Levné x drahé boty

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Levné x drahé boty

Příspěvekod Kometa » pát bře 10, 2006 8:27

Chci si koupit nějaký pohorky na chození, v létě do přírody, v zimě možná do města, žádné lezení po ledovci, většinou chození po vyšlapaných cestičkách, občas mimo cestičky, kameny snad ani ne, nebo tedy letos je neočekávám.

A teď jde o to, jestli má smysl si kupovat dražší značkové pohorky (do 4 tisíc) a nebo mi tu službu poskytnou třeba i Kilimanjara v akci za 1000 kč (prý zlevněné z 2000).

Dokonce ani nevim, jestli si pořizovat celokožené, protože v těch mi zas v létě bude dost velké vedro, ne? Sice vydržej déle, ale...

Prostě proč má smysl si kupovat drahé boty, když vydrží třeba 4roky... a tak u těch Kilimajar stačí, když vydrží 1 rok a cenově to výjde na stejno (a aspoň nebudou tolik propocené, nebudu se o ně bát a pod.)
Co vy na to?

:smt100
Kometa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte bře 7, 2006 15:55
Bydliště: pupek zeměkoule

Příspěvekod algar » pát bře 10, 2006 8:56

Za 1000...tak do toho bych nešel.

Nevím jak často chodíš na hory a treky, ale vzhledem k zaměření tohoto fóra si nebudeš nějaký víkendový horal.

Doporučoval bych začít někde u ceny 2.500 Kč. Botů je dnes na výběr více než dost. Objektivně se to těžko hodnotí, páč každý má osobní zkušenost (jakože v tom prochodil xy hor) s jedním maximálně dvěmi typy bot.

Dražší boty jsou zpravidla z lepšího materiálu. Nepromoknou, jsou dobře prodyšné a netvoří se puchýře - kámoš kupoval body do hor za 1.500 a dodnes má při větších akcích puchýře a otlačenou nohu. Taky mívají lepší podrážku (méně klouže, neschodí se, neodlepí se)

Co se týče značek, které jsem schopen zhodnotit na základě zkušeností - AKU mě velmi zklamaly, kvůli odlepující se podrážce, kterou musím občas přilépnou (nicméně letos je vyměním za nové). Naopak dost známých si pochvaluje Asolo.

No a k pointě diskusního vlákna - dražší boty se vždy vyplatí, u levných brzy objevíš spoustu nedostatků, ale to je asi tak se vším. Nižší cena se prostě někde musí vykompenzovat.
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Re: Levné x drahé boty

Příspěvekod tuso » pát bře 10, 2006 9:14

Jestli ti dají levné boty stejnou službu jako drahé- dají i nedají. Na 150m dráze to nepoznáš, ale po celodenním chození ano. Další věc je, že když tady někdo napíše, že mu boty vydrží 4 roky, tak to ber tak, že většinou jde u poměrně velkou zátěž- hodně šlapání v těžkém terénu, kameny, suť, sníh, led. Dost lidí tady jsou aktivní horolezci, skialpinisté, dělají několikadenní hřebenové túry celoročně. Z toho plyne, že když někomu takovému vydrží boty 4 roky, tak tobě, při té zátěži co píšeš vydrží možná celý aktivní život. Navíc bych ti doporučil držet se jedný zásady: nohy máš jenom jedny a nevyplatí se na nich šetřit. Špatně sednoucí bunda nebo kalhoty nenadělají takovou paseku jako špatné boty.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod teoretic » pát bře 10, 2006 9:18

kdyztak koukej po vyprodejich - pokud ma navic to stesti, ze mas bud malou nebo celkou nohu, tak narazis na zlevneny boty dost casto - a do 3 litru pak sezenes solidni boty

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod tuso » pát bře 10, 2006 9:25

Jo a možná bych poradil ještě jednu věc- zaměř se na známé firmy, které mají tradici ve výrobě pohorek. V minulosti jsem několikrát porušil tuto zásadu /nejen u bot/ a koupil věci od méně známých firem a v drvivé většině jsem na to doplatil. To není snobismus, ale holá realita. Když někdo něco dělá dobře 50let, tak je určitě výrazně větší šance, že ten výrobek bude dobrý, než u někoho, kdo to dělá rok dva a navíc jenom jako vedlejšák. /konkrétně ta značka Kilimanjaro mi evokuje spíš vietnamskej obchod, než seriosní výrobek/.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Lipon » pát bře 10, 2006 9:37

ber to i tak, že kožené pohory sice budeš chvíli rozcházet, možná tě to bude stát i nějaký ten puchýř, ale jak si je jednou rozchodíš, tak ti sednou přesně na tvou nohu
což se ti u textilních nestane, ty ti žádnej držet nebudou, zkrátka je nevyšlápneš, spíš prošlápneš :D
o pevnosti a třeba boční stabilitě ani nemluvě
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4913
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Levné x drahé boty

Příspěvekod Noemi » pát bře 10, 2006 14:24

Kometa píše:
Dokonce ani nevim, jestli si pořizovat celokožené, protože v těch mi zas v létě bude dost velké vedro, ne? Sice vydržej déle, ale...
:smt100


Toho bych se nebála - já jsem vloni prochodila v celokožených pohorkách celé léto - i ta obrovská vedra a neměla jsem problém (navíc ještě se 2 ponožkami :wink: ). Zase jsem měla jistotu menší pravděpodobnosti vymknutého kotníku.

Kometa píše:Prostě proč má smysl si kupovat drahé boty, když vydrží třeba 4roky... a tak u těch Kilimajar stačí, když vydrží 1 rok a cenově to vyjde na stejno
Co vy na to?

:smt100


Jak už ostatní psali - buď si pořídíš každý rok "šunky", ze kterých budeš mít zničené nohy....nebo prostě dáš tu čtyřroční :roll: investici najednou a budeš si lebedit.

Ostatně - návodů na řádné odzkoušení a obstojnou :wink: značku je tady už spousta - stačí jen projet příslušnou sekci, případně i některé další, protože tady máme šípa :lol: ...

Kometa píše:(a aspoň nebudou tolik propocené, nebudu se o ně bát apod.)
:smt100


Kdo se bojí, nesmí do lesa :lol: ....tož to teď budeš mít dilema :lol: .
Uživatelský avatar
Noemi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: stř úno 23, 2005 22:05
Bydliště: Hnedle vedle OV

Příspěvekod Kometa » pát bře 10, 2006 15:38

Tak teď přemýšlím o firmě Botas, 7 miles X hiker.
http://www.botas.cz/index.php?typ=BTI&showid=141

Narazila sem na ně v RockPointu, kde mi tedy tvrdili, že je zlevnili ze 3500 na 1600 a přitom teď vidim, že doporučená cena výrobce je někde do 2500.
Ale to je fuk, maj vibram, je na nich dost kůže, a hlavně - narozdíl od většiny ostatních mě netlačí do achilovky (sem na to cimprlich).

Jen nevim- při ohybu mě maličko tlačí zezhora na nárt, ale to by se snad mohlo poddat, ne? i kdyžtam maj ten plast okolo.

Na lezci sem našla někoho, kdo si ten vibram zřejmě prochodil, z čehož by se dalo soudit, že by ty boty i mohly něco vydržet.
Co si myslíte vy?
Kometa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte bře 7, 2006 15:55
Bydliště: pupek zeměkoule

Příspěvekod Kometa » pát bře 10, 2006 15:53

teoretic píše: pokud ma navic to stesti, ze mas bud malou nebo celkou nohu
t.

Bohužel velikost mých nohou je zcela běžná a mam pocit, že je vyprodaná vždy nejdříve :((
Kometa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte bře 7, 2006 15:55
Bydliště: pupek zeměkoule

Příspěvekod Rujir » pát bře 10, 2006 16:34

Tak ako ostatni aj ja by som ti odporucal skor nieco drahsie od serioznej firmy nez naopak. Ak to naozaj nechces len na prechadzky so psom po vydatnom nedelnom obede, tak topanky su zaklad. Ak sa ta podrazia topanky uprostred kopcov tak koncis (ako s turou, so zivotom spravidla nie :wink: ). Ak ti topanky premoknu a vdaka tomu ti zide koza z noh, tak je vysledok rovnaky. Nevraviac o viacdnovych hrebenovkach, kde by to mohol byt seriozny problem.

Ak sa ti nechce davat vela penazi za topanky, tak odporucam ceske Prabos. Tipujem, ze pre tvoje aktivity budu viac nez bohato stacit. Ak ich kupis bez GTX (co je aj tak zbytocnost), tak dostanes za rozumnu cenu dobru kvalitu.

A urcite chod do celokozennych, neexistuje nic lepsie ak nechces kupovat topanky po kazdej drobnej nehode. :wink: Inak este jedna vyhoda toho, ked kupujes topanky "az" kazde styri roky. Akonahle rozslapnes kozennu topanku na svoju nohu, tak neexistuje nic pohodlnejsie. Textilky s ich postupne sa stracajucou vystelkou sa mozu ist schovat. :P Len rataj s tym, ze prvych par kilometrov bude boliet... :shock: :twisted:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Kometa » pát bře 10, 2006 16:43

Rujir: Prabosy jsem si už zkoušela, Condory, byly mi velmi sympatické, ale trošku široké. Ještě bych mohla zkusit vzít si je se silnějšíma ponožkama, který do bot stejně plánuju.

Ale mam z nich trochu strach, spousta lidí na netu píše, že se jim rozlepujou a kdesi cosi dalšího. Prostě nějak nemají moji důvěru.
Jsem na vahách.

Krom toho jsou u achilovky vyšší než ty Botas a já mam obavy, aby mi to po pár km nezačalo dělat neplechu (zvlášť když těď léčím zánět šlachového pouzdra). Na druhou stranu- mají tam měkkou kůži, možná by se přizpůsobila.
Kometa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte bře 7, 2006 15:55
Bydliště: pupek zeměkoule

Příspěvekod Rujir » pát bře 10, 2006 17:01

Kometa píše:Rujir: Prabosy jsem si už zkoušela, Condory, byly mi velmi sympatické, ale trošku široké. Ještě bych mohla zkusit vzít si je se silnějšíma ponožkama, který do bot stejně plánuju.

Ale mam z nich trochu strach, spousta lidí na netu píše, že se jim rozlepujou a kdesi cosi dalšího. Prostě nějak nemají moji důvěru.
Jsem na vahách.

Krom toho jsou u achilovky vyšší než ty Botas a já mam obavy, aby mi to po pár km nezačalo dělat neplechu (zvlášť když těď léčím zánět šlachového pouzdra). Na druhou stranu- mají tam měkkou kůži, možná by se přizpůsobila.


No co sa tyka rozlepovania podrazky tak o tom nic neviem. Aj ja som zaznamenal asi dve alebo tri staznosti na svetoutdooru.cz, ale ako sa vravi "jedna lastovicka leto nerobi" :wink: Ja som na ne pocul ovela viac chvaly ako staznosti. A napr. par mojich znamych co ich maju su vysostne spokojni a nic sa im s nimi nestalo. Na take garmonty najdes ovela viac staznosti a aka je to znama znacka.

Inak mas pravdu v tom, ze maju pomerne makku kozu, takze by nemal byt problem ich rozchodit. Kamarat sa dokonca dusoval, ze on ani ziadne rozchadzanie neabsolvoval. Vraj boli od zaciatku pohodlne a teraz su len pohodlnejsie. :wink:

Co sa tyka achilovky atd. tak v tom ti neporadi nikto, toboz ja. Zaklad topanky je aby ti sadla. Ak ti nesadne, tak sa zial budes musiet obzriet po inej znacke aj keby sa ti tato neviem ako pacila.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Kometa » pát bře 10, 2006 17:09

Jen mi nejde do hlavy šířka té boty- protože já mam dost širokou nohu, jsem taková kachnička. Ale fakt je, že jsou dost pohodlné. Jen mam strach aby se časem moc neroztáhly, když nemají tu gumu okolo.
Kometa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte bře 7, 2006 15:55
Bydliště: pupek zeměkoule

Příspěvekod Kometa » pát bře 10, 2006 17:16

Jsou lepší Prabos nebo Garmisch?

Jak je na tom Garmisch cenově? Na svých stránkách ceník neuvádí a v žádném eshopu jsem tyhle boty nenašla.
Kometa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte bře 7, 2006 15:55
Bydliště: pupek zeměkoule

Příspěvekod uplne jinej martin » pát bře 10, 2006 17:54

Rujir píše:
Kometa píše:Rujir: Prabosy jsem si už zkoušela, Condory, byly mi velmi sympatické, ale trošku široké. Ještě bych mohla zkusit vzít si je se silnějšíma ponožkama, který do bot stejně plánuju.

Ale mam z nich trochu strach, spousta lidí na netu píše, že se jim rozlepujou a kdesi cosi dalšího. Prostě nějak nemají moji důvěru.
Jsem na vahách.

Krom toho jsou u achilovky vyšší než ty Botas a já mam obavy, aby mi to po pár km nezačalo dělat neplechu (zvlášť když těď léčím zánět šlachového pouzdra). Na druhou stranu- mají tam měkkou kůži, možná by se přizpůsobila.


No co sa tyka rozlepovania podrazky tak o tom nic neviem. Aj ja som zaznamenal asi dve alebo tri staznosti na svetoutdooru.cz, ale ako sa vravi "jedna lastovicka leto nerobi" :wink: Ja som na ne pocul ovela viac chvaly ako staznosti. A napr. par mojich znamych co ich maju su vysostne spokojni a nic sa im s nimi nestalo. Na take garmonty najdes ovela viac staznosti a aka je to znama znacka.

Inak mas pravdu v tom, ze maju pomerne makku kozu, takze by nemal byt problem ich rozchodit. Kamarat sa dokonca dusoval, ze on ani ziadne rozchadzanie neabsolvoval. Vraj boli od zaciatku pohodlne a teraz su len pohodlnejsie. :wink:

Co sa tyka achilovky atd. tak v tom ti neporadi nikto, toboz ja. Zaklad topanky je aby ti sadla. Ak ti nesadne, tak sa zial budes musiet obzriet po inej znacke aj keby sa ti tato neviem ako pacila.

U mých prabosů (altaj) se taky extra rozcházení nekonalo. Koupil jsem je s 30% slevou (bylo to v "obuvi" ve štěpánské, no a před a po vánoci měli zrovna slevu na všechny boty... i pohory.)
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl


Zpět na Boty