Pohorky na "barefoot" nohu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Pohorky na "barefoot" nohu

Příspěvekod Marbejina » ned čer 2, 2024 13:59

Běžně nosím Barefoot boty, což vedlo k tomu, že se mi trochu roztáhla noha, prsty jsou zvyklé na více prostoru a v klasických pohorkach pak noha dost trpí. Léta jsem nosila Meindl Island, což jsou skvělé boty, bohužel na mě už moc úzké a přemýšlím, co s tím..

Řešil jste někdo tento problém? Vím, že někteří výrobci barefoot bot vyrábí i "pohorky do každého terénu", ale jsem vůči tomu docela skeptická. Chci je primárně na VHT, asi už nepotřebuju tak pevně boty jako ty Islandy, ale přeci jen pevnější než běžné Barefoot... Koukala jsem třeba na tyto? https://www.sportovna.cz/obuv-merrell-w ... 7eEALw_wcB
Marbejina
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned čer 2, 2024 13:50

Re: Pohorky na "barefoot" nohu

Příspěvekod mike » ned čer 2, 2024 23:35

Muzes zkusit Hanwag Alaska Wide, panskou verzi. Jsou lepsi, nez Islandy a navic pohodlnejsi (mel jsem oboje). Pripadne, jestli ti staci lehke pohorky, Hanwag Banks Extra SF. Straight Fit je dobry prave kdyz potrebujes vic prostoru pro prsty.

Mam v zasade stejny problem, noha se mi rozjela v bezeckych botach. Driv jsem nosil klasicke Alasky, ted uz mne ve spicce tlaci a musel jsem prejit na oboje vyse zminene. Ty mas jako zenska vyhodu, ze muzes vzit panskou verzi, coz doporucuju. Moje pritelkyne to tak ma, damske byly uzke, panske klasicke jsou v pohode. Vyzkousej a uvidis.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49792
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pohorky na "barefoot" nohu

Příspěvekod ntz » pon čer 3, 2024 9:45

zacinam mit stejnej problem ... vyresim to ale asi tim, ze se vykaslu na barefooty ... me nepripada, ze by mi prinasely neco zasadniho ... navic z barefootu roztazena noha je naprosto na prd do lezecek .. zkousel jsem se svejma 5.10 anasazi a to sirka je fakt spatne (doufam, ze to je jen o zvyku, v sobotu jsem mel lezecky na noze po dlouhatansky dobe), alasky wide me napadly, nechtel jsem s tim ale otravovat .. nejsem uplnej odbornik na B/C boty a navic mam "problem", ze mi vetsinou nic nevadi a nemivam problemy (takovej trochu oxymoron) .. pisu to proto, ze posledni asi 3 roky nosim barefooty a uz v tom nebudu dal pokracovat ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2213
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pohorky na "barefoot" nohu

Příspěvekod Marbejina » pon čer 3, 2024 10:03

Díky za názor, já spíš uvažuju, že se vyprdnu na B/C boty a prostě koupím nějaké barefoot pohorky :D.
Marbejina
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned čer 2, 2024 13:50

Re: Pohorky na "barefoot" nohu

Příspěvekod mike » pon čer 3, 2024 14:38

Barefoot pohorky mi pripada jako protimluv ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49792
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pohorky na "barefoot" nohu

Příspěvekod Etheric » pon čer 3, 2024 14:55

K čemu (krom zmrzačení) by mohly být takový boty dobrý? Smysl pohor je jasnej, smysl barefoot přinejmenším diskutabilní (za tu dobu co probíhá evoluce jsme si odvykli chpdot bosí)?
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8379
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pohorky na "barefoot" nohu

Příspěvekod apuka » pon čer 3, 2024 17:19

Marbejina píše:já spíš uvažuju, že se vyprdnu na B/C boty a prostě koupím nějaké barefoot pohorky
No, barefootove pohorky nesezenes - mike ma pravdu, ze to jsou trochu oxymorony.
Barefootove boty maji zabezpecit noham "volnost pohybu" "slapky" i kotniku, nesmi je omezovat svoji tvrdosti, musi nechat "citit po cem slapes", nesmi nijak vyrazne "odpruzit" doslap. Proto mas barefootove boty hodne ohebne a bez vyraznejsi mezipodesve. Pohorky prave naopak musi chranit nohy, musi zabezpecit bezpecnou chuzi, aby nohy nebyly ovlivnene nerovnostmi, musi chranit kotnik, vyrazne odpruzuji doslap.

Pokud jsi pouzival predtim Islandy, tak predpokladam, zes nebyl jako ja a par dalsich "silencu" a nosil jsi je jenom do tezsiho a slozitejsiho terenu, ne na "prochazky kolem komina" po lehounkych cestickach. Protoze ty barefootove vyssi boty mohou byt na ty lehke stezky fajn. Ale jakmile prijdes nekam do technictejsiho, tezsiho terenu, zacnes chodit po skalach, suti, tak ty ohebne barefootove podrazky, malo stabilni podesev a jeste min stabilni kotnik je pekna a docela rychla cesta k ublizeni si na zdravi. Navic v te ohebne podrazce se na mensim stupu na skale nemas sanci udrzet. O Tve "podpore" a "ochrane" poskytnute podesvi (a taky ochrane pred otlaky prstu aby noha nesklouzla az ke spicce) v ostrejsich klesanich, hlavne za klouzaveho blativeho pocasi radeji ani nebudu psat.

Takze bys mel nejdrive premyslet, v jakem terenu chces chodit a podle toho vybrat boty.

Co se tyce pohorek pevnosti Island, jsem doporucoval nedavno Asolo TPS 520 ve wide verzi. No a ted jsem si koupil Alfa Walk King, ty jsou taky hodne siroke - a nejenom v prstech, ale i v prostredku boty. Je verze z jejich umeleho materialu (tu jsem si nechal) i kozena (ta je pocitove snad jeste o milimetr sirsi), obe vypaddaji moc dobre. Tvrdosti jsou na urovni Islandu, velice mirne min tvrde nez Alasky. Ale jeste jsem v nich nestihl absolvovat turu venku.
Jeste co jsem posledni dobou zkousel, mozna by mohly sirkou i pohodlnosti sedet Salewa Ortles, model podle Tveho vyuziti a uvazeni - Ascent je vyssi pevnejsi, i s izolaci, potom je Edge Mid, maji i jeste lehci Light Mid, ale ty jsem nikdy nezkousel. Potom jsou od Salewy z tech mekcich bot sirsi Alp Mate Mid (alespon prvni verze, kterou mam), ale ty jsou tak max. A/B, proste na jednoduche ceske hory.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16887
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pohorky na "barefoot" nohu

Příspěvekod Marbejina » pon čer 3, 2024 18:15

Jako jasně, nejsou to pohorky v pravém smyslu slova, mačky nebo sněžnice na to člověk třeba nepřidělá, ale kotník to podrží a úplně bez podrážky taky nejsou. Naopak na těch kamenech to drží docela dobře, protože ta noha může pracovat a reagovat na ten terén, jsou širší a tedy stabilnější... Moc si to ale nedokážu představit s těžkou krosnou.

Možná máš pravdu, možná je to fakt blbost, ale asi se o tom potřebuju přesvědčit sama na sobě. Obecně mi přijde fajn jít cestou minimalismu a používat to nejlehčí vybavení, které vyhovuje dané situaci.

Jo a jsem holka ;-)
Marbejina
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned čer 2, 2024 13:50

Re: Pohorky na "barefoot" nohu

Příspěvekod Marbejina » pon čer 3, 2024 18:17

A děkuju za spoustu tipů i s odkázána, pokusím se někde si ke vyzkoušet a uvidím...
Marbejina
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned čer 2, 2024 13:50

Re: Pohorky na "barefoot" nohu

Příspěvekod Etheric » pon čer 3, 2024 18:53

Marbejina píše:mačky nebo sněžnice na to člověk třeba nepřidělá, ale kotník to podrží a úplně bez podrážky taky nejsou. Naopak na těch kamenech to drží docela dobře, protože ta noha může pracovat a reagovat na ten terén

Ty, holka :)... Tohle je přesná definice lehký trailový obuvi. Já je nosim k plný spokojenosti dlouhý léta, jen výhradně ty nízký bez nežádoucí fixace kotníku (o tom je tu napsáno mraky), používám k tomu návleky a... Vlastně v roce 2024 je to to nejlepší a nejpohodlnější, co může být.

Jinak s krosnou nechodim. Chodil jsem, hodně, ale ikdyž se mi povedlo sbalit na 3 týdny pod 5kg základ, furt to byla na zádech obrovská a těžká almara, která mi čím dál víc a víc brala radost z výletu a pohybu. Stan a spacák jsem prodal, krosnu (40l, 0.8kg) mám na ryby a 25l batoh na celodenní výlety, případně bohatě stačí na několik dní s přespáním na ubytku. "Na těžko" už nechodím a nikdy chodit nebudu. Ne.
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8379
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pohorky na "barefoot" nohu

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 6, 2024 5:35

pridavam tip meindl bernina.

zalezi, jak mas sirokou tu nohu. ja barefooty nikdy nenosila, uz sem se s ploutvrma narodila a nic vyse zmineneho mi neni dost siroke:D ale snad na tom jsi lepe, nez ja.

ps: mrkni na realfoot.cz, ja sem tam nebyla, barefoot nemuzu nosit i kdybych chtela, ale maji kotnickovy na ven. a jeste joe nimble, ale to asi budes znat, pokud BF nosis.

ja BF zkousela pred lety, krom toho, ze me byly uzky tak bych stejne asi nedala tu podrazku. ale to uz bude tak 10 let stejne...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9488
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pohorky na "barefoot" nohu

Příspěvekod apuka » čtv čer 6, 2024 8:25

Marbejina píše:Jako jasně, nejsou to pohorky v pravém smyslu slova, mačky nebo sněžnice na to člověk třeba nepřidělá, ale kotník to podrží a úplně bez podrážky taky nejsou. Naopak na těch kamenech to drží docela dobře, protože ta noha může pracovat a reagovat na ten terén, jsou širší a tedy stabilnější... Moc si to ale nedokážu představit s těžkou krosnou.
Jo a jsem holka ;-)
Prvne se moc omlouvam za nechtenou zmenu pohlavi - cetl jsem Tvuj prispevek odpoledne jeden den ale reagovat jsem mel cas az za vice nez 24 hodin, kdy jsem si dobre pamatoval, cos o botech napsla ale uz ne pohlavi...

Jinak ja jsem vubec nemyslel drzeni podesve na kamenech ale ze je ta podesev "nezpevnena" a nestabilni (nema zadnou vyztuhu, je ohebna a jeste je bota delsi a sirsi nez Tvoje noha), takze pokud slapnes na mensi stup spickou, tak se musis udrzet pouze praci svych svalu. Coz bude vzhledem k ohybani podesve a mezere pred prstama hodne tezko resitelny ukon. Podobne to plati i kdyz pouzijes jenom patu nebo v traverzu jenom bok podrazky.
Stejne tak v tech blativych klesanich mezi suti a koreny nejde jenom o prilnavost podrazky (tu klidne mohou mit BF boty vyrazne lepsi, pohorky casto maji smes tvrdsi gumy, ktera je nekdy trochu "klouzavejsi"), ale i o vzorek a schopnost "samocisteni" od nabraneho blata. BF "pohorky" vetsinou (logicky) nemaji zadny hluboky vzorek.

No a to podrzeni kotniku, to si u vyssich BF bot nejdrive dobre vyzkousej a srovnej s pohorkama... Nezapomen, BF boty Te maji vest k tomu, aby si vyuzivala vlastni svaly a nemaji v tom nijak moc branit. Jenze svaly se to nauci ve meste, kdyz BF nosis kazdy den, ale vycvicit svaly kolem kotniku aby v tezsim terenu branily urazu neni tak snadne. Musela bys taky nosit ty BF "pohorky" hodne casto a trenovat.

Jeste primeji receno - BF "pohorky" Ti mozna budou pripadat dobre. Do doby, kym se nedostanes do tezsiho terenu nez zvladnou a nekde se Ti nestane z duvodu, ze budes chodit, jak si zvykla z Islandu - jenze na rozdil od nich Te ty BF "pohorky" nepodrzi.
Neco podobneho jsem zazil s mid turistickymi botama od Hoka One One v Otztalu, sice vubec ne BF, ale siroke a delsi, opora v kotniku jen "jemna". Slapalo se mi fajn na docela dobrem chodniku, ale po asi ctyrech hodinach skveleho slapani jsem nesel dolu po pokracovani, ale nahoru k lanovce. Stezka sice uzka, stale ale rel. dobra - jen byla plna ze zeme castecne "vykukujicich" a taky volne stojicich sutru ruzne velikosti. Ja jsem na takove stezky zvykly, takze mne to nedelalo problemy. Botam ale ano a to docela velke, doslova bylo citit, jak trpi - natahovaly se do boku, podrazka nezvladala, atd.. V konecnem dusledku jsem v nich nakonec ten asi dvacetiminutovy usek dal za dvakrat tak dlouho dobu, protoze jsem si musel davat hodne bacha, abych si nevymknul kotnik nebo neodkopl prst, musel jsem vybirat nejlepsi misto na kazdy doslap. V pohorkach, i mekcich bych si ani nevsimal, co je za podlozi a sel. Samozrejme, svaly na mych nohou dostaly taky zabrat vyrazne vic za tento kratsi usek nez za ty ctyri hodiny predtim.
Taky jsem si potom bral ty Hoky jenom na jednoduche stezky. A to bych rekl, ze ony drzely kotnik i byly o neco pevnejsi nez BF "úpohorky" co jsem parkrat mel v rukou, kdyz manzelka si vybirala nizke BF boty.

Takze znovu zopakuji - rozhodni se podle toho, v jakem terenu a jak casto je chces pouzivat.

BTW, prave jsem chtel odkazat na Mawenzi, ze Meindl ma i mekci a sirsi pohorky, ze ona je ma, jen jsem si nevzpomenul na model.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16887
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Boty