Vyber bot kategorie B/C

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » úte čer 14, 2022 18:18

@apuka: tak mi najdi navleky z GTX Active. Vzdycky najdes kalhoty z minimalne stejne dobreho materialu a pak maji vyhodu vetsiho prostoru. Vlhkost z bot ma vic mista, kam se odparit a tudiz se zmensuji moznost kondenzace. Coz vidim jako podstatny problem navleku, je pod nima malo mista, rychle dojde k nasyceni tj. 100 % vlhkosti a ani sebelepsi membrana to nezvladne.

S navlekama jsem kdysi davno zacinal, ale co jsem si poridil nepromokave kalhoty, tak po nich ani nevzdechnu. Ty kalhoty jsou lepsi snad uplne ve vsem. Akorat neni od veci na ne pridelat hacek (na tkanicky), aby se treba v hlubokem snehu nevyhrnuly. Pouzil jsem hacky z navleku, ktere se ostudnym zpusobem rozpadly.

@ntz: boty to chce hlavne vyzkouset. Mozna zjistis, ze tri hacky v kominu uz jsou na tebe moc vysoke. Mne to nijak nevadi, ale je to o zvyku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » úte čer 14, 2022 18:26

mike píše:@ntz: boty to chce hlavne vyzkouset. Mozna zjistis, ze tri hacky v kominu uz jsou na tebe moc vysoke. Mne to nijak nevadi, ale je to o zvyku.


to prave vubec nezjistim ... pochodem po obchode a stoupanim na to kaminkove stupatko ;), o tom si vubec nedelam iluze .. jeste se do toho musim ponorit ...

zajima me jeste jina vec ... jak to je na tehlech botach pokud resime brousena kuze Vs nubuk kuze .. a taky ta technologie te podrazky, a udrzitelnost te boty (eg muj kamos co byl s nama ve skotsku ma Meindly a vymenili mu celou podrazku i vcetne te tlumive vrstvy)

ja si myslim, ze u sebe musim furt brat v potaz extremne dusledne ze i kdybych zhubnul a natrenoval do svalovce bez gramu tuku, tak porad budu mit cca 90-95kg, takze ty materialy jsou pro me dulezite ... a muj bagl nikdy nebude Ethericuv pytel s urezanejma snurkama co ma 5kg vc. vody, budu tahat vzdy 15-20kg nejmin
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » úte čer 14, 2022 18:46

Neco malo zjistis. V rozumnem ochode ti dovoli se v botach projit treba po nakupnim centru.

Co se materialu tyce, tak moje zkusenost s Hanwag Alaskama je dobra, proto je opakovane kupuju, zato Meindl Islandy jsem mel jedny a dopadly dost spatne. Da se to tu dohledat i s fotkama. U obou se da podrazka kompletne vymenit a dela se to i s obsazkou. Muj bezny postup u Alasek, diky tomu vydrzi dvojnasobek, pak uz jsou na odchodu cele (kuze, svy...). Kuze je u obou dobra, ale samozrejme se musi impregnovat a udrzovat. Zas to ale neni zadne Tamagoci, staci jednou za cas, idealne pred podstatnejsi akci.

Ja jsem mival nejvic asi tak 93 kilo + 18 kilo batoh a to Alasky v pohode davaji. Ani s tvou vahou nejspis nebudou mit problem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Aranyafea » pát črc 8, 2022 9:33

Ahoj,
právě pokukuju po nových B/C kožených pohorkách.
Měl jsem 5 let Lowa Ranger III GTX, které byly na jednu stranu velice pohodlné, skvěle mi sedly, nachodil jsem v nich hromadu kilometrů v horách, v suti, v bahně, v houští, v prachu, všecno vydržely, nikdy jsem neměl puchýře, kůže fungovala celkem solidně. Na druhou stranu je tu obsázka, která se krátce po nákupu začala pomalu v místě ohybu prstů na bocích odlepovat. Nechával jsem to několikrát opravovat, vždycky mi to zalepili, ale zase se to třeba tak do 100km zase odlepilo i o něco víc. Nakonec se to začalo odlepovat i na dalších místech. Samozřejmě, i když jsem měl sebelíp naimpregnované a opečovávané boty, bylo to úplně jedno, protože voda natekla za obsázku a pak prosákla spodem do boty. Po čase jsem sešoupal podrážky, tak jsem tam nechal dát nové, včetně nové obsázky. Ta se opět prakticky hned začala odlepovat (taky na staré promaštěné kůži...), a po nějakých 500km už je odlepená tak, že se s tim nic moc nedá dělat. Samozřejmě dovnitř tím pádem teče jak blázen. Mám už tedy jen pohory do sucha, což....

Hledám proto něco nového, a chci se jen přeptat, jaké máte zkušenosti s obsázkou na pohorách vy? Na mých botách to totiž, přestože zbytek boty byl výborný, prakticky zničily jejich funkčnost. Přemýšlím proto, jestli má vůbec smysl takovou věc no botách mít, byť to chrání proti okopání. Ale zase co s odloupnoutou nezalepitelnou obsázkou, za kterou teče....
Kdesi jsem četl, že je to tím, jak je obsázka vyrobená, a že zrovna Lowa Ranger ji mají prostě blbě udělanou.

Zatím přemýšlím o:
Hanwag Alaska
Asolo Nuptse
Asolo Kongur
Meindl Vakuum GTX


a teprve je půjdu zkoušet po prodejnách. Přemýšlím ale, jestli mi bota s obsázkou stojí za to. Našel jsem tady zkušensoti hlavně s Alaskami, máte někdo zkušenosti i s temi ostatními?
Díky!
Aranyafea
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát čer 23, 2017 15:42

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát črc 8, 2022 11:13

Lowa Ranger jsem mel jeste v prvni verzi - a vypada, ze se obsazka moc nezmenila. Taky se mi to odlepovalo - podle mne to bylo dano tim, ze pouzili na ni hodne silnou gumu (ta moje urcite melo skoro 1,5 mm) a to jednoduse primo odrezanou, navic pomerne uzkou. Tj. jeho kraj byl velice pevny a nedokazal se ohybat stejne, jako kuze pod ni.

Ale musim Te upozornit, ze zatekani urcite nebylo zpusobene odlepenou obsazkou... GTX je zevnitr az na podrazku, i kdyby na spodku nebyl, tak je protazena az pod kraj a na to zalepena ta vrstva pod vlozkou. Takze je uplne jedno, jestli celou obsazku odlepis nebo ji tam mas, i samotna kuze s GTX by mela zabranit vnikani vody.

Pokud TI dobre sedely Rangery a chces B/C boty, tak muzes zkusit primo od Lowy model Tibet? Ten mel (kdyz jsem jej naposled koukal) obsazku vyssi a hlavne na krajichzbrousenou, tj. se dokaze lip prizpusobit ohebu. A ty boty jsou taky pevnejsi, min se ohybaji nez Rangery (ty nejsou B/C ale B).
Podobne maji resenou obsazku take Alasky i Asola Nuptse i Kongur.

Meindl Vakuum je taky jen B, i kdyz mirne tvrdsi, ale bude to cca stejne jako Rangery.
U tech Asole se mne osobne vice libi Kongury kvuli jedne veci - maji ten jeden kus kuze, ze ktereho jsou zasite az vzadu tak, ze se siti prekryva tym kusem, u Nuptse je to presite opacne, dalsi kus kuze je prisity na pate na ten jeden kus. Tak ale hrozi, ze pokud pujdes v suti nebo kolem skal, muzes do "odstavajiciho" konce kopat a bude se zatezovat sev, az se casem roztrhne.

Obsazku mas dulezitou hlavne pokud se pohybujes ve VHT terenu, hlavne v suti. Tam bez obsazky pouze modely z "plne kuze" (Full Grain, ruzne druhy, napr. Perwanger), protoze ta docela dobre zvlada odolavat skalam. Nubuk ne, ta se dokaze velice rychle rozrezat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Tomas » pát črc 8, 2022 11:18

U Asol i Meindlu za mě drží zcela. Měl jsem od nich mnoho bot, nízkých i vysokých. Dělají to dobře.

Nízký Lowy jsem prochodil za rok. Už si je nikdy nekoupím. Hanwag jsem nikdy neměl.

Já u těchhle dvou značek celkově už asi zůstanu.

Teď mám Asolo Kongur, dcera Asolo Greenwood tuším. Obojí fajn, ale stejně tak bych se nebál Meindlu.

Chceš B/C tak i Meindl Island je dobrá volba.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát črc 8, 2022 13:53

Zase to zavisi od terenu, kde se to chce pouzivat. V silne sutovem a skalnatem terenu (takovem, kde hrozi hodne okopani boty) Islandy nejsou uplne nejlepsi volba - maji nizkou obsazku a casem se kuze sedre. Navic (po nekolika letech) se rozedre to ctverne siti uprostred na bocich. Kazdopadne bych tam bral boty s vyssi obsazkou. Od Meindlu bych bral Island Rock, Island Alpin nebo Himalaya (ty maji ale trochu jine kopyto nez vsechny Islandy a jsou taky pevnejsi).
Na druhe strane manzelcine zkusenosti s Islandami za dlouha leta jsou takova, ze co se tyce vodeodolnosti, jsou zdaleka nejlepsi (no jo, ted uz ji to zacalo protekat na jedne bote ve velkych destich - ze by proto, ze ma na boku asi 2cm roztrzeny ten ctversev az na GTX :(( , vleze se mo do toho prst, tj. dostanou se tam i kaminky a to je konec GTX; ale to po nejakych 6,5-7-mi letech intenzivniho pouzivani), jsou taky hodne pohodlne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Aranyafea » pát črc 8, 2022 20:46

Díky za rady a zkušenosti!
Je fakt, že hledám spíše něco univerzálnějšího. Nemám dost peněz na to, abych měl dvoje pohory do skalnatého a suťového terénu a do lesních terénů, byť by to bylo ideální. Lowa Ranger mi přišlo jako docela dobrý kompromis, takže hledám vlastně něco podobného, možná lehce tvrdšího, ale ne nutně, určitě ne měkčí. Ty sutě chodím spíš méně, převažují obyčejné lesní a polní terény, ale na druhou stranu budu taky boty trápit ve sněžnicích a nesmekách, takže nějaká ta ochrana kůže navíc se hodí.

Ohledně toho protečení pod obsázkou - ono to začalo pořádně protékat hlavně až později, když už gtx membrána přestala fungovat. První asi dva roky to vlhlo jen trochu, a až po delší době strávené v mokru, nejčastěji v mokré trávě nebo v mokrém sněhu. Jen v dešti to bylo v pohodě, po dvou třech letech už moc ne. Obzvláště po výměně podrážky a obsázky mi přišlo, že to asi neudělali úplně spolehlivě, protože byl znatelný rozdíl v tom, jak rychle se dovnitř začala dostávat vlhkost, bylo to rychleji.

Na Tibety mrknu taky, byl jsem jen dost nedůvěřivý k tomu, jak zpracovávají tu obsázku, ale jestli je to řešené jinak, tak tomu dám minimálně šanci v obchodě! Obejdu a uvidím, omrknu i Meindl Himalaya, jaké jsou.
Aranyafea
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát čer 23, 2017 15:42

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát črc 8, 2022 21:20

Hanwag Alasky jsou velmi univerzalni, pouzivam je dlouha leta tak, jak pises. Celodenni trasy u nas, VHT v Alpach a v zime sneznice. Podrazka vydrzi asi 2500 - 3000 km, podle vahy, stylu chuze a terenu, pak se da nechat vymenit a mas to jeste jednou, pak uz to za opravu nestoji, jelikoz kuze uz ma dost. Obsazka je v pohode a tece do nich az kdyz se proderavi kuze nebo rezesijou svy na jazyku, to druhe jde snadno spravit.

Samozrejme ti boty musi hlavne dobre sednout, takze zkouset a zkouset.

Tomas píše:Chceš B/C tak i Meindl Island je dobrá volba.

Za mne: neni to B/C a neni to dobra volba ;-) Viz ma zkusenost zdokumentovana i s fotkama nekde v historii OF. Za rok totalka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » sob črc 9, 2022 15:52

Pokud tazatel je zvykly na Rangery, tak se mu budou zdat Alasky v "lesnim a polnim terenu" vyrazne tvrdsi - a oni taky jsou vyrazne tvrdsi. Stejny problem bude asi mit s obema Asolama i s Meindl Himalaya (ty vsechny jsou cca na urovni Alasek, mozna Asola o maly chloupek mene tvrde).

Pokud se hleda neco cca podobne tvrdosti, tak Meindl Islandy (mozna jeste lepe Island Rock) nebo i Meindl Vakuum, pripadne mozna i Vakuum Top, ty maji pevnejsi podrazku, i na poloautomat. macky, ale celkovou tvrdosti jsou cca jako nornalni Islandy (manzelka ma oboji, resp. ty Vakuum top ma uz skoro pul roku v zarucni oprave, jeste stale nekde na francouzske celni poste :twisted:). Jen Vakuum Top maji cca stejnou (nizkou) obsazku jako normalni Islandy, Vakuum "ne-Top" ma trochu vyssi.
mike píše:Za mne: neni to B/C a neni to dobra volba ;-) Viz ma zkusenost zdokumentovana i s fotkama nekde v historii OF. Za rok totalka.
O tom jsme se trochu uz bavili - Tys je pouzival v terenu, na ktere nejsou urcene (ona definice B/C a C byvala u Meindla - ktery to znaceni vymyslel a zavedl - predtim hodne podobna, ted je uz o dost jina, C zahrnuje ledovec, "nejhorsi cesty" a "bezcesty", B/C "spatne cesty"; Hanwag muze chapat nektere veci jinak).
Navic uz maji nove podrazky a Ty (pri mensi vaze a v mensi velikosti, mohu mluvit jen za manzelku, nikdo jiny od nas je nema) vydrzi v pohode i cesty jako chodis Ty - i v Italskych Alpach, resp. i v Dolomitech.

Takze za mne: mohla by to byt dobra volba, pokud sedi. Ale osobne bych si vzal ty Island Rock, tam je podrazka vice zamerena na sute a skaly a maji vyssi obsazku, jinak by mely byt cca stejne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » sob črc 9, 2022 22:00

apuka píše:Pokud tazatel je zvykly na Rangery, tak se mu budou zdat Alasky v "lesnim a polnim terenu" vyrazne tvrdsi - a oni taky jsou vyrazne tvrdsi.

Zpocatku urcite, ale je to jen vec zvyku. Chce to dobre silne ponozky, idealne dvoje a pak jsou po case pohodlne, jako papuce. Kdyz teda sedi sirka.

apuka píše:O tom jsme se trochu uz bavili

O tom jsme se uz bavili hodne. Netreba to dal rozebirat, da se to najit. Pocitove mi ale Islandy prisly min pohodlne, nez Alasky, hodne dela "oko" nad patou, ktere nemaji.

apuka píše:Navic uz maji nove podrazky

Muzes mi nekde najit fotku? U Meidnlu ji nemaji a co jsem nasel jinde, tak vypadaji stejne, jako ty stare. Pricemz problem byl hlavne vzorek, ktery se asi hodi do lesa, ale ne na ostre kameny. Takove ty cudliky uprostred, ty jsem mel uplne rozrezane.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » sob črc 9, 2022 23:08

mike píše:Muzes mi nekde najit fotku?
Mas ji napr. tady - vzorek je hodne podobny jako predtim, zmenili jen, myslim, nektere uhly, coz ale mohlo hodne pomoci. Na stare se totiz odlamovali kraji "cudliku", protoze se s kameny/skalou setkavaly prilist "ostre".

Ale hlavni zmena byla v jine smesi gumy, odolnejsi a "soudrznejsi".
mike píše:Pocitove mi ale Islandy prisly min pohodlne, nez Alasky, hodne dela "oko" nad patou, ktere nemaji.
Manzelka mela troje Alasek pred Islandami a od zacatku se ji zdaly stejne nebo jeste vice pohodlne. Ale toto je otazka hodne individualni.
Navic to "oko nad patou" maji (mozna jen poslednich cca 9 let, co je manzelka ma) i Islandy. Ted jsem se koukal na jeji stare Alasky a prvni Islandy a rekl bych, ze jej maji Islandy lepsi. Takze to je mozna taky zmena od doby, cos je mel.

Ad tvrdost Alasek vs Rangery - jasne, zvyknout se na Alasky da, ale je to fakt jinde. Navic tim, ze Rangery maji nizkou podrazku, ta kuze se docela dobre dokaze prizpusobit noze, rozhodne vyrazne lip nez Alasky. Jinymi slovy bych rekl, ze Rangery se po rel. kratkem case nosenim pocitove "zpapucovati", u Alasek si na to spise zvyknes, i kdyz ta pametova pena v nich ucinkuje taky dobre.
Jo, jeste jak pises - alespon me Rangery, ty prvni verze byly hodne siroke, pokud ma podobne, tak CHorvatske normalni Alasky mu budou uzke, resp. uzsi a to celkem citelne. Ale nedivil bych se, kdyby v dalsich verzich Rangery taky mirne zuzili, to je obecny trend.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » sob črc 9, 2022 23:18

apuka píše:Mas ji napr. tady - vzorek je hodne podobny jako predtim, zmenili jen, myslim, nektere uhly, coz ale mohlo hodne pomoci. Na stare se totiz odlamovali kraji "cudliku", protoze se s kameny/skalou setkavaly prilist "ostre".

Tuhle jsem videl a vzorek vypada uplne stejne, jako jsem mel ja. Ty cudliky jsem mel uplne rozrezane a odrezane, nejen okraje. Proste kdyz tohle srovnas s Vibram Fuora na Alaskach, tak je to uplne nekde jinde, tam jsou sikme plochy, ktere v kamenitem terenu drzi a neodrezavaji se.

apuka píše:Ale hlavni zmena byla v jine smesi gumy, odolnejsi a "soudrznejsi".

Zdroj?

apuka píše:Navic to "oko nad patou" maji (mozna jen poslednich cca 9 let, co je manzelka ma) i Islandy.

Koukam na fotky a nikde ho tam nevidim. Myslime to same? Alasky ho maji vzadu nad patou, je tam vyrez v pevne kuzi a do nej je vsita podstatne slabsi kuze, ktera se pri chuzi chova jako harmonika a umoznuje noze predozadni pohyb. Pro pohodli chuze docela zasadni vec.

apuka píše:Jo, jeste jak pises - alespon me Rangery, ty prvni verze byly hodne siroke, pokud ma podobne, tak CHorvatske normalni Alasky mu budou uzke, resp. uzsi a to celkem citelne.

V tom pripade wide verzi Alasek, ta je siroka dost (pro mne az moc).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » ned črc 10, 2022 18:59

mike píše:Tuhle jsem videl a vzorek vypada uplne stejne, jako jsem mel ja. Ty cudliky jsem mel uplne rozrezane a odrezane, nejen okraje. Proste kdyz tohle srovnas s Vibram Fuora na Alaskach, tak je to uplne nekde jinde, tam jsou sikme plochy, ktere v kamenitem terenu drzi a neodrezavaji se.
No... Problemem muze byt - co se mi zda, ale nemuzu najit fotku puvodni verze podrazek, takze zopdpovedne to tvrdit nemohu - ze v te puvodni verzi byly ty "cudliky" jen opravdove gumove "cudliky" vsude stejne vysky a ted v tech novejsich verzich maji ruzne casti nekterych orezane. Stejne tak si myslim, ze puvodni zarezy po krajich byly rovne, ted jsou zkosene (na fotce podrazky z vrchu to nevidis, ale kdyz se podivas na foto boty z boku - snad si takove najdes, staci si otevrit Islandy na strankach Meindlu -, tak tam to jasne videt).

Pro srovnani muzes pouzit prehled podrazek (v soucasnosti) pouzivanych u Meindlu (Islandy maji Multigriff) a u Hanwagu.

Tady zaser mas foto starych Islandu a prastarych Alasek, muzes srovnat podrazky - moc na Islandech neni jasne, jestli mely ty "dvouvyskove cudliky", protoze sice na dvou se zda, ze ano, ale to klidne mohlo byt ulomeni casti gumy a pozdejsi zahlazeni chuzi:
Podrazky1.JPG

Pro srovnani jeste i s Vibram New Mulaz z uplne novych Salewa Crow:
Podrazky2.JPG

Zdroj ohledne zmeny smesi na novou verzi podrazek Ti zase nemohu dat, bylo to min. pred deseti lety. Si pamatuji, ze tehdy o tom psali i na strankach Meindlu (ale v tom case byly ty stranky taky mnohem vice "informativni" nez dnes, potom nejakou dobu i rozlisovali Multigriff a Multigriff 2 u popisu jednotlivych bot), ale ja jsem to prvne zachytil v nejakem reportu z tehdejsiho ISPO, kde o tom psali jako o novince. Ale konec-koncu, asi si nemyslis, ze za celych 32 let, co vyrabeji Islandy se nezmenila smes podrazek, kdyz udelali docela velkou zmenu v cele konstrukci podesve - presli z EVA na PU. Hlavne kdyz sam Lukas Meindl rika (spominaji to napr. tady), ze oni jej stale inovuji a i kdyz vypada stale (skoro) stejne, vzdy obsahuje nejnovejsi a nejlepsi technologii - no a technologie gumovych smesi na podrazky se za tu dobu zmenila taky docela dost.

Jinak znovu zopakuji, ze si myslim, ze zasadny rozdil je v tom, ze HW urcuje Alasky do jineho terenu nez Meindl Islandy. Nebo presneji, Meindl ma do tech terenu pro Alasky jine typy bot - a tam ma podrazky Multigrip, ktere vypadaji lepe nez Fuora. Proto se u Islandu zameril mene na skalnaty a sutovity volny teren - to uz je vice-mene "C" teren.
Zase kdyz porovnas na obrazku podrazky manzelcinych Alasek a Islandu (tyto nepouziva uz 6-7 let, Alasky prestala pouzivat nekdy kolem 2010), tak tam nevidis zadne vyrazne rozdily v opotrebeni podrazek. Nachozene maji Islandy pravdepodobne vice, odhaduji min. 2500 km, ve vyrazne horsich terenech - hodne i v tom volnem "C" VHT terenu, na ledovcich i feratach v rakouskych Alpach, v Alaskach prakticky chodila pouze po znackach v rak. Alpach, na SK a v CR, takze podle Tvych uvah by to melo byt uplne jinak.
Podle mne na to opotrebeni ma vliv i velikost te podrazky, vaha cloveka s vybavenim - a v neposledni mire i zpusob chuze, pricemz z ruznych indicii, cos v posledni dobe na OF napsal bych rekl, ze Ty hodne botami "dupes", co zvysuje opotrebeni. Manzelka to nedela, je lehci a ma vyrazne mensi boty.
mike píše:Koukam na fotky a nikde ho tam nevidim. Myslime to same? Alasky ho maji vzadu nad patou, je tam vyrez v pevne kuzi a do nej je vsita podstatne slabsi kuze, ktera se pri chuzi chova jako harmonika a umoznuje noze predozadni pohyb.
Tady to mas vedle sebe odfocene - Islandy to "oko" maji trochu lip tvarovane a taky z trochu mekci kuze, ohyba se to tam (zkouseno rukou) trochu lip:
Ocka.JPG
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » ned črc 10, 2022 21:56

apuka píše:Problemem muze byt - co se mi zda, ale nemuzu najit fotku puvodni verze podrazek, takze zopdpovedne to tvrdit nemohu - ze v te puvodni verzi byly ty "cudliky" jen opravdove gumove "cudliky" vsude stejne vysky a ted v tech novejsich verzich maji ruzne casti nekterych orezane. Stejne tak si myslim, ze puvodni zarezy po krajich byly rovne, ted jsou zkosene (na fotce podrazky z vrchu to nevidis, ale kdyz se podivas na foto boty z boku - snad si takove najdes, staci si otevrit Islandy na strankach Meindlu -, tak tam to jasne videt).

Ja si teda dovolim odpovedne tvrdit, ze me podrazky, ktere jsem znicil, vypadaly uplne stejne. Cudliky i vzorek.

apuka píše:Hlavne kdyz sam Lukas Meindl rika (spominaji to napr. tady), ze oni jej stale inovuji a i kdyz vypada stale (skoro) stejne, vzdy obsahuje nejnovejsi a nejlepsi technologii - no a technologie gumovych smesi na podrazky se za tu dobu zmenila taky docela dost.

Aha, takze zas jen marketingove zvasty, ktere mas tak rad :D

apuka píše:Podle mne na to opotrebeni ma vliv i velikost te podrazky, vaha cloveka s vybavenim - a v neposledni mire i zpusob chuze, pricemz z ruznych indicii, cos v posledni dobe na OF napsal bych rekl, ze Ty hodne botami "dupes", co zvysuje opotrebeni. Manzelka to nedela, je lehci a ma vyrazne mensi boty.

Vliv tyhle veci samozrejme maji, jenze ja jsem chodil stejne tereny stejnym zpusobem. Alasky to v pohode zvladaji, Islandy to nedaly. U mne jsou proste o kategorii niz a navic min pohodlne.

apuka píše:Tady to mas vedle sebe odfocene - Islandy to "oko" maji trochu lip tvarovane a taky z trochu mekci kuze, ohyba se to tam (zkouseno rukou) trochu lip

Hmm, skoro bych se vsadil, ze jsem ho tam nemel, ale bohuzel uz jsem je davno vyhodil, takze to neoverim. Kazdopadne pro mne byly min pohodlne prave v tehle oblasti. Jednak tuzsi a jednak jsem mel odreniny na achilovce, coz z Alasek nikdy. Tohle je ale nejspis individualni podle nohy, takze jedine vyzkouset.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » ned črc 10, 2022 23:00

Nedalo mi to a nasel jsem fotku tatovych Islandu, ktere jsou stare asi tak 20 let, asi prvni verze s PU podrazkou. Oko tam je, ale takove docela minimalisticke. Takze jsem ho tam nejspis mel taky, ale pocit z chozeni jako kdyby tam nebylo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » ned črc 10, 2022 23:18

mike píše:Aha takze zas jen marketingove zvasty, ktere mas tak rad
Aha, takze zase klasicke "mne se to nelibi, tak jsou to marketingove zvasty" :twisted:.

Vzdyt rika plnou pravdu. Nebo si myslis, ze zmeny technologie podesve (EVA na PU a taky podrazky), zmena hacku, zmena vlozek, zavedeni MFS (pametove peny) v r. 2005, zmena snerovani (zavedeni tzv. Digafix na fixaci paty), zvyseni obsazky, zmena technologie "nasazeni" obsazky (z lepene na teplotni - to je technologicky moderne, rozhodne ale nadseny z toho ja nejsem, polde mne je to k horsimu) ale i zmena kopyta - to jsou podle Tebe vsechno "marketingove zvasty"??? A to pisu jen o tom, o cem vim.
Taky si myslis, ze jsou jen "marketingove zvasty", ze na ty boty dostaly zlaty "OutDoor INDUSTRY AWARD 2009" pro provedene inovace a modernizaci na modelovem roku 2010?
:evil:
mike píše:jenze ja jsem chodil stejne tereny stejnym zpusobem. Alasky to v pohode zvladaji, Islandy to nedaly. U mne jsou proste o kategorii niz a navic min pohodlne.
No jo, ale stale Ti opakuji, ze Hanwag bere ty kategorie po svem. Meindl ted pise (uplne na konci strany) na boty B/C: "Trekking boot for ambitious trekking – in low alpine ranges and on fixed rope routes (partly crampon compatible)." Znovu se mohu ptat - jak tento popis odpovida Tvemu pouziti Islandu???

Navic Tys pouzil jeden jediny model (jinak, jak bys mel) nekdy v davne minulosti a na zaklade te zkusenosti hodnotis soucasny model, ktery uz ale muze byt uplne jinde (netvrdim, jen na zaklade - od Tvych naprosto odlisnych - zkusenosti manzelky si myslim). To je jako bych ted ja napsal, ze Alasky jsou naprosto na houby boty, protoze manzelce (treti par) vydrzel dva dny - a potom se v podstate znicil (jednoduse se zlomila bota podelne v boku v oblasti kotniku, kde nema skoro zadnou zatez). Taky by to bylo ponekud ujete hodnoceni.

Jo, to, ze Ti byly mene pohodlne, mohlo byt taky klidne absenci MFS (pametove peny), tu tam dali az v r. 2005 (tj. nejspise model roku 2006).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » ned črc 10, 2022 23:39

apuka píše:Aha, takze zase klasicke "mne se to nelibi, tak jsou to marketingove zvasty"

Kde jsem psal, ze se mi to nelibi? Je to proste klasicka marketingova mlha, ktera pro nas nema zadny vyznam. Plky, ktere vychvaluji vlastni produkt a firmu, pricemz to same delaji i ostatni. Jenom ty tomu prikladas nejaky zvlastni vyznam a furt se tim ohanis. Neumis rozlisit podstatne od nepodstatneho.

apuka píše:Taky si myslis, ze jsou jen "marketingove zvasty", ze na ty boty dostaly zlaty "OutDoor INDUSTRY AWARD 2009" pro provedene inovace a modernizaci na modelovem roku 2010?

Dalsi vec, ktera nema zadny vyznam. Zvlast kdyz ted mame rok 2022, myslis snad, ze jinde vyvoj neprobehnul? Tyhle akce probihaji kazdy rok, nejak se tam rozdeli ceny a vyrobci se pak jima ohaneji.

apuka píše:Znovu se mohu ptat - jak tento popis odpovida Tvemu pouziti Islandu???

No vzdyt to sakra pisu uz ponekolikate. Jsou o kategorii niz, nez Alasky. Je mi uplne fuk, kdo ji definuje spatne, ale oboji jsou znacene B/C a Alasky to vydrzi, Islandy ne. Pricemz ty boty vazi a stoji priblizne stejne, takze zadna vyhoda z koupe tech, co vydrzi min.

apuka píše:To je jako bych ted ja napsal, ze Alasky jsou naprosto na houby boty, protoze manzelce (treti par) vydrzel dva dny - a potom se v podstate znicil (jednoduse se zlomila bota podelne v boku v oblasti kotniku, kde nema skoro zadnou zatez). Taky by to bylo ponekud ujete hodnoceni.

Jiste, to je vada kuze, mne to taky jeden par udelal. A ano, je spatne, ze obcas pouziji mizernou kuzi. Mel jsem to reklamovat, moje chyba, ze jsem to neudelal. Na druhou stranu, prvni podrazku jsem na nich ochodil kompletne, takze zniceni je pomerne prehnane slovo. Boty normalne funguji, jen to blbe vypada a kuze tam driv praskne, takze nema moc smysl menit podrazku.

apuka píše:Jo, to, ze Ti byly mene pohodlne, mohlo byt taky klidne absenci MFS (pametove peny), tu tam dali az v r. 2005 (tj. nejspise model roku 2006).

Jenze ja jsem je kupoval v roce 2010 a byly evidentne uplne nove.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pon črc 11, 2022 14:17

mike píše:Kde jsem psal, ze se mi to nelibi?
Psal jsem ja nekde, ze Tys to psal? :wink:

Tvoji vlastnosti, jak se na OF casto projevujes je casto, ze kdyz nekdo neco linkuje nebo nekoho "oficialniho" cituje a to, co tam zazni neni to, co Ty chces cist a slyset, tak to jednoduse oznacis za "marketingove zvasty", pripadne za neduveryhodny zdroj. Kdyz ale Ty chces neco, co tvrdis Ty nebo co se Tobe pozdava, tak jakykoliv zdroj je vysoce relevantni, korektni a duveryhodny.

V extremnim pripade to dopadava tak, ze ze stejneho postu nekoho nekde jinde se stava ve Tvem prispevku nejdulezitejsi potvrzeni toho nejduveryhodnejsiho a nespolehlivejsiho cloveka - a pozdeji se v mem prispevku stane podle Tebe uplne neduveryhodnym zdrojem. Dokonce se jednalo presen o tu samou vetu :wink:.

Tady se jedna o to, ze Ty mas v sobe zafixovane zjednoduseny vyrok "Alasky jsou skvele, Islandy jsou na nic" a vsechno, co by jen trochu mohlo tento vyrok zpochybnit musis "zamect pod stul". O nic vic.
mike píše:Jsou o kategorii niz, nez Alasky. Je mi uplne fuk, kdo ji definuje spatne, ale oboji jsou znacene B/C a Alasky to vydrzi, Islandy ne.
Fajn, takze kdyz dva oznacuji ruzne urovne neceho stejne, pricemz jeden z nich je ten, kdo to oznaceni sam vymyslel (tady Meindl), tak je Ti to fuk a nezajima Te to. Ale na srovnani, resp. na shozeni jednoho z nich to poslouzi dobre, ze jo?

Chapu, ze je blbe, ze obchodnici nic netusi o rozdilech - ale to jeste neznamena, ze se maji rozne urovne oznacene ruznymi vyrobci jako stejne takto i pouzivat. A to i kdyz vis velice dobre, ze tam ten rozdil je.
Pro jistotu uz u Hanwagu nikde nenajdes definici kategorii toho "ABCD" rozdeleni, sami maji boty rozdelene do uplne jinych kategorii - kde do "Trekkingu" patri jak Alasky, tak Tatry (oznacene tam jako B/C), Alwerstone (taky znacene jako B/C) ale i Alta Buniony (oznacene jako B a pro Hiking, predchozi verze je stale oznacena jako BA). Pricemz kdyz zustanu u B/C, tak rozdily mezi Tatrami, Alaskami a Alverstonem je docela velky, Tatry jsou klasicke B (mekci nez Islandy), Alasky B/C (ale tvrdsi nez Islandy) a Alverstony C (na urovni Meindl Jorasse).
U Meindlu sice taky maji rozdilne boty v B/C, napr. Himalaya jsou min. na urovni Alasek, spise jeste tvrdsi, ale az takovy rozptyl nemaji, ostatne B/C jsou u nich cca na urovni Islandu.
mike píše:to je vada kuze, mne to taky jeden par udelal. ... prvni podrazku jsem na nich ochodil kompletne, takze zniceni je pomerne prehnane slovo. Boty normalne funguji, jen to blbe vypada a kuze tam driv. praskne, takze nema moc smysl menit podrazku.
Tak to jsi mel neco uplne jineho.
Manzelce se to fakt uplne zlomilo v prubehu druheho vyletu - na noze. Kdyz to vyzula, tak se horni cast pri cvrknuti prstem normalne chtela "spadnout dolu", jen to tam drzela kuze z jazyka a zadni casti. V tech mistech bota nedrzela vubec kotnik, bylo to jako kdybys do nizkych bot dal na jednu stranu kuz pevnejsiho materialu a na druhou obycejnou latku a svazal to snerovanim. Navic ten zlom mel velkou tendenci tlacit smerem dovnitr na kotnik. Nanestesti zena nemela zadne jine boty, tak dovolenou musela absolvovat v nich. Po ni "recyklovala" sve stare Alasky (co jsem fotil), i kdyz mely podrazky ve stavu jak to je videt na fotce, na jedne bote byla v ohybu u prstu dira skoro 2x1 cm az na GTX. Ale skoro rok je jeste pouzila celkem ke spokojenosti - i v desti a snehu. Nove boty koupila az v lete.
mike píše:ja jsem je kupoval v roce 2010
Tak mozna zrovna tehdy zavedly inovace, ktere z nich udelaly pohodlnejsi boty - urcite novou vlozku, mozna i zvetseni toho oka. Proste ty veci, kvuli kterym dostaly tu cenu, ktera "nema zadny vyznam" :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pon črc 11, 2022 16:55

OMG, muzes si odpustit tyhle nesmyslne SJW zvasty zalozene na tvych z prstu vycucamych dojmech a neschopnosti chapat vyznam psaneho textu? Jeste jednou tedy zopakuju pointu toho, co jsem psal: Islandy i Alasky vazi priblizne stejne, stoji priblizne stejne, ale Islandy min vydrzi a jsou min pohodlne. Tj. proti Alaskam nemaji zadnou vyhodu, jen nevyhody. Jedina moznost je, ze nekomu Islandy sednou a Alasky ne. That's all, kazdy at si to prebere, jak chce a samozrejme nez jedny z nich koupi, dukladne vyzkousi.

apuka píše:Tak to jsi mel neco uplne jineho.

Ale vubec ne, podle popisu to same, jen v jinem miste, kde to tak nevadilo. V jejim pripade jasna reklamace.

apuka píše:Tak mozna zrovna tehdy zavedly inovace, ktere z nich udelaly pohodlnejsi boty - urcite novou vlozku, mozna i zvetseni toho oka. Proste ty veci, kvuli kterym dostaly tu cenu, ktera "nema zadny vyznam"

Naopak, evidentne jsem mel uz ty inovovane :P
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » úte črc 12, 2022 15:11

Nemohu odpustit, kdyz to opakovane delas, az prestanes, nebude duvod :wink:. (Zase si budes myslet, ze vymyslim, ale opakuji, posledni dobou Ti toto napsali nebo naznacovali i jini, ale Ty to nechapes.)
mike píše:Jeste jednou tedy zopakuju pointu toho, co jsem psal: Islandy i Alasky vazi priblizne stejne, stoji priblizne stejne, ale Islandy min vydrzi a jsou min pohodlne. Tj. proti Alaskam nemaji zadnou vyhodu, jen nevyhody. Jedina moznost je, ze nekomu Islandy sednou a Alasky ne. That's all, kazdy at si to prebere, jak chce
Problem je prave v tomto - ze to Ty vidis, takto, jini (a to nemyslim jen sebe, ale kazdeho, kdo sem prijde, precte si to a nema k tomu "historii Tveho pristupu k obema botam") to ale vidi tak, ze kdyz chteji B/C boty (aniz by specifikovali, co to pro ne znamena), tak Islnady jsou k nicemu, nic nevydrzi, Alasky jsou nejskvelespi boty na svete. Tj. ani nemaji premyslet nad Islandami. Proste Ty tento pohled uz dlouhe roky silne prosazujes, jakmile mas moznost. Pritom mas osobni zkusenost s jedinymi Islandami (opakuji, pouzivanymi v o dost tezsim terenu, nez pro ktere jsou urcene).
A k tomu jeste to, na co jsem Te uz pred lety upozornoval - jsi moderator a neznalemu toto dodava vetsi vahu Tvym slovum. To tak funguje, muzes si pritom myslet svoje.

No a tento vyvod je spatny. Prave kvuli tomu, ze Islandy jsou na B/C, jak tu kategorizaci vymyslel Meindl. Hanwag prebral oznaceni Meindlu, ale predstavuje si pod tim neco uplne jineho, ma to nejspise posunute alespon o jeden stupen.
Proto Te furt upozornuji, ze Alasky nejsou prave B/C boty, jsou urcene spise do nizsiho C terenu (a to vice.-mene pouze kvuli absenci upinaku na poloautomaty a ted i Climbing zone, jinak by to byly cistokrevne C-cka). Islandy se drzi sve kategorie. TO, ze Tobe je jedno, jaky vyrobce si co pod tim oznacenim predstavuje, pro Tebe "jsou obe B/C a punktum" je uplne nerelevantni. Jen podivne, kdyz tak zvyraznujes svuj cit pro detail a pravdive popisovani vlastnosti.

Takze Tvoje uvaha je pravdiva do te miry, ze Alasky vydrzi vice nez Islandy - ale s poznamkou, ze toto plati pouze v terenu, pro ktere Islandy nejsou urcene. Ani toto ovsem neni plne pravdiva - viz manzelciny Islandy a Alasky. Mela oboje po dvou parech, Islandy vyuzivala vyrazne vice a ve vyrazne horsim terenu (plne srovnatelnyma s Tvyma), pricemz Islandy (hlavne druhy par) ji drzi citelne dele nez Alasky. Takze ta mensi/vetsi odolnost je dana i necim jinym nez pouze samotnyma botama.
Co se tyce pohodli, to je zase plne individualni, takze je hloupost toto zobecnovat. Zase se odvolavam na manzelku, pro kterou jsou Islandy pohodlnejsi nez byly Alasky, i kdyz neni mezi nimi velky rozdil. Ale vzdy upozornim na to, ze je to jeji pocit a jiny muze mit presne opacny.

Zrovna ted, jak tazatel hledal nahradu Lowa Rangeru, tak je z jeho popisu evidentni, ze shanel neco, co je jen mirne pevnejsi nez Rangery a ze se nechysta do "Tvych terenu". Ty ho tlacis (nemusis opakovat, ze netlacis, ze "jen" pises svoje zkusenosti - kazdy normalni clovek vidi, ze to je tlak) do Alasek a aby ani nepremyslel na Islandami. Pricemz si myslim, ze prave Islandy by mohly byt boty, ktere nejlepe nahradi Rangery a maji trochu vetsi pevnost a tvrdost a hodne podobnou konstrukci. Alasky jsou o dve tridy pevnejsi, tudiz jako nahrada splnujici pozadovane vlastnosti jsou vice-mene nevyhovujici, ten rozdil bude prilis velky. Tvoja poznamka, ze na tu vyssi tvrdost a pevnost se da zvyknout je pravdiva - asi tak, ze i na LS Nepaly nebo jina tvrda D-cka se da zvyknout. :evil:
mike píše:
apuka píše:Tak mozna zrovna tehdy zavedly inovace... - urcite novou vlozku, mozna i zvetseni toho oka.
Naopak, evidentne jsem mel uz ty inovovane
Ano, proto jsi tam mel jeste stary typ vlozek (roku 2012 uz tam byly nove vlozky, ale nevim, kdy se zmenily) a proto jsi psal, ze Tys to oko na svych Islandech vubec nemel, ze jo :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Aranyafea » úte črc 12, 2022 19:06

Já vám do toho malinko vstoupím :D
Začal jsem obcházet obchody s botama, dneska jsem stihl prodejnu Meindl, kde jsem se zasekl skoro na dvě hodiny. Primárně jsem šel vyzkoušet Islandy, Vakuum a porovnat to s tvrdší Himalaya. Nakonec jsem tam vyzkoušel všechno možné, a vyšly mi z toho troje boty, které mi docela dobře sedí, akorát každé jsou teda v něčem dost jiné, i jinak tvrdé. Označené jsou sice všechny B/C, ale rozdíly dělá asi taky střih. Jako úplně nejpohodlnější a nejlépe padnoucí boty, které hned na první obutí sedly jak prdel na hrnec, a nic se na tom ani po půl hodině chození po prodejně nezměnilo, jsou Meindl Dowre Wide https://www.tilak.cz/cs/dovre-mfs-wide. Jsou to ale fakt papučky, až se mi nechce věřit, že je to B/C, připadá mi to jako jasné B. Připadá mi, že jsou ale možná až moc měkké, že v ostřejším kamenném terénu se budou rychleji ničit. Nevýhodou oproti ostatním je taky to, že v horní části na okraji boty a jazyka je taková ta síťovina, která se snadno potrhá - už na několika botech se mi to nejpozději tak po třech letech vždycky někde rozedralo, byť to není nijak fatální. Ostatní ten lem mají kožený.

Dále mi ještě skvěle sedly bezmembránové Meindl Engadin, respektive mám u nich pocit možná až moc volné paty (o půl čísla menší je už ale zase prostě moc malá), ale komfort v nich je také, bota je o něco tužší než Dovre, líbí se mi i zpracování švů.
A nakonec Islandy Wide, ty mi taky sedly dost dobře, jsou velmi komfortní na prostou chůzi, ale třeba při větším ohybu nohy mě ta tužší kůže shora tlačí do chodidla až moc... což se ale snad časem trochu povolí.
Vakuum byly už moc úzké, Himalaya asi až moc tvrdé (byť velmi sympatické a dobře padnoucí).

Nemáte někdo náhodou zkušenost s Meindl Dovre a Engadin? Mám pocit, že co jsem tady to vlákno procházel skoro celé, tak jsem o nich zmínku nenašel.
Zítra se chystám na ty legendární Alasky, wide verzi, tak porovnám a uvidím, pak ještě Lowa Tibet a Asolo Kongur.
Aranyafea
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát čer 23, 2017 15:42

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » stř črc 13, 2022 0:33

Vsak to byla tva otazka, to jen apuka z toho zas udelal sileny gulas :roll:

Aranyafea píše:Nevýhodou oproti ostatním je taky to, že v horní části na okraji boty a jazyka je taková ta síťovina, která se snadno potrhá - už na několika botech se mi to nejpozději tak po třech letech vždycky někde rozedralo, byť to není nijak fatální. Ostatní ten lem mají kožený.

Tohle bych zrovna nevidel jako problem. Ja jsem to na Islandech mel taky a byla to jedina cast, ktera prezila bez uhony. Ono dost zalezi na materialu, nekde to opravdu muze odejit rychle, ale tady by to mohlo byt OK, na prvni pohled to vypada stejne.

Aranyafea píše:ale třeba při větším ohybu nohy mě ta tužší kůže shora tlačí do chodidla až moc... což se ale snad časem trochu povolí.

Do chodidla? Tomu nerozumim.

Aranyafea píše:Nemáte někdo náhodou zkušenost s Meindl Dovre a Engadin? Mám pocit, že co jsem tady to vlákno procházel skoro celé, tak jsem o nich zmínku nenašel.

Myslim, ze tu neni, vidim je prvne. Jestli ti sedi, tak na prvni pohled nevypadaji spatne, jen ta cena mne celkem prekvapila. Za tohle byly driv C/D boty z Perwanger kuze...

Aranyafea píše:Zítra se chystám na ty legendární Alasky, wide verzi

Oni je maji nekde na krame?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » stř črc 13, 2022 0:38

apuka píše:Ty ho tlacis (nemusis opakovat, ze netlacis, ze "jen" pises svoje zkusenosti - kazdy normalni clovek vidi, ze to je tlak)

Tim kazdym normalnim clovekem myslis sebe? Tak to bys asi mel vedet, ze zadny normalni clovek te za normalniho nepovazuje :twisted: Jinak uz to nebudu komentovat, vystacis si sam se sebou a diskutujes akorat se svou predstavou toho, co pisu nebo dokonce myslim. Obe jsou zcela mimo realitu.

apuka píše:Ano, proto jsi tam mel jeste stary typ vlozek (roku 2012 uz tam byly nove vlozky, ale nevim, kdy se zmenily) a proto jsi psal, ze Tys to oko na svych Islandech vubec nemel, ze jo :wink:

Mel jsem model 2010, to vim jiste. Podle tveho (!) popisu vyse tedy ten inovovany. Tot vse, nehodlam to dal resit, znicene boty uz jsem davno vyhodil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Tomas » stř črc 13, 2022 8:14

Aranyafea píše:Zítra se chystám na ty legendární Alasky, wide verzi, tak porovnám a uvidím, pak ještě Lowa Tibet a Asolo Kongur.

Já kupoval nedávno Asolo Kongur a pánbůh tomu přál, že měli wide verzi v mojí velikosti. Vzal jsem je bez žádnýho rozcházení rovnou do Tater v zimě a i s mačkama jsem s touhle botou neměl žádné otlaky a nohy zůstaly v pohodě. Veliká spokojenost.

Problém bude, že oni ty wide verze nikde moc nemají.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » stř črc 13, 2022 10:42

mike píše:diskutujes akorat se svou predstavou toho, co pisu nebo dokonce myslim. Obe jsou zcela mimo realitu.
Asi evidentne nechces chapat, co jsem napsal a kasicky chces svoje nedobre vlastnosti hodit na mne - jenze Ti o tom psalo vice lidi v ruznych tematech, nejsem v tom sam (a Ty jsi to u nich uplnbe stejne nechapal jako u mne):wink: . Ale nechme toho, Ty si v zivote nepripustis, ze veci mohou byt jinak nez si myslis Ty sam.
mike píše:Mel jsem model 2010, to vim jiste. Podle tveho (!) popisu vyse tedy ten inovovany.
Hm, nevim, co si mam myslet o Tve skvele pameti...
Spominas v predchozim prispevku, zes mel na Islandech sitku v kominu - ale tam byla od zacatku kremova mekka kuze, i na modelech 2010 (i 2009, 2008, ...).
Spominal jsi to chybejici ocko, cos potom najednou nasel uz na tatovych jeste starsich botach.
Podle obrazku tehdejsiho modelu i nazvu ne tehdejsich strankach opravdu je alespon mirne zmeneny i vzorek podrazky, tj. nejake zmeny nastaly i tam - ale vzhledove zmeny nejsou tak velke aby sis to mohl pamatovat, to je jasne.

Zes koupil boty v r. 2010 neznamena, ze jsi mel model 2010. Jsem, mimochodem, nasel, ze opravdu v tom modelu zavedli ty soucasne Air Active SOFT-PRINT vlozky - coz Ty jsi podle svych nadavek na nejake kolecko na vlozce, co sis strhl a vyhodil evidentne nemel. Stejne tak meli zavest vylepsenou verzi technologie Air Acti. Taky tehdy zmenili ty ocka/hacky snerovani.
Podle Tvych slov ohledne Islandu v ruznych casech a diskuzich se mi zda, zes mohl mit nejaky specialni hybridni "mike" model :wink:

Ten webovy archiv je nekdy docela dobra vec :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » stř črc 13, 2022 11:07

Aranyafea píše:Nevýhodou oproti ostatním je taky to, že v horní části na okraji boty a jazyka je taková ta síťovina, která se snadno potrhá
Mas to i na Rangerech, ne? V tom problem nevidim, pokud Ti jinak nevadi - mne prave na Rangerech i pres dvoje ponozek ta sitka drazdila kuzi tak, ze jsem ji mel v tech mistech celou do cervena po kazdem pouziti. I kuze se Ti muze zacit praskat a drolit, kdyz se o ni nestaras a jeste se hodne potis. A take je dost jemna.

Jinak sis "vybral" asi nejsirsi Meindl boty, specialne Dovre Wide. Otazkou je, v cem se Ti zdaly mekke - jestli v ohybu nebo se zdalo, ze jsou cele "vymekcene" zevnitr. V prvnim pripade je mozne, ze budou mekci ve druhem to nic neznamena ohledne zvladani terenu. Ohledne kuze bych se nebal - ma to voskovany nubuk, podobny, jak jsi mel v Rangeru, jen tam se to osetrovalo ve vyrobe lowackym specialnim kremem. Ale na to samotna odolnost nezalezi. Na druhe strane tam mas vysokou obsazku, jako u modelu Himalaya, takze proti nejcastejsim okopum je bota chranena. Jinak to uz nejvice zalezi na terenu a Tvem zpusobu chuze.

Co se tyka Islandu, jeste se vyrabi Army verze v cernem. Ta je, pokud jeste stale to plati, z "plne kuze", ne z nubuku, tj. je odolnejsi - a musi splnovat nektere normy odolnosti navic. Bohuzel, vypada, ze Tilak to na obchod nedovazi, ale da se to sehnat i u nas. Bohuzel,, myslim, ze se nevyrabi ve Wide verzi.

Jinak tezko neco rict o tech Meindl botach. Myslim si, ze jako nahrada Rangeru poslouzi obe s GTX, Engadiny s kozenym futrem taky, jen se o ne budes muset vice starat, pokud budes je chtit mit dostatecne vodeodolne.

Zkus si ty Alasky - a sam si udelas obrazek. Jen se obavam, ze kdyz Ti u Meindlu nejlip sedely jejich nejsirsi boty, tak Alasky Ti budou mozna trochu uzsi i ve Wide verzi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » stř črc 13, 2022 14:03

@Mike: Vis o tom, ze Alasky jsou ted uz i ve verzi PRO, dokonce delaji i Wide. Jsou dost podobne jako ty vyrocni, co jsem Te na ne upozornoval, ale trochu levnejsi - ale maji Full grain kuzi a mirne lepsi podesev(Fouraska mistou Foura - a vypada trochu "agresivneji", to by se TI mohlo libit a meli by mit tu PU tlumici vrsvu "zbalenou do nejake tenke TPU folie - pry to vyrazne snizuje moznost hydrolyzy PU vrstvy).

Problemem je, ze u nas se tezko shaneji, venku to jde celkem v pohode. Na druhe strane ve Tve velikosti ted maji tu Century edition za slusny peniz v Hudy - jen to neni Wide, zase je jista pravdepodobnost, ze pouzili original kopyto.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » stř črc 13, 2022 18:37

apuka píše:Ale nechme toho, Ty si v zivote nepripustis, ze veci mohou byt jinak nez si myslis Ty sam.

:lol: to rika ten pravy. No nic, jsem si vzpomnel na prupovidku z detstvi, ze blaznum se nema odporovat :twisted:

apuka píše:Zes koupil boty v r. 2010 neznamena, ze jsi mel model 2010.

Byly uplne nove, dokonce myslim na prodejne rikal, ze prave prisly z fabriky.

apuka píše: Vis o tom, ze Alasky jsou ted uz i ve verzi PRO, dokonce delaji i Wide.

Mozna bych je mohl zajit nekdy vyzkouset, ale na prvni pohled se mi nelibi ta vysoka obsazka na pate. Je tam zbytecna a nejspis snizi pohodlnost, ale mozna se pletu.

apuka píše:meli by mit tu PU tlumici vrsvu "zbalenou do nejake tenke TPU folie - pry to vyrazne snizuje moznost hydrolyzy PU vrstvy

To je pro mne nepodstatne, jeste u zadnych Alasek se mi podrazka nerozpadla, jelikoz ji ochodim podstatne driv.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » čtv črc 14, 2022 9:36

mike píše:Byly uplne nove, dokonce myslim na prodejne rikal, ze prave prisly z fabriky.
Tak toto ale neznamena nic. Jen ze jsi to v nejlepsim dostal primo z firemniho skladu - ale i tam jdou na prodej nejdrive ty drive vyrobene kusy...

NTB, ted jsem mel hovor s jednym prodejcem obuvi (i) Meindl. Manzelka potrebuje nutne nove boty a nejak ji nic moc krome Meindlu nesedi, navic by chtela aby zase mohla pouzivat sve poloautomaticke macky. Ten rikal, ze je ted obrovsky problem s botami v cele Evrope. Ze oni a vsichni ostatni prodejci (nejenom Meindl bot, oni taky prodavaji i jine) vice-mene jenom doprodavaji, co maji na skalde oni nebo dovozci, maji naobjednane nove zbozi, ale to neprichazi. Je to dopad nedostatku nekterych soucasti a vyrobci nevedi, co s tim...
Napriklad jsem se informoval o Meindl Island Alpine, ktere jsou "C"-ckove, pevnejsi verze Islandu. Na Slovensku je maji na sklade ve dvou prodejnach po jednom kuse (v te velikosti, co potrebuji), jinak nikde. V CR nikde, v AT nikde, v DE maji vubec neco ve dvou eshopech, jinak nikde a tam zase nemaji dane cislo. To je novy model, ale stihlo se vyrobit jenom malo a ted neni z ceho.

Toto je asi castecne i za vyssi cenou toho Dovre, co jsi se nad tim pozastavoval. Dalsi duvod je docela vysoky narust ceny vetsiny soucasti podobnych bot - kuze (ta sla pekne nahoru), guma i PU, kov na hacky a oka, nite, ... Takze co se tyce Alasek (i jinych bot) taky predpokladam, ze se za chvili doprodeji zasoby a nove budouo stat citelne vic.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Boty