Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » pon led 4, 2021 19:00

Ja jsem to vlastne chtel sloucit s vlaknem o rozpadu podrazek. Tak jo, slouceno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod sobb » pon led 4, 2021 19:24

Z těch fotek to nejde úplně vidět. Nejsem si moc jistá, co je to na první fotce nahoře, zda vydrolení nebo jen uštíplý kus gumy. Nemusí nutně jít o hydrolýzu, ale opravdu "jen" o odlepování podrážky. To umí spravit i šikovný švec.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » pon led 4, 2021 19:26

Jako jo, fotky nic moc, ale presne takhle mi odpadly podrazky u Hanwag Banksu, rozpadla se jen tenka vrstvicka PU, ale zato po cele plose. Navic psal, ze tam tece, coz by pres neporusenou tlumici vrstvu neteklo. Tohle je IMO potreba vymenit cele.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod sobb » pon led 4, 2021 19:32

Já už takto právě viděla i jen odlepenou podrážku, což bylo snadno opravitelné. Může to být ale samozřejmě i ten náš oblíbený rozpad.

Chtělo by to lepší fotky a důkladnější průzkum bot, což Floyd zajisté udělá, až si tohle vlákýnko přečte. Anebo zanést na konzultaci k ševci.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » pon led 4, 2021 19:36

Odlepovani uz jsem taky zazil, ale vzdycky to bylo jen na nekolika malych mistech, coz jsem si spravil sam. Vyrobni vada, malo lepidla na par mistech a pak to vydrzelo az do uplneho ochozeni. Jestli to odpada kompletne, tak je to rozpad, klidne i jen PU lepidla, ale menil bych cele.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod apuka » pon led 4, 2021 20:29

@sobb: ja jsem psal o degradaci PU, bud lepidla nebo cele podrazky. Takze i pri odlepeni podrazky to vypada na degradaci (u lepidla netusim, jestli je to taky hydroliza). Ale kdyz se rozpadava lepidlo, na rade je podrazka - teda pokid uz nezacala. Mne i nektere fotky pripominaji jine fotky jasne rozpadavajici podrazky. Navic zda se mi z fotek, ze se odlepuje jak spodni guma ("Vibram") od mezipodesve, tak i mezipodesev od samotne boty. To druhe je mnohem horsi a ani kdyby se jednalo jen o lepidlo, prilepeni u sevce nemusi byt nejlepsi reseni - bota +se musi natahnout na kopyto a z toho duvodu se muze vnitrni tvar boty zmenit. Maloktery sevc bude mit original Hanwag kopyto...
Ale lepsi fotky by byly fajn.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod sobb » pon led 4, 2021 21:07

Rozpad či špatné použití lepidla nemusí mít s hydrolýzou celé podrážky vůbec nic společného. Viděla a měla jsem boty, kterým se odlepovala jak podrážka, tak celá mezipodešev. A po přilepení sloužily dál.
S rozdílným kopytem máš ovšem pravdu, s tím nemám dobrou zkušenost, netuším jak je to u Restday, zda mají opravdu všechna Hanwag kopyta. Ale bude to lepší než u ševce.

Jinak samozřejmě, poslat na komplet podražení je největší jistota. Ale pokud ty boty slouží teď jen na kratší vycházky a nejednalo by se o celkovou hydrolýzu, tak by to mohl být zbytečný overkill.

Ale jen teoretizuju, z těch fotek se opravdu moc poznat nedá a možná je podrážka prostě klasicky na odpis.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » pon led 4, 2021 21:14

Restday maji kopyta Meindlu, Hanwagy bych tam neposlal. Poslal jsem tam ty prvni a nedopadlo to dobre, od te doby jen k vyrobci. Navic tam davaji nebo davali jine podrazky, coz je problem sam o sobe.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod sobb » pon led 4, 2021 21:33

Na svých stránkách mají, že jsou také autorizovaným servisem Hanwag.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » pon led 4, 2021 21:37

Ze by zmena? U mne ale nebude, kvuli par stovkam nebudu znovu riskovat znicene boty [-(
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod sobb » pon led 4, 2021 21:42

Pokud se Ti je podaří do Hanwagu poslat. Aby to nebylo stejně jak s Meindlama - vše se údajně automaticky posílá do Restday a jen speciality do Německa, možná to jde ukecat i na výslovnou žádost. Já ještě měla s Meindly posledně před lety "štěstí" s opravou v Německu (moc se nepovedla, proto ty uvozovky), ale teď to asi dáme rovnou do Zlína.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » pon led 4, 2021 22:01

Vyslovne musim zadat vzdycky. Pokazde to chteji posilat do Restday :roll: Do Nemecka je to drazsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod sobb » pon led 4, 2021 22:13

Hanwag nebo Meindl? Zas tak velký rozdíl v ceně to není.

Ono se to ale opravdu relativně často mění, teď koukám k Meindlu:
"Od června 2018 jsme pro Vás vyjednali možnost posílání bot na servis přímo k výrobci Meindl. Značně se tím urychluje doba vyřízení, která se nyní pohybuje řádově okolo 4-5 týdnů (týká se výměny podešví, což je časově nejnáročnější proces)."

Předtím to bylo zas zcela opačně :lol:

V Restday toho mají asi moc, teď uvádí dobu opravy cca 6 týdnů a když jsem se před dvěma lety dotazovala, tak to bylo dokonce 10 týdnů.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » pon led 4, 2021 22:19

Hanwag, mne jedny Islandy stacily naporad ;-) Uz jsem dlouho podrazky nemenil, driv to delalo nekolik stovek.

Dalsi duvod, proc se Restday vyhnout ;-) Vymena podrazek ale okolo 4 tydnu trvala i v Nemecku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod Bossinko » stř úno 3, 2021 10:42

Ahojte, viete sa mi vyjadriť ku kvalite tejto opravy? Mám na to svoj názor, ktorý sa nezhoduje s tým, kto opravu vykonal. Ide mi o to trčiace lepidlo.
Obsádzka je nová. Podrážka sa celá rozliepala, ale bola v dobrom stave tak bola zlepená opäť dokopy.

Obrázek
Obrázek
Bossinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon led 4, 2010 14:40

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod sobb » sob úno 6, 2021 19:17

apuka píše:mesic a rok ma v kazde bote na jazyku i Aku
Mám teď doma dvoje nový Aku, těšila jsem se na datum výroby, ale ze směsi čísel na jazyku se mi nic smysluplného vyčíst nepodařilo :| Ty jsi dával fotku, kde byl měsíc a rok, ale teď je na jednom páru tohle: 109709. U druhého jsem též nic, co by vypadalo jako datum, neidentifikovala.
Že by to pro velký úspěch zrušili?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod apuka » sob úno 6, 2021 19:43

sobb píše:Že by to pro velký úspěch zrušili?
to je mozne :twisted:

Ani na krabici nemas nic smysluplneho?

Ja uz jsem si par let nekupoval nic od Aku jak nejezdim zmprace pres Pribor (tam je dovozce).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod sobb » sob úno 6, 2021 19:54

Na jedné krabici je osmimístné číslo naznačující sice rok 19 (12097019), ale to už je spíš přání otcem myšlenky, než reálné datum (ta sedmička není překlep, opravdu tam je ).
Druhé boty u sebe teď nemám, ale tam tuším na krabici nebylo už vůbec nic použitelného, ještě se pak kouknu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod malejjarda » ned úno 7, 2021 10:41

Každá firma to zřejmě označuje jinak. Co vyrábíme u nás ve fabrice (boty to nejsou), používáme označení písmeno - které značí směnu, pak číslo týdne a nakonec poslední číslici roku.
Takže třeba B470 - pondělní odpolední směna, 47 týden, 2020. Z toho se dá i zjistit, který konkrétní pracovník věc vyráběl.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod malejjarda » ned úno 7, 2021 14:17

Máte někdo změřenou životnost podrážky u trekových bot?
Konkrétně mám boty B, podrážka vibram Viking. Moje hmostnost cca 75kg, chodím většinou s malým baťůžkem, max 5kg. Asi 50% tras je asfalt a beton - v zimě s nimi chodím po městě. Kolik by mohla podrážka vydržet?

Vhodnější vlákno jsem nenašel, pokud ano, klidně to přesuňte.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » ned úno 7, 2021 18:28

Mam, ale zalezi to na konkretni podrazce, terenu, vaze a nejspis i stylu chuze. U mne je to 2500 - 3000 km. Plati i pro A/B Meindl Lareda pouzivana priblizne tak, jak pises.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod malejjarda » ned úno 7, 2021 18:58

Mike díky. Zatím mám 300km. Podrážka vypadá skoro jak nová, jen na patě je to trochu poznat. Ale to je u všech bot jak šmajdám. :-)
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod Semo » pát bře 5, 2021 1:03

Prispejem vlastnou topankou. Lowa Renegade Mid GTX, cca 5 rokov stara. Zniciho nic, ani poriadne neviem pri com sa asi pred 2 mesiacmi objavila diera na spicke jednej topanky. Poriadna fuga - zmestil by sa dovnutra cely prvy clanok ukazovaku. Zatial to periodicky vypchavam silikonom - 1-2 mesiace vydrzi, potom sa caly uvolni (odpadne aj s malou vrstvou TPU, na ktorej je nalepeny. Mam tie topanky fakt rad, uzasne pohodlne a lahke papuce. Neviete ci aj taketo podrazky vie niekto opravit? Velkost 48.

https://panska-obuv.heureka.cz/lowa-renegade-gtx-mid/#gallery/images/a9842f305fe93dfac60e6a598c50d014/
Přílohy
lowa.JPG
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod aksam » pát bře 5, 2021 8:01

Bohužel tohle Ti už nikdo neopraví, nejde u nich vyměnit podrážka, koupit jedině nový pár bot.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod apuka » pát bře 5, 2021 8:37

Je to strikovana podesev, bohuzel, ta nejde vymenit klasickym zpusobem. Ale zeptat se da, nekteri sevci (nebo asi i v RestDay, jen nevim, jestli se jim bude chtit s tim zabyvat, praci maji nad hlavu) na to dokazou dat novou podesev, ostrani starou a prilepi novou - jen to nebude original a je otazka jak dlouho vydrzi, protoze na to neni bota stavena.
Kdyby to delali nekde v RestDay a pod. a spocitas cenu a pravdepodobnost, jak dlouho Ti bude nova podesev drzet (a jestli bude stejne dobra jako original), je opravdu otazne, jestli se nevyplati spise koupit nove...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod apuka » pát bře 5, 2021 9:08

Jeste zajimava informace o hydrolyze ze stranek ProShopu, dovozce Lowy. Snad prvnikrat nekde napsali primo, ze noseni bot (a namahani podesve) prodluzuje zivotnost...:
K rozpadu a tím nefunkčnosti podešve dochází standardně v našich klimatických podmínkách za 7-11 let od data výroby. Mechanické cyklické namáhání polyuretanové mezivrstvy prodlužuje její životnost, tedy bota, ve které se pravidelně chodí, vydrží z hlediska hydrolýzy déle než bota uskladněná. Na rychlost hydrolýzy mají vliv také klimatické podmínky, časté střídání vysokých a nízkých teplot a kolísání vlhkosti hydrolýzu urychluje. Zejména v tropickém podnebí s vysokými teplotami a vysokou vlhkostí se životnost polyuretanové mezivrstvy výrazně zkracuje.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod Semo » pát bře 5, 2021 17:11

Takze skladovat topanky v hermetickom sacku so silikagelom?
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » pát bře 5, 2021 17:15

Ne, chodit v nich, abys podrazky spotreboval rychleji, nez je sezere hydrolyza ;-) Tvych 5 let je ovsem dost malo, kupovals je nove?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » pát bře 5, 2021 17:21

@apuka: dobry, akorat je otazka, jestli to maji nejak overene nebo si to vymysleli. Zkusenost se to ovsem zda spis potvrzovat. Pouzivaji totiz taky trochu demagogii:
Podešev s tlumící mezivrstvou EVA má životnost 2.000–3.000 km. Každý uživatel tak musí rozhodnou, co je pro něj výhodnější, zda 2.000-3.000 km nebo 7-11 let.

Podrazka totiz vic, nez tech 2000 - 3000 km stejne nevydrzi bez ohledu na tlumeni. Osoupe se vzorek a to totalne. Mam to zmerene na ruznych botach, tech 3000 km je maximum i v ceskem terenu a na poradnem vzorku, tyhle Lowy bych tipoval spis na min.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod Tomas » pát bře 5, 2021 17:53

Poslední Lowy Renegade GTX Lo jsem za cca rok prochodil po městě a to byly ještě v záruce. Díra v podrážce u obou bot, svršek a kůže 100%, GTX taky makal.

"To jste prochodil pane, nechte si je znovu podrazit." Tak letěly do popelnice.

Základ je, aby se boty hydrolýzy nedožily :D
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na Boty