Výběr bot: kategorie B

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod Michal82 » pon kvě 23, 2016 15:06

Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod fps » pon kvě 23, 2016 15:34

to jsou ale La Sportiva Trango TRK, ne La Sportiva Trango Trek Micro Evo, o La Sportiva Trango TRK je už psáno ve "Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C", to by měli být Béčka jak vyšitý
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod Michal82 » pon kvě 23, 2016 16:18

Aha ted na to koukam - promiň ja ten popis vzal tady a tady psali Trek Evo
http://www.hudy.cz/turisticka_obuv_pans ... black.html
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod Michal82 » pon kvě 23, 2016 16:21

Jestli to jsou tedy B a ty Alpy B/C a podrazka C tak je to o pul třídu - třídu měkčí a mělo by to byt přesně to co hledám.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45


Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod Michal82 » pon kvě 23, 2016 19:30

Díky dobré postřehy asi je po návratu půjdu hned ozkoušet, jako moc sem těm plastakum nevěřil ale koukam ze je děla kde kdo a sou pozitivní ohlasy, takže asi to bude stejne časem jediná možnost.
Jinak doufám ze ses neurazil za ten stan - ale pustil ses tam do mne tak sem reagoval - ale myslel jsem to v dobrém. :)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Asolo x Hanwag dámské

Příspěvekod KoNo » sob srp 20, 2016 19:46

Ahoj,
chci si koupit boty na chození s batohem (i bez) do hor a kamkoliv jinam. Univerzální na zimu, teplo, sucho i mokro. Seděly mi tyto: http://eshop.asolo.cz/boty-pro-lehky-tr ... ibe-gv-715
a pak: http://www.hanwag.com/nazcat-lady

Asola mi sedí o něco lépe, přizpůsobí se pohybům nohy a proti Hanwagům mi nepřijdou tak mohutné a neohrabané.

Máte prosím někdo zkušenosti, rady co by jste vybrali? Díky moc :)
Naposledy upravil mike dne sob srp 20, 2016 23:42, celkově upraveno 1
Důvod: slouceno, nemusime mit na kazdy dotaz nove vlakno
KoNo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob srp 20, 2016 16:19

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod Tecumseh » ned srp 21, 2016 8:19

Tie Asola sú fajn, veľmi pohodlné topáky, kľudne použiteľné aj v ťažšom teréne, pokiaľ ti sedia nie je o čom :wink:
Tecumseh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř kvě 12, 2010 10:54

Re: Asolo x Hanwag dámské

Příspěvekod fps » ned srp 21, 2016 11:20

KoNo píše:Máte prosím někdo zkušenosti, rady co by jste vybrali?

má rada je, aby sis to tady pořádně pročetla, na OF je na tvůj dotaz mnohokrát odpovězeno

KoNo píše:Asola mi sedí o něco lépe, přizpůsobí se pohybům nohy a proti Hanwagům mi nepřijdou tak mohutné a neohrabané.

to je tím, že Hanwag Nazcat mají gumovou obsázku okolo celé boty, jde jenom o to zda ji využiješ, a nebo ne?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod mike » ned led 8, 2017 1:15

Aktualne v Praze mrzne a na chodnikach je par cm jemneho prasanu (aspon u nas na kopci). Chodil jsem v Hanwag Banks, co jsem si kdysi koupil na zimu do mesta, a je to o hubu. Podrazka je tragicka, klouze, i kdyz je pod prasanem jen asfalt, natoz kdyz je tam zmrzly snih nebo namraza. Jelikoz mam zakazano spadnout, abych neublizil srustajicimu malicku, nastval jsem se a vzal si do obchodu Alasky. A najednou to slo uplne v pohode i na te same trase.

Ted koukam, ze na to prisli uz i u Hanwagu a podrazka u Bansku uz je jina. Vzorek vypada lip, snad bude i lip fungovat. Teda, horsi, nez ten puvodni, snad byt ani nemuze. Tohle se Vibramu fakt nepovedlo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

La Sportiva Cornon - velikost

Příspěvekod mili91 » ned čer 25, 2017 20:16

Ahoj,

chtěla bych se poradit ohledně velikosti pohorek. Koncem léta se chystám na víkend do Tater (výstup Rysy, Kriváň). Vybírám si proto nějaké pohorky a padla mi do oka La Sportiva Cornon. Zkoušela jsem více značek (Scarpy, Asola, Kayland...), ale Cornon mi seděl nejlépe, jen mám dilema ohledně správné velikosti. Běžnou obuv nosím velikosti 38, tady však váhám mezi 39 a 39,5. U 39 mám problém, že mě v botech tlačí malíková hrana na levé noze, což ale nevím, zda by časem mohlo povolit. 39,5 jsou při zkoušení na silnou ponožku bez problémů, mám je opravdu tak akorát, ale bojím se, aby se používáním neroztáhly a nebyly mi nakonec velké, když jsou o 1 - 1,5 čísla větší, než jaká je moje běžná velikost obuvi. Nemáte s tímhle prosím zkušenosti? Pohory vybírám poprvé. Děkuji.
mili91
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned čer 25, 2017 19:40

Re: La Sportiva Cornon - velikost

Příspěvekod mitau » ned čer 25, 2017 21:51

1) Vítej na OF. Pokud můžeš, zkus dotazy směřovat do již existujících vláken. Takhle by tu byl za chvíli strašný nepořádek.
2) Pohorky zkoušej s ponožkami, které plánuješ nosit a raději odpoledne než ráno.
3) Je-li obsluha v obchodě prodavač a ne jen podavač, tak by ti měla poradit snáz než takto na dálku.
4) Podle popisu bych bral větší velikost. Na povolení nespoléhej, moderní lehké pohory by měly od začátku sedět dobře. Velikostmi se nenech zmást, důležité je, jak bota sedí na noze. La Sportiva je italská a obecně má spíš menší boty (soudě podle běžeckých bot), takže ujetou velikostí o číslo se netrap.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1218
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: La Sportiva Cornon - velikost

Příspěvekod mike » pon čer 26, 2017 1:13

Tak. Slouceno.
5) Kdyz se na neco ptas, tak dej rovnou link (k vyrobci, do Hudy...) at to nemusime hledat.

LaS ma mensi i pohorky. Normalne mam 45 a LaS jsem potreboval 46. Obecne ma kazdy vyrobce sve cislovani a bota se vybira podle toho, jak sedi a ne podle cisla. To je jen orientacni pro zacatek, kde zacit zkouset.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod amigo » pon čer 26, 2017 8:15

mám od la sportivy ultra raptory a moje běžná velikost mi též neseděla - kupoval jsem o číslo větší, než běžně nosím.
vyber si podle toho jak ti bota sedí, ne jak zapadá do tabulky velikostí.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod mili91 » pon čer 26, 2017 13:11

Omlouvám se, o rozvíjení stávajících vláken jsem nevěděla, děkuju za upozornění a za odpovědi.
V obchodě jsem se taky samozřejmě radila, ale jak píšu, v obchodě může bota hezky sedět a po několika desítkách kilometrů to bude vypadat zase jinak, tak jsem se raději chtěla zeptat, jaké jsou zkušenosti ostatních. Já mám vždy problém s tím, že mám levou nohu širší a ta malíková hrana většinou tlačí. Nebýt toho, stačily by mi 39.
mili91
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned čer 25, 2017 19:40

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod mike » pon čer 26, 2017 22:16

Jestli je bota uzka, tak to nechce vetsi cislo, ale jinou botu. Nejspis od jineho vyrobce, co ma sirsi kopyto. Uzka bota boli, ublizuje noze a to ne uplne malo, muzes si tak poskodit nervy a ztratit cast citu v chodidle nebo v prstech (mame tu na to nekde vlakno). A ne, bohuzel to nepoznas zavcas.

Taky ovsem zalezi, co znamena stačily by mi. Zensky maji obecne tendenci kupovat si spis mensi boty, coz je u pohorek naprosto spatne. Vetsi bota se da dorovnat ponozkama, s mensi neudelas nic a s roztahnutim bych moc nepocital.

Spravna velikost je posledni takova, kdy se ti pri chuzi do kopce nezveda pata. Kdyz ti nejaka bota sedi, tak je dobre zkusit jeste o pul cisla vetsi a jestli se pata nezveda, tak vzit tuhle. Nebo opacne, snizovat, dokud se pata neprestane zvedat (rozdil poznas). Kdyz strcis nohu co nejvic do spicky u rozvazane a povolene boty, tak by melo byt za patou asi tak na dva prsty mista. Vsechno samozrejme s ponozkama, co budes nosit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod tunak » stř čer 28, 2017 22:37

Mike má naprostou pravdu. (Jen je bohužel často těžký zákazníky přesvědčit a neustále si kupujou boty, který jsou jim malý. :axe: )

Za mne: u La Sportivy mi sedí občas až o číslo a půl! větší boty než třeba u Lowy. Vůbec nezáleží na tom, jakou máš obvykle velikost, ale na tom, jak bota sedí; velikost je jen prakticky libovolný údaj výrobce s malou vypovídající hodnotou. A Sportiva - jako jeden ze spíše mála výrobců - vychází z francouzské (evropské) tabulky velikostí (podobně Scarpa, taky má podobně "malé" boty); kdežto kupodivu třeba i francouzský Millet používá, podobně jako Asolo a německé značky, anglickou tabulku.

Cornon je do Tater moc měkká bota. Tatranské chodníky s obľubou vedou cez kamene všetkých veľkostí a tvarov. Osobně bych bral tvrdší boty, ale každému, co jeho jest. Pokud se ti líbí Cornony, ale jsou příliš úzké, Hanwag Banks nebo Lowa Renegade (nebo obdobná lehká pseudopohorka jakéhokoliv solidního výrobce) poslouží stejně dobře. A samozřejmě se dají zvážit i approach boty, tj. nízké boty s tvrdší a přilnavější podrážkou, obsázkou a vázáním až do špičky. V Tatrách je nosí spousta (horo)lezců. Je to trochu trend; sám mám radši pohorky, ale zase při výstupu na Rysy člověk ušetřené gramy sakra pocítí. Pokud to přežijí kotníky.

(A Sportivě se ostatně myslím dost povedly Trango Trk Leather, do Tater ideální bota, stejně jako Scarpa R-Evo Pro a kvanta dalších. Cornon nebude špatný model; ale samotná Sportiva ho už mimochodem nenabízí.)
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod fps » čtv čer 29, 2017 12:50

tak to mě sedí stejná velikost vysokých turistických bot Asolo troje různé, Fitwell jedny, Hanwag jedny, La Sportiva šestery různé, Lowa jedny, Meindl šestery různé, pouze dvoje Dallape mám o půl čísla menší než ostatní, a to samé je asi i u bot Scarpa, ale Scarpa mám jen nízké, zjistím to až u Scarpa Ribelle Tech které mám v plánu ozkoušet, takže dle mě jsou jak Scarpa (ne menší) tak Dallape větší než ostatní
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod tunak » čtv čer 29, 2017 20:07

Na Ribelle jsem taky zvědavej. K tomu zbytku: vážně? :shock: No já mám okolo velikosti 45 rozptyl mezi botami jednotlivých výrobců číslo a půl. :-s
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod fps » pát čer 30, 2017 12:50

- doufám že budou mít Scarpa Ribelle Tech i v Alpsportu, ale zatím nevidím že by je někde prodávali
- jinak bych to nepsal, vše velikost 47, krom těch Dallape a Scarpa, u nich 46,5
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod apuka » pát čer 30, 2017 13:24

Tunak - tomu od fps moc never. Jemu to mozna sedelo, ale v tom pripade ma ponekud posunute vnimani anebo to zkousel se dvema nejhrubsimi ponozkami a tak mel cca 0,5 - 1 cm prostor na stlaceni bez toho, aby to poradne citil.

Nedavno jsem kupoval Asolo polobotky. Zkusil jsem asi ctvero (modely nevim), jedno bylo akurat v cisle 11, dva 11,5 a jedno bylo male 12 - mozna cela rada byla o pul cisla posunuta dolu, mel jsem je jenom na bezne ponozce do prace. Asolo Powermatic 100 jsem mel 47 2/3, Asolo Granity mam 47 a jsou stejne velke - maji dokonce naprosto stejne vlozky, stejny typ, stejna velikost. Asolo Freney 47-ky byly mirne male, potreboval bych o poul cisla vetsi (dvoje ponozek).
Posledni rok jsem zkousel snat 15-20 paru ruznych pohorek od B do C az C/D, vsechno velikosti 47, resp. 12 a rozdily byly hodne citelne. Nektere byly az velke, nektere male, i o cele cislo.

Vsechno myslim na delku u palce, vetsinou zkouseno i stanim na vyjmute vlozce; co se tyce sirky a mista u prstu, to ted neberu v uvahu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod tunak » pát čer 30, 2017 19:55

Já právě také aktuálně kupuju nové pohorky, vybírám už dva měsíce a mám podobné dojmy. Velikosti mi sedí od 44,5 (10UK) po 46 (11,5UK), pokud jde o délku boty. Většina bot od Hanse Wagnera je mi při správné délce úzká ve špičce a široká v patě, Lorenz Wagner dostatečně široký ve špičce, ale příliš v patě, Meindl akorát, Italové obvykle akorát v patě a o pár milimetrů úzké ve špičce. (Mám výrazný kloub na palci a tam mě boty zpravidla tlačí.) Raichle zoufale úzké. Potřebuju botu B/C, ale výrazně lehčí a ideálně tvrdší než Islandy, nebo lehoučkou C. Asolo Freney je horký kandidát, sedí mi (velikost 46, jsou opravdu malé, Piolety mi v téhle velikosti jsou už lehce velké, ještě jsem nezkoušel Elbrusy, dělám si naději...jinak asi vyhraje Scarpa Rebel Lite nebo Triolet); Meindl takovou botu nemá. Jen ta cena Freneye se mi moc nezamlouvá. :(

Alpsport letos Ribelle prý mít nebude, aspoň to mi bylo řečeno, když jsme se ptal. Oni nemají spoustu zajímavých bot, které bych rád zkusil, třeba Rebel Pro, Rebel GTX a Charmoz OD. Podobně Hudy neomaleně nemá Nepal Trek Evo a Trango Tower. :(
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod fps » pát čer 30, 2017 20:33

Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod tunak » pát čer 30, 2017 22:44

Dík. Dám si pozor.

Obsázka je dneska docela častý problém. (Ze sortimentu Hudy zejména u Hanwagu.) Tam záleží asi na štěstí. Ty vložky ale vypadají dost divně; navíc mi na tvé fotce obsázky přijde poškozená textilie na svršku boty, což mne teda odrazuje mnohem víc. Tvrdost v kotníku mi nevadí, pro mých cca 65 kilo je úplně dostatečná a uvítal bych naopak klidně ještě flexibilnější botu (jako Trango Trek Leather) - vidím to stejně jako Mike, když na tebe reagoval. (Akorát s ním nesouhlasím ohledně využitelnosti tvrdých bot; boty jako Trango Cube nebo Freney se na turistiku v terénu typu turistických cest ve VT nebo náročnějších Alpách výborně hodí; zejména tyto modernější s volnější fixací kotníku. Takové Islandy mi ve VT minulý víkend přišly o chlup příliš měkké.) Překvapuje mne, že svršek dlouho schne, to bych u syntetických bot vůbec nečekal a je to pro mne docela problém. Každopádně díky za informaci.

Trango Cube mne bohužel tlačí na kloubu palce. :( Jinak bych je bral. Takhle to asi bude mezi Asolo Elbrusem a Scarpa Rebel Lite; přičemž sympatičtější na noze je mi ten Elbrus. Ach jo, když jsem si kdysi zkoušel Nepal Trek Evo, přišly mi skvělý, ale příliš těžký, měl jsem je tehdy vzít a mít pokoj. :(
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod fps » ned črc 2, 2017 19:53

Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod tunak » ned črc 2, 2017 21:05

Zkoušel, každopádně je to v tomhle případě irelevantní. Tranga (obecně celá série) mají - na Sportivu - úzkou špičku, sedí mi moc pekně, jen u kloubu palce prostě nesnesitelně tlačí. Mám ten kloub (neznám anatomický název, prostě tam, kde začíná palec) hodně výrazný. (Nejedná se ale o hallux valgus, prostě jde o tvar nohy.) U Nepálů (ať už Karakoram Trek nebo Nepal Cube) je tam místa dost, u Tranga bohužel schází dva, tři milimetry. (Rád bych někdy vyzkoušel Trango Tower, to je asi jediná bota z téhle řady, kterou jsem na noze neměl.)
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod fps » ned črc 2, 2017 21:35

a nezkusil si větší La Sportiva Trango Cube, do nich jedny středně silné a jedny silné ponožky, já na takovéto dvě ponožky mám o číslo vetší turistické pohorky
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod mike » ned črc 2, 2017 21:57

tunak píše:Nejedná se ale o hallux valgus, prostě jde o tvar nohy.

Vis to jiste? Nezvetsuje se to s vekem? Jestli jo, tak to chce resit zavcas, jinak dopadnes jako moje mama, co ma po operaci a zase se ji to vratilo.

@fps: ruzne boty maji ruzny tvar a kazdemu kazde nesedi. Fakt ;-) Mne treba Tranga nesedly vubec, snad nejmin sedici bota, co jsem kdy mel na noze (Nepal Treky sedely slusne). Cuby byly kupodivu lepsi, ale taky mi prisly moc uzke a neodvazil jsem se je koupit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod tunak » ned črc 2, 2017 22:01

Rozumím. Potíž je v tom, že se občas potřebuju postavit na špičku. Nemůžu si dovolit moc velký boty. Vážně jsem je zkoušel pořádně, moc jsem o ně stál. (Mimo jiné protože bych je mohl mít za moc pěknou cenu; Ice Cuby za ještě lepší.) Stál jsem i o Trango Trk Leather, to je díky dost volnému kotníku až nechutně pohodlná bota. (Tak pohodlná, že pak člověk nechce nosit jinou. :mrgreen: ) Bezpochyby nejpohodlnější pohorka na trhu. :((
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod tunak » ned črc 2, 2017 22:04

mike píše:Vis to jiste? Nezvetsuje se to s vekem?


Jistě to samozřejmě nevím. Vždycky jsem měl tyhle klouby výrazné; každopádně to teď hodlám sledovat, je to poprvé, co mám na tomhle místě problém při výběru bot. :((
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

PředchozíDalší

Zpět na Boty