jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pát pro 11, 2020 0:54

Jj, externi pamet se vzdycky hodi :twisted:
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Dromedaro » pát led 1, 2021 18:16

mike píše:Takze na nove boty vystrikam cely sprej osvedcene impregnace. Kdyz se mi zda, ze je kuze vysusena, nastrikam necim s kondicionerem. Kdyz mi prijde, ze uz to nestaci, namazu lepsim kondionerem v paste. Nemicham vic veci zaroven, jinou vzdycky az se ta predchozi dostatecne osoupe.)

mike píše:@MedniLedved: nejak ti nerozumim. Jestli mas Limmer, tak to je kondicioner. Na nove Alasky ale neni potreba, vystrikal bych na ne cely Ultra Repel a Limmer pouzil az pozdeji. Presne to jsem s novyma Alaskama pred rokem udelal.

Ahoj, mám nové celokožené pohory Meindl s GTX membránou a řeším jejich první ošetření před prvním prošlápnutím. Já jsem ty své kožené boty bez gtx vždy před prvním použitím pořádně promazával.
Aby se kůže zvláčnila a hned nepopraskala. Teď mám ten sprej Ultra repel cherry který jsem si tu dohledal, že patří k nejlepším. Takže pokud to správně chápu, tak ty nové boty mám tím celým obsahem nasprejovat a nechat zaschnout. Co jsem se dočetl na té nálepce s českým popisem, tak by to mělo tu botu zvláčnit a nahradit tak to promaštění. No a pak po nějaké době používání bot použít ten kodicioner.

Ten mám v pastě od značky limmer. Mně dává smysl, že by se to nemělo míchat dohromady (pasta + sprej). Ale sám Mike se k tomu vyjadřuje dost protichůdně viz citace nahoře. Navíc nevím, jestli je ten kondicioner v pastě vhodný mazat třeba i jen za studena, když je to kůže s membránou. Takže spíše pak později použít nějaký kondicioner sprej?
Dromedaro
účastník
účastník

Příspěvekod apuka » pát led 1, 2021 18:29

Dromedaro píše:je ten kondicioner v pastě vhodný mazat třeba i jen za studena, když je to kůže s membránou. Takže spíše pak později použít nějaký kondicioner sprej? (atd.)
V prvni rade Ti doporucuji si ty nove boty vzit do rukou a trocha si projet po kuzi prstem. Pokud jsou opravdu nove (tj. nestaly nekde rok a vice ve skladech a obchodech), tak ji budes mit pocitove takovou hebkou a budes citit, ze jsou necim osetrene, takovy velice mirne "skoro mastny" pocit.

Pokud to tak mas, tak nastrikej na ne ten Cherry Blossom. Nemusis vystrikat hned celou krabici najednou", rekl bych, ze bude lepsi, kdyz nastrikas (ale poradne) a nechas to vsaknout, trochu oddechnout a az potom to zopakujes. Klidne i vicekrat. Tim nepouzijes zadny kondicioner - v ChB neni.

Postupne, az se Ti bude zdat, ze kuze nasakuje vodu a pomalu schne (ale ne zevnitr, tam muzes mit kondenzat), tj. viditelne/citelne nevyschne zvnejsku do dalsiho rana (samozrejme doma, ne pri 100% vlhkosti venku v zime :wink:), tak na ne zase aplikuj ChB, uz by melo stacit min.

A az sucha kuze bude viditelne vysusena/presusena, az potom na to dej trochu Limmeru - samozrejme jen malo a hlavne za studena. Jinak si muzes oddelat prodysnost - a pri trose stesti i vodeodolnost (silikon pres kuzi znici membranu). Jo, po natreni je dobre si "zbytky" setrit handrikem.
Jen pokud by se Ti zdalo uz na nove bote, ze je kuze vysusena a neni hebka na dotek, tak na ni natri trochu Limmeru.

Neni to zadna velka veda.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod mike » pát led 1, 2021 18:37

Dromedaro píše:Ale sám Mike se k tomu vyjadřuje dost protichůdně viz citace nahoře.

Ani ne, to sis jen spatne vylozil. Na nove boty pouzivam jen sprej a pozdeji, kdyz je potreba, tak trochu Limmeru jako kondicioner. Pricemz potreba je nejdriv tak po pul roce noseni.

U novych bot kondicioner vubec neresim, proste na ne vystrikam cely Cherry Blossom sprej. V podstate jak pise apuka, v nekolika vrstvach a mezi nima ho necham chvili (par minut) vsaknout.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Dromedaro » pát led 1, 2021 18:37

Ahoj Apuko,
děkuji tvůj příspěvek.

Ty nové boty jsou hebké, lesklé a mírně mastné. Přesně jak popisuješ. Radil jsi mi to už dříve v jiném příspěvku u výběru bot, že si tohoto mám všímat, tak jsem se tím při výběru řídil.

No jen jak jsem to tu pročítal, tak jsem se dočetl, že když tam dám kondicioner v pastě, tak ten pak zabraňuje té impregnaci ve spreji dostat se hlouběji, takže se to pořádně nenaimpregnuje.
Dromedaro
účastník
účastník

Příspěvekod Dromedaro » pát led 1, 2021 18:42

mike píše:Ani ne, to sis jen spatne vylozil.

Máš pravdu. Přečetl jsem si to pozorněji a už mi to docvaklo, jak si to asi myslel. Tím, že nemícháš víc věcí dohromady, jako, že to nepoužíváš zároveň.
Dromedaro
účastník
účastník

Příspěvekod mike » pát led 1, 2021 18:47

Bingo. Ted to nekomplikuj, boty jsou v poradku a jedine, co potrebuji, je impregnace. Takze Cherry Blossom, Limmer by jim ted naopak mohl i uskodit, ten se bude hodit za pul roku nebo za rok.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Dromedaro » pát led 1, 2021 18:51

Mike:
Ok. Taky děkuji za info.
Dromedaro
účastník
účastník

Příspěvekod mike » ned led 10, 2021 20:37

Dneska jsem umyval posledni Alasky silene zaprasene ve vanocnim blate. Drhnul jsem je fakt hodne a kuze prekvapive rychle schnula. Po dvou hodinach jsou az na par zahybu suche. Coz mne vedlo k zamysleni, jak byly impregnovane a dosel jsem k tomu, ze jen jednou, pred vic nez dvema lety pote, co jsem je koupil. Vystrikal jsem na ne baleni tresnovych kvetu a od te doby jsem je nejspis ani neumyl, az do dneska. Nachozeno asi 800 km, ted o Vanocich 150 v opravdu hnusnych podminkach. Blato, snih, voda, pripadne vsechno dohromady. Vubec jsem je nesusil, jen jsem je nechal u dveri, kde neni nijak extra teplo a ani tak to nebyl problem, nikdy jsem v nich necitil ani naznak vlhka. Cimz chci rict, ze tresnove kvety opravdu funguji a to tak, ze skvele.

Zitra je lehce namazu Limmerem, kuze uz trochu kondicioneru potrebuje. Necham par dni vsaknout a pak je opet striknu tresnovymi kvety a budu mit minimalne na tuhle zimu vystarano. Pripadne na dalsi rok nebo dva.
mike
Moderátor
Moderátor

Předchozí

Zpět na Boty