Západní Kanada

Rocky Mountains, Kanada a USA, Střední amerika, národní parky

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Západní Kanada

Příspěvekod Rever » čtv bře 10, 2011 9:51

V srpnu 2011 pojedeme s kamarády do západní Kanady, chtěly bychom projet okruh:
Vancouver - ostrov Vancouver - Prince Rupert - Jasper NP - Calgary - Vancouver. Pobyt máme naplánován na 3 týdny, chtěli bychom především navštěvovat národní parky, města nás příliš nezajímají. Má někdo zkušenosti a tipy na tuto část Kanady? Zajímá mě především, zda stačí mít půjčené obyčejné auto, zda se dá spát v národních parcích a jinde v přírodě pod stanem - případně jaká jsou omezení. Také by mě zajímalo, jestli v této části funguje nějaká veřejná doprava (autobusy) a jaké je na ně spolehnutí. Předpokládám, že se dá sehnat i nějaký výlet malým letadlem (vyhlídkový let) a lodí (k velrybám) - jaké jsou ceny a zážitky?
Rever
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř bře 9, 2011 14:41

Re: Západní Kanada

Příspěvekod Hafi » čtv bře 10, 2011 11:53

Otazku na "obycejne" auto moc nechapu, jak to myslis?

Narodni parky nevim, nebyl jsem. Predpokladam, ze ano, ale jen na vyhrazenych mistech a obcas za poplatek. Konkretni info urcite najdes na www prislusneho NP.

Mimo narodni parky bacha - pokud myslis lehnout si nekam do parku ve meste a okoli, tak pokud te nikdo nenajde, tak OK, jinak je to klidne na zatceni, ale jako cizinec bys to asi ukecal. Pokud myslis, nekde v prirode, tak te upozornuju, ze pokud tam neni cesta, tak tam jit nelze a pokud tam je tak to nejspis je prinejmensim neco jako narodni park.

Veřejná doprava - vlaky, drahý a v podstatě všeho všudy jedna trať. Busy - jezdí, ceny se zyvšují s blížícím se odjezdem, takže se vyplatí včasný nákup. A není to levný. 100km z Vancouveru do Whistleru stoji od 20 CAD. MHD v okoli mest zajizdi do pomerne sirokeho okoli a v ramci toho stoji akceptovatelny penize.

Vyhlídkový let urcite lze, pripadne se treba z Vancouveru muzete dopravit do Victorie ne klasicky lodi, ale malym letadlem - jsou tam nejaky spolecnosti co to litaj (nemyslim Air Canada, ta taky, ale jsou tam i nejaky spoje z lokalnich letistatek letadly radove do 10 lidi), cena za toto byla neco pres 100-120CAD.

Velryby nemam tuseni.

Jestli mas jeste neco, tak se ptej...ale na me spis jen Vancouver a okoli + jih Vancouver islandu.

Nebo napis SZ uzivateli pes nebo pokud by se neozyval, tak ej vedet, nasel bych email. Bude mit aktualnejsi informace a mnohem vic prakticky - ja tam skoro nic neprocestoval.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(
User is Online!

Re: Západní Kanada

Příspěvekod mike » čtv bře 10, 2011 17:23

Hafi píše:Pokud myslis, nekde v prirode, tak te upozornuju, ze pokud tam neni cesta, tak tam jit nelze

Muzes to trochu rozvest? V Kanade se nesmi chodit volne po lese nebo jak je to mysleno?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Západní Kanada

Příspěvekod Hafi » čtv bře 10, 2011 18:43

Nn, neni tam kudy chodit. Alespon v horach na zapade je les je opravdu nepruchodny prales. Neni to jak tu, kde muzes jit na cundr v podstate furt rovne a vzdycky nejak projdes. tam je treba nekolim metru vysoky pichlavy podrost, ani naznak cesty.
A aby tam byla cesta, tak se o to nekdo musi starat, coz v nejcasteji byva prave v nejakym prirodnim parku.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(
User is Online!

Re: Západní Kanada

Příspěvekod Pkubele » úte bře 15, 2011 22:26

Uz je to 5let, co jsem tam byl, tak uz si vsechno nevzpominam, ale urcite bezte do auta. Autobusem se v Kanade nikam nedostanete a kdyz jo, tak to bude tak casove roztahle, ze za 3tydny busem stihnete to co autem za tyden. V USA naprosta vetsina autopujcoven nebere hotovost a predpokladam, ze v CA to bude to same, takze si urcite vemte kreditku/debitku. Stanovat bych takto volne nikde nedoporucoval-bud to nejde kvuli neprostupnemu porostu (jak uz tu bylo psane) nebo soukromym pozemkum, popr. policii, ktera by vas hned vypakovala. Taky jde o bezpecnost - medvedi, pumy, vlci atd. Co se tyce kempu, tak v Banffu pred 5lety stala noc snad 30CAD, kempy v pohode v srdci parku, akorat v noci a rano byvala zima (srpen...4stupne). Hotely jsou pro nasince nedostupne, 200dolaru na noc za nic moc hotel/motel je fakt hodne. My to resili kombinaci hostelu/kempu. Zkus pohledat hostely po ceste-nejlip kdyz maji private room, kde vis, ze budes jen s bandou a ne dalsimi 8cizimi lidmi (obcas to ale jinak nejde). Je dulezite zamluvit ubytko i nekolik mesicu predem, budes tam pres high season...na miste uz bude pozde! To se tyka jen parku, ve mestech najdes ubytko v pohode.
Mista ktere jsem na zapade navstivil byl samozrejme Vancouver, moc fajn mesto...spolu s Quebecem (i kdyz ten byl uplne jiny) pro me asi nejkrasnejsi severoamericke mesto. Na Vancouver Island jsem byl jen ve Victorii, ktera me docela zklamala, nutno ale rict, ze tam meli zrovna sraz anarchisti, tak to bylo mozna tim :) Kazdopadne je to misto s nejlepsim podnebim v CA, tak se tam hodne stehuji lidi na duchod a je to poznat. Pokud mate radi kvetinky, tak ve Victorii je Butchart Gardens, vyhlasena botanicka zahrada, ktera stoji za videni.
Jestli radi hikujete, tak na Vancouver Island je West Coast Trail, ktera byva casto oznacovana za nej stezku na svete, je to ale na vic dni a maji kvoty na den, permity se vydavaji jen na bazi loterie a je to na nekolik dni. Informace o ni jen z doslechu-nebyl jsem tam.
Vylet na velryby se da koupit primo ve Victorii. Videli jsme par humpback whales a jednu grey whale (ceske pojmenovani nevim) a stalo to tesne pod 100dolaru/osoba. Na velryby se daji sehnat urcite slevove kupony v nejakych mistnich brozurach.
Po ceste do parku doporucuju prespat v Samesun hostel v Revelstoke, tam to bylo fajn a jako jediny si ho z ubytovani jeste pamatuju. V parcich jsem byl na Iceline trail u takkakaw falls, sentinel pass u lake moraine a mt. edith cavell/angel glacier v jasperu. Vsechny moc doporucuju. Lide si chvali jeste stezky u Lake O Hara, ale tam se hur dostava (nebyl jsem) a Opal hills v Jasperu. At si ale vyberes cokoliv, vsechno bude nadhera. Jeste jsem byl v Johnston canyon, kratka prochazka, kde je mrte lidi. V parcich je taky spousta horkych pramenu (hot springs) kde se muzete po narocnem dni natahnout. nektere jsou prirodni zdarma, za nektere se plati, staci zadat do Googlu. Pokud vam bude nektery den prset, tak muzete zajet do Drumhelleru, kde je Royal Tyrell Museum, vehlasne dinosauri muzeum. Je to od parku uz ale dost z ruky, az za Calgary (ktere se mne osobne vubec nelibilo).
Pkubele
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob bře 12, 2011 23:05

Re: Západní Kanada

Příspěvekod seis » čtv bře 17, 2011 21:58

Auto rozhodně doporučuji, místní doprava (pouze busy) je dost nepravidelná a rozhodně vyjde dráž. Další variantou je stopování, ale jestli vás bude víc než 2, tak to nemá cenu.
Jak už tu bylo napsáno, v NP není vhodné spát načerno. Občas se dá ale najít nějaká cesta (mimo NP), kde se dá s autem dobře schovat a postavit stan. Některé kempy v BC jsou zadarmo (někdy méně, někdy více udržované, některé jsou dost stranou hlavní trasy) - viz http://www.sitesandtrailsbc.ca/
Trasu si nastudujte podle nějaké nabídky z cestovky, ono se toho za 3 týdny nedá o moc víc stihnout.
Zkušenost s vyhlídkovým letem na velryby nemám, můžu doporučit pouze seakajaky na Broken Islands, tam se dají pozorovat velryby taky:)
Kdybys chtěl vědět víc, klidně se ptej - znám dobře Rockies, procestovali jsme Yukon, BC (Vancouver Island).
Uživatelský avatar
seis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř srp 17, 2005 21:35
Bydliště: Čechy a Morava

Re: Západní Kanada

Příspěvekod Rever » pon bře 21, 2011 11:38

Děkuji za zajímavé rady. V USA jsem byl již 3x, takže je mi jasné, že bez auta to prakticky nejde. Místní doprava mě zajímala z hlediska úspory nákladů. V národních parcích bychom chtěli především chodit treky. To letadlo mělo být především pro vyhlídkový let kolem ledovců a pobřeží.
Rever
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř bře 9, 2011 14:41

Re: Západní Kanada

Příspěvekod Pkubele » pon bře 21, 2011 20:41

Auto/verejna doprava...pokud nejedes sam, tak rozhodne auto...v Kanade je to s verejnou dopravou jeste horsi nez v USA-obzvlast na tu vzdalenost. Kdyz jsem tam byl, tak jsem priletel do Seattle, pujcil auto tam a taky ho tam vracel (vyslo to levnejc, nez z Vancouveru). Ve Victorii v pristavu, pokud si pamatuju, se da koupit i vyhlidkovy let hydroplanem...cenu si nepamatuju, ale nemel bys mit problem ji najit na netu (pocitam, ze to bude kolem 120CAD). V Kanade je cestovani o dost drazsi nez v USA. Pokud muzete, tak se zasobte uz ve Vancouveru, v parcich si matne vzpominam, ze za krabku cigaret jsem platil 10 dolaru a za sest tretinek piv (six pack) snad 14! Jidlo uz si nepamatuju, ale tohle mi tenkrat vyrazilo dech (v US bys platil polovinu). Pokud bys mel zajem, tak ti muzu dat odkaz na fotky a muzes mrknout, co by te zajimalo.
Pkubele
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob bře 12, 2011 23:05

Re: Západní Kanada

Příspěvekod Rever » úte bře 22, 2011 11:32

Zatím mám zkušenosti jenom s USA, většinou tam bylo poměrně levně, v roce 2003 stál benzín za galon 1,2 USD, když jsem tam byl v roce 2006 tak už byl za 3,5 USD, nevím kolik by to bylo dnes, ale tipuji tak 5 USD. Jestli je Kanada 2x dražší, tak to bude docela zajímavé. Jídlo se asi vyplatí koupit v supermarketu, a být předzásobený, to je mi jasné. Docela by mě zajímalo u jaké společnosti jste si půjčovali auto, kolik stálo a jaké máte zkušenosti. Předpokládám, že denní pujčení bude tak 100 CAD s plným pojištěním za auto typu naše oktávka. To Pkubele: odkaz na fotky pošli, rád se podívám
Rever
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř bře 9, 2011 14:41

Re: Západní Kanada

Příspěvekod Pkubele » úte bře 22, 2011 17:27

2x drazsi to v Kanade neni, to jsem se spatne vyjadril, jen primo v Rockies. Benzin je o neco drazsi, nez v US, ale proti Cecham je to porad zadarmo. Ja auto pujcoval v Seattle pres Hertz, ktery ale nedoporucuju, byva vetsinou nejdrazsi, ale tenkrat meli snad nejakou akci. Z pujcoven doporucuju Budget a Dollar, v Kanade mozna i Avis. Na kratke vzdalenosti se muze vyplatit i Thrifty, nebo Enterprise.
Zkus mrknout treba na priceline.com a ten ti najde nejlevnejsi pujcovnu. Na kolik me auto vyslo si uz nepamatuju, ale ja si ho pujcoval na americky ridicak a pojisteni jsem mel pres kreditku(zil jsem nejakou dobu v USA), takze ta cena za economy (Toyota Corolla-2lide) byla tak 25 na den. S mezinarodnim ridicakem to bude asi drazsi a pokud chces jeste nejlepsi pojisteni collision damage waiver (obdoba havarijka)a auto asi full size, nejaky Ford Taurus, tak tipuju, ze by to mohlo byt tak 70 na den. Byt tebou, tak bych sel jen do liability insurance (obdoba naseho povinneho ruceni), ale zalezi jak se citis v rizeni. Zkus urcite mrknout na lety do Seattle a pujceni auta na letisti, nez az z Vancouveru (pokud ti jde o penize).
Pkubele
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob bře 12, 2011 23:05

Re: Západní Kanada

Příspěvekod Ondrasss » pát dub 8, 2011 1:21

Ahoj,
jen krátká poznámka. Tři týdny není na procestovaní zmíněného okruhu moc času. Jen v okolí Vancouveru (města) je to na pár dnů... Tak, ať nejste překvapeni :)

Ondra
Vancouver, B.C.
Ondrasss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte dub 20, 2010 10:40
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Západní Kanada

Příspěvekod seis » pát dub 8, 2011 20:48

Jj, my byli v Kanadě v Rockies skoro 2 roky a taky jsme nestlihli všechno:)
Ale když se podíváš na nabídku cestovek, tak za 3 týdny se toho dá objet docela dost. Jen je to trochu ve stylu "japonské" turistiky...vyfotit a jet.
Uživatelský avatar
seis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř srp 17, 2005 21:35
Bydliště: Čechy a Morava

Re: Západní Kanada

Příspěvekod burtie144 » úte čer 28, 2011 23:35

nazdar,
tak ja som sa z rockie mountains vratila vcera.
a tvoj uvedeny rozsah toho co chces videt, je veeelmi siroky. uvedom si ze je to strasne velke a vsetko je od seba stovky kilometrov. my sme tam boli 16dni. z vancouveru 2dni do rockie, potom 13dni v parkoch -banff, jasper, kootenay, yoho, glacier, den vo vancuvri a potom domov.
tiez sme chceli dat princa ruperta ale ked sme si uvedomili ako je to daleko-byebye.
mam celkom cerstve informacie, takze sa pytaj konkretne.
a keby si chcel park pass -vstupenku do NP, mam rocny platny do 06/2012. stal 140$, vstup na den je 20$. plati pre 2-7 osob, resp. jedno auto. na cene by sme sa dohodli;)
Uživatelský avatar
burtie144
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte čer 28, 2011 23:00
Bydliště: SVK

Re: Západní Kanada

Příspěvekod grco » stř kvě 13, 2015 8:19

Je tu niekto, kto siel West Coast Trail na Vancouver Island, a mal by nejake uzitocne info? :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Západní Kanada

Příspěvekod mrneo » pát led 29, 2016 9:51

Ahoj, v západní Kanadě jsme byli minulý rok. Každopádně ná zbyly 2 Discovery Pass s platností do 08/2016. Je to pro 2 osoby, cena CAD 140. V případě zájmu me prosím kontaktujte, nějak se dohodneme.
mrneo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát led 29, 2016 9:21


Zpět na Amerika Severní a Centrální