Vyber bot kategorie B/C

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » úte čer 15, 2021 19:35

Tak jsi asi cetl i jeho obcasne prubezne zkusenosti. Ve zkratce (opakuje se to v prislusnem vlaknu rel. casto) nejlepsi s velkou odolnosti a dlouhou vydrzi vseho.

Ja jsem to sem dal (hlavne o Cubech) kvuli tomu, ze syn je opravdu pouzival v terenu a cinnosti, na kterou je LS urcuje. Na rozdil od fps, ktery do tech terenu (slozity technicky teren s lezeckymi useky /v synovem pripade lehcimi/+kombinovany s ledovcem) podle jeho vlastnich slov nechodi. Tudiz i odolnost bot je u nej jina, proste narocnosti nedostanou tak zabrat (samotne nachozene kilometry nejsou tady urcujici). Hlavne ta moje poznamka o odlehcenych podrazkach muze byt dulezita pro mnoho lidi - i kdyz to dobre videt na produktovych fotkach a LS to taky u botach pise, stejne to malokomu bez zkusenosti dojde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod fps » pát čer 18, 2021 11:32

mike píše:Tvoje zkusenosti tu ctu prubezne, ale zajimaly by mne ty jeho.

nevím co bych se víc rozepisoval, už jsem tady psal několikrát, že už nikdy více kožené nebo jen částečně kožené boty na turistiku, já jsem spokojen s LS Trango Cube, LS Trango Ice Cube, LS Trango Tower, jedny LS Trango Cube mám sedmým rokem, jednou jsou nově podražené, po cca třech letech přestala fungovat membrána, takže je používám ve dny kdy nehrozí že budu celé dny chodit v mokru, jak mají vysokou gumovou obsázku, a časti z čirého gumoplastu?, tak i bez funkční membrány ňáké to mokro zvládnou, jsou stále v dobrém stavu, deset let zvládnou
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát čer 18, 2021 15:58

Tohle, ale trochu podrobneji. Roky nic moc rereknou, chtelo by to kilometry. Kolik asi vydrzi membrana a kolik podrazka, nez je ji potreba vymenit. Jak dopadnou ty climbing zony pri normalnim noseni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát čer 18, 2021 16:53

Jeste by to potrebovalo i rozdeleni kilometru podle terenu, alespon priblizne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » úte srp 3, 2021 17:46

Dalsi dukaz, ze inovace La Sportivy jsou casto hodne kontraproduktivni...

Synove LS Trango Alpy, koupene zacatkem roku, bota vsak kvuli covidu pouzivana asi na 10-12 tur. Podle popisu prodejce: "je robustný a zároveň pohodlný model určený na aktivity ako vysokohorská turistika a náročné treky s ťažkými batohmi." Podle popisu La Sportivy: "cross over between the categories of mountaneering and backpacking". Tj. rozhodne chozeni ve VHT terene, suti, snehovych polich a ledovcich po znacenych stezkach rozhodne spada do oblasti urceni.

Oproti davnejsi verzi zmena k horsimu (co se tyce odolnosti a vydrze):
- mekky softshell na jazyku jde az k predni obsazce, predtim byl jen nad jazyke, jinde byla kuze a jeste byla pred snerovanim chranena obloukem z kuze; v jazyku ani pod neni Goretex
- pouziva se specialni podrazka delana pro LS, predtim tam byl nejaky klasicky Vibram

A jak vypadaji po pouziti tech 10-12-ti turach?

Na jedne bote je pekna dira ve spicce pod snerovanim.
VelkaDira2.JPG

Ta dira zblizka vypada, ze tam musel byt pekny naraz nebo trhnuti, az se "kosti musely lamat", i gumova obsazka je as v 1 cm sirce nartzena na obou stranach. Ale zajimave je, ze syn si ani v nejmensim nevsim, ze by se nekde na poslednim vylete, kde jsi to vsiml, zasekl nebo ho neco udrelo.
Pri zkoumani diry jsou jasne znaky, ze je to (ted) uz dusledkem utrzeni necim, o tom neni pochyb. Ale jsou tam dve veci, ktere me nahlodavaji, jestli puvodni pricina je opravdu nejake zachyceni/zakopnuti (no to vzhledem k umistneni je pomerne tezke) a ze se t velke roztrzeni nestalo az po rozparani/ samovolnem roztrzeni.

1) na nekterych fotkach pri zvetseni je moc pekne videt, ze ve smetu od spicky nahoru je dira na kraji - krajni rada nite, resp. siti hned za kuzi a najednou nic. Proste jako by to nekdo ostrym rezem skalpelem urizl bez roztrepeni vlaken. Coz mi prijde na skalu/led/ ale i macky (ten jakoby "rez" je tak centimetr na delku) prakticky nemozne.

2) az pozdeji jsme si vsimli, ze na druhe bote je symetricky na naprosto stejnem miste mala, tak cca 2,5 - 3 mm dira. Ze by se nekdo na uplne stejnych mistech na obou botach dokazal zachytit o neco, ale na jedne jen s tak malou dirkou, jen tam s roztrepenymi nitemi, ale "nic nechybi" a na strane kuze je zase jakoby "rez". Presne v miste, kde je softshell pripevneny (asi hned u kuze prisity zevnitr) ke kuzi. At se na to divam, jak divam, tady mi vychazi, ze se jednoduse u siti odparala latka v pricnem smeru. Na rozdil od druhe boty neni zadny naznak nejakeho zachyceni nebo narazu nebo napichnuti - coz by bylo vzhledem k velikosti ale dostatecne hloubce taky zvlastni, kdyby byl.
MalaDirka1.JPG

Dalsi problemy nemam odfocene

3) guma podrazky ve spicce (Climbing zone) odchazi podobne rychle jako u Trango Cubu, tj. hoodne rychle. Navic guma obsazky (zase stejne jako u Cubech) fakt nic moc, je tenka a mekka, uz jsou na ni celkem viditelne zarezy.

4) (toto trochu videt na fotkach) ta Perwanger kuze je takovym tahlym obloukem podlel boty namalovana zlutou barvou. Ale ta barva se uplne odlupuje - nanestesti vcetne vrchni vrstvy kuze :shock:. Na nekterych mistech (stred boty z vnejsku) je tato kuze uz viditelne poskozena do relativne vetsi hloubky, ta pevna vnejsi vrstva Perwangeru se uz rozpadava.

K tomu jen to, ze synovi se u zadnych jinych bot NIKDY "nepovedlo" udelat ne to diru, ale ani skrabnuti na podobnych mistech, jako jsou ty diry, stejne tak jeho jine boty jak z Perwanger kuze, ani z Cordury (napr. moje stare Crowy, ktere skoro rok nosil v suti a ktere uplne "ojel") nevykazovaly zadne znamky sedreni v mistech, kde Trango Alp ma problemy. A to pri pouzivani v podobnych podminkach.
A jeste bych taky dodal, ze se v nich nechodilo v zadnem terenu s malincim/cernicemi a mezi jinym trnim, ktere by se tam mohly zachytit. VYhradne ve VHT terenu s minimem porostu, jen pri nastupu v lesnim terenu po vychozenych stezkach.

Ted bez ohledu na to, jestli problemy jsou zpusobene uzivatelem nebo ne, mi silne rezonuje otazka, jestli jsou takto konstruovane boty opravdu vhodne do urceneho prostredi a pouzivani? Rekl bych, ze rozhodne ne. Anebo si budu muset myslet, ze LS vyrabi boty (znovu se opakuji - vynikajici, pohodlne a dobre drzici), ktere ale odejdou jeste v zaruce ale zpusobem, ktery se lehce hodi na "bezne opotrebeni" s navic jeste musi uzivatel po hodne malo kilometrech menit podrazku.
Kdybych mel primy konktakt na nekoho odpovedneho v La Sportive, docela rad bych se je zeptal, jestli to tak delaji schvalne. Bohuzel tam se dotaz dostane jen pres marketing a podobne "se ztraci" (uz jsem dvakrat zkousel u Cubu - bez odezvy).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » čtv srp 5, 2021 8:07

Neco k zamysleni pro mike, jestli si nekoupit nove boty.

V Hanibalu (mozna i jinde) maji specialni edici Hanwag Alasek, mozna by pro mika byly jeste vhodnejsi nez bezne, ma to byt "co nejvice inspirovane puvodnim modelem zpred 25 let". Pouzivaji (asi) lepsi kuzi (tj. mozna vydrzi vice podrazeni) a maji tam zajimavou poznamku :-k :-k :-k :
Mezipodešev z polyuretanu má na sobě tenkou vrstvičku TPU. Díky ní je bota lehčí a pohodlnější a polyuretanový materiál je zároveň chráněný před hydrolýzou a dalším opotřebením.
coz asi neni pro mika problem, zato by me zajimalo, jestli opravdu docilili zabraneni hydrolyzy PU. To by bylo docela zajimave a inspirativni i pro jine vyrobce mezipodesvi... Vyresilo by to hodne problemu, napriklad takovym sobbum :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » čtv srp 5, 2021 17:16

Diky za tip. Za vyzkouseni to mozna stoji, ale ja uz chodim delsi dobu ve wide verzi a zvyknul jsem si na ni :) Na prvni pohled mne zaujala ta "lehce zvysena obsazka", protoze v oblasti paty to je to lehce dvojnasobne :D Na druhy cena, stalym zakaznikum by mohli dat 50 % slevu ;-)

S TPU a hydrolyzou bych byl dost skepticky, ale kdo vi...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » čtv srp 5, 2021 18:03

Ohledne sirky me jen tak napadlo, i proto jsem psal, ze se "inspirovali puvodnym modelem", ze mohli taky pouzit puvodni kopyto. Kdyby to byla pravda, nepotreboval bys asi Wide verzi...
Jo, s tim "TPU na ochranu PU" jsem taky dost skepticky. Kdyby to takto fungovalo, asi by to uz nekdo (alespon napr. u vojenskych modelu bot vyrabenych na roky na sklade) vyzkousel.

A ano, cena je fakt pekna ](*,) - ale jen podle ni jsem si ten model vsiml. Nehledal jsem Alasky...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » čtv srp 5, 2021 18:13

Vsak ja si je mozna vyzkousim i kdyby jen ciste ze zvedavnosti :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Etheric » čtv srp 5, 2021 19:14

apuka píše:Kdyby to takto fungovalo, asi by to uz nekdo (alespon napr. u vojenskych modelu bot vyrabenych na roky na sklade) vyzkousel.

Třeba to ještě nikoho nenapadlo. Co způsobuje rozpad PU? Je k němu potřeba vzduch? Pokud ano, problém by byl vyřešen tím, že se PU uzavře do TPU.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » čtv srp 5, 2021 19:18

Ne, voda. Hydrolyza je stepeni dlouhych molekul vodou na kratsi. No a voda pres PU prochazi, na tom jsou zalozeny neporezni membrany. Jestli prochazi i pres TPU nevim, tipuju ze ano, mozna pomaleji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Etheric » čtv srp 5, 2021 19:44

A kde se voda bere například v těch vojenských skladech? Stačí k rozpadu i vzdušná vlhkost?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » čtv srp 5, 2021 21:21

To je prave ta zahada. Ukazuje se, ze u skladovanych bot se podrazka rozpada rychleji, nez u nosenych. Takze bud vzdusna vlhkost nebo je v PU nejaka voda uz z vyroby a staci na to, aby ho postupne rozlozila. Pak by ten TPU nepomohl vubec.

Muze byt kontraproduktivni i z jineho duvodu. PU vevnitr se muze rozpadat a z vnejsku nebude nic videt. A pak skrtnes o kamen a odpadne cela podrazka. Podobne, jako u mych Hanwag Banks, kde drzela jen na tenke hrane a jak se ta porusila, tak odpadla cela najednou.

No, uvidime za 6 - 10 let, az na tyhle boty dojde :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod Etheric » pát srp 6, 2021 6:45

Debilní PU, to neexistuje nic lepšího s obdobnými vlastnostmi?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát srp 6, 2021 9:52

Prakticky ne. Teda pokud chces odpruzeni, ktere nejakou dobu vydrzi.

Mas jeste EVA mezipodesve - jsou fajn, nerozpadavaji se. Bohuzel, pouzivanim se stava tvrdsi a tvrdsi, tj. za nejakou dobu uz prakticky vubec nepruzi.
Potom existuji ruzne penove podesve, plne vzduchu, ktere odpruzuji skvele, to najdes hlavne u bezeckych bot - jenze si vsimni, kolik vydrzi to odpruzeni... V extremnich pripadech mozna jeden delsi bezecky zavod, normalne max. par jednotek set kilometru.

Posledni, co znam jsou ruzne gumove odesve nebo ze "zpenene gumy", najdes je napr. v rucne sitych tvrdych pohorkach - ale ty zase nijak moc nepruzi, v te kategorii (C/D az D boty) se s odpruzenim moc nepocita.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát srp 6, 2021 14:50

Jeste poznamka (nejenom) pro etherica. Trochu opakovani napsaneho v predchozim prispevku.

PU podesve (presneji mezipodesve u turistickych botach) prinesly obrovsky rozmach. Kdyz se zamyslis nad tim - i kdyz si to nepamatujes, ale muzes si zkusit dohledat -, co tak asi existovalo za turisticke boty cca pred 30-ti lety, tak vetsinou najdes pohorky s te "zpenene gumove smesi" bez dobre citelneho odpruzeni nebo nejaky jiny penovy material (spise na polobotkach), co nevydrzel nic moc pouzivani.
Z toho casu jeste neco i s EVA penou, ta uz dokazala tlumit - ale po relativne male kilometrazi uz postupne prestala. Jit s tezsim batohem , tak jeste drive.

No a do tho se objevilo PU, ktere poskytovalo odpruzeni"podle prani" (zavisi, jak se vyrobi). Tak to zacali pouzivat skoro vsichni, bo to umoznilo vyrobit sirokou skalu ruzne tvrdych bot, jak pohorek, tak i nizkych. Odpruzeni vydrzelo dlouha leta, vsichni byli prvnich X let naprosto spokojeni.
Potom objevili, ze nastava hydrolyza :lol: ...

Ale ted dej na vahu moznosti:
- mit dobre odpruzene boty pozadovane tvrdosti vydrzici (z hlediska odpruzeni) prakticke nemenne rekneme 5-7 let bez ohledu na nachozene kilometry, pripadne s moznosti noveho podrazeni
- mit dobre odpruzene boty nerozpadavajici se ale vydrzici (z hlediska odpruzeni) ctvrtinu/tretinu/petinu (??? - zavisi od miry tolerance zmeny odpruzeni) kilometru a potom je pripadne znovu podrazit nebo mit boty a stupen i vice tvrdsi
- mit mizerne odpruzene boty, nerozpadavajici se a zachovavajici stejne vlastnosti dlouho, ale ve kterych bude utrpeni chodit v lehcim terenu

Kterou moznost by sis Ty vybral? Obavam se, ze vetsina lidi, krome tech, co vybereou boty jednou za cas (rok-dva) ze skrine aby je provetrali na kratke prochazce si vybere moznost 1. A horolezcu, co si do tezkych terenu moznost 3. Ale i oni si na presuny na mene obtiznych mistech si pridaji neco s moznosti 1.

Jo, jeste jsem zapomel pridat dalsi moznost, co existuje (spise pro pohorky a to pomerne tvrde) - tlusta mezipodesev z gumove smesi, kde neni PU, casto je to odlity jeden kus spolu se vzorkem na spodku (napr. moje byvale Asolo Granite). A tam resi odpruzeni hlavne vlozkami - jenze je nutne pripomenout, ze se to pouziva vice-mene vyhradne u bot tvrdosti C a vyssi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát srp 6, 2021 15:53

I EVA muze mit odpruzeni podle prani. Pouzivaji ji vyrobci bezeckych bot a kombinuji ruzne hustoty. Jenze bezecke boty maji vyrazne nizsi zivotnost, nez pohorky a obvykle odejde prave pruzeni podrazek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát srp 13, 2021 14:01

mike píše:Vsak ja si je mozna vyzkousim i kdyby jen ciste ze zvedavnosti
Tady mas video, kde popisuji (nemecky, ale hodne toho je dobre videt) rozdily oproti beznym Alaskam.

Jako jo, ty vyrocni rozhodne vypadaji dobre...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát srp 13, 2021 21:40

Diky, daji se zapnout titulky a jsou anglicky :) Vypadaji zajimave, urcite si je pujdu minimalne osahat. Z te prezentace mi prijde, ze jsou jeste bliz C, nez normalni a delane vic na volny teren.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Pohorky B/C - C

Příspěvekod Vojta98 » čtv led 6, 2022 18:10

Zdravím všechny ve spolek,
nadešel čas, kdy mi mé dlouholeté pohorky dosloužily a já vybírám nové. Podle mých kritérií jsem po dlouhém vybírání (s nohou o velikosti 48,5 to ani nijak nejde :lol: ) vybral pár favoritů, ovšem teď přichází na řadu fáze nejtěžší - vybrat ty jedny, nejlepší. A jaká jsou má kritéria? Aby zvládly treky jak na lehko, tak občas i na těžko na území celých Tater, rakouských Alp apod. a i případnou chůzi s mačkami. Dospěl jsem tedy k těmto botám:
Asolo Elbrus GV MM
Hanwag ALVERSTONE II GTX
Kayland Cross Mountain GTX
Všechny výše zmiňované boty jsem na noze měl a při zkoušení v obchodě mi seděly. Na internetu jsem narazil ještě na dvoje boty od Garmontu a to konkrétně na GARMONT TOWER 2.0 GTX a GARMONT VETTA TECH GTX, ale ty jsem možnost vyzkoušet neměl, nicméně mě taky zaujaly.

Má otázka tedy zní. Má někdo se zmiňovanými boty zkušenost a poradil mi jaké by zvolil on a proč, případně jaké z nich určitě ne?

Díky všem za případné rady a doporučení
Vojta98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát pro 31, 2021 12:37

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » čtv led 6, 2022 20:36

Slouceno. Nezakladej prosim nova vlakna kdyz uz vhodne existuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát led 7, 2022 14:00

Vojta98 píše:A jaká jsou má kritéria? Aby zvládly treky jak na lehko, tak občas i na těžko na území celých Tater, rakouských Alp apod. a i případnou chůzi s mačkami.
Nechci hodnotit jednotlive boty (vcetne tech Garmontu), to si, bohuzel pro Tebe, budes muset sam... Ale par poznamek:

- Nepises nic o sezonnosti pouzivani; ty spomenute boty jsou vetsinou hybridni nebo "textilni" a tudiz Ti v nich muze byt v zime na nohy chladno, v nekterych vic, v jinych min. Napr. Vetta Tech jsou dokonce s GTX Extended Comfort "pro teplejsi podminky".
- Ty pohorky jsou ruzne vysoke a castecne i ruzne pevne, muze to cinit pro Tebe vyrazny rozdil v chuzi - ale jak v pozitivnim tak i negativnim smeru, zase Ti to vztazene k Tobe tady nikdo nerekne. Konkretne Vetta Tech (ktere se v CR hodne tezko shani, vlastne panske jsem nikde nenasel, nevim, jestli to neni preklep a nemyslel jsi obycejne Vetta bez "Tech", ktere jsou dokonce jen nastupove) jsou urcene taky do min. o stupen jednodussiho terenu. Obecne plati ze vyssi (a pevnejsi) boty Te podrzi lip v horsim a technictejsim terenu, zase v lehcim je prijemnejsi mit ty nizsi (a mene pevne). Nejpevnejsi a "nejvice smerem k horolezeckym" jsou Towery, ale Elbrusy (asi) nebudou daleko, stejne jako Kaylandy. Hanwag to urcite taky zvladne, jen tam bude asi vetsi duraz na komfort.
- pises o pouziti s mackami - otazkou je, jestli nejake macky uz mas nebo ne; dve z uvedenych bot jsou vhodne jen k reminkovym, ostatni zvladnou poloautomaty (a je skoda je pouzivat s reminkovymi)

Potom pises o trecich "na uzemi celych Tater, rakouskych Alp a pod" - to je hodne siroky pojem, v podstate muze byt teren od A/B az po D, coz je s jemnym prehnanim receno od pouziti papuci az po nejtvrdsi, skoro expedicni boty. Mel bys to trochu vice specifikovat.

Vsechny ty boty Ti vsechny tereny zvladnou - otazkou je, jak dlouho vydrzi a hlavne jak to v nich zvladnes Ty. Slapat po asfaltce v kteremkoliv z nich (mozna jeste jakz-takz ty Vetty) bude po kratke dobe hodne neprijemne, stejne tak zvladani opravdu tezkeho, az lezeckeho sklanateho terenu, ale i nekterych ledovcovych tur muze byt hodne rozdilne "prijemne" v jednotlivych botech. Mezi tim uz zavisi na Tvych preferencich a terenu, v jakem se pohybujes.
Ja jsem dlouhe roky chodil vsude v "C az C/D" botech Asolo Granite, jak v hodne slozitem VHT v Alpach, tak i na jednoduchych cestach v Beskydech a nemel jsem problemy. Ale kdyz jsem mel o pulku lehci Salewa Crowy, tak to i v tech horsich terenech bylo citit, no a v Beskydech a pod terene v Hoka Sky Toa to bylo fakt o necem jinem, teda az kym ty boty ten teren zvladaly. Stejne tak mohu rict, ze jsem presel hreben troch kop v Rohacich v nizkych kozenych mestskych mokasinach a nemel jsem vetsi problemy (nedoporucuji to zkouset, my jsme se byly pozvani na venceni psa "za dedinou" a nejak jsme se zakecali a zastavili az na Banikovu, no a nejdi dal - presli jsme to i s tou dospelou kolii :-)), jen byly ty mokasiny potom trochu "jete" (rozumej vice-mene na odpis).
To jen jako ukazka, ze prakticky v jakekoliv obuvi dokazes prejit v jakemkoliv terenu a volba, co je pro Tebe vhodne je fakt na Tebe a pouze Ty si to muzes v sobe ujasnit.

Ted jen konkretne ke Kaylandum - mel jsem je pred par lety doma, syn si je objednal, jestli mu sedi. Sedely, ale zpracovani bylo tehdy silene, siti vevnitr ujizdelo az kvuli tomu byly boty krive site, GTX byl nasborany do velkych fald uz za nova, jako by tam nekdo dal o dve cisla vetsi vnitrni botku, atd. Poslali jsme to hned zpet. Ale to je zkusenost s jedinym parem. Potom jsem v Hanibalu mel jiny par chvili v rukou a ten uz vypadal udelany mnohem lip, takze jsme mohli mit klidne smulu na nepovedeny par.

Jinak - az na poznamku o Vette, ze je to na jednodussi teren nez ostatne boty - se zadnou z uvedenych bot vyslovene nesahnes vedle.

Edit: jsem psal "kus" o botach, opravil jsme na "par".
Naposledy upravil apuka dne pát led 7, 2022 16:59, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod jony800 » pát led 7, 2022 15:47

Kayland Cross Mountain GTX měli loni v Hanibal výprodeji. Objednal jsem 3 velikosti, jednu poslali špatně takže jsem měl v rukách nakonec 4 páry. Co se týká zpracování všechny byly v pořádku. Vyzkoušel jsem je jen týden v podzimních Alpách Hochalmspitze a okolí. Na podrážce je nějaké opotřebení znát ale dostaly docela zabrat, svršek v pohodě. Zatím boty hodnotím pozitivně.
jony800
nováček
nováček
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned dub 10, 2016 6:21

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » pát bře 4, 2022 15:31

mozna ptam v blbem vlakne .. nicmene doporucili by jste mi do toho Skotska poridit klasicke celokozene pohorky misto mejch lehkejch letnich pohorek ?

tyhle pohorky mi v cesku nikdy neprotekly, ale urcite jsem je nepodrobil takove zatezi, jakou asi dostanou ve Skotsku ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát bře 4, 2022 15:48

Reknu TI to takto - pokud Ti bude fungovat GTX, tak za beznych okolnosti neprotece ani takovyto hybrid ani celokuze. Kdyz nefunguje protece jedno i druhe, jen kuze vydrzi sama o sebe nejakou dobu zadrzet vodu, rozhodne lepe nez Cordura.
Ale pokud budes v chladnejsim pocasi slapat (resp spise se plackat) neustale ve vode, nejlepe dost studene, tak pocitej s tim, ze i kdyby GTX fungovala, tak budes mit vevnitr mokro z kondenzace. Zase ne uplne zavisle jestli hybrid nebo kuze, ale kuze izoluje trochu lip nez Cordura, takze trochu dele to potrva. Jedno i druhe Ti nacucne vodou - teda pokud nemas celokuzi a nenapustis ji silne voskem. To budou zase neprodysne gumaky, tj. kondenzace bude vetsi. Ale kuze se da o dost lip "mirne trvanliveji" impregnovat vuci nacucnuti i tak, aby zustala stale prodysna dost (napr. - uz doma!!! - trochu limmeru zastudena, nechat par dnu vsaknout a potom par vrstev dobreho spreje). Potom vyschne prece jen rychleji, bo nebude nacucana. Never recem, ze textil vyschne rychle - nacucana Cordura dokaze drzet vlhko pekne dlouho, hlavne ve vlhkem pocasi. Jen v trave, suti ta impregnace dlouho nevydrzi. Impregnovat muzes (pouze) sprejem i Corduru/hybrid, ale samotny sprej vydrzi jeste vyrazne min. Pokud bude vlhko, stejne boty dostatecne nevyschnou na dalsi strikani.
Na druhe strane, kdyz uz kuze nasakne, tak bude (v ramci moznosti) schnout vyrazne dele nez Cordura/hybrid.

Pokud uz bude bota - zase jedno jestli kuze nebo Cordura - nacucana az ke GTX, taky pocitej s velkou kondenzaci, vlhkost ktera prejde pres GTX nema jak jit dal ven.

Dej si tyto veci dokopy a rozhodni se sam. Myslim si, ze to das ve starych i novych. Podle mne nejdulezitejsi bude pro Tebe, aby Ti boty dobre sedely, coz asi mas u stavajici lepe odzkousene.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ntz » pát bře 4, 2022 15:59

apuka píše:Dej si tyto veci dokopy a rozhodni se sam.


to bude tezky :D .. ale asi to nebudu komplikovat a zustanu s temahle .. + jak pises zkusim je pred tim nejak dodatecne naimpregnovat (coz jsem s nima realne nikdy v zivote nedelal protoze jsem to nepotreboval) .. Jsou to ale moje defaultni boty napr. na chalupe, kde je nosim do lesa na houby a na vylety a nebo i na praci venku a opravdu skutecne nevzpominam si, ze by mi nekdy protekly i kdyz jsem se treba pohyboval v mokry trave nebo obcas nekde slapl do nejakeho hlubokeho bahna
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod sobb » pát bře 4, 2022 21:49

Už to zas překombinováváš :wink: Klidně si vem ty Dolomite. Pokud neprotýká membrána, a pokud se s nima Tvoje nožky sžijou, tak jsou úplně OK. Dlouhodobý pohyb v bažinách neplánujete a navíc tam stejně nakonec proteče úplně všechno, krom gumáků.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod bonatius » sob bře 5, 2022 19:28

@ntz: mozno by si mohol skusit nepremokave ponozky...
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » sob bře 5, 2022 21:34

Nepromokave ponozky se hodi do promokavych bot, ne do pohorek s membranou. Navic nejsou nijak extra pohodlne, je to spis nouzovka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » ned čer 5, 2022 20:19

Padla na mne lenora, telo mi nadava, ze chce odpocivat a v zasade ma pravdu, mam uz letos nachozeno pres 1600 km, coz je za tu dobu nejvic v zivote. Takze jsem v nedeli nikam nejel (stejne bylo nechutne dusno) a misto toho po skoro 4 letech vytahnul druhe pohorky, abych si vyskousel, jestli v nich jeste muzu chodit. Klasicke Hanwag Alasky po prvni vymene podrazky, takze slusne rozslapnute. V Alpach jsem byl naposled v roce 2018 (zasrany klos...) a letos bych se tam rad vratil. Mezitim jsem chodil v bezeckych botach a wide verzi Alasek.

Obavy byly namiste. Prvni dojem: spanelske boty, v tom nevyjdu ani pred barak. Pak jsem je nejak uvolnil a nasoukal se do nich a vyrazil za Prahu. Na prvni vyhlidce po 3.5 km jsem musel levou botu sundat, jelikoz chodidlo brnelo a to neni dobre, s odumrelymi nervy mam zkusenosti. Nakonec si to nejak sedlo a usel jsem 19 km prevazne po stezkach a cestach. Dalo se to prezit, ale ze bych z toho byl nadseny... prsty stlacene ve spicce ze stran i trochu shora, mezi palcem a prstnickem by se casem udelal puchyr, jak byly natlacene na sebe a celkove jsem o tom furt vedel. Na druhou stranu se v nich citim jisteji, lip drzi nohy a mam v nich stabilnejsi krok v nejistem terenu a na skalach, vzdalene neco jako lezecky. To mi ve wide verzi chybi.

No a ted mam dilema. Wide verze ma podrazky seslapane skoro dohladka, v te do hor nemuzu a vymena by se nestihla. Tyhle maji podrazku v pohode, ma za sebou tusim dva tydny v Alpach. Takze bud koupit nove wide nebo si zkusit na tyhle zase zvyknout... pripadne je promazat Limmerem, aby kuze trochu povolila, mozna se skladovanim lehce smrskla... spis mam ale pocit, ze si obvykly nohy, zpohodlnely a mozna se lehce rozjely do stran.

Ve wide verzi se mi u nas chodi v pohode. Jenze mi prijde az moc volna, v horach jsem ji jeste nemel a bojim se, ze mi bude chybet to presne vedeni. Taky pousti vic do spicky, takze jsem mel obcas otlacene prsty zepredu, ale jen kdyz jsem si nejakou dobu nestrihal nehty a poradnym ostrihanim se tomu da predejit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Boty