Vyber bot kategorie B/C

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod zonn » úte kvě 26, 2015 18:21

Ja to zase pochopil tak, ze kdyz v Alaskach chodi po Cechach, tak do vyssich Alp bere vyssi kategorii, to mi prijde logicky. Ale nechci rozebirat Mikovo uvazovani:-)
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » úte kvě 26, 2015 18:26

V podstate to chapes spravne ;-) Alasky jsou hodne univerzalni, ale Alpy nad 3500 uz jsou na horni hranici jejich pouzitelnosti, aspon pro mne teda.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod fps » úte kvě 26, 2015 18:53

mike píše:
vonkreuz píše:A samozřejmě, že mají nezávislé šněrování nártové části, protože stejně jako Nepal Treky mají zacvakávací pojistku pro rozdílné utažení nártu a zbytku boty.

Hmm, na fotkach ji vidim, ale v realu bych prisahal, ze tam nebyla, jen to poutko (ktere pro zmenu na fotkach nevidim). Se tam snad zajdu jeste podivat.

to si si je tedy moc neozkoušel, když ti tohle ušlo
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » úte kvě 26, 2015 19:04

Ja jsem v nich hlavne chodil, nijak extra jsem je neprohlizel. Mozne to je, byl jsem po nedeli dost unaveny... ale stejne se na ne zajdu podivat. Protoze mi prislo, ze tam to zacvakavaci ocko vubec neni a misto nej jen pofiderni poutko.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod fps » úte kvě 26, 2015 19:19

mike píše:Jde hlavne o vahu, tebe mozna tve Cube podrzi vic, nez mne Nepal Treky.

mam 193/90 a mě víc podrží La Sportiva Trango Cube než La Sportiva Karakorum Trek, dle mě jsou La Sportiva Trango Cube B/C, a La Sportiva Karakorum Trek B/C
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Příspěvekod zonn » úte kvě 26, 2015 19:27

A kde je rozdil?
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod fps » úte kvě 26, 2015 19:54

v tom že jsou La Sportiva Trango Cube (kategorie B/C) o něco tvrdší než La Sportiva Karakorum Trek (kategorie B/C)
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » úte kvě 26, 2015 20:19

Ti to verim, ale v tehle vetvi diskuse byla rec o Karakorum Evo, ktere asi budou tvrdsi, protoze maji vyztuhu v podrazce a jsou z jednoho kusu kuze. Tipuju je na C, ale v ruce jsem je nemel.

A Cube jsem porovnaval s Nepal Trek Evo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod grco » stř kvě 27, 2015 6:03

Toho nadelate... ja som chodil v zateplenych Deckovych duplexoch v lete po moravskom krase. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » stř kvě 27, 2015 7:25

Vyber bot je opravdu individualni, zalezi hodne i na zvyku. Ja napr. ted pouzivam jedine pohorky, Asolo Granite, coz jsou C boty a chodim v nich v pohode i Beskydy v lete v zime, dokonce i ty nejjednodussi cesty a stejne tak hodne sutinove Alpy 3000+ a nevadi mi. Resp. obcas uz maji slapky dost, ale to je jedno, jestli v suti nebo asfaltu, pravda, na mekkem jehlici v lesu je to prijemnejsi.
A myslim, ze mike velice dobre vystihl svuj pripad se zlomenou nohou - ty pevnejsi (v tomto pripade i tvrdsi) boty se z hlediska bezpecnosti hodi do GP vic a rozumny clovek se snazi minimalizovat bezpecnostni rizika a stavi je i nad moznou vetsi unavou slapek v nekterych castech treku. Zejmena, kdyz ty jednodussi casti budou tvorit jen malinkou cast treku.

Jeste dve pripominky mikovi: To poutko vubec nemusi byt horsi jako hacek, obcas spise naopak. A muzes zkusit pouzit zpusob snerovani, jako maji napr. Granity a nektere jine boty (nekde jsem tady daval i obrazkovy navod), kterym muzes rychleji zasnerovat a mozna i trochu lip fixuje patu. A vubec pouzitim lepsi vlozky nez original si vylepsis jak mekkost doslapu tak i drzeni paty.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod fps » stř kvě 27, 2015 14:45

apuka píše:ty pevnejsi (v tomto pripade i tvrdsi) boty se z hlediska bezpecnosti hodi do GP vic a rozumny clovek se snazi minimalizovat bezpecnostni rizika a stavi je i nad moznou vetsi unavou slapek v nekterych castech treku. Zejmena, kdyz ty jednodussi casti budou tvorit jen malinkou cast treku.

přesně tak
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » stř kvě 27, 2015 16:57

grco píše:Toho nadelate... ja som chodil v zateplenych Deckovych duplexoch v lete po moravskom krase. :)

Soutezite s pp o nejvetsiho masochistu? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod grco » stř kvě 27, 2015 17:06

Ja som ich rozchadzal... nie som pp :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » stř kvě 27, 2015 17:10

apuka píše:A myslim, ze mike velice dobre vystihl svuj pripad se zlomenou nohou - ty pevnejsi (v tomto pripade i tvrdsi) boty se z hlediska bezpecnosti hodi do GP vic a rozumny clovek se snazi minimalizovat bezpecnostni rizika a stavi je i nad moznou vetsi unavou slapek v nekterych castech treku. Zejmena, kdyz ty jednodussi casti budou tvorit jen malinkou cast treku.

Jo, ale je to dvojsecne. Bolest slapek muze byt taky bezpecnostni riziko. Vlastne i bylo. Ten den, co jsem musel pouzit krem proti bolesti, zacal na znacenych stezkach, kde jsem byl kvuli tomu pomaly a dokonce jsem se musel zout a na nejakou dobu si sednout, nez krem zabral a mohl jsem pokracovat. Pak jsem presel do volneho terenu, obtizneho jak technicky, tak orientacne a kus pod bivakem mne chytla bourka. Na nechranenem hrebeni asi ve 3200, skaly bzucely, nic prijemneho. Nastesti byla mala a ta poradna s kroupama prisla az kdyz uz jsem byl chvili vevnitr. Nebyt toho zacatku, tak jsem byl v bezpeci i pred tou prvni.

Chci rict, ze to rozhodovani neni jednoznacne. S tou zlomenou nohou slo o asi 100 vyskovych metru po ledu ve svahu do 40 stupnu. Byt tam firn, tak bez problemu, ale takhle jsem uz v pulce pri stoupani musel na predni hroty a dolu se mi tudy strasne nechtelo. Mit tvrdsi boty nebo dva cepiny, idealne oboji, tak by to bylo celkem v pohode a jinou cestu bych nehledal.

apuka píše:A vubec pouzitim lepsi vlozky nez original si vylepsis jak mekkost doslapu tak i drzeni paty.

Pochybuju o tom, ze by lepsi vlozka pomohla proti zvedani paty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » stř kvě 27, 2015 17:13

grco píše:Ja som ich rozchadzal... nie som pp :)

Jo, to chapu, taky jsem chodil v C/D botach okolo Prahy a vypadal jako pako ;-) Vic nez 10 km se zpocatku nedalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » stř kvě 27, 2015 18:16

mike píše:Pochybuju o tom, ze by lepsi vlozka pomohla proti zvedani paty.
Tak to je posledni, o cem bys mel pochybovat. Ja jsem v Granitech mel neustale problem s asolackym stylem umisteni hacku (a k tomu kulate tkanicky ](*,)), furt jsem se pulku treku hral, aby mi pata drzela dobre a stejne jsem ji mel mirne otlacenou. Potom jsem si koupil vlozky, ktere jsou pod patou hrubsi, maji na pate lepsi fixaci z boku a od te doby nevim, co je (i jen mirne) otlacena pata. Jedna se o to, ze Ti jednak trochu zvedne patu (a boty vetsinou jsou nad patou mirne zakrivene, z boku lepe drzi, nehybe se a tech par mm sem-tam udela divy, noha je v bote uplne jinak fixovana. Myslim, ze by stalo za pokus nekde v obchode si to zkusit. Drtiva vetsina puvodnich vlozek je ta nejnizsi trida i od samotneho vyrobce bot (setri se...).
Neni vsak jednu, jak a je to vlozka - musi sedet do boty a Tvoji noze (i s ponozkama, samozrejme). A ubec nemusi platit, ze cim drazsi, tim lepsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » stř kvě 27, 2015 18:25

Pochybuju, protoze si nedovedu predstavit, jak by vlozka mohla zabranit pohybu ve vertikalnim smeru. Myslim opravdu pohybu odhadem 5 - 10 mm. Z boku byla pata fixovana dobre a botach o pul cisla mensi se mi pata nehybala, takze to bylo vylozene velikosti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » stř kvě 27, 2015 21:00

Tak 5-10 mm je horsi, to bys musel pouzit hrubsi vlozku nebo podpatenku. Ale 3-4 mm muze v pohode i bezna vlozka.
Jo a dalsi vec je zpusob zavazani boty, ktery muze taky posunout patu dozadu a bliz tomu zakriveni patni casti boty, tudiz k lepsi fixaci zvrchu - ale to uz zavisi od konkretni boty. Konkretne u Tebou spominane bote by ale prave ty poutka tomu mohli dost pomoci.
Ja Te do koupe netlacim, abys to tak nebral - ale pokud mas moznost, vliv vlozek si nekde vyzkousej. Fakt budes mozna prekvapen.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » stř kvě 27, 2015 21:23

Musim se na ty boty jeste zajit podivat. Bud jsem neco prehledl nebo se delaji dve ruzne verze. Prislo mi, ze se to pres to ocko poradne utahnout neda a bal jsem se, ze ho urvu. Jestli je tam ale to zacvakavani, tak by to mozna slo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » čtv kvě 28, 2015 6:48

Urvani se neboj - je to casti jev, ten strach, ale pry ocka na vetsine nimi vybavenych bot drzi mozna jeste lip nez kovove hacky (to jsem nekde cetl, kdyz jsem mel i ja podobne obavy u Granitu a moje zkusenosti to potvrzuji).
Vsimni si uz na obrazku - to ocko je pripevnene k tomu systemu zpevneni paty nebo co to je a melo by zatahnout obe strany boty pomoci te snury (a ci co to je) az nekde za/pod kotnikem. Na rozdil od hacku, na ktery se vyvine pouze lokalni tah v miste uchyceni. Toz to je teorie, jak to zrovna u techto bot bude v praxi je otazka.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » čtv čer 11, 2015 1:03

To by mne zajimalo, proc me stare Alasky vazi o ctvrt kila vic, nez nove resp. pres rok stare. Kazda bota vazi o 125 gramu vic. Maji 1100, zatimco nove 975. Sice se u tech starych menila podrazka, takze tam asi bude nejake lepidlo navic, a jsou napustene Limmerovym kremem, ktery asi taky neco vazi, ale ten rozdil mi prijde moc velky. Oboje byly umyte a dobre vysusene. Ta vaha je bez tlanicek, strasne #-o

Mimochodem, te teorii, ze vaha na nohach odpovida sestinasobku vahy na zadech, neverim. Boty maji 2.2 kilo, sneznice dalsi dve, takze by zimni zatez mela odpovidat 25 kilum na zadech. Obcas si dojdu do obchodu pro mineralky, nesu na zadech 22 kilo a je to teda podstatne horsi. Dve patra domu s tim vyslapu, ale 1300 a vic metru prevyseni za den bych nedal ani nahodou a v zime to byl prumer.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » čtv čer 11, 2015 13:20

To je asi ta sul a jiny bordel, co se Ti s potem dostlo z boty pres GTX do kuze :lol:

Vazne, muze to byt i jinou pouzitou kuzi, ta urcite nebude vazit naprosto stejne, muze byt ruzne "husta", pevna s jinou vnitrni strukturou, atd. Jak jsme si mnozi vsimli - cim dal se pouziva min kvalitni kuze (nebo se ta lepsi shani hur a hur a draz). To na jedne bote - spolu s kremem, se sjetou casti podrazky na "novejsich" - ten rozdil dat muze. Taky se mohla u Vibramu malo zmenit smes na podrazku, atd., atd.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod fps » čtv čer 11, 2015 14:48

jestli to odlehčení nových Alasek bude díky jiným materiálům, tak to asi bude jenom k horšímu, někde tady jsou fotky starých Hanwag Alaska, a ty vypadají že jsou z jiných materiálů než nové
mike@ vypadají oboje Hanwag Alaska stejně? co se týká materiálu ze kterých jsou vyrobeny, jaký je rok výroby těch starý, a těch nových?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » čtv čer 11, 2015 15:40

Kupoval jsem je asi tak 2.5 roku po sobe a nove vypadaly uplne stejne. A jelikoz Alasky mam uz ctvrte, tak vim, ze za poslednich aspon 10 let k zadne zmene materialu nedoslo. Jsou porad stejne, jen drobna vylepseni jako spodni pruchodky na tkanicky s kulickama.

Bohuzel nemam napsanou vahu pred vymenou podrazky, ale mam pocit, ze byla taky pod kilo. Jestli si treba nerekli, ze ty podrazky osoupavam moc rychle a nedali mi tam kus zeleza, abych se driv unavil :-k

apuka píše:Taky se mohla u Vibramu malo zmenit smes na podrazku, atd., atd.

Podrazka taky vypada uplne stejne. Tezko rict, ale rekl bych, ze to vzniklo pri oprave.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » čtv čer 11, 2015 19:44

Nasel jsem sve nejstarsi Alasky. Ty, co jsem znicil voskem a maji diru skrz. Kupovane asi pred 10 lety. Maji taky menenou podrazku, ale u Restday a neni uplne stejna. Vaha jedne boty 1010 gramu, takze o neco vic, nez posledni, ale o kus min, nez predposledni. Zahada.

Podrazky maji vsechny ochozene +/- stejne, v tom to taky nebude. Bych to neresil, kdyby ty nejtezsi nebyly me nejoblibenejsi, jelikoz skvele sedi a jsou perfektne rozslaple, takze je beru do hor. Posledni par nesedi nijak skvele ani po vic nez 1000 km, takze je mam ciste na jednodenni tury po CR.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát čer 12, 2015 7:38

No, ze podrazka vypada stejne, jeste neznamena, ze Vibram nezmenil slozeni smesi (gumy)... Uz jsem (u jinych) podrazek davneji slysel stiznosti, ze stare vydrzely mnohem dele a Vibram primo rekl, ze tam zmenili smes, ze oni dal delaji vyzkumy na zlepseni vlastnosti a zmenit pouzity material mohou bez upozorneni. Nerikam ze u Fuory (nebo co maji Alasky) se to delo tez, ale mozne to je. Stejne tak Gore muze menit slozeni materialu vnitrku, taky bez upozorneni. Molhly se zmenit (materialove) nite, cvocky a hacky - cokoliv.
Jak jsem psal, muze byt jina kuze, to nejake to deka urcite da a dnes me jeste napadlo, ze tim Limmerovym kremem osetrena kuze muze v sobe lepe uchovavat vlhkost (nemyslim prebytecnou ale spise tu nutnou, co by v kuzi byt mela aby se nevysusila nad miru). Ta ze srandy spominana sul, atd. z potu muze taky neco malo pridat (deset deka to ale urcite nebude) - vzpomen si, jake dokazou byt mapy na povrchu boty z potu zevnitr. Ty zmyjes, ale v kuzi a kolem GTX se neco usadi.
No a das deka k deku a mas ctvrt kila...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát čer 12, 2015 16:18

Ne, neverim tomu. A zacinam si byt skoro jisty, ze pred vymenou podrazky mely boty pod kilo. Podrazka se ovsem chova uplne stejne jako driv a jako ostatni a udelat na zmene smesi 125 gramu si nedovedu predstavit. Ledaze by tam pridali olovo ;-)

Boty byly pred vazenim dobre ususene a jelikoz jsem je od zimy neosetroval, tak byla kuze uz trochu vysusena (napraveno). Jak vypadaji boty, ktere jsou nasakle 10 deky vody vim, to jsem zazil v zime jeste nez jsem ne poradne napustil Limmerem. Kuze uplne nacucana vodou a kazda bota mela 1.2 kila. Po tydnu suseni aktualni vahu tj. o 10 deka min.

To co pises by v realu udelalo o rad mensi zmenu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ondrejkout » sob črc 11, 2015 22:50

Rád sem ve stručnosti hodím zkušenost s La Sportiva Karakorum Trek GTX. Jednoduše – už nechci jiné :) Jsou to bačkůrky, se kterýma není problém chodit i po pěšinách. Ale hlavně waterproof. Vrátil jsem se z přechodu Jotunheimenu, 106 km z toho regulérní půlka brození sněhem, protože je tam letos nejvíc sněhu za 95 let :D Zbytek nespočet brodů vodou. Po prvních dvou dnech se jen objevila vizuálně mokrá vnější kůže na špičce (prvně v dolíčku pod šněrováním dole). Později přední půlka boty. Do rána obvykle vše vyschlo. Boty jsem používal jako regulérní holinky a po kamenech pod vodou jsem každou chvíli běhal prakticky až do výšky po polstrování nad patou. Žádný problém, i několik minut stání ve vodě. Pokud už jsem si svou chybou vrchem nabral, stačilo nechat volný komín kolem nohy a běhen zbytku dne během chůze morko a vlhkost vyvzlínala a vyschla.

Asi vinou "brusných" ponožek Bridgedale Trekker jsem asi po třech dnech začal mít odřené paty, ale s přelepením náplastí nebyl dále žádný problém.

Boty byly před akcí ošetřené sprejem Toko Proof & Care. Získal jsem pocit, že La Sportiva skutečně ví co dělá.
Uživatelský avatar
ondrejkout
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: čtv led 22, 2015 2:12
Bydliště: Budweis

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod remy77 » pon črc 13, 2015 13:08

Ondrejkout:
Aj si ich predtym potreboval nejako rozchodit? Mam na nich zalusk aj ja, zajtra by som si ich chcel ist skusit. Chcem v nich na GR20 o 2 tyzdne.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod ondrejkout » pon črc 13, 2015 14:09

remy77: vůbec ne. S předstihem jsem to raději zkusil, ale po prvním velkým kopci jsem si řekl, že to není potřeba a byla to pravda. Náplasti pro sichr sebou a nebudeš mít imho problém.
Uživatelský avatar
ondrejkout
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: čtv led 22, 2015 2:12
Bydliště: Budweis

PředchozíDalší

Zpět na Boty