Jsou pevné trekové boty nezbytné?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 12, 2016 10:33

tak treba me to taky nevadi nejak moc, ale ten posun tam je. spis me prekvapuje, ze apuka ma problem v nizkejch, ale ne ve vysokejch, ja mam ten problem ve vsech, ale v zadnych mi moc nevadi
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9381
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod apuka » čtv kvě 12, 2016 11:23

Je pravda, ze ja mam takove trochu "kachni" nohy - siroke vepredu, ale pritom dost nizke, nart mam taky dost nizky a celou patni cast uzkou. Maloktera nizka bota mi jde utahnout dostatecne vysoko na nartu, tudiz je "dira" vetsi. A kduz uz to dokazu utahnout, tak mi nepomuze zadny tlusty jazyk, stejne tak jde hrozny tlak pres slachu vepredu uprostred, pricemz tam nekde mi jde pres vrsek i jedna zila, takze je to cesta k umrtveni.
Ve vysokych botach mi bud jde spodek lepe utahnout res stop hacky (tudiz se to zatahuje niz a vhodneji pro mne) nebo si dokazu vlozkou nebo podpatenkou zvednout skoro o 1cm nohu a potom to jde v pohode. Taky pomaha utahnuti vrchni casti. Kdyz tu podpatenku dam do nizkych bot, tak se mi pata zvedne, ale to uz zase "vyleza" na nevhodnem miste a ta "dira" uprostred boty se stejne nezmensi a tlak pri utahnuti jde stale pres slachu a zilu.

@maw: pokud Ti jde dopredu noha ve vysoke bote, tak mas blbe snurovani, ale s tim se da pohrat. V nejakem vlakne se to uz tady pred par lety rozebiralo, byli k tomu i odkazy na videa.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 12, 2016 11:26

tak ja zas tak moc z prudkejch kopcu nechodim aby mi to vadilo a vysoky boty taky az tak moc nenosim, ale kdyz utahnu, tak uz skrtim a kdyz neutahnu na skrceni, tak du dopredu... ja mam zas vyssi nart, takze kdyz trochu utahnu, umrtvim si pulku nohy po par krocich, ale kotnik mam uzkej, takze zas i hodne pevny otazeni ne vzdycky dobre utahne, prijde mi, ze je to mnohem lepsi v nizkych botach:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9381
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod apuka » čtv kvě 12, 2016 12:00

Kurna, takze asi nejlepsi pouceni je, ze nejlepe se chodi bosky, tak nic neuchazi dopredu, nic nikde netlaci (kdyz odmyslim chodidlo :-))... Ty nasi davni predkove asi neco vedeli... :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod oodoow » čtv kvě 12, 2016 12:12

Dneska už se daj sehnat i boty, kde je stahování na straně, takže nehrozí, že by tkaničky nějak tlačily na vršek chodidla a způsobovaly problémy. Třeba La Sportiva Mutant
Oproti standardnímu vázání bot, kde při větším dotažení hrozí nedokrvení nohy a její bolest, zde se vám podaří nohu v botě zafixovat i bez tohoto efektu úplně bez problému a tak, že se vám do boků nehne ani v těžkém nerovném terénu a dopředu vám nebude sjíždět a narážet prsty na předek boty ani v opravdu prudkých sebězích.

Stahování na stranu maj taky všecky minimalistický Skora botky. Třeba tady na obrázku je to dobře vidět.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod apuka » čtv kvě 12, 2016 12:54

Bohuzel, muj problem se snerovanim ani jedny z techto bot neresi. U obou prochazeji snurky na konci snerovani pres nart a mne na prislusna mista tlaci prave ty.
Spise kdyby bylo snerovani opravdu pouze na boku, napr. cely prostredek boty by byll prekryt delsi casti a az uplne na boku by se zavazovalo. TO by samozrejme asi melo jine nevyhody. Nebo si budu muset sehnat boty na suchy zip.
Jinak pro mne je problem i to, ze ja nizke boty nosim i do prace (mam ponekud problem na sve nohy sehnat dobre sedici normalni boty) a s takovyma Mutantama bych fakt vypadal jako mutant :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod oodoow » čtv kvě 12, 2016 13:08

Do práce snad nechodíš strmě dolů, nebo jo? Pokud pracuješ v horách, kde se takto chodí, potom by tam mutanty zas neměly vypadat divně.

Na suchý zip se dají sehnat asi tak leda pětiprsťáky.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 12, 2016 13:20

Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9381
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod oodoow » čtv kvě 12, 2016 14:02

jo, v těch by apuka v práci určo zaujmul :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod apuka » pát kvě 13, 2016 6:57

Jo, ty vypadaji dobre, v tom by se mohlo i do divadla :-). Mohli by je vyrabet i se sitovinovym vrskem - nahradily by sandale.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod dranel91 » čtv čer 16, 2016 10:32

Můžete mi doporučit konkrétní minimalistické trekové/trailové boty, ideálně s GTX, které mají nulový nebo minimální drop (řekněme do 3 mm) a zároveň nějaké tlumení, aby se s tím dalo chodit s těžkým batohem? Kdyby to šlo, tak bych přešel rovnou na barefoot, ale ještě nenastal ten správný čas. Předpokládané použití je na třísezónní backpacking.
Uživatelský avatar
dranel91
nováček
nováček
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát pro 30, 2011 16:54

Příspěvekod komin » čtv čer 16, 2016 14:31

Mam la sportiva helios 2.0 ale nemaju gtx a som max spokojny behanie, chodenie.
"The worst day of climbing is better than the best day in the office"
komin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 275
Registrován: stř říj 2, 2013 7:15

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Cornero » stř srp 24, 2016 0:24

Abych to tu trosku probral ze spanku a podelil se o zkusenosti ohledne pevnych bot. Prosel jsem GR20 v nijak zvlast pevnych kotnickovych GTX Adidas Terrex s 25kg batohem bez hulek vazim 90 kg a vetsi pevnost boty jsem nepotreboval. Mel jsem driv ze sportu parkrat vyvrknuty kotnik takze se o kotniky trochu bojim ale se snizovanim hmotnosti vybavy premyslim stale vic o odlehcovani bot. Ted jsme byli ve Skandinavii na tydennim treku po lesich s 15kg batohem a nejlepe se mi chodilo v lehouckych bezeckych adidaskach prestoze pritelkyne sla celou dobu v kozenych garmontech ale uznavam ze na lezeni po vrcholcich jsem se prezouval protoze ty slupky uz mely leccos za sebou a trosku se trhaly. Myslim ze pokud jeste odlehcim vybavu tak mi i na tezsi treky po hrebenech budou stacit boty ve stylu Inov8 Rocklite..to ani nemluvim o tom pokud bych si poridil hulky ktere noham taky o par kil odlehci.
Cornero
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned črc 31, 2016 13:46

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod budo » pát bře 31, 2017 8:58

Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod deu » pát bře 31, 2017 12:50

budo píše:Zajímavě vypadající kecky

Já bych v nich teda do terénu nelezl.Jsou to minimalistický šlupky bez vzorku.
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod budo » pát bře 31, 2017 14:20

To jsou Rocklite po roce chození taky. A chodit se v nich dá ;-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mitau » pát bře 31, 2017 19:00

Jsou fakt hodně minimalistické - já bych se toho na delší vzdálenosti bál. Člověk v nich cítí všechno, zkrátka jako Vivobarefoot. Ale je pravda, že kamarád je měl na tři týdny do Číny (chození v horách) a výrazně si nestěžoval.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pát bře 31, 2017 19:03

Nepatri to spis do jineho vlakna? :-k Uznavam, ze minimalisticke boty jsou zaroven lehke, ale prece jen se ruzne necobarefooty resily spis jinde, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod budo » pát bře 31, 2017 19:57

mike píše:Nepatri to spis do jineho vlakna? :-k Uznavam, ze minimalisticke boty jsou zaroven lehke, ale prece jen se ruzne necobarefooty resily spis jinde, ne?

Jestli se ti chce, tak to muzes hodit jinam.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod deu » pát bře 31, 2017 20:21

budo píše:To jsou Rocklite po roce chození taky. A chodit se v nich dá ;-)

Třeba dostaneš rozum jako já = tlumený lehký trailovky se vzorkem, kterej vydrží víc než Inov8 a mají dost místa pro prsty, což nový Roclite už nemají(špička ala Salomon, bohužel). V Roclite 295 mě s batohem na hrbu pri celodenním šmajdání po šutrech bolely chodidla, loni jsem zkusil tlumený botky a bylo to uplně jinde. Vím o člověkovi, kterej kvůli minimalistickejm botám nedokončil přechod Korsiky. Takže teď mám Wildhorse s goráčem i bez a jsem spokojenej.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod oodoow » pát bře 31, 2017 20:23

Wildhorse už něco vydržej? Měl jsem první verzi a začala se trhat asi po 400km (je fakt, že pak vydržela ještě tisíc, ale nebyl na to pěkný pohled, i švec trochu nadával, že si nekoupím nový :twisted: )
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mike » pát bře 31, 2017 20:43

Presunuto. Prislo mi to jako odpovidajici tema, ale jestli mate nekdo lepsi, klidne to presunu jeste jednou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod deu » pát bře 31, 2017 21:34

oodoow píše:Wildhorse už něco vydržej? Měl jsem první verzi a začala se trhat asi po 400km

První verze měla svršek z ripstop nylonu, teď je tam odolná síťovina a vydržet by měly přes 700mil ultra bez trhání viz komenty pod recenzi
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mitau » pát bře 31, 2017 22:11

Když už jsme u těžších bot, nemáte někdo zkušenosti se Scarpa Neutron? Dost mě zaujala jejich nepromokavá/zimní verze Neutron G. Na zimu nebo deštivější počasí by to moho být zajímavé.
Konkrétně když jdu s někým dalším na delší dobu, kdo jde v pohorkách, tak se bojím dlouhého deště, ve kterém se v běžeckých botách nechci narozdíl od něho nikde zastavovat kvůli vlhkosti, zimě na nohy apod. Možná je to jen zbytečný strach, ale i tak mě to občas přinutí si vzít pohorky. Druhou výhodu bych viděl v odolnosti - vypadá to na celkem zpevněný vršek, který by mohl vydržet víc než současné boty, které často nemají obsádku.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod Will » ned dub 2, 2017 11:30

mitau píše:Když už jsme u těžších bot, nemáte někdo zkušenosti se Scarpa Neutron? .


Docela by mně zajímala ta jejich váha píše 780g, to je součet váhy obou ?

v porovnání se Salomon Snowcross CS http://www.salomonstore.cz/Salomon-Snowcross-CS-390135 jsou konstručně velmi podobné, Salomony jsou dražší.
Také by mně zajímalo srovnání, nebo zkušenosti.
Carpe diem!
Will
nováček
nováček
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned pro 27, 2015 19:41

Re: Jsou pevné trekové boty nezbytné?

Příspěvekod mitau » ned dub 2, 2017 14:54

780g je součet obou.

Snowcrossy mají na podrážce hřeby, takže jsou na běžnou turistiku nepoužitelné. Neutron G mají podrážku jako klasické Neutrony - tj. 5mm vzorek Vibram Megagrip, který vypadá celkem dobře. Neutrony jsou takové klasické trailové běžecké boty se spíš nižším dropem (6mm), ta varianta s návlekem by tedy měla být pocitově podobná.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod oodoow » sob říj 17, 2020 8:13

diskuze odstřižena odsud: viewtopic.php?p=532696#p532696
sobb



mike píše:My je fakt nenosime jen proto, ze jsou tezsi a min pohodlne

Vy je nosíte proto, že máte choulostivé nožičky a bez nich byste je měli mokré a byla by vám na ně zima a ještě byste si mohli zvrtnout kotník. To máš jak když začínáš jezdit na kole, tak taky potřebuješ taková ta postranní kolečka. Sice to víc váží, je to neohrabaný a pomalý, ale zase můžeš aspoň nějak jezdit. :wink:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod mike » sob říj 17, 2020 21:23

Na to bych ti mohl napsat, ze vy mate slabe nozicky, ktere by pohorky neunesly a jeste by se vam z nich udelaly puchyre, ale nenapisu :twisted:

Tohle jsi mi mohl tvrdit jeste pred 5 lety, ale ted mas smulu. Dojizdim ctvrte Inov-smejdy a mam v nich nachozeno pres 5.5 tisice km. Plus asi 3 tisice v nizkych trekovkach predtim. To je dost na to, abych vedel, k cemu se hodi a k cemu ne a hlavne mam porovnani s pohorkama.

Na behani po parku a chozeni okolo mesta jsou fajn. Na turisticke stezky u nas jsou pouzitelne. Uz to neni moje volba, v pohorkach se mi chodi lip, ale tohle je vec osobnich preferenci. Na lehke Alpy v dobrych podminkach jeste mozna, ale treba na Tatry uz ne. Na bezne Alpy s obcasnym volnym terenem je to blbost a na alpinismus naprosty nesmysl. Teda, ne ze by to uplne neslo, ale je to asi tak stejne chytre, jako behat v Dckovych botach po Stromovce.

Kazde boty maji sve urceni a rozumny clovek se podle toho zaridi. Fundamentalista chodi bosky po snehu a tvrdi, ze je to skvele pro kazdeho ;-)

A co ty, kolik toho mas nachozeno v pohorkach a jakych? I v pohorkach se clovek musi naucit chodit a par tisic km zabere, nez chodis terenem bezpecne a efektivne. Zrovna ta vase akce, kdybych se ocitnul tam, kde mas fotku tech bot, tak bych rozhodne chtel mit na nohach pohorky a ne to, co ty. O prechodu snehem ani nemluve. Ostatne, borec v pohorkach vam to i dokazal, bez nej byste neprosli ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod Kuba Turek » ned říj 18, 2020 0:15

oodoow píše:V pohorkách bych se tam zrakvil asi hnedka, na trávě určo kloužou víc než trailový boty. Cepín po tom sněhovém poli dal zas do batohu a už ho nevytáhl. Díky tomu batohu s výbavou, co měl na zádech, tak vážil mnohem víc a měl větší šanci, že sletí. Když tam kámošce podával ruku, tak bylo jasný, že je to spíš placebo, protože by ji určo neudržel a letěli by asi oba. No ale zas na druhou stranu, to jeho lano v báglu nás nakonec zachránilo. Takže dobře, že ho měl.


Uvědomuješ si, co za hlouposti tady píšeš?
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod mike » ned říj 18, 2020 0:44

:D nebud na nej hnusnej, on vi, ze to zvorali a je fajn, ze to napsal, aspon se z toho muzou poucit ostatni. Nakonec, kdo v horach nekdy neco nezvoral, jiste mas taky par svych zazitku na tohle tema ;-)

Kuba Turek píše:Pro Rakušáky je Dachlgrat a pod ním také cesta Peternpfad ryzí horská turistika

To je mozny, ale beru ohled na osobu tazatele a myslim, ze zatim bude dobre zustat u znacenych stezek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Boty