Vyber bot kategorie B/C

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod qwertz123 » stř čer 9, 2021 10:32

Pokud by to někoho zajímalo, tak Meindl Island MFS Active Rock používá pravděpodobně úplně stejné kopyto jako klasický Island. Tzn. špička boty je stejně úzká jako u Islandů.
qwertz123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob úno 13, 2021 8:49

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » stř čer 9, 2021 11:10

Mozna bys mohl trochu zmenit pouzite vyrazy - u Islanu spicka rozhodne NENI uzka. Spise patri mezi ty sirsi a mirneji zuzene. Alespon ve srovnani s vetsinou jinych bot podobne kategorie. Mozna je uzka Tobe, mozna jen nesedi kopyto na Tvoji nohu, to je jasne, ze se muze kazdemu stat, ale opravdu neni ve vseobecnosti uzka.

Samozrejme, jine boty od Meindlu (i nektere od jinych vyrobcu) mohou byt jeste sirsi - ale pokud chces vedet, co je "uzka spicka", tak by ses mel obratit na jine modely jinych vyrobcu.

Edit: Schvalne jsem se zasel podivat a srovnal jsem vedle sebe manzelcine Meindl Islandy a La Sportiva Nepal Trek, abych srovnal boty na stejne nohy. (Schvalne jsem tam dal tento odkaz, protoze si boty muzes natacet, aby to bylo peklne videt - muzes si na tech strankach nechat zobrazit i jine boty.) Island je teda v prstech rozhodne sirsi a zuzuje se znatelne min, ma "kruhove" zaobleni, ne rel. ostrou zmenu az do uzsi spicky, jako LS (a mnoho jinych bot, i me Mammuty Magic a trochu min Salewa Crow).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod fps » stř čer 9, 2021 12:44

qwertz123 píše:Kazdopadne Vakuum GTX potesilo, pri zkouseni pocitove prakticky identicka bota jako Lhotse, byt je to "jen" kategorie B a zrejme bude mit mekci podrazku.

Meindl Vakuum mají B/C podrážku, a v kotníku jsou B
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » stř čer 9, 2021 15:33

Jo, to by docela odpovidalo, co si pamatuji - podrazka prakticky to same jako Islandy, ale i ta vetsi obsazka to trochu spevnuje a mirne mene pevna v kotniku, ale ne moc min nez Islandy. Jinak receno, je to spise takovy hybrid B-B/C.
Jeste existuje i Vakuum Top, ktery je celkove pevnejsi - pokud se da rict, ze normalni Vakuum je nejpevnejsi B bota Meindlu, tak Vakuum Top patri mezi ty nejpevnejsi B/C. Ale vubec netusim, jestli maji stejne kopyto.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod qwertz123 » stř čer 9, 2021 15:55

apuka píše:Mozna bys mohl trochu zmenit pouzite vyrazy - u Islanu spicka rozhodne NENI uzka.


Já myslím, že to už je trochu slovíčkaření. Pojem "úzká" nemá žádný fyzikální rozměr, takže je to dost neurčitý pojem. Co jsem chtěl především sdělit je fakt, že má Vakuum GTX v oblasti palce o 5mm více prostoru do strany. To je nejen poznat při vyzkoušení na noze ale i vizuálně, když dáte ty vložky přes sebe. Zjednodušeně řečeno v místě palce vložka Vakuum GTX o pár milimetrů přesahuje tu z Islandů.

fps píše:Meindl Vakuum mají B/C podrážku, a v kotníku jsou B


Výrobce je značí jako B, ale je pravda, že hned po obutí jsem měl pocit, jako při nošení Lhotse, což byl v kotníku trochu snížený model kategorie B/C.

apuka píše:Jeste existuje i Vakuum Top, ktery je celkove pevnejsi - pokud se da rict, ze normalni Vakuum je nejpevnejsi B bota Meindlu, tak Vakuum Top patri mezi ty nejpevnejsi B/C.


Vakuum Top GTX jsem kdysi zkoušel a ta bota je fakt tvrdá. Na patě už je drážka pro poloautomatické mačky, je to takový "skoro" C model.
qwertz123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob úno 13, 2021 8:49

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » stř čer 9, 2021 21:11

Jo, je to mozna slovickareni... Ale je docela velky rozdil mezi cca. "Islandy jsou uzke ve spicce" a "Vakuum je v oblasti palce o 5mm sirsi". Nebo prenesene "Islandy jsou uzke" a "Vakuum jsou sirsi nez Islandy". Ja jsem jen chtel poukazat na to, ze mezi pohorkami dane kategorie patri Islandy (i ne-wide verze) mezi ty se sirsim kopytem vepredu oproti mnoha jinym.

qwertz123 píše:Na patě už je drážka pro poloautomatické mačky, je to takový "skoro" C model
Nehodnot zarazeni pohorek podle "drazky pro poloautomaticke macky" - ty uz ted ma kde-co, i nektere boty prakticky B-ckove. Tam se jedna pouze o vlozeni tvrdsiho plastu na macky do mezipodesve. Ale samotna podesev z toho tvrsi a pevnejsi moc nebude, pokud maji dobre odpruzeni, ani na pate to nezjistis. Tu tvrdost Ti zabezpecuje vyztuha mezi celou botou a mezipodesvi.

Ano, Vakuum Top jsou ale tvrdsi i bez ohledu na uchyt macek, ale zdaleka na C.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod qwertz123 » čtv čer 10, 2021 20:32

Tak Island Wide je opravdu široký. Přední část vložky je o 3-5mm širší než Vakuum GTX. Pokud nemá Vakuum Top stejné kopyto, vypadá to, že v kategorii B/C pro mě u Meindlu po vypadnutí Lhotse nic nebude. Každopádně Vakuum GTX si nechám, pocitově sedí perfektně, tak snad to tak bude i v terénu.
qwertz123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob úno 13, 2021 8:49

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát čer 11, 2021 8:18

qwertz123 píše:vypadá to, že v kategorii B/C pro mě u Meindlu po vypadnutí Lhotse nic nebude
Myslis? Je tam toho stale dost... Bohuzel, ne vsechno u nas sezenes s moznosti vraceni. Asi by to potrebovalo navstevu nejake firemni prodejny v Nemecku/Rakousku :twisted:.
Napr. takovy Guffert je taky sirsiho strihu.

Nebo se zacit koukat i po jinych vyrobcich - Hanwag, Lowa, Salewa, Asolo, ... je jich par. Hlavne se nenechat odradit nekym, kdo rekne, ze vyrobce XXX vyrabi na uzke nohy. U vsech se najdou boty se sirsim kopytem. Je ale pravda, ze italsti vyrobci maji vice modelu, ktere jsou uzsi (rikam ja, ktery mel nekolik pohorek a nizkych bot od Asola, ktere jako jedny z mala mi byly dostatecne siroke :lol:), takze u nemeckych najdes rychleji sirsi kopyto (nemysleno Wide verzi). Salewa je ma relativne taky, i kdyz to resi obcas specialnimi dvojitymi vlozkami. Ale, jak jsem psal, i kdyz La Sportiva je znama jako vyrobce uzsich bot, v jejich B/C pohorkach (zkousel jsem nekolik z rady Trango) jsem malokdy citil, ze by mi chybelo neco extra do sirky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod qwertz123 » pát čer 11, 2021 10:14

Kdyz ve filtru pridame "leather", aby ta bota šla impregnovat voskem typu SnoSeal, moc produktu tam nezustane. Z těch 12 jsou polovina Islandy. :D

Nad modelem Guffert jsem uvažoval, měl by to být takový pohodlnější Island, ale ten bude potřeba objednat z Německa. Vakuum Top by měli mít v Tilaku a zbytek vůbec nepřipadá v úvahu. Když bude potřeba tvrdší bota, vyzkouším ještě nějaké Hanwagy (ty mě ale naposled moc neoslovily).
qwertz123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob úno 13, 2021 8:49

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát čer 11, 2021 10:20

qwertz123 píše:aby ta bota šla impregnovat voskem typu SnoSeal
](*,) ](*,) ](*,)
Proc? Abys naprosto znicil prodysnost a v delsim horizontu i kuzi? Hlavne u boty s GTX je toto naprosta silenost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod qwertz123 » pát čer 11, 2021 13:01

Nikdy jsem nepochopil, odkud tento oblíbený mýtus vychází, navíc výrobci bot i vosků deklarují pravý opak. Každopádně je tento nesmysl natolik rozšířený, že už na něj upozorňují i návody na údržbu bot (příklad). Osobně mám s včelím voskem ty nejlepší zkušenosti. Každý, nechť si impregnuje s čím uzná za vhodné.
qwertz123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob úno 13, 2021 8:49

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát čer 11, 2021 14:02

Ano, klidne si at kazdy impregnuje podle sveho - jsou to jeho boty a jeho nohy (a taky jeho penize). S tim plny souhlas.

Ale...
qwertz123 píše:odkud tento oblíbený mýtus vychází, navíc výrobci bot i vosků deklarují pravý opak
O impregnaci mas tady cele , pekne dlouhe vlakno. Najdes tam i duvody, proc ne vosk, resp. kdy je vosk vhodny a kdy neni. To nema smysl rozebirat znovu.

Taky vsak neni pravda, ze by "vyrobci bot deklarovali pravy opak" - napriklad zrovna Meindl (nektery z mladsich panu Meindlu) ma nekde na jejich webu doporuceni, jak se o boty starat. A ma tam docela jasne popsane - voskem ano, kdyz absolutni prioritou je vodeodolnost a nezalezi na prodysnosti.
Stejne tak nekteri dalsi vyrobci to az tak moc nedoporucuji, zalezi totiz taky hodne od toho, cim tak kuze, ze ktere je bota delana byla pri vycineni impregnovana (samotna kuze pri cineni, ne bota a ne az po usiti boty). Napr. kdyz byla osetrena silikonem, tak jak oleje, masti, tak i vosk jej muze dokonce i poskodit.
Ale pozor - i kdyz se ta kuze pri vycineni osetrila voskem tak to bylo uplne jinak delane jako to dokazeme udelat my, proto taky nasledky jsou uplne jine!

A je nas tady par lidi, co videli, jak dokaze Snoseal nebo jiny vcely vosk totalne kuzi na bote vysusit. Ano vysusit, vosk sam o sebe ji zase nijak extra neosetri, jak vyrobci vosku tvrdi, zato nepusti zadnou vlhkost do ni, coz ale kuze potrebuje a proto se casem vysusi tak, ze zacne praskat. Ono, ze se po natreti kuze zdanlive (z vnejsi strany) pekne srovna, jeste neznamena, ze vevnitr bude jasat od stesti.

No a nakonec ten navod Hanibalu :roll: :roll: :roll:, videt, ze netusi, o cem pisou, jinak by takove blbosti psat nemohli...
Možná si říkáte (nebo vám někdo řekl), že voskem zničíte prodyšnost boty. To je ale nesmysl. Za prvé, jak moc myslíte, že bota dýchá právě zkrz kůži? Moc ne. A za druhé, vosk se k membráně nedostane, takže ani tu neponičí.

Za prve - proc se asi doporucuji nemembranove (a jest voskem neosetrene!) kozene boty jako citelne prodysnejsi nez s membranou? Ze by kvuli "ne moc" dychani kuze??? Nebo si v Hanibalu taky mysli, ze dychani vsech bot zabezpeci zazracny GTX??? Kdyby se nekdo od nich podival na strukturu kuze, trochu se zabyval zakladni fyziky, tak by vedel, jak probiha odvod vodnich par a asi by zjistil, ze kupodivu ta kuze je docela dobre prodysna, rozhodne lip nez GTX membrana.

Za druhe - neni pravda, ze se vosk k membrane nedostane. Hlavne, kdyz budes zahrivat botu a natirat voskem za tepla, jeste lepe jej do nej zapect, tak si muzes byt jisty, ze se na membranu dostane. A to znamena nejenom, ze membrana prestane dychat (a z ni se vosk nevydroli), ale dokonce i to, ze prestane byt vodeodolna.

Kdyz uz vosk, tak vzdy jen v co nejtenci vrstve, vzdy na studenou botu - a setrit,co zbyde. A delat to jen vyjimecne.

Jak rikam, precti si to vlakno, zvlast Ti doporucuji napriklad prispevky uzivatele vici, ktery se v tom vyzna trochu vice nez vetsina prodavaci dokopy. (A taky si tam muzes precist muj pokus se starsimi pohorkami, jak jsem je na konci zivotnosti vyuzil na vyzkouseni, co jim udela vosk (Snoseal). A ze krome vnejsiho projevu jsem si jako prvni vsiml to, ze mi najednou v tech pohorkach zacala byt mnohem drive zima na nohy. Coz je docela neklamnym znakem, ze se staly neprodysne a voda se v nich - i v kuzi - zevnitr sbira.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod qwertz123 » pát čer 11, 2021 15:02

Takže si dáme citaci doporučení údržby výrobce (zdroj):

...Use “Meindl WetProof” or another waterproofing spray for boots made of textile materials....
...Please be aware that the leather will need regular waxing...
...Leather needs a regular application of wax, such as “Meindl Sportwax”. ...


A osobní dlouhodobá zkušenost je stejná, nic lepšího než včelí vosk pro tento typ boty neexistuje.
Naposledy upravil qwertz123 dne pát čer 11, 2021 15:07, celkově upraveno 1
qwertz123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob úno 13, 2021 8:49

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát čer 11, 2021 15:05

@qwertz123: tento oblibeny mytus vychazi ze zkusenosti, sam jsem tak jedny pohorky znicil. Viz vlakno, ktere zminuje apuka.

Ono to totiz bylo presne naopak. Puvodne se pouzival pouze vosk, nebylo co resit. A pak se postupne ukazalo, jak spatne to je. Takze oblibeny mytus je naopak to, ze na osetreni bot je nejlepsi Snoseal. Coz plati, kdyz potrebujes gumaky, ale naprosta vetsina turistu se bez nich obejde a naopak oceni mensi vlhko v botach pri beznem pouziti. Ta hranice je hodne vysoko, boty napustene voskem jsou lepsi, az kdyz se cely den brodis v mokrem snehu.

Ale jinak si samozrejme se svyma botama muzes udelat co chces :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod qwertz123 » pát čer 11, 2021 15:20

V pořádku, nechť si každý impregnuje, čím uzná za vhodné. Podle mých zkušeností v horizontu 5-10 let vypadá a funguje podstatně lépe (Meindl) bota ošetřená voskem. Bota nepraská, nenasáká vodu a vosk pomáhá i na mechanická poškození nad gumovou obsázkou. Nic jako botu zničenou voskem neznám a to jej v okolí používají všichni. Jediné, na co taková bota nakonec vždy dojede je hrubé mechanické poškození (proříznutí) o ostrý kámen.

Mimochodem, když nebudu potřebovat botu na brodění bahnem, potokem nebo sněhem, pořídím si nějakou textilní variantu. Ale to bych pak asi nechodil na hory :wink:
qwertz123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob úno 13, 2021 8:49

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát čer 11, 2021 15:41

Ono zalezi na tom, jak v botach chodis. Ja jsem jeste nedavno spotrebovaval jedny B/C boty tak za 4 roky, coz znamenalo 5 - 6000 km a dvoje podrazky. Dobre B/C boty, horsi tj. Meindl Islandy jsem zrusil za rok. Jak vypada bota znicena Snosealem je videt treba tady: viewtopic.php?p=286600#p286600. Moje bota. Za vsechny ty drobne praskliny muze prave vosk, pri pouziti kondicioneru + impregnace ve spreji se to nedeje. No a ty drobne se casem zmeni v diry skrz, ta velka zacala stejne. Krome popraskane kuze sla rapidne dolu prodysnost, boty se uplne zmenily k horsimu.

qwertz123 píše:Mimochodem, když nebudu potřebovat botu na brodění bahnem, potokem nebo sněhem, pořídím si nějakou textilní variantu. Ale to bych pak asi nechodil na hory

Jiste, moje hlavni pouziti jsou Alpy, nejradej od 3000 vys tj. ledovce. Na to ale nepotrebujes vosk. Psal jsem cely den v mokrem snehu. V podstate na tu hranici narazim jen na jare na sneznicich, kdyz je fakt rozmokly snih. Tam uz to horsi spreje nedavaly, ale aktualni kombinace Limmer + Cherry Blossom i to zvlada.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát čer 11, 2021 15:48

Nechci se prat o osetrovani, ale docela by me zajimalo toto:
qwertz123 píše:Podle mých zkušeností v horizontu 5-10 let vypadá a funguje podstatně lépe (Meindl) bota ošetřená voskem. Bota nepraská, nenasáká vodu a vosk pomáhá i na mechanická poškození nad gumovou obsázkou.
Jak vis, ze vypada a funguje podstatne lepe kdyz "vsichni v okoli pouzivaji vosk" (pisu primo o botach Meindl)?

Ja mohu prinest manzelcine starsi Islandy (v lete 2012 uz je ma na fotkach na nohou, takze koupene tehdy nebo v zime predtim), nachozene v nich cca 1600-2000 km, mozna i vice. Nikdy nebyly osetrene voskem a jsou ve skvelem stavu (teda krome podrazky). Pouzivala je v lete, v zime, v desti, ve snehu, na letnich ledovcich, na VHT, tj. nejcasteji v tezkem kamenitem a skalnatem terenu (pokud tam nebyl led a snih). Prestala je pouzivat, protoze se cela bota roztahla do sirky u podesvi - to ale nezavisi od vosku/nevosku, jistou dobu na to trpely nektere Meindl boty.

Ma druhe, mladsi, nachozene uz cca stejne, taky nikdy neosetrene voskem, jen dvakrat jemne Limmerem, jinak oboje bot osetrovane sprejem. Mohu zodpovedne rict, ze oba jeji Islandy vydrzely suche v podminkach, kde vetsina jinych lidi (napriklad na ledovcich nebo zimnim intenzivnim lavinovem kurzu pri -15 - -22 ti) mela kousek po zacatku uz mokro v botach - nekteri z nich v poradne navoskovanych Snosealem. Nasakavani vody asi tak, ze kdyz se vecer daly volne susit, tak ne rano ale jeste vecer byly suche. Zacinaji poustet vodu az ted, to uz ale odchazi nejenom GTX ale mirne i lepeni u podrazky a svy. A to je jeste hned na zacatku rozrezala do hloubky as 1,2 mm - zaplacane Pattex Gelem, funguje to v pohode dodnes, vosk by tomu ani v nejmensim nepomohl, spise naopak (ale to je jenom domnenka). Navic by me docela zajimalo, jak by asi nekdo jiny dopadl v jejim pripade, kdyz zahucela (propadla pres led) jednou botou do plesa pri -17-ti, poradne ji tam natklo zvrchu. Tak takto slapala k autu dalsi skoro 2,5 hod a byla v pohode, bo GTX a kuze spolu s kominovym efektem pekne odvadely vlhkost a bota byla u auta uz celkem dobre vysusena. Byt to zavoskovane, tak podle popsanych zkusenosti s mymi botami bych rekl, ze zevnitr se odpari neco malo pouze pres komin, ale dole v nejcitlivejsich castech by voda zustala a ona by za tu dobu mela s velkou pravdepodobnosti omrzliny (ale kym to nekdo nevyzkousi, taky jsou to jenom domnenky). Proste pres vosk se ven skoro zadna vlhkost nedostane.

A to uz nerikam o dalsich pohorkach v nasi domacnosti, bylo jich dost a nektere vydrzely (tj. se nemusely reklamovat) az "do konce". Podobne pouziti, podobna vydrz, ruzne druhy ale nikdy vosk.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod qwertz123 » pát čer 11, 2021 16:13

mike píše: Jak vypada bota znicena Snosealem je videt treba tady: viewtopic.php?p=286600#p286600. Moje bota.

Toto neznám. Na žádné botě ošetřované včelím voskem jsem to neviděl. Všechny vypadají perfektně. Jediné, co na botě nakonec vždy popraská je gumová obsázka.

apuka píše:Jak vis, ze vypada a funguje podstatne lepe kdyz "vsichni v okoli pouzivaji vosk" (pisu primo o botach Meindl)?

Přirozený vývoj, zkoušením různých metod se časem každý dopracuje k tomu, co mu funguje nejlépe. A někdy si to i zopakuje, když si například dáma koupí nové boty a nechce voskovat, protože nové jsou hezké a po vosku přece změní vzhled. :lol:

Jinak je to asi zbytečná diskuze. Holt máme každý jinou zkušenost.
qwertz123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob úno 13, 2021 8:49

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát čer 11, 2021 16:20

No tak ted uz to znas :twisted: Neni to jedina takova zkusenost a fotka, probehlo jich tu vic (nebo jsem to videl v realu, uz nevim). Rozdil muze byt prave to chozeni, tohle se stane, kdyz se boty opravdu pouzivaji. Nenapsals, kolik toho nachodis. Vosk konzervuje, takze na boty vystavene ve vitrine muze byt opravdu nejlepsi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod qwertz123 » pát čer 11, 2021 17:14

Takový etalon u nás je Meindl Island s proběhem 1000+ km ročně. Vydrží 3-4 sezony než dostane takovou čočku, že se někde prořízne. Pak doslouží jako zimní/pracovní bota nebo jde pryč (podle typu poškození). Nejdéle sloužily moje Lhotse cca 10 let (km nevím), ale ty skončily kvůli rozpadnuté podrážky, kterou výrobce odmítl znovu podrazit (konec výroby).
qwertz123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob úno 13, 2021 8:49

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát čer 11, 2021 19:14

3 - 4000 km neni zas tak malo, ale asi jde i o teren, mne vydrzely jen 1000 km. Zrusil jsem podrazku, nekde jsou tu fotky. Tech 5 - 6000 mi vydrzi Hanwag Alasky s jednou vymenou podrazky, protoze v polovine je dohladka. Proriznul jsem jen jedny z ted nevim, asi 7 paru. Jinak vyrazuju pote, co je druha podrazka dohladka, dalsi nema smysl davat, boty uz maji dost.

Alasky na odkazovane fotce maji pres tech 5000 km, ale ta velka prasklina se tam delala uz nekde okolo 3000, kdyz jsem daval menit podrazku. A rozdil udelal opravdu Snoseal. Pricemz osobne mi vic vadila zmena prodysnosti, komfort v normalnich podminkach sel dost zasadne dolu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod fps » sob čer 12, 2021 13:12

zase to samé, miliontá první diskuse, ještě že tohle už nemusím roky řešit, a ještě za to vyhazovat peníze, protože Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » sob čer 12, 2021 13:29

A uz jsi sve plastaky zkousel nekdy navoskovat? Mozna by byly jeste lepsi? :wink:

NTB, plastaky bys mel taky osetrovat - sprejem, samozrejme. Bez toho vetsina z nich taky zacne nasakovat vodu, hlavne ty z nylonu/Cordury.

Edit: jen jsem pridalsmajlik, aby bylo jasne, ze si delam srandu v prvnim radku.
Naposledy upravil apuka dne sob čer 12, 2021 15:41, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod fps » sob čer 12, 2021 13:53

to že nemusím plasťáky (hadráky bez kůže) něčím ošetřovat, je jedna z jejich výhod, a když odejde membrána, tak si koupím nové, pro mně neni problém si koupi každé dva-tři roky nové které pak požívám do špatného počasí, a ty staré používám třeba jen v létě kdy moc neprší, a když, tak to hned uschne
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » sob čer 12, 2021 15:58

To, ze Ty je neosetrujes, jeste neznamena, ze je neni treba osetrovat. Jakjsem psal, hlavne nylon/Cordura teda pekne dokaze nasaknout vodou, pokud odejde DWR.

Nechci zase rozjet diskuzi na toto tema (kdo chce, muze si to na OF najit sam), ale ani to neni pravda, ze ty plastaky ve vseobecnosti "hned uschnou". Vsak jsem psal o synovych nekolik paru Cubu, ze zevnitr hodne silne vlhly - silneji nez kterekoliv jine pohorky (vetsinou kozene) se stejnymi ponozkami, ve stejných podminkach a ze ne a ne vyschnout, ani za tri dny nedokazaly zevnitr vyschnout i kdyz vsechny ostatne pohorky pouzite ve stejnych podminkach byly do rana vzdy suche, resp. sussi, nez Cuby po trech dnech a nocich....

Ted si koupil syn LS Trango Alpy (plnekozene z pomerne silne kuze) a uplne se rozplyval, ze konecne po vyletech v botach nema vlkhomaz mokro, ale jsou suche....

Muzes rict, ze Ty mas jine zkusenosti, ale mezitim se ukazalo, ze uvedene zdaleka nejsou jen nase zkusenosti, uz se na to v ruznych uzivatelskych recenzich stezuje dost lidi.
Ja mam podobne zkusenosti se svymi Salewa Crow, ktere jsou sice castecne kombinovane, ale problem s nasakavanim i vyschnutim je prakticky jen v Cordure. Mammut Magic High j(taky mirne kombinovane) sou na tom zatim lip (moc jsem je nenosil), ale taky dele vysycha zvenci Cordura (nebo jen nylon???) nez kozene casti.

To cele pisu jen proto, ze se mi nelibi zpusob vyjadrovani typu "ja to s osetrenim mam vyresene - plastaky, tam se o ne nemusim starat vubec". Bo to taky neni spasa...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » sob čer 12, 2021 18:02

fps píše:to že nemusím plasťáky (hadráky bez kůže) něčím ošetřovat, je jedna z jejich výhod, a když odejde membrána, tak si koupím nové, pro mně neni problém si koupi každé dva-tři roky nové které pak požívám do špatného počasí

Mozna bys mel prestat boty pozivat, nedela ti to dobre :twisted: Ale vazne, o tomhle by ses mohl v tom druhem vlakne rozepsat. Jak dlouho ty boty vydrzi, nez zacnou tect, jestli u nich ma smysl menit podrazdky a tak. Kilometry urcite budes aspon priblizne vedet.

Jinak ja bych takove boty klidne zkusil, ale jeste jsem nepotkal takove, ktere mi sedi. LaS Trango kopyto proste neni na moji nohu. Kdyby udelali Hanwag Alasky v plastove verzi, tak si je koupim. Kuze ma vyhodu v tom, ze i ne uplne sedici boty se casem natvaruji na tvou nohu, udelaji to i plastaky?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » sob čer 12, 2021 19:45

mike píše:Jinak ja bych takove boty klidne zkusil, ale jeste jsem nepotkal takove, ktere mi sedi. LaS Trango kopyto proste neni na moji nohu.
Uz jsem na OF parkrat psal, ze neexistuje neco, jako LaS Trango kopyto. Jednotlive modely v serii maji kopyto ruzne. Mozna ne moc, ale pro cloveka s "hranicnimi" nohama celkem citelne. Hlavne ve vysce boty nad prstami.
Kdyz Ti nesedi Cuby, zkusil bych Trango Towery. Nebo - az budou nekde - ty jejich nove Aequilibrium ST, to je jine kopyto, neni to s rady Trango - ale netusim jake jsou.

Potom mas moznost od jinych vyrobcu, napr. prekvapive docela siroke je i rada Scarpa Ribelle (OD - je kozena ale lehka, Lite OD, Tech). I Garmont nebo Asolo ma svoje. No amkdyz chces zustat u nemeckych firem, mas neco od Lowy (nebo toto) a i Hanwagu, jen tam je to horsi najit neco vhodneho. Dokonce i od Meindlu, po cemz asi ale netouzis.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod fps » úte čer 15, 2021 11:57

apuka píše:
To cele pisu jen proto, ze se mi nelibi zpusob vyjadrovani typu "ja to s osetrenim mam vyresene - plastaky, tam se o ne nemusim starat vubec". Bo to taky neni spasa...

nevím proč bych to nemohl psát, když od roku 2014 mam plasťáky (hadráky bez kůže), a nikdy jsem je ničím neošetřoval, a problém s vlhkostí nebo dlouhým vysycháním bot jsem já nezaznamenal
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » úte čer 15, 2021 12:58

mike píše:o tomhle by ses mohl v tom druhem vlakne rozepsat. Jak dlouho ty boty vydrzi, nez zacnou tect, jestli u nich ma smysl menit podrazdky a tak. Kilometry urcite budes aspon priblizne vedet.
Co si pamatuji, tak (ted) ma fps ma hlavne LS boty z rady Trango.

U nich (protoze prakticky vsecny pouzivaji stejnou spodni gumu, jen mezipodesev je ruzna) se urcite oplati menit podrazky. Ale pro beznou VHT turistiku idealne za nejakou jinou. LS pouziva specialne vyvinute podesve - maji maximalne ztencenou nosni vrstvu gumy a taky kratsi vystupky a jeste je tam pouzivana skvele (opravdu!) prilnava smes gumy. Jejich Climbing Zone je udelana na jeste vetsi prilnavost. Takze boty neskutecne pekne drzi na skale pri lezeni. Bohuzel, druha strana mince je, ze pri pouziti na ucely, jak jsou specifikovane u LS se podesev hodne rychle sedre, hlavne vepredu Climbing Zone. Takze pokud je nechces opravdu pouzivat na technicke lezeni, neco jako "vetsi a pevnejsi lezecky", tak je po par sto kilometrech musis menit. Pro horolezce se to oplati, pro turistu nevi... Na vydrz jako u Alasek zapomen - pokud je nebudes furt nosit po snehu a trave.

Najdes to ve vlaknu o plastacich, jak dopadly synove jedny a taky druhe, kde jsme si vybavili vymenu podesve primo u LS - no to tam odesel hacek na tkanicku na jedne bote hned po navratu a toto se vymenit neda. A kdyz trochu zabrouzdas kamkoliv na ruzna outdoorova a lezecka fora, tak ten samy poznatek najdes opakovane vsude. I v testech se obcas pise, ze podrazka vydrzi tak ani ne tretinu/ctvrtinu toho, co jine boty a za chvili si zaplatis na vymenach boty znovu.

Svrsku od LS asi vydrzi hodne, ani pri te vymene nebylo videt zadne opotrebeni.

Zato boty s Cordurou pouzivane ve VHT bych rekl, co jsem mel zkusenosti, tak svrsek zdaleko tolik nevydrzi, hlavne v suti a skalach. Moje Crow uz maji ochozenou podrazku, takze nachozeno 1500-2000 km, z toho hodne ve slozitem VHT terenu, ted to par mesicu pouzival syn v objevovani sutovych svahu Schneebergu a Raxu. Takze podrazka OK, ale svrsek, ktery je z drtive casti z Cordury se mi uz celkem na zacatku "lamal", potom zacal "chlupatet". Furt je to pouzitelne, ale uz do sebe nabira hodne vody (i kdyz nastrikam), GTX uz asi odesel taky a uz se nemohu plne spolehnout, ze mi nejak ochrani nohu. Material v tech "lomech" zmeknul.
Synove starsi Mammuty (mel je asi rok a pul) skoncily na to, ze se v nekterych mistech "poztracel" sev - nebyl tam zadny rozpadly kus, jednoduse se tam ztratil na par centimetrech na nekolika mistech.
Moje Mammuty Magic High zatim drzi dobre, ale moc jsem v nich jeste nenachodil.

Tyto troje bot jsou sice kombinovane, ale kuzi maji pouze v nejvice namahanych mistech - v ohebu vepredu, na bocich kolem uchyceni tkanicek a na vrchu jazyka, kde se nejvice trou tkanicky plus pod uchycenim hornich hacku na tkanicky. Tam mi to prijde docela vhodne, protoze samotne Cordura by to asi nezvladla.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » úte čer 15, 2021 16:04

Ty ted delas fps tiskoveho mluvciho? To si teda pomoh... :twisted:

Tvoje zkusenosti tu ctu prubezne, ale zajimaly by mne ty jeho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Boty