Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod grco » pát úno 8, 2019 18:22

@FrantaKrajta: Ja ich uz mam nekolik let, takze uplne nove nie su, spracovanie skvele. Ziadny problem s nimi.
grco
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Pierre111 » sob úno 9, 2019 11:17

grco: Ty Arcteryx Acrux AR vypadají taky dost teplé a nejsou tak tvrdé, D to nebude ani náhodou. Takže se v nich chodí dobře. Akorát jsou trochu užší, hlavně na patě a ve středu.
Pierre111
účastník
účastník

Příspěvekod Stani » sob úno 9, 2019 16:56

Prosím vás, ako vlastne dopadol ten nápad Salewy(?), kde som si mohol prepnúť tuhosť podrážky z tvrdej na mačky, na mäkkšiu pre chôdzu? Má to tu niekto?
Stani
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod Pierre111 » úte úno 12, 2019 13:34

Na ty Salewy jsem narazil na internetu, ale nikde jsem to neviděl prodávat, takže to asi moc neuchytilo.

Dotaz: změřil jsem so délku chodidel a delší chodidlo má 26,5cm. O kolik větší by jste volili boty ? Budou to C/D noty určené na větší výšky a lezení strmých svahů případně ledů. Není 1,5cm už moc nebo je to v pohodě ? Bude stačit případně 1cm navíc ?
Pierre111
účastník
účastník

Příspěvekod apuka » úte úno 12, 2019 15:55

Hlavne si zmer chodidlo i s ponozkama, co chces pouzit. Potom by se hodilo, kdybys jej odmeril (stejne "oblecene" nebo hole) rano, kdyz vstanes z postele a pote vecer po poradne ture, kdyz jej mas roztazene. Ten rozdil muze delat i 1,5cm a ani tehdy by ses nemel dostavat prstami na stenu vepredu.

IMHO, na to lezeni ledu bude obtizne vybrat - cim vic jsou ty boty pevne i vuci noze (tj. lezeckoidni), tim lepe budes citit teren a ovladat nohu/macky, na druhe strane cim delsi dobu budes v zime a jeste s pevne utazenyma mackama, tim vice potrebujes mit volnost v prstech, aby se trochu hybaly a neomrzaly. Coz je ale opak predchoziho pozadavku... :((
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Pierre111 » úte úno 12, 2019 16:21

Měřil jsme jen s tenkýma ponožkami, chodit budu v tlustších ponožkách. Boty budu muset objednat z ciziny, tak se chci pokud možno trefit na poprvé. Jsou totiž dost drahé. :)
Pierre111
účastník
účastník

Příspěvekod mike » úte úno 12, 2019 19:11

Nemer chodidlo, ale delku vlozky v botach, co ti sedi. 1.5 cm IMO neni moc, ale malo. Vetsi boty kdyz tak dorovnas ponozkama, s mensima neudelas nic, omrznou ti spatne prokrvene prsty, odejnou ti nervy v chodidlech... ale to uz znas, ne? ;-)
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod apuka » stř úno 13, 2019 9:56

Miku, Pierre111 chce boty pouzit (i) na "lezení strmých svahů případně ledů". Proto nemuze pouzivat stejne uvahy jako o trekovych bot. U lezeni a hlavne ledu to bude jak jsem psal - ideal je co nejvice se priblizit "lezeckoidu", aby mel co nejlepsi cit v nohou. Bohuzel, to nejde dokopy s pridanim dalsich ponozek, s nima se noha bude vice "volna", snizi se Ti cit. Druha strana teze mince je vetsi citlivost prstu na chlad. Myslim si, ze proto hleda kompromis.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Pierre111 » stř úno 13, 2019 10:31

Měl jsem doma velikost 44,5, tedy 28,5cm a to mi přišlo velké. Ve 43,5 by se asi lépe lezlo, byl by vetší cit, ale zase se bojím aby při sestupu nebolely prsty. Navíc ta bota je poměrně úzká v patě. Asi se tedy podívám po velikost 44 což je 28cm. Možná si nechám poslat dva páry bot ale vzhledem k ceně cca 13tis se mi to uplně nechce :)
Pierre111
účastník
účastník

Příspěvekod mike » stř úno 13, 2019 19:19

@apuka: ledy jsem lezl v pohorkach, co normalne chodim a rozhodne jsem nemel pocit, ze by byly moc velke. Spis naopak. S mensima botama ti hrozi, ze prijdes o nehty a celkem to boli.

@Pierre111: zrovna tohle je fakt nejlepsi vyzkouset, ale jestli ti 44.5 prislo jen trochu velke, tak by 44 mohlo byt akorat. Ono je to fakt jako s lezeckama, kdyz je budes mit natesno, tak se ti mozna poleze o neco lip, ale pak budes trpet. Si predstav, ze bys z hory sestupoval v lezeckach ;-)
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod FrantaB » stř úno 13, 2019 23:26

Výrobci udávají mondopoint, což není délka stélky, ale vnitřní délka od špičky po tečnu klenutí pro patu a vzato kolem a kolem, dost lidí v tom má stejně hokej:
https://en.wikipedia.org/wiki/Shoe_size

Polož pravítko (ideálně takové, které má nulu na hraně-typicky ocelová strojnická měřítka, levné parodie jsou k mání za 30,-) na doraz třeba k noze postele nebo něčemu podobně bytelnému a kolmému k podlaze a stoupni si na něj tak, abys měl patu akorát v kontaktu s tím dorazovým objektem. Jaký máš mondopoint odečteš snadno. Schválně se podívej, o kolik se to dokáže lišit v sedě a když si stoupneš a srovnáš/protáhneš prsty. Nemluvě o tom když si vezmeš bágl. Rada ráno/večer rozhodně platí.
Změř se stejně v kombinacích ponožek, které přicházejí do úvahy. Stoupej si tak, abys na patě cítil přes ponožku příjemný kontakt s dorazem.
K nejdelší variantě s ponožkou přidej centimetr, pokud máš vysoký a strmý nárt a tak 1,2-1,5 i víc pokud máš nízký. Počítej s tím, že i ve špičce se uplatní měkkost ponožky, navíc ještě vnitřní výstroje boty. Jestli máš nízký plochý nárt, je koupě velký risk na tohle použití-šněrováním polohu nohy moc nezafixuješ a snadno prokopneš až dopředu.
FrantaB
nováček
nováček

Příspěvekod Pierre111 » pon úno 18, 2019 11:03

Nohy jsme si měřil tak, že jsem si v tenké ponožce stoupnul ke zdi na papír a kde končila špička jsme udělal čáru. Zjistil jsem, že jednu nohu mám o pár milimetrů delší. Po úvahách jsem se rozhodl vyzkoušel velikost 44 tedy 28cm. Ted jsem byl lyžovat a lyžáky jsem měl 27,5cm a bylo to v pohodě. Na lezení bych chtěl ale mít rezervu.

Trochu off topic byl jsem lyžovat v Zell am See, Saalbachu a Kaprunu a nejlepší sjezdovky dle mého jsou v Saalbachu.
Pierre111
účastník
účastník

Příspěvekod Pierre111 » čtv kvě 30, 2019 14:45

Tak mi přišli https://arcteryx.com/cz/en/shop/acrux-a ... ering-boot Nakonec jsem vzal velikost 9,5 délka stélky tedy 28cm a zdá se, že sedí dobře. Pokud by někoho něco o botách zajímalo, tak se klidně zeptejte, jsou to celkem zajímavé boty. Až je vyzkouším, tak poreferuji.
Pierre111
účastník
účastník

Příspěvekod Pierre111 » pon čer 17, 2019 12:00

Tak jsem měl o víkendu možnost trochu otestovat své nové Arcteryx Acrux AR, při výstupu na Granatspitze. Letos bylo o hodně víc sněhu než loni, ležel i v údolí. Teplota pravděpodobně neklesla pod od mrazu, takže teplo a mokrý sníh. Boty jsou velmi pohodlné, neměl jsem žádné otlaky nebo puchýř. Boty jsou teplé, necítil jsme žádný chlad ani od mokrého sněhu, přitom v nich ale není vedro a noha se v nich nepaří. Prostě v nich je tak nějak pořád stejně :). Na to, že se jedná o dvojitou botu, tak rozměry jsou poměrně kompaktní a váha velmi dobrá. Bota navíc není příliš tvrdá, takže se v ní i dobře chodí, na nějaké to lezení je tvrdost pro mě dostatečná. Bota tedy není tvrdá jako třeba La Sportiva G2sm. Nepromokavost se zatím jeví jako perfektní. Několika hodinová chůze v mokrém sněhu a poté po zatopené louce a v botě úplně sucho. Navíc noha nebyla zapařená a ponožky nebyly propocené. Pokud by vás někoho něco zajímalo, tak se klidně ptejte.
Pierre111
účastník
účastník

Předchozí

Zpět na Boty