Vyber bot kategorie B/C

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pon kvě 29, 2017 14:02

@fps: Ja jsem Cuby jen nekolikrat zkousel, i doma, nejenom v prodejne. Ale syn v nich chodil par mesicu, vcetne narocneho VHT ve Waliskych Alpach, celkem cca 280km a kdyby byly B/C boty, dal jim docela zabrat. Vzhledem k urceni dane vyrobcem jich vsak pouzival na to, na co jsou urcene a zdaleka ne v hranicnich obtiznostech, teda by se jich toto pouziti skoro "nemelo dotknout". Ale s prominutim si myslim, ze jeho 280 km co se tyce "zachozeni" a pripadneho zmekceni bot mohlo odpovidat dvoj az trojnasobku v Tvem provedeni, resp. chozeni v terenu "Tve" obtiznosti. Takze tam uz nemuzes rict, ze nenachodil v nioch dost. A kdyz jsem mu rekl, ze si par lidi mysli, ze jsou to stejne tvrde boty jako Meindl Islandy a Lhasy (ty osobne mel), HW Alasky, ktere znal a zkousel je i delsi dobu (ale doma), tak se tomu dobre vysmal.

Vezmi uz jen to, ze v Cubech muzes docela v pohode lezt (mysleno opravdu horolezeni, samozrejme kde jeste nepotrebujes lezecky; koneckoncu Cuby jsou na toto pouziti primo vyrobcem urcene) tam, kde v Alaskach, Lhasach, atd. se jednoduse neudrzis, protoze jejich podrazka je na toto lezeni prilis mekka.

Myslim si, ze Tve presvedceni muze vychazet z toho, ze je pouzivas v malo slozitem terenu, kde se pevnost podrazky tak moc jeste neprojevi. Vzhledem k tomu, ze Cuby drzi na noze uplne jinak nez spominane B/C boty, maji lepsi pohyb v kotniku (coz ale neznamena, ze jsou tam "mekci", v pripade potreby mozna podrzi lepe) a vubec se v nich chodi velice pohodlne a dobre,lepe nez ve spominanych B/C, tak si mohl spise srovnat prave pohodlnost chuze a ne tvrdost podrazky. Ta se ve Tvych terenech nema jeste sanci se projevit.

@wawrik: preventivne napisu, aby ses do toho nenavazal - u Tebe hore napsane neplati, ty prece jen chodis jine, nez fps. Proc to Ty tak vnimas, to fakt nevim.

A jeste stale je ve hre otazka, jestli neni i v trvrdosti vyznamny rozdil v modelovych rocich.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod wawrik » pon kvě 29, 2017 15:43

apuka píše:@wawrik: preventivne napisu, aby ses do toho nenavazal - u Tebe hore napsane neplati, ty prece jen chodis jine, nez fps.
Škoda. A taká pekná prihrávka na smeč to bola :D (Btw, podľa jednej starej fotky to vyzerá, že tie topánky, čo som kedysi mal a medzičasom zabudol, čo boli zač, nemajú na boku šev - takže to asi boli skôr Alasky.)

Zabúdaš na jednu dosť podstatnú vec - fps vystriedal asi najväčšie kvantum a značiek topánok tu na fóre. Takže nejaké to porovnanie v rámci kategórie B/C asi má.

A ďalšia vec - B/C je kategória, takže aj medzi B/C topánkami bývajú dosť vážne rozdiely.

Fakt si nemyslím, že céčkové boty by človek s mojou váhou v podrážke ohol. A na ľadovci v nich často býva ľuďom zima.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Pierre111 » pon kvě 29, 2017 16:11

Cuby jsem zatím zkoušel jen lehce a nevím jak tvrdá je jaká kategorie ale když si stoupnu na špičku, tak se lehce ohnou ale viditelně ohnou. Vážím 72kg a boty jsou zatím nerozchozené.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod fps » pon kvě 29, 2017 16:45

- dle mě co do pocitu z tvrdosti bot má na to hlavně vliv to, kolik kdo váži a kolik měří, když má někdo 50 kg a 150 cm, tak mu připadají boty kategorie B tvrdé až až, a ten kdo má 100 kg a 200 cm, tak tomu připadají boty kategorie C tvrdé tak akorát, tohle jsem tady už taky několikrát psal, stejně jako to, že v prodejně se mi několikrát zdáli boty úplně jinak než když jsem v nich pak chodil v terénu
- na tohle má určitě taky vliv to, když má někdo nachozeno v pohorkách plno let, tomu se pak i boty kategorie C nezdají tak tvrdé
- a pak taky samozřejmě to, když má někdo skvěle padnoucí, a rozchozené boty kategorie C
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod fps » pon kvě 29, 2017 16:49

apuka píše:A jeste stale je ve hre otazka, jestli neni i v trvrdosti vyznamny rozdil v modelovych rocich.

mám první Cube přes dva roky, a druhé Cube několik měsíců, a vůbec žádné rozdíly

apuka píše:@wawrik: preventivne napisu, aby ses do toho nenavazal - u Tebe hore napsane neplati, ty prece jen chodis jine, nez fps. Proc to Ty tak vnimas, to fakt nevim.

sice každý chodíme asi jiné terény, ale oba se schodujeme co do tvrdosti v kategorii b/C, jediné opravdové céčka co mám jsou Dallapè Marmolada, ty jsou proti Cube tvrdší, tužší, a celkově robustnější, i Meindl Perfekt jsou b/C které jsme taky měl
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » úte kvě 30, 2017 0:31

No nevim, asi bych dal nejvic na pickarda, jelikoz ten ma prime srovnani a neni zadny fyzicky (ani psychicky ;-)) extrem.
pickard píše:... mám Islandy i LaS Trango Cube a podle mého názoru jsou ty Kubíky znatelně pevnější a tvrdší. Podstatně lépe se v nich leze, podstatně hůře se v nich chodí. ... Na trek s báglem si vezmu Islandy, na cokoliv lezeckého, vysokohorského, ledovcového, sněhového beru Kubíky. Nikdy mi nepřišlo, že by to byly jakkoli podobné boty, naopak.


wawrik píše:Zabúdaš na jednu dosť podstatnú vec - fps vystriedal asi najväčšie kvantum a značiek topánok tu na fóre. Takže nejaké to porovnanie v rámci kategórie B/C asi má.

To je sice pravda, ze zas jich vystridal tolik, ze uz si to ani nemuze pamatovat. A sam psal, ze v nekterych chodil jen 150 (nebo i 100) km a to je na porovnani malo. Kozene B/C boty se za tu dobu nerozslapnou. No a navic tvrdost boty hodnoti dost nestandardne a jinak, nez to delaji vyrobci.

wawrik píše:A na ľadovci v nich často býva ľuďom zima.

Jak to souvisi s kategorii boty? Ta je dana ciste tuhosti podrazky, nicim jinym. Podle puvodni definice. Ano, z Cubu je na noze uplne jiny pocit, nez z kozenych bot a silnejsi kuze samozrejme bude izolovat lip. O kategorii to ale nic nerika. Nebo snad ma ta zateplena verze, co ma fps, kvuli tomu jinou kategorii?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod wawrik » úte kvě 30, 2017 5:48

Céčkové boty majú drážku alebo drážky na mačky, a o.i. majú zvládať ľadovce. Takže to, či je v nich zima alebo nie, je jeden z ukazovateľov. Ak by išlo iba o tvrdosť podrážky, čo podľa mňa teda nejde, boli by céčkové boty aj moje bajkové sandále Shimano.
mundo píše:Kategorie C - Mountain elite
Je určená pro celodenní pohodlný pohyb ve vysokých horách, zdolávání skalnatých překážek, sněhových, ledovcových polí a ledopádů.
alpsport píše:Kategorie C
Obuv do náročných terénů, pro VHT a ledovcovou turistiku a klasické výstupy. Možnost použití poloautomatických maček. Často bývají mírně zateplené (Asolo Sherpa).

Problém je, že Cube sú svojou konštrukciou trochu mimo typickú B/C kategóriu, resp. mimo to bežné písmenkové rozdelenie. Ale o to nejde, v tejto debate teraz ide o to, že naozaj nie sú kategória C, čo je dosť jasne definovaná tvrdá a pevná obuv pre čistú VHT turistiku. Cuby sú mäkšie a o dosť pohodlnejšie.

mike píše:Nebo snad ma ta zateplena verze, co ma fps, kvuli tomu jinou kategorii?
Iste. Konštrukcia podrážky je úplne iná, a - okrem iného - u Ice Cube umožňuje použitie automatov. Klasické Cuby majú iba poloautomat. Tá topánka je v podrážke iná už na pohľad, a keď ich človek obuje, rozdiel je jasný celkom hneď.
cube.jpg
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » úte kvě 30, 2017 7:31

Tak to zacina byt docela zajimava debata o ruznych vnimanich kategorii bot misto konkretniho srovnavani tvrdosti bot :-) A kdyz uz chcete citovat, co jsou ty kategorie B/C a C, nebylo by rozumnejsi citovat autora techto kategorii - Meindla?
wawrik píše:Fakt si nemyslím, že céčkové boty by človek s mojou váhou v podrážke ohol. A na ľadovci v nich často býva ľuďom zima.
Ceckove boty dost casto mirne dokazes ohnout (alespon ja ale to taky nejsem tezka vaha), obzvlaste po mirnem rozchozeni. Moje Asolo Granity (doufam, ze tam nepochybujes,m ze jsou to "C") se taky mirne ohybaji, vsechny ostatni Asolacke C-boty (uz urcene na lehci az stredni horolezeni) uz v obchode pri zkouseni taky. Ale jak pisu - mirne.
Rozdil mezi podrazkami B/C a C bot je - podle mne - spise v jine veci: kdyz stoupis na velice maly vycnelek na skale na spicku (ale i jinde), tak C-boty Te v pohode bez problemu udrzi (kvuli pevnejsi vyztozi), muzes se tam postavit, zato v B/C se mozna kratko udrzis, ale bude to dobry zahul na nohy a prsty a budes se snazit co nejdrive odtud preslapnout, protoze Te to uz neudrzi a necitis zadnou jistotu. Jasne, po zavedeni Climbing Zone je to v B/C botech o neco lepsi, ale zase ne moc.
A v Cubech toto udelas v pohode, nemas problem, v Alaskach uz potrebujes vetsi vycnelek, aby ses citil jisty. U Islandech je potreba jeste vetsi plochu. Podobne jako v Cubech je to u synovych Mammut Monolith i u mych Granitu (tam je ve spicce trochu horsi, protoze nemam Climbing zone a vycnelek na macky vepredu, co to do jiste miry nahrazovalo jsem nechal odbrousit).

A s kategorizaci bot pocit chladu na ledovci fakt nema nic spolecneho. Dokonce C boty ani nemusi mit drazky na macky (ani na poloautomaty), i kdyz skoro vsechny maji - napr. Meindl Perfekt je nema, ani nektere jine site klasiky, dokonce ani fps-ove "jedine opravdove C-cka", Dallape Marmolada. Momentalne se akurat zacina pouzivat oznaceni trisezonni (bez zatepleni) nebo zimni boty (se zateplenim), pricemz ale boty se zakladnym zateplenym GTX (do -20) se s dvema ponozkami uplne v pohode daji pouzivat i v lete i mimo ledovec. Stejne tak se da v Cubech (i jinych nezateplenych, i nekozenych) tak chodit i v zime - jen je jasne, ze kdyz se zastavis pri -20, tak Ti bude za chvili zima (ale to je i v tech zateplenych Monolithech).
Jo, a proc by nemohly byt Tvoje sandale C-ckova kategorie?

@fps: S tema modelymi rokmi jse to psal proto, ze mi prijde, jako byste vy s fps (ale hlavne Ty pri Tve vaze) meli nejake jine boty nez mel muj syn (a to on mel doma asi troje ruznych paru, kym si vybral svoje).
Pokud Ty povazujes Meindl Perfekt za "B/C", tak potom v Tve kategorizaci souhlasim, ze Cuby jsou taky B/C. V tom pripade ale Alasky, Islandy, ... jsou B-cka :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod wawrik » úte kvě 30, 2017 8:00

apuka píše:A kdyz uz chcete citovat, co jsou ty kategorie B/C a C, nebylo by rozumnejsi citovat autora techto kategorii - Meindla?
Však si to ani ty neurobil? :D
meindl.de píše:The alpine boot – particularly stable for alpine trekking in rocky landscapes, on rock faces, scree and glaciers; suitable for use with crampons.



apuka píše:Rozdil mezi podrazkami B/C a C bot je - podle mne - spise v jine veci: kdyz stoupis na velice maly vycnelek na skale na spicku (ale i jinde), tak C-boty Te v pohode bez problemu udrzi (kvuli pevnejsi vyztozi), muzes se tam postavit
Veď píšeme o tom istom. A keď som spomínal to ohnutie podrážky u Cubov, tak som myslel naozaj ohnutie, dajmetomu 60 stupňov. Stane sa to tak dva-trikrát za víkendový trek pri nejakom prudšom došliapnutí na špičku, ale pri mojej váhe to céčkové boty urobiť nesmú.

Aby som to za mňa nejako uzavrel. Že je v Cuboch na ľadovci zima bola z mojej strany iba malá zmienka, fakt sa nebudem hádať o tom, či boty určené aj na ľadovec majú alebo nemajú byť podrážkou dostatočne odizolované. Nezáleží mi na tom. A že napríklad pickard alebo tvoj syn dáva na turistiku prednosť viac polstrovaným topánkam, ktoré sú mu pohodlnejšie, je úplne v poriadku. Každému sedí iné. Ale Cube céčka naozaj nie sú.

A - mimochodom - mne sú pohodlnejšie, ako ktorékoľvek iné topánky, čo som kedy mal, okrem béčkových Meindl Torup MFS (ale tie sú zasa dosť nahovno kamkoľvek, kde je len trochu vody v akejkoľvek podobe).

apuka píše:Jo, a proc by nemohly byt Tvoje sandale C-ckova kategorie?
Sandále do VHT terénu, kde má byť noha poriadne fixovaná a chránená? :-k No, neviem, ja som ešte nikoho normálneho (vlastne okrem nepálskych nosičov vôbec nikoho) cez suťoviská a ľadovec v sandáloch ísť nevidel. A aj tí Nepálci mali šľapky a nie sandále :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » úte kvě 30, 2017 11:14

Ja bych to taky uzavrel - myslim si, ze tazatel by mel ty boty osobne vyzkouset a sam zjistit, nakolik mu (ne)vyhovuji. Stejne kazdy mame jine pozadavky i jinak pocitove hodnotime a spolehat se na cizi dojmy je v pripade pohorek hodne osidne.
wawrik píše:A keď som spomínal to ohnutie podrážky u Cubov, tak som myslel naozaj ohnutie, dajmetomu 60 stupňov. Stane sa to tak dva-trikrát za víkendový trek pri nejakom prudšom došliapnutí na špičku, ale pri mojej váhe to céčkové boty urobiť nesmú.
Tak tohle by fakt delat nemely. A tim mi jeste vice prohlubujes pocit, ze Cuby mely dost promenne vlastnosti v prubehu casu. Syn vazi s ruksakem cca 85-90kg, meri cca 185 a boty mel 12-ky, takze takove ohnuti by se mu melo projevit kvuli velikosti bot mozna jeste vice nez Tobe, napr. kdyz se splha po nejake kolme ferate po skale, alespon u prvniho vysokeho kroku, stejne tak pri slapani po strme skale po spicce. A to se mu nikdy nestalo.
wawrik píše:tvoj syn dáva na turistiku prednosť viac polstrovaným topánkam, ktoré sú mu pohodlnejšie, je úplne v poriadku.
Prave ze, pro syna jsou Cuby (ty, co mel) ten etalon prijemnych a pohodlnych bot, ke kterym se jine zatim nepriblizily a na ktere stale vzpomina. Duvody, proc ma ted jine jsi urcite videl ve vlakne o reklamacich (nebo plastacich?). Jinak by si zase koupil stejne, stejne tak, kdyby vedel, ze uvedene problemy v novych mit nebude. Mammut Monolithy ma jen proto, ze jednak to za 3000 Kc byla neodolatelna koupe a hlavne, ze se mu do nich vesla jeho siroka noha a nikde netlacily, i pata byla dobra, coz se mu prakticky v zadnych podobnych (podobne tvrdych) botach nestalo - a ze jich bylo. Takze taky z nouze ctnost. Co se tyce tvrdosti, jsou to srovnatelne boty s (tema jeho) Cubama.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ThomasB » čtv čer 8, 2017 14:48

Dá se nějak u bot Hanwag Alaska zjistit, kdy byly vyrobené? Podle nějakého čísla na krabici či přímo v botě?
ThomasB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 56
Registrován: ned dub 10, 2016 21:31

Příspěvekod Kjuba » čtv čer 8, 2017 16:29

Nedávno jsem si kupoval nové a podle mě nedá.

Napadá mě snad jedině radiokarbonové datování dle obsahu izotopu C14 :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » čtv čer 8, 2017 16:33

Na novych se to da odhadnout podle stavu kuze. Je tmavsi a smrdi impregnaci? Nedavno prisly z fabriky. Je vybledla a neni citit? Lezi v krame minimalne pul roku.

Jinak se muzes zkusit zeptat Hanwagu, na maily odpovidaji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » čtv čer 8, 2017 16:58

Tezko se to da, mozna opravdu na zaklade nejake informace od Hanwagu. Ja jsem si ale nevsiml na nich ani neco jako sarze, takze to bude fakt obtizne. Navic, jak se na Hikingu v komercnim sdeleni pise (asi dovozce HW) v clanku o hydrolyze PU:
Treba tiež brať do úvahy, že dátum výroby vašej podrážky sa môže výrazne líšiť od dátumu zakúpenia vašich topánok. Navyše, dodacia doba podrážky, skladovania podrážky a výroba v továrni Hanwag plus dodanie predajcovi a ďalšie skladovanie sa nasčítajú. Keď si kúpite pár Hanwag topánok v outdoorovom obchode, topánky mohli byť na pulte niekoľko mesiacov. Ak zoženiete pár z už neaktuálnej kolekcie vo výpredaji, tak topánky mohli stáť v obchode aj niekoľko rokov. Berte aj tieto faktory do úvahy pri určovaní veku vašich topánok.

Jinak pro ty, co jeste nemaji moc zkusenosti s hydrolyzou, si to doporucuji precist, i kdyz je to PR clanek, neni tam moc balastu, krome poslani (bot HW) primo vyrobci pro novou podrazku, coz ale je nejlepsi reseni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » čtv čer 8, 2017 21:00

To vypada jako text primo od Hanwagu prelozeny dovozcem (U nás vo firme Hanwag...). Fajn, aspon je to oficialni, natvrdo to priznali a navic je tam par novych veci.

Dulezite je tohle:
Dôrazne odporúčame otestovať staré topánky na krátkej prechádzke pred tým, ako ich vezmete na dlhú túru, predovšetkým ak dlhší čas ležali v krabici v pivnici alebo na povale. Vizuálna kontrola nie je dostatočná.

Nekolikrat jsem podobny pripad zaznamenal, rozpad podrazky behem prvni tury pote, co se boty treba rok nepouzivaly.

Jinak podle textu PU vadi vlhkost, vyssi teplota, skladovani, mikrobi... je vlastne neco, co PU nevadi? #-o Holt to chce podrazky ochodit za 2 - 3 roky, pak vymenit a znovu to same. To uz budou boty na vyhozeni a s hydrolyzou se clovek nepotka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát čer 9, 2017 7:33

Jak ted shanim nove botky, chtel jsem si nechat poslat Alsaky Wide z nemeckeho obchodu, poslaneho z Cech a prodavaneho podle ceskeho obc. zakonika a to za hodne dobrou cenu. No a kdyz mi odepsali, ze moji velikost nemaji, nema jej ani vyrobce a byly by hotove az v cervenci (stred az konec), jsem si pomyslel prave na to, ze alespon by mohly byt cerstve z vyroby s novou podrazkou a nebylo by treba resit, kde a jak dlouho lezely :-).
Bohuzel, potreboval bych boty uz na zacatku cervence, takze hledam dal.

Ale pokud by nekomu byly standardni (v Nemecku vyrobene) Alasky kousek uzsi, ma moznost na uvedene adresy zkusit Widy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ThomasB » stř čer 14, 2017 19:13

To vypadá dobře... Já teď musel normální Alasky poslat zpátky.... Protože malíček tam byl natěsno a skončilo by to jako poslední boty..jinak bota se zdála dobrá... Ve verzi wide by to mohlo být fajn
ThomasB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 56
Registrován: ned dub 10, 2016 21:31

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ozzi » pon črc 10, 2017 21:11

Ahoj všem,

prosím o radu s výběrem trekové obuvi. Užití by mělo být spíše na lehčí/střední treky s cca 20kg krosnou v letních měsících (žádný sníh) - pro příklad jako jakési maximum dejme tomu Julské alpy a výstup na Triglav. Ideálně aby byly univerzálnější, kdy bych s nimi krom skalnatého suťovitého terénu mohl zároveň ujít i nějakou tu vzdálenost po asfaltu či je vzít jen na vycházku do českých lesů, nebo dokonce na lehčí ferratu (do obtížnosti C). Měřím 189 cm a vážím 88 kg.

Samozřejmě ve finále si chci několik modelů vyzkoušet a dát hlavně na pohodlí, nicméně jsem po delším bádání provedl určitý předvýběr v kategoriích B - B/C, kde bych chtěl znát váš názor, případně zkušenosti s danou botou dle mnou uvedeného zaměření atd. Níže zasílám ten můj užší výběr:

https://www.hanibal.cz/meindl-island-mfs-active-id2501
https://www.hanibal.cz/meindl-island-mfs-light-id15607
https://www.hanibal.cz/asolo-trekker-gv-mm-id16821
https://www.hanibal.cz/asolo-boty-lagaz ... gf-id20480

Upřímně se zatím nejvíce kloním k light verzi Islandů, nicméně si nejsem jist, zda nestojí za to jít do "plné" verze. To bych si ale již nechal poradit od vás. :) Samozřejmě klidně doporučte i jiný model, který vidíte jako vhodný.

Předem díky moc za jakékoli rady a postřehy!

Ondra
ozzi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv srp 30, 2012 20:48

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pon črc 10, 2017 21:22

Vzhledem k tvym parametrum a pouziti bude i plna verze Islandu slaba. Najdi si, jak dopadly me a to jsem mel jeste o par kilo min, nez ty ted. Po roce znicene, najdes to i s fotkama. Koukni se na Hanwag Alasky, jestli ti sednou, tak by mely byt idealni. Mam paty par a pouzivam je jak na Alpy, tak na chozeni u nas, lehci feraty taky nejsou problem. 20 km po asfaltu neni problem, samozreme to chce byt trochu zvykly a taky nosit dvoje silne trekove ponozky. O tom tu toho taky dost najdes. Boty uz je treba kupovat na ne, musi se tam vlezt.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod tunak » pon črc 10, 2017 21:53

Meindl Island, Hanwag Alaska nebo Nazcat, Lowa Tibet, Scarpa R-Evo Pro, Asolo Kongur, La Sportiva Trango Trk Leather. Islandů se apriori neboj, pokud ti sednou na nohu. Spousta lidí je s nima spokojená. (A za každého nespokojeného uživatele Islandů najdeš nespokojeného uživatele Alasek, obávám se.)
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pon črc 10, 2017 22:27

V mem pripade ale neslo o nespokojenost. Proste jsem je zrusil. Podrazka se vylozene rozervala, obsazka potrhala a kuze nakonec uplne zhadrovatela a bota se rozjela. Koukni se po tech fotkach, co jsem posilal. Alasky mi pri stejnem pouziti drzi v pohode. Islandy jsou proste Bcka a hodi se akorat tak do lesa. Teren typu Triglav s uvedenou zatezi nedaji, tim jsem si jisty, protoze v podobnem jsem je zrusil. Ostre sutry (vapenec) vzorek na podrazce neda.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod tunak » úte črc 11, 2017 6:24

Já s nima na vápenci tak špatnou zkušenost nemám; ale samozřejmě, může to být tím, že vážím 65, ne 85. :-k Na Trojhlavci jsem je měl, stejně jako jsme s nima prošel třeba Totesky. (Nejvíc jim daly zabrat asi Vysoký Tatry.) Obsázka se ale odírá relativně snadno, to je pravda. A nubuk? Na mém původním páru, kupovaném ještě někdy okolo přelomu milénia, byl lepší. (Tehdy jsem boty používal hlavně "do lesa", každý léto s nima byl měsíc v kuse mimo civilizaci, do takovejch podmínek jsou skvělý.)

Souhlasím s tím, že jsou to boty spíš do lesa a na turistický cesty; s velkou zátěží. Jsou pohodlnější než Alasky - lépe tlumí došlapy, a asi se v nich obecně lépe chodí. Může to být tím, že mi Alaska obecně špatně sedí, ale přijde mi, že podešev se ve špičce zvedá na nesprávném místě a kráčím v nich proto nepřirozeně. A Alasky jsou v páru o čtvrt kila těžší, což je nepříjemný.

Od Meindlu by ještě připadal v úvahu model Himalaya MFS. Nicméně tazatel by si je měl v první řadě vyzkoušet a vybírat podle kompatibility nohy s botou; ne podle obrázků na internetu. Proto jsem psal, že se apriori Islandu bát nemusí. (Ačkoliv pro něj třeba jiná bota může být lepší.)
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » úte črc 11, 2017 8:16

V tomto pripade jsem na strane mika. Manzelka taky mela Islandy, slouzily dobre, pouzivala je jak v lete tak v zime, i VT a Alpy, hodne skalnaty teren a v pohode. Jo, obsazka nizka a kuze na spicce byla okopana, to vsak funkcnost neovlivnilo. Ale... po jiste dobe (1,5 nebo 2,5 roku, presne si nevzpominam) se boty normalne "rozjely", najednou byly uprostred o hodne sirsi a uz poradne nedrzely nohy.
A uvedeny problem melo vice lidi, cetl jsem o tom i v zahranici, podobne to melo par lidi s jejich C-ckovym Makalu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » úte črc 11, 2017 17:57

tunak píše:Já s nima na vápenci tak špatnou zkušenost nemám; ale samozřejmě, může to být tím, že vážím 65, ne 85.

Skoro urcite. Reagoval jsem takhle proto, ze ma podobnou vahu jako ja a jeste chce tahat nesmyslne tezky batoh. Taky bude zalezet na velikosti nohy, cim vetsi, tim hur, protoze konstrukce a kuze je stejna a vetsi bota dostava vic zabrat.

tunak píše:Jsou pohodlnější než Alasky - lépe tlumí došlapy, a asi se v nich obecně lépe chodí.

Tohle bude individualni, u mne presne naopak. Muze to opet souviset s vahou, Alasky maji celkem silny tlumici PU blok a pro lehke vahy se muze chovat jinak, nez pro normalni. I botofilik fps tvrdi, ze Alasky jsou odpruzene az moc.

Pro mne byly Islandy odpruzene min, ale zasadni rozdil to nebyl. Na to bych si nestezoval, chodilo se v nich celkem dobre, jen mi uplne nesednul tvar paty (to uz jsme resili jinde). Problem vidim opravdu jen ve vydrzi a to jak podrazky, tak cele konstrukce.

BTW, znicene boty jsem hodil do krabice, kde par let zustaly. Pak sly Alasky na vymenu podrazky, dalsi jsem jeste nemel a najednou jsem nemel boty na nedelni vylet. Tak jsem vytahl Islandy z krabice, ze ceske kopecky jeste daji. Dosel jsem akorat na zastavku busu a vratil jsem se domu prezout do A/B Banksu. Na jedne bote se totiz udelal pod patou hrbol ci co a tlacil tak, ze bych nikam nedosel. Driv tam urcite nebyl, s tim se proste nedalo chodit. A tak sly misto do krabice do popelnice. Po nachozenych ani ne 1000 km #-o (me Alasky mivaji pred vyrazenim 5 - 6000 km).

tunak píše:Může to být tím, že mi Alaska obecně špatně sedí, ale přijde mi, že podešev se ve špičce zvedá na nesprávném místě a kráčím v nich proto nepřirozeně. A Alasky jsou v páru o čtvrt kila těžší, což je nepříjemný.

Jo, Alasky maji trochu vetsi kolebku, nez jine boty. Mne to ale vyhovuje. Boty se holt musi zkousel a ne kazdemu vsechny sednou.

Fakt jsou tezsi? To mi teda vubec neprislo, ale nevazil jsem. Muj aktualni par velikosti 45 vazi skoro presne 2 kila a mel jsem pocit, ze Islandy (taky 45) na tom byly +/- stejne. Na nohach jsem rozdil nepoznal.

tunak píše:Od Meindlu by ještě připadal v úvahu model Himalaya MFS. Nicméně tazatel by si je měl v první řadě vyzkoušet a vybírat podle kompatibility nohy s botou; ne podle obrázků na internetu.

Rozhodne. Kdyz jsem u Meindlu kupoval Islandy, tak jsem zkousel jeste Makalu, ty byly uzke a prave Himalaye, ktere zas byly moc siroke, prislo mi, ze az nesmyslne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod fps » úte črc 11, 2017 19:48

ozzi píše:prosím o radu s výběrem trekové obuvi

já doporučuji La Sportiva Trango Cube, případně si přečti téma Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C, ale jestli budeš stále trvat na kožených botách, což bych tety nechápal, tak se koukni na Andrew Nepal Trek nebo na La Sportiva Karakorum Trek, rozhodně bych se vyhnul nubuk kůži
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ozzi » úte črc 11, 2017 22:28

Díky za odpovědi. V hledáčku jsem samozřejmě měl i HW Alaska a po pročítání zdejšího fóra vnímám, že Island vs Alaska je vcelku věčné téma. :) Ve výběru jsem je neuváděl proto, že známý je zkoušel a zrovna mi je nedoporučoval, nicméně nakonec je určitě ozkouším pro porovnání. Jak jsem psal v původním dotazu, jde mi o nějaký rámcový předvýběr, ve finále rozhodne, jak mi která bota bude sedět.

Asi bych měl trochu upřesnit to určení. Zmíněný příklad Julek a Triglavu byl myšlen jako cca dvou - třítýdenní trek jednou (výjimečně max dvakrát) za rok, zbytek (a ve finále tedy v podstatě drtivá část) by byly lehčí tůry, vč. českých lesů, luhů a hájů a případná občasná ferrata (Céčko max). Nejsem zatím nějaký extra outdoor maniak. :) Tedy botky by ideálně neměly zklamat v náročnějším terénu, ale pořád se dá říci, že častější využití by měly v tom lehčím. Snad jsem v tom teď neudělal zmatek. No a byla tu zmínka o velikosti mé nohy - tu mám 45.

Dlužno dodat, že mé předchozí boty byly Salomon Mega Trek 6 - odhadem spadají cca do kategorie B. Co se týče pohodlí a tvrdosti, vždy mi seděly perfektně, a to i ve zmíněných Julských alpách. Pouze moc nevydržely, odchází do věčných lovišť již po cca 1,5tkm a to při kombinaci využití, viz výše. Asi tedy hledám něco podobného, jen aby boty vydržely déle. I z toho důvodu jsem možná jako prvotní preferenci psal o těch Islandech Light.

A pokud jde o téma Nubuk - také jsem o tom něco četl jak tady na fóru, tak jinde. Proč je oproti Perwanger kůži tak nekvalitní? A pokud tomu tak je, proč většina výrobců používá právě Nubuk?
ozzi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv srp 30, 2012 20:48

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod kotouczech » úte črc 11, 2017 22:36

fps píše: já doporučuji La Sportiva Trango Cube, případně si přečti téma Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C


Skutečně se LS Trango Cube hodí pro univerzální použití typu vícedenní trek v Alpách, Tatrách, Šumavě a podobně bez technických úseků? Měl jsem se za to, že jde spíše o botu pro pohyb po skále vzhůru, pohyb po ledovci. Dala by se srovnat např. s LS Karakorum Trek GTX jen v plast místo kůže?
kotouczech
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon zář 19, 2016 19:07

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » stř črc 12, 2017 2:21

ozzi píše:Asi bych měl trochu upřesnit to určení. Zmíněný příklad Julek a Triglavu byl myšlen jako cca dvou - třítýdenní trek jednou (výjimečně max dvakrát) za rok

:D OK, nasel jsem ti ty sve fotky. Takhle vypadaly me podrazky po 10 dnech v Alpach. Tady je druha fotka. A to jeste nebyly uplne na vyhozeni, to az po druhe akci. Viz komentare tam.

ozzi píše:A pokud jde o téma Nubuk - také jsem o tom něco četl jak tady na fóru, tak jinde. Proč je oproti Perwanger kůži tak nekvalitní? A pokud tomu tak je, proč většina výrobců používá právě Nubuk?

Zkus si najit komentar tusim od viciho, co to tu nekdy popisoval. Jestli si to pamatuju spravne, tak nubuk je v podstate kuze, ze ktere je serizla horni nejkvalitnejsi vrstva, ktera se pouzije na neco jineho. Perwanger je pro zmenu kvalitni kuze, ktera je navic hloubkove impregnovana.

Proc nubuk? Protoze je levnejsi (coz bude hlavni duvod), protoze na prvni pohled nevypada spatne a ke vsemu nevydrzi tolik, jako poradna kuze, takze si zakaznik musi koupit nove boty. Sama pozitiva a socialni jistoty. Pro vyrobce :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod tunak » stř črc 12, 2017 6:24

To je ale na reklamaci, kterou by slušnej obchodník uznal, Miku. Takhle Islandy (výrobcem kategorizované jako B/C, tj. bota i do náročnějšího terénu) vypadat nemůžou. (Takhle můžou po pár výšlapech vypadat boty jako Lowa Renegade; to je jiná kategorie bot - a přesto jsme v obchodě takové reklamace brali.)

Nubuk není kůže (useň), ze které se nutně odřízne svrchní vrstva; je to prostě podélně štípaná, svrchu broušená kůže. Jak kvalitní nubuk dostaneš je trochu sázka do loterie, záleží na původu kůže, na tom, jak je vyčiněná; každopádně na botách by to pořád MĚLA být "top grain" kůže - totiž ta vnější vrstva. Píšu měla. :(

Perwanger je italský výrobce usní. Vyrábí jak semiš, tak "full grain", ale myslím, že i nubuk. Jeho usně by měly být kvalitně vyčiněné a výborně impregnované. (Původní zakázku na hydrofobní useň dostali od Sportivy; pro sérii bot Nepal.)

Kromě výše uvedených důvodů se nubuk (podélně štípaná useň) používá také protože je lehčí, než "full grain". Část funkce usně obstará membrána, část odolnosti nahradí obsázka.

Kotouczech: Srovnání La Sportiva Trango Cube s Karakoramem není tak jednoduché. Trango Cube je o chlup tvrdší (a asi o chlup měkčí než Karakorum HC, Nepal Trek Evo apod.), každopádně tvar kopyta i podešev se dost liší a boty jsou si pocitově hodně vzdálené. Karakoram (celá série Nepal) jsou vysoké pevné pohorky, Trango moderní lehoučké, obratné, v kotníku poměrně volné horolezecké boty. Karakoramy jsou univerzálnější, dají se používat v zimě a jsou výrazně těžší a "neohrabanější". Tranga nejsou zdaleka tak univerzální, ale excelují v letním náročnějším terénu. Je to bota pro specifické použití (letní alpské výstupy, technický terén, ferráty), lehoučká, obratná, ale imo nepoužitelná jako jediná celoroční pohorka.
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod kotouczech » stř črc 12, 2017 9:21

tunak píše: Kotouczech: Srovnání La Sportiva Trango Cube s Karakoramem není tak jednoduché. Trango Cube je o chlup tvrdší (a asi o chlup měkčí než Karakorum HC, Nepal Trek Evo apod.), každopádně tvar kopyta i podešev se dost liší a boty jsou si pocitově hodně vzdálené. Karakoram (celá série Nepal) jsou vysoké pevné pohorky, Trango moderní lehoučké, obratné, v kotníku poměrně volné horolezecké boty. Karakoramy jsou univerzálnější, dají se používat v zimě a jsou výrazně těžší a "neohrabanější". Tranga nejsou zdaleka tak univerzální, ale excelují v letním náročnějším terénu. Je to bota pro specifické použití (letní alpské výstupy, technický terén, ferráty), lehoučká, obratná, ale imo nepoužitelná jako jediná celoroční pohorka.


Stále hledám ideální botu na podobné využití jako ozzi. Alpy, Tatry, Dolomity, Korsika, ..., vícedenní treky na těžko i jednodenní výstupy. Na což jsem tipoval spíš pevnější pohory. Proto mě překvapila rada fps vzít na toto LS Trango Cube. Jejich využití jsem viděl někde tam, kde píšeš ty. Proto bych si chtěl ujasnit, jestli se dá zahrnout do výběru jako trekovka na řekněme 25km denně natěžko v mix terénu bez sněhu. Sám mám skoro sto kilo. Měl jsem Trango TRK GTX, které ale byly hodně měkké. Climbing Zone vyloženě k :) , když jsem je komplet prohnul.
kotouczech
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon zář 19, 2016 19:07

PředchozíDalší

Zpět na Boty