Výber turistických topánok - Široká noha

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Výber turistických topánok - Široká noha

Příspěvekod wallax » ned říj 26, 2014 11:03

Ahojte,
zakladám túto tému lebo som už zúfalý. Môj problém je spomenutý v nadpise, mám zdá sa veľmi širokú nohu. Hľadal som topánku vysokú B/C (tažšie túry) aj nízku (lahšie túry) A. S membránou (gore-tex alebo event, ostatnému neverím a po skúsenostiach s eventom už asi ani tomu, čítajte nižšie), celokoženné (snažil som sa vyhnúť akejkoľvek látke v spojení s kožou, problém ale je, že väčšina najmä nízkych topánok má len kožu v spojení s látkou). A oba typy topánok vo veľkosti 43 alebo 44. V topánkach nosím tenkú alebo stredne hrubú ponožku, hrubú som v nich snáď ani nemal a to celoročne (momentálne Icebreaker merino).
Hneď na úvod, aké topánky som mal:
Vysoké:
1. Lowa Tibet GTX - po par túrach museli ísť na bazos.sk a novému majiteľovi. Zo začiatku sa zdalo, že sedí, prax v teréne ale ukázala opak.
2. Meindl Island GTX wide (široká) - testované v hudy. Prvý test v predajni ukázal, že topánky sadnú ako uliate. O pár mesiacov neskôr druhý test v predajni ukázal, že aj táto topánka mi príliš stláčala nohu v oblasti prstov a tiež by ma otlačila. (o rozchádzaní nemôže byť reč. Toopánky musia sedieť už v predajni a gumenný pás okolo topánky zabráni takmer akémukoľvek roztiahnutiu).
3. Žiadna iná topánka sa ani trošku nepribližovala k šírke Meindl Island GTX Wide.

Nízke:
1. Merrell Chameleon Wrap Leather - fantastická topánka bez membrány ktorá sa mi krásne prispôsobila nohe, nič netlačilo, všetko bolo ako má. Jediná vada pre mňa bola práve to, že boli bez membrány. Tak po riadnom obnosení, polepení a znovu obnosení topánok, prišlo na ich výmenu. Hľadal som niečo podobné, kľudne aj to isté ale s membránou (áno trošku som bol membránami posadnutý, to preto, že nejaký čas som vlastnil vysokú topánku značky Rossignol s Gore-texom a membrána plnila svoju úlohu dlho (neboli často nosené), až kým začali neznesiteľne tlačiť - zrejme ešte rástla noha)...a tak som kúpil
2. Teva Riva Leather eVent - najpohodlnejšia topánka akú som kedy mal. Design neriešim ale páčil sa mi veľmi. Prvé kroky v hudy boli ako kroky do neba. O eVente som si toho veľa načítal a tak som sa rozhodol do toho ísť. Prvé sklamanie prišlo s prvou rosou. Topánky zatiekli po pár týždňoch. Stále boli ako papučky na nohách, no už mokré papučky a to je nežiadúce najmä keď je tam membrána ktorá tomu má zabrániť. Reklamácia bola úspešná, výrobca sa k tomu do 30 dní ani nevyjadril (navyše môj domáci test s lavórom s vodou dokázal, že som sa nemýlil) a tak som si domyslel, že topánka bola asi zle ušitá v oblasti membrány. Za vrátené peniaze som kúpil rovnakú topánku. Kupená v Apríli (Duben) 2014 a vrátená včera na reklamáciu, teda 25.9.2014. Dôvod? Topánky znova zatiekli!!!!!
3. Po vrátení som obehal celú Bratislavu (Hudy, Trekland, A3 sport, Baťa, Oudoorguide...), poskúšal všetky možné, mne známe aj menej známe značky. Nič mi nesadlo na šírku a ak sadlo bola to topánka veľkosti 45 a vyššie ale v takom prípade som už mal príliš veľa miesta pred prstami na nohe a to je celé zle.

Takže. Čítam fóra, ale veľmi málo ľudí píše o širokých nohách v oblasti prstov. Teva splnila moje očakávania ohľadom tohto problému, no sklamala zatiaľ v membráne. Lowa Tibet GTX (určite aj Meindl Island GTX by na tom bol rovnako) splnili očakávania v membráne, ale sklamali v šírke kopyta v oblasti prstov.
Dočítal som sa, že firma Viking robí dosť široké topánky práve v oblasti prstov, ale nenašiel som obchod ktorý by ich na Slovensku (v Čechách?) ponúkal. Jedine čo som našiel je web http://www.dohory.sk ktorý má zopár modelov a ešte som ich nekontaktoval, či je možné zohnať model ktorý som našiel na stránke výrobcu a či je možné si topánky niekde na predajni (ak majú) vyskúšať.
Posledná vec o ktorej som sa dozvedel a k čomu sa začínam prikláňať je dať si topánky ušiť na mieru napríklad tu: http://www.makaraobuv.sk

Moje otázky:
1. Membrána či bez membrány?
2. Ak membrána či bez membrány: tak celokoža alebo koža/textil.
3. Ktorý výrobca v roku 2014/2015 šije najširšie topánky v oblasti prstov?
4. Ak koženné bez membrány - ušiť na mieru či hladať v obchodoch a eshopoch? (tu ma zaujimajú skôr praktické skúsenosti s na mieru šitými topánkami, najmä ich vodeodolnosť a vode priepustnosť)

Ak vás ešte niečo napadne, kľudne dopíšte. Slovenská republika je bohužiaľ obchodnému bohu za chrbtom, takže veľa značiek sa sem k nám nedostane. Tak ak viete aj o linkoch na obchody, kamenné shopy kde daný model ktorí sem napíšete majú, neváhajte ho sem pripojiť. Budem vďačný za každý koment. Ďakujem.
PS: Chcem chodiť do prírody a nemám v čom :(
wallax
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte úno 19, 2013 10:04

Re: Výber turistických topánok - Široká noha pri prstoch

Příspěvekod scinkk » ned říj 26, 2014 12:00

Tohle je silne specificka zalezitost ve vsech smerech a podle me ti nazory moc nepomuzou, pokud tu nenajdes nekoho se stejnou nohou :)
Sam mam nohu spise sirokou v prstech, ale tezko rici, zda tolik jako ty.
Tech bot jsem nemel potrebu tolik odzkouset. Treba vim ze mi sedi LaS wildcat ale jsou mi uzke LaS U Raptor. S kozenyma botama ti sam nepomuzu vubec, krom toho ze me dobre sedeli boty od Scarpy, konkretne Scarpa nepal.
Kazdy tu bude mit rozdilne nazory na membrana ano/ne - celokozene ano/ne. Teoreticky ti nezbyva nez nadale zkouset a vyzkouset ruzne varianty bot dokud nejades tu vhodnou pro sebe.
Pokud si nejakou vyhlednes/nejdes, muzes se tu zeptat zda ji nekdo ma a jak dobre slouzi, ale asi ti tezko nekdo pomuze s vyberem.
Treba se tu nekdo prida, s tim, ze si taky mysli, ze ma tak sirokou nohu v prstech a co si poridil, ale pak ti nezbude je nekde sehnat a vyzkouset a doufat, ze uz je to ta idealni :) a v nejhorsim, pokud si opravdu tak nekompatibilni si ji nechat usit (coz muze byt treba i lepsi nez se snazit hledat)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Příspěvekod wallax » ned říj 26, 2014 12:56

Jasné rozumiem. Pre upresnenie zmeriam nohu a info dodám.
Čo sa týka výrobcov. Čo iný výrobca to iná technológia ktorou sa pýši. Určite sú firmy ktoré majú širšie kopyto, alebo širšiu podrážku, špeciálne šitie či tvar topánky. Dnes som čítal, že HanWag robí špeciálny tvar v jednej edícii pre ľudí ktorí majú problém s vysunutým palcom (má to špeciálny názov - aj choroba aj topánka). Takže napíšte ktorý výrobca v dnešnej dobe patrí medzi výrobcov s najširšími kopytami. Tiež som počul, že USA výrobcovia patria medzi širších a EU medzi užších (napríklad práve Teva, alebo Keen, len pri keene som si neni istý ich membránou - KeenDry). Každá informácia pomôže a každú si preverím na zahraničných fórach.

Odoslané z HTC One pomocou Tapatalku
wallax
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte úno 19, 2013 10:04

Re: Výber turistických topánok - Široká noha pri prstoch

Příspěvekod fps » ned říj 26, 2014 21:31

- nezbude ti nic jiného než zkoušet, a zkoušet, ale u nás to je z výběrem dost špatné, takže to je dost limitující věc
- na turistiku určitě membránu
- já doporučuji zcela bez kůže, třeba B/C Haglöfs Grym, měli by být široký viewtopic.php?p=396862#p396862
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výber turistických topánok - Široká noha pri prstoch

Příspěvekod Semo » pon říj 27, 2014 9:51

Tiez mam velky problem so sirkou topanok na malicku. Navyse este dlzka 48 znacne zmensuje uz tak ubohy vyber. Jedna s moznosti je Saltic Granit. Nie vsetky Salticy su siroke, ale tento model dost, navyse ho vyrabaju az po velkost 50. Podrazka by mohla mat hlbsi dezen, co sa trocha pozna na snehu a bez voskovania do nich tieklo, ale nie su tak drahe a inak by som chodil na boso. Okrem toho mam este Lowa Renegade a nejake topanky horskych jednotiek Budeswehru, ktore su mi dobre preto, ze ich mam este o cislo vacsie.

Obecne sa pri vysokych topankach netreba bat miesta pred prstami. Zasnurovany komin topanky udrzi nohu vzadu a a prsty nepridu do kontaktu a nerobia sa pluzgiere na vonkajsej strane malicku. Na feratach je to trosicka horsie, nez akuratna topanka, ale ak viem, ze ma caka vacsi zostup, tak sa to oplati. V zime je to tiez vyhoda, pretoze si vezmes 2 hrube ponozky a nevies co je zima ani otlak.

Inak, ak by to niekoho zaujimalo, tak v cyklotretrach je jednoznacne v prstoch najsirsi vyrobca Pearl Izumi. A Specialized sa este ako-tak da.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Výber turistických topánok - Široká noha pri prstoch

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 27, 2014 12:34

vitej v mem svete, 4 roky sem si nekoupila boty, posledni mam tevy mid event z kazovky, starej model, kozeny, pohodlny jak papuce az do vymeny podrazky, no ale nova podrazka zas v sobe nema ten event, tak neprotika (stara mela v podrazce 2 mista s membranou), uz to papuce nejsou ale jinak celkem v pohode porad, a pokud mas dobrej svrsek doma, zkus taky popremyslet nad vymenou podrazky

co sem zjistila - barefoodovy boty sou vepredu krasne siroky.

az na tak sirokou botu narazis, dej tip. Uz me prestava bavit prorezavat u bot v malicku matros :D

jinak ja zkousela boty cesky znacky petex, sou teda pracovni ale maj i zajimavy modely co by se do prirody daly. Jedny z mala mi hrozne nedrtili nohu ale celkem sedeli. Mozna by i u vas meli nekde na cumendu...

docela siroky sou keeny, bohuzel ne dost :twisted:
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Výber turistických topánok - Široká noha pri prstoch

Příspěvekod mvaldo » pon říj 27, 2014 13:29

Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Výber turistických topánok - Široká noha pri prstoch

Příspěvekod apuka » úte říj 28, 2014 13:45

Wallax: S tymto hladanim mam tiez skusenosti. Nohu rovnaku urcite nemame (hlavne uz kvoli velkosti, ja potrebujem 47+) ale syn ma velmi podobne problemy. Na co sme my pri hladnai narazili:
-Meindl boty (B/C) jsou docela siroke i obycejne, konkretne Island a Lhasa, Lhasa trochu vic, resp. ma vice mista nad prsty. Wide verze muze i nemusi byt u prstech moc citit, muze se to rozsirit i jinde.
-Nektere modely Lowa jsou taky pomerne siroke
-Skoncili jsem u Asolo Powermatic 100 ve wide verzi. Mozna to neni ta nejsirsi bota, ale ma velice mirne zakrojeni u prstu, co je mnohem dulezitejsi. Az na ni narazis, vyzkousej. Je to mezi B a B/C, ale v pohode se daji v nich zvladnout V. Tatry i rakouske Alpy i dost nad 3000m, dokonce i mirny ledovec. Asolo ma i jine boty ve Wide verzi, napr. Sasslong, ten mne osobne nesedl, ale zkousel jsem nektere jejich pevnejsi boty (hledej na jejich eshopu boty pro VHT a horolezecke) a v oblasti prstu tam bylo docela dost mista - ted jsem skocil osobne u Granite.
-Hanwag Alasky vyrobene v Nemecku!!! (jeste jsou i made in EU a Made in Croatia) mely docela prijatelne misto u prstu, takze Wide verze by mohla byt pro Tebe jeste lepsi. A na Slovensku se daji sehnat, alespon v eshopech a bez odkazu na to, ze by se to specialne objednavalo, tj. v nejhorsim objednas, zkusis a kdyz nejsou OK, vratis.
-Od Scarp me odradil prodavac, ze jsou mnohem uzsi.
-Salewy by se taky mely vyrabet ve Wide verzi, bohuzel jsem je u nas nikde nevidel.
Kdyz jsi z Blavy nebo okoli tak Ti poradim jeste zkusit si zajet do Vidne. Osobne nevim (ale zajima me to, protoze ted tam budu casto sluzebne), kde se tam daji boty koupit, ale urcite tam budes mit vetsi vyber.

Co se tyce nizkych bot, syn ted skoncil u Lowy Sirka a jeste par jejich modelu ho netalcily nikde na prsty, pry jsou hodne siroke.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výber turistických topánok - Široká noha pri prstoch

Příspěvekod pz » úte říj 28, 2014 22:57

mam stejny problem (rozumej misto noh mam ploutve...)
castecne jsem problem vyresil v prabosu botou na miru, ted si tam budu nechavat zadavat nove tundry - bud pod stomecek nebo az na sezonu)

problem je ale kde sehnat c/d boty! stare modely meindlu a hanwagu ve wide verzi byly celkem siroke, ale poslednich cca deset let uz ty siroke verze je spis vysmech... celkem siroke se delaji lasportivy, ale jen nektere maji predni tvar boty do obloucku misto do spicky (treba nepal evo), coz je pro pripad siroke nohy v oblasti prstu prvnim poznavacim znakem zda do toho vubec vlezt nebo ne...
treba jeste za pokus by stalo vyzkouset ve tvem pripade garmont nebraska (ten predchozi model) - neni sice vylozene wide, ale ma celkem dost mista v prstech a dela se i ve vetsich velikostech
pz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: ned kvě 13, 2007 21:46
Bydliště: bm, km

Re: Výber turistických topánok - Široká noha pri prstoch

Příspěvekod apuka » stř říj 29, 2014 7:35

Jeste jsem zapomel napsat, ze s klidem se da koupit i o cislo nebo pul vetsi bota a pouzit dve vrstvy ponozek - tenkou spodni + hrubou vlnenou. Toto taky trochu pomaha, hlavne kdyz se zrovna na nejblizsim cisle meni kopyto na uplne jine, coz vubec neni zadna ojedinela zalezitost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Příspěvekod wallax » sob lis 1, 2014 19:49

Možno svitá na lepšie časy. Dnes som mal na nohe Lomer Pelmo STX (membrána Sympatex) a tá topánka je skutočne dosť široká. Mal som to na úplne tenkej ponožke, takže budúci týždeň mam v pláne sa tam zastaviť znova aj s turistickými ponožkami a otestovať to znovu a poriadne a dlhšie. Ale zdá sa, že som našiel topánku ktorá ani nie je moc drahá, má membránu (sympatex poznám z počutia, ale je to pre mňa trošku neznáma, tak ak máte skúsenosti, dajte vedieť) a je to celokoža (nubuk). Jednoduchá topánka, nie moc vystlaná ale to by mohla spraviť ponožka či dve. Tak sa zdá, že vysokú topánku by som mal vybavenú. Ešte nízku. Ak poznáte túto topánku a máte skúsenosti, dajte vedieť všetko čo viete :) Ďakujem

Sent from my Surface Pro 3 using Tapatalk
wallax
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte úno 19, 2013 10:04

Trekove boty - siroke + vysoky nart, kde zkusit/koupit Praha

Příspěvekod maldapm » úte črc 7, 2015 14:17

Zdravim vsechny,

jiz nekolik mesicu marne shanim trekove kotnikove boty. Mam sirokou nohu + dost vysoky nart. Shanim lehci a mekci botu, viz vyuziti nize.

Vyuziti:
- zanedlouho jedeme do Skotska, tam vychazky po okoli (kam prijedeme autem) - takze pocitam 3-5h denne, zadne extremy
- potom uz max CZ, opet zadne extremy, prochazky

Vyzkouseno:
- prakticky vsechny boty Keen, sirka super, nizke pres nart
- ted mam na nohou Prabos Condor, sirka i vyska v pohode, ale tlaci sev nad prsty (a bojim se, jestli v tom miste kuze povoli) - nema nekdo zkusenost?

Mel by nekdo tip na dalsi siroke boty? Prijde mi, ze je na trhu hodne uzkych bot, ale sirokych jak safranu :( Nakupovat bych chtel v Praze, ale nepohrdnul bych ani blizkym okolim.

Diky,
malda
maldapm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte črc 7, 2015 13:59

Re: Trekove boty - siroke + vysoky nart, kde zkusit/koupit P

Příspěvekod scinkk » stř črc 8, 2015 10:58

Predpokladam, ze hledas nejake kotnikace, opravdu to neni se sirokou nohou moc snadne, pokud te trapi i vyska nartu, tak jeste hur. Zkus pozkouset nejaky Merrell, mam jedny zimni a celkem se osvedcily ac v tech zimnich toho za den moc nenachodim. Ja ted koupil v akci na vyzkouseni Keen Koven. Bezecke kecky se v tomto smeru shaneji snadneji.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Výber turistických topánok - Široká noha pri prstoch

Příspěvekod pavproch » stř črc 8, 2015 11:41

sloučeno

co sem tak kdy zkoušel, tak některé Lowy a některé Salomony jsou extra-wide (i když značené jako normal)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Výber turistických topánok - Široká noha pri prstoch

Příspěvekod maldapm » stř črc 8, 2015 13:40

scinkk: mel jsem Merrell Moab a taky spatny, vracel jsem

pavproch: Salomon delal kdysi extra-wide, takove jsem mel (tusim Salomon Solaris Mid GTX, dohledaval jsem podle fotek) a nedal jsem na ne dopustit. To byly boty siroke jak Keen, parada. Kupoval jsem je nekdy v roce 2008 a jeste dnes je taham jako pracovni. Od te doby vidam same uzke Salomony, kdyby byly nejake podle tohohle kopyta, bral bych bez vahani :-) ale jeste pohledam, diky.. je fakt ze na Salomony jsem koukal jen po obchodech
maldapm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte črc 7, 2015 13:59

Re: Výber turistických topánok - Široká noha pri prstoch

Příspěvekod scinkk » stř črc 8, 2015 14:13

Merrell Moab


aha - a to jsou udajne jedny z tech sirokych merrellu

Lowy delaji nejaky wide verze ale netusim, zda se u nas daji sehnat, spise pochybuji.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Výber turistických topánok - Široká noha

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 10, 2015 11:44

merely zuzili strihy, leda zkusit sehnat stary vyprodejovy ale ux dou taky uzky a jejich sitokost je jen vec davno minula...

sirsi sou i aku to muzes prubnout tez
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výber turistických topánok - Široká noha

Příspěvekod MilanR » stř led 27, 2016 20:49

Zdravím, nechci zakládat nové téma a proto se zeptám zde. Mám stejný problém se širokou nohou v oblasti palců a aby to nebylo tak jednoduché k tomu ještě velikost 48 (49 u některých značek bot). Sháním nějakou nízkou univerzální botu, která by byla použitelná jak ve městě, tak i pro delší treky ve zpevněném terénu. Už je to delší doba co jsem kupoval nějaké outdoor boty, a při hledání po různých eshopech jsem se v nabídce hodně ztrácel. Prosím tedy o nějaký tip na konkrétní model, nebo značku, která nabízí širší botu v mé velikosti. Vím, že výběr bude hodně zúžený, je proto jedno jestli látkové nebo celokožené, s membránou nebo bez.
Děkuji.
MilanR
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon led 25, 2016 12:53


Zpět na Boty