Zkoušení a velikosti bot

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Zkoušení a velikosti bot

Příspěvekod chonda » stř lis 22, 2006 17:12

Ahoj, mám trošku zvláštní dotaz - jak v obchodě zkoušet boty? Jak poznám, že mám správnou velikost, že mi boty sedí? A hlavně, jak poznám, že při sestupu nebudu narážet špičkama do boty - už jedny takový mám a je to lahůdka :evil: Díky moc
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod Jan » stř lis 22, 2006 17:51

Jaaaj, vecna tema... :((
Co sa mna tyka, vzdy skusam z viacerych alternativ a neponahlam sa. Zatial sa mi vzdy oplatil prvy dojem: ked nesadnu na prvykrat, tak idem dalej... ked sadnu, tak sa im venujem, zaradim ich do portfolia a postupne porovnavam a vylucujem. Teraz som kupoval nizke topanky, vyberal som z piatich modelov a trvalo mi to 3 tyzdne :-) Ale dam na prvy dojem a vzdy sa mi to vyplatilo.
Take jednoduche pravidla neexistuju, zavisi od ucelu topanky... mal by si moct volne hybat prstami a v ziadnom pripade by sa prsty nemali dotykat spicky topanky. Pata by sa ti nemala vyzuvat, aj ked mne osobne nevadi isty pohyb paty. Ja mam siroku nohu (a zda sa mi, ze ani ich kua nemam rovnake) a tak je mi vacsina topanok uzka (tam, kde sa doslapuje na chodilo). Myslim, ze celokozene topanky casom trosku do sirky povolia, ale textil-koza asi nie... Ale vzdy sa mi oplatilo brat radsej trochu vacsie cislo, v ziadnom pripade nie take, kde je co len nejaky naznak tesnosti v ktoromkolvek smere...
No a asi netreba hovorit o tom, ze kazdy slusny outdoorovy obchod ma nejaku naklonenu plosinu, na ktorej si mozes skusat horekopec, dolekopec, traverz...
Dolezite je aj mat so sebou vhodne ponozky, ktore budes v tej topanke zvycajne nosit.
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 747
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Příspěvekod Honik » stř lis 22, 2006 21:42

Ja sem si taky ted kupoval trekovky (prvni poradne) , tak sem nechtel udelat chybu. Co sem tak nejvic vycet a pozjistoval je asi tohle:
1.Bota nesmi nikde tlacit, moc bych nespolehal na to ze se to roztahne, nebo to prejede
2.Zkouset (a hlavne pouzivat s kvalitnima fuskama, ja mam super zkusenosti s MOira Trek, nejsou moc drahe a funkce 100%).
3.I v obchode poradne dotahnout, at se tam noha ani nehne, a klidne pochodit posedet treba 10min, at se tam noha usadi (vetsinou si sedne dozadu). Vetsinou uz maji nejake plsinky, tak se postav jako bys sel z kopce a chvilu postuj, muzes treba lehce prenaet vahu z jedne na druhou( bez zvedani bot z plosinky) at nohy sjedou co nejvic do spicky a uvidis jestli se dotknou.
4.Vytahnout vlozku a stoupnout si na ni, mel bys mit misto tak 1/2 az 1 cislo rezervu
5.Nevybirat extremne tvrde boty,pokud je nechces vylozene na tezke treky.(kamarad si ted zrovna docela tvrde boty koupil na chozeni po nasich horach, a zrovna moc nadseny neni)

No a hodne zalezi na pocitu jak se citis v te bote. U rcite se nevyplati spechat. A kuze je kuze pokud chces boty na delsi dobu.

Hodne stesti a malo puchyru :)
Honik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 47
Registrován: ned lis 19, 2006 21:48
Bydliště: Devucha verna

Příspěvekod Martin350 » čtv lis 23, 2006 7:22

Zkus si také dát na každou nohu jinou botu (jiný typ, jiný výrobce, jiná velikost) tak vyloučíš tu horší.
Martin350
nováček
nováček
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob lis 11, 2006 11:47
Bydliště: Severovýchod

Příspěvekod Rujir » čtv lis 23, 2006 9:47

A rataj s tym, ze turisticka topanka by mala byt minimalne o pol cisla vacsia, kedze noha zvykne na narocnejsich trekoch celkom fajne opuchnut.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod tuso » čtv lis 23, 2006 9:50

Rujir píše:A rataj s tym, ze turisticka topanka by mala byt minimalne o pol cisla vacsia, kedze noha zvykne na narocnejsich trekoch celkom fajne opuchnut.


To je zavádzajúce, lebo mne nohy neopúchajú /zatiaľ :mrgreen: /. Ako všeobecné pravidlo by som to nebral.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Mařena » čtv lis 23, 2006 9:51

Martin350 píše:Zkus si také dát na každou nohu jinou botu (jiný typ, jiný výrobce, jiná velikost) tak vyloučíš tu horší.


To já bych osobně nedělal, bo mám, podobně jako někdo výše, každou nohu jinou a zásadně zkouším pěkně obě botky naráz.
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » čtv lis 23, 2006 9:52

tuso píše:To je zavádzajúce, lebo mne nohy neopúchajú /zatiaľ :mrgreen: /. Ako všeobecné pravidlo by som to nebral.


No myslim, ze o to pol cislo vacsia bude aj ked budes chciet botu, co ti neznici prsty pri zostupoch, nie? Ci mas topanku presnej velkosti a pri zostupoch ju proste brutalne utiahnes?
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod tuso » čtv lis 23, 2006 10:07

Rujir píše:
tuso píše:To je zavádzajúce, lebo mne nohy neopúchajú /zatiaľ :mrgreen: /. Ako všeobecné pravidlo by som to nebral.


No myslim, ze o to pol cislo vacsia bude aj ked budes chciet botu, co ti neznici prsty pri zostupoch, nie? Ci mas topanku presnej velkosti a pri zostupoch ju proste brutalne utiahnes?


Ťažko povedať. Vybral som si model a potom nosili veľkosti a ja som šľapal po kameňoch a tej šikmine, čo majú v RockPointe. Hlavne sa nedá povedať, či sú o pol alebo koľko vačšie, pretože Garmont má nejaké divné číslovanie- vyšli mi 12 a ostatné nosím 10-11. Ale lyžiarky Scarpa mám tiež 12, takže asi tak. Kanady zase mám 11 a sú mi trochu veľké. /je pravda, že som ich na nohách nemal tak 10 rokov/
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod tulak » čtv lis 23, 2006 10:37

tak já jsem vybíral tak, že jsem si u nás v menším sportu boty objednal, odnesl domů a choidil v nich po bytě. když se mi nezdály, tak jsem se s majitelem domluvil, dal mi jinou velikost a já (tedy podle názoru mých dětí) vypadal jak idiot, když jsem chodil do schodů a ze schodů, pokaždé když mne viděly s jinou botou na každé noze tak dlouho až jsem si vybral. zbylé jsem vrátil ....... :-)
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod Martin350 » čtv lis 23, 2006 10:39

[quote="Mařena"][quote="Martin350"]Zkus si také dát na každou nohu jinou botu (jiný typ, jiný výrobce, jiná velikost) tak vyloučíš tu horší.[/quote]

To já bych osobně nedělal, bo mám, podobně jako někdo výše, každou nohu jinou a zásadně zkouším pěkně obě botky naráz.[/quote]

Mám na mysli postup zkoušení.
Určitě ve finále se musí zkusit boty obě
Martin350
nováček
nováček
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob lis 11, 2006 11:47
Bydliště: Severovýchod

Příspěvekod Borek Tomis » čtv lis 23, 2006 13:58

Celkom určite minimálne o pol čísla väčšie ako normálne boty.Keď nemajú v obchode šikmú plochu tak zaves sa podpatkami za schodok,aby sa ti noha poriadne tlačila do špice. Samozrejme dobre zaviazať so správnou ponožkou.A daj si bacha na šírku boty.Žiadna tesnota,lebo si urobíš pluzgiere na prstoch.Bota by ti mala sedieť už aj keď je nová.Nespoliehaj sa na to,že šak si ich rozšlapem.
Borek Tomis
 

Příspěvekod Jan » čtv lis 23, 2006 14:08

Nechcem nikoho nahovarat na zle, ale kozena topanka predsa len trosku povoli... v ziadnom pripade sa na to netreba spoliehat a uz vonkoncom si mysliet, ze si kvoli tomu mozem kupit tesnejsiu topanku, ale treba s tym skratka pocitat.
A este nieco - pred cca mesiacom som si kupoval nizke topanky a najprv som si myslel, ze su mi velke (dokonca som ich tu inzeroval, ze ich chcem predat) a po par dnoch som si to uz nemyslel, lebo som si zvykol a teraz vobec nechapem, preco sa mi zdali, ze su mi velke...
A este nieco 2: Tie topanky mali strasne tvrdy lem pod clenkom a neuveritelne ma ten lem tlacil pod clenkom, pri chodzi s/do kopca uplne bolestivo. Neviem, ky panboh ma osvietil, ale skratka som si povedal, ze nie je mozne aby taky kvalitny vyrobca (Meindl) vyrobil tak "tvrdy" lem topanky a kupil som ich a fakt je, ze bud si moje nohy zvykli alebo zmakol ten lem, ale teraz ma nic netlaci. Takze aj tu to pri kupe trochu klamalo...
A este 3, tentoraz pre Tusa: tvoje nohy ti nedavaju vediet, ze opuchaju alebo nie, ony to robia. Ked skratka ides dlhsie, chodidlo sa trochu "roztiahne" a iste aj tebe, aj ked si to nevsimnes (niekto si to nevsimne, lebo nema ako :-))... teda pokial nemas drevene nohy, ze ano :((
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 747
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Příspěvekod Rujir » čtv lis 23, 2006 14:32

Jan píše:Nechcem nikoho nahovarat na zle, ale kozena topanka predsa len trosku povoli... v ziadnom pripade sa na to netreba spoliehat a uz vonkoncom si mysliet, ze si kvoli tomu mozem kupit tesnejsiu topanku, ale treba s tym skratka pocitat.


No mozem zodpovedne prehlasit, ze moje Himalaye z 3mm koze veru nepovolili tak, ze by to bolo badatelne. Stale je to ta ista svina tvrda. *

Jan píše: A este nieco 2: Tie topanky mali strasne tvrdy lem pod clenkom a neuveritelne ma ten lem tlacil pod clenkom, pri chodzi s/do kopca uplne bolestivo. Neviem, ky panboh ma osvietil, ale skratka som si povedal, ze nie je mozne aby taky kvalitny vyrobca (Meindl) vyrobil tak "tvrdy" lem topanky a kupil som ich a fakt je, ze bud si moje nohy zvykli alebo zmakol ten lem, ale teraz ma nic netlaci. Takze aj tu to pri kupe trochu klamalo...*


Vidis a mne sa napriklad snazili topanky asi sto kilometrov amputovat prsty na nohach, tak priserne to v tom ohybe tlacilo. Nakoniec to povolilo a pohodlnejsiu topanku snad ani nemam. :mrgreen: Jo a nie som lama, co si to nevie skusit v obchode - s amputaciou zacali po dalsich 100km.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Dena » čtv lis 23, 2006 21:51

znám 1, co v těch botkách v tom kšeftě neváhal strašit dvě hoĎky než je prubnul a koupil- dobře udělal :smt023
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Příspěvekod honzi » pát lis 24, 2006 9:14

Když jsem si kupoval před rokem botky,nejdřív se mě ujala mladá slečna.Vyslovil jsem přání a slyšel to majitel.Poslal kočku věnovat se jinému zákazníkovi a začal mi ukazovat nabídku.Tak jsme se probrali k tipu co jsem chtěl.Pak změřil nohu a konstatoval že je každá jiná a prý pozor to prý tak má každý tedy skoro.Pak asi na 3 pokusy čílo.Samozřejmě v ponožkách.O čílo větší.Potom začalo chození po rovině asfalt, tráva před prodejnou.Potom š ikmá plocha a jak už tu padlo cca 10 minut na šikmé ploše stát.(kolikrát se člověk ocitne na šikmé ploše.?)Potom schody.Nahoru dolu a jen špičkama do schodů.Potom to samé o půl čísla menší.No vrátili jsme se k těm původním.No nekecam hodinu a půl.A když jsem je měl zabalené a zaplacené vzal mě do kanceláře a půl hodiny vysvětloval údržbu.Opravdu super.
Honzi
Věci se prostě dějí.Čert je vem.
honzi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon říj 30, 2006 8:02
Bydliště: Č.K

Příspěvekod Rujir » pát lis 24, 2006 9:42

honzi píše:Když jsem si kupoval před rokem botky,nejdřív se mě ujala mladá slečna.Vyslovil jsem přání a slyšel to majitel.Poslal kočku věnovat se jinému zákazníkovi a začal mi ukazovat nabídku...


A kdeze to bolo? :shock:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod teoretic » pát lis 24, 2006 9:46

ze by nekde v c.k.?

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Rujir » pát lis 24, 2006 9:50

teoretic píše:ze by nekde v c.k.?
t.


No asi hej, ale myslim, ze predajna s takouto obsluhou si zasluzi trochu reklamy aj ked je v C.K. (nech uz je to kdekolvek - fuckt netusim co je C.K. :mrgreen: )
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod teoretic » pát lis 24, 2006 9:50

Rujir píše:No asi hej, ale myslim, ze predajna s takouto obsluhou si zasluzi trochu reklamy aj ked je v C.K. (nech uz je to kdekolvek - fuckt netusim co je C.K. :mrgreen: )

tipuju cesky krumlov? *

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod pripluv » pát lis 24, 2006 10:18

Tak do whitelistu s tím :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod MrCooper » pát lis 24, 2006 11:07

Moje zkusenost s vyberem obuvi:
- zkouset v ruznou denni dobu, ale hlavne vecer, kdy je noha celodennim chozenim "rozplacla"
- zkusit cislo co ti sedi, pak o pul cisla mensi, o pul cisla vetsi
- projit se po naklonene plose, zkusit schody apod
- nezkouset ruzne boty najednou - vzdy jen jednu znacku a stejne velikosti
- zkouset na ponozku, ve ktere budes chodit. Nema smysl (podle meho nazoru) zkouset botu se dvema ponozkama, kdyz vis, ze i v zime si dve neobujes. Nekdo ano, ja ne.
- dostatek mista u prstu - musis s nimi volne hybat
- v zadnem pripade se nesmi palec dotykat spicky boty, ani pri delsim stani "z kopce dolu"
- boty musi jit jeste vice stahnout, nez je bezne, ale stejne tak i povolit (narazim na ruzne konstrukce jazyka, u nekterych cisel uz proste bota treba povolit vic nejde, nebo naopak pri uzahovani to zacina krabatit botu
- dej si nacas - ja stravil vyberem tri tydny - vicemene RockPoint, kupoval jsem si Meindl Colorado - obehni ruzna prodejni mista, i bota z nove serie se lisi od te stare
- bota te nesmi nikde tlacit
- vetsi botu muzes "vystat" jeste vlozkou nebo dalsi ponozkou, ale s botou o dve cisla vetsi toho moc nesvedes!
- bota MUZE povolit, ale do delky se NIKDY nevytahne
MrCooper
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 18, 2006 15:13

Příspěvekod honzi » pát lis 24, 2006 11:30

CK je opravdu Český Krumlov ale toto bylo na Hosíně u Paličky.je to velkoobchoid za, pro změnu, ta Českýma Budějovicema a ten majitel je jiří Palička a snad nemusím dodávat že ty boty opravdu sedí.
Honzi
Věci se prostě dějí.Čert je vem.
honzi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon říj 30, 2006 8:02
Bydliště: Č.K

Příspěvekod v6r » úte lis 28, 2006 12:00

honzi píše:Když jsem si kupoval před rokem botky,nejdřív se mě ujala mladá slečna.Vyslovil jsem přání a slyšel to majitel.Poslal kočku věnovat se jinému zákazníkovi a začal mi ukazovat nabídku.Tak jsme se probrali k tipu co jsem chtěl.Pak změřil nohu a konstatoval že je každá jiná a prý pozor to prý tak má každý tedy skoro.Pak asi na 3 pokusy čílo.Samozřejmě v ponožkách.O čílo větší.Potom začalo chození po rovině asfalt, tráva před prodejnou.Potom š ikmá plocha a jak už tu padlo cca 10 minut na šikmé ploše stát.(kolikrát se člověk ocitne na šikmé ploše.?)Potom schody.Nahoru dolu a jen špičkama do schodů.Potom to samé o půl čísla menší.No vrátili jsme se k těm původním.No nekecam hodinu a půl.A když jsem je měl zabalené a zaplacené vzal mě do kanceláře a půl hodiny vysvětloval údržbu.Opravdu super.


Týýý jo a v jakým to bylo obchodě? To je péče!!
v6r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: úte bře 14, 2006 12:04

Příspěvekod pripluv » úte lis 28, 2006 12:15

Mrkni o příspěvek výš :wink: :shock: ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Rujir » stř lis 29, 2006 0:51

Přípluv píše:Mrkni o příspěvek výš :wink: :shock: ...


To zalezi od toho, od ktoreho prispevku to bude ratat. Ci od tvojho, alebo od svojho... :twisted: :mrgreen: :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod tulak » stř lis 29, 2006 10:38

MrCooper píše:...........- nezkouset ruzne boty najednou - vzdy jen jednu znacku a stejne velikosti........-

proč nezkoušet různé boty najednou, když mám dost času a mohu si je prohodit abych si odzkoušel z obou párů jak levou tak i pravou........
jak jsem psal, měl jsem doma několik párů a testoval jsem je přez sobotu a neděli....... ale to je ojedinělá možnost .......
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod Cenda.mj » stř lis 29, 2006 16:27

Zkus to podle "asoláků", ty by měli vědět jak na to! :wink: http://www.asolo.cz/?asolo=vyber-spravne-velikosti
Uživatelský avatar
Cenda.mj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát lis 24, 2006 17:40
Bydliště: Čechy krásné, Čechy mé

Příspěvekod R.B. » sob úno 10, 2007 17:21

Tak jsem si taky dneska prošel martýriem zkoušení. Můj tradiční požadavek na boty vel. 7,5 se jako tradičně minul účinkem. Takže jsem v Rockpointu zkoušel Garmont Genesis číslo 8, což je 42. Pravá bota je taková volnější, tak se strachuju, co to bude dělat. Není to fakt sranda koupit boty :-( Samozřejmě jsem chodil po prodejně, stoupal a klesal po plošině, ale jistotta není nikdy. Problém je, že obyčejné boty si kupuju tak číslo 40, tak si říkám, jestli ten rozdíl není moc velký. Je jasný, že to budu vědět po první akci, ale to už mi boty nevymění. Mám povolený je nosit doma a po víkendu je můžu klidně vrátit, tak uvidíme. Akorát bych potřeboval vědět, jestli někde (třeba i v Praze) nemají ty Garmont Genesis ve velikosti 41, což by mělo být 7,5...To jsou dilemata , herdek :-)
Podle mapy jsme přesně na támhletom kopci...
R.B.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 158
Registrován: ned pro 31, 2006 11:18

Příspěvekod Black » sob úno 10, 2007 17:27

Chodím v Gore botách různých značek už roky,a i v civilním životě.Je to rozdíl,neb ve městě tolik nenatečou nohy,jako při vícedenním treku,to je potřeba rovněž zvážit.Ideál se i se všemi doporučeními hledá těžko,a dlouze.
Black
nováček
nováček
 
Příspěvky: 145
Registrován: sob úno 10, 2007 16:25
Bydliště: Dobrá

Další

Zpět na Boty