Vyber bot kategorie B/C

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Tomas » ned čer 5, 2022 20:29

No jestli wide verze sedí tak musí být. Já letos náhodně koupil toto ve verzi wide.

A chodil jsem v tom po tatrách s děckem mnoho dní, ani náznak otlaku (a B/C to jsou). V krámě jsem měl na jedný noze standardní Islandy a na druhý tohle. Rozdíl obrovský. Obdobná bota, ale najednou tam je místo a nic mě nesralo. A i v horách po mnoha kilometrech absolutně bez problémů.

Drž se wide verzí, asi jedno co to bude. Já už nic jinýho dělat nebudu. Bohužel ale wide verze bot jsou vcelku underground.

Na to konto by mě vcelku zajímalo jestli má někdo tip na nízký wide trekovky.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » ned čer 5, 2022 20:44

Njn, jenze jak bych potreboval spis neco mezi. V horach chodim rad mimo stezky volnym terenem a jisty krok je dulezity. Tady se mi noha ve spicce trochu posunuje do stran a chybi mi ta jistota, co jsem mival predtim. Klasicke Alasky mam paty (nebo sesty?) par, nachozeno pres 15000 km, a driv se mi v nich chodilo dobre. Pravda, ty odumrele nervy se mi povedly i v nich, ale to jsem zapomnel povolit, kdyz jsem je hodne dotahnul kvuli tezkemu vystupu...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Tomas » ned čer 5, 2022 20:54

Mě připadne že i ta wide verze se dá stáhnout tak že se noha uvnitř nehýbe, jak říkám - moje první wide bota a naprostá spokojenost.

Stranový pohyb chodila by neměl být vymezen šířkou boty (můj názor). To ti drží šněrování. Pokud je noha dost fixovaná ve vyších partiích tak se chodidlu nic moc nědeje.

Mě se v tý wide verzi tak nikam moc nehejbe, ale má tam prostor existovat. Nedeformuje mi to nohy, což je vcelku win.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » ned čer 5, 2022 21:02

To jsem si puvodne myslel taky, ale tady to nejde. Je to az ve spicce, kde snerovani konci.

Ono je to videt i na zavazanych botach. Spravne maji byt hrany podel jazyka rovnobezne. Mne se klasicke rozbihaji a wide sbihaji, coz je oboji spatne, kazde jinak. Proste jak pisu, chtelo by to neco mezi. No, mozna jeste zaexperimentuju s ponozkama, do wide nosim vnitrni relativni silne, treba by v tencich sly zas i ty klasicke.

Pri normalnim chozeni po stezkach jsou wide v pohode, pozna se to az kdyz se potrebuju postavit na hranu podrazky, na spicku apod. Taky budu muset zkusit, jestli na wide vubec obuju macky...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Tomas » ned čer 5, 2022 21:22

Já jsem wide Asola porovnával s normálníma Asolama co mám doma. Výsledek nijaký, tvarově stejný, nejde poznat nic.

Kritický místo je kde mi začínaj prsty. Hlavně malíček. S wide - no problem. V úzkých začně malíček tlačit na ostatní prsty a jsou tam nacpaný do sebe. Bolestivé a po túře s následky.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » ned čer 5, 2022 21:38

Tady je to podobne, ale rozdil zacina uz trochu driv na malikove hrane. Nasledky driv (moc) nebyvaly, nohy holt zpohodlnely, asi byla chyba chodit tisice km v sirokych bezeckych botach :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » ned čer 5, 2022 22:11

Ja si zase tedka daval treningove svejch 20 kolem Chribske (viz trasa v priloze) a skoro jsem to nedosel, pac me pri klesani ze Studence zacalo strasne pichat v tom operovanem koleni .. jsem z toho dost nasr* .. (batoh 11kg na zacatku s 1.5L vody a sel jsem bez trekovejch holi)

Zacne to tlacit na vnejsi strane .. Je tam neco navic, koleno lehce natece jakoby dole naboku na pravo (prave koleno) .. do toho me boli pravej kloub na palci (prej to "muze byt" - rikal pan doktor - lehka artroza pac je to prava noha, kde jsem zvladl od roku 2017 2x zlomenej kotnik + to koleno, takze jsem ji vlastne 4 roky hrozne odlehcoval - resp. cca 24 mesicu jsem chodil vyslovene o pouze berlich a nestoupal na to)

odesel jsem to cely v tech svejch Dolomitech (na PVA pene nebo jak se to jmenuje) ... Myslite, ze by mi pomohly nejake boty co by vic tlumily ? Jsem z toho fakt nestastnej .. Je mi 42 a proste nemuze bejt takovejhle mrzak ...
Přílohy
chribska-studenec.zip
(9.93 KiB) 42 krát
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » ned čer 5, 2022 22:33

Tohle je spis na doktora a fyzitoterapeuta, ne? Pochybuju, ze by ti jine boty pomohly, tohle bylo uz po nejakych 10 km, to je nic a spis to znamena, ze mas s nohou neco spatne. Je teda zvlastni, zes zvladnul Skotsko natezko a ted mas problem pri takovehle prochazce. Neublizil sis tam nejak?

Urcite by ti pomohlo shodit (20 kilo...) a trekove hole, jak je nemam rad. Minimalne by sis pomohl pri sestupu, kdyz to zacalo bolet, proste bys sel pres ruce. Teda, na to jsou idealni berle, chodil jsem takhle par mesicu po zlomenem kotniku. Berle na batoh a kdyz jsem to zacal citit, tak do rukou :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pon čer 6, 2022 13:28

mike píše:Njn, jenze jak bych potreboval spis neco mezi.
Uz jsi byl zkusit tu vyrocni (castecne retro) edici Alasek z plne kuze? Jestli maji puvodni kopyto...

Jinak mne docela pomohlo v pripade takovych delsi dobu "ulezenych" botach je poradne napechovat novinami zevnitr (ale az silou, aby to co nejvice zevnitr tlacilo), nechat to tak klidne tyden i vice. Potom jsem se v nich citil mnohem prijemneji, noha uz nebyla ve sveraku. Ta kuze skladovanim dost stahne. Idealne bys boty mohl predtim namazat Limmerem, taky to muze pomoci. A misto papiru se da - mozna i s lepsimi vysledky - pouzit roztahovak, pokud mas.
mike píše:Taky pousti vic do spicky, takze jsem mel obcas otlacene prsty zepredu, ale jen kdyz jsem si nejakou dobu nestrihal nehty a poradnym ostrihanim se tomu da predejit.
O tomto jsem Ti uz davneji psal, ze toto (myslim uz jen nutnost strihani nehtu - tos psal jeste u klasickych, ne-wide Alasek) je znakem, ze bota neni uplne vhodna na Tve nohy. Velikostne nebo kopytem nebo moznostmi snerovani. Jak uz Tomas vice-mene psal, ze noha nema jit dopredu ma zabezpecit bota ve vyssich partiich pomoci spravneho snerovani.
Mne z toho uz davne plyne,z e Alasky nejsou uplne vhodne pro Tebe - coz nemusi byt nutne v protikladu s tim, zes nic lepsiho nenasel.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pon čer 6, 2022 18:30

apuka píše:Uz jsi byl zkusit tu vyrocni (castecne retro) edici Alasek z plne kuze? Jestli maji puvodni kopyto...

Ne, nechci. Kozeny vnitrek neni pro me pouziti dobry napad. Uplne staci, jak po delsi ture nasakne kuze v kominu.

apuka píše:Jinak mne docela pomohlo v pripade takovych delsi dobu "ulezenych" botach je poradne napechovat novinami zevnitr (ale az silou, aby to co nejvice zevnitr tlacilo), nechat to tak klidne tyden i vice. Potom jsem se v nich citil mnohem prijemneji, noha uz nebyla ve sveraku. Ta kuze skladovanim dost stahne. Idealne bys boty mohl predtim namazat Limmerem, taky to muze pomoci. A misto papiru se da - mozna i s lepsimi vysledky - pouzit roztahovak, pokud mas.

Roztahovak nemam, ale taky jsem o tom uvazoval. Neni to poprve, co mi boty po delsim dobe nepouzivani byly tesne, casem se rozesly, ale proc se trapit. Namazu Limmerem, ale kde mam progrca vzit noviny? :D Uz vim, pouziju papirove tasky z kosikorohliku.

apuka píše:O tomto jsem Ti uz davneji psal, ze toto (myslim uz jen nutnost strihani nehtu - tos psal jeste u klasickych, ne-wide Alasek) je znakem, ze bota neni uplne vhodna na Tve nohy. Velikostne nebo kopytem nebo moznostmi snerovani.

Driv to byly jen nehty na palcich a znamenalo to nenechat je pred delsi akci prerostle. U wide verze jsou to i dalsi, nejvic to posledne odnesl prostrednicek, ta opravdu na me nohy uplne nesedi, ale klasicka jo.

apuka píše:Jak uz Tomas vice-mene psal, ze noha nema jit dopredu ma zabezpecit bota ve vyssich partiich pomoci spravneho snerovani.

Tohle je neco za neco. Ruzna snerovani jsem zkousel a zustavam u klasickeho. On se totiz pripadny problem prenese jinam. Mam tu jedny lehke pohorky na zimni vychazky a ty pousteji dopredu hodne. Kdyz jsem je zavazal tak, aby nepoustely, tak mne po relativne kratke dobe zacaly bolet slachy okolo paty a to tak, ze hodne a trvalo dlouho, nez se to spravilo. Nikdy driv se mi to nestalo. To uz je lepsi mit okopane prsty, nez tohle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » úte čer 7, 2022 10:50

mike píše:Kozeny vnitrek neni pro me pouziti dobry napad.
Co??? TO ma normalni GTX vnitrek. "Plna kuze" = Full Grain Leather. Nevim, jak se tomu spravne rika cesky - "Celozrnna kuze? :lol:
Jsem Ti davneji doporucoval vyzkouset prave kvuli tomu, ze to ma byt "retro edice" z Nemecka. Z nejkvalitnejsi kuze (tj. zadny nubuk, mohlo by Ti vydrzet vyrazne dele), s vyssi a pevnejsi obsazkou a vylepsenou podrazkou na horsi teren nez bezne Alasky. Tj. by to mohlo jeste lepe obstat ve "Tvem" terenu v Dolomitech a pod. Hlavni duvod, proc jsem TI tehdy rikal, ze mas zkusit byl ale, ze mozna pouzili i puvodni kopyto - ale to nevim.
Ale je k mani uz jen v omezenem rozsahu, jeste maji v HUDY.
mike píše:kde mam progrca vzit noviny?
Svoji sluzbu odvedou i reklamni letaky, mozna se u Vas taky "sbiraji" v nejake krabici a pod.
My mame doma taky noviny nekolik (? i 10+) let stare, kdyz jsme si jeste obcas vzali na cteni ve vlaku.
mike píše: Kdyz jsem je zavazal tak, aby nepoustely, tak mne po relativne kratke dobe zacaly bolet slachy okolo paty a to tak, ze hodne a trvalo dlouho, nez se to spravilo.
To je ale prave duvod, proc Ti pisu, ze ani Alasky nejsou pro Tvoje nohy idealne tvarovana obuv. Tady neni "neco za neco"
Prave ze nejde o to, abys to musel silne utahovat (i kdyz i ja nektere boty tak pri sestupu musim delat). Pokud bys mel dobre udelane, tak jen trochu vice zatahnes, ale bez jakehokoliv tlaku. Nejlepe jako manzelka - ona si ledabyle zavaze boty, kdyz si je obuje (vetsina lidi - vcetne mne - by nad tim kroutila hlavou, jak v tom muze chodit) a uz s nima nic nedela. Chodi v nich stejne do kopce, z kopce, na ferate, v mackach, ... Proste boty ji udrzi nohu za nart, aby nesklouzavala dopredu - a tak by to spravne melo byt. Bohuzel, ja jsem takove boty na sve nohy jeste nenasel - a evidentne Ty take ne, jen jsi na tom mozna jeste hur nez ja.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » úte čer 7, 2022 18:07

apuka píše:Co??? TO ma normalni GTX vnitrek. "Plna kuze" = Full Grain Leather.

Aha, to jsem prehlednul. Myslel jsem, ze je to opravdu retro ;-) Puvodni totiz kozeny vnitrek mely, mel jsem je v ruce.

apuka píše:Z nejkvalitnejsi kuze (tj. zadny nubuk, mohlo by Ti vydrzet vyrazne dele), s vyssi a pevnejsi obsazkou a vylepsenou podrazkou na horsi teren nez bezne Alasky. Tj. by to mohlo jeste lepe obstat ve "Tvem" terenu v Dolomitech a pod. Hlavni duvod, proc jsem TI tehdy rikal, ze mas zkusit byl ale, ze mozna pouzili i puvodni kopyto - ale to nevim.

O kopytu silne pochybuju, tam predpokladam aktualni. Jinak podrazka a vyssi obsazka se mi prave moc nelibi, zrovna do Dolomit v pohode staci klasicke, tohle spis do vyssich hor. No, mozna je zajdu zkusit.

Vydrz kuze mi nepomuze, jsem limitovan podrazkou. Ochodim dve a pochybuju, ze by i tyhle boty zvladly treti podrazeni. Klasicke ne, jednak zcasti kuze, ale taky odejde podsivka a svy. Treba v jazyku, ktere jsou tady taky. Pak se tam udela dirka, vlezes do potoka a mas venitr bazen, protoze podsivka uz je derava.

apuka píše:My mame doma taky noviny nekolik (? i 10+) let stare, kdyz jsme si jeste obcas vzali na cteni ve vlaku.

Z toho plyne, ze nerecyklujes a neuklizis :twisted: Vsechny moje noviny skoncily davno v kontejneru na papir.

apuka píše:Proste boty ji udrzi nohu za nart, aby nesklouzavala dopredu - a tak by to spravne melo byt. Bohuzel, ja jsem takove boty na sve nohy jeste nenasel - a evidentne Ty take ne, jen jsi na tom mozna jeste hur nez ja.

Mne ale ty klasicke Alasky funguji, furt pisu i wide verzi a jinych botach. Ovsem boty, kde by nohu z prudkeho kopce udrzel jen nart, jsem jeste nepotkal. Ono to muze byt i tvarem nohy a na nektere to udelat ani nepujde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » úte čer 7, 2022 22:30

@miku, kdyz uz jsme u toho .. planuju si koupit celokozeny boty stylu B/C (pro navrat do Skotska a nebo pro moji planovanou hrebenovku v Nizkejch Tatrach) ... ty by sis' umel vybrat z tohodle https://www.dolomite.it/global/en/produ ... r-high-top ?? ja to beru tak, ze mam uz druhe Dolomites a tu znacku mam docela rad .. Samozrejme chapu ze Dolomites jako znacku asi neznas z vlastni zkusenosti, kdyz ale kouknes na ty boty, zaujmou te tam nejake ? diky
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » úte čer 7, 2022 22:45

Neznam a nezaujaly. Vsechny mi prijdou nizke, chci mit tri hacky v kominu. Jako B/C mi pripadaji tak leda ty 3 z kategorie Mountaineering. Jestli chces klasicke B/C, tak Hanwag Alaska ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » úte čer 7, 2022 22:55

ok, diky za tu poznamku o trech haccich v kominu ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » úte čer 7, 2022 23:01

Souhlasim s mikem, mne taky prijdou alespon prijatelne do B/C ty tri Mountaneering. Jinak u ostatnych mne ani tak nevadi ta vyska, ale jsou to vetsinou max. B boty (Ty Tvoje jsou spise A/B). Vsimni si, ze pokud u nejake boty pisou, maji tam jen 3mm silnou PU vyztuhu, coz je hodne malo na botu, ktera ma poradne "drzet stopu" a nekroutit se do boku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » úte čer 7, 2022 23:10

ja bych potreboval neco celokozeneho hlavne kvuli tomu mokru, co jsem zazil ve Skotsku .. chci se tam vratit .. ty Hanwag Alaska mi pripadaj strasne vysoky na hrozne tlusty podrazce, bojim se o ty svy kotniky, takze radsi preferuju nizsi boty .. letos chystam soukromej one-man-show trail tu tatranskou hrebenovku (cca 80-100km) a navic planujeme ze budeme 2 mesice v Recku na Peloponesu (pulka srpna az pulka rijna) a tam jsou celkem dost skalnaty hory kolem 2000 .. takze jsem si chtel koupit neco tedka v cervnu a zacit to "rozchozovat"
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » úte čer 7, 2022 23:20

Tomu nerozumim. Vyssi boty naopak kotnik lip podrzi. Podrazka je relativne vysoka, ale diky tomu slusne tlumi. Na tvou vahu by prave mohly byt fajn. Chce to zkusit, kdyz sednou, tak jsou to fakt pohodlne boty, jedny z mala B/C, ve kterych se da vyrazit bez rozslapani. Sel jsem v nich i 70 km za den a 10+ km po asfaltu mi v nich nevadi. Ale nosim dvoje ponozky, to je dulezite.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » úte čer 7, 2022 23:34

okej, musim je zkusit ... zkousel jsem mnoho bot a takovehle boty na vysoky podrazce mi prisly mene stabilni ... diky za tip
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » stř čer 8, 2022 9:10

ntz píše:takovehle boty na vysoky podrazce mi prisly mene stabilni
Ted je trochu v mode delat podrazky uzsi nez je samotna bota. Tj. v nejsirsi casti o dost presahuje na obe strany noha nad podrazku, u nekterych dokonce mirne i u paty. Coz je z hlediska stability pekna hovadina... Alasky ale timto netrpi.

Pokud se TI Alasky zdaji prilis vysoke (ale pred vyrcenim konecneho usudku si je zkus), tak muzes zkusit Hanwag Tatry. TO jsou, da se rict "Alasky pro teren B". Tj. pohodlne podobne, s podobne tlumici podrazkou, ale nizsi, min chranene obsazkou a s podrazkou pro mene technicky teren. Oproti Tvym Dolomite (ehm, nejsou to Dolomites, jak zvyknes psat, ale Dolomite :wink:) botam to bude velky krok k pevnejsi a lip chranici bote. Na prechod Nizkych Tater a pravdepodobne i do Skotska (co se tyce slozitosti terenu) stacit urcite budou. Navic se prodavaji i ve Wide verzi, dokonce i ve verzi pro lidi s vybocenym palce (Bunion).

Nebo pokud mas moznost si zajit do Prahy, tak zajdi do prodejny bot Meindl (prodejna je Tilaku) a podivej se, co maji tam. Meindly jsou boty, ktere u manzelky (ale kdyz je mel i u syna) uplne nejlepe obstaly v zadrzeni vody z vnejsku, jak v mokru, tak ve snehu. Na kurzu na Dachsteinu dokonce z 20+ ucastniku mela jedina sucho v botach kazdy den, co cely den se brodili snehem. A to tam ostatni meli ty "nejlepsi" B/C, vetsina C boty, ty nejchvalenejsi modely. To same jsem meli na Berliner Hohenwegu - na chatach v destivych dnech kazdy mel durch mokre boty, manzelka a syn se svymi Meindl Lhasa byly v suchu (jina vec je, ze zrovna ten model mel problem s vlhkosti u obsazky - jednoduse se ve velkem odlepovala - a kvuli tomu se vyreklamovaly; toto se manzelce ani na jednech Islandech nestalo).

Hlavne aby Ti ty boty dobre sedely - potom urcite muzes jak Hanwagy tak i Meindly vzit bez rozslapnuti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » stř čer 8, 2022 9:36

diky @apuko za tipy ... zkusim jak zminene Hanwagy tak Meindly ... pro navrat do Skotska potrebuju botu primarne dele drzici proti vlhkosti (vode) .. Se stabilitou nebo robustnosti nebyl u mejch Dolomite primarni problem (ackoliv samozrejme trochu vic robustnosti smerem nahoru do kotniku skodit nebude), akorat je tam desne mokro takze celokozena bota vydrzi a Dolomites zacnou pres ten hadr po par hodinach propoustet (ale nutno rict, ze vydrzely extremne hodne nez zacalo bejt mokro v bote - byl jsem prijemne prekvapenej, dostaly megazahul - to se za normalnich podminek v cesku snad ani nemuze podarit, takze gorac na nich skvele drzi)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » stř čer 8, 2022 14:52

Jen takova poznamka - nebud potom prekvapeny, ty kozene boty budes muset radne osetrit, aby vodou nenasakaly. Mozna u Hanwagu trochu vic a drive, protoze vetsinou maji kuzi min osetrenou z vyroby. Meindly vydrzi vice. Toto neni problem, jen je dobre o tom vedet.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » stř čer 8, 2022 16:46

Ano, kozene boty je potreba impregnovat, mame tu na to cele dlouhe vlakno. Na nove Alasky vyplacam cely sprej tresnovych kvetu.

@ntz: zas abys necekal zazraky. Do extremniho mokra jsou gumaky. I dobre osetrena kuze casem nasakne. Zvenku a nasledne zevnitr, jelikoz voda nema kudy ven. Nejhorsi problem je ale voda, ktera se tam dostane zvenku shora. Steka po nohach a je ji celkem hodne, takze musis mit nepromokave kalhoty pres boty, ktere ovsem zabrani odvetravani a pak se tam hromadi vlhkost.

Nestalo se ti to ciste nahodou? Ono se to nezda, ale voda stekajici po nohach je fakt problem a jinak, nez nepromokavyma kalhotama se ji nevyhnes. Ty navic musi byt dobre prodysne, jinak vevnitr kondenzuje pot a opet steka do bot. Stalo se mi to, kdyz jsem mel nejlepsi a nejvic vodeodolne boty v zivote (Perwanger kuze). V Alpach, uz par hodin prselo a bylo hnusne mokro. Dorazil jsem na bivak a zjistil, ze nepremava, nejaky pitomec oznacil jako bivak chaticku, ke ktere potrebujes klice a ty ma doma v udoli. A tak jsem musel az dolu, dalsi snad 3 hodiny, coz mne pekne nasr*lo. Prset nastesti prestalo, ale stezka vedla vysokou mokrou travou. Uz mi nejak bylo vsechno jedno, a tak jsem ani neoblekal nepromokave kalhoty a sel v promocenych trekovych. Rikal jsem si, ze aspon v botach mam sucho. Jenze casem tam zacalo cvachtat a dole jsem z nich vyleval vodu. Kuze nic nepustila, ale vsechno to steklo po nohach, vysychaly pak dva dny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » úte čer 14, 2022 7:32

Mel jsem navleky ... samozrejme pod nima se nohy potej protoze nedejchaj, kdyz ale nonstop chcije a jeste mas to poncho tak byly fakt skvely ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » úte čer 14, 2022 17:20

S navleky a plastenkou/poncem je jeden (mozny) velky problem - pokud se kraci, vetsinou je alespon obcas spodek plastenky nad vrchem navleku a v tom pripade tam (na vrch navleku) kape voda, ktera muze primo tect POD navlek a nasledne nejvice ho pochyta bota.
Samozrejme, i ta kondenzace zevnitr je velka - at mas sebelepsi GTX, pokud po povrchu boty tece voda, vrchni matros je nasaknuti vodou, tak se ven z potu nedostane vubec nic, vsechno se to srazi vevnitr boty. Coz za cely den udela teda docela peknou "mlaku v bote". Toto ale nevyresis sebelepsi botou. Ani tema gumakama ne (spise naopak)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » úte čer 14, 2022 17:29

Z gumaku vodu vylejes ;-) Ono je to proste tak, ze kdyz nekolik dni v kuse non-stop prsi a clovek spis nekde venku, tak sucho nebude v zadnych botach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » úte čer 14, 2022 17:52

mike píše:.. kdyz nekolik dni v kuse non-stop prsi a clovek spis nekde venku, tak sucho nebude v zadnych botach.


to urcite ne, da se ale "jit stesticku naproti" a obrnit se vice ... umim si napriklad predstavit, ze pri sestupu a nebo v tezkem terenu se ti casto kalhoty vyhrnou nad okraj boty ... tohle ty navleky eliminujou .. navic ty navleky chrani celej vrsek boty pred zmoknutim ...

myslim si, ze ty navleky, ackoliv jsme je tam na nikom nevideli, byl dobrej tah a ja musim znovu zduraznit, ze i ty moje hadrokozene B- Dolomitky v podstate drzely skoro celej den v ustavicnem desti a pohybu po vresovisti ... tady je dulezite zminit, ze jsem 1000x za den slapl tak, ze se mi ponorila bota do vody treba 3-5cm .. myslim si, ze celokozene B+ nebo B/C body budou drzet jeste o dva levely lepe ..

a znovu rikam, do Skotska se chci asi pristi rok vratit a s malou upravou dat/dojit tuhle trasu, kterou jsme letos kvuli pocasi vzdali .. a na to budu potrebovat lepsi boty a (jak diskutuju jinde) i lepsi nepromokavou nebo membranovou vrstvu obleceni ... investice cca 20000 pocitam ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » úte čer 14, 2022 17:57

Urcite, ovsem lepsi, nez navleky, jsou dobre nepromokave kalhoty. Daji se koupit podstatne prodysnejsi a pak funguji i jako navleky a nemaji jejich nevyhody. Lepsi boty taky pomuzou, slo mi jen o to, abys necekal zazraky a pak nebyl zklaman.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » úte čer 14, 2022 18:05

mike píše:kdyz nekolik dni v kuse non-stop prsi a clovek spis nekde venku, tak sucho nebude v zadnych botach
:smt023
Jen doplnim, ze nejspise nebude ani kdyz spi vevnitr. Pokud nema vykonny vysousec, tak do rana nevyschnou.

Na Berliner Hohenwegu, kdyz skoro tyden v kusu prselo a bez prestavky bylo venku 100% vlhkost a mokro to bylo dobre videt. Na chatach v mistnosti pro boty vsechno otevrene, ventilator zapnuty - ale ja jsem nase boty (ktere byly vevnitr suche, i kdyz zvneku vypadaly pekne mokre) radeji snazil zakryvat. Byla tam 100% vlhkost, kdyz jsem to prvnikrat tam nechal "susit", tak rano byly boty vevnitr navlhle - nasaly vodu ze vzduchu. Nastesti GTX a kominovy efekt zafungova, za nejakou hodinku slapani uz bylo vevnitr sucho. (Ponozky ani spodni obleceni se tam taky nevyplacelo nechat "susit".)

Ja tady chvalim nase boty ze vydrzely tech 9-10 dnu destu v suchu ale musim k tomu dodat, ze je otazkou, za jak dlouho by se tal ochrana "prorazila". Byly to dvoje uplne novych Meindl Lhasa, bez rozchazeni. Opakuji, z hlediska odolnosti proti proniknuti vody dovnitr neprekonatelne, z hlediska bezne vydrze za dva tydny totalne odesly skoro na vyhozeni, presneji na "neremcajici reklamaci" - vzdyt ani Kamer z Tilaku neremcal ale bez reci vracel penice.

Taky se nesmi zapomenout, ze tehdy se jeste ve sprejich na impregnaci pouzival dobry fluorkarbon, ktery fakt fungoval a mne se povedlo jej aplikovat "trvanliveji nez je bezne". Klidne by se mohlo stat, ze kdybychom sli jeste o den dal, tak dojdeme s centimetrem vody vevnitr. Otazkou je, jak by zafungovali soucasne spreje.

mike píše:lepsi, nez navleky, jsou dobre nepromokave kalhoty. Daji se koupit podstatne prodysnejsi a pak funguji i jako navleky a nemaji jejich nevyhody.
Hm, membranove navleky muzes mit prodysnejsi nez membranove kalhoty, z tohoto hlediska nejsou lepsi. Ja se k nim priklanim proto, ze se u nich nestane, co jsem popisoval s poncem/plastenkou a navlekami, ze tam voda natece a zatece.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » úte čer 14, 2022 18:07

jasny ... jak pisu vyse, chystam se poridit si kvalitni obleceni s membranou ... ted ho proste nemam a v letosnim Skotsku jsem vsadil na kombinaci poncho od Jurka s hrbem na batoh a na navleky (investice pro me nula - obe jsem mel od zacatku) a ackoliv to ani zdaleka nebylo optimalni, v urcitych parametrech a metrikach to zafungovalo naprosto skvele (zatimco v jinejch parametrech a metrikach to fungovalo spatne)

abych neutikal od tematu, boty prozkoumam primarne Hanwag Alaska a nebo Meindl Island .. zameril jsem se diky tve dobre poznamce (@miku) na 3 uchytky na kanicku v kominku misto 2
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

PředchozíDalší

Zpět na Boty