jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pon kvě 22, 2023 15:11

mike píše:Kdyby aspon upozornili zavcas...
Kdybys me obcas poslouchal a dal dokopy 1 a 1, nebyl bys prekvapen.

Jsem tu uz nekolikrat psal, ze je silna (i legislativni) snaha zrusit pouzivani vsech FCB, stejne jako PTFE - ale ty Te uz nemusi tak zajimat, mas prece ekvivalent z nenavideneho PU, resp. i Gore uz zacina nove GTX (nebo se to jemnuje ted jinak :-k) vyrabet z neceho jineho :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon kvě 22, 2023 22:50

Nejsem prekvapen. Jsem nasran. Mel jsem v planu koupit zasobu, jen jsem na to nemyslel a prosvihnul spravny okamzik ](*,)

GTX bundy jsou uz nastesti prekonany, takze zakaz teflonu, IMO nesmyslny, mne az tak netrapi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Etheric » úte kvě 23, 2023 6:03

Už to fakt nikde nemaj.... Možná ještě v nějakým čistě kamenným obchodě, ale tam tohle moc nemívali.. Nevim, na co přejdu, Cherry byla jediná impregnace, která vydržela celej víkend, ačkoliv to ke konci už nebylo 100%, ale furt nesrovnatelně lepší, než libovolná konkurence
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » úte kvě 23, 2023 21:08

Nechces vyzkouset tu novou impregnaci na tenisky? Na rozdil od nove ekoshit verze Ultra Repel neni na vodni bazi, takze je jista sance, ze by mohla fungovat.

A kdyby jo, muzes mi svou zasobu Ultra Repel prodat ;-) Toho je na tenisky vylozene skoda, protoze je to mozna jedina vec, ktera se poradne vsakne do kuze a dlouhodobe ji impregnuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Etheric » stř kvě 24, 2023 4:34

Jednou to zkusit budu muset, ty 3 plný a 1 načatá impregnace dojdou a pak nic jiného nezbyde...
Jestli ta nová bude fungovat i po dvou dnech výletu cca 100km, nevim, stará to vydrží
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pavproch » stř kvě 24, 2023 9:14

mike píše:Jestli je realne nepotrebujes, jakoze na nizke boty je to opravdu zbytecne, tak je od tebe koupim. Vsechny. Cenu si rekni, postovne platim.

Sice sem tu už spal, že ty svoje tři Cherry neprodám... ale neska během vycházky do prce sem dostal nápad: Za milion (koňur českých) sou Tvoje. :supz:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28133
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Etheric » stř kvě 24, 2023 9:34

Vyměním původní 3 Cherry blossom za 9 nových "na tenisky". Za méně ne, dá se předpokládat, že ta nová impregnace nebude mít takovou výdrž :twisted: 8)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod booze » stř kvě 24, 2023 10:05

Nefunguje vůbec je to EKO BIO homeopaticka sranda pro hypstery. Po nastrikani a zaschnutí to umyjes vodou z hadice. Nefunguje to.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod booze » stř kvě 24, 2023 10:18

Hledej něco s PTFE dobre funguje SEAX Water Repellent a pak sranda na fasády v 5 l kanystru nevím ted název bylo to něco nano... fungovalo to na stan, boty, auto lak, tekuté stěrače, celty, bundy.

Pak na boty dobre funguje impregnace na stany v plechovem kanystru z HUDY. Zase název nevím, ale bylo to
Na bázi silikonu něco něco GOLD.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Etheric » stř kvě 24, 2023 11:32

@booze: ale já nemyslím tu impregnaci na vodní bázi, tu nechci ani zadarmo, já myslím tu, co zmiňoval mike, ta na vodní bázi není, ale účinnost neznáme
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » stř kvě 24, 2023 11:49

Ten SEAX ano, ale u tech "stanovych" a pod. bych si daval sakra bacha pokud bych to pouzival na boty s GTX. Taky bys z nich mohl udelat gumaky.

Jeste nevim, jestli uz zmenili Tarrago Nano (Oil) Protector. Pokud ne, tak ten fungoval taky dobre. To "nano" je podle vyrobce odkaz na vyuziti nanotechnologii pri vyrobe, ale vysledny produkt neobsahuje zadne nanocastice - to jen pro ty, ktere vuci nanocasticim v tomto pripade nemaji duveru (ja taky moc ne). Kdyz je v nazvu "Oil", tak to je urcene pro olejovane a voskovane kuze, na tech se vsakuje a drzi lip nez normalni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod booze » stř kvě 24, 2023 12:44

Ano mluvím o Cherry Blossom
IMPREGNACE SNEAKER SHIELD 200 ML. Nefunguje to, tak jak puvodni. Lepších výsledků dosahnes, když ji po zaschnutí vyfenujes, ale stejne to nevydrzi.

Teď se dívám do technického listu a píšou tam, že je částečně rozpustná ve vodě. :drinkers:

https://cdn.hudy.cz/images/_orig/5/173565.pdf
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod booze » stř kvě 24, 2023 12:51

Ty stanové jsou úplně v klidu, když to dávám na LS Trango gtx, tak stejně je to hadra. Nosím je převážně na podzim a v zimě, kdy chcete a je bláto.

A ano jak píšeš olej je na kůži jinak je na nic.

Ten sajrajt na stany je Fabsil Gold dává se ve více vrstvách a chrání i před UV. oživí to látku na botech, že se tak moc nelame. Po vyfenovani drží docela dlouho.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » stř kvě 24, 2023 12:54

Zase "castecna" dokonce ani uplna rozpustnost ve vode ve stavu v jakem je ve spreji jeste neznamena, ze nemuze po uschnuti branit prostupu vody - a ze tehdy uz nebude rozpustna ve vode vubec.

Ne ze bych obliboval impregnace "na vodni bazi". Kdyz takovou nastrikas na predtim nekdy osetrenou suchou obuv s alespon malym zbytkovym ucinkem, tak se impregnace do hloubky teda nema sanci dostat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod booze » stř kvě 24, 2023 13:48

To si nemyslím, muselo by to být dvouslozkove. Něco jako tužidlo.

Ve spreji je PTFE, nějaký nosič plus plyn. Vystriknes to na hadru pomocí tlaku plynu, nosič se odpari (buď je tekavy nebo na vodní bazi) no a zůstane jen PTFE vsaknuty do látky.

JE TO NAPSANE VELICE PRIMITIVNE ANO VIM TO.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » stř kvě 24, 2023 14:03

Ale vzdyt to sam pises - ta voda tam muze byt jako nosic, proste to vubec nemusi byt roztok, ale klidne emulze. Ta, kym je tekuta a je na vodni bazi, stale bude oznacena jako "rozpustna ve vode", i kdyz to nebude skutecny roztok.

Ten princip je jasny, taky to sam spominas - nosic se "vypari", zustane to "nosene", v tomto pripade PTFE. Ta prilne k materialu - ale uz se pri styku s vodou projevi jako silny odpuzovac, rozhodne se s ni nebude misit.

Jinak mi ale uplne neprijde nejlepsi reseni s PTFE. Resp. co se tyce ucinnosti, asi je to dobre, ale vzhledem k vlastnostem PTFE neni moc dobre, ze se s povrchu bot/jineho materialu se bude uvolnovat/opadavat do volne prirody. Tam to dokaze nadelat fakt pekne problemy. Jeste lepsi nez C8 FCB.
No a to je na tom vsem to nejhorsi - co funguje na to, na co to chceme, dela pouzitim hodne velke problemy jinde a to, co problemy (snad) nedela, tak zase poradne nefunguje.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod booze » stř kvě 24, 2023 14:19

Nechápeme se asi.
Je to jako rozpoustet polystyrenové kuličky ve vodě versus v benzínu. V benzínu ti z toho vznikne kaše, která po odpareni benzínu vytvoří jednotný kus.

Pokud nastrikas vodu a kuličky polystyrenu tak to máš všude jednotné a ne jako jednotnou vrstvu.

Proto se jako nosič PTFE používá tekava látka a ne voda.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » stř kvě 24, 2023 15:22

pavproch píše:Za milion (koňur českých) sou Tvoje.

To uz bych si misto impregnovani mohl pokazde koupit nove boty, ze? ;-)

Etheric píše:Vyměním původní 3 Cherry blossom za 9 nových "na tenisky".

O tom uz se da diskutovat. Jeste neco zkousim, jestli se nepovede, tak se ti mozna ozvu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Etheric » pát čer 16, 2023 4:10

apuka píše:kdybys me obcas poslouchal a dal dokopy 1 a 1, nebyl bys prekvapen.

Jsem tu uz nekolikrat psal, ze je silna (i legislativni) snaha zrusit pouzivani vsech FCB, stejne jako PTFE

Obsahuje původní Cherry blossom FCB? PTFE nemá, to je na obalu.
Právě jsem doplácal načatou lahev, poslední 3 plný původní Cherry blossom zbývají..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pát čer 16, 2023 8:17

Skoro jiste PTFE nema.

S nim ve spreji bych byl na boty/obleceni hodne opatrny. Ano, fajn se to "prisakne" k povrchu, mozna vejde i do mikrostruktur - ale bude se to trenim i pouzitim (ohybanim boty) uvolnovat a svinstvo pro prirody, hlavne zivocichy je to jeste o vetsi svinstvo jako FCB C8. Navic bych si opravdu nebyl uplne jisty, ze - hlavne na textilnich botach a obleceni - az se dostane k porezni membrane (tj. napr. GTX), tak ji neucpe, ze se nedostane do (resp. na) "poru" I kdyz na tom SEAXu je napsane, ze je to vhodne i na Higtech a ...TEX materialy a Booze tvrdi, ze mu boty stale "je to hadra". Takove neco je napsane i na (nekterych) silikonovych impregnacich a tam si to muzes pekne ucpat.
Vlastne jak na to myslim, nejspise i na PU membrane udela povrch, pres kterou muze prestat fungovat chemicka reakce membrany s vodou, ktera zabezpeci odvid par difuzi...

PTFE sprej se spise pouziva (nemyslim na boty) jako mazivo, presneji lubrikant a snazi se vytvorit vice-mene jednolitou vrstvu. Prave tou vrstvou se vytvari i "vedlejsi" impregnacni efekt.

Ale ano - pokud je pro Tebe prvotnim az absolutnim pozadavkem vodeodolnost, tak je to asi nejlepsi volba.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Vexo » pát čer 16, 2023 9:05

Když ty staré třešničky tak chválíte - to jste je dávali i na bundy? nebo co teď dáváte-budete dávat na bundy (membrány, větrovky a ss) = viděl jsem na některých sprejích, že jsou vhodné na stretchové ss, je to k nečemu nebo to je marketing?
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pát čer 16, 2023 10:42

K necemu - dokonce i k necemu pozitivnimu - to je. V podstate je to jako DWR, to se taky dela (v drtive vetsine) podobnymi chemikaliemi. Jen k trvalejsimu ucinku to potrebuje (i po vetsine spreju) idealne nechat projit susickou.

Ja jsem asi pred rokem rekl, ze kdyz mam doma starou bundu Rab Vapor Rise (Pertex EQ+velice tenky flic), na ktere je puvodni DWR totalne kaput a jeste starsi silikonovy impregnacni sprej, ktery jsem jeste na nic nepouzil, tak bych mohl zkusit, co to spolu udela. Jsem po vyprani bundu nastrikal, ale vice-mene jenom jemneji, zadne "durch, at to z ni tece". Ale nechal jsem to jenom uschnout, ani zehlicka nebo fen, ne to susicka. Bunda se stala a neco mene prodysna (se silikonem se to da ocekavat), ale nejake mrholeni docela drzela, rozhodne nenasavala vodu jako velbloud, jako pretim. Po tom roku je stale mene prodysna, je to tam citit a mrholeni stale drzi vyrazne lepe, nez predtim. Ale uz mene nez hned po aplikaci. No, zazraky ale necekej...

Napodobne, jeste zacatkem devadesatych jsem zkusil uplnou tehdejsi novinku - impregnacni sprej (nejspise jeste s FCB C8) - na sve "turisticke" rifle. Nesetril jsem impregnaci - a kupodivu, relativne to v desti fungovalo. Rozhodne jsem byl tak min mokry nez bez aplikace.

Ale osobne bych na bundy pouzil spise prostredky, ktere jsou na/do prani, resp. jako posledni machani - a potom hodil bundu do susicky. Tyto prostredky ucinkuji (vetsinou) lip nez spreje a dokaze to docela dobre "obnovit" puvodni DWR. Jen Ti impregnuji i vnitrni material, pokud mas podsivku, s tim je treba pocitat - vetsinou to nevadi, ale nekdy trochu muze. No a to nejhorsi je, ze soucasne prostredky uz nejsou tak ucinne jako byvaly pred lety - bo ekologie.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pát čer 16, 2023 15:44

apuka píše:Skoro jiste PTFE nema.

S nim ve spreji bych byl na boty/obleceni hodne opatrny. Ano, fajn se to "prisakne" k povrchu, mozna vejde i do mikrostruktur - ale bude se to trenim i pouzitim (ohybanim boty) uvolnovat a svinstvo pro prirody, hlavne zivocichy je to jeste o vetsi svinstvo jako FCB C8.

Coze? #-o PTFE je teflon, chemicky i fyzikalne velmi stabilni. Pouziva se mj. v chirurgii. Nejspis je uplne neskodny, problem je jeho vyroba (suroviny neskodne nejsou) a podle nekterych prave to, jak je stabilni, protoze pak zustava v prirode dlouhodobe. Kazdopadne v impregnacnich sprejich neni, nefungovalo by to.

apuka píše:Navic bych si opravdu nebyl uplne jisty, ze - hlavne na textilnich botach a obleceni - az se dostane k porezni membrane (tj. napr. GTX), tak ji neucpe

OMG... ta porezni membrana je taky z teflonu.

Vexo píše:to jste je dávali i na bundy? nebo co teď dáváte-budete dávat na bundy (membrány, větrovky a ss)

Ne, je to na boty. Na bundy pouzivam tohle: https://www.zbozi.cz/vyrobek/atsko-perm ... 84g-sprej/. Bez susicky je to ale celkem na nic, potrebuje tepelnou aktivaci a s zehlickou to moc nejde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod ntz » pát čer 16, 2023 15:49

@mike - quick-Q: mam ty alasky impregnovat v nejakejch generickejch intervalech ? Moc jsem je nenosil po cesku, mam jine boty na lehci teren .. Impregnoval jsem je kdyz byly nove tim Cherry Blossom sprejem (jak jsem dostal doporuceno) asi pred tim rokem (mam je skoro rok) .. jak pisu, moc jsem toho v nich nenachodil .. bral jsem je nejvic do lesa na houby (mam je na chalupe) a byl jsem s nima asi 10x na vyletu

edit: navic se zda, ze se uz neda koupit .. co bys' teda doporucil misto nej prosim ?
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pát čer 16, 2023 15:52

Ne, proc? Impregnuji se, az je to potreba. Kdyz uz kuze saje vodu a dlouho schne. Jestli jsi nechodil v jarnim snehu (tam se impregnace rychle osoupe), tak to po 10 vyletech nejspis nepotrebuji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod ntz » pát čer 16, 2023 15:58

jasny .. chapu .. ptam se, protoze jsem boty nikdy neimpregnoval ... jeste tedna doplnujici otazka, mam novej par tech dolomitek (do zasoby :D), predpokladam, ze je muzu nastrikat tou stejnou impregnaci i kdyz nejsou celokozene ? Bude to k necemu ?

Ty me stare dolomitky uz krom toho ze jsou sesmajdane zacaly i trochu propoustet .. resp. propoustej uz docela rychle .. staci abych sel v ranni mokre trave z za chvili cejtim v botach lehce vlhko .. driv to nedelaly, pripominam, ze je mam uz alespon 5 let ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pát čer 16, 2023 16:04

Muzes, ale ja bych si ji radej nechal na Alasky. Protoze neni a nebude a rovnocenna nahrada nejspis taky ne...

Proti mokre trave ti zadna impregnace nepomuze. Zrejme ti odesla membrana, coz je po takove dobe normalni. Nic s tim neudelas.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod ntz » pát čer 16, 2023 16:08

koupil jsem ty lahvicky 2 a zbyva mi cca 66% v ty druhy .. takze zbytek impregnace je na jedno pouziti .. alasky jsou velky .. na to prvni pouziti na ne padla jedna cela lahvicka .. hmmm, to je docela blby, ze uz ta impregnace neni
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pát čer 16, 2023 16:12

Alasky napoprve vypijou cely sprej, pri obnove uz tak moc ne, 2/3 budou stacit.

Jo, je to hodne blbe, podekuj svym kamosum ekoteroristum :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod ntz » pát čer 16, 2023 16:19

mike píše:Jo, je to hodne blbe, podekuj svym kamosum ekoteroristum :twisted:


bohuzel nemam moc kamosu ekoteroristu .. moji kamosi jsou v teto veci absolutni hovada .. ja jsem takovej ekoterorista samotar a moje ekoteroristicka one-man-bunka (kde jsem velitel) vede osamocenej boj .. mozna si dam nekam inzerat do seznamky .. bude tam: ekoterorista se rad seznami se spriznenou dusi, zn: lepidlo mam
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

PředchozíDalší

Zpět na Boty