Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod mike » ned úno 20, 2022 16:47

Zajimave. Normalne by argument proti kuzi byla vyssi vaha, ale tady je rozdil minimalni.

Erythropoetin píše:Pocitově bych řekl, že kůže si při správné péči bude lépe zachovávat např. voděodolnost a celkově by mohla být trvanlivější

To jo, ale platilo by to pro celokozene boty, coz tyhle nejsou. Kuze tam zas tolik neni a odolnost je dana nejslabsi casti.

Erythropoetin píše:oproti tomu mi bylo řečeno, že syntetika je zase odolnější vůči vůči kontaktu se skálou / oděru, což k lezení tak nějak patří.

Kdo ti to rekl? Podle mne je to prave naopak. Proriznout kuzi je pomerne narocne, povedlo se mi to za 25 let jen jednou, zatimco u umeliny to zas takovy problem neni. Malo odolne jsou svy, ty odejdou snadno, o skalu se prosoupaji nebo rovnou proriznou.

Nechces primo napsat do LaS? Docela by mne zajimalo, co je vedlo k tomu, udelat dvoje stejne boty, ktere se lisi v tomhle. Kdyz tak koukam na urceni, tak mi prijde, ze motivaci pro kuzi by mohla byt lepsi tepelna odolnost, lip se tam udrzi teplo. Jinak asi udelas nejlip, kdyz zajdes do kramu, vyzkousis oboje a vezmes ty, ze kterych budes mit lepsi pocit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod apuka » ned úno 20, 2022 19:38

Erythropoetin píše:Nejsem asi reálně schopen posoudit, která varianta s sebou nese jaké přednosti a úskalí a která bude pro mě vhodnější. Pocitově bych řekl, že kůže si při správné péči bude lépe zachovávat např. voděodolnost a celkově by mohla být trvanlivější, oproti tomu mi bylo řečeno, že syntetika je zase odolnější vůči vůči kontaktu se skálou / oděru, což k lezení tak nějak patří.
Ty kozene by mely byt odolnejsi na zatez (na zadech i delkou a narocnosti), jsou pocitove mirne "pevnejsi", ty umele zase spise pro "jednodussi" prechody ledovcu, feraty. Taky lip zvladaji zimu. Ale odolnost vuci skale se tezko da rict, LS ma svoje plasty vetsinou hodne odolne a u kozenych je (u LS
trochu prekvapive nubuk a ne Perwanger - asi kvuli vaze), tam bych cekal, ze bude cca stejne.
Ale zase ani jedno z tech bot vyrobce primo nedoporucuje na lezeni (technical mountaneering), na to je spise rada Trango Cube nebo alespon Trango Tower. U tech je i podrazka na lezeni skvela, drzi skvele - ale na skale vydrzi hodne kratce, s tisicami kilometru nepocitej ani nahodou.

Co se tyce odolnosti vuci vode je u Aequilibrum i Cube nejvice zalezi na tom, jak dlouho bude vode odolavat softshellovy jazyk, ktery v sobe nema GTX ani jinou membranu!. No a zkusenosti syna s nekolika Cuby a Trango Alpem ukazuji, ze (pri pouziti i na lezeni ve snehu/ledovci) odolnost teda velka neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod Erythropoetin » ned úno 20, 2022 19:56

Díky za reakce. Obě boty už jsem pozkoušel a z toho co jsem měl na noze jsem měl asi trochu lepší pocit z té syntetiky, i když bych se asi radši přiklonil k té kožené, což mi tu celkem potvrzujete. :) Teď ještě čekám na jednu velikost, a pak to nějak rozseknu. Chápu to tedy tak, že užitné vlastnosti budou mít obě varianty dost podobné, a rozdíly budou spíš marginální (trochu ta odolnost, výdrž, teplotní komfort...). Takže ve finále bude nejdůležitější kritérium právě ten lepší pocit, jak píše Mike :)

Btw. Zkoušel jsem bot více, mj. i Trango Cube a ty my moc nesedly, tlačily na nártu. Naopak tyhle Aequilibria padly jak p*del na hrnec. Jednoznačně nejlíp z toho co jsem měl na noze. Tak jim dám šanci, a třeba až budu vybírat příští boty na VHT a budu mít i nějaký svoje praktický zkušenosti, budu třeba volit trochu techničtější botu, uvidíme...

mike píše:Kdo ti to rekl? Podle mne je to prave naopak.

Říkal mi to prodavač v Hudy sportu. Taky jsem se nad tím podivil. Říkám si, že to možná bude platit např. u boty typu Trango Cube, která má poměrně masivní oplastování exponovaných částí. To ale není případ toho Aequlibria.
Do LaS asi psát nebudu :lol: Třeba prostě hledali způsob, jak při uvedení nové řady boty aspoň nějak diferencovat, když už jsou patrně všechny stejně tvrdé.
Erythropoetin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned říj 11, 2020 15:36

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod mike » ned úno 20, 2022 21:31

Jak se ti jevi tvrdost podrazky? To jsem tam nikde nenasel. Podle vzorku bych to odhadl na C/D, ale realne asi budou mekci, ne?

Taky tam nikde nevidim climbing zone, coz je pro mne vyrazne plus, ale pro tebe mozna minus.

Dej pak casem vedet, jak se ti osvedcily. Mne taky Cube nesedi a tyhle mi pripadaji zajimave.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod apuka » pon úno 21, 2022 10:14

mike píše:Taky tam nikde nevidim climbing zone
:shock: :shock: :shock:
Koukal jsi se na podrazku nebo alespon a na jeji fotku? Co myzlis, ze je tam vepredu smerem k vnitrku, co je pod tim v "dire" napsano pres celou podrazku "CLIMBING ZONE"? :lol:
mike píše:Podle vzorku bych to odhadl na C/D, ale realne asi budou mekci, ne?
Hm, to by me zajimalo, odkdy se odhaduje tvrdost podrazky ze vzorku :((.

Jinak to C/D neni ani nahodou, je to mirne mekci nez Cuby, jen je "v nem" trochu jiny pocit. Ja bych soudil spise neco mezi Alaskami a C. Ale kdo vi, jak to zmekne pouzitim.

Ja budu zvedavy hlavne na vydrz podrazky/vzorku a obsazky. Podle prvnich dojmu (ale bez praktickeho vyzkouseni v terenu) se zda, ze by mohla vydrzet dele nez u Cubu (a obsazka i u jinych LS bot - napr. Karakorum HC - z posledni doby). Ve skalnatem terenu to bylo u nich na par set km do sedreni vepredu, jak podrazky az na vyztuz boty, tak i obsazky az na zakladni matros boty. Viz moje prispevky ve vlaknu o reklamacich bot.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod mike » pon úno 21, 2022 16:47

apuka píše:Co myzlis, ze je tam vepredu smerem k vnitrku, co je pod tim v "dire" napsano pres celou podrazku "CLIMBING ZONE"?

Koukal, nevidel. Na fotkach je to videt hodne spatne a driv to nebyvalo v dire, ale nahore. Njn, tak to je blbe.

apuka píše:Hm, to by me zajimalo, odkdy se odhaduje tvrdost podrazky ze vzorku

Agresivita vzorku casto odpovida tvrdosti podrazky. U LaS to tak byvalo. Rozumis vyznamu slova odhad?

apuka píše:je to mirne mekci nez Cuby, jen je "v nem" trochu jiny pocit. Ja bych soudil spise neco mezi Alaskami a C.

To by nebylo spatne. Asi si je casem zajdu nekam vyzkouset.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod apuka » pon úno 21, 2022 20:32

mike píše:Agresivita vzorku casto odpovida tvrdosti podrazky. U LaS to tak byvalo. Rozumis vyznamu slova odhad?
Takovy odhad je uplne mimo. Jak u LS, tak i u ostatnich bot. Muzes si trochu pochodit po obchodech (lepsi by to bylo v Alpach, je tam vetsi vyber) a zjistit sam. V podstate by to taky bylo kontraproduktivni - cim pevnejsi/ tvrdsi bota, tim vice je urcena do vice skalnateho, zasnezeneho a ledoveho terenu, na pouziti macek a agresivita podrazek by tam byla trochu blba. Ocekava se spise lepsi drzeni prave na skalach. Agresivni vzorek je spise na blato a jemne sutovy teren, to je spise na boty B, nekdy i mene.

A jo, prave ze jsem si dobre vedom vyznamu slova odhadnout. Jenze ja se snazim odhadovat alespon trochu kvalifikovane na zaklade nejakych predpokladu, ktere v tomto pripade uplne chybi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod mike » pon úno 21, 2022 20:45

:roll: tak se podivej treba na D LaS Nepal a pak mi najdi nejake B s podobnym vzorkem. Zas se chces hadat o blbostech, co? Horsi, nez zenska #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod apuka » pon úno 21, 2022 23:34

Miku, ja se nechci hadat, jsem TI jen napsal, jak to s podrazkama (na D - a vlastne i na C/D - botach) je. Kdyz Ty o tom nic nevis, tak holt, no, budes se hadat Ty :wink:.

Podobne agresivni vzorek ma napr. LS TX5, jen neni tak "hranaty", spise trochu zaobleny smerem dopredu a mozna o milimetr mene hluboky na krajich. To ma ale sve duvody prave v tom, co jsem napsal - TX5 jsou na "rychly presun", proto smerem dopredu nechce brzdit (spise kvuli rychlosti smerem dolu se muze klidne i velice mirne klouzat), zato potrebujes vetsi zaber, proto ma zadnym smerem ostrejsi hrany. No a taky je z mekci gumy, kdyby z te udelali podrazky s tak ostrymi hranami, tak se to za chvili rozdroli, bo mekci guma to neudrzi. A na N. Extremu je z nejtrvrdsi gumy, tj. ta drzi pokope mnohem silneji. A na skalach bude mit vetsi plochu doteku, tj. lepsi prilnavost (ta se nebude ohybat). Mekka guma TX5 zase ma lepsi prilnavost sama o sobe, tj. na podobne silnou prilnavost na (mene skalnatem) terenu staci mensi plocha, dokonce i kdyz se bude pri chuzi (mozna i behu) ohybat.
Ze je na Nepalu hlubsi dezen je hlavne kvuli tomu, ze na skalach odchazi znacne rychleji nez v terenu, do ktereho je napr. urcena TX5. Toto je zrovna oblast, kde hrube podcenili doporucenou oblast vyuziti napr. pro Cuby (maji snizenou vrstvu gumy v zakladu podrazky a taky snizenou hloubku dezenu a pritom jsou urcene na technicke horolezeni).

Jo, doporucuji se TI jeste podivat na jine D, C/D boty, jaky maji dezen podrazky...

Ale je jen mozne, ze ty jen mas pojem "agresivni podrazka" na neco jineho, nez na popsane, tj. co nejsilnejsi predani sily zaberu na zemi do rychlosti pohybu
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod mike » pon úno 21, 2022 23:50

To jako fakt chces tenhle vzorek srovnavat s tim na Nepalech? No dobre, nema to smysl. Je videt, zes poradne boty na nohach nikdy nemel a netusis, jak se takove podrazky chovaji. Ja jsem ty C/D boty mel a na rozdilu proti B/C se podilel prave i vzorek podrazky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod apuka » úte úno 22, 2022 10:10

Ano miku, ty dve podrazky jsou plne srovnatelne z hlediska "agresivity" - kazda pro jemu urceny teren. Resp. bych rekl, ze TX5 ma o docela dost agresivnejsi, protoze podrazka Nepal Extremu nepatri mezi ty hodne agresivni.

Ale zase se tady narazi, ze Ty si predstavujes pod nejakym pojmem "neco" a automaticky beres, ze to "neco" je ten "skutecny" vyznam. To Tvoje "neco" rozhodne neni ten vyznam, v jakem se pro podrazky sportovnich bot pouziva - tj. co jsem popsal, na co nejvetsi predani vlozene energie do rychlosti pohybu. Potom se nemuzes divit, ze Ti "neco nesedi" v reakcich.
Mimochodem, normalne se termin "agresivita vzorku podrazky" pouziva spise pro bezecke boty (pripadne sem-tam i pro approach), kde je toto dulezite. Jenze tam se to dava dokopy i s dalsimi vlastnostmi podesva - odpruzenim, vracenim energie, atd.
mike píše:Je videt, zes poradne boty na nohach nikdy nemel a netusis, jak se takove podrazky chovaji. Ja jsem ty C/D boty mel a na rozdilu proti B/C se podilel prave i vzorek podrazky.
:lol: Proto jsem mnoho let chodil vsude v Asolo Aconcague a zadne jine boty jsem nemel, ze jo :wink: TO jsou plnohodnotne C/D boty, jen min smerem k D bo nemely zatepleni. Koukni se na jejich podrazku, rekl bych ze ve Tvem chapani byla "agresivnejsi" nez ma Nepal Extreme.

Taky se muzes podivat na jine C/D boty - Scarpa Mont Blanc - a jeji podrazku, ta se Ti zase nebude vubec pozdavat.
Jo, Aequilibrum taky nema nijak agresivni vzorek, podrazka je vice zamerena vice na "drzeni" v terenu (na ktery jsou boty urcene).

Ale znovu zopakuji: D boty jsou urcene do nejtezsich horskych oblasti, mixoveho terenu, kde je ale prevaha ledu, zledovateleho firnu, i proto jsou skoro vsechny soucasne zateplene nebo alespon z hodne tluste kuze. C/D se od nich lisi hlavne tim, ze se pocita s castejsim pouzitim v jeste nezalednenem tezkem skalnatem terenu, proto ne vzdy jsou zateplene, resp. jsou jen na nizsi teplotu.
Ale rekni mi, v cem ma byt to co nejlepsi predani vlozene energie do pohybu v pripade C/D a D bot? Nepocitam s firnem a ledovce, tak se predpoklada, ze pouzijes macky. Zustava skala - a tam nejlepe vyuzijes vlozenou energii, kdyz bude podrazka dobre drzet. Coz je duvod, proc jsem psal, ze D podrazka musi mit co nejvetsi plochu.

Potom si muzes nekde najit popis funkcnich oblasti tech tuhych (rigid) podrazek - jsou tri (tady to mas zvyraznene na podrazce, co ma Scarpa Mont Blanc):
1) prilnavost - to je vepredu, ta Climbing zone (abys vedel, proc to tam je). Tady jde hlavne o udrzeni se na mensich plochach, ne o dalsi bod.
2) pohyb (predani energie do pohybu)
3) brzdeni
Ty posledni dva jsou na ruznych podrazkach ruzne umistnene vycnelky a "drapy" . V jejich tvaru a umistneni se jednotlive podrazky hlavne lisi. Pokud se podivas na podrazku LS TX5, uvidis tam stejne oblasti a kdyz vezmes do uvahy teren, tak Ti bude jasne, proc jsou jednotlive casti tvarovane tak, jak.
Ale u C/D a D podrazek budes mit opravdu tu agresivitu mit v tom, abys neklouzal...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod mike » úte úno 22, 2022 17:12

:roll: tolik nesmyslnych reci jen proto, ze jsem napsal jednu vetu o odhadu tvrdosti podrazky ze tvaru vzorku. V te puvodni vete nebylo nic o agresivite, na ktere jsi zalozil svou dlouhou polemiku o nicem. To jsem dopsal az v dalsim vysvetleni a evidentne to slovo chapes jinak.

D a C/D boty si delaji cestu v terenu samy, v tom jsou agresivni. B se ji naopak prizpusobuji. A na zaklade toho jsem si dovolil udelat ten odhad :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod apuka » úte úno 22, 2022 20:38

No vidis, kdybys hned napsal, ze Ty si pod tim predstavujes toto (tj. neco uplne jineho nez jak se to pouziva), tak by to nemuselo byt. Bych Ti hned rekl, ze Aequilibrum takto "agresivni" vzorek nema, ten si "delat cestu sam" rozhodne nebude.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod Pierre111 » stř úno 23, 2022 14:29

Nevím na co přesně ty boty chceš, ale je důležité vzít v potaz z mých zkušeností dvě věci. Tvrdost a izolaci. Pokud chci boty na techničtější vysokohorský terén, např. na nějaký čtyřtisícovky tak je to velmi podstatné. Pokud budou boty měkké a ty třeba polezeš na předních hrotech, tak ti bude za chvíli krutá zima na prsty. Já mám Trango Cube a v těch je třeba docela zima, normálně je přes svršek cítit studený sníh a přijde ti, že ti do bot teče, ale není to pravda. Je to jen chlad, co je cítit přes botu. Tyhle boty jsem měl v ruce a myslím, že to bude dost podobné. To je nevýhoda syntetiky, kůže trochu lépe izoluje. Proto do vysokých hor, případně na teploty pod -10 doporučuji mít syntetické boty s nějakou i mírnou izolací. Druhá věc je ta dostatečná tvrdost.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod mike » stř úno 23, 2022 17:44

Pierre111 píše:Já mám Trango Cube a v těch je třeba docela zima, normálně je přes svršek cítit studený sníh

Az tak? To je docela slusne minus. Jake ponozky nosis? Mozna dalsi duvod, proc nosit dvoje silne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod Erythropoetin » pát úno 25, 2022 22:04

Boty kupuju za účelem alpských výstupů na 4k vrcholy, přičemž ne vždy to bude nejsnažší normálkou. Abych byl konkrétní, tak, pokud to někomu pomůže udělat si obrázek, na letošek je prozatím v plánu Piz Bernina Biancogratem, kde se kromě sněhového hřebenu uplatní i lezení po skále, případně nějaké severní stěny v Ötztalských Alpách (Petersenspitze / Hintere Schwärze).

Možná bych na to ocenil i techničtější botu, než je Aequilibrium. Jsou přeci jen o trochu měkčí než Trango Cube, ale ten rozdíl jsem při zkoušení poznával jen stěží. Je mi také jasné, že to není zimní bota, ale tak na letní Alpy to snad stačit bude.
Co se týče vzorku, byl bych taky býval řekl, že je agresivní, ale nechci rozpoutávat další flame :lol: Když tedy ne agresivní, tak rozhodně progresivní :) Guma je spíš měkčí, ale porovnání s Trango Cube nemám.

Btw. ještě mi celkem padly do oka Scarpy Ribelle HD a Manta Tech. Ty Ribelle už jsem i měl na noze, ale ne v ideální velikost a ty budou tuhostí asi podobné těm Aequilibriím, ale ty Manty by měly být zas o něco tužší. Možná si je ještě nechám poslat do Prahy k vyzkoušení, i když už mám doma kožený Aequi..., co mi sedí parádně...
Erythropoetin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned říj 11, 2020 15:36

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod mike » pát úno 25, 2022 22:27

Myslim, ze na tohle bys ocenil nektere boty z rady LaS Nepal, rozdil ve slozitejsim terenu a stoupani po prednich hrotech je fakt znat. Zas se v nich ale moc neda chodit po lepsich stezkach :) Sedet by ti mohly, mne sedi slusne (a rada Trango ne).

Uz je mas, uvidis sam, koupit dalsi muzes vzdycky. Dej pak vedet, jak se ti osvedcily. Ja bych o nich taky uvazoval, pres PD+ uz asi nepujdu a na to by mely stacit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod Erythropoetin » sob úno 26, 2022 9:07

Teď jsi mi nasadil docela brouka do hlavy. Na tuhle kategorii jsem opravdu nepomýšlel, přišlo mi to jako už moc echt horolezecká bota (navíc v Hudy mě odrazovali i od Trango Cube, které má mimochodem kámoš, se kterým do hor pojedu). Holt mi chybí zkušenost a dávám hlavně na dojmy. Tyhle vaše poznatky jsou pro mě hodně cenný.
Asi se na ně zkusím zajít ještě podívat a objednám si k vyzkoušení ty Manty. Ty Aequilibria, co mám doma, by šly ještě vrátit, což se mi ale nechce znovu podstupovat, když už jsem si myslel, že mám definitivně vybráno :lol:
I když je mi jasný, že žádná bota není stoprocentní univerzál, trochu mám strach právě z toho, jak se v tvrdých botách bude chodit po mírnějším terénu v údolí. Takže to chce pokud možno zhodnotit jaká bota mě v jakých podmínkách bude více limitovat a jaký bude naopak jejich přínos...
Erythropoetin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned říj 11, 2020 15:36

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod mike » sob úno 26, 2022 19:56

Nech si je. Kdyz zjistis, ze na narocnejsi vystupy nestaci, tak se ti stejne budou hodit na beznou VHT. Nechces snad kazdy den lezt severni stenou Eigeru, ne? ;-)

Ja jsem ty Nepaly mel, trekovou C/D verzi. Na alpsky kamenity teren mimo stezky byly skvele, na ledovce a stoupani po prednich hrotech jeste lepsi. Hlavne vyztuha podrazky te dost podrzi a odlehci lytkovym svalum. Naopak, cim lepsi stezka, tim to bylo horsi a kumulovalo se to. Zacatek treku jeste sel, ale kdyz jsem tak po tydnu musel projit turisticky usek po stezkach, tak to bylo docela utrpeni, to jsem mazal chodidla kremem proti bolesti. A to ty trekove maji jeste kolebku, D ne, v tech chodis jak robot, si to schvalne zkus nekde na prodejne. To bych si snad na nastup vzal jine boty i kdyz jsem teda potkal cloveka, ktery v nich sel zespoda. A nechapal jsem :)

Taky si myslim, ze to bude individualni a ze si to musis vyzkouset sam. Ted mas boty, ktere ti sedi a na VHT urcite pouzitelne jsou, a tak je vyzkousej v terenu a kdyz nebudou uplne stacit, tak si holt koupis pevnejsi (a tyhle si muzes nechat na nastupy). Nemuzes cekat, ze hned napoprve trefis vsechno spravne na zaklade zkusenosti jinych :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod apuka » ned úno 27, 2022 12:02

Erythropoetin píše:Boty kupuju za účelem alpských výstupů na 4k vrcholy, přičemž ne vždy to bude nejsnažší normálkou. Abych byl konkrétní, tak, pokud to někomu pomůže udělat si obrázek, na letošek je prozatím v plánu Piz Bernina Biancogratem, kde se kromě sněhového hřebenu uplatní i lezení po skále, případně nějaké severní stěny v Ötztalských Alpách (Petersenspitze / Hintere Schwärze).
No...

Rekl bych, ze Aequilibrum Ti na mnoho 4000 normalkou postaci, mozna i na Biancograt, tam to ale otazne. Ale Hintere Schwarze? Nevim - to je 50 stupnovy firnovo-ledovy svah (s dvema cepiny) a tam uz budes na prednich hrotech dost. Podle mne na to jsou ty boty uz mekke.
Otazkou ale nebude, jestli ty boty Tve vystupy daji (ony to urcite daji), ale nejprve jestli je das v nich Ty - na to je odpoved, ze s dobrymi svaly na prisluznych mistech, velkou obezretnosti, atd. asi ano. Konecna hlavni otazka potom bude, za jakou cenu, jake budes mit dusledky. Prvne, bezpecnost (a hlavne Tvuj pocit bezpecnosti) nebude uplne idealni, unava bude vetsi, namaha taky, cas se Ti bude prodluovat. A to vsechno dohromady, k tomu dlouha prace prakticky jen na prednich hrotech a pouceni z prispevku Pierre111 - bude Ti zima. I v tech 3000-36xx metrech na H. Schwarze, ne to jeste 4000. Coz dale zvysuje namahu, unavu a snizuje bezpecnost.

Co se tyce tvrdosti a pevnosti, tak jsou fakt mekci nez Cuby - zjistis to i pri domacim zkouseni, ale musis zkouset vystupovat na male stupy jen na spicky, potom ostre stoupani, jak se ohyba podrazka, atd. Syn je mel doma skoro mesic , ty plastaky i kozene a rikal, ze je to docela citelny rozdil. Konec koncu se koukni na graf zarazeni pohorek a exp. bot primo na strankach LS. Cim vys je bota, tim je tvrdsi a urena do slozitejsiho terenu.
Kdybys vervomoci chtel nejaky Aequilibrum, tak alespon ten Top. Sice je nezatepleny, ale uz je urceny i na lezeni i v mixovyxh terenech. Potom muzes zkusit Ice Cube, ten je jeste o neco vysa uz je zatepleny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod mike » ned úno 27, 2022 21:06

Lezl jsem ledy v B/C Hanwag Alaskach. Vickrat a nedostatecnou tvrdost boty jsem nevnimal jako prekazku, v tu chvili je clovek soustredeny na neco jineho. Chodim v nich i sve VHT treky s vrcholovymi PD vlozkami a da se to. Je to kompromis, idealni bota pro vsechno neexistuje, a tak si clovek holt vezme takovou, ktera mu vyhovuje ve vetsine situaci a v mensine je jeste pouzitelna. Tohle si ovsem kazdy musi vyzkouset sam.

Jak jsem psal, jestli mu ty Aequilibria sedi, tak bych si je nechal, vyzkousel a pak se rozhodnul, jestli si na narocnejsi vystupy poridit jeste neco tvrdsiho.

apuka píše:Kdybys vervomoci chtel

Jazykova vlozka: slovo vermomoci neexistuje a nechapu, jak muzes neco tak otresneho napsat #-o Spravne je mermomoci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod Erythropoetin » pon úno 28, 2022 8:16

apuka píše:Ale Hintere Schwarze? Nevim - to je 50 stupnovy firnovo-ledovy svah (s dvema cepiny) a tam uz budes na prednich hrotech dost.

No zajímavý, o těch dvou cepínech se mi kámoš nezmínil. Je pravda, že zatím je jen hrubý nástin plánu, ale asi budu muset s vedoucím zájezdu ještě prokonzultovat, co je v našich možnostech :lol:

mike píše:Ted mas boty, ktere ti sedi a na VHT urcite pouzitelne jsou, a tak je vyzkousej v terenu a kdyz nebudou uplne stacit, tak si holt koupis pevnejsi (a tyhle si muzes nechat na nastupy). Nemuzes cekat, ze hned napoprve trefis vsechno spravne na zaklade zkusenosti jinych :)

Takhle jsem taky přemýšlel. Na Aequilibriích skálopevně netrvám, ale měl jsem z nich nejlepší pocit z toho, co jsem zkoušel a můj dojem byl, že to je jasná volba, a určitě poslouží dobře. Nicméně jak postupně více pronikám do toho, jaké boty jsou na co vhodnější, trochu mě to nahlodalo. Během týdne by se mi každopádně mělo podařit vyzkoušet ty Scarpy Manta Tech, tak jestli budou sedět a budu z nich mít taky fajn pocit, asi bych se přiklonil k nim. Jinak nebudu dál spekulovat a nechám si LaS.
Erythropoetin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned říj 11, 2020 15:36

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod apuka » pon úno 28, 2022 9:03

Ja netvrdim, ze s jednym (i turistickym) cepinem to nedas, ale chodi se to se dvema. To je asi stejne jako boty - muzes to dat i v obycejnych B-ckach (jak s oblibou rikam, ja jsem taky uz presel - neplanovane - Tri kopy ve svych svatecnich nizkych mokasinach v case, kdy to bylo ponekud min zabezpecene nez ted, ale nikomu bych to nasledovat nedoporucoval).
Jak jsem psal, je to AD, az 50 (nekde piso dokonce 55) stupnovy svah, vetsinou firn, ale v zavislosti na pocasi na nekterych mistech uz led. Vsak se po tom trochu podivej. Ono asi ne nadarmo se tam jezdi trenovat na himalajske a jine vystupy ve vyrazne vyssich polohach (i kdyz to spise v zimnich podminkach).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod Erythropoetin » pon bře 14, 2022 10:13

Tak nakonec je vše ještě trochu jinak. Od Aequilibrií jsem upustil a nakonec se rozhodoval mezi Scarpami Ribelle HD a Asolo Elbrus (čímž se definitivně dostávám mimo téma plasťáků, za což se omlouvám). Chtěl jsem jít do Elbrusů, kvůli tomu, že jsou tvrdší, ale zároveň se v nich dá ještě pohodlně jít. Ale na obou párech, co byly v Praze k dispozici mi pokaždý něco (jinýho) vadilo, a protože jsem to už nechtěl dál řešit, volba padla na Ribelle.

A už mají za sebou první ostrý test, ve kterém, myslím, dost slušně obstály. V sobotu mě kámoš vytáhl na ledopád v Labském dole (poprvý v životě jsem měl na nohách mačky :D). Měl jsem tedy lehkou skepsi, jak to budu v botách zvládat, protože při zkoušení prostě nejtvrdší nebyly, ale nakonec to bylo v pohodě. Přišlo mi, že mačky tu botu zpevnily a neměl jsem pocit, že by mě nějak extra limitovaly (jasně, Dčková bota bude jinde; a taky jsem lezl jen na rybu, takže jsem ve stěně nikdy nestrávil příliš dlouho). No a pak jsem je ještě pořádně protáhl po Krkonoších. Celkem za víkend nachozeno přes 55 km a docela v pohodě.
Myslím tedy, že to nakonec nebyla špatná volba. Snad po nasazení v Alpách nebudu muset měnit názor :lol:
Erythropoetin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned říj 11, 2020 15:36

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod apuka » pon bře 14, 2022 10:18

Tak at dobre slouzi!
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod tor88 » pát srp 12, 2022 11:24

Simond Alpinism Light
https://www.decathlon.cz/p/panske-alpinisticke-boty-alpinism-light-trisezonni-modre/_/R-p-169251?mc=8393495

K plnotučným pořízený aj letní variant :t:t
Zatím jen porovnání s full verzí. Hlavní a zasadní rozdíl. Rozhodně měkčí B+ka? Nemají mega MEGA obří kotník =D> Ty má asi jen ženská varianta. O Nějakých 200g na botě lehčí. Nejsou tolik polstrované/zateplené? Zajimává pulčislová vložka? Heh ale kolik ten impregnovaný papír bo co to je vydrží? /ta bílá věc pod vložkou/

Ty plnotučné https://www.decathlon.cz/p/alpinisticke-boty-alpinism-modre/_/R-p-15633?mc=8324356 maji 2 treky v Tatrach cca celkem 25hod. Mimo značku, skály,sutě, šutry. Přijemné drtiče žuly :mrgreen: V technickém terenu lehce neohrabané (nj jsou to spíš podzimáky/jarňáky) Nemají ani climbinu :( V teplotach +20C už ale na hraně. Velký kotník = max stažení mi na levém nartu pod jazykem udělal oděrku. Jinak spokojenost :wink: Zevnitř trochu ošoupané (foto oděrky) ale jinak fajn.

Decathlon určitě minimalně o 30% podražil tak to není co to bejvalo mít za pár drobnych plnohodnotné trekovky.

ObrázekObrázekObrázekObrázek

ObrázekObrázekObrázekObrázek

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod apuka » pát srp 12, 2022 14:50

tor88 píše:Ty plnotučné... Nemají ani climbinu
Ale maji, vzdyt se podivej zespod na podrazku - jen to tam nemaji primo napsane (i na Decathlonackem popisu mnas uvedene). Podrazky bez Cl. zone maji predek reseni uplne jinak, ne tak "do boku". Taky bych rekl, ze na jedne z Tvych fotek (9.) je videt, ze v oblasti CZ je podrazke uplne vepredu uz pekne sedrena (zacina mi to pripominat "ztratu gumy" na LS Trango Cubech :-)). To je vlastnost CZ, tam je totiz mekci, lepe drzici, zato rychleji se optrebujici smes gumy.
tor88 píše:letní variant... Rozhodně měkčí B+ka? ... Nejsou tolik polstrované/zateplené? Zajimává pulčislová vložka? Heh ale kolik ten impregnovaný papír bo co to je vydrží? /ta bílá věc pod vložkou/
Zajimave... Docela by me zajimalo, jestli se udelaly tak velke zmeny mezi prvni a soucasnou verzi. Jsem mel doma jednu dobu tu prvni verzi a LS Trango Cuby. Moje zkusenosti byly tehdy (asi se to da nekda na OF najit) cca:
- tvrdosti cca stejne
- polstrovani melo silnejsi Simmond (mne se zdalo, ze by to mohlo docela dobre poslouzit i v zime, protoze nejake posltrovani bylo - na rozdil od Cubu - i nad prstami)

Nevim, ze ceho je ta vlozka, ale pokud neco podobneho, jak ma napr. Salewa (i kdyz tam je to oficialne kvuli zmenseni sirky boty a ma i okraje), tj. nejaka pevnejsi EVA nebo podobna pena, tak tam to drzi roky, je z toho v asi ve stejne tloustce peny i velka cast zakladni vlozky.
Ale s velikosti to u Decathlonu neni uplne idealni, protoze nemaji je uplne podle norem (hm. ktery vyrobce si je neprizpusobil? :-k) a mezi nekterymi cisly maji prilis velky rozdil (min 10mm), mezi nekterymi zase ani ne 5mm, takze takovato "pulcislova" vlozka je trochu divna.

Hlavne at dobre poslouzi!
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod tor88 » pát srp 12, 2022 18:22

Tak asi nechtěli jen platit licenční poplatek panu "Climbimu" :mrgreen:
Obrázek

Na tu špici mrknu kolik jí chybí. Asi moc lezu :-k Jen srovnávací foto nemám moc ideální
Za mlada:
Obrázek

Tu tvrdost hodnotím jen z chození po bytě. Působí na mě rozhodně měkčím dojmem. Jak to nedělá jen ten "ohebnější" kotník/střed. Prostě to jde prošlápnout /u těch Light/. Ty Full jsou hrubé tam moc velký pohyb není. Zase to určitě nejsou zimní Dečka.
Jinak rok výroby je pod vložkou cosik 2021. Takže docela čerstvé.
Ja nejdříve ty bílé "mezi vložky" chtěl vyhodit, že je to papír.Až poté když jsem hledal jejích udanou váhu v popisků webu to čtu. Je to tenké nic nijak zvlášť netvarovane (2D) Přitom samotne vložky nepůsobí zase tak lacině/obyčejně.
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod Miso122 » stř led 18, 2023 14:34

Ahojte,

idem si sem po radu ohladom vyberu turistickych topanok, nakolko na mojich niekolkorocnych Grisport sa rozpadla podrazka. https://i.imgur.com/dOYP6Jq.png Tieto topanky mi maximalne vyhovovali, mozno ale neboli dostatocne pevne pre niektore tury vo Vysokych Tatrach.

Topanky budu vyuzivane na rozne tury po Slovensku, takze hladam neexistujuci univerzal pouzitelny na vsetko (od prechadzaky v Malych Karpatoch az po stity Vysokych Tatier, nevylucujem zriedkavu Ferratu). Po mensom preskumani moznosti mi ako najlepsia volba pridu topanky kategorie B s membranou. Najradsej by som sa s hmotnostou pohyboval u lahsich topanok, ak to bude mozne. Budget 150-200€ (cca 3.5-5k czk).

Urcite pojdem topanky vyskusat do predajne, ale rad by som mal nejaky zoznam kandidatov, na ktorych sa zamerat. Celkom sa mi pacia nasledovne modely, ale neviem nakolko vhodne budu pre moje pouzitie:
- La Sportiva TX5 https://www.hudysport.sk/tx5-gtx (podla recenzii je to jedna z najlepsich univerzalnych topanok na trhu)
- La Sportiva Trango Tech https://www.hudysport.sk/trango-tech-gtx (bola mi odporucena od znameho, ale na moje pouzitie mi pride ako overkill, plus trochu cez budget) - pripadne Leather verzia?
- Mammut Kento Tour https://www.hudysport.sk/kento-tour-high-gtx-men
- Mammut Kento Guide https://www.hudysport.sk/kento-guide-high-gtx-men (pravdepodobne podobny overkill ako Trango)
- Salewa MNT Trainter 2 https://www.4camping.sk/p/panske-turist ... -mid-gtx-m
- BOSP Ural Pro https://bosp.sk/produkt/ural-pro-grizzly (podla parametrov prilis tazke na moj vkus)

Vedeli by ste ma nasmerovat spravnym smerom, nech neskoncim s topankami, ktore pre mna nebudu vhodne?
Miso122
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv říj 21, 2021 15:06

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod apuka » stř led 18, 2023 16:03

Jen technicka:
Trango Tech i Kento Guide jsou spise neco mezi B/C a C nez B. Jak u prvni pises, mohou byt pro Tebe overkill - ale klidne mohou byt dostatecne pohodlne pro Tebe, pokud Ti dobre sednou. Vetsi tvrdost vubec nemusi byt na obtiz, pokud Ti nevadi. Je to ale hodne individualni, takze toto si musis posoudit sam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Boty