Pracovní boty pro lesníka

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod kodyz » pát zář 20, 2013 13:41

Zdravím, chtěl bych zkušenější poprosit o radu. Jsem povoláním lesník a nosím pohorky každý den téměř osm hodin. V jakémkoliv počasí, sucho,mokro,sníh a podobně. Dále lezu ostružinou sem tam kamenitý svah, skála. Nedávno jsem zakoupil boty Prabos Condoriri a společné soužití nám vydrželo třičtvrtě roku :D Takže jsem se rozhodl zainvestovat více peněz a pořídit pořádnou obuv. Rád bych uvítal Vaše nápady na celoroční obuv pro moje potřeby s rozpočtem do sedmi tisíc. Nebo zda se přikláníte k variantě pořídit boty na zimní a letní období zvlášť. Uvítám každý názor
kodyz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát zář 20, 2013 13:32

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod vonkreuz » pát zář 20, 2013 16:17

V Rakousku jsem viděl běhat lesníky a lesáky v Meindlech (asi Perfekt?).
Zauvažuj třeba o Hanwag Alaska - pohodlené boty s koženým svršem a dobrou pověstí.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod mike » pát zář 20, 2013 16:54

Jestli je v tom opravdu 8 hodin kazdy den, tak ty Alasky nespis dyl nez 3/4 roku taky nevydrzi...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod pavproch » pát zář 20, 2013 17:08

spolulezec peťa ve svým sexšopu prodává pro lesníky značku Afars.... á) tohle není pokus o reklamu, za bé) nevím esli dělají i boty a cé)nevím, jaké sou s tou značkou zkušenosti...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28312
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod kodyz » pát zář 20, 2013 17:39

V pohorách opravdu trávím celej den, večer ještě chodím lovit, takže se kolikrát vrátím o půlnoci a druhý den boty znovu beru na nohy. Tím si myslím nejvíce trpí, že nemaj čas pořádně uschnout. Všechna obuv odejde na odlepení podrážky a prasknutím v ohybu u nártu. Boty Afars bych kvalitou zařadil minimálně pod ty Prabos. Meindl Perfekt se mi líbí ale nevím, zda neni mínus ta nechráněná špička, nebude to za chvilku okopané?
kodyz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát zář 20, 2013 13:32


Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod dudy » pát zář 20, 2013 17:53

kodyz píše:V pohorách opravdu trávím celej den, večer ještě chodím lovit,......

Radši pšššt, ať nupadneš v nemilost.
viewtopic.php?p=357051#p357051
a dál... :D
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod mike » pát zář 20, 2013 17:58

@dudy: jenze on nechce vysoke boty, ale boty, ktere mu vydrzi. Na jedne z odkazovanych stranek jsou mezi loveckyma Meindl Islandy a o tom, co ty "vydrzi" jsem tu psal. V jeho pripade to odhaduju na 4 - 6 mesicu.

@kotyz: kde ti to praska? V ohybu ve spicce? Tomu se da pomoct castou udrzbou, kuze musi byt promazana. Nechranene spicky se urcite okopou, ale vadi to? Pokud se samozrejme neurve podrazka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod dudy » pát zář 20, 2013 18:14

@ mike
Tak to se převelice omlouvám, že jsem na dotaz po botech pro lesníka dal šest vodkazů na boty pro lesníky a mezi nima i Islandy, s kerejma máš Ty špatnou zkušenost :twisted: .
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod pavproch » pát zář 20, 2013 18:18

kodyz píše: V pohorách opravdu trávím celej den, večer ještě chodím lovit, takže se kolikrát vrátím o půlnoci a druhý den boty znovu beru na nohy. Tím si myslím nejvíce trpí, že nemaj čas pořádně uschnout.


A co takle koupit dvoje lautr stejné a střídat je, tak aby ty druhé měly vždy jeden den celý (navíc) na vyschnutí?!?

(a to myslím bezprdele, fakt vážně...)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28312
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod aksam » pát zář 20, 2013 18:29

kodyz....doporučil bych víc párů bot a střídat, protože při každodenním použití, dlouho nevydrží ani perfekty. Jak sám píšeš, když ani boty nestačí vyschnout, tak hodně zkracuješ jejich životnost.

pavproch mně předběhl :)
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod pavproch » pát zář 20, 2013 18:31

\:D/
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28312
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod dudy » pát zář 20, 2013 18:39

mike píše: Na jedne z odkazovanych stranek jsou mezi loveckyma Meindl Islandy a o tom, co ty "vydrzi" jsem tu psal.


Tak nejni problém koupit vojenský Islady a ty nejsou z nubukuku ale z kožky.
http://meindlboty.cz/detail_produktu.php?produkt=116
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod kodyz » pát zář 20, 2013 18:42

:D Lovit chodím jen zážitky samozřejmě ....dvoje boty jsou řešení , ale s botama za tři tisíce nechci už nic mít a dvoje za šest nebo sedm tisíc si dovolit nemůžu. Na Meindl Island jsem taky koukal, takže ty nedoporučujete? Boty mi praskají z vnitřní strany, konkrétně ty Prabos condoriri v místě kde končí ta okopová špička. Ale myslím že jsem se o ně docela staral.
Jinak díky za Vaše rady a názory v oblasti bot jsem naprostej amatér :)
kodyz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát zář 20, 2013 13:32

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod dudy » pát zář 20, 2013 18:54

Kdybys měl hnátu jako slon, tak by řešením dvojbot bylo totok:
http://www.hudy.cz/turisticka_obuv_pans ... elena.html
plus totok:
http://www.hudy.cz/turisticka_obuv_pans ... elena.html
:D
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod mike » pát zář 20, 2013 19:39

dudy píše:Tak nejni problém koupit vojenský Islady a ty nejsou z nubukuku ale z kožky.

Jenze mne nejdriv odesla podrazka, pak obsazka a teprve potom se zacal bortit nubuk (bota se rozlezla do stran).

kodyz píše: Na Meindl Island jsem taky koukal, takže ty nedoporučujete?

Ja rozhodne ne. Na chozeni do lesa sice myslim dobre jsou, ale ne na tvou zatez. To uz radej ty Alasky, vydrzi vic.

kodyz píše:Boty mi praskají z vnitřní strany, konkrétně ty Prabos condoriri v místě kde končí ta okopová špička. Ale myslím že jsem se o ně docela staral.

Klasika, to je ten ohyb. Kdyz ma kuze prasknout, tak tam. Mozna mazat casteji necim, co kuzi "vyzivuje".
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod pavproch » pát zář 20, 2013 19:44

mike píše:dudy píše:Boty mi praskají z vnitřní strany, konkrétně ty Prabos condoriri v místě kde končí ta okopová špička. Ale myslím že jsem se o ně docela staral. Klasika, to je ten ohyb. Kdyz ma kuze prasknout, tak tam. Mozna mazat casteji necim, co kuzi "vyzivuje".


a zase jedna rada beze srandy: a co takle tvrdší bota, které se nebude ohýbat podrážka a tím pádem sa ta kůže nebude tak namáhat a nebude praskat) + tyhle tvrdší boty mají většinou obsázku kolem dokola celé boty což přidá na životnosti taky... já (z jiných - zdravotních - důvodů) už roky používám aji do beskyd boty C a D a bez problema... a v ta3 kolikrát sem v nich i 11-12 hodin denně a lze to přežít...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28312
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod dudy » pát zář 20, 2013 19:54

mike píše:
dudy píše:Boty mi praskají z vnitřní strany, konkrétně ty Prabos condoriri v místě kde končí ta okopová špička. Ale myslím že jsem se o ně docela staral.


Seš si úplně jistej, že sem to napsal já? :twisted:
Je to úsměvné, když se tohle povede zrovinka Tobě, takovýmu pedantovi přes citace. :D
search.php?keywords=citace&terms=all&author=mike&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Hledat :mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod mike » pát zář 20, 2013 20:12

@dudy: njn, i mistr tesar... ;-) Diky za upozorneni, opraveno.

@pp: ti nevim, ale rekl bych, ze to dlouhodobe noham moc neprospeje. Ty k tomu mas zdravotni duvody, to je jina, ale on ne a navic by v nich byl kazdy den. V C/D botach jsem si cvicne vyzkousel jednu ze svych nedelnich tras v CR, kterou chodim v B/C bezne a bez nejmensich problemu. Ne ze by to neslo, ale prijemne to teda nebylo, ty tvrde podrazky jsou proste znat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod pavproch » sob zář 21, 2013 15:49

neska: 4hodiny, asi kilometr nahoru a kilometr dolů (součtově), do dýlky to mohlo být odadem tak 15km, část asphalt, část lesem, část ostružinou, část haferama, část potokem.... na nohách boty C (mammut mt. lennox) a nohy nic neříkaly a ni nenadávaly.... tož tak asi k těm C/D botám v beskydoch a a mým haxnám.... takže imho to alternativa je...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28312
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod kodyz » ned zář 22, 2013 7:59

Trochu jsem pátral a zaujala mě tahle bota http://www.hortez.cz/product/trekova-ob ... h-gtx:488/
kodyz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát zář 20, 2013 13:32

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod vonkreuz » ned zář 22, 2013 8:47

Něco mi říká, jestli je náhodou neměla Šíp? :-k Ale jinak by to mělo být stejné či pobodné jako Hanwag Alaska.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod šíp » ned zář 22, 2013 9:02

Měla a stále mám, odsud z OF je ještě má VoKo.
Jj, jsou hodně podobné Alaskám, liší se jen v detailech.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod Chara-din » ned zář 22, 2013 14:47

O boty se poslední rok a půl celkem zajímám (doma už mě mají tak trochu za blázna) a táta pracuje jako těžař v lese, takže k tomuhle tématu mám dost blízko :-). Dovedu se tedy dobře představit, co od těch bot očekáváš a zároveň čím nejvíc trpí. Bohužel musím ale napsat, že ideální bota pro tvé potřeby v podstatě neexistuje. Pro práci v lese by byli ideální boty kategorie B, B/C už jsou zbytečně tvrdé. Požadavek na celodenní a každodenní užívání volá po lehkých botách. U těchto bot je ale největším problémem právě životnost, což byl přesně případ i těch Prabosek (boty od Prabosu znám dobře, už nám jich doma prošlo několik párů). Problém je v tom, že v mezi B botami u nás jsem neobjevil žádné, které by byly ušité z pořádné kvalitní kůže. Nejblíže by k nim měly asi tyhle http://eshop.asolo.cz/boty-pro-tezsi-tr ... ibe-gv-715 ,ale u žádných bot v této kategorii s nějakou extra výdrží nepočítal.

Boty tvrdší (B/C, C) se už díky své tvrdosti a vyšší váze nedají považovat za ideální pro každodenní nošení, dá se u nich ovšem počítat s delší výdrží. Bohužel drtivá většina bot na našem trhu je šita z nubukové kůže, která má propagačním materiálům navzdory často nevalnou kvalitu. To platí i boty pro kolem 6000 Kč. Tato nekvalita se při takto častém a poměrně náročném (hlavně to ostružiní) nošení brzy projeví. Z této kategorie bych se já podíval na výrobky firem La Sportiva, Scarpa a Fitwell (s posledně jmenovanými ale nemám osobní zkušenost).

Jako podkategorie B/C, C bot by se daly zařadit klasicky šité boty, jako jsou právě třeba ty Perfekty (další výrobci třeba Garmisch, Dallapé, Steinkogler... ). Jedná se však o poměrně svébytnou kategorii bot. Váha je zde již opravdu nezanedbatelná, údržba náročnější a schnutí obuvi delší. Dá se však počítat se svrškem z kvalitní kůže a dlouhou životností. Je však třeba se psychicky připravit na rozcházecí období, které může být dosi bolestivé. Během tohoto období by se však z původně neohnutelných bot měla stát v celku pohodlná obuv.

Vzhledem k těmto poznatkům bych to tedy řešil tak, že bych se s cenou držel spíš při zemi a koupil bych nějaké rozumné celokožené B/C boty kolem čtyř, pěti tisíc ideálně v nějaké akci. A nebo jestli máš chuť experimentovat, tak klasiky od Garmische http://garmischtrek.shop1.cz/thema/kata ... z-membrany
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod apuka » pon zář 23, 2013 8:31

Ja sice nemam nikoho pracujiciho v lese, ale chtel jsem napsat neco, co psal i Chara-din: rozhodne nekupuj nic z nubucku. Ostruzini a jiny pichlavy podrost v zarostlem lese nubuk rychle ponici - propichne, rozreze, roztrne, atd. Je to horsi jako ostre skaly, protoze se to zakousne a tak jednoduse nepusti a je toho "neurekom", navic proti nim nepomaha obsazka, zachycuje se to vetsinou vys. Proto si nekupuj Alasky, Ladakhy, normalni Islandy, atd. Mnohem lepsi je normalni nestepena kuze, kuze Perwanger nebo alespon velur (to je vsak oproti predchozim mnohem mene odolny).
Taky si myslim, ze by uplne stacily "B" boty, hlavne aby se Ti v nich dobre chodilo, proste zevnitr jako papuce, zvenku vsak aby dobre drzely nohy a mely podrazku, ktera v terenu dobre drzi .
Bohuzel, B boty se z uvedenych kuzi moc nedelaji... Snad jen Asolo dela Tribe, ale to bych doporucil neco malo pridat a radeji si koupit Powermatic 100, co je skoro stejna bota, ale rekl bych trochu pevnejsi. Obe jsou delane z Perwanger kuze a s PM100 mam dobre zkusenosti - jenom si musis zkusit, jestli Ti sedi a hlavne jestli je dokazes zavazat tak, aby drzeli patu. Jinak se v nich chodi dobre. kdyz se o ne staras (v mem pripade alespon obcas nechat vyschnout a obcas napustit kondicionerem, jednou za cas poradne nastrikat sprejem - nejlepe na jeste vlhkou kuzi, ale pote musis nechat vysusit), tak dva roky vydrzi - max. bude treba vymenit podrazku, pokud ji schodis. A ta podrazka kupodivu docela dobre drzi prave v mokrem lesnim terenu, mirnem blate i na skale. I kdyz ja i muj syn jsem pouzivali boty i v zime, na zimu bych doporucoval radeji neco jinehom uz jenom proto, ze budes potrebovat "zatepleni nohy", tj. alespon jeste jedny hrube ponozky a na to je potreba skoro o cislo vetsi botu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod vonkreuz » pon zář 23, 2013 9:50

Ještě jsem si vzpomněl na jednu českou firmu, s jejíž botami je dost lidí spokojeno.
Saltic ze Zlína a konkrétně modely Granit a Granit FX. Má je tady myslím Qwak, Indy a je na né recenze na stránce svetoutdooru.cz.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod zbuddy » pon zář 23, 2013 9:57

apuka píše:alespon obcas nechat vyschnout

Já bych řekl, že každý večer, a strčit do nich něco takového: http://www.mojelyze.cz/vysousece-a-vyhrivace-obuvi/ a pak eventuálně povrchově ošetřit.
Zajímavý je ten vysoušeč s UV. Já sám mám doma starší vysoušeč Bravo. Akorát jsem už jednou musel nechat opravit adaptér/trafo - jelikož je to rozdvojený kabel, tak se to vyplatilo, než kupovat 2 nové adaptéry s jedním kabelem...
Druhá varianta je grelka, řešili jsme to tady před cca 5 lety...
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod MIKU » úte říj 1, 2013 8:47

Ahoj, strýc taky dělá v lese a běžně nosí takové ty starší hnědé vojenské kanady - takové ty festovní - né ty novější černé měkké - taky tráví v lese celej den a říká, že je to jediná cenově dostupná bota co to snese. Dají se sehnat v různých armyshopech kolem 1500,-
MIKU
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: úte říj 1, 2013 6:55

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod paralovic28 » stř led 15, 2014 10:24

Ahoj můj kamarád brigádničí v lese a boty si vybíral tady blablablabla já sám se v tom moc nevyznám, ale on byl maximálně spokojený, tak doufám, že vám to taky pomůže.

edit: Ještě jeden spam a letíš do čepi.
vK
paralovic28
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát led 3, 2014 11:16

Re: Pracovní boty pro lesníka

Příspěvekod xgeorgeas » ned zář 6, 2015 11:23

Trošku starší téma, ale po dlouhé době jsem zde, tak bych si dovolil jej oprášit.
Co by povoláním lesník jsem už nějakou tu botu vyzkoušel a tak mohu říct asi následující. Za ta léta mám nejvíc odchozeno v obuvi Prabos. Nemůžu říct, že by to byly špatné boty, ale v režimu v jakém pracuju já (tzn. les cca. 60%, kancl zbylých 40%) mi při normální údržbě (tzn. používám vosk typu Meindl Sportwax apod.) vydrží max. 2 roky. A je jedno jaký je to model. Tedy původní modely ještě s membránou ComTec vydržely tak 9 měsíců než do nich začalo díky prasklý membráně téct. Současné modely s GTX jsou na tom tak, jak píšu výše. Navíc poslední 3 roky ale na zimu nosím Meindly IslandPro a to je trošku jiná liga. Nicméně až budu kupovat další boty, tak už nechci žádný membránovky, ale pořádný pohory s koženou podšívkou - nejvíce se mi líbí Perfekty od Meindla. Toť za mně co se týče tohoto tématu
xgeorgeas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř bře 17, 2010 23:27

Další

Zpět na Boty