Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod masasak » pon lis 20, 2017 8:40

Ahoj, nechci zakládat nové téma a tohle se mi zdá, jako vhodná kategorie. Nejsem žádnej znalec a ani nikdy nebudu. Tohle prostě nesleduju a nemám přehled, proto se ptám.
Jsem teď na Novém Zélandu a hodně tu hikuju jak to jen jde (cca 100 - 150km týdně). Mám tyto boty https://www.backcountryedge.com/salewa- ... tx-15.html a fakt každej trek mi promoknou. Je pravda, že je moc nešetřím a lezu blata, sníh, voda a tak, ale o boty se starám, jak to jen jde a jak doporučujou. Nicméně se mi už víckrát stalo, že jsem šel třeba 2h v jen pár cm sněhu a aji tak promokly. Lidi v okolí mi říkali, že je to normální. Ale mně to moc normální nepřijde, za boty vysolit nemalou sumu a stejně nemít ten komfort sucha (vlhko od potu nepočítám). Takže jsem si nakonec celkem oblíbil hikování v běžecké obuvi s hrubší podrážkou, protože je to pohodlnější, mokro mám tak i tak, jsou mnohem lehčí a chlad řeším ponožkama z merina. No a dneska jsem narazil na toto a celkem by mě zajímalo, zda s tím má někdo zkušenosti https://www.salomon.com/cz/product/s-la ... cle=393410
Vypadá to hodně pohodlně, lehounce a pro moje potřeby prakticky ideálně. Cenu neřeším, než se k nim dostanu, tak třeba zlevněj, ale ikdyby ne, tak cajk. S botama od Salomonu mám jen malý zkušenosti, ale lidi, co maj pohorky od této značky, si je dost chválej.
Co myslíte, vyplatí se nebo jsou jiný, lepší?
Předpoklad je takovej, že pokud budu mít dobrý boty, tak budu hikovat ještě víc a do větších výšek.
Díky za rady

Edit: jde mi hlavně o sucho v botě
masasak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát úno 24, 2017 14:55

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod apuka » pon lis 20, 2017 14:58

masasak píše:Nicméně se mi už víckrát stalo, že jsem šel třeba 2h v jen pár cm sněhu a aji tak promokly.
Nechci Ti moc brat iluze, ale upozornuji Te, ze pokud budes chodit 2 hod ve snehu, obzvlaste mokrem nebo (na boty se) dobre lepicim, tak s nejvetsi pravdepodobnosti budes mit v kazdych botech vlhko az mokro - ale nemusi to byt pretecenim, ale srazenim vlastniho potu, ktery nema jak a kde se odparit a srazi se zevnitr na chladne(jsi)m povrchu boty. V mokre trave, chozeni ve vode to budes mit stejne, obzvlast, ale nejenom pokud uz bude kuze namokavat zvenci. Toto je jedina vec (ta kuze), cemu muze plasticka bota zabranit, tomu srazeni na mokrem a zasnezenem (pare uzavrenem) svrsku zevnitr.
Abys nemysel, ze si vymyslim, tak v sobotu jsem mel po nekolikahodinove chuzi ve snehu (suchem) dobre mokro. Ze boty (2,8mm perwanger kuze, ktera je nekde jinde v odolnosti proti vode nez na Tvych Salewach) neprovlhly, ale bylo to z potu bylo jasne na druhy den ranu, kdyz byly boty uplne suche jak zvenci tak i vevnitr, krome vrstvy GTX mezi podrazkou a slapeji (tam se sbira voda vysrazena pres vlozku - tu mam schvalne dobre prederavelou - a vzdy schne nejdele kvuli nemoznosti odparovani z obou stran.

Pisu Ti to jenom proto, aby sis promyslel koupi novych bot a hlavne nebyl zklamany. Nechci hodnotit (ne)promokavost Tvych Salew, to muzes posoudit pouze Ty sam.
Neprimo z Tveho prispevku vypada, ze v tech pohorkach nepouzivas merino ponozky. Nevim, jake tam pouzivas, ale system dvou ponozek, z cehoz vnitrna dobre odvadejici pot do vnejsi a vnejsi tlusta vlnena (a v obou zapomen na bavlnu), ktera dostatecne presahuje komin boty je vec jedina, ktera pomaha - a to dobre - odparovani vlhkosti z boty.
Naposledy upravil apuka dne pon lis 20, 2017 16:20, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod wawrik » pon lis 20, 2017 16:06

apuka píše:Nechci Ti moc brat iluze, ale upozornuji Te, ze pokud budes chodit 2 hod ve snehu, obzvlaste mokrem nebo (na boty se) dobre lepicim, tak s nejvetsi pravdepodobnosti budes mit v kazdych botech vlhko az mokro - ale nemusi to byt pretecenim, ale zrazenim vlastniho potu, ktery nema jak a kde se odparit a srazi se zevnitr na chladne(jsi)m povrchu boty. V mokre trave, chozeni ve vode to budes mit stejne...
To je, samozrejme, blbosť. V dobrých a dostatočne izolovaných topánkach mokro mať nebudeš ani po troch dňoch brodenia v snehu.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod mitau » pon lis 20, 2017 16:16

Jak psal apuka - je otazka, jestli ti Salewy promokaji, ale mozne to je.
Ponozky - dobre ponozky jsou dulezite, ale snad jako jeden z mala jsem jeste nezkusil dvoje ponozky a nechybi mi to a ani to neplanuju (zbytecna vaha, moc polstrovani, moc veci, co se mohou shrnout...)

Ty Salomony jsou konceptem strasne krasne, ale taky drahe. Osobni kzusenost nemam. V prvni verzi (cernobila) byla nepromokava jen bota a ne navlek, v aktualni modrocerne verzi je myslim nepromokavy i navlek. Pokud te ten koncept zaujal, ale nechces utracet za S-Lab X-Alp, delaji ted podobnou botu Outpath Pro. Narozdil od S/labu budou mit mekci podrazku bez karbonove vyztuhy a nevim u nich, zda je nepromokavy navlek nebo jen bota, skoro bych vic tipoval jen na botu. Jde proste o turistickou botu s pridelanym navlekem, zatimco S-Lab X-Alp je takova moderni konkurence pohorek.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod apuka » pon lis 20, 2017 16:30

wawrik píše:To je, samozrejme, blbosť.
Jasne, pokud si koupi nekolik bot do ruzne tepleho pocasi a podminek, tak ne. On ale chce jedny boty - a ty Salomony maji GTX Performance Comfort, tj. zadne zvlastni zatepleni (alespon v popisu jsem o tom nic nenasel). A tam je to, jak pisu. Mozna Ty se nepotis skoro vubec ani na nohou, ale obavam se, ze vetsina lidi s tim problem mit bude.

Mimochodem, vlhkost se srazi i v zateplenych pohorkach s GTX Isolation Comfort (nebo jak se to jmenuje) i s normalnim GTX s nejakou izolaci (Primaloft?), obe do -20. Vyzkouseno mnohokrat v zimnich podminkach, od +5 do -20/-25. Ta izolace neco do sebe pusti, ale kdyz mas boty obalene snehom nebo zvenku durch mokre, tak jediny smer, kudyma se vlhkost z potu dostane ven je komin. A ten vzdy (resp. spise vetsinou, obzvlast kdyz poradne zatahnes tkanicky) nestaci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod wawrik » pon lis 20, 2017 16:39

Nuž, musíš si kúpiť poriadne topánky. Strávil som teraz tri dni brodením v snehu v Nízkych Tatrách, väčšinou v goráčových návlekoch a membránových gatiach, a žiadne mokro som nikde nemal.

A používam jedny topánky celoročne, takže reči o niekoľkých topánkach do rôznych teplôt si môžeš odpustiť. Sú dosť mimo.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod apuka » pon lis 20, 2017 17:40

A nepouzivas nahodou ty boty s vnitrni botickou? To je potom ale o necem uplne jinem...

Ja i manzelka jsem taky stravili tri dny brodenim ve snehu, jen v MF a VT misto NT, taky v goracovych navlecich (a ja i v membranovych gatich) a mokro jsme meli oba. A s nami spousta dalsich normalnich lidi, ktere jsme setkali na chatach nebo po cestach. A nemyslim si, ze bychom vsichni, vcetne prislusniku HZS meli spatne boty. To jen Ty jsi spise vyjimecne nepotivy clovek :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod wawrik » pon lis 20, 2017 18:29

Nohy sa mi potia ako každému. Nepotiť sa pod skoro centimetrom hrubej izolácie predsa nejde, podstatné je, či a ako tú vlhkosť dostaneš von.

Takým tým urban legendám typu „v mokrej tráve za pár minút premoknú každé boty“, ako sa tradujú aj tu na fóre, som tiež kedysi veril, lebo som kupoval zlé, resp. nevhodné topánky. Teraz mám pokoj.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod mitau » pon lis 20, 2017 18:32

Ted pouzivas ty Arcteryx Bora2 Mid? Ja jen abych byl v obraze.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod wawrik » pon lis 20, 2017 19:32

Jo, ale rovnako - resp. ešte lepšie - sa správajú LaS Trango Cube. S nimi som raz kondenzáciu síce zažil, ale to bolo v naprosto špecifických podmienkach.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod mike » pon lis 20, 2017 19:48

wawrik píše:Nohy sa mi potia ako každému.

Kazdemu se poti nohy jinak. Klidne bych se vsadil, ze 95+ % lidi vic, nez tobe.

wawrik píše: S nimi som raz kondenzáciu síce zažil, ale to bolo v naprosto špecifických podmienkach.

Co bylo na tech podminkach specifickeho? Jestli je to to, co myslim, tak to naopak byly podminky velmi priznive a na snehu jedny z nejlepsich moznych.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod Kjuba » pon lis 20, 2017 20:02

Potvrzuji to co píše wawrik o Cubech.

Nedávno jsem si je koupil a testoval v mokré trávě i mokrém sněhu. Asi 2hod a obě boty komplet sucho. Po těch pár km musím říct, že jsou fajn a sedí mi. Vůbec nevím, proč jsem si je kupoval až teď. Jo, bylo to na 2 ponožky.

Chtěl jsem taky Bory 2, ale nesehnal jsem krám, kde by se dala zkoušet moje velikost a na blind jsem je kupovat nechtěl. Žádný boty od Arcteryxu jsem zatím neměl a bál jsem se, že mi budou úzké.

@wawrik: Ty máš oboje, tak jak to je? Přijdou Ti Bory užší než Cuby? Máš stejné velikosti, nebo mají jinak číslování?

Díky
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod wawrik » pon lis 20, 2017 20:35

mike píše:Co bylo na tech podminkach specifickeho?
Špecifická kombinácia relatívne vysokej teploty, mokrého snehu a priameho slnka, ktoré zahrievalo čiernu gumenú špičku tenkostennej topánky.

Kjuba píše:@wawrik: Ty máš oboje, tak jak to je? Přijdou Ti Bory užší než Cuby? Máš stejné velikosti, nebo mají jinak číslování?
Ťažko sa mi to presne posudzuje, lebo Bory sú mi o pol čísla väčšie, ako by sa patrilo. Sú to 42, čo je moja normálna veľkosť. Cuby som kúpil správne o pol čísla menšie (41,5) podľa dávnej rady jedného predavača. Ale asi je to tak, ako píšeš, Bora2 majú o niečo štíhlejšie kopyto.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod mike » pon lis 20, 2017 21:54

Bylo to na konci zari nad 2500 m a pred desatou rano. Firn byl po noci zmrzly a na slunci zmekla akorat horni vrstva, takze se po nem dalo jit bez boreni a zaroven bez macek. Nasel jsem dokonce i fotku kde jsou stopy. Par cm hluboke. Specificke bylo snad akorat to, ze tak skvele podminky byvaji malokdy, co bych za ne v lete na ledovcich dal. Navic ja jsem v kozenych botach nemel vlhko ani trochu.

Proti tomu, o cem je rec, tj. brodeni se dve hodiny v mokrem snehu, nebylo tohle nic. A navic to byla chvilka, jedno kratke stoupani (jestli pul hodiny, tak moc). Proste te to napoprve prekvapilo, mel jsi pocit, ze boty tecou a chtel je reklamovat. Co se stalo potom muzu jen odhadovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod Kjuba » pon lis 20, 2017 22:40

@wawrik: Díky za info. Tak to je asi dobře, že jsem je nekoupil na slepo. Cuby jsou mi akorát a tohle už by mohlo být fakt hraniční. No tak holt smůla. Ale ten koncept vyzouvací vnitřní botičky se mi líbí.

Tak Cuby budou muset stačit. Jsou opravdu fajn. Uvidím, za jak dlouho zrasuju podrážku. Zejména zde zmiňovanou Climbing Zone. Jinak mohu říct, že co se týká špatného dílenského zpracování zmiňované tolikrát apukou se u mých bot teda nekoná. Vše je zcela v pořádku.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod apuka » úte lis 21, 2017 8:29

@wawrik, Kjuba: Tak si prectete moje starsi "reporty" ze synovych pouzivani Cubu (nejenom) na letnich ledovcich (Allalin, Weismiss, Wildspitze, Britanniahutte)... Kazdy bozi den ponozky i vlozky durch mokre - a to nebylo promocenim, ale srazenim, protoze se to v trochu mensi mire delo i za sycha na skale bez pristupu vody a snehu. Boty (GTX + polstrovani) nebyly scholne vyschnout ani za dva dny na ubytovani v suche mistnosti. Kupodivu stejny clovek (syn) se stejnymi ponozkami a oblecenim v starych kozenych (2,8mm) Asolo Powermatic 100 mel snad radove mensi problemy se srazenim vlhkosti ve stejnych (suchych, snih jen kratsi kousek) podminkach, kdyz nechal Cuby susit doma. Stejne tak manzelcine LS Karakorum Trek i moje Asolo Granite, obe z tluste kuze Perwanger, pouzivane na naprosto stejnych cestach ve stejnou dobu byly rano zevnitr suche.

Muzes si rikat, co chces, ale kdyz si botu (libovolnou) obalis snehem, muze byt latka sebeprodysnejsi, vlhkost ale nema se jak odparovat, brani v tom ten snih, takze za chvili uz se drzi jen vevnitr a protoze je tam vevnitr prilis vlhko, bude se srazet na nejchladnejsi casti - coz bude vnejsi latka, v horsim pripade, kdyz boty dobre neizoluji zespod, tak pod vlozkou. Jak jsem psal, jedina moznosti odchodu vlhkosti je pres komin. A toto neukecas, to jsou fyzikalni vlastnosti a prirodne zakonitosti.

Edit: Opravil jsem manzelcine boty, tehdy nemela Islandy ale LS Karakorum Treky.
Naposledy upravil apuka dne čtv lis 23, 2017 20:00, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod wawrik » úte lis 21, 2017 8:35

mike: Presne tak. Premrznutý firn zospodu, teplo na krátke rukávy a páliace slnko zvrchu, medzitým podchladená snehová brečka, a cyklické striedanie toho všetkého na tenkostennej topánke. Čo viac by si chcel na vznik kondenzácie?

Kjuba píše:Tak Cuby budou muset stačit.
Musieť stačiť? :D Cuby považujem za lepšie topánky ako Bory. Ten koncept tenučkej topánky, čo obopne nohu ako ponožka, je podľa mňa to naj, čo sa v súčasnosti robí. Bohužiaľ sú to v podrážke trochu tvrdšie B/C a tak pre ne nemám veľmi využitie, potrebujem maximálne béčka. Takže ich zarputilo držím len preto, že je to to naj, čo som kedy mal na nohe, a občas ich prevetrám v teréne bez chodníkov.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod apuka » úte lis 21, 2017 10:14

wawrik píše:Premrznutý firn zospodu, teplo na krátke rukávy a páliace slnko zvrchu, medzitým podchladená snehová brečka, a cyklické striedanie toho všetkého na tenkostennej topánke. Čo viac by si chcel na vznik kondenzácie?
Tak toto zdaleka nejsou ty "nejidealnejsi" podminky kondenzace, spise naopak - "paliace slnko" zahriva botu, tj. neni tak velky teplotni rozdil mezi vnitrkem a vnejskem; cyklicke stridani brecky, zmrzleho firnu zespodu a toho paliciho slunka je idealni aby se stihl pot odparit...

Spise bys mel zkusit cely den slapat v krasne lepicim se snehu (nemusi byt ani mokry), ktery se nalepi (mrazem a snahou snehu se spojovat) na celou botu az po vrsek komina, resp. na navleky/membranove kalhoty az nad konec komina (nejake DWR, ani vodoodpudiva tkanina tomu nezabrani, lepilo by se to i na hladke gumaky). Tak, ze nemas skoro ani kousek, kde by snih nebyl. A zadne slunicko, ale pekne mlhave pocasi pod mrakem, idealne do toho jeste jemne mrholeni - i mrznouci. A idealne jeste nasazene nesmeky nebo macky, aby ten snoih mel jeste lepsi oporu a bota se mirne stahovala, coz mirne jeste vice uzavre moznost odparovani vevnitr smerem do komina. Toto jsou ty podminky, kdy si boty otestujes.
Tak jsem to mel ted dva dny ve VT. Proste nemas ani chut ani cas ani myslenky si boty po kazdem druhem kroku, protoze si musis sakramentsky dobre rozmyslet, kam udelas dalsi krok, aby sis nezlomil nohu mezi zafoukanyma skalama nebo kosodrevinou.

A fakt, jak jsme to psali - Ty jsi malo potivy clovek, mozna az extremne malo potivy. Ja nejsem v tomto smeru zadny extrem, spise prumer.

Edit: Jo, jeste jsem zapomel dodat, ze kazdym krokem mas botu zapadlou minimalne 15 cm, kazdy 3-4. krok az po kolena nebo i vice do snehu - proste proslapavas ten lepivy, namrzajici snih na panenskem chodniku. :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod mitau » úte lis 21, 2017 10:34

wawrik: Asi jsi to uz nekdy davno psal, ale zkousil jsi LaS Trango TRK? Mam pocit, ze jsi zkousel jejich kozenou verzi, ale ta umelohmotna je pocitove trosku jina a je jeste mekci a prijemnejsi. Ja jsem se u nich bal o odolnost, ale to byly hlavne predsudky.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod wawrik » úte lis 21, 2017 10:48

Poznám ich a páčia sa mi, ale nakoniec ich nafasovala len frajerka. Ja som potreboval béčkové topánky do ťažšieho terénu s celoobsádzkou, a to vtedy spĺňali len tie Bory. Trango TRK je inak topánka rovnakej koncepcie ako Trango Cube - tenučké a ľahké topánky, čo obopínajú nohu ako ponožka.

Myslím, že to je oproti tej S-Lab vhodnejšia topánka na to, čo potrebuje Masasak, najmä do vyšších polôh. Ale netrúfam si mu ju poradiť, keď si neviem predstaviť terén, kade chodí.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod Kjuba » úte lis 21, 2017 11:39

@wawrik: No mě ta tvrdost vyhovuje. S mejma 105 kg a 200cm je to tak akorát.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod mike » úte lis 21, 2017 21:39

wawrik píše:Čo viac by si chcel na vznik kondenzácie?

Vic brecky a po delsi dobu. Nebo studenou vodu v potoce. Nebo mokrou travu po kotniky. Nebo jarni sneznice, kdyz je azuro, 15 stupnu a boty mas obalene mokrym snehem. Atd. V cervenci a srpnu chodim po ledovcich taky v tricku, slunce pali podstatne vic a brecka po kotniky je celkem bezna, zvlast na odpolednich sestupech.

Netvrdim, ze je to nejaky zasadni problem, ani tam mi to neprislo. Jen mi nesedi, ze na jednu stranu tvrdis, ze se to stalo jen v tomhle jedinem pripade a jinak neni celorocni chozeni problem. To mi nedava smysl, jelikoz ty podminky nebyly nijak vyjimecne spatne, z hlediska kondenzace bych je od oka strelil maximalne na 50 % opravdu spatnych. Spis 30 %.

Navic mam stare zkusenosti s kombinovanyma botama, kuze plus latka a GTX. Vim jak se chovaly, pri ochlazeni zvenku at uz snehem nebo vodou jsem mel okamzite pocit, ze do nich tece a taky to byla jen kondenzace. To byl vlastne duvod, proc jsem presel na celokozene, ktere to nedelaji, jelikoz kuze vic izoluje. Tam dojde na kondenzaci az kdyz je kuze nasakla vodou, pak jsou tezke, studene a vevnitr je mokro. To se prave nekdy stane pri celodennim letnim cvachtani po ledovci. A nechce se mi verit tomu, ze by v Cubech ve stejnych podminkach kondenzace nebyla.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod wawrik » úte lis 21, 2017 22:11

mike píše:Vic brecky a po delsi dobu. Nebo studenou vodu v potoce. Nebo mokrou travu po kotniky. Nebo jarni sneznice, kdyz je azuro, 15 stupnu a boty mas obalene mokrym snehem. Atd.
To všetko som s nimi absolvoval x-krát, víkendovky aj 4-5-dňové treky, bez možnosti usušenia na chatách a podobne (teda až na to, že na snežniciach topánky obalené snehom ozaj nemávam). Dokonca už týždeň po tom zážitku s kondenzáciu, pár kilometrov odtiaľ, aj som sem dával report s fotkami.

Neviem pochopiť, prečo ľudia, čo s nejakou vecou nemajú najmenšiu skúsenosť, majú tendenciu presviedčať majiteľov (topánok, batohov, hodiniek, áut... čohokoľvek), že nemajú pravdu, zavádzajú alebo rovno klamú. Napríklad konkrétne ty si ma najprv presviedčal, že tie topánky majú v podrážke prasklinu (tá Pravda sa ti asi zjavila), teraz sa ti zasa naopak zdá, že to musí kondenzovať viac... :(( Takáto debata nemá pre mňa význam, len ma oberá o čas, takže na ňu už prdím.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod mike » úte lis 21, 2017 23:44

Presvedcovat? Vubec ne, mne to proste nedava smysl a zajima mne, cim to je. Navic jsou tu reporty, ktere smysl davaji. Apuka sice urcite jako obvykle strasne prehani, ale kdyz si jeho zkusenost vydelim deseti, tak uz celkem odpovida ocekavani.

wawrik píše:Napríklad konkrétne ty si ma najprv presviedčal, že tie topánky majú v podrážke prasklinu (tá Pravda sa ti asi zjavila)

Presvedcoval? Ale no tak. Videl jsem to jako moznost, protoze ty jsi nejdriv tvrdil, ze ti tam asi ve spicce tece a tak se presne chova podrazka s prasklinou. Pricemz moznosti/teorie jsou od toho, aby se potvrzovaly nebo vyvracely a presne to jsem navrhoval. To je totiz to, o co mi jde. Zjistit, jak se veci maji, ne dokazovat nejakou Pravdu.

wawrik píše:Takáto debata nemá pre mňa význam, len ma oberá o čas, takže na ňu už prdím.

Klasika. Jak neco neumis vysvetlit nebo se ukazou rozpory v tvych tvrzenich, tak najednou nema smysl v debate pokracovat. Uz jsem si zvyknul.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod apuka » stř lis 22, 2017 10:38

wawrik píše:Neviem pochopiť, prečo ľudia, čo s nejakou vecou nemajú najmenšiu skúsenosť, majú tendenciu presviedčať majiteľov (topánok, batohov, hodiniek, áut... čohokoľvek), že nemajú pravdu, zavádzajú alebo rovno klamú.
:(( :-k [-X
wawrik píše: rovnako - resp. ešte lepšie - sa správajú LaS Trango Cube. S nimi som raz kondenzáciu síce zažil, ale to bolo v naprosto špecifických podmienkach.

vs.
apuka píše:si prectete moje starsi "reporty" ze synovych pouzivani Cubu (nejenom) na letnich ledovcich (Allalin, Weismiss, Wildspitze, Britanniahutte)... Kazdy bozi den ponozky i vlozky durch mokre - a to nebylo promocenim, ale srazenim, protoze se to v trochu mensi mire delo i za sycha na skale bez pristupu vody a snehu.
Tomu Ty rikas "nemat najmensie skusenosti"?
Mne spise prijde, ze Ty (a fps) jste se vzdy snazili presvedcit, ze Cuby jsou boty bez chyb a veskere jine zkusenosti nekterych lidi (v jinych ohledech jsem nebyl jediny) jste jednoduse ignorovali.

Mnohokrat jsem psal, ze mozna syn mel nejake posahane, nepovedene Cuby, ktere mnoho Vami velice vychvalovane vlastnosti delaly doslova opacne a popiraly vase zkusenosti. Ale jak obcas pise mike, jedna negativni zkusenost je mnohem dulezitejsi nez tisic pochvalnych... Cuby jsou vynikajici boty (pro toho, komu sedi), ale maji taky svoje hranice - a zrovna kondenzace ve "vhodnych" podminkach, jak jsem uz psal, se z fyzikalnich zakonu musi projevit i u nich. Krome lidi, kterym se nohy poti minimalne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod fps » stř lis 22, 2017 11:19

masasak píše:každej trek mi promoknou

jak tu už bylo psáno, určitě ti promoknou? není to jen kondenzace? někdy může být kondenzace tak velká, že se ti zdá že boty protékají, obzvlášť když máš jedny špatné ponožky

masasak píše:Edit: jde mi hlavně o sucho v botě

chce to dvoje silné vlněné ponožky

masasak píše:No a dneska jsem narazil na toto a celkem by mě zajímalo, zda s tím má někdo zkušenosti https://www.salomon.com/cz/product/s-la ... cle=393410

já bych tedy od salomonu už nic nekoupil, koukni třeba na La Sportiva Crossover, i když tohle nejsou zrovna boty co bych já nosil na turistiku

masasak píše:S botama od Salomonu mám jen malý zkušenosti, ale lidi, co maj pohorky od této značky, si je dost chválej.

sice nevím o jakých botách od Salomonu píšeš, ale já žádné pohorky od Salomonu neznám
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40


Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod mitau » stř lis 22, 2017 12:30

Pohorky od Salomonu mam ja - konkretne Salomon X-Alp Mtn. Protoze v nich chodim jen kdyz neverim, ze by to zvladly bezecke boty, tak v nich nemam zas tak moc nachozeno, abych hodnotil trvanlivost. Jsem lehky a zvykly na mekke boty, proto jsem se bal jit do neceho tvrdsiho jako Cuby (plus jsem je nasel za doboru cenu). Zatim spokojenost - hlavne s celkem podelne ohebnou podrazkou, ktera jde ale pouzit i na nejake II-III lezeni. Nemam ale zkusenosti s tvrdsimi botami, tak to nechci hodnotit.

fps: Jiz jsem to psal - i nizke boty s hornim navlekem se lisi podle tvrdosti podrazky (a asi i celkove odolnosti). Otazka je, co masasak chce:
S-lab X-Alp - nahrada pohorek
Salomon Outpath - turistika
LaS Crossover, Scarpa Neutrino G - zimni bezecke boty
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod apuka » stř lis 22, 2017 13:05

Trochu OT.
mitau píše:s celkem podelne ohebnou podrazkou, ktera jde ale pouzit i na nejake II-III lezeni
:-k Neni to trochu oxymoron? Pokud dobre vim (nejsem horolezec), tak na lezeni (uz i II-III) se pouzivaji pohorky s podrazkou, ktera cloveka udrzi na malem vystupku, tj. se neohyba. Pri ohebnych se blbe udrzis na vystupku.
Ale mas pravdu ze, pouzit to jde - jen podle mne ponekud blbe.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod mitau » stř lis 22, 2017 13:47

Dobre ohebnych = B pohorka, takze nejaka tuhost tam je, ale jsou pohodlne i na chuzi, takze narozdil od nekoho v tvrdsich C pohorkach nemam potrebu se prezouvat na sestup a navrat do civilizace po udrzovane ceste. Pak i ta ohebnost je relativni - treba si umim predstavit, ze by poslednich par cm spicky, kde jsou jen briska prstu a volny prostor byl tvrdsi nez v miste ohybu nohy, podobne se muzes snazit vylepsit jen pricnou porste nedokazu hodnotitneohebnost (o cemz se te pokousi presvedcit marketing od Salomonu). Nemam ale proste srovnani s tvrdsimi pohorkami, tak to nedokazu srovnat. Jen jsem chtel rict, ze Salomon nejake pohorky dela a nenarocny, nereklamujici uzivatel muze byt spokojen na nenarocne chozeni (feraty, lehoucke lezeni, prejiti plocheho ledovce...). Bohuzel ty pohorky jsou kozene, takze tady jsou OT. (a diskuze o tvrdosti pohorek by mohla zaplacat 10 stran prispevku).
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

PředchozíDalší

Zpět na Boty