Šumava (info)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Šumava (info)

Příspěvekod Zdéňa » pát pro 19, 2014 10:17

Na hřebeni Šumavy to půjde v noci na neděli pod nulu, když k tomu přidám ty srážky, tak očekávám na hřebeni tak 10 - 20 cm novýho :wink:
Viz třeba: http://www.chmi.cz/files/portal/docs/me ... s/ala.html
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Šumava (info)

Příspěvekod fps » pát pro 19, 2014 11:01

to stále bude na chození bez sněžnic, se po vánocích chystám do Beskyd, tam to má být cca stejné, tedy doufám že tam toho taky moc nenapadané
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Šumava (info)

Příspěvekod Tonto » úte srp 4, 2015 11:50

Ahoj,
příští týden bych se chtěl na 5 dnů projít s přítelkyní po jížní šumavě směrem na sever. (resp. výchozí bod Černá v pošumaví a konec... záleží na nás :) ) Doporučili byste mě, nějaká místa, která bych neměl minout, co určitě stojí za navšítení? Klidně i na německé straně. (ideální by bylo, kdybychom někde cestou narazili na tekoucí vodu, přece jenom jsem docela fajnovka :D )
Tonto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř zář 4, 2013 15:13

Re: Šumava (info)

Příspěvekod Kemot » úte srp 4, 2015 11:54

Ahoj, jedeme na konci srpna na 3 dny pod stan do kempu Antýgl. V životě jsem na Šumavě nebyl, proto bych chtěl požádat někoho zkušenějšího o doporučení nějakých pěkných míst. Bereme s sebou kola, tak jestli jsou tam nějaké zajímavé nenáročné cyklotrasy (opravdu nenáročné, jelikož nejsme moc zdatní sportovci a nechceme se hned odrovnat). Nebo klidně také nějaká krásná přírodní místa, která bychom mohli navštívit. Jde mi spíše o malebnou krajinu, než o nějaké sportování. Samozřejmě pěší tůry jsou vítány také. Můžou to být místa v okruhu cca 30 km od Antýglu, jelikož budeme autem, tak si tam kdyžtak dojedem a zbytek projdeme nebo projedeme na kole. Může být i klidně nějaká zajímavá vesnička či městečko, hodně lidí mluví o Kvildě, co myslíte? Děkuji
Kemot
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv kvě 1, 2014 11:28

Re: Šumava (info)

Příspěvekod fps » úte srp 4, 2015 13:48

Tonto@
Těžko doporučovat ňáká místa, každý to máme jinak, já se vyhýbám asfaltkám, a profláknutým místům, mam nejraději nezpevněné cesty, to pak je pěkná celá Šumava, a nejenom pár míst, dle mě je nejlepší jít po hranici. Vody je na Šumavě celkem dost, stačí se kouknout na mapu http://www.mapy.cz/turisticka?x=14.0504 ... uni&id=644.
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Šumava (info)

Příspěvekod Shitttt » stř bře 16, 2016 12:59

Lidi nebyli jste nekdo posledni dobou na Sumave? Umel by mi nekdo rict jak tam vypada ten hlavni tah (cervena znacka zhruba mezi Modravou a Zeleznou Rudou) z hlediska pruchodnosti? Ze je tam snih je celkem jasne, spis me zajimalo, jestli se to bude dat v pohorkach nebo budou potreba sneznice... V zime jsme tam jeste nebyli a zajimalo by me taky, jak je to tam s bezkarskyma trasama (pripadne jestli se tam da s bezkari koexistovat, nebo je nutne se jejich draham zdaleka vyhybat). Predem diky za jakekoliv detaily.
Uživatelský avatar
Shitttt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 22, 2016 0:20

Re: Šumava (info)

Příspěvekod booze » sob črc 22, 2017 13:36

Jaka je prosim aktualni situace na Sumave? Je tam moc lidi? Dekuji
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Šumava (info)

Příspěvekod fps » pon črc 24, 2017 19:26

v létě o prázdninách je všude plno lidí, jedině když bude špatné počasí, a ještě k tomu byt to chtělo jít po hranici
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Šumava (info)

Příspěvekod Miras » pon črc 24, 2017 19:53

fps píše:v létě o prázdninách je všude plno lidí...

Člověče teď o víkendu jsem přešel napříč celý Brdy a zas nějak přehnaně moc lidí jsem nepotkával, naopak jsem si dost často říkal, kde všichni jsou, čekal jsem těch lidí na exponovaných místech podstatně víc... Šumava bude asi krapet horší, ale když se člověk vyhne těm nejprofláklejším místům (ideálně jít mimo turistický značky), nemuselo by to být tak zlý.
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Šumava (info)

Příspěvekod fps » pon črc 24, 2017 20:55

Brdy jsou na tom zatím dost dobře, infrastruktur pro turisty je jen v okolí, uvnitř není žádná, doufám že to tak vydrží co nejdéle, mimo turistické značky po hranici je to samozřejmě nejlepší, a to na všech našich kopečkách
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Šumava (info)

Příspěvekod PaKo » úte črc 25, 2017 6:05

To sice ano, ale třeba na té Šumavě chůzí mimo značenou stezku si člověk říká o flastr, protože tam je spousta míst a lokalit, kde se mimo značenou stezku chodit nesmí...
PaKo
 

Re: Šumava (info)

Příspěvekod booze » úte črc 25, 2017 12:27

Takze pokud to dobre chapu. Je to 50/50 :roll:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Šumava (info)

Příspěvekod Miras » úte črc 25, 2017 12:33

Vyber si nějakej den s dostatečně hnusným počasím, pak tam nikdo nebude. Třeba zítřek a čtvrtek vypadají zatím celkem ideálně :slota:
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Šumava (info)

Příspěvekod booze » úte črc 25, 2017 12:37

Presne to mam v planu. 8)
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Šumava (info)

Příspěvekod MarekV » pon led 21, 2019 15:15

Zdravím všechny a poprosil bych o radu, zvažuji tůru na sněžnicích z Nýrska do Železné Rudy,chtěl bych jít převážně po hranici. Dá se to nějak rozumně na sněžnicích projít,nějak nepospíchám můžu to jít tři dny. A není ta cesta moc frekventovaná? Díky za radu.
MarekV
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon led 21, 2019 14:40

Re: Šumava (info)

Příspěvekod outdoor » úte led 22, 2019 6:23

MarekV píše:Zdravím všechny a poprosil bych o radu, zvažuji tůru na sněžnicích z Nýrska do Železné Rudy,chtěl bych jít převážně po hranici. Dá se to nějak rozumně na sněžnicích projít,nějak nepospíchám můžu to jít tři dny. A není ta cesta moc frekventovaná? Díky za radu.


Určitě, co nejvíce po hranice není problém. Z Nýrska se vyrazí po modré TZ, pak se napojíš na červenou a na rozcestníku "Lomnice" (nebo i dřív) to švihneš rovnou na čáru a tam je pěšina (když není sníh) až na Ostrý. Tam je možné se občerstvit za Eura a pak pokračovat po čáře pořád dál přes Velký Kokrháč až na Svaroh. Dál na Jezerní horu už je trapný zákaz, máš tři možnosti: 1) sejít do ČR k Černému, 2) sejít do Bavor, 3) pokračovat do zákazu a hřebenem přes Jezerní a směr ŽRuda, jen bacha na Jezerní hoře nad čertovým jezerem je to dost ostré a je lepší se držet více na jižní straně..
Poznáš, že neexistuje nic, oč by se nepokusila
lidská odvaha. Seneca
Uživatelský avatar
outdoor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř pro 21, 2005 0:19
Bydliště: jihozápad ČR

Re: Šumava (info)

Příspěvekod fps » pát led 25, 2019 21:06

MarekV@

- tak jestli to půjdeš doopravdy co nejvíc po hranici mimo značené cesty, což je dle mě to nejlepší co muže být, mám to v zimě prošlé na sněžnicích na těžko od Nýrska k Vyššímu Brodu, tak v tom velkém množství sněhu které tam v současnosti je, cca 200 cm, to bude velká dřina to ujít za tři dny na sněžnicích na těžko, já bych si to naplánoval na čtyři dny
- jestli budeš mít štěstí na nízké teploty které tam byli 19.1.2019, kdy tam bylo -32°C, tak to chce už mít vybavení do velkých mrazu, taky jsem tam párkrát zažil -30°C na těžko, a v takovémto mrazu to jde vše pomaleji, ale zato je to velký zážitek zažít tak nízké teploty na těžko
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Šumava (info)

Příspěvekod Zdéňa » pát led 25, 2019 21:59

Aby člověk zažil na Šumavě -30 a méně, tak by fakt musel spát v jedné z tich mrazových kotlin.. zas tolik jich na Šumavě taky není. Jinde se teloty pohybují klidně o 10-20 stupňů jinde :)
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Šumava (info)

Příspěvekod fps » sob led 26, 2019 10:48

- tak je jasné že se teploty liší někdy i o 10°C podle toho kde se nacházíš, a nebo podle toho jestli třeba fouká a nebo nefouká vítr
- ale já skoro každou zimu na těžko zažiji na Šumavě a nebo v Jizerách k ránu okolo -30°C
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Šumava (info)

Příspěvekod MarekV » sob led 26, 2019 18:31

Díky za informace, těch -30°C by už bylo na hraně,to bych kopal určitě záhrab,spacák mám konfort -19°C. Ale s tím že to nedám za tři dny jsi mě troch znejistil,myslel jsem že tři dny budou na pohodu.
MarekV
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon led 21, 2019 14:40

Re: Šumava (info)

Příspěvekod fps » ned led 27, 2019 15:41

- při současných 200 cm sněhu co tam je by pořádný záhrab byl možný
- komfort -19°C u péřáku je dost slušný, to by mělo být cca 1200 g peří 800 cuin, já v cca -30°C používám péřák 900 g peří 800 cuin, ten má komfort -12°C, spím na nafukovačce Therm-A-Rest NeoAir Xtherm, na sobě mám komplet funkční prádlo, komplet PWS, péřové papuče, péřovou bundu 230 g 800 cuin, a těch cca -30°C je tak nahraně co v tom vybavení zvládnu
- za tři dny se to dá ujít, ale nebude to moc na pohodu, a budeš asi muset jít i potmě, což já tedy nikdy nedělám, hodně bude záležet na tom, jestli půjdeš co nejlehčí a co nejkratší cestou, a nebo budeš chtít jít co nejvíc po hranici, mimo značené cesty kde sníh nebude prošlapaný, také musíš počítat s tím že je v zimě hodně krátký den, v zimě já vyrážím v cca 10 h a na místo dojdu v cca 16 h, mě v zimě ráno trvá cca 2 h než vyrazím, a večer cca 1 h než vše připravím na nocování, já jsem rád když v zimě na těžko po hranici na Šumavě mimo značené cesty ujdu za den 10 km, čím větší mráz, a čím víc sněhu, tím déle to vše trvá, jak jsem už psal, tak já bych to šel na pohodu čtyři dny
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Šumava (info)

Příspěvekod MarekV » ned led 27, 2019 18:52

Taky počítám tech 10km den,ale jestli se budu moc bořit tak to nedám a prostě si to zkrátím,dolů na vlak.
Váhu se budu snažit stáhnout na minimum,jak to jen v zimě jde. Jinak spacák mám cumulus alaska 1300.
MarekV
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon led 21, 2019 14:40

Re: Šumava (info)

Příspěvekod outdoor » pon led 28, 2019 9:11

Já tedy nevím, ale jednou jsem to šel v zimě (sněžnice), spali jsme na Statečku a přes Ostrý pak po čáře a kus Bavorskem a došli jsme při západu slunce na Alžbětín. Byl to začátek ledna, dny krátké, byla tehdy zima cca -20, tak jsme se šli ohřát do hospody.
Poku chceš jít z Nýrska do ŽR, tak si myslím, že přes víkend v pohodě. On ten hřeben (Královský hvozd) je celkem rovina.

Na skialpech na lehko ze Špičáku přes Ostrý až do Hamru za den pohoda... Ale jasné, že skialp nejsou sněžnice a nalehko je to taky jiné...
Poznáš, že neexistuje nic, oč by se nepokusila
lidská odvaha. Seneca
Uživatelský avatar
outdoor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř pro 21, 2005 0:19
Bydliště: jihozápad ČR

Re: Šumava (info)

Příspěvekod Mawenzi » pát led 3, 2020 7:25

https://mapy.cz/s/gutasumuvu
da se tenhle usek jit po hranici?

letos mi snad vyjde ta sumava po x letech zvazovani, takze mam namyslenou trasu z hartmanic do nove pece
80% po znacce, pripadne obcas odbocky po vyznacenych cestach v mape kvuli vyhybani se asfaltu aspon tam, kde to aspon trochu jde...

- mam za to, ze pokud se vyhnu 1. zone, tak sou neturisticky cesty OK
- spani kombo ubytovani a nocoviste, zas moc to drazdit nechcu

nicmene ty asfaltovy useky sou mor.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9380
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Šumava (info)

Příspěvekod outdoor » pát led 3, 2020 10:19

no jelikož tento hraniční úsek je spíš potok, tak to nebude žádná sláva. V minulosti jsem se tam motal na běžkách, bylo dost sněhu a moc to nešlo. Jinak po hranici je často nějaké pěšina, tak možná i to půjde.

jinak s tím chozením mimo I.zónou je to ok, můžeš vlastně všude
jinak souhlas šumavské asfaltky jsou peklo...
Poznáš, že neexistuje nic, oč by se nepokusila
lidská odvaha. Seneca
Uživatelský avatar
outdoor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř pro 21, 2005 0:19
Bydliště: jihozápad ČR

Re: Šumava (info)

Příspěvekod Mawenzi » pát led 3, 2020 11:33

diky. ono to z letecke mapy nevypada, ze by tam neco bylo, pesinka, a u lesa to zas nejde poznat... tak uvidime, treba me to nedorazi zas na 2 mesice...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9380
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Šumava (info)

Příspěvekod outdoor » pát led 3, 2020 11:58

tak zrovna v těchto místech je dost luk, dá se jít po nich, jsou to pastviny, takže může to být během roku vyšší tráva, ale taky pěkná procházka. Ty mokrá místa je lepší jít přes most/cestě.
Třeba kolem Žlebského vrchu, Kamenná hlava, i kolem Nového údolí se dá kličkovat po loukách, je to i o dost lepší než ve lese = výhledy atd...
Přes Špičák na Třístoličník už se dá po čáře...
Poznáš, že neexistuje nic, oč by se nepokusila
lidská odvaha. Seneca
Uživatelský avatar
outdoor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř pro 21, 2005 0:19
Bydliště: jihozápad ČR

Re: Šumava (info)

Příspěvekod Mawenzi » ned dub 12, 2020 19:34

takze sumava... se blizi... a je nedoporucovany tam jezdit :D

1) spani na nocovistich v kombu se zaplacenym ubytkem zrejme neklapne, ubytko propadne /proste se nelze ubytovat/
- spat ve stanu (tropiku/ackovym tarpu) muzu jen na nocovistich, ze
- pokud bych nespala na nocovistich, zrejme to chce max celtu natazenou mezi stromy (to se mi na tyden v kdovijakym pocasi fakt nechce)

2) pokud bych spala nekde kdekoli mimo nocoviste jen s celtou mezi stromama, tak lepsi na znacce (pac to defakto je OK) nebo spis nekde zalezla v lese?

jakoze... fakt me cela ta situace dost stve a moc nevim, co s ni mam delat...

pokud by na nocovistich bylo opilecke sroceni, stejne je asi zadouci nebyt v jejich blizkosti... ano, je idealne zadouci zustat sedet doma na prdeli. Zadny reseni mi ted nepripada spravny

vykaslat se na sumavu a jet nekam, kde neni NP...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9380
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Šumava (info)

Příspěvekod apuka » ned dub 12, 2020 19:57

Jeste jedna vec - pokud bys chodila nekde na znacce po hranicich, tak opravdu je treba dat bacha, aby neprekrocil hranici a nesla po znacce, ktera vede na rakouskem uzemi (pokud vim, par takovych mist tam je). To je uz poruseni jineho zakazu a, mam dojem, ze v Krkonosich, Jesenikach nebo Javornikach ? :-k s tim uz meli problemy.

Na opileckou seslost muzes zavolat PCR - jen si nejsem jisty, jestli potom budes mit klidne spani :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Šumava (info)

Příspěvekod Dromedaro » ned dub 12, 2020 20:53

Mawenzi: Ten úsek z odkazu jsem šel loni na podzim. Nevím, co máš na mysli tím, jestli to můžeš jít po hranici. Jako, že by jsi šla přímo po hranici mimo vyznačenou cestu? Co si pamatuji, tak tam byl terén všelijaký (vřesoviště, louky,atd) a že by tam vedla nějaká cestička, s tím bych nepočítal.Žádnou jsem neviděl, ale ani jsem po ni nepátral. Nebo nechceš jít po asfaltu? Ta cesta z mapy je normální lesní a polní cesta se štěrkem nebo bez něj.
K tomu spaní. Můžeš si to naplánovat tak, aby jsi přespávala v turistických přístřešcích se střechou. Každopádně spaní kdekoliv mimo oficiální nocoviště je nepovolené a tudíž ti za to strážci parku můžou dát pokutu.
Také jsem v novinách zaznamenal informaci, že s hlídáním zelené hranice na Šumavě pomáhá armáda, takže s tím je potřeba také počítat.

Edit: Ještě jsem se díval a 4,5km od startu přesně u turistického přístřešku byla rozestavěná asfaltka směrem od bývalé Hornokrásnohorské cesty. Byl tam i odstavený asfaltovací stroj, takže práce stále probíhali a tak je možné, že to dotáhli až k tebou označenému startu nebo už zasfaltovali celý úsek. Každopádně, když jsem tam šel na podzim, tak ten označený úsek vyasfaltovaný ještě nebyl.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4341
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Česká republika