Boty Mammut (obecně)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Boty Mammut (obecně)

Příspěvekod apuka » čtv srp 23, 2018 18:27

Raxalpe píše:Taliani siju na uzsie nohy? (Scarpa, La Sportiva?)
Jaj jtere modely a jak ktera noha... Napr. nektere modely LS Trango serie mi byly u prstu docela dostatecne siroke, mne byly uzke asi uprostred (tohle je muj problem, malokdo to tak ma), Scarpy byly uzke vzdy vsechny co jsem zkousel, stejne tak manzelce. Asolo sije i Wide modely (z nekterych modelu se k nam dovazi jenom Wide), mel jsem/mam od nich dvoje pohorek protoze mi nejlip sedely, rozhodne uzke nebyly.
U Mammutu sirka taky zavisi dost na modelu a oni u nekterych taky delaji i Wide verzi - i kdyz, kupodivu, z jednoho modelu (uz nevim jestli to byl Alto High???) mela jednou doma jak normalni, tak siroky model stejne velikosti a nakonec ji na sirku sedely lip ty normalni, siroke byly uzsi... (a kontrolovali jsme oba nekolikrat, ze to bylo takto skutecne). Takze pouze zkouset a zkouset.

U Salewy se podivej spise po modelu Crow (mam jej ted a jsem spokojeny). Je trochu nizsi a ma mirne mene tvrdou podrazku, ale je to i tak dost tvrda B/C bota, taky s podrazkou "New Mulaz". Siroka je dost (Salewy maji "dvojite vlozky", muzes je mit na sirsi nebo uzsi nohu), cca stejny je i Rapace. Na feraty je akurat, stejne tak na VHT, co popisujes. Co je jejich nevyhoda pro mne (a stejney problem mam napr. i s modely LS Trango Serie i nektere Mammuty, je to, bohuzel pro mne, moderni trend) je, ze jsou nizsi nad prsty, obepinaji nohu co nejblize - netlaci, jenom obepinaji, aby se nehybala do boku. Neni to moc dobre pro muj vyssi kloub palce, ale furt se s tim da zit.
Rapace je podle mne vhodnejsi na vyssi hory a mirne horsi teren. Taky Crowy sezenes na vyzkouseni snadneji, napr. v Alpsportu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty Mammut (obecně)

Příspěvekod Raxalpe » čtv srp 23, 2018 18:48

No jo, tak dalsie modely vo vyhlade :D Kupovat boty do hor je tusim narocnejsie nez kupovat snubny prsten :lol: Ja neviem, este isto existuju podobne boty od Lowy, Meindlu, Hanwag, Aku... pomoc!
Topanky vyrobene v Cine vo mne velmi doveru nevyvolavaju, ale skumat, ktory model je kde vyrobeny je zas na dalsie hodiny....

Tak uvidim, ci sa este niekto prida s realnymi skusenostami na boty strednej triedy od Mammuta a potom si hodim mincou, ci kupit :lol:
Raxalpe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát črc 28, 2017 13:07

Re: Boty Mammut (obecně)

Příspěvekod remy77 » čtv srp 23, 2018 19:07

Mal som Mammut mt. Cliff gtx cca 3 roky, ochodil som podrazku nakomplet, ale sitie (na to kolko toho na zvrsku je), nepovolilo ani jedno. Cize ak sa mu mammuta nic nezmenilo, tak ja by som sa ich nebal.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Boty Mammut (obecně)

Příspěvekod apuka » čtv srp 23, 2018 20:33

Vsak pisu, ze i kdyz "Made in China", vsechny boty od Mammutu, co jsem je doma mel (ale i v obchodech koukal nebo zkousel) byly zpracovany v nejvyssi kvalite - presne, prakticky bez chybicky. Zato La Sportivy z poslednich let (Made in Italy) mely vsechny nejake viditelne "vady" (v uvozovkach proto, ze nedokazu rict, jestli to melo vliv na funkcnost, trvanlivost, atd. nebo ne), lepeni, ale i pouhe odrezani podesve bylo na urovni zacinajicich ucnu (same bubliny v prebyvajicim lepidle, tady prebyval skoro centimetr, tam pul neodrezane podesve), atd. Na OF najdes moje stiznosti na to. Bohuzel, ta znacka obecne sla od umrti zakladatele kvalitou hodne dole, i v obleceni - a toto ani zdaleka neni pouze muj nazor. A taky bohuzel, trend snizujici se kvality je v pohorkach vseobecny pres vsechny znacky - kde je kuze, tak jeji kvalita je nizsi nez pred lety toho sameho modelu (toto je obecny trend), nekteri vyrobci mely probelmy s pouzivanymi nitemi, ktere se jim doslova rozpadaly (napr. Meindl), nemecti, ale i italsti vyrobci presouvaji vyrobu do Rumunska, Chorvatska, Madarska, Slovenska, kdyz uz ne do Ciny, Vietnamu a Malajsie, vystupni kontrola jde do haje, atd...
Prave, ze pri te veskere bide se mi zda, ze Mammut sice boty sije v Cine, ale kvalitu si hodne hlida.

Konkretni zkusenost s Mammutama:
Syn mel koupene Mammut Monolithy, koupil je ve vyprodeji v RP za nejakych necelych 3000, prave potreboval pohorky a tyto mu sedly hned napoprve (predtim ale odzkousel snad 20 jinych modelu, co se bezne daly sehnat, ani jedny mu nesedely). Nosil je dkoro dva roky, bohuzel, asi roky lezely nekde skladem v RP (z niceho nic se najednou objevilo nekolik kusu stejne velikosti v nabidce outletu, pricemz se ten model snad uz roky v RP neprodaval), kvalita skladovani kdovi jaka. Za ty dva roky velice intenzivniho noseni v lete, v zime, v Beskydech, Male Fatre, Tatrach, Alpach - i na ledovcich a VHT nad 4000m a i na horolezeni a feratach je dost vyuzil. Poslouzili mu velice dobre, nijak je nesetril, ale osetroval dobre. Bohuzel kousek pred druhym vyrocim se mu na obou roztrhlo siti nad patou, az tam zirala par cm velka dira (v sekci reklamace bot nekde najdes i fotky), tak se nakonec vyreklamovaly. Ale na nich bylo fakt videt, ze se nite nicily predchozim dlouhym a spatnym skladovanim. Asi o necem vypovida, ze by si je syn klidne znovu koupil, ldyby tehdy bylo mozne je sehnat nove. Nebylo, tak pul roku pouzival moje Salewa Crowy a nakonec si koupil v nemecku v prilezitostnem vyprodeji Globetrotteru za smesnou cenu La Sportiva Trango Cuby a ty pouziva doted (a je s nima spokojeny).
Jak vidis, Cuby nehanim, protoze jsou to skvele boty, ale on uz jedny mel - a ty byly totalni sunt. Vsechno, co na nich vsichni chvalili, ty jeho plnili s minusovym znamenkem. Bylo v nich casto vlhko, nedychaly, vysychaly mnohem dele nez kozene boty, podrazka byla za necelych 300 km ochozena na spici az na mezipodesev, neskutecne za vlhka smrdely nejakym chemickym smradem, atd. Taky se rychle vyreklamovaly. No a ty nove jsou opakem tech starych, pricemz jediny rozdil je, ze prvni mel za 7,5 tisic, ty druhe za cca 125 EUR. Tak si vyber.
A podobne pribehy najdes dokonce i tady na OF o ruznych modelech i znackach, Meindl, Hanwag, Lowa, Asolo, Garmont, Zamberlan, Aku - o vsech.

Proto Ti radim, zajdi si boty, ktere se Ti alespon trochu libi nekde vyzkouset, objednej je, prohlidni jejich zpracovani poradne, vyzkousej je nekolik dnu za sebou doma v pokoji - a ty, ktere Ti sedi a vyhovuji si kup. Je to uplne jedno, co to bude za znacku a model. S kazdou/kazdym muzes vyhrat bank, ale stejne tak se Ti muze stat, ze na Tebe spadne Cerny Petr... Bohuzel, toto dopredu tezko zjistis, obzvlaste bez zkusenosti.
A ano - nakupovani bot je narocnejsi proces nez nakupovani snubneho prstenu. Zase ma jednu velkou vyhodu - do toho Ti nemusi mluvit nastavajici... :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Boty Mammut (obecně)

Příspěvekod Raxalpe » pát srp 24, 2018 10:46

Pani, tak velke diky za skusenosti. Je mi jasne, ze kazdy clovek ma inu nohu a musi si najst, co mu sedi... aj medzi botami dobrej znacky sa moze najst cierny Peter, alebo boty, na ktore jeden nadava, druhemu sluzia vyborne :t:t
No uvidim, asi skusim ist do tych Mammut Ayako, je to model z r.2016-17, takze v nejakom sklade lezia najviac 2 roky :P (a znacky z DE/CH regionu zatial nesklamali :rolleyes: )
Tak zatim zdar :wink:
Raxalpe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát črc 28, 2017 13:07

Re: Boty Mammut (obecně)

Příspěvekod fps » pát srp 24, 2018 16:04

Raxalpe píše:akoze chapem, ze vybrat v mori podobnych topanok je bud uplne jednoduche (beries prve, ktore ti sadnu), alebo uplne nemozne (stale sa objavia lepsie a lepsie modely a hladaniu niet konca kraja :roll: )

tak já to mám celkem jednoduché s výběrem, já kupuji jen Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C, těch na trhu moc není, a preferuji výrobce La Sportiva a Scarpa

Raxalpe píše:Inak to asi aj podla tvojich skusenosti vyzera, ze Taliani siju na uzsie nohy? (Scarpa, La Sportiva?)

tak dle mě tito výrobci dělají boty na normálně širokou nohu, ani na úzkou, ani na širokou
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Boty Mammut (obecně)

Příspěvekod apuka » pát srp 24, 2018 17:46

fps píše:tito výrobci dělají boty na normálně širokou nohu, ani na úzkou, ani na širokou
@Raxalpe: na to, co Ti kdo rekne o tom, jestli je bota siroka nebo uzka (bez uzsi specifikace) se nespolehej, musis si to odzkouset na svoji vlastni noze.
Jak sjem psal, stejne to zavisi od konkretniho modelu. Napriklad La Sportive, serie Trango, i podle vyrobce by se na ne melo pouzivat stejne kopyto: mel jsem na nohou asi ctyri nebo pet ruznych modelu serie ve stejne velikosti a kazdy sedel na me noze jinak, jeden byl siroky v prstech, uzky uprostred, druhy siroky v pate, treti uzky v prstech, ctvrty uplne uzky vsude, atd. Byly to mozna nekolik mm odchylky, pro toho, komu jsou vsude dostatecne siroke a mohou botu utahnout tkanickou, tak pocitove mohly vsechny sedet stejne (ta rada ma modely tak, ze je uzsi podesev nez nejsirsi misto boty, takze muzes utahnout z boku kdekoliv). Ja jsem byl na hrane nebo za, takze i 1mm chybel a to uz u spoju podesve se svrskem, takze zatde uvolneni tkanicek nepomaha. Kazdy mame nohu jinou.
Jedine, co je vice-mene vseobecne prijate tvrzeni je, ze Scarpa dela pohorky s uzsim kopytem - teda alespon do tvrdosti B/C tvrdsi jsem ja osobne nezkousel. Jinak podle srovnani vlozek je nejvetsi rozdil ve tvarovani spicky (nekteri maji ostreji orezanou spicku, nekteri jdou vice do oblouku) a v miste prechodu a rychlosti zuzovani od prstove casti k prostredku. No a samozrejme v sirce paty.
Navic vem do uvahy taky to, ze neco v sirce dela i horizontalni ("3D") tvarovani vlozky, s jinou vlozkou budes mit naprosto odlisni pocit sirky boty.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Předchozí

Zpět na Boty