Vyber bot kategorie B/C

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Draajea » ned čer 20, 2010 13:12

Zdravím,
poradíte mi prosím s výběrem bot, které bych chtěl používat především k VHT v Alpách, Dolomitech atd. Většinou přes léto, ale sem tam se vydám do hor také v zimě. V nejbližší době se chystám na dvě ledovcové hory (Ortler a Weisskugel), tak aby to boty zvládly. Co jsem si tak četl rozdělení bot do kategorií (A,B,C,D), tak bych pro své potřeby potřeboval asi buď čisté C nebo B/C. Šel bych už asi do bot celokožených, kvůli nepromokavosti, zatím jsem měl vždy kombinaci kůže a textilu a ty po čase už dost tekly.

Byl bych rád, kdyby se daly nějaké takové botky pořídit už kolem 4TK, ale co jsem se tak díval, je to spíš 5TK a výš, tak by možná bylo dobré chytit nějakou zajímavou akci.

Děkuji za rady a tipy =).
Mějte se.
Draajea
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: ned led 3, 2010 18:48

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod RUMcajs » ned čer 20, 2010 13:32

Jestli netahas velky bagl (napr. 20kg), tak si vystacis s kategorii B.
Pro chuzi na ostrych hranach kamenu, sutoviska a nezpevnene cesty vseobecne s tezkym nakladem se hodi kategorie C.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod pavproch » ned čer 20, 2010 15:07

Draajea píše: ....poradíte mi prosím s výběrem bot .....se chystám na dvě ledovcové hory (Ortler a Weisskugel)...


Tady mi něco neštymuje..... :((
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod chufu » pon čer 21, 2010 8:53

Myslíš jako, že podle toho jak se ptá je nezkušený a přitom se chystá na takú cestu?
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod pavproch » pon čer 21, 2010 9:21

taktak
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod chufu » pon čer 21, 2010 9:35

Hned mě to jako nezkušenému připadalo přinejmenším podivné. :((
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod mmmmichal » pon čer 21, 2010 10:03

a né že by to byla zrovna odpolení procházka růžovým sadem :-D
Hore háj, dolů háj!
Valašsko moje, zdrávo buď!
Uživatelský avatar
mmmmichal
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: pát úno 2, 2007 16:41
Bydliště: hanácké atény / štatl

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod chufu » pon čer 21, 2010 10:23

Kdo chce kam, pomozme mu tam *
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod amigo » pon čer 21, 2010 10:29

nešlo by se alespoň v jednom vlákně držet tématu, chytráci? [-o<

@draajea: kategorieb/c, nebo čistě c bude ok. ale v dané kategoriije je toho hodně na výběr. doporučuju celokožené s gtx. mrkni se na takové ty osvědčené značky jako scarpa, asolo, z levnějších saltic a vybírej podle konkrétních modelů. až budeš vědět něco konkrétního, zkus na OF hledat. spousta bot, na které při výběru narazíš, se tu určo řešila :wink:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod RUMcajs » pon čer 21, 2010 10:35

Jeste podotknu ze napr. na http://www.meindlboty.cz obcas nekdo prodava v bazaru temer nove boty.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod pavproch » pon čer 21, 2010 10:44

@amigo: rozkaz náčelníku! :mrgreen:

IMHO na Ortler minimálně C, radši ale D... já tedy určitě D, protože:

a) sem zmrzlina a tudíž mi je furt zima na haxny a D jsou určitě teplejší než C.. :oops:
b) mám artritický kotník, který vyžaduje co nejpevnější fixaci.... :oops:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod amigo » pon čer 21, 2010 10:58

pavproch píše:@amigo: rozkaz náčelníku! :mrgreen:

woe :mrgreen: :wink:
na ortler vede i "jednodušší" cesta: tabaretta klettersteig.
já bych doporučil C, v těch i něco pochodí.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod Draajea » pon čer 21, 2010 13:13

Děkuji za vaše komentáře, ohledně toho Ortleru, tak já se toho taky trochu bojím, ale takhle nezkušený budu jedině já z celé výpravy, takže o mě bude doufám dobře postaráno, jinak co se týče fyzické zdatnosti, tak to bych neměl mít problém. Byl jsem navíc ujištěn, že se na Ortler dá vyjít i nějakou "mnohem jednodušší" cestou. Tak možná jsem ten Ortler radši ani neměl zmiňovat...nejvíc prostě budu chodit v Alpách, Tatrách a tak...pobyhujeme se často v suťových polích, na nezpevněných cestách, ostrých kamenech, také na sněhu...zátěž moc velkou nemívám, většinou tak na den, maximálně dva (pro jednoho člověka).

Jde mi hlavně o to, vybrat správnou kategorii, pak už asi budu zkoušet jednotlivé typy bot, hledat různé akce a tak...stejně asi budu vybírat například z:
Hanwag Alaska nebo Tatra
Scarpa Nepal
Asolo sasslong...
Draajea
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: ned led 3, 2010 18:48

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod amigo » pon čer 21, 2010 13:21

jak jsem psal výš, zkus pohledat na foru.
třeba: scarpa nepal nebo hanwag - to jen pro příklad
já bych vzal ty scarpy
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod pavproch » pon čer 21, 2010 14:04

Draajea píše: Hanwag Alaska nebo Tatra
Scarpa Nepal
Asolo sasslong...


do stejné kategorie patří i Aku Utah Top- mám je čerstvě, ale i tak vřele doporučuju
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod rezna » pon čer 21, 2010 14:12

amigo píše:já bych vzal ty scarpy


ja bych teda vzal ty ktery sedi na noze - kazda firma sije jinak - a kazdy mame jinou nohu...
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod vonkreuz » pon čer 21, 2010 14:16

Za mne a mého spolulezce Oťáska LaS Trango Alp GTX. Máme je oba... V zimě ledy, v létě turistika a skály do 5 UIAA :wink:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod amigo » pon čer 21, 2010 14:44

rezna píše:
amigo píše:já bych vzal ty scarpy


ja bych teda vzal ty ktery sedi na noze - kazda firma sije jinak - a kazdy mame jinou nohu...

nebudu furt dokola vypisovat, že bych si danou věc koupil, pokud mi sedne. když píšu, že bych zvolil scarpy, pak v případě, že padnou jak ulitý. nebo je tu snad někdo, kdo si dobrovolně koupí botu, která ho tlačí? jen proto, že mu ji někdo doporučí na forum?
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod rezna » pon čer 21, 2010 14:51

vzhledem k poctu inzeratu o prodeji bot s nevhodnou velikosti a poctu dotazu jestli jsou lepsi ty nebo ty boty a pritom dany clovek nemel na sobe ani jedny a vzhledem k tomu jak byl dotaz polozen

asi jo, asi je potreba to opakovat porad dokola...


citace netřeba :wink: a.
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod amigo » pon čer 21, 2010 14:54

tak jo, zvolil bych ty scarpy, ovšem pouze v případě, že by mi padnuly jak ulitý :)
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod strider » pon čer 21, 2010 15:11

jednoznacne doporucuji tyhlety Meindly -
mam je treti rok, byly na Monte Rose napr., v zime v nich lezu trochu v ledu, leto tatry , to snerovani je dokonaly a jsou dostatecne tvrdy na to jak jsou pohodlny!

jinak se klonim k tem Alaskam, je to nestarnouci klasika, ktera je pohodlna jak papuc a vydrzi spoustu, nekolik lidi v okoli je ma a zvladli v nich spoustu
Uživatelský avatar
strider
účastník
účastník
 
Příspěvky: 463
Registrován: pát úno 3, 2006 21:21
Bydliště: Nové Město na Moravě, Brno

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod mike » pon čer 21, 2010 17:53

Draajea píše:Děkuji za vaše komentáře, ohledně toho Ortleru, tak já se toho taky trochu bojím, ale takhle nezkušený budu jedině já z celé výpravy, takže o mě bude doufám dobře postaráno, jinak co se týče fyzické zdatnosti, tak to bych neměl mít problém. Byl jsem navíc ujištěn, že se na Ortler dá vyjít i nějakou "mnohem jednodušší" cestou.

I ta nejjednodussi cesta je PD, coz je pro zacatecnika prilis, takze komentare byly zcela namiste (amigo ;-)). Jestli je to ale takto, tak by to jit melo. Rozhodne to ale chce minimalne B/C boty.

Draajea píše:Hanwag Alaska nebo Tatra

Z tohoto rozhodne Alasky, kvuli obsazce okolo cele boty. Taky maji tusim min svu. Jen pocitej s tim, ze v suti a vubec alpskem terenu mimo stezky jde strasne rychle dolu vzorek podrazky, po dvou letech jsem je mel na vymenu. Ale tak to asi bude u vsech.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod Stani » pon čer 21, 2010 18:49

trochu off topic:
k teme kup si, co ti sadne: nenapisem nic prevratne, ale fakt staci, ked si prejdes par navrhov, aby si sa zorientoval, aj tak su tu v tejto VHT kategorii opakuju 3-4 znacky - Scarpa, Asolo, Meindl, LaSportiva, mozno Garmont, ci sem tam Saltic.

Potom akurat presedis dlhe hodiny, dni, nad forami a recenziami, az ta to v lepsom pripade prestane bavit. Kup si, ktora padne na nohu, ale to este neznamena, ze ti budu na 100% sediet aj v dlhodobom pouzivani v terene. Bud si noha urobi ten svoj pelisek alebo nie. Potom nic ine len to predat. Ale aspon tak mas skusenost kade cesta nevedie. U VHT to plati dvojnasob. Preto su v Inzercii - Predaj topanok - nevhodna velkost atd.

Ja som uz kupil postupne 6 parov roznych modelov a znaciek bezeckej obuvi, az kym sam na sebe som zistil, co mi sedi najlepsie a odhodlal sa v nich na maraton, uznavam, investicia znacna, ale potom uz "nemhrhas" peniazmi, ale kupujes fakt, to, co mas overene.

Odporucania znamenaju, ze vyrobok je kvalitny, ale este neznamena, ze pojdes ich kupit ako tutovku.
Verim, ze pred narocnou cestou mas cas ich prejst, vyskusat, inak je to o zbytocny hazard. Obuv je zaklad vsetkeho! + nejaka ta kondicka :-))
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod Draajea » pon čer 21, 2010 21:34

Děkuji všem za rady, samozřejmě mi je jasné, že každý má jinou nohu, takže se u bot nedá moc paušalizovat, ohledně toho, která sedí nejlépe...boty si hodlám pořádně ozkoušet, tak ale můžu už mít předem vytipované favority a ty ostatní ani zkoušet nemusím že...myslel jsem to asi tak, že kdybychom nebrali v potaz to, že mi boty nemusí sedět, tak které jsou potom nejvhodnější a se kterými máte dobré zkušenosti.

Zatím to vypadá na scarpy, ty jste doporučovali asi nejvíce...já osobně si myslím, že ať už to bude meindl, scarpa, hanwag atd...tak to jsou všechno kvalitní značky bot a taky se pohybuji v botách kolem 5TK, takže tam už by měly být kvalitativní rozdíly asi minimální, záleží také na štěstí/smůle konkrétního páru bot.
Draajea
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: ned led 3, 2010 18:48

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod Stani » pon čer 21, 2010 23:11

to Draajea:
mas pravdu, to je v pohode, sam som tak vyberal VHT boty podobne tvojmu ucelu, podla referencii, porovnaval, vyberal. Vsetky tu spominane znacky su vyborne boty, takze uz len skusat, co mas v dosahu v predajniach.

Napr. u LaSportivy EVO Nepal GTX ma zaujala finesa >lock snurok< na poslednych ockach v priehlavkovej casti. Nie som si isty, co to iste je aj v pripade Trango, podla obrazkov zrejme nie. Ale to sa zaobides aj bez toho, i ked je to take uzitocne vylepsenie.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod vonkreuz » pon čer 21, 2010 23:17

I Tranga Alp mají možnost utáhnout nárt a zacvaknout tkaničky (šňúrky) a jinak utáhnout komín kolem kotníku (členku).
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod Stani » pon čer 21, 2010 23:38

vonkreuz píše:I Tranga Alp mají možnost utáhnout nárt a zacvaknout tkaničky (šňúrky) a jinak utáhnout komín kolem kotníku (členku).


Aha, tak predsa aj u Tranga, dik za upresnenie. Inak aj bez toho sa da, len urobis viac smyciek, aby sa tit to nepovolilo a zatahujes kotnik, ked som vsak skusal spominane LaSportiva, az ma to prekvapilo, ako jednoducho sa to da riesit s ockami na snurky.

Funguje to v snehu aj v mraze? Alebo to musis najprv ocistit, aby ta snurka tam zapadla?
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod vonkreuz » pon čer 21, 2010 23:51

I ve sněhu aj na zledovatělé tkaničce. Mám to tak i na svých LaS Makalu a bez problému *
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod strider » úte čer 22, 2010 6:03

stani: funguje, ja to mel na la sportivach taky, ale me to teda spis otravovalo, brzo me to prestalo bavit, kazdopadne to funguje i v zime
Uživatelský avatar
strider
účastník
účastník
 
Příspěvky: 463
Registrován: pát úno 3, 2006 21:21
Bydliště: Nové Město na Moravě, Brno

Re: Výběr turistických bot? (VHT,B/C)

Příspěvekod terkad » úte čer 22, 2010 10:53

Funguje to skvěle, měla jsem na LS Tibet, teď na LS Karakorum vyhovuje mi to. Navíc když potřebuju jen vyběhnout okolo stanu, tak jen zatáhnu tkaničky do té pojistky, strčím do bot a nemusím šněrovat.
Zkus se mrknout i na ty LS Karakorum. Jsou celokožené, akorát bez gtx, tak to chce udržovat a voskovat. Dělají se i s gtx ale to leda někde u nás vyzkoušet a pak objednat ze zahraničí. Hudy dováží jen model bez. Jsou už dosta tvrdé a s drážkou na mačky, do suťovisk, mají pořádnou obsázku a pevnou podrážku.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Další

Zpět na Boty

cron