Vyber bot kategorie B/C

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » stř zář 23, 2020 15:26

Jj, s tim si nezahravej, muze trvat mesice, nez se to spravi. Nejsem si uplne jisty, ale z tveho popisu mi prijde, ze mas proste male boty ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Pierre111 » čtv zář 24, 2020 10:16

JJ taky bych řekl, že možná nebyla zvolena správná velikost. Já si beru boty na hory spíš větší než řekněme na míru. Prostě vezmu co největší, které mi drží na noze a nevyzouvají se. Například jednu nohu mám 26cm a druhou přibližně 26,5cm dlouhou a boty jsem měl s vnitřním rozměrem 28cm. 28,5cm už mi bylo moc velké a zvedala se mi pata. Samozřejmě každá bota má jiný střih a každý člověk má originální tvar nohou, chce to tedy vyzkoušet, tohle byl ode mě jen příklad, že boty můžeš mít poměrně větší než máš nohy.

Jinak s tím citem má Mike pravdu, vrací se to zpět klidně 6-8 týdnů.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » čtv zář 24, 2020 17:05

V lehcich pripadech. Zazil jsem 6 - 8 mesicu (z lyzaku). Ono asi zalezi na tom, kde a jak moc je nerv poskozeny, protoze dorusta asi 1 mm za den.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Grent » sob zář 26, 2020 10:46

Nohu mam 26cm, co je podla tabuliek velkostne medzi 40-41, moje boty na turu maju velkost 42, to som si myslel ze bude akurat o velkost viac, tak bud mi fakt nesedi strih alebo mi extremne rastie noha pri ture :D
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » sob zář 26, 2020 13:48

Tak to muze klidne byt problemem. 26 cm neni mezi 40-41, to je prakticky presne 41 a 42 je trochu min nez 27cm.

Ale velikost se nezkousi takto, ale ze si obujes botu (v ponozkach, ve kterych jej budes nosit) a zarazis nohu dopredu (ale aby Te jeste netlacily u prstu). Takto bys mel mit dostatek volneho mista vzadu za patou na strceni jednoho nebo lepe dvou prstu. To je minimalni velikost. V praxi je lepsi zacit touto velikosti a zkouset vetsi do te doby, kym se Ti vzadu moc nebude zvedat pata pri chuzi do kopce.
Kdyz si stoupnes na stelku vybranou z bot (v tech ponozkach) mel bys mit vepredu min. 1 cm, je lepsi 1,5cm, nekdy i vice. Noha Ti pri celodenni chuzi klidne o 1-1,5cm naroste, a to jeste se nezapocitava, ze kdyz pujdes z kopce, tak se TI posunou prsty trochu dopredu.
Taky si na te stelce vsimej, kde mas nohu a prsty z boku - pokud precuhuji pres stelku, neni to dobre.

Jo - musis to zkouseni udelat s obema botama. Vetsina lidi ma nohy mirne ruzne velikosti, ale i sirky a boty musi byt dobre na obe.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Grent » pon zář 28, 2020 9:15

Takto som to nasiel na nete, ale nehadam sa :D kazdopadne uz je asi jasne ze treba nove boty a idem sa asi popozerat po nejakych 42,5-43 :) a vdaka za rady :)
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod karitapepe » pon zář 28, 2020 13:48

Grent - Taky mám nohu 26 cm, ale kupuji většinou 42, ale třeba boty B/C Lowa Tibet mám 43 a boty D LS Nepal dokonce 43,5. Ale i skialpy mám mondo třeba 275 cm, bohužel mám malou nohu, ale extremně širokou.
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pon zář 28, 2020 15:17

@Grent: hlavne se moc nespolehej na vyrobcem uvadene velikosti. Ber to pouze jako vychozi hodnotu, ze ktere se mas odrazit. To proto, ze kazdy vyrobce "pocita" trochu jinak, navic jeden primarne dela velikosti podle UK, druhy podle EU, treti podle US a ctvrty podle mondopointu. Kazdy ma svoji prevodovou tabulku, kazdy jeste trochu pravuje i mereni, kde ma platit "standardni" delka, nekdo pocita s (vnitrni) delkou boty, nekdo s delkou stelky (a ze to zdaleka nemusi byt stejne - vem Meindla, ktery nedela pulcislove vlozky, ale dela boty po pul cislech). Navic na nektere stelce muze Tva noha vyuzit celou delku, nanektere Ti neco "vezme" vzadu, obcas i vepredu, kdyz podporuje podelnou i pricnou klembu, muze nejaky mm zkratitL doslap nohy, atd. atd. O tom, ze u stejneho vyrobce Ti u jednoho modelu bude velikost 42 mala a u druheho modelu velka i 41, radeji ani nepisu. (Vlozky velikosti 6 ve manzelcinych Meindl Island velikosti 6,5/40,5 jsou do LS Nepal Trek velikosti 7/41 mirne, o 1-2 mm vetsi nez by bylo treba; zato vlozky z hodne starych Hanwag Alasek vel. 39 jsou velikostne v Islandech v pohode pouzitelne... :-k)
NTB, posledni dobou je mohou boty stejne velikosti i u stejneho modelu zkracovat, zuzovat a snizovat - casto tomu rikaji "ponozkovy strih".

Proto pisu furt - je treba zkouset, az kym nenarazim na velikost, ktera je mi nejlepsi. To je jediny relevantni zpusob, jak muzes najit idealni boty.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pon zář 28, 2020 17:50

Grent píše:Takto som to nasiel na nete, ale nehadam sa

Ja treba vubec nevim, jak mam dlouhou nohu, protoze je to pro vyber bot naprosto nepodstatne. Podstatne je, jak mi boty sedi. Boty zacinam vybirat podle cisel, co nosim normalne, ale vysledek muze byt klidne o dve cisla jinde. Pouzitelne je porovnani podle vlozek, kdyz si je polozis na sebe. Musi jit ale o stejny druh bot, pohorky na pohorky, bezecne na bezecke apod. No a pak treba zjistis, ze vlozka ze 45 Hanwagu je stejne dlouha jako 46 u LaS.

Jak vybirat velikost uz tu bylo napsano mockrat a apuka ti to ted zopakoval. U pohorek se vybira co nejvetsi mozna, pricemz mozna znamena, ze se ti pri chuzi nezveda pata. Ona se teda trochu zveda vzdycky, ale ten rozdil poznas. Chce to zkouset po pul cisle a najednou se zacne zvedat hodne, to uz je moc a spravne je predchozi pul cislo.

Dobra rada, kterou jsem kdysi dostal (nevim, jestli uz tu nepadla): kdyz mas pocit, ze ti boty sedi, zkus jeste o pul cisla vetsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Mawenzi » pát pro 4, 2020 7:06

https://www.tilak.cz/cs/guffert-gtx menidl guffert by na sneznice meli byt OK, ze jo? Pokud jsou to sirsi islandy, tak i na snesnice by mohly byt vhodne (ne zbytecne mekke). Objednam je asi na zkousku... ale peosim o nazor s tema sneznicema. Jinak si fakt dam amputovat malicky
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát pro 4, 2020 12:10

@mawe: Proc sis vybral tyto zrovna B/C boty :-k. Nic proti nim nemam (neznam je), ale pri citlivosti Tvych nohou, kdy Ti i Renegade (nebo Banksy? si uz dobre nevspominam) byly "jako beton" bych urcite bral neco prece jen mekciho, abys je mohl vyuzit i na neco jineho nez jen na sneznice.
U Meindla bych spis uvazoval na Vakuum - ty jsou vevnitr obalene pametovou penou vice nez Islandy a pod, jsou to B-cka ale pomerne pevne, na sneznice by mely byt v pohode. A jsou o tisicovku levnejsi. Sirka je cca stejna jako u Islandu. Kdybys ale potreboval jeste sirsi, tak Ti zustanou Islandy Wide.

Kdyz u vyberu hralo roli, ze ty vybrane maji "kozesinu", tak doporucuji si radeji vzit tlustejsi vlnene ponozky typu BD Summit nebo Smartwool Heavy Fusion. Cela rodina (a spousta dalsich lidi) chodime v podobnych botach a ponozkach i pri -25, s mackama i sneznicema a v pohode. Spise musis davat bacha, aby sis sneznice nezatahla prilis silne, aby Ti vazani neskrtilo nohu - protoze v takovem pripade tam neproudi poradne krev a je jedno, jak mas teple boty a ponozky, stejne budou prsty rmznout.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Mawenzi » pát pro 4, 2020 12:45

apuka
vybrala jsem si je proto, ze jsou to zda se nejsirsi boty z cele meindl nabidky. nemam chut kazdej rok obejdnavat a zkouset 8 ruznych modelu a zbytecne. vemu nejsirsi a bud bude nebo ne.

planuju je jen a pouze zima/sneznice. pokud neni na sneznice, je na tenisky. navic tvrda podrazka na 10-15km je taky neco jinyho nez na 25-35 km. taky je neco jinyho na sobotnich mozna 20 km a neco jineho 8dni v kuse kazdy den 20km. navic tvrda podrazka na sneznicich/snehu neni to same jako na asfaltu, zpevnene sterkove ceste.

jinak na moje koleno sou spatne vsechny masakralne neodtlumeny boty, ten zbytek (slapka) si driv nebo pozdeji zvykne.

a penize na objednani dvou bot nemam.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát pro 4, 2020 13:39

Jasne, pokud vis urcite, ze jsou to ty nejsirsi boty (i kdyz odmyslis tu vnitrni kozesinu, protoze ta taky neco ubere), tak je to v poradku. Jen, popravde receno, ve Tvem pripade bych se mozna zkusil podivat i po snowboardovych botach. Podle mne ty byvaji casto sirsi - ale v zivote jsem je na nohou nemel, jen v rukou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Mawenzi » pát pro 4, 2020 15:30

apuka
ja to videla leda ve filmi da se v tom vubec chodit?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod jony800 » pát pro 4, 2020 16:29

Chodit se v tom dá, ale tak od vleku k autu. Tudy cesta rozhodně nevede.
jony800
nováček
nováček
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned dub 10, 2016 6:21

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát pro 4, 2020 17:36

@Mawenzi: ty mas taky TSL 438, ne? Klidne, tam na botach moc nezalezi, myslim, ze by se v nouzi dalo i v teniskach. Akorat pocitej s tim, ze chodidlo dostane zabrat vic, nez normalne, protoze bota je tam napevno, neprohne se, a tak se vic hybe noha v bote a chodidlo se soupe. Chce ho to preventivne mazat, jinak se odre a pali. Mazat az kdyz se to stane sice trochu pomuze, ale ne dost. Samozrejme to chce i dobre ponozky.

@apuka: vazani u TSL 438 nohu nestahuje. To je dalsi vyhoda. A uz by sis mohl konecne zapamatovat, ze Mawenzi je zenska #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Mawenzi » pát pro 4, 2020 18:46

mike
me treba v tech keenech prijde, ze to neni ono, jak jsou mekke:( jasne, vazani je dobre v tom, se ho nastavim jak potrebuju ale prijde mi, ze to nejakou tu pevnejsi botu proste chce.

jony800
dik, nejak tak bych si to myslela:D

jo je mozny, ze je vratim. ale jeste sem nevyzkousela vsechmy slepy cesty :D a proste uz me to
dlouhodobe stve s tema botama.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát pro 4, 2020 18:49

No vsak pisu v nouzi :) Myslel jsem tim, ze sneznice nemusis resit, snesou skoro vsechno, podstatne je, aby boty vyhovovaly tobe. Sam v nich nosim Hanwag Alasky, ktere budou nejspis o neco tvrdsi, nez ty tve Meindly. A pohoda.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod sobb » pát pro 4, 2020 19:57

mike píše:vazani u TSL 438 nohu nestahuje.
Možná to srovnáváš s jinýma sněžnicama, kde je to horší, ale i u těchto našich TSL vázání nohu stahuje. Alespoň do té míry, že měkké trekovky mi do nich moc vhodné nepřijdou. Na nějaký krátký výlet jo, ale na delší chození bych určitě volila trochu pevnější boty.

Jinak si též myslím, že si Mawenzi vybrala dobře a držím palce, ať jí ty botky sednou :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát pro 4, 2020 22:26

Kde ti stahuje nohu? U paty to snad ani nejde, jedine mozna ve spicce, ale tu neni nutne nijak zvlast utahovat. Jedna se mi trochu rozbila (zas kov, ten cep tam), a tak jsem ji spravil repkou. Uz pred lety a furt je to dobry. Akorat se neda utahnout, ale nicemu to nevadi. Mam jeste ten puvodni typ spicky, ktery mel sve mouchy, vy uz mate lepsi.

Jinak jo, trochu s jinyma sneznicema srovnavam. Spicku stahovaly vsechny, co tam mely pasky, nektere hodne, to jsem citil i v Alaskach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod sobb » pát pro 4, 2020 22:48

Mně skoro nikde, poněvadž mám tvrdší boty. Ale jinak špičku a trochu i přes nárt. Velmi měkký boty (což asi Keeny, které má Maw budou) do nich fakt raděj ne. Tedy rozhodně ne ve větší zimě a na delší dobu. Anebo dávat hodně velký pozor na dotažení a raděj nechat hodně volně. Což zas bude nepohodlný.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát pro 4, 2020 22:52

Kdyz spravne seridis patu, tak to drzi i bez dotazeni, ale jinak souhlasim, na zimu to chce pevnejsi a vyssi boty. Je pravda, ze ten pasek pres nart by mozna u hodne mekkych bot nebo tenisek byt citit mohl. Ja jsem si toho nikdy nevsiml, protoze jsem takove boty nezkousel :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod sobb » pát pro 4, 2020 23:02

Mi ne, respektive je mi nepříjemný, když ve vázání bota nedrží pevně jak má a špička se vrtí :)
Zkus si někdy vzít na sněžnice tenisky a uvidíš. Anebo raděj ne, ať Tě nemám na svědomí :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát pro 4, 2020 23:04

Mne to opravdu udrzi ta pata dorazena na doraz, ale u mekcich bot by to mozna fungovat nemuselo. Neboj, ja sice experimentuju rad, ale zkouset, jestli foukanim cigaretoveho koure do vody nevznikne zlato fakt nemusim ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Mawenzi » sob pro 5, 2020 9:34

muzu to jeste zkusit. ja to doma zkusila tak na zkousku a nebylo to ono v ty spicce, problem je v tom, ze ty keeny taky nevydrzi vecne, tak bych rada sneznice vyresila komplexneji a mekci keeny si nechala na chozeni.

ale nejak si pohrat se stahovajim paty muzu zkusit, pokud ty gufferty nebudou, tak mi nic jinyho stejne nezbude, urcite v pripade snehu by bylo pohodlnejsi nepohodlne mekke keeny do sneznic nez se s nimi drat snehem.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Mawenzi » sob pro 5, 2020 17:33

volala pani z meind bot (pac sem pripojila dotaz k objednavce) a zhodnotila, ze model bernina je stejne siroky jako guffert ale Bckova bota, pokud ji bude mit v mym cisle, posle tyto.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Mawenzi » stř pro 9, 2020 18:36

Prohlasuju meindl bernina za prvni dostatecne siroky boty po mnoha letech. Pohodlny na prvni nazuti.

ted si budu muset znova pripomenout, jak se o takovy boty starat :D

a dodam - mam damskou 39 (panska cca 40), sire v prstech 10cm. Vzala jsem panskou 42 po zkusenostech s altrama, ktery beru 42,5 a vim, ze centak a pul navic neni problem, ale zlepsuje to sirku boty, a boty fakt skvele sedi do sirky a ta delka se nezda jako problem ani u techto bot. Sedi mi perfektne. Vyse zminene Guffert maji mit totoznou sirku jako model bernina. Tak treba se to nekomu bude hodit.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » stř pro 9, 2020 18:48

No hura, jeden dlouholety problem fora konecne vyresen :D Starani je jednoduche. Tresnove kvety ted, po case obcas Limmer lehce a za studena a na nej tresnove kvety.

Url jsem opravil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Mawenzi » stř pro 9, 2020 19:12

mike
diky. mi pripomina ze limmer sem nekomu pred lety pujcila a ten darebak mi to nevratil. ale uz nevim kterej :D :D snoseal se mi vratil, ale ten zas pouzivat nechci:D (na boty do prace dobry, ale nechci tyhle odrovnat, nekolikamesicni uspory musi slouzit roky :D :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » stř pro 9, 2020 19:14

Limmer zatim nepotrebujes, ten treba az za pul roku, rok. Ted to chce hlavne impregnaci, je mokro. Tresnove kvety, klidne cely sprej, dokud kuze bude pit (nejlip je nekolik nastriku a mezi nima nechat par minut vsaknout).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Boty