si cely stastny PINNACLE GTX® poridil a po tydnu reklamoval - 1. odlepujici se podrazku (nasledovala vymena); 2. odlepujici se podrazka + parani svu; 3x vraceni penez a rekl jsem si dost!

Prestavam teto debate fakt rozumet. :)
Chodit bez pohorek je ve vyssich horach o drzku. Je ale na kazdem, aby posoudil sve moznosti. V teniskach bych osobne turu fakt nevidel jako ideal. Uz jen vecerni/nocni pochody jsou samy o sobe narocne a to i s pohorkama.
Toto je asi jinak u tech typu lidi, co honi adrenalin kde se da.
Chodim po horach v pohorkach a nosim si s sebou sandaly na asfalt, popr. lehky teren a kolem bivaku. Jinak mi bezne staci nizke trekovky.
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » stř dub 6, 2016 15:46

oodoow píše:@mike: Haha, takže bys chtěl abych si vzal 25-30kg batoh a chodil po ledovci v teniskách s mačkama a cepínem a lezl s tím ještě po skále a sjížděl po strmé suti, ačkoli jsem psal, že když jsou potřeba mačky, tak to na tenisky není? :D very funny

Tos psal az pozdeji. Nabidka byla v reakci na No, já chodím všude v teniskách. Dokonce i ty "strašidelný" Mikovy obrázky z Itálie by šly v pohodě projít a to s větší jistotou a citem pro terén. Obrazek nejhorsiho useku jsi tam mel, tenhle. Z fotky bohuzel neni videt sklon svahu, to neumim vyfotit, ale mas tam legendu. Kdyz si fotku zvetsis, uvidis nahore ve snehu me stopy. Sel jsem to v mackach, celem ke svahu a cepin zarazel nad sebe jako kotvu. Jelikoz jsem to pres sve predsevzeti mezitim prosel potreti, zkusim najit nejakou lepsi fotku z te posledni akce.

Ze se jde pres dva ledovce jsem taky psal, ty by se v nouzi daly i v nesmekach, cepin je na ledovcich samozrejmost. Skalni usek je v pohode, ten bych dal v teniskach za sucha i ja (kdyz napadl cerstvy snih, mel jsem toho plne kopyta i v pohorkach). Nejhorsi jsou opravdu ta sutova sedla, chodim je castecne v mackach. Jak snih postupne ubyva, tak bude mozna potreba nektera casem slanovat. Naopak, kdyz tam jeden rok nasnezilo v kvetnu a v cervenci bylo mozna o 2 m snehu vic, tak se slo uplne nejlip. Kazdopadne, fotku toho nejhorsiho jsi mel k dispozici predem a tvrdil jsi, ze by to slo projit v pohode, tak co si stezujes? ;-)

oodoow píše:Takže to je úplně bezpředmětné, jestli se na ta místa bez sněhu, kde se údajně nedá projít v teniskách dá dostat jenom s cepínem a mačkama.

No, zrovna na to sedlo vyse by se dalo dojit odjinud bez snehu, ale macky a cepin jsou nejvic potreba prave tam :) A to i na vystup, druha strana je min strma (tak 30 stupnu), ale sut je tam jemna, mokra a ujizdi. Lepsi je jit v mackach i tam.

oodoow píše:Ještě je rozdíl v tom, že čím jde člověk pomaleji, tím je výhoda lehkých bot menší, takže pokud se někdo plouží, nemusí ho ty pohorky o tolik více vyčerpávat...

Jo, to dava smysl. Pro jakou rychlost je teda ten faktor 6? Horizontalni i vertikalni ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » stř dub 6, 2016 17:10

Lepsi fotku jsem nenasel, bylo zase hnusne a pri sestupu jsem mel jine starosti, nez fotit. Nasel jsem ale fotku z dalky, kde je priblizne videt realny sklon svahu. Na fotce jsem zmeril 45 stupnu, ve skutecnosti to bude o neco min, spis ke 40. Vyskovy rozdil mezi sipkami je asi 100 - 150 metru. Foceno uz z lepsiho terenu, idealniho na tenisky ;-)
collosa.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod fps » stř dub 6, 2016 17:53

shoe píše:Mohu říci, že se ženou končíme denní trek často ne z únavy, ale protože prostě už bude tma...a je potřeba si najít místo na spaní.

cca 30 let co jezdím do přírody na těžko v pohorkách tak vždy končím "protože prostě už bude tma...a je potřeba si najít místo na spaní"

shoe píše:Pro pohyb obuvi budeš muset principiálně vyvinout více síly (=spotřeby energie) než na batoh, jelikož batoh se při chůzi jen lehce pohupuje (tzn. energii dáváš hlavně do pohybu vpřed). Kdežto u boty dáváš i velké množství energie pro pohyb boty ze země vzhůru.

ale když jdeš z kopce, tak tě těžší pohorky napomáhají svojí vahou ušetřit energii

oodoow píše:Ještě je rozdíl v tom, že čím jde člověk pomaleji, tím je výhoda lehkých bot menší, takže pokud se někdo plouží, nemusí ho ty pohorky o tolik více vyčerpávat a když se zastaví úplně, tak pak tam už rozdíl není žádný. :)

tohle je dobrá připomínka, já třeba chodím do přírody abych si ji užil, a odpočinul si od civilizace, nejsem žádný závodní chrt či sportovec abych se v přírodě někam honil

S4TYR píše:Chodit bez pohorek je ve vyssich horach o drzku. Je ale na kazdem, aby posoudil sve moznosti. V teniskach bych osobne turu fakt nevidel jako ideal. Uz jen vecerni/nocni pochody jsou samy o sobe narocne a to i s pohorkama.
Toto je asi jinak u tech typu lidi, co honi adrenalin kde se da.

+1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » stř dub 6, 2016 18:13

fps píše:cca 30 let co jezdím do přírody na těžko v pohorkách tak vždy končím "protože prostě už bude tma...a je potřeba si najít místo na spaní"

Netroufl bych si rict vzdy, ale vetsinou to taky tak je. Plus docela velke procento akci, kdy koncim az za tmy. Treba proto, ze chci dojit nekam, kde je misto na spani ;-)

fps píše:ale když jdeš z kopce, tak tě těžší pohorky napomáhají svojí vahou ušetřit energii

To asi ne. Nohy zvedas tak jako tak a naopak musi svaly brzdit vetsi setrvacnost.

fps píše:tohle je dobrá připomínka, já třeba chodím do přírody abych si ji užil, a odpočinul si od civilizace, nejsem žádný závodní chrt či sportovec abych se v přírodě někam honil

Mozna je to jeste trochu vic, kdyz se clovek nikam nezene a ma nachozeno, tak prejde do setriciho rezimu, kdy nedela zbytecne pohyby. U mne je dost velky rozdil, kdyz jdu svym optimalnim tempem (ktere se lisi podle aktualniho stavu) nebo jen o trochu rychleji, narust unavy je dost drasticky. Proto musim trvat na tom, ze mi oodoow ponese batoh :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » stř dub 6, 2016 18:19

Quido píše:...že těžší lidé (větší, tlustší atp.) mají více energie, než někdo menší, šlachovitý ?
to bych tedy neřekl
:-k

Syty hladovemu neveri ;-) Tezsi lidi sice maji vic energie, ale vetsinu ji spotrebuji na udrzeni zivotnich funkci a na uvedeni sve hmoty do pohybu. Takze prebytecne energie maji spis min, jestli vubec nejakou ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod S4TYR » stř dub 6, 2016 18:40

mike píše:
fps píše:ale když jdeš z kopce, tak tě těžší pohorky napomáhají svojí vahou ušetřit energii

To asi ne. Nohy zvedas tak jako tak a naopak musi svaly brzdit vetsi setrvacnost.

Pochod z kopce je mnohem narocnejsi (fyzicky i psychicky), protoze krom zbrzdovani veskere nesene hmoty musis natahovat svaly. Jinymi slovy - do kopce se unavis mnohem mene, nez kdyby sis to sinul z kopce dolu. :)
mike píše:..narust unavy je dost drasticky. Proto musim trvat na tom, ze mi oodoow ponese batoh :twisted:

Nebylo by v techto pripadech lepsi chodit ve dvou a vahu rozdelit mezi dva lidi? :D jinak nosice bych taky bral..
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod oodoow » stř dub 6, 2016 18:42

mike píše:Tos psal az pozdeji.

Nepsal, psal jsem to hned ve svým prvním příspěvku v tomhle vláknu, že když nestačí nesmeky a jsou potřeba mačky, tak se bohužel musí vzít pohorky, zkus to přečíst ještě jednou. :wink:
Fotka vypadá v pohodě, proto jsem napsal, že by to šlo. Jestli jsi mě tím úhlem mystifikoval a je to ve skutečnosti horší a jsou tam potřeba mačky, pak platí to, co jsem psal výše a co si máš přečíst ještě jednou. Jak se jmenuje to sedlo? :)

wawrik píše:Asi si v zápale boja zabudol, s kým debatuješ

Njn, moje chyba, jsem očekával seriózní debatu a když už to ne, tak aspoň, že mi řekne kde ten úsek je, ale zatím tu jenom mlží a chce abych mu nosil jeho věci. :D

mike píše:Pro jakou rychlost je teda ten faktor 6? Horizontalni i vertikalni ;-)
Přečti si tu studii, z toho, co jsem pochytil, mi vychází, že to je průměr všech rychlostí co měřili, takže asi 8km/h. Všechno je to na běhacím páse, takže jde o rovinku. Předpokládám, že vertikálně bude rozdíl větší.

fps píše:ale když jdeš z kopce, tak tě těžší pohorky napomáhají svojí vahou ušetřit energii

Myslím, že takhle to úplně nefunguje a že toto je spíš pověra, jak říká Mike.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Quido » stř dub 6, 2016 18:53

mike píše:Syty hladovemu neveri ;-) Tezsi lidi sice maji vic energie, ale vetsinu ji spotrebuji na udrzeni zivotnich funkci a na uvedeni sve hmoty do pohybu. Takze prebytecne energie maji spis min, jestli vubec nejakou ;-)


no prave, presne tak jsem to myslel, rozhodne nemame na rozdavani [-X

a v obchode mame nektere veci drazsi :-k

tech.: puvodni vyznam vlakna se jiz ztraci v dadaistickem souboji mike x oodoow
:ú
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod oodoow » stř dub 6, 2016 19:10

Jj, já už končím, už mě to neba. Další flame, až se zas někdo na něco podobnýho zeptá. :)
Ale myslím, že to bylo i poučný, já třeba nevěděl, že se celkem dost energie ztrácí i kvůli tomu, že pohorky neumožňují přirozenou biomechaniku chůze. To je pro mě novinka.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » stř dub 6, 2016 19:16

oodoow píše:Jestli jsi mě tím úhlem mystifikoval a je to ve skutečnosti horší a jsou tam potřeba mačky, pak platí to, co jsem psal výše a co si máš přečíst ještě jednou. Jak se jmenuje to sedlo? :)

Jak mystifikoval? Primo v prispevku mas hned nad fotkou napsano Svah ma ke 40 stupnum, misty mozna i vic. Mel jsem snad predpokladat, ze neumis cist? ;-)

BTW, jestli nekdo vi, jak takovou fotku udelat, aby byl videt skutecny sklon svahu, tak bych se to velmi rad naucil.

Sedlo se jmenuje Colle della Losa, tady mas kus mapy:
collosamap.jpg

Usek je od bivaku Carpano po bivak Ivrea. K bivaku Carpano se prijde ze severu pres ledovec, ale da se tam dojit i bez snehu od chaty Pontese z jihu, k prehrade pod ni se da dojet autem. Takze by se dal udelat prechod Rif.Pontese - Bivacco Carpano - Colle della Losa - Bivacco Ivrea a z nej by se dalo sestoupit zpatky do udoli (Noasca). Myslim, ze nalehko by se to dalo zvladnout i za den. Takhle to ale nikdo (krome mne ;-)) nechodi, z chaty Pontese k bivaku Ivrea se chodi po Alta Via del Canavese pres Colle del Becchi, ktere je nizsi a je tam lepsi stezka (resp. aspon nejaka). Tady mas mapu Seznamu (kupodivu lepsi, nez Google...): https://mapy.cz/s/zkgk. 1 je sedlo, 2 a 3 bivaky, GPX se takhle bohuzel poslat neda. Staci? ;-)

Jinak je to tam velmi pekne, kdyz je pekne. Coz bohuzel vetsinou neni, jelikoz mraky jdou z jihu od more a chytaji se v tom kotli nad prehradou. Takze je tam casto mlha i kdyz je vsude jinde krasne. A kdyz nekde prsi, tak tam. Za sedlem uz to byva lepsi, pocasi se lame prave na tom hrebeni.

oodoow píše:Přečti si tu studii, z toho, co jsem pochytil, mi vychází, že to je průměr všech rychlostí co měřili, takže asi 8km/h. Všechno je to na běhacím páse, takže jde o rovinku. Předpokládám, že vertikálně bude rozdíl větší.

Jj, zrovna se na cteni chystam. 8 km/h uz je hodne, to musim dost spechat na vlak, abych takovou rychlost vyvinul a pri tom uz jsou pohorky na nohach znat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » stř dub 6, 2016 19:22

Quido píše:a v obchode mame nektere veci drazsi :-k

A toho jidla, co sezereme... :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod dudy » stř dub 6, 2016 19:27

scinkk píše:
Popř. bych poprosil o vysvětlení faktu, proč i guru UL bot, firma INOV8, vyrábí boty na turistiku?

A to konkretne ktere? A co to dokazuje, ze inov8 dela turisticke boty? :)


http://b2c.vavrys.cz/Produkty/547/outdoor

http://www.bike-eshop.cz/road-a-fitness ... te-400-gtx

A co to dokazuje?
Že i firma specializovaná na běžeckou obuv si uvědomuje, že na turistiku je třeba jiný koncept a konstrukce, než u boty na běh.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod scinkk » stř dub 6, 2016 19:47

No nevim, konkretne inov8 400 jsem mel, ale ono je to stale mysleno jako bezecka bota, jen kotnikova a kozena, trailpointu mi rikali, ze je lidi kupujou na behani v zime a do snehu. Ostatne to ma stejnou podesev, jako vsechny bezecke roclite modely.
Ten zbytek budiz, tak maji 4 modely z asi 50 ktere nejsou vyslovene bezecke, ale ostane proc by je nedelali, cim sirsi nabidku budou mit, tim vetsi zisk. Ostane delaji i boty pro fitness. Navic jsou spise prezentovany jako treninkove ci univerzalni, treba i pro bezce, kteri uprednustnuji takovy ten klasicky typ kecek.
Pro me to neni zadny dukaz ani duvod, ze chodit v bezeckych keckach je nesmysl.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod grco » stř dub 6, 2016 19:54

Tie inov8 "trekove" boty rozhodne nie su pevne. To ze su vyssie a maju oznacenie "trekove" alebo "outdoor" neznamena, ze su pevne. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod scinkk » stř dub 6, 2016 20:01

To trekove si tam podle me pridal ten eshop, pochybuji, ze je inov8 takhle prezentoval.
(nejen) dve akce v Alpach ale zvladly dobre, jen byla spatna zivotnost, proste se ten koncept neosvedcil a inov8 se sice vraci k tomuhle modelu kotnikacu, ale jen textilni verze 286.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod dudy » stř dub 6, 2016 20:09

scinkk píše:No nevim, konkretne inov8 400 jsem mel, ale ono je to stale mysleno jako bezecka bota, jen kotnikova a kozena, trailpointu mi rikali, ze je lidi kupujou na behani v zime a do snehu. Ostatne to ma stejnou podesev, jako vsechny bezecke roclite modely....



Proč tedy samotný INOV8 svůj model Roclite 400 GTX prezentoval jak "nelehčí koženou trekovou botu na světě"?
To byl důvod, proč jsem si je chtěl (nesedlo mi kopyto) koupit, protože to nejsou běžecké boty, ale jsou konstruované na turistiku.

http://www.svetoutdooru.cz/vybaveni/tes ... -400-gtx-/
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Quido » stř dub 6, 2016 20:12

adidas - nike - puma - NB - inov8 - reebok - atd
vsechno jedna banda, boj i zviditelneni znacky

kdyz uz neco takoveho, tak to uz na trek radeji Salomon nebo Hi-tec
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod dudy » stř dub 6, 2016 20:14

grco píše:Tie inov8 "trekove" boty rozhodne nie su pevne. To ze su vyssie a maju oznacenie "trekove" alebo "outdoor" neznamena, ze su pevne. :)


Šak to taky netvrdim, že sou to pohory.
Já tvrdím to, že je rozdíl mezi konstrukcí boty na běh a boty na turistiku, což právě tímhle INOV8 dokazuje.

A když už chci provozovat turistiku v lehoučkejch botách, tak si koupím něco takovýhleho, lehoučký boty na turistiku a ne boty na běh.
Taky nechodím běhat v pohorách, tak proč bych měl trekovat v tretrách.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod scinkk » stř dub 6, 2016 20:23

Netusim jak inov8 tu botu puvodne prezentoval, ta stranka uz neexistuje
Co se textilni verze tyce nemaji tam ani ze je vyslovene bezecka ani turisticka (a cross between backpacking and mountain running) a co se tyce treba roclite 282 maji vyslovene uvedeno For trail running, hiking, loose rock and mixed terrain.
Takze pokud dukaz, tak to, ze inov8 dela boty, ktere se daji pouzit na oboje vyuziti a i kdyby ne, tak je to tedy turisticka bota a tim padem chodim v turistickych botech a tim padem si nezaslouzim pranyr :) (a tusim ze plno lidi tu na chozeni nosi radu roclite a trailroc)
navic pokud se tu mluvilo o nizkych turistickych tak tu padaly nejaky Lowa Renegade a spol a to je fakt dost odlisny typ boty.

tak to uz na trek radeji Salomon nebo Hi-tec

heee a to zas jako proc? :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

PředchozíDalší

Zpět na Boty