Vibramy Vladimir Makara Poprad

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod biker » čtv bře 9, 2006 17:45

Zdravim Nemate niekto skusenosti s vibramami od Vladimira Makaru – www.vmakara.szm.sk, rozmyslam nad kupou nejakych turistickych topanok, tieto sa mi zdaju "celozivotne".
biker
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv bře 9, 2006 17:43

Příspěvekod Noemi » čtv bře 9, 2006 17:47

http://www.vmakara.szm.sk/

...teď bude ten odkaz fungovat správně. Osobně neznám, ale vypadají opravdu bytelně. Jen mi připadá, že bude docela dlouho trvat než se přizpůsobí chodidlu - některé modely mi připadají drobet neforemné.
Uživatelský avatar
Noemi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: stř úno 23, 2005 22:05
Bydliště: Hnedle vedle OV

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod bibi » pon srp 24, 2009 20:37

Hojda,

keďže som zabrúsila na stránku Ing.Makaru http://www.makaraobuv.sk/
rada by som poznala nejaké priame skúsenosti s jeho botkami.

Teda okrem tých pár dojmov, že sa budú rozšlapávať asi rovnako dlho ako španielska čižma #-o a prežijú aj moje vnúčatá :prayer:

Popravde, dizajn bot sa mi moc nepáči... Ale ak by si ich niekto mimoriadne pochvaloval, možno by som časom nad nimi pouvažovala :-$
Naposledy upravil bibi dne úte srp 25, 2009 7:14, celkově upraveno 1
Touha je zázrak, kámo, zázrak.
Uživatelský avatar
bibi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1644
Registrován: stř pro 10, 2008 21:37
Bydliště: marťanovo doupě :-D

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod pavproch » úte srp 25, 2009 5:33

co mi na všech modelech chybí, je gumová obsázka - IMHO docela nezbytnost při lezení

jinak ale vypadají betelně
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod Pr3d1t0r » úte srp 25, 2009 9:24

ty musí být beteleně těžký [-(
Pr3d1t0r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: pon kvě 11, 2009 17:09

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod kamilp » ned srp 21, 2016 8:27

Je tu všeobecná diskuze o celokožených pohorkách, ale vzhledem k tomu, že "Makary" jsou téměř domácí produkt, tak si dle mého zaslouží vlastní vlákno.
A hlavně je potřeba pochválit pěknou práci.

Boty od pana Makary nosím já i moje žena. Oba vlastníme model GERLACH.
Žena má standardní model bez úprav.
Já jsem si přál boty kompletně černé, abych je mohl nosit i v práci.
Prvotně jsem panu Makarovi psal, že v botech nachodím spoustu kilometrů v náročném terénu. Pan Makara mi odpověděl, že to není problém a vybere mi co nejlepší kůži.
Model James klasik nebylo možné ušit ve velikosti 42, takže jsem zvolil model Gerlach.
Podrážku jsem chtěl standardní s tím, že podpatek by byl s tvrdší/odolnější gumy. Toto přání nebylo možné, takže mám celou podrážku z tvrdší gumy.
Poslední mé přání bylo širší špička, abych si nemačkal prsty.

Za tři týdny jsem měl boty doma. Oproti jiným celokoženým pohorkám nebylo nutno botu rozšlapávat. Boty sedí perfektně a k tomu mají hodně polstrování.
Švy a dírky po natahování na kopyto jsem zamazal Limmerem, stejně tak jsem celé futro vymázl Limmerem. V mokré trávě boty nepostí ani kapku vody, v řece se vlhkost do bot protlačí, ale rozhodně dovnitř neteče.

Kůže je na namáhaných místech pokrčená, ale nikde nepraská. Žena má boty o rok déle, šla v nich GR20 a další náročnější procházky s tím, že kůže není popraskaná.
Boty nemají gumovou obsázku, takže během svého života schytají pár jizev, ale to jsou vzpomínky na výlety. Ještě jsem neviděl prokopanou celokoženou pohorku durch.

Na zimu přemýšlím nad modelem RYSY. Máte někdo zkušenosti, případně radu?
Přílohy
20160313_142810.jpg
kamilp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř dub 15, 2015 8:32

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod mike » ned srp 21, 2016 22:14

Hmm, normalne je mokra trava horsi, nez reka... Voda tedy neprojde pres kuzi, ale pres siti svrsku k podrazce?

Kolik vazi?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod kamilp » pon srp 22, 2016 6:06

Mokrá tráva je absolutně v pohodě.
Boty jsou na brodění nízké, kudy se dostane vlhkost dovnitř nevím, ale zřejmě švem u podrážky.
Často v botech brodím hlubší říčku, boty nesundávám protože bych si ve studené vodě na kamenech zničil nohy. To je v rámci možností v pohodě, boty samozřejmě schnou delší dobu. V botech se dá zbytek dne chodit, aniž by mi mrzly nohy.

Váha jedné boty je 950 gramů, což je o málo (50g) více než Meindl Island, které jsem používal dříve. Oproti Meindl to jsou kvalitní boty, Menidl u mě do roka byly na hadry - popraskaná kůže, rozpadlé švy. Dříve Meindly vydrželi více. :(
kamilp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř dub 15, 2015 8:32

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod nebulus » pon srp 22, 2016 8:18

Tiež môžem potvrdiť že aj na Perfektoch sa vlhkosť skôr pretlačí cez šitie podrážky. Ale v praxi to moc nevadí, akurát sú vlhké mapy na koženej stielke pod vložkou.
nebulus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 266
Registrován: úte bře 25, 2008 15:54
Bydliště: BA

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod fps » pon srp 22, 2016 10:18

kamilp píše:Váha jedné boty je 950 gramů

co to máš za velkost klasických bot že ti váží jenom tak málo? mně všechny klasiky kategorie C co jsem kdy měl, a nebo ještě mam, vážil pár u velikosti 12UK cca 3kg
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod apuka » pon srp 22, 2016 10:29

Ja jsem mel jeste za socaku Gerlachy od popradskeho vyrobniho druzstva (predchudce Makary, trochu pozmenene Gerlachy se stale prodavaji) ve velikosti cca 10,5 a vazily kolem 2,20-2,30kg. Takze pro velikost 42 to muze byt.
Zase Makara nepouziva kuzi hrubou nejake 3mm ale trochu tenci. Zato, myslim, pouziva trojite siti podrazky, na rozdil od dvojiteho napr. u Meindlu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod fps » pon srp 22, 2016 10:44

několika hodinové nebo krátkodobé mokro klasiky bez membrány v pohodě zvládnou, ale chození celé dny v mokru, v dešti, nebo v rozbředlém sněhu už nezvládají, po několika dnech chození se z povrchu bot setře impregnace, a kůže začne nacucávat vodu, čím kvalitnější kůže, tím déle bude kůže odolávat vodě, tohle jsme už několikrát probírali tady viewtopic.php?f=6&t=4181
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod fps » pon srp 22, 2016 10:52

apuka píše:Zase Makara nepouziva kuzi hrubou nejake 3mm ale trochu tenci.

tak tím se ta nižší váha vysvětluje, já měl vždy na klasikách kůží silnější než 3 mm
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod kamilp » pon srp 22, 2016 11:42

Kůže je silná 2,5 - 3 mm, přesněji to nedokáži změřit.
Moje boty mají povrchovou úpravu jako kanady, kůže je jakoby natřená černou barvou, díky které z venku žádnou vodu nenasaje. Víte někdo více o této povrchové úpravě?

Z důvodu nasákavosti vody se ptám, jestli má smysl pořizovat model RYSY. Potřebuji zimní boty s vnitřní botičkou. Teď používám Sorely, ale při chůzi na sněžnicích mi shrnují ponožku a dělají otlaky na chodidle.
Zimní boty s vnitřní botičkou využiji párkrát za rok, ale potřebuji, abych měl nohy v teple při týdenním treku.
kamilp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř dub 15, 2015 8:32

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod fps » pon srp 22, 2016 14:52

- neznám povrchovou úpravu kůže která by zvládla celé dny v mokru, v dešti, nebo v rozbředlém sněhu, a přitom by se voda do kůže nenasákla, v tomto směru je nejlepší impregnace se včelím voskem, ale i ta se po několika dnech v podmínkách co popisuji z kůže vymyje, a to i když tuto impregnaci zatepla zatavím hluboko do kůže, bohužel má tato impregnace nevýhodu v tom, že boty ztratí prodyšnost, ale hlavně časem popraská kůže, čti tady viewtopic.php?f=6&t=5654
- mně do cca -20°C stačí dvoje silné vlněné ponožky, ale od cca -10°C se lehce zateplené boty hodí, pod cca -20°C už to chce víc zateplené boty
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod kamilp » čtv zář 1, 2016 16:48

Už jsem panu Makarovi psal, tak snad se dočkám odpovědi.

Koukal jsem co je na trhu a jediné co se hodí pro mé užití je:
LUNDHAGS Polar: Bohužel v recenzích je sežrali. Je v nich zima, kalhoty rozedřou švy a na můj vkus je na botě hodně šití.

Makara Rysy: Na internetu žádné recenze, zkušenosti, nic. Jsou velmi levné, už dvoje boty od Makary doma máme, takže tuším do čeho jdu. Budou na míru dle mé široké nohy, jednoduchá výměna podrážky...

Pro mé nohy nestačí dvoje ponožky v celokožených pohorkách na vícedenní procházce. Často postávám na místě.
Sorel Caribou jsou v tomto ohledu super, jsou teplé, pohodlné, nemusí se rozšlapávat a jsou kvalitní. Ale nekamarádí se sněžnicemi - shrnuje se mi ponožka, dělají se mi puchýře na plosce nohy. Bez sněžnic nemám ani jeden z uvedených problémů.

I když teď jsem si objednal sněžnice MSR Lightning Ascent 30, třeba tyto sněžnice problémy odstraní?
kamilp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř dub 15, 2015 8:32

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod vici » pon zář 12, 2016 18:25

kamilp píše: Váha jedné boty je 950 gramů.

Jsem srovnával jeho Makary se mými Pfannery a má je lehké jako pírko. Takové tenisky na fotbálek :lol:
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod SamanBN » úte říj 11, 2016 20:45

Zdravim,
dnes som si bol objednat tiez boty Makara, model Marmot s kozennou obsadzkou okolo, ale trocha sa mi nepozdava to sitie z vrchu, ci sa nebude casom rozpadavat a obsadzka oddelovat. Konstrukcne je to tak, ze koza pod obsadzkou ide az po podrazku, a ta vrchna koza je akoby druha vrstva, a namiesto lepenia je hore 3x presita.

Lenze so svami na botach je to tak, ze cim menej, tym lepsie ..

Nemate niekto skusenost ako to drzi? Alebo ich nechat radsej spravit bez tej obsadzky ?

Boty budu intenzivne pouzivane, dufam teda :-D

pre predstavu este pripajam odkaz:
http://makaraobuv.sk/_marmot_brown.htm

.. ma ale cestou domov napadlo, ze sa este skusim tuna spytat.
Vdaka.
SamanBN
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte říj 11, 2016 20:35

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod apuka » stř říj 12, 2016 7:26

Neni to zrovna u Makara obuvi, ale mel jsem dlouha leta podobne udelanou kozenou "obsazku" u svych Aku bot, jen to tam bylo prisite pouze jednym nebo dvema svy misto tri a bylo to asi z tenci kuze jako u Makary. Pouzival jsem boty casto i v Alpach, Tatrach a vydrzely asi 7,5-8 let. S tou "obsazkou" ani jejim sitim nikdy zadny problem nebyl a to byly asi o neco mekci B/C botky nez ty Marmoty od Makary (dost se ohybaly ve spicce)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod fps » stř říj 12, 2016 9:19

já bych se nebal šití co do odolnosti, ale spíš co do voděodolnost, jak nemají boty membránu, tak dovnitř boty přes švy vyvzlíná voda
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod SamanBN » stř říj 12, 2016 9:37

Ved prave je to taka dilema..
Mozne vzlinanie vlhkosti (aj ked je to podlepene a vlastne koza dvojmo) a mozno malicke riziko potrhania svu, vs. odolna (koza impregnovana gumov) okopova ochrana boty a celkovo krajsi vzhlad.. A s tou okopovou ochranou by som povedal ze zase aj vacsia odolnost proti vode z predu a zo stran..lebo aj tade zvyknu boty premokavat pri brodeni napr.snehu..
Neviem no..

Inak podla toho co so tam videl, to vyzera byt mega pohodlna botka celkom moderneho strihu s krasnym spracovanim.
SamanBN
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte říj 11, 2016 20:35

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod apuka » stř říj 12, 2016 11:17

Co se tyce odolnosti guma vs. druha vrstva kuze, tak u mych Aku - jak jsem psal - nebyl zadny problem s kozenou "obsazkou", ani v suti, ani ve skalach, ani v zime, ani ve vode ani v brecce, ani v mackach, zato nektere gumove obsazky na botech rodiny (stejne kategorie) odesly docela brzo a vydrzely mnohem, mnohem min. A ani nejake propousteni vody mezi kuzi bot a GTX jsem nikdy nezaznamenal. Pritom jsem boty osetroval vylucne sprejem, az na duchodu jsem je pokusne natrel SnoSealem, ale to jsem je mel parkrat jen na mistnich kopcich v zime.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod kamilp » stř lis 2, 2016 6:59

Včera dorazil zimní model Rysy. Cena i s poštovným 7800 Kč, předtím jsem nosil Sorel Caribou, tak jsem zvědav jestli mi bude na nohy teplo. Sorely mi neseděly do sněžnic, měl jsem už po jednom dnu nepříjemné otlaky.
Na první pohled vypadají v pohodě, šití není všude perfektně rovné, ale je to pouze estetická vada pro hnidopichy.
Sílu kůže jsem neměřil, ale bude mezi 2,4-2,8 mm. Vnitřní botička má gumovou podrážku, boty nejsou tak široké jak bych si představoval. Na vyjímatelné botičce je lisovaná ovčí vlna která je docela silná. Jsem zvědav jak moc slehne a bude ztrácet izolační vlastnosti.
Botům by neuškodilo poutko na obouvaní.
Přílohy
FB_IMG_1478065717262-1.jpg
kamilp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř dub 15, 2015 8:32

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod fps » čtv lis 3, 2016 11:05

- jaká je to velikost? se mi zdají na zimní boty ňáky malý?
- kolik váží? to bude asi velké číslo?
- nesnáším poutka na botách, ty hned střihám, se mi za ně vždy zaráží konec nohavic
- vypadají moc pěkně, ale nosit bych je tedy nechtěl
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod kamilp » čtv lis 3, 2016 19:10

Velikost je 41, přidávám fotku kde jsou na porovnání Makara Gerlach ve velikosti 41.
Jedna bota vazi 1450 gramů. Jsou velmi pohodlné, ale zatím jsem v nich toho mnoho nenachodil, máme nedostatek zimy.
Proč by jsi je nechtěl nosit?
Přílohy
FB_IMG_1478195510697-1.jpg
FB_IMG_1478195510697-1.jpg (48.11 KiB) Zobrazeno 16302 krát
kamilp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř dub 15, 2015 8:32

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod Stani » čtv lis 3, 2016 19:38

Ja by som ich teda tiež nenosil, pretože sa mi jednoducho nepáčia. Aj napriek tomu, že si uvedomujem všetkú tu námahu kvalitnej manuálnej výroby, účel, čistý strih, jednoducho nepáčia. Pôsobia dosť ťažkopádne, oko sa nemá čoho chytiť - len tmavá hmota podrážky a zvršku. Trochu to oživiť ešte výraznejším prešívaním, alebo aspoň farbou šnúrok.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod fps » pát lis 4, 2016 14:25

kamilp píše:Jedna bota vazi 1450 gramů.

tak to je na klasiky normální váha, na mé velikosti bot 47 EU by to bylo dost přes 3 kg u páru

kamilp píše:Proč by jsi je nechtěl nosit?

je to kvůli velké váze, já v zimě nosím La Sportiva Trango Ice Cube který váží cca polovic co klasiky, v klasikách jsem toho nachodil dost, ale v současnosti by mně ani nenapadlo v klasikách chodit, tedy na turistiku na těžko
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod kamilp » pát lis 4, 2016 15:35

Ja v celokožených pohorkach chodím téměř neustále. Jen v létě ve volném čase nosím sandále. Ale také po horách chodím napohodu, vic jak 30 km za den už nešmatlu.
Vzhledem k tomu, že v pohorkach chodím pořád, tak mi těžké nepřijdou. Za to mi jsou pohodlné, vydrží déle než rok (meindl a podobne šunty rok nevydržely), nesmrdí a je to krásná řemeslná práce.

Na Lasportivy jsem koukal, bez vnitřní botičky se v zimě neobejdu. Obout si ráno zmrzlé boty je dost nepříjemné.
kamilp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř dub 15, 2015 8:32

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod vonkreuz » pát lis 4, 2016 15:57

Tu touhu po trvanlivosti chápu.
Muj táta ještě před 4 roky nosil origo Popradky z roku 1981 s vnitřní plstěnou botičkou. A jedině proto, že se mu stářím zvětšila/rozjela noha už je nenosí. A to je posledních 10 let nosil vždy celou zimu, každý den v marastu na farmě a stájích. Vzpomínám, jak jsem je jako decko nemohl uzvednout. Táta je po hned koupení naimpregnoval tak, že vzal ovčí a hovězí luj, rozpustil je v hrnci, ten šoupl do trouby a boty v tom máčel přes noc. :mrgreen:
Máminy Popradky mám doma schované, netknuté tak maximálně 1x chozené.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Vibramy Vladimir Makara Poprad

Příspěvekod kamilp » pát lis 4, 2016 16:24

Přesně o to jde. Věci co vydrží a dobře slouží mají duši. Zrovna nedávno jsem četl komentáře na stránkách pana Limmera, jeho boty lidi doslova milují.
Moc pěkná vzpomínka na tátovi boty.

Nechceš mi poslat fotky? Můj email kamil.pulicar (rybička) hotmail (tečička) com

Děkuji

edit vK: odmázl jsem zavináč a tečku z emailu
kamilp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř dub 15, 2015 8:32

Další

Zpět na Boty