Zkoušení a velikosti bot

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod pavproch » ned úno 11, 2007 20:53

R.B. píše:

No ale v té není ta mnou hledaná velikost 41,5 :-)


Z toho si nic nedělej, já mám zas doma dvoje Aicky 41 a 1/3... sice nejsou v tabulce, ale zato pasujou.... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod chonga » ned úno 11, 2007 20:55

mám 9tku a dycinky mám problém si zapamatovat tuty čísla (43 nebo 29)při koupi fusky.
:((
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod chonga » ned úno 11, 2007 20:57

to, aby tu bylo taky nějaký OT :mrgreen:
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod Spasitel » úte kvě 15, 2007 10:36

Mam cerstvo za sebou tuto proceduru, takze nejake finty 8) :P su tu:
Idealny pripad je, ze maju vsetky velkosti ktore prichadzaju do uvahy, lebo ked nevyskusam aj vacsie a mensie cislo nez je par ktory sa mi najviac pozdava, tak mam pochybnosti. Postup je taky ze najprv hladam velkost, ktora je mi tesne mensia nez co potrebujem, cize hladam najvacsie, co ma tlacia. Ked najdem tie, tak uz viem ze tie nie ale ze prve vacsie by mali byt tie prave (samozrejme stale sme v ramci toho isteho typu, v najhorsom pripade ten isty vyrobca a typ obuvi, lebo medzi roznymi firmami su dost velke rozdiely v cislovani).
Toto skusanie zatial prebehlo v normanych civilnych tensich ponozkach, aby som mal dobry cit. Treba si vsimat okrem dlzky aj sirku topanky. Ked nesedi, prejdem na iny typ.

Dalsia finta je teda poziadat o prvy vacsi par nez bol ten tesny, a tie dokladne vyskusam uz aj v hrubsich ponozkach, ktore ratam ze budem pouzivat v prirode. Mali by sediet, hrubsia ponozka rozdiel polcisla (podla mna) neurobi. Este pre istotu mam taky figel :wink: ze mam so sebou aj vnutornu vlozku z predoslych topanok ktore som vedel ze sedeli, vytiahnem vlozku z tych co skusam a prirovnam ich jednu k druhej, mali by byt zhodne. Posledna vec je este na tu vlozku z novych topanok prilozit chodidlo, malo by vpredu zostavat par mm (mne vyhovuje takych 5-7mm, ale uplne presne sa len podla tohto riadit neda, lebo zalezi aj na tom ako vlozka sedi v topanke a ako je tvarovana topanka v oblasti paty. Takto zistis hlavne ze topanka nie je mala, lebo nove topanky z vyroby nie su vychodene a trochu to klame - aby clovek nekupil zbytocne velke...)

No a ked su zaplatene a doma pod strechou :mrgreen: tak este par dni ich poskusam len doma aby som sa presvedcil o spravnosti vyberu. Raz som tak dlho skusal la sportivy himalaya, nevedel som sa rozhodnut v ramci 1/2 cisla a po tyzdni som viezol prvy par nastastie nepouzity do predajne aby mi ho vymenili za vacsi - tymto dakujem ochotnemu personalu Hudy Zlin :wink: *
Spasitel
 

Příspěvekod zbuddy » úte kvě 15, 2007 10:47

Spasitel píše:Mam cerstvo za sebou tuto proceduru, takze nejake finty 8) :P su tu:
Idealny pripad je, ze maju vsetky velkosti ktore prichadzaju do uvahy, lebo ked nevyskusam aj vacsie a mensie cislo nez je par ktory sa mi najviac pozdava, tak mam pochybnosti. Postup je taky ze najprv hladam velkost, ktora je mi tesne mensia nez co potrebujem, cize hladam najvacsie, co ma tlacia. Ked najdem tie, tak uz viem ze tie nie ale ze prve vacsie by mali byt tie prave (samozrejme stale sme v ramci toho isteho typu, v najhorsom pripade ten isty vyrobca a typ obuvi, lebo medzi roznymi firmami su dost velke rozdiely v cislovani).
Toto skusanie zatial prebehlo v normanych civilnych tensich ponozkach, aby som mal dobry cit. Treba si vsimat okrem dlzky aj sirku topanky. Ked nesedi, prejdem na iny typ.

Dalsia finta je teda poziadat o prvy vacsi par nez bol ten tesny, a tie dokladne vyskusam uz aj v hrubsich ponozkach, ktore ratam ze budem pouzivat v prirode. Mali by sediet, hrubsia ponozka rozdiel polcisla (podla mna) neurobi. Este pre istotu mam taky figel :wink: ze mam so sebou aj vnutornu vlozku z predoslych topanok ktore som vedel ze sedeli, vytiahnem vlozku z tych co skusam a prirovnam ich jednu k druhej, mali by byt zhodne. Posledna vec je este na tu vlozku z novych topanok prilozit chodidlo, malo by vpredu zostavat par mm (mne vyhovuje takych 5-7mm, ale uplne presne sa len podla tohto riadit neda, lebo zalezi aj na tom ako vlozka sedi v topanke a ako je tvarovana topanka v oblasti paty. Takto zistis hlavne ze topanka nie je mala, lebo nove topanky z vyroby nie su vychodene a trochu to klame - aby clovek nekupil zbytocne velke...)

No a ked su zaplatene a doma pod strechou :mrgreen: tak este par dni ich poskusam len doma aby som sa presvedcil o spravnosti vyberu. Raz som tak dlho skusal la sportivy himalaya, nevedel som sa rozhodnut v ramci 1/2 cisla a po tyzdni som viezol prvy par nastastie nepouzity do predajne aby mi ho vymenili za vacsi - tymto dakujem ochotnemu personalu Hudy Zlin :wink: *

A Ty pak tady piš o jiných klucích, že dělají z jednoduchých věcí vědu :evil: :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod Spasitel » úte kvě 15, 2007 11:32

tak to je preto lebo ja som lakomec a ked si kupis zle topanky tak mas aj takych 5000 kc v lufte :wink: tak na to radsej idem opatrne, od lesa * :ú
Spasitel
 

Příspěvekod Hanzik » úte pro 4, 2007 18:17

Hm, tak mi prave ze Salticu prisli tritony a jsem z toho takovy nejisty ohledne velikosti, ale jak se znam, je to jen takova nervozita z novych bot...V obchode jsem v nich lital jak divy...
Hanzik
účastník
účastník
 
Příspěvky: 726
Registrován: stř lis 1, 2006 14:07
Bydliště: Ostrava

Nové boty

Příspěvekod Sirkka » čtv kvě 29, 2008 16:44

Nechce se mi zakládat nové vlákno tak to napíšu sem... Před časem sem si kupovala nové boty (od Lafumy, vysoké trekové, název teď zrovna nevím) a v obchodě mi padly v pohodě, jenže po pokusu jít s nimi delší trasu sem měla okolo kotníků velký modřiny :( Nikdy sem s botama takový problémy neměla, tak nevím, zda je to normální... Dají se boty aspoň trochu roztáhnout? Prosím, poraďte někdo.
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Příspěvekod Rujir » čtv kvě 29, 2008 16:49

Takmer kazde topanky sa daju rozchodit. Cim maksia topanka, tym lahsie to ide. Obcas to sice dost boli a trva dost dlho, ale skor ci neskor sa kazda obycajna bota podda. Takze ja by som tipol, ze ak to nie je zasadna konstrukca vada alebo nekompatibilita s tvojou nohou, tak to rozchodis. Chce to len zatnut zuby a chodit.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod bobo » čtv kvě 29, 2008 17:02

no ak mas modriny na kotnikoch tak moze byt problem vselikde :)

1. si nachylna na modriny :) - skus hrubsie ponozky, pripadne ich na clenku preloz alebo vyhladaj lekara :-P
2. boty si prilis utiahla - vrch topanky od zaistovacieho hacika povol,
3. ak to ma nastavitelny jazyk - nastav ho inak :)

heh, no verim, ze som ti vobec nepomohol, ale to asi nikto....ak tie topanky nie su uplne zle, co by byt nemali, tak je problem len vo zvyku a chce to trochu trpiet, kym sa vrchna cast topanky trochu rozhybe....pri tvrdsich topankach su dobite clenky celkom bezne....aj pri mojich rozchodenych papuckach mam po dlhsej ture clenky mierne otlacene :wink:
Uživatelský avatar
bobo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 692
Registrován: ned bře 19, 2006 0:55
Bydliště: Zilina, SR

Příspěvekod nebulus » čtv kvě 29, 2008 21:36

Raz som podľahol nízkej cene a kúpil som boty zn ID! zlacnené z cca 2500 na 1500Sk z čoho mi ešte zamestnávateľ preplatil 700Sk... na prvý pohľad pôsobila topánka vcelku solídne, až na látkový jazyk. Podrážka Vibram so vzorom, ktorý sa používa na topánkach 5x drahších , zvršok skoro celokožený s málom švov na koži Pôvodný úmysel bol používať topánky tam, kde je škoda drať drahšie boty, ale :( : V podrážke chýbajú akékoľvek výstuhy, takže si na kameňoch pripadám ako v čínskych teniskách, vnútorné výstelky sú chabé atď. a jednou z veľkých nevýhod je aj nepríjemný tlak na jeden kotník. Myslel som že sa to poddá, ale jednoducho na jednej topánke je táto oblasť podstatne tvrdšia. Možno by sa to dalo rozklepať kladivkom, ale nakoniec som tieto topánky pre relatívnu nepohodolnosť preradil na pracovnú obuv. Podobný ojeb s podrážkou Vibram bez výstuh som si všimol aj na iných kvázi turistických topánkach. V predajniach kde ich predávajú ( zväčša normálna predajna ), zväčša nie je možnosť tento nedostatok zistiť....
nebulus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 266
Registrován: úte bře 25, 2008 15:54
Bydliště: BA

Příspěvekod Sirkka » pát kvě 30, 2008 12:35

Díky všem za odpověď :)

Bobo: Náchylná na modřiny naštěstí nejsem, holt mám tvrdší boty, tak budu muset asi chvíli trpět, než se rozchodí. Doufám, že se teda rozchodí.
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Příspěvekod sobb » pát kvě 30, 2008 12:39

Sirkka: stalo se mi to samé kdysi s Meindlama ... v mém případě to bylo přehnaným utažením ve vrchní části boty - byla jsem tak zvyklá ze starejch rozšlápnutejch "papučí" , ale tyhle byly mnohem pevnější ... stačilo šněrování nechat víc povolené a botky se pak v pohodě rozchodily ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Sirkka » pát kvě 30, 2008 14:57

sobb: Díky za radu, zkusím to. Ke konci cesty už sem je měla stejně povolené, jinak se v tom jít nedalo. Snad se to časem zlepší :)
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

porovnanie veľkostí obuvi

Příspěvekod michail » čtv led 28, 2010 21:23

Zháňam (tak k ďalšej sezóne) poriadne boty na lezenie a zimu (C/D, D), problém je zasa ako obvykle v mojej "snežnici". Mám tak 13-14 UK (48-49 EU) veľkosť nohy . Podarilo sa mi v jednej predajni skúsiť 48ky Batury od LaSportivy, a tie sú malé. Nohu do toho narvem ale nadoraz, cítim pätu aj palec. Takže otázka je ako sú porovnateľné veľkosti rôznych výrobcov (LS, Scarpa, Asolo, Mammut), ide o to či mám zháňať napr.13ky Scarpy, keď mi 13ky LaSportivy boli malé. Všetky tieto čísla sa musia na predajne objednávať, tak si to treba dopredu rozmyslieť. Určite keď ste niekto vyberali topánky tak ste poskúšali všetko možné a vedeli by ste porovnať.
(potom jediná možnosť si nechať učiť od LS, robia aj 49 a 50 ale dodacia doba je k ďalšej sezóne a je to risk či to bude dobré alebo nie :( )
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: Zkoušení a velikosti bot

Příspěvekod Frantisek Zapletal » úte lis 29, 2011 23:12

Ahojte všichni.Prosím o velkou radu.
Jakou si kupujete velikost zimních bot,zateplených.Např.- TNF Chilkat 2
Jestli o číslo větší nebo ne.A jestli zkoušet rovnou s tlustou ponožkou.
Díky moc za rady.
Mějte se hoj F.
Uživatelský avatar
Frantisek Zapletal
účastník
účastník
 
Příspěvky: 527
Registrován: ned čer 1, 2008 18:20
Bydliště: Přerov

Re: Zkoušení a velikosti bot

Příspěvekod fps » stř lis 30, 2011 10:34

jakékoli boty na turistiku kupuji o číslo větší, a nemusí to být boty jenom na zimu, boty zkouším jak na teplou ponožku, tak i na tří sezonní ponožku
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zkoušení a velikosti bot

Příspěvekod Frantisek Zapletal » stř lis 30, 2011 18:37

Právě tak nějak jsem je zkoušel.
V normál ponožkách Hp trek jsou mi ty 8.5 boty jakš takš a v zimních Lord jsou mi těsnější.Ale si říkám jestli se časem vevnitř ta výpln nevymačká.A pak budou volné.A taky jestli doopravdy zkoušet v zimních ponožkách,když jsou to boty do - 30,abych se v nich neuvařil. V 9 velikosti jsou mi v tech HP Trek volnější.
Tak nevím. :(
Uživatelský avatar
Frantisek Zapletal
účastník
účastník
 
Příspěvky: 527
Registrován: ned čer 1, 2008 18:20
Bydliště: Přerov

Re: Zkoušení a velikosti bot

Příspěvekod chufu » čtv pro 1, 2011 8:57

fps píše:jakékoli boty na turistiku kupuji o číslo větší



Tak s tím bych až tak nesouhlasil.
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Zkoušení a velikosti bot

Příspěvekod grco » čtv pro 1, 2011 9:12

Ja mam boty o 2.5 cisla vacsie :) ale v EU velkostiach...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

správně zvolená velikost bot

Příspěvekod maca07 » čtv led 12, 2012 15:58

Již dlouhou dobu mám velké problémy s výběrem správné obuvi (především pak trekové nebo zimní). Oblíbíl jsem si značku Salomon, ale tuto zimu mi asi trošku vyrostla noha a boty velikosti 45 1/3 model Salomon Wintertrip jsou mi trošku menší (pouze pravá noha, kterou mám asi o 3/4 čísla větší než levou). Koupil jsem si tedy boty 46, stejný model, ale ty jsou mi velké a strašně mě bolí nejen pata a celé chodidlo, ale i celá noha. Navíc mám asi výrustky na patních kostech a mohu nosit pouze měkkou obuv, což značka Salomon splňuje (nemohu nosit klasické trekové boty, protože se mi udělají hned velké puchýře). Větší botu jsem si zpevnil vložkou, ale noha mě bolí stejně, a je to čím dál tím horší, vlastně sotva chodím. Je lepší koupit botu akorát nebo o trochu větší (já mám větší nohu 28,4cm velkou), a tak nechápu, proč je mi bota s 29 cm trochu menší a když jdu tak trochu tlačí (kdž jsem v klidu, tak ne) :( Myslíte si, když si koupím zimní obuv Salomon jiný model velikost 29 cm, bude to jiné? A c děláte s botou, která je vám větší? Neznáte nějaké opravdu měkké kvalitní trekové boty? A jaká by měla být mezera v botě (četl jsem asi 0,5 - 1 cm, ale sám nevím.) Předem děkuji za odpovědi, už jsem z toho celkem zoufalý a vysokohorskou turistiku mám opravdu moc rád :( díky
maca07
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv led 12, 2012 15:45

Re: správně zvolená velikost bot

Příspěvekod fps » čtv led 12, 2012 17:25

maca07 píše:nemohu nosit klasické trekové boty, protože se mi udělají hned velké puchýře

jaké do nich nosíš ponožky? jestli normální bavlněné? tak to bude ta chyba, pořiď si pořádné které jsou proti puchýřům i otlakům

maca07 píše:A jaká by měla být mezera v botě (četl jsem asi 0,5 - 1 cm, ale sám nevím

já mám nohu UK 10,5, boty do města kupuji UK 11, na turistiku UK 11,5, do té boty na turistiku se mi musí vejít za patu ještě palec
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zkoušení a velikosti bot

Příspěvekod Wakizashi » stř říj 3, 2012 14:54

Ahoj,
tak po objednání a prvotní radosti z botek, kanady Bundeswehr vz.2000 295/11, nastala negativní zkušenost s velikostí. zatímco Prabos vz.2000 ve velikosti 11/295 jsou naprosto pohodlné, u BWček mne tlačil prostředníček na pravé noze (zkoušeno s jedním párem slabých i dvěma páry silných ponožek - výsledek stejné tlačení), který neustále ťukal nehtem do špičky. Takže plánuji výmenu. Otázkou je jestli 12 nebo 12,5, pro které se více nakláním. V případě vyzkoušení i se zdravotní vložkou, 12,5tky by tak byly tak akorát hádám...

Paradoxní je, že při srovnání bot, se zdají být 11tky BW opticky větší. Jestli je širší kůže či co, nevím. Doufám, že nebudu v těch 12,5/305 plavat.

Ví někdo jestli ona čísla 295/305 označují milimetry? Pokud jo, tak ty větší botky musejí být ok. Díky.
Wakizashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon pro 19, 2011 14:45

Re: Zkoušení a velikosti bot

Příspěvekod aksam » stř říj 3, 2012 16:02

....ano čísla označují milimetry....měl by tam být rozdíl jeden centimetr ve velikosti....ono to chce boty hlavně zkoušet na nohách....sám mám boty do města 46...pohory 47,ale zažil jsem i nízké trekovky 47,které mi byly malé a musel jsem mít 48
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Zkoušení a velikosti bot

Příspěvekod Wakizashi » stř říj 3, 2012 16:19

Ah super díky moc. Hádám tak, že těch 5mm navíc by udělalo botu tak akorát a dalších pět udělá pěknou vůli a bude místo na zdravotní vložku ještě.
Naposledy upravil šíp dne stř říj 3, 2012 18:50, celkově upraveno 1
Důvod: Zrušena zbytečná citace předchozího příspěvku, je jasné, na co reaguješ. šipka
Wakizashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon pro 19, 2011 14:45

Re: Zkoušení a velikosti bot

Příspěvekod apuka » čtv říj 4, 2012 20:36

Ja bych takovy optimista nebyl - rozdil muze byt vetsi. Ne v mm-ech, ale muze se stat, ze zrovna mezi tema dvema cisly se meni kopyto. Bohuzel, se to obcas stava, ze je nekde predel a potom maji boty uplne jine pomery vnitrnich velikosti. A potom je tu i kusova variabilita i stejnych velikosti. Toto jsou duvody, proc bych si ja nikdy nekupoval boty pre net...
V idealnim pripade bys je mel nekde fyzicky vyzkouset.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zkoušení a velikosti bot

Příspěvekod mike » pát říj 5, 2012 17:50

Jj, na tohle jsem narazil tusim u Lowy. Zkousel jsem boty a potreboval o maly kousek vetsi. Jenze o pul cisla cisla vetsi uz byly strasne velke. Pocitove o nekolik cisel. Takze smula. Zkusil jsem nekolik ruznych modelu a vsude to same, skok na stejnem cisle. Tenkrat jsem nechapal, zmena kopyta by to vysvetlovala.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zkoušení a velikosti bot

Příspěvekod Wakizashi » úte říj 9, 2012 15:32

Ahoj,
po přečtení o neoptimistickém očekávání jsem strnul hrůzou. Poté,co jsem zkoušel nové vyměněné boty ze mne naštěstí vše opadlo a jsem rád, že jsem zvolil 12,5ky a ne jen 12tky, protože ty by byly tak akorát, a možná i maličko menší pořád.
Wakizashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon pro 19, 2011 14:45

Re: Zkoušení a velikosti bot

Příspěvekod Nadmerek » sob kvě 10, 2014 20:58

Je možné vůbec sehnat botu, pokud mám jednu nohu o několik milimetrů menší než druhou aby zároveň v té menší pata neklouzala a pravá noha nebyla na těsno, nebo chci od bot nerealné ? :axe:
Nadmerek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon dub 28, 2014 19:57

Re: Zkoušení a velikosti bot

Příspěvekod oodoow » sob kvě 10, 2014 22:16

několik milimetrů není nic, dá se to když tak dorovnat ponožkami
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Boty