Českosaské Švýcarsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: ČeskoSaské švýcarsko

Příspěvekod amigo » úte čer 23, 2009 9:13

s ubytováním ti bohužel moc neporadím, ale pokud už budete v těch jetřichovicích, musím za sebe doporučit jetřichovický hřebínek s vyhlídkami - vilemíina, rudolfův kámen a třetí si nevzpomínám :oops:

taky je myslím v okolí šaunštejn - skalní hrad
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: ČeskoSaské švýcarsko

Příspěvekod petrbw » stř črc 3, 2013 11:28

Ahoj, začátkem srpna se chystáme do českého a saského švýcarska.Z kempu se budeme pohybovat pěško a kolmo protože budeme velkým obytňákem.Rádi bychom zajeli kouknout i na Bastei ale můžeme tam dojet na kolech a nevím, jestli bude možní kolo nechat někde dole u parkoviště(za poplatek) a nebo jestli se tam dá s kolem dojet?Otázka na ty co tam byli.Nerad bych tam dojel a zjistil, že se nahoru s kolem nedostaneme a není ho ani kde nechat.Zamknout ke sloupu nehlídané nepřipadá v úvahu...
petrbw
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon led 11, 2010 12:19

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » pon kvě 16, 2022 1:16

Dnesni vylet mel byt odpocinkovy, ale misto toho jsem si dal zahul skoro jako na sneznicich. Muze za to kurovec a Ceske drahy, nevim, kdo je horsi skudce. CD proto, ze vlak mel 20 minut zpozdeni a na konci mi chybela pulhodina. No a kurovec... neveril jsem vlastnim ocim.

Uz z vlaku byla videt spousta suchych stromu a to byl jen vnejsi svah. Uvnitr to bylo mnohem horsi. Snad vsechny smrky krome uplne malych jsou suche. Cast stoji, cast spadla a cast kolem cest Nemci shodili, pro mne nepochopitelnym zpusobem. Narizli kmeny 3 - 5 m vysoko tak do pulky a pak se strom zlomil. Takze jsou tam vysoke ohavne pahyly, na casti z nich visi ulomeny strom. Mam to tam cele prochozene, ale naposled jsem tam byl pred 4 lety a ted jsem nektera mista nepoznaval. Krajina se uplne zmenila, slunce sviti tam, kde byl driv stin a les, jsou videt skaly, ktere nikdy videt nebyly. A smrky lezi na hromadach pres sebe jako na snimcich po tunguzskem meteoritu. Zvlastni je, ze je tam prevazne smiseny les, kde jsou resp. byly smrky samostatne mezi listnaci, obcas je mensi smrkovy lesik. Bych rekl, ze v takovem prostredi se nebude kurovec tak sirit, ale dostal vsechny.

K veceru jsem miril zpatky do CR a sel smerem k Webergrotte, cas nebyl dobry, ale stihnout se to mozna dalo. Nejdriv jsem traverzoval vysoko nad rokli, stezka byla hodne zarostla boruvcim, driv byvala lepsi, ale furt to slo. Pak jsem narazil na prvni padle smrky a jak jich pribyvalo, stezka mizela uplne, a tak jsem radej sestoupil dolu na turistickou, co vede po dne rokle, uz se docela priblizilo. S tim, ze po ni to pujde lip a rychleji. Opak byl pravdou. Do rokle napadala spousta smrku a lezely pres sebe. Takze misto slusne stezky byla prolezacka kombinovana s posilovnou. Obcas nastesti nekdo aspon orezal vetve, takze se pres to lezlo lip, ale i tak to slo pomalu. Prelezl jsem desitky smrku a i kdyz mi bylo jasne, ze posledni bus nestiham, snazil jsem jit jak to slo. Nohy a ruce dodrene, kapesnik od krve, jesteze nosim lekarnicku. Teprve kdyz jsem se probojoval do mista, odkud vim, ze to stiham slusnym tempem za hodinu a mel jsem pul, jsem to vzdal a zpomalil. Aspon jsem se jednou mohl tim usekem pokochat, jindy tam musim spechat :)

Ceska strana vypada snad jeste hur, tam tech smrku byly vetsi plochy. Pravcicka brana je pry videt ze silnice, coz nikdy nebyla. Ochranari toho pry chteji vyuzit, smrku se definitivne zbavit a vratit tam listnate lesy. Coz vypada jako dobry napad, ale nejspis potrva desitky let, nez to tam zas bude vypadat pekne...

Posledni bus byl v cudu, posledni vlak z Decina mi jel za hodinu, a tak jsem zkousel stopovat. Dosel jsem po silnici az do Hrenska na nabrezi, coz je asi 3 km a nezastavilo ani jedno auto, pritom bylo jeste svetlo. Pocitat jsem je prestal po 10, mohlo jich projet tak 15. Dosel jsem na zastavku na nabrezi, uz se stmivalo a casove okno se zaviralo. Byl jsem pomalu smireny s tim, ze pujdu pres noc a pojedu prvnim rannim vlakem, kdyz mi zastavila pani z Decina a zachranila mne. Rikala, ze se trochu bala, ale neco ji presvedcilo mi zastavit a myslim, ze nelitovala :) Diky ji, u nas se holt stopuje docela blbe, zlate Rakousko, tam slezu z hor na silnici a jedu prvnim nebo druhym autem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod apuka » pon kvě 16, 2022 8:14

mike píše:nezastavilo ani jedno auto, pritom bylo jeste svetlo. ... mi zastavila pani z Decina a zachranila mne. Rikala, ze se trochu bala
Se divis? Umim si predstavit, jak jsi asi mohl vypadat po
mike píše:prolezacka kombinovana s posilovnou... Prelezl jsem desitky smrku
:lol: :lol: :lol:
My jsme uz parkrat zrusili puvodni cil vyletu, kdyz tam mas primo u HZS napsane jako tady (byl to jeden z cilu)
Z dôvodu množstva popadaných stromov sú ťažko priechodné: ... červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Zelený TZCH zo Salatína a takmer prvá polovica zostupu je ťažko priechodná (kvôli kosodrevine), v druhej polovici trasy zasahujú do chodníka popadané stromy, ktoré je potrebné na mnohých miestach obchádzať. Uvedené terény sú obchádzanie, preliezanie a tiež slabé turistické značenie ťažko priechodné
Potom jak jsme je nekdy davneji my upozornili na podobny teren pri zostupe z Chaty pod Suchym na Brestov po zelene znacce, kdyz pulhodinova tras nam trvala vice nez hodinu a pul. Prelezani, obchazeni, hledani.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » pon kvě 16, 2022 18:47

Neumis. Vypadal jsem docela normalne, jen zaprasene kalhoty hlavne od pylu a spinave ruce, ale ani jedno nemohlo byt z jedouciho auta videt. Zvlast ne za sera, jelikoz to bylo kolem devate vecer. To uz detaily nepoznas, ale turistu od vaguse jo a bylo to v mistech, kde chodi turisti. Navic ta auta ani nezpomalila, proste o tom vubec neuvazovali. V severnich Cechach holt stopovani moc nefunguje, jak je jinde u nas nevim.

V Rakousku uspesne stopuju v mnohem horsim stavu. Treba po tydnu spani venku, to uz jsem pekne zarostly, na hlave hnizdo a smrdet musim uz na pohled. Presto mi v pohode stavi.

Ze to tam bude vypadat takhle jsem netusil. Problem byla ta posledni rokle, jinde to totiz sice vypadalo hrozne, ale stezky byly zpruchodnene. Tahle ne, ta naopak vypadala, jakoby tam nahazeli smrky z cele oblasti...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » pon kvě 16, 2022 20:50

Mimochodem, tady jsou nejake fotky: https://www.turisticky-magazin.cz/turis ... nge=open#1. Dva roky stare, ted to vypada jeste hur, jehlici opadlo a zustaly jen mrtvoly.

A tady je nejake povidani o tom, co se vlastne stalo. V pricipu maji asi pravdu a vysledek bude lepsi, akorat si na nej hezkych par let pockame. Vzrostly smiseny les je misty videt v Nemecku a je opravdu lepsi, hezci a prijemnejsi, jen holt trva, nez vyroste.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod apuka » úte kvě 17, 2022 8:52

Jo, musi se jenom doufat, ze nekoho zase nenapadne, ze vi lip nez priroda, co tam ma byt a bude chtit urychlit zmeny...

Holt, my se uz asi nedozijeme, az tam bude zase novy, zdravy a silny les, myslim ne prvotni brizovo-jerabovy, ale az to, co prijde po nem, ten skutecne smiseny.

Taky na tech dusledcich pekne videt, ze (jednoduse pochopitelne) snahy o zachranu, tj. vykaceni a odvoz napadaneho dreva od jisteho rozmeru uz vetsinou zpusobi mnohem vice skody nez uzitku. Kdyby se tam to drevo, resp. alespon vyznamna cast nechalo, tak nevzniknou takove holiny, nevysusi se tak do hloubky priroda a rychleji by se obnovilo i "prvni patro" budouciho lesa. Na tech vysusenych lanech to potrva dele a je otazne, co to udela s vodou.
Tu snahu vubec neodsuzuji, jen konstatuji. Nastat nejaka zmena, napr. ochlazeni mohla by vest k uspechu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » stř srp 3, 2022 21:36

OBRAZEM: Pravčický důl jako měsíční krajina. Z popadaných stromů zbyl jen popel

Nemuzu si pomoct, ale pripada mi to lepsi, nez suchy kurovcovy les, co tam byl na jare. Tohle ma sve kouzlo a nejspis se to obnovi rychleji. A kurovec je kaput.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod sobb » stř srp 3, 2022 21:59

Jestli byl ten les suchý, tak byl kůrovec kaput už tehdy. A co se týče mrtvýho dřeva, tak to je pro les naopak životadárné. Kouzlo nekouzlo :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » stř srp 3, 2022 22:03

No ale ten popel a ohorele drevo taky, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod sobb » stř srp 3, 2022 22:14

Určitě ano, ale postupně tlející dřevo cennější.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » stř srp 3, 2022 22:44

Holt to priroda vzala trochu hopem ;-) Skoro mam chut se tam na nekdy na podzim podivat (pro apuku: jeslti to bude pristupne ;-)). Pristi rok jaro to uz nejspis bude zelene a za par let slusna dzungle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod sobb » stř srp 3, 2022 22:54

V zásadě to není z hlediska přírodních procesů nic až tak neobvyklého. Já vlastně reagovala jen proto, že jsem si všimla, že už podruhé píšeš, že ten "úklid" kůrovcových stromů požárem je vlastně lepší.
Určitě si tam zajeď, myslím, že to může být docela zajímavé.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » stř srp 3, 2022 23:07

Z hlediska toho, jak to vypada, urcite ;-) Protoze predtim to vypadalo hrozne, ted je to aspon zajimave.

Trochu se bojim, ze to zustane uzavrene az do jara, ale uvidime. Taky zalezi na stavu v Nemecku, ten jsem jeste nevidel, ale bohuzel horely casti, kudy normalne chodim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod sobb » stř srp 3, 2022 23:18

Jo, pro lidi možná, přírodě je takový estetický přístup zcela ukradený :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » stř srp 3, 2022 23:21

Priroda je tu prece pro lidi :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod apuka » čtv srp 4, 2022 9:13

Hm, mne ten mikem linkovany obrazovy material ukazuje neco jineho nez "Z popadaných stromů zbyl jen popel."... Ja na tech fotkach vidim spoustu ohorelych lezicich stromu, na kterych dokonce na nekterych mistech videt neohorele casti. Ty "bile pasy popela", co autor pripisuje tem lezicim suchym stromum spise vypadaji ze zbyly z tech stojicich stromu, ktere zacaly silene rychle horet a kdyz uz je kmen neudrzel, tak spadly a dohorely.

Tomu odpovida i to, jak to popsali v nejakem rozhovoru jak hasic, nekdo ze spravy NP a taky nejaky vedec-odbornik. Ze za rychle sireni a horeni ani v nejmensim nepomohly spadle vyschle stromy, to spise naopak, ty zpomalovaly horeni, ale z duvodu mnoha suchych let totalne vyschla hrabanka na zemi a taky hodne vyschle koruny stromu, kdy jedno i druhe vzplaly jako papir a pres jedno i druhe se to sirilo neskutecne rychle. Dalsi veci byly stojici "zdrave" stromy, ty byly plne pryskyrice a prave ta pryskyrice zpusobila, ze kmeny tech stromu shorely na popel.
Zajimave rikal jak ten odbornik tak i dotycny ze spravy NP, ze je dolozeno, dokonce v Yellowstonu na to delali i studie, ze rychleji se siri pozar tam, kde spadle a suche stromy vykaceli a odvezli pryc nez kde je nechali "na prirodu".

Ano tlejici drevo je z jisteho hlediska lepsi, ale popel a vyrazne prosvetleni taky - nastesti, jak jsem psal, podle tech fotek tak ty spadle stare suche stromy sice ohorely, ale neshorely, tj. budou trochu tlit a rozpadavat se dal. Jen ted to bude hlavne na naletovych rostlinach a drevinach, aby "to dali do poradku", aby tam mohl v budoucnu vyrust poradny a silny les.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » čtv srp 4, 2022 22:20

Daval jsem to sem kvuli fotkam, za popisky bulvarniku nerucim ;-)

apuka píše:Jen ted to bude hlavne na naletovych rostlinach a drevinach, aby "to dali do poradku", aby tam mohl v budoucnu vyrust poradny a silny les.

až příště přiletí my už tu nebudem...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod apuka » pát srp 5, 2022 8:02

Ty do VT nechodis, tak nevis, jak a co vyroste...

Prvni roky tam budou "kyticky", ktere vyrostou do vysky a k tomu traviny a male kricky, to poskytne stin (a taky zadrzi trochu vody) na uchyceni a rust naletovych drevin. Za pet let uz budou rust brizky, jerabiny a pod a za deset budes mit problem se prodrat pres husty hodne mlady porost nejspise skoro vyhradne listnatych drevin.
Toto bychom se jeste snad mohli dozit :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » pát srp 5, 2022 16:36

Toho jo, ale to jeste neni ten poradny a silny les. Ten bude za desitky let, spis vyssi, nez nizsi. Ten dzunglovity mezistav tam obcas k videni je, nebyl to prvni pozar. Je to naprosto nepruchodne a nevypada to jako stare lesy, ktere jsou tam jinde. Nemyslim smrkove, ty byly spatne, ale bukove, ty tam obcas jsou a jsou fajn.

Na druhou strany se ted podstatne zlepsily vyhledy na skaly, takze mastnakum bude stacit zastavit na silnici, udelat si selfie primo z auta a hned muzou sdilet, aniz by se museli plahocit nahoru k Pravcicke brane a prekazet turistum ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod apuka » pát srp 5, 2022 18:37

Jo, ten "zdravy a silny les" tam vyroste az ty spravne dreviny "vytlaci" tu dzungli. Toho se asi nedozijeme.
mike píše:Ten dzunglovity mezistav tam obcas k videni je, nebyl to prvni pozar. Je to naprosto nepruchodne a nevypada to jako stare lesy, ktere jsou tam jinde.
TO mi ani nepripominej. Pred par lety jsem se chtel nejakych asi 300-400m pres takovy prejit kousek nad Dolnim Smokovcem abych se dostal na cestu do Stareho Smokovce. Za pet minut jsem se vevnitr tak zamotal (prenesene i doslova), ze jsem si po case musel vytahnout mapy.cz, abych vedel, kterym smerem jit. Tam je to jeste vylepsene tim, ze na mnoha mistech je to trochu "lokalne podmacene", tj. jsou tam takova pidijezirka s 10-20 cm vody, o prumeru 30cm - 1 m ale neni to pres popadane vetve a husty vysoky podrost videt. Trvalo mi to skoro hodinu a pul se dostat pres a byl jsem z toho zniceny tak, ze uz jsem ani na kopec nesel. :evil:
Jo, v Tatrach zrovna v tomto lese zije spousta jelenu (nechapu, jak se tam pohybuji, hlavne s parozim) a obcas i vlku, predpokladam, ze tam se schovavaji i medvedi, co potom lezou do kontajneru v Dolnim Smokovci, Pod Lesom i v pavprochove (Nove Lesne). Takze je docela predpoklad, ze pomohou "zazverovani" i v tom Ceskosaskem Svycarsku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » sob srp 6, 2022 23:52

Jeste k tem suchym stromum: Oheň se pak dál šířil i vzduchem, jelikož tu byly úplně vyprahlý, suchý stromy, v podstatě sirky zapíchaný v zemi. Stačilo málo, aby se zažehla nějaká 'sušenka' v koruně stromu, a už se to po větru extrémně rychle rozšířilo dál na východ," rika hasic.

A tady: Požár se dobře šířil kvůli převažujícím smrkovým porostům. "Shořely hlavně plochy, na kterých lidé asi před sto lety vysadili smrkové monokultury. Požár sice zasáhl i jiné porosty, ale těžištěm byly smrčiny," uvádí Salov.

No a ty smrky byly kompletne suche, jelikoz je sezral kurovec. Byl jsem tam na jare a i podle fotek vyhorel prave ten suchy les, co tam zustal nastojato. V Nemecku je zcasti zlikvidovali a odvezli a tam prekvapive nehorelo. Horelo jim tam, kde to neudelali (nestihli?).

To ale vsechno jiste budou nahody, s nicim to nesouvisi a sprava parku nic nezvorala ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod lojzmen » ned srp 7, 2022 15:04

Že bychom tam nenápadně shazovali ze skal do větru březová a buková semínka? :climb: Mně stačí občas zamést balkon. :smt077
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod apuka » úte srp 9, 2022 13:41

Neboj, o ty seminka se priroda postara a to docela rychle. Ale buky to zpocatku nebudou, ty prijdou az pozdeji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » úte srp 9, 2022 14:08

Tim bych si nebyl vubec jisty. Je jich tam v okoli celkem dost a vitr to tam nafouka. Na nemecke strane obcas nizky husty bukovy porost je. Jeste vic je jich v Jizerkach, tam jsou cele paseky zarostle malymi buky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod apuka » úte srp 9, 2022 14:40

mike píše:No a ty smrky byly kompletne suche, jelikoz je sezral kurovec. Byl jsem tam na jare a i podle fotek vyhorel prave ten suchy les, co tam zustal nastojato. V Nemecku je zcasti zlikvidovali a odvezli a tam prekvapive nehorelo. Horelo jim tam, kde to neudelali (nestihli?).

To ale vsechno jiste budou nahody, s nicim to nesouvisi a sprava parku nic nezvorala
Ach jo, prave kvuli takovym pitomym (a hodne nepravdivym) komentarum jsem psal, ze doufam, ze se priciny nechaji na odborniky.

Ty jsi si ale nedokazal primichat do linkovanych clanku svoje vlastni usudky, ktere nejsou nicim podlozene.

Takze jen par poznamek:
1) Ty smrky nebyly suche jenom kvuli kurovci, mnoho z nich (pomer nedokazu posoudit, Ty asi take ne) jednoduse odumrela z nedostatku vlahy (viz https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vetsi ... ma/2108444). Pozar se siril hlavne dvema zpusoby - na zemi po hrabance (za dlouha leta popadane jehlici a male nerozkladajici se vetvicky, co hori jako podpalovac) a korunami (tj. suchym jehlicim a malymi vetvemi jeste na stromech). To bylo, co psal hasic v tom citatu, ze to byly jako sirky - ne stojici kurovcove stromy, ze kterych uz vsechno davno opadlo, vcetne ulamanych vetvi, ale stromy s jeste zachovalou korunou, ta vzplala okamzite od sebemensi jiskty a hned horela cela.
2) Ohen vznikl v oblasti, kde byly kurovcovem stromy vytezene, stejne tak hasici popisovali (bo to byla pro ne prioritni oblast), ze se ohen siril nejrychleji prave v okoli osad a cest, tj. vsechno mista, z okoli kterych se vytezily kurovcove stromy. Prave pri haseni kolem osad je nejvice ohrozoval ohen sirici se suchymi korunamy stromu.
3) V Nemecku horelo - stejne jako v Cechach - na nevytezenych mistech stejne jako i na vytezenych.

Ano, nejvetsi problem je ten nepuvodny suchovy porost na uplne nevhodnem podlozi. Jen vubec nevidim duvod, proc naznacujes (a nepis uz, ze Ty nic nezvyknes naznacovat), ze by s tim mela neco spolecneho sprava parku, nevim, co mela zvorat.

Vis co by tam bylo, kdyby vykacely uplne vsechny kurovcove a uschle stromy? Jedna (nebo nekolik) obrovskych holin. Kde by za par let nejspise zustala (doslova) poust, protoze by ten podrost nevydrzel zar slunka. Co mas na linkovanych fotkach a kde vidis nove zelene stromecky na zemi, tak ty tam mohly vyrust pouze proto, ze tam ponechali jak spadle tak i jeste stojici suche a napadnute stromy. Jakmile by je odvezli, tak tam nic nevyroste - a i to, co tam do te doby bylo by rychle uschlo.
Jo, mozna by nevznikl tak velky pozar, protoze by asi tam byla jenom max. sucha trava - ale taky by se tam nedalo vube vydrzet, bylo by tam o nekolik stupnu stale tepleji, voda by se tam uz nemela jak drzet (ani jako v smrkovem lese). Byla by to oblast, ktera by se hodne tezko zachranovala - zadne zalesneni by tomu nepomahalo, to by k tomu jeste museli i zastinovat.

Pokud si myslis, ze ted je to stejne, tak vubec - je tam ten popel, ktery zabranuje prehrivani urodne vrstvy zeme, navic do ni pridava ziviny, stale zustavaji stinit ty pahyly, atd.

Navic je tady jeste jeden - a to pomerne dulezity - aspekt. Ohani se, ze se musi ta priroda chranit, dokonce je to vyhlaseny narodny park - i kdyz s mezinarodni definici narodniho parku to moc spolecneho nema. Oficialni ceska kategorizace to sice oznacuje jako kategorii II, tj. narodny park, ale to neni aktualni, ale cilovy stav. Tj. stav, do ktereho by uzemi chtel stat dostat. Pricemz jeden ze zakladnich znaku by tam muselo byt, ze to, co se chrani neovlivnuje lidska cinnost. Coz jinymi slovy znamena, ze by tam musela byt bezzasahova oblast, kde se priroda vyviji podle vlastnich zakonitosti.
Prakticky to same je se vsemi NP u nas, krome Sumavy, ktera je oficialne v jine kategorii, ktera mezinarodne odpovida CHKO - a to ma byt i cilovy stav (bo tam uz lidska cinnost prirody natolik ovlivnila, ze se prakticky neda docilit kategorie II).

Jenze takovy cilovy stav se v CR tezko nekde dosahne. Jak minule nekde trefne psali "Cesi maji radi prirodu - ale jen kdyz ji mohou kontrolovat"...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » úte srp 9, 2022 15:08

:D tak na tenhle post jsem s napetim cekal :twisted: Nezklamas. Smes nepodlozenych blabolu typu prani otcem myslenky. Tak jen strucne.

apuka píše:Ty smrky nebyly suche jenom kvuli kurovci, mnoho z nich (pomer nedokazu posoudit, Ty asi take ne)

Na rozdil od tebe jsem tam mnohokrat byl, pred i po kurovci, takze to aspon nejak posoudit dokazu. Za naprostou vetsinu zkazy mohl kurovec.

apuka píše:To bylo, co psal hasic v tom citatu, ze to byly jako sirky - ne stojici kurovcove stromy, ze kterych uz vsechno davno opadlo, vcetne ulamanych vetvi, ale stromy s jeste zachovalou korunou, ta vzplala okamzite od sebemensi jiskty a hned horela cela.

Zase, na rozdil od tebe jsem to videl a to pred par mesici. Pravcicky dul, co kompletne vyhorel, byl plny stojicich suchych stromu s korunou. Suchou. To je to, co hasic popisoval a dovedu si to snadno predstavit.

apuka píše:Prave pri haseni kolem osad je nejvice ohrozoval ohen sirici se suchymi korunamy stromu.

No vsak to pisu vyse :D Za ty suche koruny mohl kurovec, videl jsem to same i v jinych oblastech CR.

apuka píše:V Nemecku horelo - stejne jako v Cechach - na nevytezenych mistech stejne jako i na vytezenych.

Budu se opakovat. Byl jsem tam nedavno a videl jsem, co bylo vytezene a co ne. A ted jsem koukal na mapu. Horelo tam, kde zustal suchy les nastojato (nebo castecne popadal do rokle a zustal lezet).

apuka píše:Byla by to oblast, ktera by se hodne tezko zachranovala - zadne zalesneni by tomu nepomahalo, to by k tomu jeste museli i zastinovat.

Zajimave, ze Nemci to udelali a tam nehorelo. Divil jsem se, proc odvezli jen horni cast smrku a nechali pomerne vysoke pahyly. Tak 5 m, mozna vic. Vypada to blbe, ale smysl to asi dava, vysledek je podobny jako ted ten vyhorely les. A zabrani to sireni pozaru.

apuka píše:Jen vubec nevidim duvod, proc naznacujes (a nepis uz, ze Ty nic nezvyknes naznacovat), ze by s tim mela neco spolecneho sprava parku, nevim, co mela zvorat.

Tak ja ti to napisu natvrdo. Sprava NP to podle mne zvorala a nejsem sam, kdo si to mysli. Ono to vypadalo strasne uz pred pozarem. U nas, Nemci se snazili a podle toho vypadaji i vysledky.

Abych to shrnul: Ceskosaske Svycarsko je jedna oblast, kterou prochazi statni hranice. Na obou stranach je NP. Kazda sprava NP k tomu pristupuje jinak a rozdily jsou obrovske. V nas neprospech. Nemecka cast je pratelska turistum a spravovana s rozumem, pricemz divociny je tam dost a je tam pekne. O dost pekneji, nez u nas. Na ceske strane bohuzel nemaji radi turisty a podle toho se k nim chovaji a zaroven delaji hokus pokusy zalozene na ideologii, pricemz tristni vysledky zrovna vidime. Na Sumave je to pry velmi podobne, taky obrovsky rozdil mezi ceskou a bavorskou stranou. Popravde, asi by bylo nejlepsi, kdyby Nemci ceskou cast zabrali a postarali se o ni sami...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod apuka » stř srp 10, 2022 10:35

Fajn miku, jasne, Ty vis vsechno nejlepe na svet, protoze jsi "neco" videl a dokazes si domyslet, proc to byla, jak to bylo. :twisted: Zase si vybiras nektere casti toho, co napisu, pokombinujes si to vybrane po svem, atd....

Ja verim vice tem, kdo s temi lesy pracovali jeste pred kurovcovym napadenim a snazili se pomahat uz pred kurovcem odstranenim casti zaschlych stromu - viz ten link v mem predchozim prispevku, tam mas napsane zkusenosti ochranaru i to, proc dosli k tomu, ze bude lepsi ponechat vse, jak to je. Jen oni se nespolehali jen na to, co videli a domysleli ale na to, co namerili a vzali do uvahy (a svych usodku) spoustu dalsich veci okolo, o kterych Ty nemas ani poneti.

Takze zase rikam - nech hodnoceni radeji na odborniky.
mike píše:Pravcicky dul, co kompletne vyhorel, byl plny stojicich suchych stromu s korunou. Suchou.
Ano - a Ty automaticky posuzujes, ze to byly kurovcem napadnute stromy. Ja jsem jenom napsal, ze mnoho ze suchych stromu uschlo jeste pred kurovcem. Jak jsem to i sam mohl videt na vice mistech (mimo CS Svycarske, tam jsem hodne desitek let nebyl, ale jak sucho - i kdyz trochu mensi, hlavne "diky" lepsimu podlozi -, tak kurovec radil i jinde, napr. v Beskydech nebo na SK), tak ty "prirozene" (tj. bez prispeni kurovce) vyschle nebo uz skoro vyschle stromy si udrzi suchou korunu vyrazne delsi dobu nez ktere uschnou po napadnuti kurovcem. Proto jsem psal o tech suchych korunach. Konec-koncu i na Tebou linkovanych fotkach vidis jeste hodne stojicich stromu kolem skal, co maji plnou, ale uschlou korunu nebo ji maji jeste jen mirne do zluta nebo i stale jeste zelenou.
mike píše:Zajimave, ze Nemci to udelali a tam nehorelo.
Napadlo Te taky, ze v nemecke casti nejspise horelo tam, kam vitr "cesky ohen" zafoukal a ze sireni zaviselo nejvice od smeru a sily vetru?
mike píše:No vsak to pisu vyse :D Za ty suche koruny mohl kurovec, videl jsem to same i v jinych oblastech CR.
Zase vys vsechno nejlip...

Asi pro Tebe bude mozna taky prekvapive, ale nejrychleji a nejlepe hori jeste zelene koruny nenapadnutych stromu, hlavne v obdobi dlouhodobeho sucha - bo jsou cele a vsude plne pryskyrice (viz pripomenuti tohoto napr. tady). Ne koruny kurovcovych znicenych stromu - tam v korune skoro zadna pryskyrice neni. Tady mas zase upozorneni, jak "zafunguji" holosece jak bez pozaru, tak i za pozaru.
mike píše:Tak ja ti to napisu natvrdo. Sprava NP to podle mne zvorala a nejsem sam, kdo si to mysli.
Tak ja se Te taky zeptam primo - co by podle Tebe mela Sprava NP delat jinak, kdyz ma ze zakona urcene svoje ukoly - a to v prni rade chranit cenne lokality pred lidskymi zasahy?
K tomu jeste jednou zopakuji (mas to napsane i v ten clancich, co jsem linkoval):
1) Horet zacalo na miste, kde byla kurovcova kalamita plne odtezena a to az pomerne daleko od daneho mista. Kolem obydli i kolem cest byly kurovcove stromy vytezene a presto se tam siril ohen, dokonce casto rychleji nez v kurovcovych mistech.
2) Odtezit to, tak velice silne prispeji k dalsimu vyschnuti celeho NP (viz ten clanek o holorubech). V tomto moc nepomohou ty zanechane nizke pahyly. Navic po takovem zasahu zustane jeste vice extremne horlaveho materialu na zemi, tj. nebezpeci sireni pozaru by bylo mozna i nasobne vyssi.
3) Za vznik ohne nemuze kurovec, ani Sprava NP ale lide, prirozena pricina (blesk) je vyloucena. Za rozsireni - pokud je vsechno pravda, ale moc se to zatim nerozebira - zase nejvice mohlo podceneni na zacatku, kdy na okr. reditelstvi hasicu nechteli pomerne dlouhou dobu vyslat pomoc mistnim dobrovolniku, ze to urcite zvladnou sami..
Jen vezmi ty ponekud nesmyslne vety hasice z Tveho linku:
"Mám za to, že ten den se oheň podle průzkumných jednotek držel jen v Malinovém dole. Druhý den, v pondělí, nás poslali zajistit kolektivní ochranu kluků, co tam zasahovali. A to jsme si už všimli, že jsou plameny na kopci Kobylka, respektive na celém tom území, což je ještě na druhou stranu přes silnici," líčí dobrovolný hasič.


No a to ani neberu do uvahy technicke moznosti vytezeni... Mas nejaky napad, jak by to meli udelat z kolem tech hodne tezko dostupnych skal? Samozrejme, bez toho, aby totalne neznicily cely NP.
Harvestory ani tezke auta se tam nedostanou a pouzit lanovkovou techniku v tak obrovskem rozsahu by bylo vice-mene nemozne. Hlavne, kdyby se meli spolehat, ze lanovku udrzi ty vyschle stromy. Znovu pripominam, o te spousti, co po (i po pry setrnych) vyrubech zustava by mohlo hodne z nas psat z cele republiky. Asi bys taky nechtel krome tech holoseci se koukat i na rozervane strane.
To jsem jeste nepsal o tom, co by i to svazeni dreva udelalo s podrostem a v jen trochu delsim horizontu se zadrzovanim vody.
mike píše:Na Sumave je to pry velmi podobne, taky obrovsky rozdil mezi ceskou a bavorskou stranou. Popravde, asi by bylo nejlepsi, kdyby Nemci ceskou cast zabrali a postarali se o ni sami...
To na te Sumave myslis, jak nasi nadavali na nemeckou stranu, ze po napadnuti kurovcem nechali cele velke lesy nedotcene tak, aby se obnovily sami (bo Narodni park a tam se nema zasahovat) a ze to bude mit za nasledek napadeni tehdy jeste zdrave ceske strany? A ze az k tomu opravdu doslo a po letech odumrela i cast ceske strany a ceska strana se rozhodnla, ze kolem hranic to necha "na prirodu" (bo bezzasahove uzemi NP) stejne jako predtim nemecka, tak nemecka strana ve velkem protestovala, ze to nekacime, neodnasime a ze kvuli tomu jim napadne kurovec ten novy les, ktery tam mezitim vyrostl? :smt044
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod mike » stř srp 10, 2022 16:51

apuka píše:Ty vis vsechno nejlepe na svet

"Argumentace" manzelky po 20 letech.
apuka píše:Zase vys vsechno nejlip...
Pologramotne manzelky...

apuka píše:Takze zase rikam - nech hodnoceni radeji na odborniky.

Ktere odborniky? Ty ceske, kteri si snazi zachranit vlastni prdel nebo ty nemecke, co to udelali jinak a funguje jim to? Ani u nas se neshodnou. Nekteri tvrdi, ze nezasahovani proti kurovci na Sumave, ktere posvetlili jini odbornici, zpusobilo kurovcovou kalamitu v cele CR.

apuka píše:Ano - a Ty automaticky posuzujes, ze to byly kurovcem napadnute stromy. Ja jsem jenom napsal, ze mnoho ze suchych stromu uschlo jeste pred kurovcem.

Byl jsem tam pred kurovcem, byl jsem tam po nem. Mluvil jsem o tom s mistni pani, co jsem ji stopnul do Decina. Rikala jednoznacne kurovec, ze se mistnim nelibi, co sprava parku (ne)dela a bavili jsme se i o nebezpeci pozaru. Letos na jare a taky to tak dopadlo. Taky je to krasne videt v nemecke casti, tam je les lepsi a neni tam tolik smrkovych monokultur, jako bylo u nas. Byl tam krasne videt zeleny listnaty les a v nem uschle smrky. Borovice a modriny to prezily. Ale urcite to bylo sucho, ze :roll:

Hlavne je to ale v tehle diskusi uplne jedno. Kritizuju to, ze tam zustal stat uschly les, po kterem se snadno siril pozar. Neni podstatne, jaka byla pricina, ze uschnul, ale ze ho tam nechali stat.

apuka píše:Konec-koncu i na Tebou linkovanych fotkach vidis jeste hodne stojicich stromu kolem skal, co maji plnou, ale uschlou korunu nebo ji maji jeste jen mirne do zluta nebo i stale jeste zelenou.

Jiste, u skal to nebylo tak spatne, suchy byl ten les pod nima. Hektary sucheho lesa nastojato.

apuka píše:Napadlo Te taky, ze v nemecke casti nejspise horelo tam, kam vitr "cesky ohen" zafoukal a ze sireni zaviselo nejvice od smeru a sily vetru?

Jasne, u nas to vyhorelo vsechno, v Nemecku jen kde to nestacili odklidit a nejak se to zahadne zastavilo prave na te hranici. Ale jiste za to mohl vitr :roll: Ktery mimochodem foukal od severu, proto byl smrad az v Praze, takze od Nemecka. Presto se to sirilo i na sever, kde zustaly suche stromy stat. A dal uz ne. Ale kam na tebe s realitou, ze? :D

apuka píše:Tak ja se Te taky zeptam primo - co by podle Tebe mela Sprava NP delat jinak, kdyz ma ze zakona urcene svoje ukoly - a to v prni rade chranit cenne lokality pred lidskymi zasahy?

Mne je naprosto uprdele, co ma sprava NP za ukoly. Vidim vysledky u nas a v Nemecku. Mimochodem, mistni ji za to taky velmi kritizuji. A co slysime od nich? Alibismus a vymluvy, proste si snazi zachranit prdel, protoze to posrali a dobre to vedi. Sorry for my French.

apuka píše:No a to ani neberu do uvahy technicke moznosti vytezeni... Mas nejaky napad, jak by to meli udelat z kolem tech hodne tezko dostupnych skal?

Zrovna Pravcicky dul je pristupny snadno. Suchy les stal kolem turisticke cesty, po ktere by projelo i auto, natoz traktor a je to kousek od silnice. Nemci to zvladli uklidit v podstatne horsim a od civilizace vzdalenejsim terenu.

To je z me strany vse, nehodlam se dal hadat s tvou jako obvykle mimozni prestavou neceho, co vubec neznas.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Českosaské Švýcarsko

Příspěvekod apuka » stř srp 10, 2022 18:45

No nic, dej si dal na sve dojmy a "odborne" stanovisko mistni pani a pod. O nemeckem "reseni" taky vis jen, co vidis, netusis, co je a bylo za tim. Stejne jako netusis vubec ale vubec nic o tom, co by jaka jina starostlivost o NP zpusobil.

Muzes navrhnout, at zrusi cely NP, mohou to totalne vyorat, nechat tam udelat poust a budou tam lidi jezdit do Vadi Hrensko a Vadi kamenice jako do Jordanska...
Stejne jako ze vsech lesu a louk vystrilet vlky, pripadne medvede a jinou havet, ktera muze byt nebezpecna pro lidi. Proste jak jsem psal, jak trefne to nekdo napsal - Cesi maji radi prirodu, ale jen pokud ji maji pod kontrolou. Tj, zadna skutecna priroda, jen a pouze upravena a udrzovana, hlavne at tam rostou houby a boruvky a behaji srnky a jeleny na gulas.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Česká republika