Vyber bot kategorie B/C

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » pát črc 15, 2022 10:41

@mike ... tak ja teda definitivne jdu do tech Hanwag Alaska ... jdu si je dneska koupit do hanibalu .. budu se v tom muset naucit chodit .. ja jsem takovehle bufy jeste nikdy nemel .. nicmene pristi rok na jare planuju navrat na misto cinu do Skotska a lepsi boty nez moje hadrove Dolomites na to urcite potrebuju
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát črc 15, 2022 13:23

Ja se trochu obavam, ze to bude pro Tebe do SKotska dost overkill, hlavne pokud "se musis v tom naucit chodit". Stejnou sluzbu by TI udelali i trochu mekci boty.

Cimz neshazuji Alasky, jsou to skvele boty, jen mi prijde, ze po tech Dolomitech budes mit dost velky skok v tvrdosti (to je z nejakych A/B do skoro C), to preskocis dva stupne tvrdosti. Nestalo by Ti za to si zkusit i nejake jine - kozene, klidne i Hanwagy, napr. Tatry, ty jsou dostatecne tvrde ale min nez Alasky.

Kazdopadne, dobre si je odzkousej a kup si je (plati to pro vsechny boty) jenom pokud fakt dobre sedi. S rozchazenim nepocitej - mohou se "jeste vice" prizpusobit noze, ale pokud nekde hoc jen trochu nesedi, tak to se TI uz nijak moc nezlepsi, spise naopak.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » pát črc 15, 2022 14:14

ja uz si je koupil, ted jsem je prinesl ... prohlizel jsem i dalsi co maj v tom hanibalu a pripadaj mi jako unikatne jedine, co splnujou nasledujici parametry:

1) fakt celokozene vc. jazyka a vc. vnitrku
2) 3 poutka na tkanicku v kominku
3) drazka na macky
4) idealne "made in EU"

apuko, ty me desis ... dyk jste se snad s @mikem shodli, ze to jsou jedny z nej bot na trhu ? tvl

ted obligatni otazka: co s nima mam delat ?? :D

* mam s nima ted par tydnu chodit na bezne noseni at si na ne zvyknu ?
* mam s nima chodit na me standardni sobotni nebo nedelni vylety kdy jdu svejch 20-25km s batohem ? Pripominam, ze tyhle vylety chodim po standardnich lesnich cestach po turistickejch trasach po cesku, kde zadny narocny horsky teren neni .. samozrejme obcas slezu mimo cestu kvuli nejakemu foceni

diky ..

ps. jeste jsem se chtel @mika zeptat, jestli s nima chodi ty sve masochisticke vylety 40km+ za den, kdy jde tempem 6-7km za hodinu (a bicuje se u toho bicikem pres zada) //
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát črc 15, 2022 15:01

"1) fakt celokozene vc. jazyka a vc. vnitrku" - Vnitrek myslis pouze vrsek komina, ne?
"3) drazka na macky" - He??? Jaka drazka na macky? Alasky nic takoveho nemaji, na ne poloautomaty nedas (resp. mozna das, jen nebudou drzet). Pokud se Ti zda, ze vzadu se macky dat daji, tak na to rychle zapomen. To je jen tvar PU mezipodesve a macky neudrzi, na to tam byva tvrdy TPU blok, to ale Alasky nemaji.

Nevim, ve kterem Hanibalu jsi byl, ale co ja jejich prodejny znam, tak jsi urcite mohl videt nekolik jinych modelu, ktere by vyhovely bodum 1, 2, 4 a nektere i 4. Od Hanwagu, Meindlu, Asola, Lowy (vlastne ty maji v komine sitku), atd.

Ja jsem Te nechtel desit, jen mam dojem, ze zase se vrhas hlovou do neceho, o cem netusis co je :wink:.

Ano, Alasky jsou jedny z nejlepsich bot, co na trhu jsou - na pouziti v terenu, na ktery jsou urcene a jeste lidma, kteri na ne nebo podobne boty jsou zvykli. No a Ty je chces hlavne kvuli Skotsku, kam by stacily i poradne B boty. Samozrejme, pokud si navyknes v nich chodit a bude Ti v nich prijemne, tak Ti poslouzi k plne spokojenosti - ale, jak jsem psal, pokud si na ne musis zvykat, tak to muze byt pro Tebe zpocatku docela neprijemne.
Navic plati, ze se pohorky nekupuji podle recenzi jinych lidi, ale v prvni rade podle toho, jak Tobe sedi.

Takze, samozrejme predpokladam, ze kdyz si je koupil, tak kdy sis je obul a pochodil, tak byly, resp. na nohou sedeli naprosto perfektne. To je naprosty zaklad u vsech pohorek (a melo by byt i u jinych bot). Jinak mas na pruser zadelane.

Ze mike v nich chodi, tak nezapomen - on v nich chodi min nejakych 10+ let vsude. Takze si na ten zpusob chuze uz zvykl - a dokaze vyuzit vyhody tech bot, pricemz uz se nejspise naucil eliminovat nevyhody. (Stejne jako ja, kdyz jsem chodil i u nas na kazdou turu v jeste vyrazne tvrdsich Asolo Granite, to byly spise C/D boty, ale mne se v nich chodilo dobre, protoze jsem na pevne a tvrde pohorky byl dlouha leta zvykly.)

Tak nic, hlavne at Ti sedi a dobre poslouzi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát črc 15, 2022 15:08

ntz píše:ted obligatni otazka: co s nima mam delat ??

No, asi by bylo nejlepsi, kdybys je vratil. Jinak tu dalsich nekolik let budeme cist hromady stiznosti na ne :twisted:

Vyzkousel sis je poradne? Sedi dobre? Jsou dost velke? Zkousel jsi je s poradnyma ponozkama? Jestli to vsechno plati, tak si na ne zacit pomalu zvykat, pricemz pomalu je podstatne. Zacni par kilometrama v lehkem terenu a postupne pridavej. Porad se spravnyma ponozkama a davej bacha na zavazovani, jestli se ve spicce "zlomi" ve spatnem miste, tak uz to nespravis. To se muze stat, kdyz si vezmes tenci ponozky a blbe zavazes. Pricemz zavazovani je potreba trochu vyladit, nove jsou tuhe, a tak to moc nepujde, ale po par km chuze povoli, a tak to chce trochu dotahnout. Jak se rozslapnou a naformuji na nohu, tak uz to neni potreba, ja obvykle zavazu rano a rozvazuju vecer.

ntz píše: jeste jsem se chtel @mika zeptat, jestli s nima chodi ty sve masochisticke vylety 40km+ za den, kdy jde tempem 6-7km za hodinu

Samozrejme. Akorat ze prumer je okolo 5 km/h a pres 6 jdu jen ke konci, kdyz specham na vlak. Celodenni vylety nechodim v nicem jinem celkem aspon 15 let.

BTW, mam je o pul cisla vetsi, nez jine boty. Protoze do nich nosim dvoje silne ponozky, jinak by se nevesly.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » pát črc 15, 2022 15:09

a) maj moznost upnuti takovejch tech turistickejch macek .. to je ten vykroj vzadu na podrazce o.O

b) resil jsem tady boty drive a byly mi tyhle Alasky explicitne doporucene

c) boty jsem zkousel a chodil jsem v nich po obchode asi 10 minut .. pripadaly mi pohodlne .. to se ale samozrejme nepozna ..

d) jeste je muzu vymenit ... mam je tady pred sebou nove v krabici .. o.O, sakrys ... tak jake bys mi doporucil - rekneme uz jen z nabidky hanibalu pac uz jsem je u nich koupil

e) planuju se jeste vice vzmuzit a delat nejakou (lehci) vht v nasledujicich letech kvuli detem .. cely tohle delam kvuli detem, kdyby slo o me, tak by mi stacilo povalovat se u bazenu, obcas si zajit na tenis a obcas si jit neco nenarocneho pofotit .. chci ale aby deti vyrustaly outdoorove - fakt outdoorove, fakt.fakt outdoorove (jako jsem vyrustal napr. ja)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » pát črc 15, 2022 15:13

@mike - zkousel jsem je samozrejme s tlustejma ponozkama a mam je cca o pul cisla vetsi .. i kdyz si vezmu o pul cisla mensi boty, tak mam porad nejake misto ve spicce .. samozrejme jsem s nima chodil po obchode, zdaly se mi, ze sedi +/- v pohode .. byly lehce volnejsi na stranach, po dotazeni to ale bylo dobre ..

zkousel jsem jeste pro porovnani Meindly a Asola (taky takove B+ nebo B/C) a neprislo mi, ze by nejak sedely lepe nez Hanwagy ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát črc 15, 2022 15:19

ad macky: apuka ma pravdu, ono to jen tak vypada, ale na macky to neni. Teda, uz jsem videl, ze to nekdo zkusil pouzit, ale to je vylozena nouzovka a neni to spolehlive. Tobe to ale muze byt jedno, ne? Ja macky nosim a nepouzivam to, nemam poloautomaty.

ntz píše:zkousel jsem je samozrejme s tlustejma ponozkama a mam je cca o pul cisla vetsi .. i kdyz si vezmu o pul cisla mensi boty, tak mam porad nejake misto ve spicce

OK, tak male snad nebudou a kdyz budou vetsi, tak pridas jedny ponozky. Ja jsem takhle prisel na noseni dvou ponozek. Prvni Alasky jsem nosil s jednema a ac byly silne, byly mi trochu vetsi a obcas jsem z toho mel odreninu na pate. Pak jsem si jednou z nejakych duvodu zkusil vzit jeste jedny tenci dovnitr a najednou to bylo uplne skvele ve vsech smerech. Od te doby to takhle nosim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » pát črc 15, 2022 15:28

@mike - tak koupil jsem si teda dobry boty nebo ne ? dyk jsi mi to ty osobne poradil, ze to je za tebe top bota b/c ..

ja znovu rikam: chtel jsem fakt celokozenou botu vc. jazyka (celokozenou proto, ze ji budu moct mit v zime do snehu jako univerzaly na hory a zaroven na vypravy typu skotsko) a dostatecne robustni na to, abych ji mohl pouzivat na turistiku v horach - kterou chci delat ..

porad je jeste muzu vymenit - jsou dnes koupene, pouze vyzkousene v obchode .. I ten prodavac mi rikal, at si je doma jeste jednou poradne odzkousim, abychom je kdyztak vymenili za jinou velikost (pripadne za jinou botu z jejich nabidky), kdyby s nima byl nejakej problem .. dvoje ponozky jsem v nich nezkousel .. mam to udelat ? mam se na to zamerit, aby mi v nich byly dvoje tlusty ponozky ?

driv jsem turistiku vylozene neprovozoval, lezl jsem po skalach a to me privadelo do outdooru az moc .. samozrejme na bezne vylety jsem chodil urcite i vic nez prumernej clovek .. ted jsem kvuli foceni v poslednich asi 3 letech ochutnal ,jaky to je plahocit se s baglem nekde po venku a zacalo me to desne bavit ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát črc 15, 2022 15:52

Koupit sis dobre boty. Jestli ale budou dobre pro tebe, nemuzu vedet ;-) A ano, jsou to dost univerzalni boty, zvladnou vsechno od nasich nizin az po alpske ctyrtisicovky. Zimu u nas samozrejme taky. Do mokreho Skotska budou chtit poradne naimpregnovat.

Ano, dvoje ponozky zkus, jestli se vejdes. Silne trekove nahoru a dovnitr tenci trekove. Co jsi zkousel za ponozky ted?

A ano, poradne doma vyzkouset, hlavne jestli ti nekde nejsou uzke, typicky to byva ve spicce. Bud prsty nebo nejsirsi oblast za nima, malikova hrana. O pul cisla vetsi, nez mas normalni boty, by melo byt OK, ale ta sirka je podstatna, v ni temer neuhnou.

Boty jsou to pohodlne, ale budes si na ne muset zvyknout. Protoze jsou jednak tezsi a jednak tuzsi, nez mas ted. Taky jsem si musel zvykat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » pát črc 15, 2022 16:22

@mike - diky ... dneska vecer je jeste podrobim zkouseni a budu je mit doma na noze par hodin .. ponozky jsem si na zkouseni vzal jedny nejake normalni trekove ponozky ... docela tluste .. vybral jsem ze svejch trekovejch ty nejtlustsi

poreferuju pozdeji ... diky moc za rady !!! pokud budu mit nejake pochybnosti stran velikosti, tak je pripadne vymenim .. zkousel jsem v obchode i vetsi a tech mi prislo, ze uz v nich mam zbytecne prostoru do spicky ale kdyz se zavazaly, tak mi sedely dobre (i ty vetsi) ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát črc 15, 2022 17:00

mike píše:Koupit sis dobre boty. Jestli ale budou dobre pro tebe, nemuzu vedet
Napsal bych to stejne :wink:. Boty jsou to nejenom dobre, ale i pohodlne. Jen se zase budu opakovat, ze pouze kdyz nekomu sedi a je na chuzi v podobnych tvrdych botach zvykly.

Jo, nech si je na nohou doma nekolik hodin. I pri sezeni, stani, chuzi, vzdy - a vnimej, jak se v nich citi Tve nohy. Pokud mas moznost, je dobre si nejaky kus desky (napr. dostatecne silnou policku ze skrine, kdyz Te nevidi manzelka) si oprit o neco tak, aby vznikla sikma plocha a postavit se na ni, simulovat, ze jsi ne stoupani/klasani. Hlavne to klesani, tj. abys stal na tech botach spickami smerem dolu. Klidne 5-1é minut stuj nebo obcas zvedej nohy a zase poloz. Za tech par minut zjistis, jestli Ti nejdou prsty moc dopredu. Pokud citis, ze se Ti silneji dotykaji boty vepredu a hlavne z "predoboku", tak je mas male nebo uzke a v tom pripade radeji bys mel zkusit o pul cisla vetsi nebo neco jineho. Protoze az pujdes dve hodiny prudky srazem dolu, tak budes mit prst(y) dobre znicene.

Pul cisla oproti normalnim botam je podle mne dost malo. Podle mne kdyz se postavis (v tech ponozkach) na vlozku, vepredu bys mel mi centimetr, jeste lepe 1,5 cm volneho mista. Jednak se Ti noha za celodenni chuzi klidne i o tolik prodlouzi a jednak kvuli tomu sestupu, aby nesly dopredu prsty. Ale toto je dost individualni, protoze kdyz Ti zase bude nadmiru zvedat pata i pri dobrem zavazani, taky je to na houby, jen si neznicis prsty ale patu.

U toho rozchazeni ma mike pravdu i v tom, ze si musis davat bacha na to, kde se udela ohnuti ve spicce. Proto mozna bude lepsi, kdyz si ze zacatku vezmes opravdu radeji dvoje tlustych ponozek (ale tak, aby Ti boty nebyly male a netlacily). Idealni stav je, kdyz mas ty boty zevnitr uplne vyplnene a neni zadne volne misto vepredu. Tj. to "zalomeni" si bude ridit Tva noha a ne samotna bota cestou nejmensiho odporu (tj. tam, kde neni "nic", kde mas moc mista. Az se to jednou "zlomi", tak uz si to bude drzet furt.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » pát črc 15, 2022 18:16

uz jsem doma a mam je na nohach .... mam dvoje trekovy ponozky .. na dylku jsou mi boty podle me dobre .. ve spicce proste misto je i se dvema ponozkama ... nohy jsou v nich trosku sevrene, nemyslim ale, ze jsou uzke protoze ja mam nohu spis uzsi nez sirokou ..

uvidime po nejakejch dvou hodinach jak to pujde ... boty mam tedka docele zavazany, takze nozky jsou tam natesno, nic me ale specialne netlaci (eg ze by me tlacil kloub na palci a nebo prsty) .. kdyz si boty rozvazu, tak mam do spicky dojezd asi pul cisla az cislo se dvojema ponozkama

normalni boty mivam 9.5 a nebo 10 (tzn 44) .. tyhle jsou 10.5 / 45
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » pát črc 15, 2022 19:02

tak uz je mam hodinu a pul na nohach a je to v pohode .. mam dvoje ponozky ... ted uz jsem tak rozhozenej, ze nevim, co je tlusta ponozka .. mam proste dvoje trekovy ponozky .. zadny ultratlusty ponozky nevlastnim ... nozka je v nich natesno, ale nic me nikde neboli a ty boty jsou mi uplne stejne prijemne jako v prvnich 5ti minutach ..

tak co teda, je to dobry ? :D
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » pát črc 15, 2022 19:17

jeste teda mam otazku: jak se mam o ne starat ? Co a kdy a jak casto na ne patlat nebo sprejovat ? Prosim v idealnim pripade o link na konkretni pripravek ..

Uz jsem je sundal ... potily se mi nohy a navic se tesim, ze pujdu dnes do vycepu .. budeme se stridat s moji zenou (ktera ted uspava, vystrida me 21:30 - 23 a pak, pokud nebudu usnutej, budu moct jit zase ven ja)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát črc 15, 2022 21:08

ntz píše:normalni boty mivam 9.5 a nebo 10 (tzn 44) .. tyhle jsou 10.5 / 45

To by mohlo byt dobry. Ja mam normalni 44.5 a Alasky 45. Podstatne je, ze se ti pri chuzi do kopce nesmi moc zvedat pata, pak jsou velke. Da se tak i vybirat. Hledas cislo, kde se ti zacne zvedat pata a pak je spravne u pul cisla mensi.

ntz píše:jak se mam o ne starat ? Co a kdy a jak casto na ne patlat nebo sprejovat ? Prosim v idealnim pripade o link na konkretni pripravek ..

Nove nastrikej timhle: https://www.hudy.cz/ultra-repel-200-ml. Cele baleni najednou, vzdycky nastrikat, nechat vsaknout a pak znovu. Melo by to dat dve kompletni vrstvy, mezi nima tak 5 - 10 minut. Samozrejme az pote, co se definitivne rozhodnes, ze si je nechas. A idealne pred prvnim pouzitim venku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » sob črc 16, 2022 0:57

@mike - dekuju za tip !!! jo, necham si je ... neni duvod je vracet ... myslim, ze budou skvele ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Etheric » sob črc 16, 2022 6:02

mike píše:Cele baleni najednou, vzdycky nastrikat, nechat vsaknout a pak znovu.

To jako vážně? Tak obrovský ty boty nejsou, aby na ně padla celá pixla. To vyjde na víckrát, ikdyž je pořádně proleje
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Mawenzi » sob črc 16, 2022 8:48

na moje berniny padla v podstate skoro uplne cela, dokud saly tak sem provadela prestrik. a to sem mela 42 takze ntz urco nic nezbyde
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Etheric » sob črc 16, 2022 9:15

Četl jsem info od výrobce, kde přesně toto "dokud sajou" nedoporučuje, je to zbytečný, stačí nastříkat aby to bylo jakože mokrý a nechat uschnout. Pro lepší výsledek možno opakovat, bylo tam zdůrazněno, že netřeba totálně naskrz prolejvat. Co do funkčnosti nepozoruju rozdíl mezi nástřikem "dokud saje" a nástřikem do vlhka. Když nástřik do vlhka udělám 2x, spotřebuju míň impregnace s výsledek je lepší, než nástřik 1x durch /tak to píše i výrobce/. Nástřik 2x durch je čirý plýtvání impregnací i penězi, nic navíc nezískáš.
Vzhledem k ceně a tomu, jak dlouho to při nošení těch bot vydrží, by bylo nesmyslný jedna pixla na jedno ošetření
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Mawenzi » sob črc 16, 2022 9:45

ja sem to udelala dle doporuceni tady, vnimam to tak ze se impregnace dostane do hlubsich vrstev, neni jen povrchova a "neodre se". Sem myslela, ze kozeny kotnikovy boty nenosis
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Etheric » sob črc 16, 2022 11:14

Kožený kotníkový noholamy nenosim, ale měl jsem kožený nízký /z pohledu impregnace je fuk, zda jsou nízký či vysoký/ a mám plastový nízký, oboje impregnováno nástřikem do vlhka i na skrz a jak píšu, při užívání nebyl žádný rozdíl. Tedy prolejt to skrz naskrz mělo jedinej efekt - větší spotřeba impregnace
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » sob črc 16, 2022 19:35

Etheric píše:Vzhledem k ceně a tomu, jak dlouho to při nošení těch bot vydrží, by bylo nesmyslný jedna pixla na jedno ošetření

Bavime se o prvnim osetreni a to jeste Alasek. Ty temer nejsou impregnovane z vyroby a jestli lezely delsi dobu v krabici, tak muze byt kuze pekne sucha a pak saje jak houba. Delam to takhle s kazdym novym parem a prijde mi, ze uspesne. Impregnace pronikne hluboko do kuze a pak moc nesajou vodu ani kdyz se na povrchu odre. Na dalsi osetreni uz staci min, pred tydnem jsem to delal po dlouhe dobe a stacila pulka spreje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Etheric » ned črc 17, 2022 5:10

Jak píšu, nepozoruju rozdíl ve funkčnosti. Nebyl vidět ani s Lowama z kůže, není vidět ani s Reeboky z plastu. Ten sprej stejně vydrží chvilku /ve srovnání s konkurencí však násobně déle/. Asi v těch botách moc chodim.. Prašný cesty, tráva, křoví, rašeliniště,... Prostě zachvíli ta impregnace odejde, bez ohledu na to, jestli to proleju naskrz nebo nastříkám podobně, jako kalhoty permethrinem
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » ned črc 17, 2022 8:08

takze jak to tak ctu, tech spreju si ma koupit treba 10, ba ?
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » ned črc 17, 2022 9:26

Ale houby.
Jak mike popsal, tady se jedna o prvotni impregnaci kuze,mktera od vyroby neni skoro vubec impregnovana (na rozdil od vetsiny jinych vyrobcu :evil:). Dela se kvuli tomu, aby se latky dostaly co mozna nejhloubeji do vlaken kuze - z duvodu aby kuze sama nenasakavala vodu. Potom uz staci obnovovat impregnaci pouze na povrchu. Pouzivanim "sedres" tu impregnaci pouze z povrchu, ale co je "vevnitr" uz ne.
Ja jsem uz parkra tady psal, ze nejucinnejsi je, kdyz se to dela do mirne provlhcene (ale ne mokre!!!) kuze - tak jsou pory vyrazne vice otevrene a impregnace se dostane jeste hloubeji. Takto to primo doporucoval nekdy na strankach Meindlu primo pan obuvnik Meindl (dase to pri trose snaze najit na archivu internetu) - a ja mohu potvrdit, ze to funguje velice dobre. Teda pokud se zda dostatecne nepromoceni kuze pri petidennim prechodu ledovcu v letnim horku, kdy to byla hlavne brodeni v rozmocenem snehu a vode. A predtim uz deset dnu pouzivani na VHT vcetne par dnu v desti. Na chatch byly nase boty snad jedine, ktere nebyly promocene durch a byly vysusene jeste pred noci - na povrchu, vevnitr byly suche uz pri vyzuti; ostatni chodili v mirne mokrych botach i vevnitr.
Napodobne boty vydrzely (alespon co se tyce vodeodolnosti, dvojim totalne odesly obsazky) tyden VHT na miste a potom 10-tidenni Berliner Hohenweg v Zillertalu, kdy se kazdy den chodilo alespon castecne v prutrzich mracen (v udoli byly i povodne).

Najdes tady taky, ze mike tento postup nekolikrat shazoval, ze to je blbost - ale on to nikdy nevyzkousel, ti, co ano si to pochvalovali vsichni.

U Alasek je jedina otazka jestli nove boty nejdrive takto impregnovat nebo nejdrive pouzit kondicioner - jejich kuze totiz neni moc osetrena vubec. To ale zavisi od suchosti kuze, co Ty jako nezkuseny v teto oblasti tezko posoudis. Zase i takto ta kuze nejakou dobu (minimalne rok urcite) vydrzi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Lipon » ned črc 17, 2022 11:43

Vyzkoušel jsem teď nějakou impregnaci na boty pod značkou Alza a impregnovala stejně jak jiné "značkové".
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » ned črc 17, 2022 14:49

Lipon píše:impregnovala stejně jak jiné "značkové"
To myslis ve smyslu jako Grangers nebo Nikwax? To by mozna sedelo. Ve srovnani s tresnovymi kvety nebo Tarragem by to bylo docela odvazne tvrzeni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » ned črc 17, 2022 15:56

ntz píše:takze jak to tak ctu, tech spreju si ma koupit treba 10, ba ?

Pred par tydny jsem kupoval dva asi tak po 2 - 3 letech.

apuka píše:Najdes tady taky, ze mike tento postup nekolikrat shazoval, ze to je blbost - ale on to nikdy nevyzkousel, ti, co ano si to pochvalovali vsichni.

Ale asi nekde jinde :P Jelikoz nove Alasky sajou jako houba, tak nevidim duvod otvirat pory jeste vic (za predpokladu, ze je to pravda).

apuka píše:U Alasek je jedina otazka jestli nove boty nejdrive takto impregnovat nebo nejdrive pouzit kondicioner - jejich kuze totiz neni moc osetrena vubec.

To taky neni uplne pravda, lehce osetrena je, jelikoz uplne nove z vyroby smrdi a kuze je tmavsi. Po roce v krabici v obchode nesmrdi a je svetlejsi. Vim to jiste, jelikoz jednou mi pri vymene podrazky jednu botu ztratili a jako nahradu mi poslali novy par primo z fabriky. Byl tmavy a smrdel.

apuka píše:Ve srovnani s tresnovymi kvety nebo Tarragem by to bylo docela odvazne tvrzeni.

Schvalne jsem se kouknul a jestli je to tohle, tak si s nejakou ekologii a bluesigny hlavu nedelaji, jsou tam C6 a C7, a tak by to mozna fungovat mohlo. Ja ovsem zustanu o osvedcenych tresnovych kvetu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » ned črc 17, 2022 21:30

tvl ... kdyby tady bylo vlakno o tom, jak se spravne v prirode s*re, tak po jeho precteni nebudu vedet, jak se mam vys* :D ...

co teda mam delat s tema botama a jak casto prosim ? zaroven prosim o ne-odbornou odpoved protoze

apuka píše:To ale zavisi od suchosti kuze, co Ty jako nezkuseny v teto oblasti tezko posoudis. Zase i takto ta kuze nejakou dobu (minimalne rok urcite) vydrzi.


tohle je 100% pravda .. vim o tom kulovy, boty jsem ale ocichaval a nepripadaj mi, ze by smrdely nejakou chemii ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

PředchozíDalší

Zpět na Boty